i a de stad en dokter Moore RADIO WEST-EUROPA EN DE SATELLIETEN 't11 Cafifctéasoep...de zon ep uw tafel! Nederland vergeet Jenny PUZZÊÏHOEK Wij zijn niet vlug VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 Negatief Hoogst opmerkelijk is, dat CVK en IKOR gisteravond eenzelfde soort tv-reportage over de problemen in het Nabije Oosten en voornamelijk die van het door Israël geannexeerde deel van Jeruzalem hebben uitgezon den, als Leo Kool onlangs voor de VPRO heeft gedaan. De VPRO werd dit door talrijke kijkers zeer kwalijk genomen, men noemde het een daad van verminder de loyaliteit jegens de Israëli's èn de joden in het algemeen, daarbij uit gaande van het standpunt dat Neder land nu eenmaal de Israëlische zijde heeft gekozen en zich daarbij dus dient te houden. Toch hebben CVK en IKOR niet geschroomd ook in hun zendtijd ruimte te geven aan het tegenover elkaar stellen van de Israëlische en Arabische meningen ten opzichte van de rechten op oostelijk Jeruzalem, al ging men hierbij uit van de godsdienstige aanspraken op het oude tempelplein en naaste omgeving, die door beide richtingen als heilige grond wordt opgeëist. Over christe lijke belangen in Jeruzalem werd niet gerept. Ook nu deed de Arabische verdedi ging sympathieker aan dan de stren ge joodse, al werd er verontschuldi gend bijgezegd dat de Israëlische mi nister voor godsdienstzaken, die aan het woord was, in zijn land tot de oppositie behoort. GEEN UITZICHT Zoals de verhoudingen nu liggen is er geen enkel uitzicht op enige toena dering, vooral ook omdat de Israëli's, zoals de minister herhaaldelijk ver klaarde, geen daden in godsdienstige of humane geest kunnen stellen, aan gezien die dan als politiek toegeven zouden worden uitgelegd. Dit werkt van weerskanten de hardheid en on- verzettelijkheid in de hand. Interviewer Rob de Vries eindigde met de conclusie, dat deze reportage helaas negatief moest blijven en niets in positieve zin kon opleveren. De ernst van deze uitzending deed ons bijna de eerder op de avond ver toonde komedies vergeten. Het spel (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Wij in West- Europa zijn er niet zo vlug bij met onze eindelijk gegrond veste plannen voor bouw en exploitatie van satellieten voor telecommunicatie en bijbeho rende bodemstations. We mo gen blij zijn dat er vooruitzicht is, maar andere werelddelen en ook Oost-Europa zijn ons be langrijk vóór. Amerika gaf ooit het voorbeeld, Ja pan en de Sowjetunie volgden vrij geruisloos, omdat het spektakel er al af was. Oost-Europa kent nu zijn Russische ruimtenet met maar liefst 20 bodemstations, West-Europa moet nog beginnen en zal zekef drie jaren nodig hebben om de nodige voorzie ningen te treffen. Niettemin kunnen we ons er in verheugen, dat men internationaal tot overeenstemming is gekomen en dat er uitzicht is op „eigen satellie ten", in een nabije toekomst. Deze zullen niet alleen ons werelddeel ten goede komen, maar ook een „spring plank" naar Afrika vormen en zo een schakel betekenen in de uiteindelijke bedoeling: heel de wereld te kunnen omspannen van één punt uit en zelfs het gesprek met de tegenvoeters via teleivsie mogelijk en voor ieder zicht baar te maken. Zover is het nog lang niet, maar van Brecht maakte op ons niet zo'n diepe indruk, het bleef bij het te kijk zetten van de burgermanspret uit een vervlogen tijdperk, compleet met grofheden en onsmakelijk geruzie. Ook een vleug profanie behoorde hierbij, maar het was duidelijk dat de schrijver dit alles uitsluitend ten tonele voerde om het minachtend te verwerpen. De klucht van Eli Asser bij de KRO zagen we slechts ten dele van wege de onvoldoende coördinatie en het was wat men ervan mocht ver wachten: aardig amusement. Wan neer wij de volgende aflevering in haar geheel kunnen volgen, zullen wij die beter kunnen beoordelen. UUIH1 3e NATIONALE RIJTEST A labo 2 a 3 a b c d b c d: 4 a b c d 1 goed fout 2 goed fout 3 goed/fout 5 goed,/fout B c 1 goed/fout 1 2 2 goed/fout 3 goed fout 4 goed/fout 4 5 goed /fout 5 TOTAAL AANTAL PUNTEN 1 a b c d 2 a b c d 3 a b c d 4 a b c d i Naam: Leeftijd: Op dit formulier kunt u vanavond voor uzelf uw antwoorden op de vragen welke in de 3de nationale rijtest van de AVRO en verkeersinstel- lingen, worden gesteld. Het is niet de bedoeling, dat u het formulier inzendt, u kunt het voor uzelf bewaren en het later vergelijken met de punten, welke u in een volgende test wint. U weet, dat ruimtetuigen niet al leen voor tv-doeleinden kunnen wor den gebruikt, dat zou een te kostbare aangelegenheid worden en bovendien zouden de machtige investeringen dan te weinig revenuen opleveren. De algemene telecommunicatie (tele foon. telegraaf) moet ermee zijn ge diend. Indien West-Europa dus zijn eigen kunstmanen met de aarde laat mee draaien, zullen die niet op elk moment van dag of nacht beschikbaar zijn voor televisie. Inhalen Maar men hoopt er wel goed ge bruik van te kunnen maken bij de snelle nieuwsuitwisseling met eigen en andere werelddelen. Wij zullen dan iets van onze achterstand kun nen irihalen bij het meespreken in het koor van wereldtelevisie. Voor het relais via kunstmanen zijn speciale bodemstations nodig en de plannen zijn berekend op de bouw van vele in diverse landen. Belang rijk is, dat men ook een zgn. mobiel grondstation wil bouwen, dat men dus bij speciale uitzendingen naar gewenste plaatsen kan brengen. Bo demstations zenden de beeld- en ge luidsignalen door naar de zenders, kunnen deze ook op het Eurovisienet brengen. Het is te hopen, dat West-Europa zijn toekomstige satellieten beter gaat uitbuiten dan tot nu toe het Eurovisienet, dat zulke kostelijke kansen biedt en voornamelijk wordt gebruikt voor het verbreiden van sportevenementen, staatsgebeurtenis sen en folkloristische evenementen, al mogen we de dagelijkse uitwisse ling ten bate van de landelijke jour naals niet vergeten. Hoe bitter weinig kijken wij eens direct bij elkaar binnen, hoe spaar zaam leert ons de televisie over de werkelijke gang van zaken in onze buurlanden. Welk een krartitig mid del tot versterking van de EEG-ge- dachte zou ..levende" televisie niet kunnen zijn. Waarom moeten wij on ze informatie altijd krijgen middels afgepaste documentaires in de tint van onze diverse omroepen, terwijl er volop gelegenheid is zomaar de gewone werkelijkheid te zien? Bijzonder aanlokkelijk zou het ook zijn, zo gewoon een hele televisie avond van diverse Europese landen mee aan te kijken. Niet een speciaal klaargemaakt, maar een doorsneepro gramma, opdat wij eens kunnen ver gelijken. Aangezien toch vrijwel alles op banden staat, zou men bij de voorbe reiding ondertiteling in eigen taal kunnen maken. Wij hebben zo'n idee, dat vele kijkers hiervoor geestdriftig zouden zijn. NTS helpt En waarom zouden wij daarbij niet profiteren van de hulp die de NTS nu zelf kan bieden? In het laboratorium van NTS/NRU is immers een systeem ontworpen waardoor men bij een buitenlands programma een directe vertaling in het Nederlands kan horen. Dit sys teem is toe te passen op ontvang toestellen. Men zou maar op een knop behoeven te drukken en men kan via een aparte lijn de vertaling beluisteren. Dat is heel mooi, maar zo'n verta ling zou toch moeten worden gespro ken. En als men dat doet... waarom dan niet voor zulk een speciale gele genheid maar direct en voor alle kij kers via de gewone geluidslijn? We zouden er dan allen samen van kun nen genieten. Het Britse kabinet heeft gisteren een beslissing over een Zuidafri kaans verzoek om de levering van militaire uitrusting uitgesteld om dat minister Brown (buitenlandse zaken niet tijdig uit Brussel kon zijn, waar hij de vergadering van de NAVO bijwoonde. I. 402 m. VPRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Commen taar op informatie. 18.20 Uit zending van het GPV. 18.30 Jazz-rondo. 19 20 Is misdaad nodig, gesprei rol van Jezus, lezing. 21.00 Stereo. Radiofllharmo- nlsch orkest en solist. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Licht platenprogramma. 18.30 Nieuws en wet Actualiteiten. TELEVISIE VWiVOMi •derUnd L NTS 18.55 Pipe 19.35 In kleur: De vlle- Non. T V-film. STER: Reclame. NTS: 20.00 STER: 20.16 vrije weekend. de Jeugd. 20.40 Voyat TV-film. STER: 22.20 Reclame srlach. 19.10 De we tleln. Oerwoudbewo i Zoeklicht. 19.52 Me 20.25 Klelnkunstpi nastlek. 7.23 Lichte foonmuziek. VPRO: dag. VARA: 8.00 Ni Van de voorpagina, gevarieerd aters Dorus. licht 9.35-9.40 terstanden JJoras. liet 50 Tips voor trips ■aKanties. 11.00 Nieuws. 11.02 Stereo: Harmonie-orkest (opn.). 11.25 Oosteuropese kro niek. 11.45 Stereo: Metropo- le-orkest. 12.15 Voor nu en la ter. lezing. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 A-Varïa. 3.15 Intlgers. Radio 15.00 Jazz magazine. NRU: Congres t.g.v. 8e lustrum Kath. igêschool te Tilburg, stig jaar Jazz. 16.00 Ni 02 Volksmuziek. V 30 Lichte grammofoc :k. 16.40 Studentenprogram- 1. 17.00 Nationaal nschap hardrijden 17.10 kampl- op de en Hee- instru- 17.30 Radloj i II. 288 m. NCRV: Woord. 7.15 Klasslel instrumentaal 7.10 Het levende 915 Gevarieerd nieuws. 11.00 Nieuws. 11.02 So listenkamer. 11.45 De C.HU. bijeen!: reportage. KRO: 12.00 (gr.). (Stereo) 12.15 Markt richten. 12.17 Overheidsvo lichting. 12.27 Mcdedelini Rubriek NRU: itbezlt. 13.11 SSK-ÏÏSTi.!" blad (16. Fr. delings... 12.30 Nieuws. 12.40 Actualltel- en. 12.50 Rubriek over missie •nding. NRU: 13.00 Open militairen. plaatjes. iwsi. in RU: 16.30 les. 17.00 HIRO: Blin- ...0-KRO: 17.30 6-7-6-8: :ket radio voor tieners. Hilversum ni. 240 m. en FM-kanalen. KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 DJlnn, gevarieerd programma. <10.00 en 11.00 Nieuws). NRU: 12.00 Nieuws. 12.02 Platen-cocktail. NCRV: 13.00 Nieuws. 13.02 Ramblers Radio Reprises. 13.30 Zuld- zee-serenade. 14 00 Nieuws. 14.02 T(w)ienerama. Nieuws. 15.02 Voor t 15.30 Country and muziek. 16.00 Nieuws, ib.uz Ac tualiteiten. 16.07 Licht platen- programma. 17.00 Nieuws 17.02-18.00 Sportshow en lichte Voor twintigers TELEVISIE MOIM.E1N slechthorenden. lelgië: Nederlands Jenny Veeninga is teleurgesteld in Nederland. Zij is geboren in Haarlem en studeerde in Amsterdam, maar toen zij haar sopraan had geschoold voor de opera was er in eigen land niets voor haar te doen. Zij trok naar Antwerpen en maakte daar haar debuut als Desdemona in Verdi's ..Othello". Nu is zij daar een van de geliefdste zangeressen met een uitgebreid repertoire. - .m In Nederland kreeg zij slechts ge- mtL v'ringe kansen: zij was ooit de barones Nk BHByi -H.AÊt in „Catootje" en zong de rollen van mrs. Hopkins en mrs. Eynsford-Hill in ..My fair lady", maar de Nederlandse opera is voor haar nog onbekend terrein. Vanavond is Jenny een van de solisten in het concert van Marialiederen dat de AVRO op Ned. 1 uitzendt en... liet opnemen in de Antwerpse kathedraal, daar. waar Jenny thuis is. Het concert vermeldt elf liederen. Behalve Jenny hoort u Vera Lynn en Arjan Blanken, plus koren. Er zijn illustraties met afbeeldingen van diverse kunst werken. Beatles bij BBC in de ban (Van onze radio- en tv-redactie) LONDEN De BBC heeft voor de tweede maal een liedje van de Beat les in de ban gedaan. Alle disc-joc- keys hebben order gekregen „I am the walrus" niet te draaien, omdat in de tekst aanstootgevende uitlatingen voorkomen. Er is nog eens een plaat van de Beatles bij de BBC verboden, nl. „A day in the life", en dat om dezelfde reden. Dit bericht is misschien wel eens aardig voor degenen, die de Neder landse omroepen uitkrijten, als die iets schrappen of verbieden vanwege onparlementaire taal of minder gang bare woorden. Zelfs de hooggeroemde BBC ziet niet tegen een verbod op. als zij dat nodig acht. Dat is dus geen bepaalde manifestatie van .puilen", zoals men zo graag hekelt. De Algemene Vergadering van de VN heeft een Afrikaans-Aziati sche resolutie aangenomen, waarin een beroep wordt gedaan alle steun aan Portugal en Zuid-Afrika te sta ken. De Franse nationale vergadering heeft donderdag met grote meer derheid van stemmen een wet aan genomen waaronder personen boven de 18 jaar voorbehoedsmiddelen kunnen krijgen, wanneer bij minder jarigheid hun ouders dat goed vin- Invul-puzzel Vul horizontaal in: 1. medeklinker, 2. muzieknoot, 3. priem, 4. akelig, 5. lijst, 6. Water in N.H. Bij juiste oplossing vormen de beginletters de naam van een rivier in N.O.-Italië. Oplossing vorige puzzel: Horizontaal - 1. monster-de. 2. ra-iedere. 3. raak-romer. 4. sala- de-Ans. 5. el-daar-Ate. 6. pa-als-pret. editie-dat. 8. ia-den-Eire. 9. N.M.-An-ar-Ger. Verticaal - 1. marsepein. 2. oraal-Adam. 3. naald-Aïda. 4. sik-Aalten. 5. ter-das-Ina. 6. er-peer. 7. rem-aardig. 8. Dren- te-are. 9. eer-setter. VANAVOND TE ZIEN Ned. I AVRO 7.07 uur aflevering „Luipaard op schoot", daarna „De vliegende non", beide in kleur. 8.20 uur Nationale rijtest. 9.10 uur gevarieerd programma van Maria-liederen. 9.45 uur „Voor de vuist weg". Ned. 2 TROS 7.03 uur (NTS) aflevering „Die van hiernaast". 8.20 uur optreden tieneridool Stevie Wonder, daarna aflevering „Reis naar de bodem van de zee". 9.30 uur muziek uit 1300 door ensemble Syntagma Musicum. 9.55 uur serie „Honey West". VANAVOND TE HOREN Hilve I VPRO en VARA 7.35 uur kunstkritiek en „Gewoon anders". 9.00 uur Radio Filharmonisch orkest concerteert. So list (3e pianoconcert Tsjaikowski) de pia nist Michel Block. 10.55 uur lichte platen. Hilvt II NCRV en TROS 7.50 uur sterren van de lichte muziek. 9.03 uur hoorspel „Oscar of de wet op de zwaarte kracht". 10.00 uur opinierubriek TROS en 10.40 uur gevarieerd programma All-in. DEN BOSCH De 42-jarige landbouwer S. H. uit Hedel is door de rechtbank van Den Bosch ont slagen van rechtsvervolging nadat de officier van justitie op 30 novem ber zes jaar gevangenisstraf tegen hem had geëist. De man stond te recht wegens het feit dat hij op 27 maart van dit jaar zijn moeder om het leven heeft gebracht door haar in een spoelbak te verdrinken. De rechtbank heeft zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht en ter beschikkingstelling van de regering gelast. dnor Af/at/ut Ytnttifj 130 Na een poosje ging de weg over in de overdekte brug over de Little Torrent River. Hij nam voorzichtig de bocht, want hier scheen het hem wel glad te zijn, altijd bij bruggen. Aan de andere kant van de brug was het land open. weinig bomen, en de sneeuw scheen weer sneller te vallen. De vlokken sloegen regelrecht tegen de voorruit, en ofschoon de ruitenwissers uit alle macht werkten en telkens veel sneeuw wegveegden, werd zijn zicht toch flink belemmerd, hij kon nauwelijks enkele meters zien. Even later viel de sneeuw zo hard dat de zijkanten van de weg niet meer te onderschei den waren en hij vreesde in de greppel te raken. Hij minderde nog meer vaart. Hij zat voorovergebogen over het stuur en probeerde iets te onderscheiden. Hij wist niet meer hoe ver het was naar Highland Three Corners, als hij het ooit geweten had. Negen km, misschien vijftien of twintig. Na negen km hield de radioverbinding al op, en dat vond hij niet prettig. Voor de jeep dansten de vlokken en verdeelden zich dan in twee banen, rechts en links van de wagen. Hij deed het grote licht aan. maar nu verlichtte hij nog slechts sneeuw en het was of er een muur voor hem oprees. Hij schakelde weer over op dimlicht. Zijn ogen spanden zich in om de sneeuw te doorboren, zijn rug was gekromd van inspanning en hij voelde zioh eenzaam in een onbewoonde wereld. De donkere omvang van een vrachtwagen doemde plotse* ling voor hem op, hij rukte aan het stuur de jeep bonkte over de oneffenheden van de berm. Hij kwam ook bij een kruispunt dat hij niet herkende. Daarom stapte hij uit en vond een handwijzer. De letters waren bedekt door een kap van sneeuw. Hij liep terug naar de jeep en koos op goed geluk de weg rechtsaf, maar ook omdat de vrachtwagen kennelijk uit die richting was gekomen, aan de sporen te zien. De wereld was nu wel erg klein voor hem geworden en daardoor wist hij niet hoe lang hij al onderweg was. Einde lijk zag hij een groepje huizen, hij voelde ze meer dan hij ze zag en hij veronderstelde dat hij het dorp Highland Three Corners bereikt had. Hij zette de jeep voor een winkel en zag een reus van een kerel opstaan. Hij had op een stoel gezeten alsof het een zomerse dag was. „Dokter Armstrong?" „Ja. Jij bent Hurdock?" „Ja". Hurdock kwam met een lichte tred, die je van zo'n zware man niet zou verwachten de stoep af. „Een flinke storm. Ik weet niet of de jeep er overal door kan." Hij schoof zichzelf op de smalle zitplaats en smeet het portier dicht. „Ik zie dat u de sneeuwschoenen bij u hebt Dat gaat goed met die dingen, als je maar niet tegen de wind moet optornen zoals ik. Hier komt een bocht." Zij passeerden een paar huizen, gingen een smalle brug zonder leuningen over en daarna steeg de weg. En David verbaasde zich erover hoe iemand het ih zijn hoofd kon krijgen zo'n woonplaats uit te zoeken, waarom hij zich niet aan de grote weg hield. Nu moest hij diep de bossen in en de weg lag verborgen onder sneeuw, kon eigenlijk nauwe lijks een pad zijn. De storm scheen minder, maar dat kwam door de bomen en struiken die ook veel sneeuw vasthielden. Hurdock scheen nogal op zijn gemak. Zij waren bij een open plek gekomen en daar was ijs onder de sneeuw en de jeep trok scheef weg. „Nogal glibberig hier, hè. De zon doet de sneèuw smelten en dan bevriest het Als u nog iets verder durft David had geen tijd om te antwoorden. De jeep draaide om zijn as en kwam vlak bij een boom tot stilstand. Toen hij opnieuw probeerde weg te rijden, draaiden de wielen op het ijs en kon hij niet op gang komen. „Een stukje terug en dan langzaam vooruit" „Ik ben dit soort rijden niet gewend." „Langzaam aan en niet stoppen." David liet de jeep achteruit rijden, lette zenuwachtig op de weg door de besneeuwde achterruit. Toen probeerde hij het opnieuw. „Langzaam, langzaam aan." zei Hurdock en hij boog zich voorover alsof hij de jeep dacht te helpen door zijn gewicht te verplaatsen. Zij kwamen op dezelfde plek, draaiden opzij en stonden stil. David zei: „Jij kunt beter rijden." „U doet het goed. Ik zal uitstappen en dan duwen." Nu kwamen ze misschien een meter vooruit. „Ik had geen houvast genoeg," zei Hurdock. „Mijn voeten gleden uit. Doe het nog eens." Nu ging Hurdock onderuit en hy viel vlak by de draaien de wielen. David zette de motor af. „Dit is te gevaarlijk. Kunnen we het van hier af lopen?" „Ik denk het wel. Het is niet ver. Doe uw sneeuwschoenen (Wordt vervolgd) Ter gelegen heid van de springt honderdste serve-officie- Schaffelaar weer ren aan de SROI in de Jan van Schaffelaarkazerne te Ermelo zal men donderdagmiddag de roem ruchte daad van Jan van Schaffe- laar laten herleven. Eén van de cursisten zal de sprong van Van Schaffelaar reconstrueren. Wel wor den er dit keer veiligheidsmaatrege len genomen. FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15