TOCH ZACHTE WINTER WIJN VEEL MEER „IN" DAN VORIGE JAREN Ook jaarverslag gesloten NV's Jan Blankers leest uit sterren tevaar van bisamrat onderkend ONDERHANDELINGEN MET ENGELAND NIET MOGELIJK Glasverzekeraars in hun bestaan bedreigd Foefje met betaalcheque VHIJDAG DF.CRMBFR 1367 Die drukke, vrije, laatste dagen... ledeputeerde V. d. Brugge: I DEN HAAG Het jaarverslag ver de zee- en rivierkeringen heeft in de provinciale staten in Zuid-Holland vooral veel stof tot iscussie gegeven. Gedeputeerde N. van der Brugge erkte op dat niet de provincie de eheerder van de dijken is, maar het jk. Hij zei voorts dat naar een com- ensatie gezocht moet worden voor et gemis aan kadelengte in [aassluis. De gedeputeerde deelde mee dat et gevaar van de bisamrat onder end is. Als men ratten in een dijk itdekt, dient men zich onmiddellijk >t de burgemeester van de betrok- en gemeente te wenden. algemene stemmen werd esloten tot een nieuw contract met etrekking tot de bediening van de rielse veren. Recreatie Naar aanleiding van de nota over e recreatie van Zuid-Holland sprak levrouw Dettmeijer-Labberton (lib.) ich uit voor exploitatie van restau- ants in de recreatiegebieden door larticulieren en niet door de over- eid. De eersten werken niet graag iet tekorten. Zij vervolgde dat de landbouw in Ie geplande gebieden in een moeilijk iarket is gekomen, hetgeen voor de letrokkenen zeer onprettig is. Zij leitte er daarom voor, de landbouw e betrekken bij de realisering van ecreatieplannen. Geen volmacht wilde zij geven loor investeringen; elke investering fn financiering moet bij afzonderlijk foorstel bij de staten ingediend wor- 1 Omdat de heer A. Vlasblom van de GP vlak voor het weekeinde de no recreatie had ontvangen, en de IGP'ers zondags wel wat anders te hebben, had hij nu geen be- jefte diep op de nota in te gaan. Sommige punten spraken hem echter [wel aan zoals de vogels in de natuur n de speelruimte voor de jeugd. Ministers zouden al hebben besloten BRUSSEL Gezaghebbende kringen in Brussel hebben giste ren gezegd dat de ministers van buitenlandse zaken van de EEG volgende week Engeland zullen meedelen dat het openen van de onderhandelingen over de kwes tie van het lidmaatschap op het ogenblik niet mogelijk is. Vijf ministers van buitenlandse za ken zijn gisteren tijdens een ontbijt, zonder hun Franse collega, tot de slotsom gekomen dat zij een Frans veto niet naast zich neer kunnen leg gen. Zij zijn het met elkaar eens dat een besluit over het begin van de onderhandelingen met Engeland una niem moet worden genomen wil het doeltreffend zijn, aldus genoemde kringen. In de wet is bepaald, dat het mini mum bedrag van vrije middelen, dat een Nederlandse onderneming te al len tijde moet bezitten, is vastgesteld op 250.000. De betreffende glasver- zekeringsmaatschappijtjes, die veelal ramen van woonhuizen en openbare gebouwen verzekeren, zijn door deze bepaling in de wet in moeilijkheden gekomen. „Wij hebben geen kwart miljoen in onze zak zitten. Zo'n hoog bedrag is voor onze bedrijven niet nodig, om dat wij nooit zeer hoge schadeclaims krijgen. Dit is wel het geval bij een brandverzekeringsmaatschappij of een maatschappij, die zich toelegt op autoschade." In de wet hebben deze bedrijven tot 1970 de tijd gekregen om aan hun verplichtingen te voldoen, maar ze moeten zich voor 1 maart 1968 daar voor opgeven bij de Verzekeringska mer. Er zijn van deze maatschappijtjes, die jaarlijks een nettowinst maken van zo'n 20.000. Het was de eigena ren bekend, dat de nu zo knellende bepaling in de wet zou worden opge nomen. Overnemen Er is echter nog iets anders. De eigenaren van deze bedrijven menen, dat de grote verzekeringsmaatschap pijen al jaren hebben geprobeerd en kele van de rendabele glasverzeke- ringsmaatschappijtjes over te ne men. „Dat is hen niet gelukt. Nu valt alles hen zo maar in de schoot", zo menen de glasverzekeraars. Om hoeveel van deze bedrijven en om hoeveel personeelsleden het gaat, is niet na te gaan. Voorlopig wordt dit aantal geschat op enkele tiental- Niemand in deze bedrijfstak zal echter de Wet op het Schadeverzeke- K pringsbedrijf een onnuttig ding noe- men, want men v/as het er wel over eens, dat hier nodig sanerende maat regelen genomen dienden te worden. In de brief van de Verzekeringska mer te Amsterdam wordt gezegd, dat ikrachtens de wet het schadeverzeke ringsbedrijf alleen mag worden uit- ifend door naamloze ven- itschappen en onderlinge laatschappijen. De bedrijven die reeds bij de in werkingtreding van de wet bestonden mogen nog een jaar de oude onderne mingsvorm zoals bijvoorbeeld een vennootschap onder firma handha ven. De Verzekeringskamer heeft in de brief geen mogelijkheid van beroep op een hogere instantie, bijvoorbeeld de Kroon, aangegeven. „Als we 250.000 moeten lenen, betalen we onze jaarlijkse winst aan rente, aldus de bedreigde verzekeraars. Zij vrezen bovendien, dat na overname door grote maatschappijen, de premies omhoog zullen gaan door diverse oor zaken. Deze week hebben de glasverzeke raars van de Verzekeringskamer een vervolgbrief gekregen. Hierin wordt laconiek aangekondigd, dat de over dracht van de portefeuille moet wor den aangekondigd in de Staatscou rant en moet worden geadverteerd in tenminste drie dagbladen. Voor de uitvoering van de wette lijke bepalingen hebben de gedupeer den formulieren moeten invullen.. Ook deze formulieren verkrijgbaar bij de Staatsdrukkerij hebben ze zelf met enkele tientjes moeten beta len. „Men heeft eerst bij ons broodroof toegepast en nu moeten wij deze daad nog zelf betalen ook", was de reactie van een glasverzekeraar op dit schrijven. „Wij geloven niet meer in het particuliere initiatief en de steeds weer uitgesproken bezorgdheid bij fusies. Laat men eerst maar eens zien, wat er met ons gebeurt", aldus woordvoerders uil het glasverzeke ringsbedrijf. Zeeuwse matroos hoort weer drie jaar eisen ARNHEM Het gerechtshof heeft gisteren in hoger beroep behandeld de zaak tegen de 19-jarige matroos A. B. uit Zoutelande. De rechtbank had hem wegens poging tot doodslag veroordeeld tot drie jaar jeugdgevan- genisstraf. B. had op 27 februari tij dens een vaart op de Waal een scheepsjongen over boord gezet. De procureur-generaal bij het hof, inr. G. W. C. Bijvoet, eiste een straf con form het vonnis van de rechtbank. Volgens de psychiater, dr. C. Lelv, kunnen op schepen haatgevoelens snel tot ontwikkeling komen. Hier stond ver dachte, een Zeeuwse plattelandsjongen uit een rechtlijnig orthodox milieu, tegenover een anarchistische provo uit de grote stad. Verdachte was geneigd tot tomeloze agressie na een onbelang rijke oorzaak omdat hij zich de meer dere voelde, maar dit niet tot gelding kon brengen. De procureur-generaal memoreerde in het requisitoir, dat verdachte zich ge droeg als iemand die een ander uit de weg wilde ruimen, het was geen im puls. Hij maakte de handen van het slachtoffer, dat zich aan het schip vast klemde, los en leidde de mensen aan boord anderhalf uur lang op een dwaal spoor. Aan de conclusie van de psychia ter wilde de procureur-generaal grote waarde hechten en op grond daarvan afzien van ter beschikking stelling van de regering. De raadsman mr. R. L. G. Janssen, drong aan op aftrek van preventieve hechtenis. Negen maanden heeft ver dachte al in voorarrest doorgebracht. Overigens conformeerde hij zich aan de eis van de procureur-generaal. Uit spraak 17 december. Enkele van de vijf ministers acht ten het mogelijk om volgens het Ver drag van Rome een meerder heidsbeslissing te nemen, maar zij waren het erover eens, dat zinvolle de vijf ministers tot een eensluidend kunnen worden wanneer Frankrijk zich blijft verzetten. Zowel de Westduitse minister Brandt als zijn Nederlandse collega Luns verklaarden op een persconfe rentie dat volgende week dinsdag de beslissing zal vallen. Op een vraag of de vijf minister tot een eensluidend „Verzekeringskamer pleegt broodroof (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Een aantal kleine, rendabele glasverzeke ringsmaatschappijen is in moeilijkheden gekomen door een stringente toepassing van de sinds 1 september 1966 van kracht zijnde Wet op het Scha deverzekeringsbedrijf. Volgens een brief van de Verzekerings kamer te Amsterdam zullen deze maatschappijen per 1 maart 1968 him werkzaamhe den moeten staken. Op het rangeerterrein van het centraal station in Amsterdam kwam deze wagen „tussen hemel en aarde" te hangen' nadat zij bij het rangeren door een stoot- blok was gereden. Dit had bijna tot gevolg dat het gevaarte op het trottoir terecht kwam. Alweer een nieuw snufje uit Japan: een ontvangertje dat de drager door middel van een zacht rinkelend belletje waarschuwt dat er telefoon voor hem is. Men be hoeft niet meer doen dan het telefoonnummer te draaien; gelijk met de bel in het toestel gaat dan ook de bel in het ontvangertje rinkelen. standpunt gekomen waren zei Brandt, dat de standpunten van som mige ministers dichter bij elkaar la gen dan die van de anderen. Minister Brandt, die later op de dag een gesprek had met zijn Franse collega De Murville, zei niet de indruk te hebben, dat een der leden van de gemeenschappelijke markt uit een gebrek aan overeenstemming over de Britse aanvrage ernstige consequen ties zal trekken. Volgens gezaghebbende Franse krin gen ziet het er naar uit, dat de zes volgende week maandag en dinsdag niet voor de laatste maal over de kandidatuur van Engeland zullen be raadslagen. De Franse zienswijze is, zo zetten deze kringen uiteen, de vol gende: is Engeland wel of niet bereid n u toe te treden. Zo ja, dan zouden onderhandelingen moeten worden be gonnen, zoals bepaald is in artikel 237 van het Verdrag van Rome. Het is echter duidelijk en ieder een, zelfs Engeland is het ermee eens dat Londen op het ogenblik niet klaar is. Het verschil tussen ons en de andere EEG-partners is dat zij vragen: beginnen we wel of niet de onderhandelingen met Engeland, ter wijl wij stellen: is Eneeland op dit ogenblik klaar om de EEG binnen te stappen? Den Helder tegen ir. Visser als burgemeester DEN HELDER De gemeente raad van Den Helder heeft een motie aangenomen, waarin „ernstige veront rusting" wordt uitgesproken over het regeringsbeleid bij de benoeming van de liberale oud-minister van defensie, ir. S. H. Visser, tot burgemeester van Den Helder. De raad vindt, dat te weinig reke ning is 'gehouden met de voorwaarden, die zij aan een nieuwe burgemeester wil stellen. Een van de bezwaren is, dat de benoeming niet in overeen stemming is met de politieke samen stelling van de raad. De motie is naar de regering ge stuurd. de Kerstboom en aan de witte tafel het glas wordt geheven. Want iedere slijter weet: juist in december zorgt heel Nederland ervoor iets spiritueels onder de kurk te hebben. Wijnkelders zijn aangevuld en in de dressoirs staan nu al de flessen klaar, die straks knallend zullen worden geopend. Voor de slijter is december een topmaand. Een maand, die zich al eerder aankondigt. Want statistieken zeggen, dat de omzetten in november al tien procent hoger zijn dan in ok tober. In december komt daar nog eens 30 procent bovenop, wat bete kent, dat een zeer groot deel van het totale drankverbruik zich in deze twee maanden concentreert Meer dan anders is dit jaar wijn „in", wordt voorspeld. Een tendens, die er al vijftien jaar inzit Het ver bruik is in die periode bijna verdrie voudigd: in 1956 dronk de Nederlan der gemiddeld per jaar 1.43 liter, nu is het al 3,5 liter. Overigens een hoe veelheid, die nog niets is vergeleken met die welke de Fransman jaarlijks nuttigt: 125 liter.... Nederland komt dan ook pas op de dertigste plaats. O Gedistilleerd Wat van ,,ouds" populairder is bij de Nederlander, is gedistilleerd. Hij komt daarmee op de achtste plaats met 1.44 liter zuivere alcohol per hoofd per jaar, of wel vier liter consumptie-gedistilleerd.... Hoewel de grote kerstdrukte nog moet beginnen, staat nu wel vast, dat slijterijen dit jaar nieuwe records zullen boeken. Vorige maand al zijn de totalen flink omhoog gegaan, deze maand zal die stijging zich voortzet ten. Alle reden voor de slijter voor een opgewekt „santé". MAASTRICHT Een ruim 30-ja- rige Duitser heeft de afgelopen dagen enige tientallen Maastrichtse zaken lieden opgelicht met betaalcheques die afkomstig waren van een bank in Pforzheim. De Duitser, voor Interpol geen on bekende, bood de Maastrichtse za kenlieden cheques aan ter waarde van 200 gulden aan. Hij kocht artike len die ongeveer 150 gulden waard waren en wist de winkeliers te bewe gen hem het verschil uit te betalen. De goederen moesten bezorgd worden bij een Valkenburgs hotel. Toen de leveranceirs de artikelen daar wilden afleveren, bleek de Duitser daar niet te logeren. Hij is nog voortvluchtig. O UTRECHT Bij Breukelen heeft zich gisteren een kettingbot sing voorgedaan waarbij ruim 27 auto's betrokken zijn geweest. Er is geen melding gemaakt van zeer ernstige gewonden. De oorzaak van de kettingbosting is vooralsnog niet bekend. Kamer dringt erop aan: Ook een pen behoort tot het zogenaamde managers-speelgoed, waarover wij onlangs een artikel schreven. En zelfs een minister van justitie ontkomt er niet aan. Hier zuigt prof. mr. C. H. F. Polak bedachtzaam aan zijn pen tijdens de behandeling van de begroting van justitie in de Tweede Kamer. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de Tweede Kamer is gisteren bij de behande ling van de justitiebegroting nog eens met klem aangedrongen op een spoedige regeling van het stakingsrecht. De socialistische afgevaardigde mevrouw mr. Singer-Dekker speelde zelfs met de gedachte hierover een initiatiefvoorstel in te dienen als de regering niet snel, d.w.z. nog dit parlementaire jaar, met een wetsvoorstel komt. Ook de K.V.P.-er mr. Van Doorn dacht in die richting. Slechts de heren Wolff (comm.) en Jongeling (GPV) bleken geen behoef te te hebben aan een stakingswet. De heer Jongeling vond, dat het oordeel over stakingshandelingen aan de rechter moet worden overgelaten en de heer Wolff zag geen heil in een regeling, afkomstig van een liberale minister. Minister Polak was ook voor een spoedige regeling, maar kon niet toe zeggen dat het wetsontwerp de Ka mer nog voor het parlementaire zo merreces zal bereiken. In de loop van deze maand verschijnt het advies van door ARIE VAN PAS OIRSCHOT Vorst en sneeuw mogen ons in deze december dagen het leven al onaangenaam hebben beziggehouden, als we de 64-jarige Jan Blankers in de Eendenpoel te Oirschot op zijn woord kunnen geloven wordt het toch nog een zachte winter. In januari en februari zal het volgens hem normaal weer zijn. Het vriest dan niet hard en er valt ook weinig of geen sneeuw. Blankers twijfelt niet aan zijn voorspellingen. Wat ons te wachten staat leidde hij haarfijn af uit de stand van de sterren. en vervolgt: „Het kijken naar de sterren zoals ik dat doe, leer je niet in een jaar of tien. Ik bestudeer al veertig jaar het heelal en iedere keer ontdek je weer wat nieuws. Jan Blankers in de oorlog boer, nu houtbewerker „Meestal kan ik drie maanden van tevoren al zeg gen wat voor weer we krijgen. Ja, ik ben die jongens in De Bilt een eind voor. Zij kunnen het weerbe richt slechts voor één dag bepalen. Ik heb het KNMI eens een brief geschreven. Kreeg er nooit ant woord op. Ik schreef: er komt spoe dig een aardbeving. Nu sat ik «r met mijn iworspellingen zelden naast. Maar dit keer had ik het toch niet helemaal goed gezien, want er volgde niet één aardbeving, het wa ren er twee...." Weerprofeet In. Oirschot en omgeving heeft men ontzag voor weerprofeet Blan kers. „Ze proberen me wel eens voor de gek te houden door te vra gen: Jan. wat voor weer krijgen we met Pinksteren. Ik zeg dan: dat we ten jullie het best. Als puntje bij paaltje komt durft niemand met me te wedden, nog niet om een pakje sigaretten. Zeg ik tegen een boer: zet morgen je koei en maar op stal want over twee dagen ligt er een pak sneeuw, tien tegen één dat het zo is." De wind giert om het huis. Af en toe valt er sneeuw. Jan slurpt be haaglijk aan zijn koffie, hapt in een snee wittebrood, laat het zich goed smaken. Staart even voor zich uit Vader, die klompenmaker en boer was, keek ook naar de sterren, maar die heeft er nooit zoveel werk van gemaakt. Soms zeg ik midden In de nacht tegen mijn vrouw: ik ga eens even naar buiten om te zien hoe het met die ster zit. Ze ziet me dan de eerste uren niet terug in bed. Na zo'n middernachtelijke sterrenkijke- rij kan ik ze meestal bij het ontbijt het weerbericht geven op lange ter mijn." Hoofdrol „Uit 'de stand van de maan en uit de stand van het sterrenbeeld De Gelderse Wagen zijn voor mij be langrijke conclusies te trekken. De hoofdrol speelt De Gelderse Wagen. Vooral de positie van de drie ster ren van de dissel van de wagen is belangrijk. Daar kun je het weerbericht voor één of twee dagen uit afleiden. Staat de derde ster van de dissel laag, dan krijg je sneeuw, gaat hij omhoog, dan komt er vorst. Stijgt de tweede ster dan kondigt zich volop regen aan en er volgt mist als hij een eindje zakt. Gaan de eerste en de tweede ster de hoogte in, dan staat ons onweer te wachten." JAN BLANKERS twee aardbevingen „Dit is nog maar een tipje van de is mijn geheim. Ik begrijp die mensen van het KNMI niet. Het is me opgevallen dat ze geen rekening houden met de stand van de maan. Als ze de maanstanden noteerden wisten ze wellicht net zoveel als ik..." Geen wolkje „Iemand hier in het dorp Dré heette die kerel lachte me uit toen ik zei: vanmiddag krijgen we onweer. Onweer? vroeg hij, man er is geen wolkje aan de lucht! Hij ging zonder jas de heide in. Om vijf uur 's middags barstte het noodweer los. Toen ik hem na de bui terugzag liep het water hem de broekspijpen uit. Wist jij dat het zo'n weer zou worden. Jan, zei hij met een bene pen stem. Dat heb ik je toch gezegd, luidde mijn antwoord. Ik had het eergisteravond secuur bekeken. Daarom riskeerde ik het vandaag niet de heide in te gaan." Een zachte winter en een droge zomer met koude nachten en niet veel onweer, voorspelde Jan Blan kers vorig jaar. Het klopte precies. Nu profeteert hij: vrij zacht weer in de komende maanden. Zijn vrouw zit in een hoekje bij 'de kachel rustig te breien. Ze neemt niet aan het gesprek deel. Ze denkt het hare over de sterrenkijkerij en de weerprofetieën van haar man. Blankers: „Een profeet wordt in zijn eigen vaderland niet geëerd. Ze ge- sluier dat ik even heb opgelicht. Er loven me hier maar half." irat andere zaken „Geregeld tuur ik naar letten. Zo simpel is ment. Het is zo boeiend niet. Pas heb ik niet meer van los komen. Boeken weer wat nieuws ontdekt Over niet heb n'e^ nodig. Heb er ook nooit al te lange tijd lukt het me mis- een m handen gehad." schien daardoor het weerbericht nog ..Kijk, er is verandering van weer fijner te bepalen. °P hl als een schipper ziet dat het water „verkleurt" en als een smid Maar alles vertel ik niet. Wat de merkt dat het ijzer „zweet". Die tekens zijn en boe ze staan voor mensen zien ver. Maar lk zie ver aardbevingen en aardverschuivingen der...." de SER. „Omdat ik niet weet wat daarin staat, kan ik ook niets zeggen over het tijdstip van indiening van de -regeling", aldus de minister. Inspraak Vrijwel alle sprekers drongen ook aan op een spoedige herziening van het ondernemingsrecht. De WD-er mr. Geertsema zei, dat de affai re-Van Heyst hem duidelijk had ge maakt, dat de wettelijke regeling van de jaarverslaggeving geen halt mag houden aan de poorten van de geslo ten NV's. Hij achtte voorts het ver groten van de inspraak van de werk nemer nog belangrijker en urgenter dan wettelijke maatregelen met be trekking tot de publicatieplicht. Minister Polak kon meedelen, dat wetsontwerpen betreffende de jaar verslaggeving en het enquêterecht het departement van justitie reeds hebben verlaten en voor advies naar de Raad van State zijn doorgezonden. Hij hoopte, dat ze weldra bij de Ka mer kunnen worden ingediend. Echtscheiding Met name door PvdA en D'66 werd voorts aangedrongen op een spoedige herziening van het echtschei dingsrecht Daarvoor is destijds een staatscommissie ingesteld, die een wetsontwerp-in-hoofdlijnen heeft op gesteld. Ze zal dat aan de minister voorleggen, die er zich dan over zal beraden. Maatschappelijke en geeste lijke stromingen zullen advies over dit stuk worden gevraagd, zo deelde de minister mee. Bij de replieken diende mejuf frouw mr. Goudsmit (D'66) een motie in, waarin de regering wordt uitgeno digd om een wetsontwerp tot herzie ning van het echtscheidingsrecht nog voor het parlementaire zomerreces bij de Kamer in te dienen. „Ik streef daarnaar en zal m'n ui terste best doen", zei de minister. Over de motie-Goudsmit zal volgende week nog worden gediscussieerd, om dat de KVP-er mr. Van Doorn er zich eerst in eigen kring over wilde beraden. Een deel van de Kamer voelde het als een discriminatie aan, dat het Wetboek van Strafrecht ontuchtige handelingen met minderjarige perso nen van hetzelfde geslacht strafbaar stelt, terwijl het soortgelijke hande lingen met minderjarigen (boven 16 jaar) van een ander geslacht buiten schot laat. Moet deze verschillende behandeling van homosexuelen en hetero-sexuelen niet uit de wet wor den verwijderd? Stakingsrecht Met prof. mr. dr. Diepenhorst (a.r.) meende minister Polak, dat de voor zichtigheid hier niet uit het oog mag worden verloren, mede gelet op het gevaar van chantage. Een jurist kan in deze materie niet het verlossende woord spreken. Daarom zal via staatssecretaris Kruisinga (volksge zondheid) aan de Gezondheidsraad advies worden gevraagd. Als dit col lege geen bezwaar heeft, is de mi nister bereid de discriminatie op te heffen. De Tsjechische PTT geeft ter gelegenheid van haar 49ste ver jaardag deze bijzondere postzegel uit. De zegel ter waarde van 1 Kroon toont een kleine repro ductie van drie in Tsjechoslowa- kije zeer bekende schilderwerken: „Duif", ^Bevrijde republiek" en „Economie en wetenschappen

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13