„Koning Konstantijn komt wel weer term krant van FORMAAT Kapitein dreigde met revolver rtjS&jSL Uit de Haagse hof geplukt 11 VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 Griekse volk neemt toestand niet ernstig Andere vorst zoeken als Konstantijn wegblijft Legaliteit IJ ET MILITAIRE bewind te Athene heeft het op zichzelf merkwaar dige besluit genomen, dat Grieken land een koninkrijk zal blijven, ook nu de gehele koninklijke familie zich buiten het land bevindt. De beslissing is dan ook slechts be doeld als een poging, de legaliteit van het bewind van de kolonels te - verzekeren. Dit houdt weer verband met internationale erkenning, voor elke regering onmisbaar. In april slaagden de kolonels er in, met het doen van zekere beloften 1 koning Konstantijn te bewegen, hun staatsgreep alsnog een legaal karak ter te geven. Nu moeten zij het met een onderkoning doen, die als re gent optreedt. Niet ten onrechte vraagt men zich nu in vele landen af, of erkenning mo gelijk is van een nieuw bewind, dat wezenlijk verschil vertoont met het vorige. Pearson trekt zich terug uit de politiek OTTAWA Premier Lester B. Pearson van Canada heeft op een persconfe rentie meege deeld dat hij van plan is af te tre den als premier en leider van de liberale partij. Hij zal nog in functie blijven tot een partijcon ventie een nieu we leider heeft gekozen. Pearson is 70 jaar Sinds 1963 is hij premier en «inds 1957 leider van de liberale par tij Hij is ook elf jaar lang minister van buitenlandse zaken geweest. Een Nobelprijs voor de vrede kreeg hij voor zijn pogingen tot op lossing van de Suez-crisis in 1956. „Het is nu een geschikt tijdstip om deze stap te doen", zei Pearson op een persbijeenkomst. Anne-Marie winkelde dag voor de coup SCHIPHOL In Athene trekt het volk zich weinig van de ge beurtenissen aan. Gisterochtend om negen uur zaten ze als op andere dagen in de heerlijke warme zon hun kopje koffie te drinken op de terrassen van de restaurants. Dat is de indruk van ir. J. van Ettinger, president-directeur van het Bouwcentrum Rotterdam. Hij keerde gistermiddag met zijn vrouw per KLM terug uit de Griekse hoofdstad, waar hij met een duizendtal andere gedele geerden het wereldcongres voor de industriële ontwikkeling van de VN heeft bijgewoond. „Daags voor de staatsgreep za gen wij in de kleine boetiekjes naast ons hotel koningin An ne-Marie nog doodrustig winke len", vertelde mevrouw Van Et tinger. Volgens de heer Van Ettinger had men op het congres niets ge merkt van de staatsgreep. De stad bleef aldoor rustig. „Gelei delijk aan vernamen we uit verschillende monden het nieuws", vervolgde ir. Van Ettin ger. „We hoorden, dat de koning om half elf naar het noorden was vertrokken en dat nu per tele foon en per radio overleg plaats vond. De koppen werden geteld. Men meent te weten, dat de ko ning de marine en de luchtmacht achter zich had. maar niet de landmacht. Zo is men tot de con clusie gekomen, dat de koning had verloren. Met een militair toestel vertrok hij toen naar Ita lië". aldus het relaas van de heer Van Ettinger. Volgens hem kon men in Athe ne nauwelijks of zelfs in het ge heel niet de berichten uit het ko ninklijk hoofdkwartier in Larissa opvangen. „Naar het schijnt had de zender, die hij daar gebruikte, slechts een zeer klein bereik", zo vertelde ir. Van Ettinger. (Van onze speciale verslaggever Piet Snoeren) ATHENE Koning Konstantijn komt terug. Dat is de mening van alle Grieken, met wie ik gisteren gesproken heb in het Athene, dat onder druilregen en veel kleurige lichtballen opgewekt toeleeft naar Kerstmis de Grote Geschenkdag hier. „En", voegen ze er met kreeftskeerkringlijke onbekommerdheid aan toe: „als hij weigert, dap kiezen we eenvoudig een nieuwe koning". I Na de mislukte coup van koning Constantijn van Griekenland zijn de I militaire leiders begonnen de symbolen van de monarchie uit Athene I te verwijderen. Zo werd de koninklijke standaard van het paleis gehaald I m in overheidskantoren en openbare gebouwen verdwenen de portretten I van het koninklijk paar van de muren. Amsterdamse politie bindt strijd aan tegen cjubbelparkeerders AMSTERDAM De Amsterdamse verkeerspolitie gaat met ingang van volgend jaar strenger optreden tegen „dubbelparkeerders". Foutief gepar keerde wagens in de gehele stad zul len onherroepelijk worden weg gesleept. In het kader van deze actie is een speciaal detachement opgericht bestaande uit 30 marechaussees en 20 man gemeentepolitie. Het aantal kraanwagens zal van drie tot vier worden uitgebreid. Om deze kraan wagens permanent te kunnen beman nen zullen nog een vijftiental burger chauffeurs worden aangetrokken. Het is even onbegrijpelijk als waar. In Nederland moge de Griekse politiek duister en fataal lijken als de intrige van een klassiek treurspel in Athene vat de man in de straat het allemaal op als een meer of min der geslaagde mop het hangt er van af aan welke kant hij staat. Griekenland wordt wel tot het mo derne westen gerekend en Athene mag daar zelfs architectonisch erg op lijken, qua psychologie, qua leef klimaat hoort het eerder bij het Na bije Oosten. Mensen, die na de ge beurtenissen van de laatste dagen geen bezwaar hebben tegen de te rugkeer van koning Konstantijn, zijn in de Nederlandse denktrant onbe staanbaar. Je kunt ze echter heel goed plaatsen in pakweg een Egypte, dat Nasser na zijn verpletterende nederlaag tegen Israël massaal tot aanblijven dwong. Hetzelfde beeld als men met Grie ken op straat discussieert. Ik wil hierbij voorop stellen, dat mijn erva ringen niet louter dateren van vao- daag, nu het luchtkasteel van Konstantijn's machtsgreep weggebla zen is. Een maand geleden heb ik de hele Griekse archipel van Rodos tot en met Korfoe doorkruist. Wat ik toen hoorde, verschilt in geen enkel opzicht, van wat de Grieken nu zeg gen! Wij zien voor onze toekomst be tere kansen dan ooit", zei men een maand geleden van hoog tot laag in Griekenland tegen mij en dat zegt men nu nog. Als westerling, die zijn hoge plaats kent, werp je dan tegen: „Ho, ho, lieve man, en al die politie ke gevangenen dan, die gemarteld worden op de eilanden Jar os en Le- neke) heeft dit zelf gezegd op zijn eerste persconferentie, die voorlopig ook wel de laatste zal zijn. „Grieken land blijft een monarchie", verklaar de hij letterlijk vanaf zijn voorlopig wel zeer hecht gefundeerde zetel. Nu is het vinden van een nieuwe koning in de huidige samenleving geen sinecure. In 1832, toen Grieken land eindelijk zijn vrijheid op de Turken bevocht, lag het probleem anders. Het barstte toen in Europa van het onversneden blauwe bloed. De vorstentelgen stonden bij wijze van spreken te dringen om een troon. Anno 1967 is de voorraad in aanmer king komende adel, echter duidelijk geslonken. Voorzover zij niet is uit gesmeerd over monarchieën die het slagveld overleefd hebben, gooit zij bovendien haar parels yoor de zwij nen van de schandaalpers, of heeft zij zich nog erger de burger- mansklof aangemeten. Hoe kom je aan kandidaten voor de Griekse troon? En wie wil zijn zitvlak aan dat wespennest wagen? Daartegenover zou het prachtig zijn als Konstantijn met gebogen hoofd terug kwam. Het deemoedige slacht offer van misdadige avonturiers. De verloren zoon. Dan is toch geen kalf vet genoeg? Dan hebben de kolonels toch het gelijk mooi aan hun kant? Op grond van deze redenering ver wachten ingewijden hier, dat zware druk op de banneling zal worden uit geoefend, niet om in godsnaam voor goed zijn'biezen te pakken, maar in tegendeel, om terug te keren. Oog om ooq ,.Dat is iets anders", antwoordden de Grieken, voorzover ze bereikbaar zijn. omdat ze niet op Jaros of Leros zitten. „Dat zijn maar communisten." Onversaagd ga je door. Je zegt, nog steeds als westerling denkend: „Maar dat iemand communist is, hoeft toch geen reden te zijn om hem zo te behandelen?" Dan wordt de Griek erg boos. „O. nee?", roept hij, „weet u. dat de communisten in de burgeroorlog van 1947 duizenden Griekse kinderen tussen 3 en 13 jaar van hun gezinnen gescheiden hebben en ze hebben ge deporteerd naar landen aehter het IJzeren Gordijn?" Oog om oog. tand ons tand dat is de mentaliteit van de doorsnee Griek. Niet leuk vinden, wat er in Grie kenland gebeurt, deert de Griek een voudig niet, als hij het maar leuk vindt. Men kan tegen mij aanvoeren, dat ik kennelijk alsmaar de verkeer de Grieken tegen het lijf loop. Best mogelijk. Rest dan nog altijd de vraag, waarom Konstantijn bij zijn machtsgreep aantoonbaar geen vier kante centimeter grond heeft gehad om op te staan. Rest de vraag, waar om ik dit verhaal zit te schrijven in een naar de feestdagen toelevend Athene, waarin tijdens de coup geen schot is gelost, geen hand is geheven, geen haar is gekrenkt en dit is toch het centrum de navel van het land, zoals een Griek het gistermid dag met klassieke beeldspraak noem de. Pro kolonels Als de bevolking zo graag af wil van de kolonels, dan zou het toch wel van iets meer elan blijk hebben mo gen geven, toen de koning vanuit La rissa zijn oproep lanceerde. Als een laf volk komen ze nu ook weer niet uit de historie naar voren. Er lijkt mij maar een conclusie mogelijk: de Grieken leggen zich in meerderheid bij de regering van de kolonels neer, of wij dat nu waarderen of niet. Ook als Konstantijn erbij inbegrepen is, al zit die nu uit te huilen in Rome. Dit laatste zegt niet alleen de man in de vreedzame alledaagse straat, men proeft het evenzeer in de bewoordin gen. waarin de oudbakken grijper naar de macht en nieuwbakken pre mier George Papadopoulos het zegt (hij heeft elf onderscheidingen, waar van vijf koninklijke, ik heb ze van daag op mijn gemak kunnen tellen). Analyseert men zijn uitlatingen na de vlucht van Konstantijn. dan ver wijt hij zijn broodheer (de koning was tevens opperbevelhebber van het leger) hoogstens, dat hij zich heeft laten misleiden dat hij het slacht offer is geworden van misdadige avonturiers. Dat kan de beste over komen, nietwaar? Je biedt je excuses aan en alles is vergeven en vergeten. Vrij Wat de vrijheid in het Griekenland van na Konstantijn's machtsgreep betreft, het volgende. Dit verhaal is op geen enkele wijze gecensureerd. Aan deze telefoon luistert niemand mee. De internationale kranten zijn vrijelijk in de kiosken te koop, welke visie zij ook op de machtsgreep van Konstantijn publiceren. Voor mij „France Soir", dat over de hele breedte van de voorpagina meldt: „Griekenland in tweeën gescheurd". Gewoon op een straathoek gekocht. Cameraman Piet Kaart, die hier is neergestreken met een brandpunt equipe kreeg zyn zeer in het oog lo pende uitrusting (veertien colli vol apparatuur) die hij niet voor niets meesjouwt, over de grens met een gemak, waarvan hij verbijsterd zei: ..Dat heb ik in vrije landen wel eens anders meegemaakt." Ik mag vandaag zonder meer naar Kreta (de veronderstelde brandhaard van het verzet) als ik wil. Ik mag, als ik wil, ook naar Leros en zijn politie ke gevangenen. Dit bewijst natuur lijk niets, maar het bewijst tevens een heleboel. Het bewijst, dat de ko lonels volkomen zeker zijn van 'hun zaak. Op grond waarvan? Niet de kolonels hebben het Griekse volk ge knecht, maar het Griekse volk is zo zeer geknecht door zijn voorgeschie denis, dat het uiteindelijk deze kolo nels wel voor lief moet nemen. Als deze visie de juiste is. dan is er wei nig hoop op verandering in de nabije toekomst en neem dat „nabij" dan rustig heel ruim. (Vervolg van pag. 1) Havenloods C. A. van Looijen (42), die de African Monarch vanaf Pernis naar de werf leidde, vertelde bij het van boord gaan: „De kapitein was niet in staat te varen. Hij was psy chisch niet capabel. Hij stond onder bewaking van enkele mariniers. Een van de matrozen op de brug zei tegen mij dat de kapitein „fou" (gek. Red.) was". De gehele muiterij bleek, nadat het schip in de Eemhaven was afge meerd, volgens de Marinevoorlich tingsdienst ..een storm in een glas water" te zijn geweest. Niettemin moest de zaak van alle kanten direct zeer serieus en gedegen worden aan gepakt, vooral omdat de eerste mel ding nogal geruchtmakend was. Radio-Scheveningen ontving name lijk 's ochtends een telegram (onder tekend door de kapitein) met de in houd: „Bemanning muit. Anker bij Maasboei. Wacht op politie". De Rot terdamse rivierpolitie schakelde de marine in omdat het schip op zee vertoefde. De marine kon echter niet direct ingrijpen vanwege het feit dat de African Monarch (ledig van Rostock in Oost-Duitsland op weg naar Rotterdam) buiten de territoria le wateren (zes mijl) lag. Instituut maakt ,Kinsey-rapport ZEIST Het Ned. Instituut voor sociaal sexuologisch onderzoek (NIS- SO) gaat proberen een volledige do cumentatie op het gebied van de seksualiteit op te bouwen en te coördineren. Dit verklaarde gisteren NISSO-directeur. de socioloog drs, B. S. Witte. Het instituut zou graag een Neder lands Kinsey-rapport samenstellen, maar helaas ontbreken voorlopig de mogelijkheden. Wel zullen we in die richting gaan werken, aldus drs. Wit te. Het instituut, dat enige tijd gele den is opgericht, is een gezamenlijke stichting van negen nationale orga nisaties. waaronder de bond van pro testants christelijke verenigingen voor wijkverpleging in Nederland Het Oranje Groene Kruis. Het wordt gesubsidieerd door de overheid. Het NISSO beoogt het bevorderen, coördineren en verrichten van studie met betrekking tot de vraagstukken samenhangende met de seksuele hy giëne in gezin en maatschappij en het bevorderen van wetenschappelijk verantwoorde voorlichting op dit ge bied. Uit voorzorg werd het 12 jaar oude duikvaartuig Hr. Ms, Rhenen (een verbouwde mijnenveger) van zee te ruggeroepen, waar het schip oefende. In de Scheurtiaven bleef het stand-by. Toen de ministeries van buitenlandse zaken en justitie na overleg met de Liberiaanse ambassa de toestemming kregen te hulp te komen, voer de Rhenen uit, met aan boord de twee officieren en de elf mariniers uit Rotterdam. Het vertrek had een halfuur vertraging vanwege het uitvallen van de radar, die eerst gerepareerd moest worden. De Rhenen was niet het eerste schip dat bij het ten anker liggende schip aankwam. Rond het middaguur arriveerde namelijk reeds de sleep boot Maasbank die gehuurd was door het NTS-journaal. FLES Om vijf uur liep dit schip de Berg- haven in Hoek van Holland binnen, waar kapitein C. Koning vertelde dat een van zijn matrozen bij het langs de Liberiaan varen een fles had op gevangen, die vanaf het achterschip van de African Monarch door een van de bemanningsleden was ge gooid. Er bleek een Italiaanse brief in te zitten, die later aan de com mandant van de Rhenen is gegeven. I Daar kon niemand hem lezen. De I brief is later met de Rhenen meege gaan naar Vlissingen. Hij zal voor j het onderzoek nodig zijn. De Rhenen heeft de African Mo narch namelijk maar tot de Bergha- ven geëscorteerd, waar zeven mari niers van boord gingen. Kapitein Koning: „Als ik niet had geweten dat er aan boord gemuit was, was 'het voor mij een gewoon schip geweest. De bemanning liep normaal aan dek. Het schip zag er verveloos en verwaarloosd uit, maar welke Liberty van 25 jaar oud is dat niet? We moesten zeer voorzichtig varen, het zicht was niet meer dan 50 meter. Bij de Berghaven werd de escorte- ring van de Liberiaan overgenomen door de Politie X van de Rotter damse rivierpolitie. Aan boord van het vrachtschip waren twee loodsen, die reeds waren uitgevaren met de Rhenen. Tegen negen uur meerde het schip bij Niehuis en Van de Berg af. Aan boord gingen mr. S. J. v. d. Hoeven, hoofd van het parket, mr. A. Niessen. substituut-officier van justitie, twee Italiaanse tolken en enige functiona rissen van de rivierpolitiie. Even la ter verlieten de vier aan boord geble ven mariniers, de officieren Bertijn en Donker en consul Schul het schip. Vrij snel van boord waren ook 20 Monarchie De kolonels zullen het zelfs prach tig vinden, als Konstantijn terug kwam, zeggen ingewijden in Athene. Het koningschap hier is zo een we zenlijk onderdeel van de staatsvorm de erkenning ervan ligt zo veran kerd in de volksaard, dat men er eenvoudig niet buiten kan. zonder nog meer brokken te maken dan al gevallen zijn. DOOR Nog een weekje en er zal een adempauze komen in het Haagse di plomatieke leven. Telkens komen er van overal ter wereld kinderen naar diplomatenhuizen om met ouders Kerstmis te vieren. Kostbare dagen voor gezinnen, waar de verhuizing der ouders van hoofdstad naar hoofdstad, van Europa naar Azië. van Azië naar Zuid-Amerika of waar dan ook. elke paar jaar weer. wel dwingt om de kinderen op kostscholen te doen. Gisteravond leek het of wilde men in razende vaart nog snel wat ver plichtingen afdoen. Op Kasteel Oud-Wassenaar ston den honderden geduldig in de rij om afscheid te nemen van de ambassa deur van Indonesië dr. Sudjarwo Tjondronegoro en zijn vrouw. Een der eersten was de Russische am bassadeur Lavrow. Hem wachtte die avond namelijk zelf nog de taak van gastheer, in het Metropole Theater bij de galapremière van Oorlog en Vrede, een Russische produktie. De heer Lavrow heeft zich hele maal aan het Haagse leven aange past. Niet alleen omdat hij reeds een heel aardig mondje Nederlands spreekt maar ook omdat hij tege- Gcdraaf en rust moet is gekomen aan het statussym bool der westerse wereld en voor de première zijn mannelijke gasten verzocht had de smoking aan te trekken. Wat die gasten natuurlijk prompt deden. Maar het ging de Russische am bassadeur kennelijk te ver om net als zijn gasten deden, eerst in smo king receptiewaarts te gaan. Zo liep hij in een grijs streepjespak door de salons van het Kasteel en ontmoette er vele van zijn genodigden al keu rig in galapak. Koersten honderden dus recht streeks van Wassenaar naar de bi oscoop en zochten daar met moeite een parkeerplaatsje, een kleiner ge zelschap reed naar hotel Des Indes waar de ambassadeur van Brazilië Carlos da Ponte Ribeiaro Eiras een diner gaf voor o.a. de Spaanse am bassadeur en zijn vrouw. Ambassadeur Graham van Liberia mist dit alles, evenals de muiterij op de African Monarch. Hij is voor een vakantie van drie maanden in Mon rovia. Maar nu op 3 januari weer de oude traditie van de grootse och tendreceptie in het paleis op De Dam door koningin Juliana en prins Bernhard hersteld wordt, zal hij zijn vakantie onderbreken voor een paar Hagen. Hij is immers de Deken van het Corps Diplomatique en kan bij zo'n belangrijke protocollaire gebeurte nis niet ontbreken. Op 4 en 5 januari zijn de diploma tieke hoogtijdagen weer in Den Haag. In de Oranjezaal van het Huis ten Bosch worden dan door Koningin en Prins de gebruikelijke Nieuwjaarsdiners gegeven. Twee di ners omdat het Corps Diplomatique te groot is om in één keer aan de dis geschaard te worden. Tussen nu en dan gaat het rustig aan. Menig diplomatenvrouw laat met plezier de receptiejurk in de kast hangen. trekt een huishoudschort aan en duikt in de keuken om eigenhandig al haar kookkunst te wijden aan vader landse gerechten. Opdat de welgeda ne maag het heimwee in het hart een beetje vergoeden zal. Links: luitenant-ter-zee le klasse F. Bertijn, die de leiding van het marine-team had. Rechts: de vier mariniers die tot de Eemhaven aan boord van de African Mo narch zijn gebleven, verlaten het schip. bemanningsleden, die in Rotterdam zouden afmonsteren. De totale be manning van de African Monarch telde 23 koppen, op één Joegoslaaf na allemaal Italianen. Het schip is ei gendom van General Navigation Co. Ltd. in Monrovia. Het moet bij de werf een schroefas-reparatie onder gaan. POLITIE Vannacht dc 1de hoofdinspekteur J. v. d. Stege van de recherche mee dat het onderzoek dat hij heeft in gesteld ook de oorzaak nog niet dui delijk heeft gemaakt. Wel is hij er van overtuigd dat er een contro verse tussen kapitein en een groot deel van de bemanning is ontstaan. Er is volgens hem beslist geen werk geweigerd. Kapitein Bin maakte op hem een kalme indruk. Tegenover de hoofd inspekteur heeft hij verklaard zich zelf op de brug te hebben afgezon derd en zelf de revolver aan de derde machinist te hebben gege ven. Hij heeft de brug enkele malen verlaten om naar de marconist te gaan. Een vertegenwoordiger van de re derij was vanacht bezig een arts voor de kapitein te krijgen. 1 De roemruchte daad van Jan van Schaffelaar herleefde gisteren in Barneveld. Aan de voet van de eeuwenoude toren kwamen name lijk de cursisten van de SROI uit de Jan van Schaffelaarkazerne te Ermelo bijeen ter gelegenheid van de honderdste cursus voor reserve officieren. De foto toont een der cursisten tijdens de reconstructie van de vermaarde sprong. Heroïne (waarde f70 min) in beslag genomen MONTREAL De douane van Montreal heeft op het Internationale vliegveld van die stad een hoeveel heid heroïne ter waarde van zeventig miljoen gulden in beslag genomen. Dit was de tweede grote vangst in twee dagen tijds. Dinsdag werden verdovende middelen ter waarde van zo'n zestien miljoen gulden op- gespoord. Er zijn verschillende perso nen gearresteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11