Russische macht is sterk opgevoerd Harttransplantatie nog te duur JAMIN Arrestatie moord Neltje de Haan Commentaren Waarschuwing aan Navo Overal eenheden paraat Russen schieten op Jemenieten Overvallers met bijna drie ton in rook verdwenen Glibberige silostof dwingt metro tot dag- en nachtwerk sriiiiik Turkey Dinsdag 12 december 1967 48ste jaargang oe RotterdMiiW CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Sfcntvattich ii ghebl«v»n mijn h«rt in teghanspoetl" W«5M CouranI oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Russische begroting voor militaire doeleinden is de hoogste uit de geschie denis van dit land. Overal ter wereld kan de Sowjetunie zich militair doen gelden. De strategie van de Navo moet hieraan worden aangepast. BEIROET Het royalistische of fensief tegen de Jemenitisehe hoofdstad Sanaa is volgens maandag ontvangen berichten mislukt. De re publikeinen zouden de omsingeling doorbroken en de belangrijkste we nt van vijanden gezuiverd hebben. Volgens de royalistische minister m voorlichting Mohammed ben Ibrahim voeren met Russische pilo- len bemande Russische straaljagers luchtaanvallen uit op gebieden van de royalisten. Moskou zou 24 toestel len hebben geleverd. Op hun beurt beschuldigen de re publikeinen de royalisten ervan zich te bedienen van Europese huurlingen. Er worden aantallen genoemd tussen 300 en 1000. Met ingang van vandaag is de coöperatieve Veluwse eierafzetver- eniging Ede in Barneveld gevestigd. Deze verhuizing bewijst dat Barne veld steeds meer het trefpunt gaat worden van de Nederlandse ei er- handel. AftV»W Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam BRUSSEL Manlio Brosio. de secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdrag6organisatie heeft aan de vooravond van de Navo-rainistersconferentie de waarschuwing laten ho ren, dat de Russische militaire macht wordt opgevoerd met nieuwe mobiele eenheden die overal ter wereld kunnen toe slaan. Aangenomen wordt, dat Brosio doelde op vliegkamp schepen, duikboten, vliegtuigen en intercontinentale raketten. Hij ziet in de snel groeiende macht van de Russen een belangrijk instru ment om hun politieke standpunten kracht bij te zetten. Brosio noemde met name de toenemende vloot- versterkingen van de Russen in de Middellandse Zee, die deel uitmaakt van het gebied waarvan de Na- vo-landen de verdediging op zich hebben genomen. De Navo-ministers van N defensie 'kwamen vandaag achter gesloten deuren by een voordat de vergade ring van de ministers van buiten landse zaken begint. Frankrijk nam niet deel aan het gesprek van de defensie-ministers. Het woont al leen het politieke overleg hij. Een belangrijk punt vormt voor de defensie-ministers de aard van de voorbereidingen die dienen te wor den getroffen voor de verdediging van het Navogebiéd, zich uitstrek kend van de Poolzee tot de Aegeische Zee en van Berlijn tot aan de Stille Oceaankust van de Verenigde Staten. De tien jaar oude taktiek van de atoom-tegenaanval, moet worden ver vangen door een nieuwe strategie, volgens welke Navo-bevelhebbers op verschillende soorten agressie kun nen reageren met een grote verschei» denheid aan tegenmaatregelen. Een kleine actie uit het Oosten zou dan niet onvermijdelijk tot een massale geallieerde tegenaanval lelden. Nadrukkelijk verklaarde Brosio dat het gevaar van agressie uit het Oosten is afgenomen, er op wijzend, dat sommige Navo-leden hienen dat het gevaar voorgoed geweken is. Hij voegde er echter aan toe, dat de Navo zijn fundamentele afschrik wekkende functie moet bewaren, ondanks het feit dat zij een actieve rol kan spelen bij het bevorderen van ontspanning. Men vroeg Brosio tijdens zijn ge bruikelijke persconferentie of en zo ja hoe de Navo kan optreden tegen de uitbreiding van de Russische vloot in de Middellandse Zee. ..Dit is een nieuw verschijnsel" zei hij. „Er zijn verscheidene mogelijkheden, maar ik kan ze nog niet beschrijven". 'Desgevraagd verklaarde Brosio ervan uit te gaan, dat het lidmaat schap van de Navo pas in augustus 1969 kan worden opgezegd. Een jaar daarna eindigt het lidmaatschap. Zo als bekend meent de Nederlandse minister Luns, dat opzegging al in augustus volgend jaar mogély'k is. room fondantkransjes 250 gram 99 niet duur ure/ heerlijk FRANKFORT Vier of vijf ge maskerde mannen hebben maandag in de parkeergarage van een waren huis drie banklopers overvallen en zich op geraffineerde wijze uit de voeten gemaakt mét ongeveer 270.000 gulden. Twee banklopers werden neer geslagen, van wie één ernstige ver wondingen opliep. De derde liet het koffertje met geld vallen en rende weg om de portier te waarschuwen. De overvallers waren Inmiddels in een gereedstaand busje gesprongen. Ze reden ermee naar de eerste ver dieping van de garage, waar ze de wagen in brand staken. Een verstik kende rook vulde weldra de ruimte, bracht het warenlhuispersoneel in paniek en was voor de overvallers een rookgordijn waarachter ze onop gemerkt konden verdwijnen. Prinses verwacht toestemming van vader Umberto NICE Prinses Maria Beatrice van Savoye heeft goede hoop, dat zij van haar vader, ex-koning Umberto van Italië, alsnog toestemming zal krijgen voor haar huwelijk met de gebaarde acteur Maurizio Arena. „Ik kom met vader", zei de zicht baar ontspannen en opgeruimde prin ses bij haar aankomst in Nice. „Ik ga naar mijn hotel en ik wacht op een telefoontje van hem. Ik denk dat al les terecht zal komen". De plannen van Maria Beatrice hebben verzet opgeroepen in de fa miliekring en bij Italiaanse roya listen. MAASTRICHT De 50-jarige koopman M.S. is wegens valsheid in geschrifte veroordeeld tot vijf maan den gevangenisstraf. De eis was vijf maanden, waarvan drie voorwaarde lijk. S. zou op briefpapier van een luchtfotograaf uit Maastricht een verklaring hebben geschreven vol gens welke de fotograaf alle au teursrechten van zijn opnamen aan S. zou overdragen. De beklaagde heeft steeds ontkend. Zorg voor 23 knorrepotten Mevrouw G. C. van der Beek in Bovenkerk komt nauwelijks meer aan haar huishoudelijke plichten toe: zij heeft namelijk de zorg op zich genomen voor niet minder dan 23 moederloze biggen en de fles bewijst goede diensten. Deze zorg van mevrouw Van der Beek begon zes weken ge leden toen de moeder van acht pas geboren biggetjes aan een hartaanval stierf. De boerin belde stad en land af maar ner gens kon zij de biggetjes bij een geschikte pleegmoeder onder brengen. Zodoende nam zij zelf deze zorg op zich. Maar daarb\i bleef het niet. De veearts was zo opgetogen over het resultaat, dat hij haar nog eens tien big getjes bezorgde van een zeug die geen voeding had, en later nóg eens vijf. Het spreekt vanzelf dat me vrouw Van der Beek haar handen vol heeft aan de roze knorrepotten (ze moeten elke drie uur aan de fles), maar ze groeien als kool en knorren dan ook louter van tevredenheid AVEREEST Verdacht van moord op de 15-jarige Neltje de Haan is gis teren de 37-jarige J. D. uit Dedems- vaart gearresteerd. De politie heeft re den om aan te nemen, dat hij de man is geweest, die op donderdagavond 23 november op een bietenveld in de buurtschap Den Oosterhuis (gemeente Avereest) het meisje probeerde aan te randen en haar heeft vermoord. De man, die geen blanco strafregis ter heeft, is getrouwd en heeft twee kinderen. Het gezin De Haan kent hij zeer goed evenals de landbouwer Me- litz uit Zuidwolde, waar Neltje 's avonds nog rnelkmonsters had genomen. Twin tig jaar geleden heeft hij de boerderij van Melitz in brand gestoken. D. heeft nog niet bekend. Nadat hij aanvankelijk met grote stelligheid ont kende. zegt hij sinds gisteravond geen woord meer. De politie is tot arrestatie overgegaan na een uitgebreid buurt onderzoek. waaruit feiten naar voren waren gekomen, die D. verdacht maak ten. Voor de behandeling van de begroting voor cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk gisteren in de Tweede Kamer bestond ook belangstelling uit de toneelwereld. Op de pu blieke tribune zagen we o.a. (van links naar rechts) Peter Lohr. Den Brabander, Annie de Lange en Ko van Dijk. „proefrijden in volledige dienstregeling" van de metro, 8 december, stond verleden jaar reeds vast. De RET heeft de maanden december en januari hard nodig voor deze ritten, om dat uitvoering van een regelmati ge dienstregeling de enige manier is om de rails slipvrij te ma- Het is natuurlijk een onmoge lijke toestand, als de metro-trei nen bij het uit de tunnel komen in Rotterdam-Zuid de helling niet zouden kunnen halen, omdat de wielen op de rails zouden slippen. Dat is bij het begin van de ritten volgens dienstregeling dan ook prompt gebeurd. De RET heeft bij het inzetten van deze ritten nog een geschenk gekregen, dat hoogst onwelkom leek, maar in feite bijzonder wel kom was: reeds de eerste dag van de ritten volgens volledige dienstregeling kwam er een flink pak sneeuw omlaag, zodat de zaak al meteen onder de alleron gunstigste omstandigheden moest draaien. Een bijzonder probleem biedt nog het baanvak tussen de sta tions Maashaven en Rijnhaven. Bij het lossen van de graansche pen wordt de „dust", het heel fijne stof van het graan, hoog boven de stad de lucht in gebla zen. Men heeft altijd de idee ge had, dat dit met zoveel kracht geschiedt, dat de bewoners van de omliggende wijken er niets van merken. De metro merkt dit echter ter dege. Het blijkt dat het neer geslagen graanstof zich afzet op de rails en dat de metrotreinen tussen Maashaven en Rijnhaven gauw dreigen te slippen. Vooral treedt dit euvel op in de „langste nacht", de nacht van zaterdag op zondag, als de eerste metro-trein vrij laat rijdt. Ook daarop heeft de RET iets gevonden: men laat een diesel-lo comotief met gedeeltelijk aange trokken remmen zo. dat de wielen worden verwarmd tot on geveer 200 graden over dit baanvak rijden. Door deze vrij hoge temperatuur wordt de glib berige „dusf'-laag weggewerkt. Drieënvijftig landen hebben in de VN-assemblee een resolutie inge diend, waarin Zuid-Afrika verzocht wordt de „onwettige" berechting van 37 mensen uit Zuidwest-Afrika te staken. Zij staan in Pretoria terecht op beschuldiging van terrorisme. Ook met dwalingen kan men zijn tijd vooruit zijn. KRAILSHE1MER 0 Verboden conferen tie toch gehouden - pagina Kernmerk UCT UICKl»:i: 3: Wwmmlw DE BILT Het warmtefront van een storing bereikte van ochtend onze kust en verplaatst zich geleidelijk verder in zui delijke richting. Met naar west tot noordwest ruimende wind wordt hierbij iets minder koude lucht aangevoerd. Intussen is van IJsland een nieuwe storing aangekomen, die oceanische lucht blijft aanvoe ren, zodat aan de vorstperiode voorlopig een eind is gekomen. Vannabht kan de temperatuur echter in het oosten en noord oosten van het land tijdelijk da len tot om het vriespunt, waarbij plaatselijk mist gevormd kan worden. Morgen zal door een ver nieuwde aanvoer van oceanische lucht de temperatuur weer stij gen tot enkele graden boven nul. In deze lucht komt veel be wolking voor, waaruit plaatse lijk wat regen of motregen kan vallen. DE BILT In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen of motregen en hier èn daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Lichte dooi. maar vannacht in het binnenland tem peraturen om het vriespunt. 13 december: zon op S.3S. onder 14.28; maan op 14 22. onder 5.01. Bezorgdheid ryAT de bezorgdheid in het land over bepaalde televisieuitzen dingen door de regering en ook bin nen de volksvertegenwoordiging wordt gedeeld, verwondert ons niet. Nu en dan ziet de regering zich ge noopt. als beoordelaarster op te tre den. Dat is dan een tamelijk vrij» blijvende aangelegenheid, want ze zal ais regel niet veel verder kun nen gaan. Wie wèl verder kan gaan is de tele visiewereld zelf. Daar wordt de ver antwoordelijkheid die men draagt kennelijk niet altijd scherp genoeg gevoeld. Tegenwoordig is het met name de VPRO die als de provo on der de omroepen optreedt en bezig is de grenzen van het nog juist toe laatbare af te tasten. Dat daarbij de grenzen van in elk geval de ethiek worden overschre den, is duidelijk. Uitzendingen met branieachtige, aangeschoten militai ren zijn zonder meer ontoelaatbaar, zeker óók in het welbegrepen belang van de knapen zelf. Maar ja, van medemenselijkheid heeft men bij de VPRO niet veel kaas gegeten. We houden er niet van, als een over heid op de loer moet liggen om te zien of er iets strafbaars is begaan. Liever is het ons, wanneer de om roepwereld zelf zich haar verant woordelijkheid onverkort bewust Nu ook niet TTTAAROM. kan men zich afvragen. vond een christen-radicaal het niet nodig, in een motie aan te drin gen op verhoging van ontwikkelings hulp toen dat onderwerp aan de orde was. en waarom gebeurde dat door een andere christen-radicaal bij de behandeling van de defensiebe groting wèl? Het zou kunnen betekenen, dat de heer Aarden precies weet waar be zuinigd kan worden op defensie- uitgaven. Maar dan had van hem enig protest verwacht kunnen wor den op het betoog van de heer Udtnk van Ontwikkelingshulp, toen dez» sprak over de financiële mogelijk heden en onmogelijkheden. Bovendien slaagde de heer Aarden er ook nu niet in. duidelijk te ma ken op welke posten bezuinigd kon worden zonder de militaire paraat heid in gevaar te brengen. De motie-Aarden om defensiegelden te bestemmen voor ontwikkelings hulp hoorde niet thuis bij de defen siebegroting. Het was een poging nadruk te leg gen op een onpopulaire zaak (de fensie) ten dienste van een zaak, die men in ieder geval méér in de gunst van de kiezer denkt. Hoever echter die goede wil van de kiezer inzake ontwikkelingshulp gaat, is ook voor politici een open vraag. Want ter bestemder tijd lieten de radicalen terecht overigens na. een extra wissel te trekken op de bereidheid van de regering om ont wikkelingshulp van middelen te voorzien. dè jonge Kerstkalkoen, de beste, originele U.S.A. kalkoen I Reserveer hem tl]dlg: levensmlddelen- ^aken, warenhuizen en slagerijen I KAAPSTAD Het op grote schaal uitvoeren van hart transplantaties om de gemiddelde leeftijd van de mens te verhogen, is voorshands uitgesloten als gevolg van de enorme kosten die ermee gepaard gaan en de schier onmo gelijke opgave, voldoende teams van specialisten en ver- I pleegsters te vormen. Dit is maandag verklaard door prof. Schire, directeur-geneesheer van het ziekenhuis „Groote Schuur", waar op 3 december voor de eerste maal in de geschiedenis een menselijk hart werd getransplanteerd. Prof. Schire is van mening dat harttransplantaties niet moeten worden uitgevoerd om de „levensduur van de mensheid te verlengen". De hersenen vormen het belang rijkste deel van het menselijk lichaam ,,en kunnen niet I eeuwig leven". Hij betwijfelt of ook een bejaarde hartpa- I tiënt de spanning van een dergelijke ingreep zal kunnen verdragen. De patholoog dr. Marthinus Botha voegde er aan toe: „Men kan een oud lichaam niet vernieuwen door er eenvoudigweg een nieuw hart in te zetten". D. Botha ziet goede perspectieven voor het kunsthart zodra het meer geperfectioneerd is. „Er lopen nu al tien tallen mensen met kunstmatige hartkleppen: sommigen hebben er zelfs twee of drie", lichtte hij toe. Washkansky. de eerste mens met het hart van een ander, gaat nog steeds vooruit. Prof. Schire zei dat het niet bekend is of het nieuwe hart als gevolg van Washkansky suikerziekte net zo ziek zal worden als het verwijderde hart. „Ons doel is hem wat meer tijd te geven. Als hij nog een jaar of twee krijgt, zijn we tevreden. Dan hebben we iets bereikt", aldus prof. Schire.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1