TV BEKLEMMENDE PROEVEN IN „21ste EEUW" RADIO de stad en dokter Moore NCRV introduceert Canadese kerstman £i#jjta*&soep...cle zon op uw tafel! 7 MAANDAG 11 DECEMBER 1967 en kerstontmoeting iet Bethlehem en Canada (Van onze radio- en tv-redactie) In haar Kerstpro- pi^jëer vertellen heeft de NTS voor Hm avond van de tweede dag een ■Q^tmoetingsprogramma samengesteld >arin o.m. een bezoek wordt ge- Mgyacht aan Bethlehem. Hiervoor worden 20 minuten uitge- ■*^~bkken. Verslaggever Joop van Zijl in Jeruzalem en zal van daar uit 'Tf Geboortestad bezoeken. tweede halve uur wordt tsteed aan het tot stand brengen „ontmoetingen" tussen reeds mg geëmigreerde Nederlanders in pnaria. Netty Rosenfeld is daarvoor 1 de aan de voet van de Rocky fountains gelegen plaats Calgary, [ier sprak zij met immigranten die i Canada allang een tweede vader- ind hebben gevonden, maar op da- en als deze toch veel denken aan un verwanten in Nederland. De NTS zegt „de beschikbare tech- ische middelen" van de televisie oor deze ontmoeting graag te willen anwenden. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Er ontstaat bij een niet te onderschatten aantal kij kers onbehagen door het kijken naar de griezelig-voor-waar afgegeven toekomstideeën in de Amerikaanse filmserie „De 21ste eeuw", door de NTS op dinsdagavonden vertoond. Indien dit zo is beantwoordt de serie aan haar doel. want dat was juist de bedoeling van de makers. De kijkers krijgen het gevoel alsof zij op de rand van de hun bekende wereld staan en er nog slechts een afzienbaar aantal jaren nodig is om hen in een volkomen nieuwe, op sommige punten angstwekkende sa menleving te doen geraken. Zal een volgende generatie al het huidige als antiek beschouwen en er op terugkij ken zoals wij ons verbazen over de primitieviteiten van de middeleeu wen, toen het steekspel de glorie van de man uitmaakte, hygiëne onbekend was en minnaars hun uitverkorenen in goud gevatte bontlapjes offreerden om op de blote rug te dragen tenein de de vlooien onder de pralende bo venkleding bij elkaar te houden? Zullen de mensen van de volgende eeuw naar ons terugkijken met een meelijdende glimlach? Het beklemmende is, dat men ex perimenten laat zien om te ko men tot een vreemde, niet meer warm-menselijke samenleving, waar in de robot schijnt te regeren en men zich op de voortplanting voorbereidt zoals men nu plannen maakt voor de i aankoop van een kleurentoestel Het spelen met het leven, of liever: leven en dood trachten te regeren, grijpt vele kijkers emotioneel aan en brengt hen tot verzet tegen zo'n ex perimenterende wetenschap: het zijn immers geen fantastische verhalen zonder meer, wanneer men proeven i van de onderzoekingen voor zich ziel en door wetenschapsmannen hoort toelichten? Kan dat? Morgenavond zult U, en dat vroeg op de avond (7.30 tot 8 uur) weer zulk een film kunnen zien. Deze is getiteld „De bouwstenen van het le ven" en handelt over de wijze waar op geleerden proberen zelf leven te scheppen. Dat heeft ronduit huivering wekkende speculaties tot gevolg. Waar moet dat heen, als de mens zich gaat gedragen als mede-schep per? Kan God dat toelaten? De zoöloog Gurdon van de Engelse Oxford-universiteit is er, door het experimenteren met ei-cellen, in geslaagd aan te tonen dat hij via kerntransplantatie kikkers in het le ven kon roepen. En de Italiaan dr. Daniele Petrucci liet een menselijk embryo 59 dagen zich ontwikkelen in een reageerbuisje.... De door de mens tot leven ge brachte kikkers werden niet alleen in Engeland, maar ook in Amerika ge wonnen door een onbevrucht eicelle tje aan te brengen in de inge wandscel van een kikkervisje. De ei cel gaat zich dan gedragen alsof zij wèl bevrucht was. De op deze manier uit één kikker geboren nakomelingen zijn alle volkomen identiek, zij lijken precies op elkaar en hebben slechts één ouder. Wat moet het betekenen voor het menselijk geslacht, wanneer men daarop zulke proeven gaat toe passen? Protesten Jaren geleden veroorzaakte dr. Pe trucci reeds grote opschudding en felle protesten met zijn film over het ontstaan van menselijk leven buiten het lichaam. Van deze film, eens in de besloten kring van geleerden ver toond, wordt nu een fragment meege draaid in dit programma van „De 21ste eeuw". Deze toelichting moge voldoende zijn om u er op te wijzen, dat de klok van half 8 morgen toch geen jonge kinderen aan de beeldbuis moet zien. wanneer u althans Ned. 2 inschakelt. Muziek, die in concertzalen maar zelden is te horen, wordt door het ensemble Syntagma Musicum tot nieuw leven gebracht. Deze zes Amsterdamse musici, hier op de foto, voeren werken van omstreeks 1300 uit opde originele instrumenten van die tijd, waarbij behalve bekende zoals blokfluit en clavecimbel ook nu onbekend geworden zoals ruispijp, gemshoorn, kromhoorn en zink worden gebruikt. Leider van het zestal is Kees Otten, die jaren geleden de blokfluit tot „erkend instrument" maakte en nu nog verder is teruggegaan in de muziekhistorie. U kunt dit merkwaardige ensemble, dat in binnen- en buitenland al successen oogstte, vrijdagavond a.s. horen en zien v een TROS-programma op Ned. 2. VANAVOND TE ZIEN Ned. I AVRO 7.32 uur sportprogramma: wielrenner Klaas Balk. 8.20 uifr 3e reportage „Weerzien met Indonesië". 9.20 uur muziek uit Israël en 10.20 uur tweede afleve ring „Twistgesprekken met God". j Ned. 2 NCRV 7.03 uur sportrubriek: Anton Huiskes. I 7.33 uur aflevering van Vidocq. 8.20 uur amusementsprogramma Postbus 2000. 9.05 uur Carl Böhm dirigeert de Wiener Philharmoni- ker in de 7e symfonie van Schubert. 9.50 uur actualiteiten. Als u voor een dubbeltje op de eerste rang kunt zitten... Wij willen de man nog zien, die meer van zijn senoritas geniet, dan u van uw kloeke TOPICvan een dubbeltje! Koopt u eens een doosje. Wed den, dat u TOPIC blijft roken? (Van onze radio- en tv-redactie) Het zal vele kijkers hebben be vreemd, dat juist de NCRV zaterdag middag de Canadese kerstman uitvoe rig heeft geïntroduceerd bij de kin deren. Nadat wij in de afgelopen week uit en te na via de radio had den vernomen dat Godfried Bomans naar Canada was vertrokken om daar, Sinterklaas-spelende voor Ne derlandse kinderen, tevens „de kerst man weg te boksen", kregen de jonge kijkers nu breeduit te zien, hoe hij die bij ons onbekende en niet-geac- cepteerde figuur herhaalde malen vrolijk omarmde en hem tijdens het Sinterklaasfeest de ereplaats gaf. Öe NCRV-televisie had veel werk gemaakt Van~de Sinterklaasreis, maar het bleek helaas, geen echt kinderpro gramma te zijn geworden. Er werden allerlei grappen gemaakt over de hoofden van de kinderen heen en ook ditmaal hield de Sint zich veel meer bezig met de volwassenen dan met de kleintjes. Dat euvel schijnt maar niet te kunnen worden uitgeroeid zo gauw het om publiciteit gaat. De in Canada gestelde vraag ..Komt er hier wel eens meer een Sinterklaas?" ging er daar niet goed in en moet hier op de kleintjes wel een ongewone indruk hebben ge maakt. dat voor de kleintjes te wijs was en voor alle kinderleeftijden merendeels teveel kinderachtige volwassenenaul- lures had. De ouders bleven met het onevenwichtige mengelmoes en de vragen achter. Centrum Het zaterdagavondamusement bracht Rien van Nunen weer als de gemoedelijke taxichauffeur op het scherm en op Nederland 2 ging de Mounties-show. Hiervoor was men niet kinderachtig te werk gegaan. Er waren opnamen gemaakt in Pa rijs en Wenen en Herbert Joeks fun geerde als de derde man in het ko mieke gebéuren. Toch kwam de voorstelling niet helemaal uit de verf: 't was niet om van de ene lach bui in de andere te rollen. De tweede aflevering van de Maigret-serie zondagavond was heel wat beschaafder van toon dan de eerste. Ook hiervoor was druk in Parijs gefilmd en de suggestieve overgangen naar studiowerk waren uitstekend gemaakt. Marja Habra- ken wist heel goed raad met het lastige meisje, dat tenslotte alleen maar een hoofdvol romannetjes bleek te hebben. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 NRU 8.05 uur toneelrubriek. 9.30 uur Hetty Blok in Musonette. 10.55 uur portret van de bossanova-koning Joao Gil- berto. Hilversum II NCRV Kolonel Loebis vrijgelaten DJAKARTA Kolonel Zoelkifli Loebis, oud-plaatsvervangend bevel hebber van het Indonesische leger, die in 1963 door president Soekarno werd gevangen gezet, is vrijgelaten. Dit is uit legerkringen in de Indo nesische hoofdstad zondag vernomen. Soekarno beschuldigde kolonel Loebis ervan de leider te zijn van een aanslag op zijn leven in 1957. door A iftttlut Y<>n ti ff 126 „Ik weet heel goed dat Howie de belangrijkste reden i*. We hebben ruzie om hem. En wij willen dat geen van beiden. Ik kan zien dat Howard er net zo'n hekel aan heeft als ik, maar dan op een andere manier. Maar wij kunnen er geen eind aan maken. WeHaar stem trilde en zij zweeg. Ianthe zag de tranen in haar ogen glinsteren en haar vingers klemden zich om de rand van het bureau Even later zei ze met gesmoorde stem: „Als Howard en ik maar een poosje alleen konden zijn ik ben zo overstuur misschien lette ik daarom niet goed op Howie.... Howard is zo in Howie teleurgesteld, daardoor is hij zo veranderd. Ik zou eens rustig met Howard moeten praten, dan worden we het misschien wel eens over Howie..." Zij bedekte haar gezicht met haar handen. Ianthe stond op en ging voor haar staan en Adele nam haar handen weg en de twee vrouwen keken elkaar aan. Toen zei Ianthe: „Ik zal goed voor Howie zorgen, Adele." Het rooster'voor die morgen was gemakkelijk en bestond slechts uit een ongecompliceerde tonsillectomie, die dokter Perkins handig en vlug uitvoerde. Ook de narcose waj eenvoudig, maar toen dokter Moore naar beneden kwam. vond Edna Judson dat hij er zo moe uitzag, al90f hij een zware dag achter de rug had. De laatste dagen had ze ook iets anders aan hem gemerkt. Zij maakte zich er zorgen over. Hij scheen zich in zichzelf te hebben teruggetrokken, het was net of de dingen hem niet meer aangingen. En juist daardoor was hij erg gauw geprikkeld. Ook al zou het ziekenhuis blijven bestaan, ook al zouden de moeilijkheden opgelost worden, dan nog zouden er veranderingen komen. Die waren er trouwens al, zij het geringe. En het zou steeds erger worden. Wellicht konden de ouderen zoals zij en dokter Moore zich niet meer aarpassen. Zij stond stijf op van achter haar bureau en liep de hal door, gedreven door een vage behoefte nog eens naar hem te kijken, door het raam als hij het parkeerterrein overliep naar zijn jeep. Zij zag hem onmiddellijk, een flinke, hoekige gestalte, ofschoon veel van zijn vitaliteit de laatste tijd verdwenen was. Zij dacht: binnenkort zijn we allebei oud het treft ons allebei. Een andere man kwam langzaam de hoek om lopen. Het was Perkins die naar zijn wagen ging. Even praatten zij met elkaar, dan ging ieder zijn eigen weg. Edna stond bij het raam tot zij merkte dat het tochtte. Zij hield haar hand op de kier bij het oude raam. Het werd tijd dat de dubbele ramen geplaatst werden met het oog op de stormen. Zij was het vergeten weer een teken van de ouderdom. Zij dacht er over na hoe het zou zijn, als ze haar pliohten aan een opvolgster kon doorgeven en zij vrij zou zijn. Het lokte haar niet aan. Zij keek naar de lucht en zag de donkere wolken die sneeuw voorspelden. Dit deprimeerde haar. Zij draaide zich om en lisp snel weg. Ook in de hal was het donker en saai, toen zij aan haar bureau ging werken, trok zij aan de zwanehals van de bureaulamp. Fel licht viel op haar papieren en op haar blauw geaderde handen, de omringende schaduwen werden er dieper door. Het was stil in het ziekenhuis, zij concen treerde zich nu geheel op de kleine verlichte plek. In de schaduw was haar witte uniform indrukwekkender dan Ed na Judson zelf. Zij werkte door tot zij vlugge voestappen op de trap hoorde. Zij keek op en ontwaarde Ianthe. „Edna, Nat is plotseling niet in orde. Er is iets gebeurd. Kun je komen?" De twee vrouwen gingen samen naar de torenkamer waar Nathaniel Norton werd verpleegd. Hij lag net als al dagen kalm in zijn bed, enigszins op zijn zij met maar daarvan niet kon getuigen (hoewel dit nooit met zeker heid te zeggen is). Een hand dik geworden van de inspuitin gen die zijn toestand moesten continueren lag op zijn li chaam. De andere hand, blauwachtig, maar normaal van vorm, lag op het bed naast hem, en op deze hand legde Ianthë de hare. Edna stond naast Nortons bed en Ianthe keek ongerust naar haar. He was stijf, wit en smal, net als al zoveel dagen. De enige zichtbare verandering was een lichte doorschijnen de huid. blauwe lippen, maar er was ook iets anders en dit zag Edna direct doordat zij ervaring had. Zij zag dat Nor tons lichaam het ging opgeven, dat de weerstand verdwenen was en dat hij ging sterven. Dit proces, een kalm en waardig proces, was al ver gevorderd. Edna keek Ianthe aarv Even ontmoetten hun ogen elkaar en tenslotte wist Ianthe alles wat Edna wist. Zij fluisterde zonder opwinding: „Is Ed hier?" .,Hij Is weg, Ianthe. Hij is naar Warwick. Hij is buiten het bereik van de radio. Ik zal dokter Armstrong halen." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7