m HOORT NOOIT EENS: KOM NU NAAR JOU Geen opheffing ziekenhuis van dr. Albert Schweitzer Nobelprijzen r §r ran De Gruyter voert spaarsysteem in, premie 10 procent JïïaTwee nieren „Overgebracht Saigon wint slag bij Mekong Dodelijke ongelukken op gladde wegen Kapitein Gaastra redde elf Denen van vlot Internationaal rechten' de mens jaar van ÏMBEfciEUWE LEIDSE COURANT 5 MAANDAG 11 DECEMBER 19«7 Die drukkevrije, laatste dagen... hij "verj reed •mftetl nsaöerv tegd door ngemaj C. W e, die kre. s-HERTOGENBOSCH Met gang van morgen schaft het ivensmiddelenconcern P. de ruyter en zn. het 10 procent ;ortingsysteem af om daarvoor de plaats een spaarsysteem te voeren. In verband met eze omschakeling zijn alle De iruyter-winkels vandaag ge- e zatetlotell. •d doo eid wa Het spaarsysteem geldt voor het ïn vj^hele assortiment, dus ook voor j to#rtikelen van andere fabrikanten. ;enn chJei "tri mat* spaarregeling is een variant ran de bestaande spaarsystemen: de luis ikclfc luisvrouwen kunnen tot 10 procent het aankoopbedrag sparen door kassabon te kopen. Heeft men in spaarbedrag van 25 bijeen, dan j/ordt hierop (vanaf 1 januari a.s.) premie van 10 procent gegeven, aj kan men inpiaats hiervan een Pa1entespaarbrief nemen, waarvan de 'tgesifraarde in vyf jaar oploopt tot r 37.50. Deze spaarbrief is evenwel irditrok tussentijds te verzilveren. tenj Dit betekent niet, dat de tot nu ïrJ. gehanteerde korting zonder meer 'jpordt afgeschaft. Met ingang van •morgen zullen al'le De Gruyter-arti- '^elen, waarop deze korting werd irerleend, 10 procent in prijs worden tooy Verlaagd. in—3 F. J. G| J 1 (Vervolg van pag. 1) tl BijYan 1 haar leven te behouden. Daarin daagde men helaas niet. De vader het meisje gaf toestemming tot ;je Jtransplantatie van hart en nieren. De operatie Los, otte Het hart van het meisje gew^ opengelegd en verbonden met een hartlong machine en begonnen werd met het koelen van het hart. Het lichaam van Wash'kanskkyk kwas ii bljhxssen gekoeld en toen het hart Denise Darvall voldoende afgekoeld was, werd het verwijderd door de voornaamste aderen en slagaderen los te maken en werd het losgekop- tges pejd vari de hart-long machine u'~ operatiezaal. Haar hart werd naar de tweede zaal gebracht, waar het binnen een paar minuten op- verbonden werd aan de twee de hart-long en met koud bloed werd gevoed. Dit duurde voort tijdens het binnenbrengen van het hart. Er werd een klem gezet op de aorta van Washkansky om zijn hart isoleren van de bloedcirculatie in het lichaam en zijn ernstig bescha digde hart werd uitgesneden, waar bij delen van de beide hartkamers achtergelaten waren om te dienen als de stam waarop het nieuwe hart zou worden geënt. Met fijne zijden hechtingen werd het donor-hart op zijn plaats gebracht. Prof. Barnard wees er op, dat het transplanteren van harten in de na- ie e bije toekomst nog veelal zal stran- „rfl den op het afwezig zijn van een do- i nor-hart. vi In het algemeen ziekenhuis van ïbek Johannesburg Is zaterdag een dub bele niertransplantatie uitgevoerd, de i Van één donor werden beide nieren verwijderd en op de lichamen van een man en een vrouw overgebracht. p_^P] Bij de man mislukte de operatie. Hij moest weer aan een kunstnier worden verbonden. Bij de vrouw waren er geen tekenen, dat haar lichaam de nieuwe nier afwees. De Gruyter is tot deze omschake ling gekomen, omdat gebleken is dat de huisvrouwen de voorkeur geven aan prijzen, waarop de kor ting reeds in mindering is gebracht, terwijl zij bovendien liever een spaarsysteem dan korting hebben. Het vereenvoudigde systeem zaïl ook tot versnelling van de bediening leiden, aldus De Gruyter in een communiqué. De n.v. De Gruyter is het tweede levensmiddelenconcern in grootte. Op de eerste plaats staat thans Albert Heijn. NEW YORK/SAIGON Het Zuid- vietnamese bevrydingsfront heeft ont kend aan de Amerikaanse regering visa gevraagd te hebben voor enkele van hun vertegenwoordigers. Oe Thant vindt deze ontkenning niet opzienbarend, want dat had de Vietcong hem in september al toege zegd als het bericht zou uitlekken voordat de visa waren verleend De oorlog in Vietnam en aan het politieke thuisfront in Amerika duurt onverminderd voort Bij verschillende gevechten zouden honderden Viet- cong-strijders zijn gesneuveld, zo'n 350 in de Mekong-delta, waar de grootste eendaagse slag van de oorlog werd uitgevochten. Vijf regeringsbataljons joegen drie Vietcongbateljons op de vlucht. Senator McCarthy, die zich kandi daat wil stellen voor het president schap voor de democratische partij, heeft Johnson voor de televisie uitge daagd nu eens tijd en plaats van on derhandelingen met Hanoi te noe men. Volgens McCarthy moet iedereen maar vertrouwen op de „loze belofte" van de president dat hij op vrede aanstuurt. Opiniepeilingen hebben uitgewezen, dat 49 procent van de Amerikanen bang is voor Chinese interventie en daarom geen uitbreiding wil van de vijandelijkheden tot Noord-Vietnam. Nog een bericht uit de oertijd van het Vietnamprobleem. In Madrid zijn zeven voormalige Spanjaarden van het Franse vreemdelingenlegioen met hun gezinnen teruggekeerd. Zij werden in 1954 bij Dien Bien Phoe gevangen genomen en zijn pas nu door Hanoi vrijgelaten. Met de schrik nog op hun gezichten te lezen staan hier geredde (licht gewond aan de mond) en redders aan de walkant. De autobestuurder, druipnat met jas, raakte gisteren door de gladheid in een slip aan het Boerengat in Rotterdamen dook met wagen en al het ijskoude water in. Schippers van omliggende schepen kwamen onmiddellijk met roeiboten te hulp en 'bevrijdden de man. Hier wachten allen op de ambulance. Wel financiële tekorten (Van een onzer verslaggeefsters) WASSENAAR Er is geen sprake van, dat het dr. Albert Schweitzer ziekenhuis moet worden opgeheven, is het com mentaar van dr. D. A. Werner uit Wassenaar een van de direc teuren van het uitvoerend co mité van dit ziekenhuis. Het is een reactie op een bericht van het Amerikaanse persbureau UPI dat dr. Munz, de opvolger van dr. Schweitzer over het ziekenhuis in Lambarene in de Afrikaanse staat Gabon heeft gezegd dat het wegens geldgebrek binnenkort moet worden gesloten. Hij zei, dat op korte termijn grote bedragen moeten worden geïnves teerd om het werk te kunnen voort zetten, maar dat geld ontbreekt. Een aantal werkzaamheden is al ge staakt. De waterzuiveringsinstallatie is al buiten werking en ook de in entingscampagne voor moeders en kinderen moest worden gestaakt. Dr. Schweitzer kreeg veel geld van vrienden, maar die zijn net als hij inmiddels overleden. Met het over- lyden van Albert Schweitzer is het ziekenhuis in de vergetelheid geraakt, zegt dr. Munz, die op het ogenblik in Amerika verblijft. Deze mening deelt onze landge noot dr. Werner niet. Op de verga dering, die het uitvoerend comité in atsburg heeft gehouden is ge constateerd, dat er nog een groot tekort is voor het budget van vol gend jaar voor het ziekenhuis. Dat komt omdat nog niet uit alle landen de bijdragen zijn gekomen. Tbc-project OOR tienduizenden Nederlanders, mannen en vrouwen, liggen de zwaarste dagen van het jaar weer in het verschiet. Het zijn de eenzamen, de mensen die alleen door het leven moeten gaan, voor wie de feestdagen geen glans meer hebben. De eenzaamheid, zo stond in een dagboek van een vrouw van middelbare leeftijd, de eenzaamheid omringt ons het gehele jaar. maar nooit heeft zij zoveel vat op ons als juist in die dagen, waarop anderen zich gelukkig voelen en vrolijk zijn. Dan is die eenzaamheid als een muur. waarop wij vertwijfeld de handen stukbeuken In een nutteloze poging hem te doorbreken. Meer dan anders vliegt de eenzaamheid je aan, en minder dan ooit zie je een oplos sing. Diepte Een officier van het Leger des Heils vertelde: Het is. als je er niet mee wordt geconfronteerd, onmoge lijk je een voorstelling te maken van de ontzettende diepte, waarin eenza men juist met de Kerstdagen kijken. En dat kan leiden tot innerlijke spanningen, die ondraaglijk zijn. Het is geen fabel, dat mensen met fe Kerstdagen naar de telefoon grij pen en zo in het wilde weg iemand bellen alleen maar voor een kort gesprek, of soms enkel om een menselijke stem te horen. Eenzamen en het Kersfeest. De maatschappij laat 'hen niet helemaal in de steek. Er zijn organisaties, die zich hun lot aantrekken en samen komsten organiseren om hun het ge voel te geven dat zij erbij horen. Er zijn gelukkig vele particulieren, die hun huis voor hen openstellen en hen met alle hartelijkheid omringen. Er zijn kerken, die een Kerstgroet zen den. zijn ze het geworden door de lompe wijze, waarop zij dikwijls worden benaderd. Een geval uit de praktijk. Een leraar, ongehuwd, werd uitgeno digd bij zijn zuster voor een van de feestdagen. Ze zei: Nu moet je zelf maar zeg gen, wanneer je wilt komen; de zon dag voor Eerste Kerstdag of Tweede Kerstdag. De eerste Kerstdag name lijk willen we met de kinderen onder ons zijn, echt intiem. Is het vreemd, dat de leraar voor de uitnodiging be dankte? En toch En toch... Een sociaal werkster zei: Hoe goed bedoeld overigens het is niet alles. Een vrouw zonder familie klaagde eens: Ik heb vriendinnen en kennissen genoeg bij wie ik welkom ben. Maar ze laten het, en natuurlijk onbewust, zo merken, dat je tot de groep eenzamen behoort. Ze zeggen, allerhartelijkst: we rekenen erop, dat je bij ons komt, maar voegen er dan dikwijls aan toe: want dat alleen zijn is toch maar niets. Er is nog nooit tegen me gezegd: Met de Kerstdagen komen wij nu eens naar jou toe. Het zou prettig zijn dat te horen. Of ben ik op dat punt overgevoelig? Zijn eenzamen overgevoelig? De sociaal werkster zei: Als ze het zijn, Probleem Het heet, dat eenzamen vooral met feestdagen een probleem zijn. In feite betekent het: We weten met hen geen raad. Wat doen we met hen? Op deze wijze gesteld, zijn ze ook een probleem. Maar ze behoeven het niet te zijn. En ze zijn het nief als ze gewoon worden benaderd. Benaderd zonder hen in een apart kastje van onze samenleving te duwen of hen een etiket op te plakken. Want het zijn mensen als wij, gewone mensen. Ze missen eohter iets iemand, die op hen wacht, iemand, die naar hen uitkijkt, die hen wil verzorgen of die zij kunnen verzorgen. Ze missen de normale omgang in een gezin. En dat „vreet" hen als het ware aan. Daarvoor zoeken zij compensatie, en die compensatie moeten anderen hun geven. Het belangrijkste is daarby de ze kerheid, dat zij erbij horen. Tienduizenden Tienduizenden mannen en vrouwen „kijken" tegen de feestdagen aan als tegen een berg. Zij wonen op kamers of op kamertjes, maar zij liggen ook in ziekenhuizen en ze ver toeven ook in de bejaarden centra. Gewone mensen, die snakken naar wat spontane hartelijk heid en een tikkeltje warme ge negenheid. Zij wachten maar af President-partij leider in Roemenië BOEKAREST— Nicolas Ceauses- cu is president van de Staatsraad van Roemenië geworden. Hij was al secretaris-generaal van de Roe meense communistische partij en zal dat ook blijven. Ceausescu ie 49 jaar en de jongste president in Oost-Europa. Van de Russische re gering kwam een hartelijk gesteld* gelukwens voor de nieuwe presi dent-partyleider. Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet 'n appel Vooral in het Noorden: Motief JSRAËL maakt zich niet ten GRONINGEN Vooral in liet noorden van het land heeft de plot seling ingevallen winter enkele zeer ernstige verkeersongelukken veroor zaakt. Op Rijksweg 43 onder Marum kwamen drie mensen om het leven, toen hun wagen op de beijzelde weg slipte en tegen een vrachtwagen botste. De heer J. A. Boxhoorn uit Drach ten en zijn echtgenote en zoon wer den gedood. Het ongeluk gebeurde, toen de heer B. zijn wagen uit de file manoeuvreerde en de naderende vrachtauto niet meer kon ontwijken. STADSKANAAL De 21-jarige militair J. H. Jongman uit Mussel botste met zijn motor tegen een bromfietser, kwam in de sneeuw terecht en raakte een boom. J. was op slag dood. NORG De heer A. Gerding, assistent-directeur van de Coöpera tieve Zuivelfabriek van Norg, bracht zijn zoontje in de auto naar school en raakte op de terugweg in een slip. Zijn wagen botste tegen een boom. rechte zorgen over de levering De heer G 42 jaar oud, overleed iri van Franse wapens en vliegtuigen' het ziekenhuis te Assen aan zijn ver- aan Irak en binnen afzienbare tijdJ wondingen. mogelijk ook aan andere Arabische! i landen. Het Franse motief, dat Irak niet aan de zesdaagse oorlog in juni heeft deelgenomen, is bezijden de waar heid. Iraakse vliegtuigen vielen Is raëlische steden aan. Bovendien zond Irak al vóór het uitbreken van de juni-oorlog troe pen naar Jordanië. Om het evenwicht in zijn land te handhaven verzocht koning Hoessein van Saoedi-Arabië, eveneens militaire eenheden te zen den. Het Franse gebaar heeft veel te maken met het streven naar de overneming van de rol die Ame rika, Engeland en Nederland op het gebied van de oliewinning spelen. Ook in ander opzicht is het vooral tegen Amerika gericht, omdat dit nu wel gedwongen is de voornaamste wapenleverancier van Israël te wor-! den. De Franse stap heeft de kans dat een gevaarlijke bewapeningswedloop binnen zekere perken kon worden gehouden nu wel uiterst klein ge maakt. Tot groter glorie van Frankrijk? NOOTDORP Op de Rijksweg Den HaagUtrecht verongelukte de 27-jarige verwarmingsmonteur B. Brouwers uit Amersfoort dodelijk. Hij had zijn wagen de vluchtstrook op gereden en liep de rijbaan op. Hij werd gegrepen door een passerende auto. Zijn echtgenote zag dit vrese lijke ongeluk gebeuren. VEENENDAAL In het zieken huis te Veenendaal overleed de heer D. Pleizier, die zwaargewond was bij een verkeersongeval. Het bedrag van 200.000, dat de actie „Kom over de brug" van de ryeeste protestantse kerken in ons land zal uittrekken voor het dr. Schweitzerziekenhuis wordt besteed voor een tbc-project. Dr. Werner zegt hierover: „Derge lijke voorzieningen kunnen we niet uit eigen middelen doen. Maar het geld wordt niet gebruikt om het tekort aan te zuiveren. Ik heb net een brief in mijn zak van de regering van Gabon, dat een dergelijk project zeer op prijs wordt gesteld. Het ziekenhuis is echter een particulier ziekenhuis, dus Gabon betaalt daar niet aan mee". Snoep verstandig eet 'n appel STOCKHOLM Koning Gustaaf Adolf heeft zondag de Nobelprijzen 1967 uitgereikt in de versierde con certzaal in de Zweedse hoofdstad. De vorst overhandigde de diploma's, gouden medailles en cheques (voor iedere categorie 220.000 gulden) aan: de diplomaat en schrijver Miguel Angel Asturias uit Guatemala (voor literatuur), aan de Amerikaanse pro fessor Hans Bethe (voor natuurkun de), aan de Zweed Ragnar Granit en de Amerikanen Haldan K. Hartline en George Wald (voor geneeskunde). De prijs voor scheikunde ging voor de helft naar de Westduitse geleerde Manfred Eigen en ieder een kwart kregen de Britten Ronald Norrish en George Porter. Na de uitreiking volgde een groot banket in het stadhuis. MOOIE AFSLUITING VAN ZEEMANSLOOPBAAN AMSTERDAM Kapitein Gaastra deed er niet al te ge wichtig over; de redding van elf Denen, die op een rubbervlotje op het golvengeweld van het Kanaal ronddobberden vond hij niet zoveel bijzonders. De uit Alkmaar afkomstige gezagvoer der van het vrachtschip Diogenes (5700 b.r.t.) vertelde laconiek zijn verhaal. Zondag meerde zijn schip af aan de Amsterdamse Surinamekade en aan boord be vonden zich elf mensen meer dan er op de monsterrol en de passa gierslijst vermeld stonden. Vrijdagochtend voer de Diogenes honderd mijl ten westen van het eiland Quessant ter hoogte van het Franse Bretagne. De laatste haven, die kapitein Gaastra met zijn schip had aangedaan, was Curacao. Het was nogal onstuimig in het Kanaal. De uitkijk meldde op drie myl afstand een brandend vaartuig. Het bleek de Deense vissersboot Por- keresnes te zijn. De schipper Hartvig Paulsen (35) I had zijn boot al moeten prijsgeven I aan het vuur. Met de negenkoppige bemanning en de vrouw van één der i opvarenden was hij van boord ge- i gaan met een rubbervlot. Kapitein Gaastra liet zijn schip keren en binnen een uur waren d# schipbreukelingen in veiligheid. De brand op de vissersboot was ontstaan doordat de voorraad vuur pijlen vlakbij een stoompijp wa» oververhit en geëxplodeerd. De redding van de mensen van de Porkeresnes was een mooie afsluiting van de zeemansloopbaan van kapi tein Gaastra. Hy is zestig jaar ge worden en gaat nu het gezagvoer derschap bij de KNSM ruilen voor tuinieren en andere hobbies. Hoge zee LONDEN Tijdens een speciale kerkdienst ter gelegenheid van het begin van het internationale jaar voor de rechten van de mens lag de blauwe vlag van de VN uitgespreid over het altaar van de Westminster Abbey. De aartsbisschop van Canterbury leidde de dienst, die werd bijge woond door vertegenwoordigers van tal van kerkgenootschappen uit o.m. Zweden, Duitsland, Frankrijk en Nederland. De vlag werd naar de westelijke vleugel van de abdij overgebracht, waar hij het gehele jaar blijft han- Het lijkt alweer een eeuw gele- paal met afvalbakje. Dat bakie was den, maar het was zaterdag voor vol. Met de gehandschoende keurige een week. Koopavond. Om negen hand tilde ze er een pak uit, legde mensen naar alle windstreken de stad. Om half tien de gezapige rust van de verlaten straten. Toen zag ik ze. Mannen die naarstig stoepen en go ten veegden. Stapels papier bijeen gaarden. Het was ongelooflijk, wat een bende! Wachtend op mijn bus heb ik me staan afvragen: hoe komt al dat pa pier daar toch? Zouden de kopers, zodra ze uit de winkel zijn hun aanwinsten nog eens willen bewonderen en het pa pier er afscheuren? En de verpak king dan maar wegsmijten? Je neemt toch niet de prullebak mee van huis en kiepert die ergens or straat neer? Hoewel, laatst op een avond, ooi- al weer buswachtend, zag ik een da me, keurig in de kleren met hoedje op en handschoenen aan. Zij droeg een groot pak in krantenpapier ge wikkeld. Hield halt bij de lantaarn- Toen wandelde ze weg. Haar rug in bontmantel scheen heel fier en recht en zelfvoldaan. Ze had haar zaakjes toch maar netjes voor el kaar gebracht! En nu zaterdagavond glibberde MOEITE ik door de duisternis naar het veili ge honk. Witte wereld waar het stil was. iwarte drabbigheid op drukkere vegen. Tien uur. Dan een groot ge- aarte. Met voorzichtige wendingen :oerste een pekelwagen over de En we zullen, zoals elk jaar heel hard schreeuwen, wanneer de pekel wagen te lang op zich laat wachten en te weinig strooit. Vast en zeker zeggen, dat die gemeente maar wat doet of niet doet. Maar wie heeft zijn eigen straatje geveegd? Bepaald niet zoveel mensen. Merkwaardigerwijze zag ik op mijn avondwandeling wel menig au tobezitter liefdevol zijn voor het huis geparkeerde auto sneeuwvrij maken. Om dan voldaan met veger en poetslap weer In het warme huis te verdwijnen. De stoep ging hem niet aan. In zijn auto zitten zijn centjes, die stoep is ten gerieve van de on- bekende voorbijganger. En toch is medemenselijkheid een modewoord. We discussiëren er zwaar over in peinzende gespreksgroepen en belerende tele visie-uitzendingen. Maar dat is allemaal op hoog ni- •eg. Toen de zon over de zondagoch tend rees, lag de rijbaan schoon. Vlaar aan de overkant op de stoep veau. Gewoon je rommel bij je hou- itrompelde een oud dametje moei zaam over glibber. Het waren de eerste sneeuwbuien maar. er zullen er wel meer volgen. den en je straatje vegen is zo voudig. Het enige bezwaar is, dat je er een beetje moeite voor moet doen. Daarop hadden de elf Denen drie uur rondgedobberd, toen zij bij wind kracht acht op golven van soms zes meter hoogte door de Nederlandse Diogenes werden gesignaleerd. Ku Klux Klan; 17.000 man WASHINGTON Volgens de commissie voor Anti-Amerikaanse Activiteit van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden telt de Ku Klux Klan in de V.S. op het ogenblik 17.000 leden, die in 18 staten ac tiviteit ontplooien. 15.000 behoren tot de machtige groep onder leiding van de „keizerlijke tovenaar" Robert Shelton. Gezegd werd dat de Klan zich nog steeds van dezelfde metho den bedient: terreur, intimidatie en geweld. BLINDEKREEG GELD TERUG LONDEN De Britse Spoorwe gen hebben een blinde een bedrag shilling en drie pence (on- Langs de Engelse zuidkust raak ten honderden auto's zaterdag in de sneeuw vast. Eerst zondagoch tend vroeg kon met het uitgraven van de ingesneeuwde wagens wor den begonnen. Twee maal zestig... DEN HAAG De gemeente heeft de beeldhouwer Dirk Bus (ook voorzitter van Pulchri Studio en leraar aan de Kon. Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag) ter gelegenheid van zyn zes tigste verjaerdag een opdracht ge- geveer twee gulden) teruggegeven. I geven. De heer Bus gaat een beel Dit had de. man moeten betalen, tenis maken van Willem van Otter- omdat hij per vergissing in een loo, dirigent van het Residentie Or- eerste klas rytuig was gestapt met j kest, die in deze maand ook zestie een kaartje tweede klas. I jaar wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5