^/eekagenda Christelijke levensvisie kan krachtbron blijven voor werk in ziekenhuis MANNENKOOR „JUBILATE" Drie Kerken samen op de markt Derde kerstkunstmarkt in de Waag geopend Herdenking St. Elisabeth Werktijdverkorting voor zes weken bij Bool UWE LEJD5E COURANT MAANDAG 11 DECEMBER 19ÖT Den Burcht, 8 uur: Film- ib 16 K. en O. Volkshuis, 7.30 uur: Volkshuis-festi- fgewt. Maandag (11 dec.) Bansenstraat 71-77 (Olga), 8 uur:alg. 'as teienvergadering De Natuurvriend, ie. HetBest. Nieuw-Minerva, 8 uur: alg. le- ithieldpvergadering afdeling Leiden D'66. ieleur-ptadhuis, 2 en 730 uur^ vergadering verdeiineenteraad (begroting). on-fcleine zaal Gehoorzaal, 2 uur: afd. erheidiiden Ned. Ver. Huisvrouwen, leden- :ijraad(rgadering, na de pauze voordracht n hadrvrouw Liesbeth de Geus. jromikcHEVENTNGEN Kurzaal, 8.15 L Ookjr; leerlingenuitvoering Conservato- ïerdenjun. n Bo-P lolutiti Dinsdag (12 dec.) 'Stadhuis, 7 tot 8 u.: zitting Bouw- ïds Ned. Gemeenten, reestraat 19, 7 tot 8 u.: spreekuur Emigratiecentrale, louwburg, 8 uur: K. en O., Nieuw Toneel met „De eerste den. de rtij- dat ilijk r is. hij ijkt! DEN HAAG Diligentia, 8.15 irald Frederic, piano. Woensdag (13 dec.) Schouwburg, 8 uur: K. en O., Nieuw ott. Toneel met „De eerste mevrouw iRijksmuseum Volkenkunde, 8.15 ir H. D. van Goudoever over „Het adsel van het boze" (afd. Leiden mtrum voor Vrij Geestesleven) Gehoorzaal, 8 uur: kunstkring Voor llcn, pianist Julius Katchen. Pieterskerk, 7.15 uur: avondgebed. Stadhuis, trouwkamer, 4 tot 6 ireekuur sociale raadsvrouw. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 lur: Ned. Danstheater. DEN HAAG Diligentia, 12.40 )e Nieuwe Komedie met „En het (eschiedde in die dagen." SCHEVENINGEN Kurzaal. 8.15 uur. Residentie-Orkest, met Wolfgang jSdineiderhan, viooL Donderdag (14 dec.) Wijkgebouw Staalwijk, 8.15 tot 10 ïr: jubileumbijeenkomst ds. en me- touw Kloek. Stadhuis, 2 en 7.30 uur: vergadering lemeenteraad (begroting). DEN HAAG Diligentia, 12.40 uur: ie Nieuwe Komedie met „En het (eschiedde in die dagen." Om 8.15 |ur: Bela Siki, piano. DEN HAAG Luth. kerk, 8 uur: jr. W. Mudde, orgel, Rita v Harmeien, >praan, Maarten Pel, fluit. Vrijdag (15 dec.) Stadhuis, 2 en 7.30 uur: vergadering emeenteraad (begroting). Zaal Koningskerk, 7.30 uur: ruilclub oor verzamelaars. L. H. J.-gebouw, Levendaal 101; tie- ersociëteit. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 ur Haagsche Comedie met „De rouwen van Troje." DEN HAAG Diligentia, 12.40 uur: )e Nieuwe Komedie met „En het [eschiedde in die dagen." Om 8.15 ur: Ned. Kamerorkest, met André 'chaikowsky, piano. Zaterdag (16 dec.) DEN HAAG Schouwburg, 8.15 lur: Haagse Comedie met „Yerma." L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: mid- ;n- en ouderensociëteit. OEGSTGEEST Het Witte Huis, 2 >t 5.30 uur: schaaksociëteit Palame des. Boshuis, achter Hoflaan 74: C.J.V. '-Leiden, fietsenbal met klap- >and (8 uur). DEN HAAG Diligentia. 2 15 uur: Pantomime Carrousel; om 8.15 uur: Herman Uhlhorn, piano. SCHEVENINGEN Circus-theater, Ned. Danstheater. SCHEVENINGEN Oude Kerk. 8 uur: Chr. Oratoriumvereniging Sche- veningen, met Utrechts Studentenor kest. APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende geval len: Zuider Apotheek, Lamme- nenschansweg 7, tel. 23553. De zaterdag-, zondag-, avond- en nachtdienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door de Zuider Apotheek. De Oegstgeestse Apotheek is geo pend. FILMS Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): De duivelsdans (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Geheim agent in Casablanca (14 jaar). Luxor (2,30 7, en 9.15 uur): Vrouwen i het donker (18 jaar). Studio (2.30 7 en 9.15 uur): Het tien de slachtoffer (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Agent X 77, opdracht moord (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Ze ven maal vrouw (18 jaar). Belangrijke telefoonnummers Voor EHD, Leiden: 20645. Voor brand weer 5 maal 3. Voor politie 5 maal 4. MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde, Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdag; zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden, Rapenburg: op 1 werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zater- I dag; zondag van 1 tot 5 uur. I Sted. Museum De Lakenhal, Oude Singel: op werkdagen van 10 tot 5 u.; zondags van 1 tot 5 uur. LEIDEN „Moet er, gelet op de grote kostenstijgingen van de laatste jaren, uit het oogpunt van doelmatigheid gestreefd worden naar een nationale gezondheidsdienst, waarin geen plaats meer is voor particu liere instituten zoals het St. Elisabeth-Ziekenhuis?" Vooropgesteld, dat de particuliere ziekenhuizen aan zekere voorwaarden moeten voldoen, werd op deze vraag zaterdagmiddag in de Stadsgehoorzaal, waar zich een gedeelte van de festiviteiten t.g.v. het 75-jarig bestaan van het Leidse St. Elisabeth-ziekenhuis afspeelde, een ontkennend antwoord ge geven door prof. mr. J. Th. M. de Vreeze, voorzitter van de Vereniging van Katholieke Ziekenhuizen, lid aan de Universiteit van Nymegen. De herdenkingsbijeenkomst werd behalve door het bestuur van de ju bilerende stichting St. Elisabeth- ziekenhuis, de medische staf en een groot aantal verpleegstens o.a. ook bijgewoond door burgemeester mr. G. C. van der Willigen, wethouder S. Menken en dr. J. van der Poel namens het gemeentebestuur, deken W. P. M. Haring, dokter M. W. Jongsma, directeur van het Acade misch Ziekenhuis, dr. P. A. Coumou, directeur-geneesheer van het Dia- conessenhuis, burgemeesters van omliggende gemeenten, vertegen woordigers van maatschappelijke en in de gezondheidszorg werkzame or ganisaties en verenigingen, oud patiënten en vrienden van „Het Eli sabeth". In zijn herdenkingsrede kwam prof. De Vreeze tot de constatering, dat zich in het maatschappelijk be stel en in de gezondheidszorg sinds de stichting van het St. Elisabeth- ziekenhuis in 1892 veranderingen hebben voltrokken op grond waar van men vragen kan stellen ten aan zien van de bestaansgrond van een particulier ziekenhuis op confes sionele grondslag. De vorm van charitas, zoals die door de eerste „Zusters van Breda" in Leiden be oefend werd „vrouwelijke pio niers, die, gedreven door het chris telijk ideaal, vooruitliepen op wetten en regelingen" is grotendeels achterhaald door wetten en regelin gen, waardoor iedere Nederlandse burger aanspraak kan maken op be handeling en verzorging. „Doch het oude idee van de charitas (St. Eli sabeth-penning) moge) dan verdron gen zijn, nieuwe, eigentijdse inter pretatie blijft noodzakelijk, omdat de christelijke levensvisie de kracht bron zal blijven voor het werk in een ziekenhuis op confessionele grondslag." Medische vrijheid Het voortbestaan van een zieken huis met een duidelijke levensbe schouwelijke achtergrond „men zal echter wel voor andere levensbe schouwingen moeten open staan, met alle consequenties van dien, als dat nodig is" als particulier insti tuut wenste prof. De Vreeze tevens omdat daarmee het grote goed van de medische vrijheid wordt gediend." De verscheidenheid van het zieken huiswezen in Nederland, de keuze mogelijkheid is een positieve zaak, die men in veel mindere mate kent in landen als Amerika, Engeland en West-Duitsland. „Op het gebied van de coördinatie en de efficiency krijgt Nederland echter een onvol doende, hoewel men de gebreken charmant kan camoufleren." „De kostenstijgingen moet men overigens niet zo negatief bekijken als men op het ogenblik wel geneigd is te doen. De verouderende bevol- Hortus Botanicus (Rapenburg): op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. kassen zaterdags en zondags ge- Badinrichtingen De gemeentelijke badinrichtingen zijn op de volgende tijden geopend: Lindestraat 1 b: maandag gesloten, dinsdag 9—11.15 u. en 13.30—17.15 u„ woensdag gesloten, donderdag 13.30— 18.15 u., vrijdag 9—11.15 u. en 13.30- 18.45 u.. zaterdag 811.15 u. en 13.30 16.30 u. Van der Werfstraat 39: maandag en dinsdag gesloten, woensdag 811.15 en 13.30—17.15 u.. donderdag 8.30—11.15 en 13,30—18.15 u„ vrijdag 8.30-11.15 u. en 13.30—18.45 u.. zaterdag 7.30—11.15 en 13.30—16.30 u. Kunstmarkt Waaggebouw Waaggebouw: kerst-kunstmarkt, tot en met 28 dec., dag. 2 tot 6 u„ van 19 tot 23 dec. van 2 tot 9 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Volkenkunde: ten toonstelling Japartse volkskunst, van 13 dec. tot 12 maart. Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3: werk van Gerti Bierenbroodspot, van 15 dec. tot 6 januari. Lakenhal: tentoonstelling boekver zorging, grafiek en tekeningen Kun Löb. van 25 nov tot 7 jan., dag. 10 tot 16 uur. zondags 13 tot 16 uur Breestraat 1J9: Galerie Hans Vink. tentoonstelling toegepaste kunst, wer ken van Rein Dool, Joop van Kralin gen, Fer Hakkaart en Will Tweehuy- sen (t.e.m. 16 december, dinsdag tem zaterdag van 9 tot 6 uur) De Lakenhal: tentoonstelling Spelen en Lezen, antiek kinderspeelgoed uil de verzameling Caljé-van Guldk en oude kinderboeken en kinderprenten uit de verzameling J. de Koning, 25 okt. tot 10 dec., dagelijks 10 tot 4 uur. zondags 1 tot 4 uur Galerie Walenkamp, Nieuwsteeg: ten toonstelling schilderijen Heinrich Pran ger. tot 23 december, dagelijks 2 tot 6 uur, zondag en maandag gesloten. Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3: werk van Corstiaan de Vries, tot 16 december. WASSENAAR Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7: tentoonstelling wandkleden, dierplastieken en emaille paints, van 27 nov. t.e.m. 13 dec., maand, t.em zat van 10 tot 5 u., ook op dinsdagavond van 8 tot 10 u., behalve op 5 dec., zon dags gesloten. i de Tweede Kamer en hoogleraar king, de bevolkingstoeneming, de hogere personeelskosten cn de zich ontwikkelende medische zorg voor de chronisch zieke bejaarden maken veel verklaarbaar, terwijl bovendien aan het geprikkelde Nederlandse volk duidelijk gemaakt moet worden, dat een hoger percentage van het nationale inkomen voor de gezond heidszorg wenselijk is", zo stelde prof. De Vreeze. 2000 bezoekers Mr. J. Bergmeijer, algemeen di recteur van het ziekenhuis, verwel komde de vele aanwezigen in de Ge hoorzaal. Hij bracht een eresaluut aan de oprichters. De receptie in het ziekenhuis werd door ongeveer tweeduizend mensen bezocht, plaatselijke en regionale vertegenwoordigers, vertegenwoor digers van de centrale overheid, ziekenhuizen en verwante organisa ties, patiënten en oud-patiënten, per soneelsleden en oud-personeelsle den, leveranciers en nog vele andere relaties. Namens het personeel werd een paneel aangeboden bestaande uit 18- de-eeuwse Leidse gravures, voor de directeurs- en bestuurskamer, de medische staf schonk een klok, een vertegenwoordiger van de oud-pa tiënten een bedrag van duizend gul den en de afdelingen Leiden en Alp hen van de Maatschappij tot bevor dering van de Geneeskunst geld voor de medische bilbliotiheek. Vermelden wij op verzoek nog eens het gironummer van het actie-1 comité oud-patiënten: 99013 Alg. Bank Nederland Leiden. Prof. Van Peursen spreekt in Leiden LEIDEN Prof. dr. mr. C. A. van Peursen zal woensdagavond 8 uur (Breestraat 19) op uitnodiging van Experimenteel Kerkewerk van de Herv. Gemeente spreken over het onderwerp: „Hij is het weer". Onder deze titel heeft de hoogleraar voor de radio een serie zondagavondlezin gen verzorgd. Deze zijn inmiddels in druk verschenen. Hoofdthema is de Godsvoorstelling. De bijeenkomst van woensdagavond, die onder lei ding staat van dr. P. L. Schoonheim, is vrij toegankelijk voor iedere be langstellende. UITNODIGING LEI DATO 1968 Hiermede nodigen wij alle belang stellenden uit voor een bespreking ter voorbereiding van de Leidato 1968 op dinsdag 12 december 1967 om 8 uur in „DE HARMONIE" Breestraat 16 te Leiden. P. J. va<n Hoeken uit Kamer v. Koophandel LEIDEN De heer P. J. van Hoeken van 's-Gravenpolder heeft bedankt voor het lidmaatschap van de Kemer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland. Zijn leeftijd gaf hierbij de doorslag. De heer Van Hoeken heeft vele jaren in de Ka mer gezeten; hij was er vertegen woordiger van de Leidse Vereniging van Industriëlen. te geven door het Katwijks chr. DONDERDAG 14 DEC. in de Triomfator-kerk Zeeweg AANVANG 8 UUR. ENTREE 1,25 LEIDEN Naar aanleiding van de grote landelijke aktie voor het Kerstnummer van De Open Deur zullen woensdag op de Leidse markt LEIDEN De verbouwing van het Sint Elisabethgasthuishof aan de Oude Vest tot verpleeg huis voor chronisch zieke be jaarden begint al vorm te krij gen. Op de achtergrond de toe komstige ziekenzaal van het complex. De rechts hiervan ge- legén vleugel wordt zoveel mo gelijk uit oude materialen op getrokken. Overigens zal het nog wel een jaar of drie duren voordat de verbouwing is vol tooid. Daarom wordt de zie kenzaal voorlopig nog niet ge verfd en gestucadoord. Foto N. van Hor Horst medewerkers van de Hervormde Ge meente, Rooms-Katholieke en Gere formeerde Kerk dit nummer te koop aanbieden. De Open Deur wordt al lang door een redactie bestaande uit Hervorm de en Gereformeerde medewerkers uitgegeven. Voor bijzondere num mers als het Kerstnummer is ook van Rooms-Katholieke zijde mede werking verkregen. De marktverkoop van woensdag houdt verband met de landelijke ac tie die de gehele week wordt ge voerd, ook via radio en t.v. In grote en kleinere plaatsen gaan Protestan ten en Rooms-Katholieken op stap om via een niet-traditioneel uitge voerd blad duizenden gezinnen in een persoonlijk contact op het grote goede nieuws van. Kerst attent te maken. Wie woensdag op dc markt een uur wil deelnemen aan deze oecu menische actie, kan zich melden bij dr. P. L. Schoonheim (tel. 30284). LEIDEN Met een tot „de burgers" gerichte oproep er samen met de kunstenaars iets van te maken, heeft burgemeester mr. G. C. van der Willigen zaterdagmiddag de derde door Galerie Walenkamp georgani seerde kerstkunstmarkt in het Waaggebouw aan de Aalmarkt geopend. Ingeleid door galeriehoudster Lia Hooymayis sprak de burgemeester er zijn blijdschap over uit dat de kunstenaars die hun werk op deze markt te koop aanbieden, hun M. Blitz uit bestuur afd. Leiden N.R.V. LEIDEN In verband met een reglementaire bepaling moest de heer M. Blitz zijn functie van be stuurslid van de afdeling Leiden van de Ned. Reisvereniging neer leggen. Hij is niet minder dan 34 jaar bestuurslid van de afdeling geweest. Reeds in 1921 maakte hij voor het eerst kennis met het werk van de NRV. Het was te begrijpen dat de afde ling de heer Blitz niet zomaar wilde laten gaan. Daarvoor heeft hij de NRV in het algemeen en de afdeling Leiden in het bijzonder te lang gediend. De voorzitter van de afdeling, de heer A. Valkenburgh, sprak hem hartelijk en waarderend toe. Dat deed ook drs. J. Doedens van het hoofdbestuur alsmede ver tegenwoordigers 'yan 'de .afdelirigen Gouda, Rotterdam. Haarlem, Den Haag en Amsterdam. Vele geschen ken werden de heer Blitz aangebo den. Tal van leden kwamen ter recep tie om de heer Blitz de hand te drukken. Dr. Van der Kuyp gasthoogleraar LEIDEN Dr. E. van der Kuyp, directeur van het bureau voor open bare gezondheidszorg in Paramaribo is benoemd tot hoogleraar aan de rijksuniversiteit in Leiden. Hij zal daar ongeveer negen maanden col lege geven in „milieu-hygiëne". "t Panuekoekenhuysje wordt uitgebreid LEIDEN De verbouwing van het pand Steenstraat 49 zal eind januari zijn voltooid. Het restaurant 't Pannekoekenhuysje wordt via een toog uitgebreid met de parterreruim te van het naastgelegen pand waar door de capaciteit met 30 plaatsen wordt vergroot. Het nieuwe pand krijgt een eigen ingang, die ook toegang zal geven tot de „schout- en schepencamers van Oudt Leyden", gelegen op de eerste verdieping. ivoren toren hebben verlaten. Hij vond dat die houding gewaardeerd, moet worden en dat de voormalige torenbewoners recht hebben op response. In de kunstmarkt zag hij een mo gelijkheid de Leidenaar op een ge makkelijke manier in contact te brengen met de kunst. Ook in de SCHOENEN BREESTRAAT 165-167 - LEIDEN Lakenhal proberen we dat. aldus de burgemeester, maar bij deze kunstmarkt is er veel meer een open deur. GeWaagder Op deze derde kunstmarkt („gro ter en geWaagder dan ooit tevoren") ts werk te zien en te koop van kunstenaars die voor geregelde be zoekers van Galerie Walenkamp in veel gevallen geen onbekenden zul len zijn. Naast hard edge van o.a. Thom Geraedts en Vanèn, hangt er figu ratief werk van Ronald Tolman en Cor Blok. Spectaculair is het werk van David v. d. Kop. die onder meer met een grafzerk vertegenwoordigd is. Enkele andere exposanten: W. F. Breddels. Marry Hövig en Hagge- blad. In een van de hoeken draait de Leidenaar Hans Molenbei korte filmpjes. De markt ziet er verzorg der uit dan vorige jaren. De openingstijden zijn van twee tot zes uur 's middags; van 19 tot 23 december van twee uur 's middags tot negen uur 's avonds. Personeel ljehoudt salaris ALPHEN Hoewel onze gemeente door bepaalde hier gevestigde in dustrieën nogal conjunctureclgevoelig is, was er tot nu toe vrijwel geen sprake van werkloosheid. Bij een enkele bouwondernemer of een enkel bedrijf, daarmee verband houdend, mocht het eens wat slap zijn, werk nemers konden direct weer bij an deren aan de slag. Mogelijk zet nu het nieuwe jaar in met enige wijziging in ongunstige Ook in Leiden dienstencentra voor bejaarden? LEIDEN In een vergadering belegd door het samenwerkingsor gaan van het Kerkelijk Maatschap pelijk Werk te Leiden, waar de heer P. A. Harteveld namens de initia tiefnemers sprak, is duidelijk gewor den dat men zeer positief staat tegen over het streven van de initiatief nemers om zo spoedig mogelijk te komen tot het stichten van een dienstverleningscentrum voor be jaarden. Voor deze vergadering waren ver tegenwoordigers van alle le vensbeschouwelijke en maatschap pelijke verbanden en organisaties die bij het werk voor bejaarden zijn betrokken uitgenodigd. De grote op komst van vertegenwoordigers van allerlei verbanden wettigt de ge dachte, dat na beraad in hun bestu ren spoedig positieve beslissingen genomen kunnen worden. Zoekt U een goed ANKERHORLOGE voor 30,- en 40.-. Of het allerbeste van 200.- en 400.- Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Ewe, Anker, RoEimer HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft het ALTIJD VOORDELIG 's Maandags gesloten. zin, omdat de werkvoorraad van de scheepswerven van D. en Joh. Boot N.V. aan de Steekterweg en de Wü- helminalaan dermate is ingekrom pen, dat de directie maatregelen heeft moeten overwegen en inmid dels met de vakcentrales heeft be sproken, die werktijdverkorting in houden. De geruchten hierover gingen reeds geruime tijd; komt er op korte termijn geen verandering, dan zullen deze nu werkelijkheid worden. Dan is het de bedoeling, dat met ingang van 1968 het honderd man tellende personeel van de beide werven voor lopig zes weken de werktijd tot de helft ingekrompen zal zien. Voor de betrokkenen heeft dit geen belangrijke financiële conse quenties, want men krijgt een werk loosheidsuitkering over het niet ge werkte deel van tachtig procent en de directie wil het resterende bedrag bijpassen. Overigens hebben de betrokkenen toch altijd het nadeel ten opzichte van een periode met overvloedig wenk, want dan is er extra te ver dienen. De directie hoopt, dat met de genoemde zes weken kan worden volstaan. In feite is er werk ge noeg in de scheepsbouwnijverheid, maar door geldschaarste en be sprekingen op hoog niveau over scheepsformaten komen er mo menteel vrijwel geen orders los. En het is juist ook die zaak van de scheepsformaten, die voor de N.V. Boot zo moeilijk ligt. De beperkte doorvaartmogelijkheid van rivieren en bruggen, de schutsluis te Gouda, waar gebouwde schepen met behulp van drijvende kranen over de drem pel moeten worden getild. Het werkt alles remmend op de ontplooiing van de scheepswerven. Hoe spijtig voor de directeuren, ze moeten zo steeds blijven bij vaartuigen met beperkte diepgang of tonnage. We hopen voor deze tientallen jaren oude bedrijven en de mensen, die er werken, dat het getij voor hen spoedig een gunstige wending zal nemen. Werktijdverkorting in Voorschoten VOORSCHOTEN Voor de 12 man sterke produktie-afdeling van Metz Houtindustrie (Donklaan) is voor een periode van vier weken een werktijdverkorting tot 22 uur per week aangevraagd. Door gebruik te maken van verschillende regelingen zullen de betrokken personeelsleden in deze periode hun normale sala ris ontvangen. De directie heeft dit besluit mos- ten nemen aLs gevolg van een ge brek aan orders. Dit wordt weer veroorzaakt door concurrentie, mei name uit Duitsland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3