COMPROMIS PARTIJRAAD KVP EN RADICALEN Leraren boos over salarisvoorstellen Rennies Een woord voor vandaag Gezamenlijke resolutie over stembusakkoord Eenheid is nog lang niet hersteld Overdracht rectoraat afgelast Sluiting bedreigt vijf opleidingsscholen voor kleuterleidster Nieuwe tekst Onze Vader op synodes SPEL VAN SCHIJN EN WEZEN MAANDAG 11 DECEMBER Als de zanger van Psalm 96 zijn geloof in de komst van God uitspreekt en zegt: Want Hij komt om de aarde te richten", gebruikt hij een merkwaardige uitdrukking: „Geeft de Here de heerlijkheid van Zijn naam." In de bijbel lezen we herhaaldelijk over de heerlijkheid vaji Zijn naam", maar hoe kunnen wij die heerlijkheid aan Hem geven. Wij zouden gezongen hebben: „Geef ons de heerlijkheid van Uw naam", of, „Laat ons delen in Uw heerlijkheid". Maar neen. God wil delen in onze heerlijkheid. Iets er van vinden we uitgelegd in de volgende verzen. Hoe geven wij God heerlijkheid7 De psalmist zegt: Brengt offers. Buigt u neder! Verder reikt onze godsdienstigheid vaak niet. Het geloven bestaat voor ons iwornamelijk uit geven in de collecte en bidden. Maar onze offers worden pas echte offers en onze gebeden pas echte gebeden als ze worden voorafgegaan door iets en als ze voortvloeien in iets. Het eerste is: Boodschapt Zijn heil van dag tot dag." Het laatste: ,Zegt onder de volken: De Here is Koning." Collecteren en bidden krijgen pas hun echte waarde als ze in het kader geplaatst worden van getuigen. Wat God ons te geven heeft, geeft Hij opdat wij het doorgeven. God schenkt ons Zijn heil voor onze naaste. W« leren vandaag: Jeremia 38 14-28. (Van onze parlenientsredactie) ARNHEM Met vereende krachten hebben radicalen en aanhangers van de lijn-Aalberse op de Partijraad van de KVP een breuk weten te voorkomen. Na vele uren beraad achter de schermen werd ten slotte over het stembusakkoord en de kwestie van de grondslag der KVP een compromis bereikt, dat voor beide partijen aanvaardbaar bleek. De chauffeur en de bakker, die vergiftigd mee! hebben verspreid dat op 25 november de dood van 80 mensen in Chinquinquira (Colum bia) veroorzaakte, zijn zondag ge arresteerd en beschuldigd van dood door schuld. Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel Het compromis houdt het volgende De radicalen zijn akkoord gegaan met de resolutie van het partij bestuur over het consequent voor uitstrevend karakter van de KVP. Op hun verzoek heeft het bestuur echter een amendement aanvaard, waarin wordt gesteld, dat het program van de KVP voortdurend dient te worden onderzocht en uitgediept. Hierbij i wordt de inbreng van de groep-Bo- Tweede-Kamerverkiezingen een srtu- gaers radicaal vooruitstrevende diegroep opdracht te geven alle mo- politiek als een belangrijke bijdra- gelijkheden te onderzoeken welke ge aanvaard. kunnen leiden tot het verschaffen Over het stembusakkoord kon een van meer duidelijkheid aan_de kie- gezamenlijke resolutie aanvaard wor den nadat beide partijen de scherpe kanties van hun ontwerp-resolu- hadden afgeslepen. Besloten j kende dat de radicale KVP-leider een compromis aan het zoeken was met het bestuur. De heer Van Doorn zei, dat een stembusakkoord ons land uit de politieke malaise zal kunnen hel pen. De radicalen willen niet onmid dellijk een vaste band met de PvdA. Zeker de eerste keer zal men een akkoord voor 4 jaar moeten sluiten. De tijd zal dan leren wat de verdere mogelijkheden zijn. Hij zei met na druk, dat de radicalen geen enkele mogelijkheid willen laten uitsluiten in de studiecommissie. Als men zegt „U mag studeren maar dit of dat mag er niet uitkomen", zou u het ons beslist te moeilijk maken, aldus de heer Van Doorn. Ten slotte bleken beide stromingen elkaar ook op dit punt te kunnen vinden. Een resolutie van 15 kring voorzitters, die het aanvankelijk par tijstandpunt afwijzing van een vast samenwerkingsverband weer trachtten binnen te halen, werd na een uur overleg in de wandelgangen, afgewezen. VOETNOOT De heer Schmelzer trachtte hun bij het voorlezen van de resolutie tege moet te komen door een voetnoot voor te stellen, waarin wordt gezegd dat de studiegroep er rekening mee zal houden dat de meerderheid van de Partijraad op idit moment geen ander vast samenwerkingsverband Alleen een groep jongeren waj 1 gen de stembusakkoord-resolutie. Hetl Tweede-Kamerlid Brouwer onthield» zich van stemming. Hij zei teleur-6 gesteld te zijn, dat men niet ver<f was gekomen in de resolutie, on-K danks het feit dat de meerderheidjf van de werkgroepen en de Partijraa< het standpunt van de radicalen hadfc afgewezen. Het bereikte compromise! werd echter niet meer bedreigd. Ookk; niet door de jongeren, die probeerden^ enkele denkbeelden van de heren Bo- gaers en Couwenberg in de resoluti«_ te brengen. werd met het oog op de aanstaande Massaal protest in Utrechtse Jaarbeurs (Van onze onderwjjsredacteur) UTRECHT Ongeveer 5000 verbeten, maar waardig pro testerende leraren hebben za terdag in de immens grote Mer- wedehal van de Jaarbeurs in Utrecht hun grieven tegen de voorstellen van de regering met betrekking tot hun toekomstige taak en salariëring krachtig ge uit. Aan het slot van de herhaaldelijk door applaus onderbroken vergade ring hebben de vijf samenwerkende lerarenorganisaties (een unicum!) een motie ingediend, waarin zij unaniem en nadrukkelijk verklaren dat de in voering van de wet op hel voortgezet onderwijs niet tot taakverzwaring mag leiden. Ook aantasting van de rechtspositie van de in dienst zijnde leraren, met name ten aanzien van de omvang van de volledige betrek king en salarissen, zowel van leraren in volledige betrekking als in urenbe- trekking, zal onder geen voorwaarde aanvaard worden. OPEN In de motie wordt voorts gesteld dat ook aan hen die onder vigeur van de wvo in dienst zullen treden, een rechtspositie en salariëring in uit zicht gesteld behoort le worden, die ln overeenstemming is met niveau en i aard van het door hen te geven on derwijs. opdat de kwaliteit daarvan gewaarborgd blijft Volgens de motie zullen alle rege ringsvoorstellen die aan deze voor waarden niet voldoen moeten worden afgewezen. Overigens is het overleg over de salarissen en andere arbeidsvoor waarden nog in volle gang. Afgelo pen donderdag is er een vergadering van het GO geweest en deze week donderdag komt men weer bijeen. De bijeenkomst in Utrecht geen protestdemonstratie, zoals de voorzit ter. de heer A. F. J. Jacobs, uitdruk kelijk zei was georganiseerd door de vijf organisaties van leraren bij het vhrao. De opkomst overtrof de KAMPEN' De rectoraatsover dracht aan de Theologische Hoge school der Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt), die morgenavond zou *ijn, is door de academische senaat afgelast. Rector van het jaar 1966- 67 is prof. C. Veenhof. Een groot deel van het jaar is zijn functie echter waargeno men door de rector van het jaar daarvoor, prof. J. Kamphuis. Het is de gewoonte, dat de aftre dende rector na het uitspreken van een rede over een wetenschappelijk onderwerp een verslag geeft van de. fata der hogeschool over de afgeslo ten periode Na kennis te hebben genomen van wat prof. Veenhof in dit verslag wil de gaan zeggen, besloot de academi sche senaat (het college van hoog leraars) tot afgelasting van de plech tigheid. De curatoren wisten zaterdagavond nog van niets De nieuwe rector zou prof. dr. L. Doekes worden. stoutste verwachtingen. Had men aanvankelijk gerekend op 2000 man, ondanks de minder goede conditie van de wegen wareyi er 5000 naar de Domstad gekomen. Aan het begin van de bijeenkomst gaf de heer Jacobs een kort exposé over de stand van zaken. Hij legde er de nadruk op dat het overleg nog volkomen open is, maar hij stak zijn ontevredenheid over de voorsteden van de minister niet onder stöelen of banken. BOM Die voorstellen zijn bij de leraren als een bom ingeslagen. Zij hebben niet alleen verbazing, maar zelfs ver bijstering gewekt. Zoals bekend zal met ingang van 1 augustus 1968 de Mammoetwet van kracht worden. De leraren zijn nu bang dat hun positie aanmerkelijk slechter zal worden, omdat zij een zwaardere taak krijgen. MEER WERK Volgens het oordeel van de heer Jacobs brengt bijvoorbeeld elk lesuur steeds meer nevenactiviteiten mee. De lerarenorganisaties staan op het standpunt dat tegenover deze ver zwaring van de taak geen of onvol doende verbetering van de financiële positie staat. Sprekende over de rege ringsvoorstellen. gebruikte de heer Jacobs zelfs de kwalificatie „on fatsoenlijk". Met name een gewijzig de waardering van het aantal dienstjaren zit de leraren bijzonder hoog. Zo hoog, dat er zelfs gesproken wordt in dc geest van: wij betalen straks ongeveer de helft van de kosten die de invoering van de Mam moetwet met zich brengt. DEN HAAG Op de vergade ring van de hervormde synode in februari 1968 zal een voorstel aan de orde komen tot invoering van de nieuwe tekst van het Onze Vader, die is opgesteld door de Katholieke Bijbelstich ting en het Nederlands Bijbel genootschap. Het moderamen van de synode heeft over dit voorstel een gunstig advies aan de synode uitgebracht. De contactgroep van de oecume nische raad en de Rooms-Katholieke Kerk heeft het moderamen gevraagd het gebruik van deze tekst te willen aanbevelen voor oecumenische diensten en te bevorderen, dat deze tekst op de duur ook in de eigen eredienst en in de gezinnen en de scholen gebruikt zal worden. De vertaling is in ernstig overleg tussen beide bijbelgenootschappen tot si and gekomen en zij is exegetisch, j dogmatisch en liturgisch verant- j woord, aldus de contactgroep. Het bezwaar, dat hierdoor de bestaande teksten van het Onze Vader voorlo pig met één vermeerderd wordt, weegt naar de mening van de con tactgroep niet op tegen deze ernstige poging, om de christenen en de ker- j ken biddend bij elkaar te brengen. De contactgroep heeft zich met het verzoek, om de niuwe tekst te aan vaarden. ook gewend tot de Gerefor meerde Kerken. De KBS NBG-tekst van het Onze Vader luidt: Onze Vader die in de hemel zijt, •ïw naam worde geheiligd. uw koninkrijk kome, (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vijf oplei dingsscholen voor kleuterleid ster zullen waarschijnlijk moe ten sluiten als de Mammoetwet 1 augustus 1968 in werking treedt. De vijf scholen, twee in Hilversum en een in Middel burg, Haarlem en Eindhoven, krijgen namelijk na die datum geen subsidie meer. De sluiting betekent veel overlast voor de leerlingen, die gedwongen zouden z(jn hun opleiding in andere plaatsen af te maken. Dat stuit ech ter ook op moeilijkheden, omdat de opleidingsscholen reeds te kampen hebben met een te grote overvloed van leerlingen. En afgezien daarvan zullen er hogere kosten gemaakt moeten worden (reisgeld, andere boeken). De niet-gesubsidieerde scholen zijn opgericht in een tijd dat er gro te behoefte bestond aan kleuter leidsters. Het tekort is echter inmid dels omgeslagen in een overschot. Vandaar de sluiting. In kringen van het kleuteronder wijs vindt men echter dat er geen sprake is van een overschot aan personeel, zolang er nog les gegeven moet worden in klassen van veertig kinderen en meer en kleuterleidsters tot 65-jarige leeftijd werken. Het liberale Eerste Kamerlid dr. P. G. van Vliet heeft intussen vra gen over deze zaak gesteld aan de minister van onderwijs en weten schappen. Hii gelooft dat deze vorm van onderwijs een beetje vergeten is by het opstellen van de Mam moetwet. zers voor de verkiezingen. Dit com- promis houdt in dat de radicalen hun wens naar een samenwerkingsver- band met vooruitstrevende groepe ringen uit hun resolutie hebben ge licht en het Partijbestuur de afwij zing van zo'n combinatie uit zijn voorstel. In beide resoluties komt tot uiting dat radicalen en de groep-Aalberse dc definitieve beslissing naar de Par tijraad van 1968 hebben verschoven. Hoewel zaterdag dus geen breuk is opgetreden, is de rust in de KVP nog lang niet hersteld. Overigens is wel komen vast te staan dat in de huidige Partijraad vrijwel geen enkele steun bestaat voor de denkbeelden van de groep-Bogaers. Van de 17 kringbestu- ren staan er 15 achter het Partij bestuur. Het bestuur van de kringen Amsterdam (mr. Jurgens) en Gronin- gen (mr. Theunissen) steunt dc radi calen maar de kringen zelf zijn ver- deeld. Een apart standpunt namen de ver tegenwoordigers van de jongerenor ganisaties in. Voorzitter H. Gielen steunt het Partijbestuur. De overige KVPJG-leden in he Partijbestuur die op luidruchtige wijze regelmatig hun bijval of afkeuring betuigden staan achter de radicalen, a I De KVPJG-leden waren'vrijwel dé enigen die tevens steun gaven aan hie denkbeelden van "dr. S. w!' CöuwFn"- berg. Deze wil een algemene volkspartij, van de KVP maken, die christendom en humanisme als inspi ratiebronnen erkent. De heren Couwenberg en Van der Grinten die de KVP ongewijzigd wil laten, maar voorstander is van de Rooms-Rode basis-politiek vroe- gen het Partijbestuur hun resoluties J aan te willen houden. Ook iflrs. Bogaers vroeg het bestuur I zijn resolutie aan te willen houden. 1 De radicale voorman zei in zijn slot rede nogmaals dat uitdieping van het program en omvorming van de KVP tot een radicaal vooruitstreven de partij naar zijn mening dringend nodig is om de verloren kiezers terug tc winnen en de jeugd aan te spre ken. „Wij zijn altijd bereïJ tot nader overleg. Wellicht zullen we elkaar dan kunnen vinden", aldus de heer Bogaers. STEMBUSAKKOORD Het laatste gedeelte van de verga dering was gewijd aan het stem busakkoord. Voor het bestuur werd over dit onderwerp het woord ge voerd door fractieleider Schmelzer. Hy betoogde, dat het bestuur aan een studiecommissie, die de diverse mogelijkheden om tot duidelijkheid voor de verkiezingen te komen mo- menteel de voorkeur geeft boven het i zoeken naar een samenwerkingsver- band met radicaal-vooruitstrevende j groeperingen zoals de groep-Bogaers dit wenst. Wil men een blijvende band met PvdA en D'66 of uitsluitend een akkoord gedurende een rege ringsperiode van vier jaar. vroeg do heer Schmelzer. Voorts somde hij een aantal be zwaren op tegen het streven naar een vast samenwerkingsverband. Als dc combinatie geen meerderheid haalt zal een der partners zich er uit los moeten maken. Zolang er meerdere partijen in Nederland zijn is het niet juist de kiezers een tweepartijen stelsel voor te schotelen en door afspraken hel parlement de handen te binden. Eerst zullen, alle programs bekend moeten zijn. Daarna is het mogelijk licht een voorkeur uit te spreken. Dit mag echter niet gaan ten koste van onze eigen identiteit of tot elke prijs, betoogde de KVP-fractieleider. Hij meende, dat deze moeilijke ma terie eerst nauwkeurig gestudeerd moet worden. Pas daarna is het mo- I gelijk een definitief oordeel uit te I spreken. Bij deze studie zal geen en kele mogelijkheid uitgesloten wor- 1 den. Ook een samenwerkingsverband met PvdA en D'66 niet. Voor de radicalen werd het woord j gevoerd door mr. H. Van Doorn. Drs. Bogaers was bezig met „huiswerk" vertelde hij de Partijraad. Dit bete- uw wil geschiede, op aarde zoals in de hemel. Geef ons heden ons dagelijk brood, en vergeef ons onze schulden zoals ook wij onze schuldenaars vergeven, en leid ons niet in verzoeking maar verlos ons van de boze. Want van u is het koninkrijk en de kracht en de heerlijkheid in eeuwigheid NED. HERV. KERK Beroepen te Zeist (als predikant voor bijzondere werkzaamheden) mr. L. H. van der Bilt. voorganger van de Ned. Prot. Bond aldaar. Aangenomen het beroep van de Ge- i nerale synode tot predikant voor bij zondere werkzaamheden (leiding jeugd werk van de Hervormd Gereformeer de Jeugdbond, toez.): H. J. Smit te Oud-AIblas. j CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Den Haag-West (2de maal): J. H. Velema te Apeldoorn. Een uur voordat in de na burige schouwburg de Haag se Comedie een handjevol verkleumde Arnhemmers zou gaan vermaken, begon vrij dagavond in „Musis Sacrum" de partijraad van de KVP aan het eerste bedrijf van een an dere comedie: het spel van Schijn en r Wezen, liét is éeri11 boeiend spel gewor den.^ Dat wel. Maar driekwart van Tiet "puBfiek heeft zich na afloop toch ietwat bekocht gevoeld. Het was op de gezichten te lezen. De grote Aalberse-Schrnelzer-aanhang was naar Arnhem getreind om ge tuige te zijn van een tragedie, cul minerend in de dramatische dood van Hamlet Bogaers en zijn me de-radicalen. Bloed aan de paal. dat wilden ze. En wat kwam eruit? Geen bloed, want spiegelgevechten zijn even ongevaarlijk als pseudo-radicalen. Wat een tragedie had moeten wor den werd een tragicomedie zonder doorgestoken lijken en met veel doorgestoken kaarten. Het slotbe drijf ademde zelfs de sfeer van een blijspel, maar dan een blijspel met een wrang ondertoontje, omdat de geliefden elkaar niet kregen en er bij nader inzien toch één slachtoffer viel te betreuren: de veelgeroemde politieke duidelijkheid. Het leek vrijdagavond nog alle maal echt. Christen-democraten en radicalen lustten elkaar rauw. Journalisten die in hun kranten het voorbaat verloren zaak geestig en welsprekend aan de man te kunnen brengen. Samenwerking tussen KVP en PvdA, zo mogelijk fusie. De rest kan opvliegen. Het ouwe standpunt-Romme. Applaus Applaus, maar geen steun voor de professor. Applaus, maar alleen steun van de jongeren voor dr. Couwenberg. woordvoerder van de stroming, die van de christelijke partijvorming af wil. Couwenberg is het spiegelbeeld Van het slag christenen, dat geneigd is het „ana thema" uit te spreken over ieder een die niet in een christelijke par tij wil. Hij toornt met de gedreven heid van een boeteprofeet tegen een iegelijk die nog aan het confes- sionalisme durft vast te houden. Het begrip beknoptheid is strij ding met de geest van dr. Couwen berg. Z'n spreektijd is al met vele minuten overschreden als Aalberse 'm eindelijk tot de orde roept. Cou wenberg reageert handig: „Voorzit ter, ik ben op weg naar het einde". De zaal blijkt belezen, want er wordt hard gelachep. Na Couwenberg begint een-reeks van min of meer begaafde sprekers de brandstapel voor de radicalen op te richten. Een forse tak draagt het Kamerlid Jan Maenen aan, oud-voorzitter van de katholieke arbeidersbeweging in Limburg. Hij treft de goede toon. Wat willen de radicalen? De oude klassetegenstel lingen weer oprakelen? Hebben we woord „verzoening" hadden laten I dan al die jaren tevergeefs gevoch- vallen. zaten druilerig over hun i ten voor de sociale rust en gelijk- vergissing na te denken, want het heid in dit land? zou buigen of barsten worden. Dat was na Aalberse's openingsrede niet onzeker meer. ..Na deze partijraad zal er nog maar één stroming zijn en dat is de KVP". Geen plaats in de partij meer voor radicalen, die zich niet conformeren. Het moet uit zijn met de interne verdeeldheid. Wie zich niet bij de meerder heidsbeslissing neerlegt, staat op De schijnvertoning was begon nen. want op dat moment had Aal berse het compromis al in z'n hoofd. Maar de partijraad klapte. Klapte ook voor vice-voorzitter Horbach. Deventer fabrikant in gummiwaren, die het besiuurs- standpunt aanprees als ging het om een elastieken kous. Er kwamen in terrupties en Indianenkreten uit de hoek van de rebellerende, superra- dicale KVP-jongeren en dat viel helemaal fout. want de partijraad is een collectie fatsoenlijke klein burgers, die geen onderscheid wensen te maken tussen jeugdig radicalisme en gebrek aan goede manieren. Moest Bogaers het van deze nozems hebben? Nou. dat pleit dan niet voor 'm. We zullen het 'm straks laten merken. Tegen bierkaai Terwijl de obers met pils liepen te venten, begon Bogaers tegen de bierkaai te vechten. Voor zijn doen uiterst gematigd, hunkerend naar het compromis, waarvan hij op dat ogenblik al zeker moet zijn ge weest. Wie heeft beweerd, dat er voor de KVP-radicalen geen weg terug is? Bogaers blijkbaar niet. In zijn verhaal was niks van de al- les-of-niets stemming, niks van de rug-tegen- de - muur - houding, die iemand als Aarden zo goed schijnt te bevallen. De partijraad bracht plichtmatig de handen op elkaar, maar niet langer dan drie seconden. Enkele radicale doorklappers werden ver baasd en afkeurend aangestaard. De zaal wilde bloed, geen verzoe ning. De pils kolkte door de Bra bantse keelgaten, waaruit even la ter schaterlachjes opklonken. Want prof. Van der Grinten bleek z'n bij Deur dicht Maenen's betoog doet de deur dicht. Een arbeider die „links" de les leest. Wat wil je nog meer? Het liedje wordt te eentonig om nog te kunnen boeien. Er zijn nauwelijks radicale dissonanten. Na de slotspeech van Arnhem's burge meester Matser, die weieens van een nuchterder visie blijk heeft ge geven. gaat de partijraad slapen in de behagelijke wetenschap, dat niets de executie meer kan stuiten. Maar in die nacht worden de sla- penden gedenatureerd tot schim mige figuranten in het spel van Schijn en Wezen. Ze hebben zich la ten misleiden door de Schijn, daf het tot een breuk zal komen. Maar over hun hoofden heen zijn «partij bestuur en radicalen het er in we zen al over eens geworden, dat een „scheiding der geesten" tot elke prijs dient te worden vermeden. Hoe dokteren ze een compromis uit. dat uitstel van executie garan deert? Aalberse, Schmelzer en Horbach schrikken terug voor het beeld van een partij, die beroofd is van haar NKV-aanhang plus de helft van de intellectuele braintrust en drtekwart van de jongerenorganisatie. De radicalen zien nog geen brood in een eigen partijtje met een mi ni-fractie in het parlement, ge doemd tot onvruchtbare oppositie in PSP-stijl. De wapenstilstand moet er komen, maar hoe? Hoe kan een vergadering die historisch had moeten worden, een christe- lijk-historisch slot krijgen? Het compromis komt er. Natuur lijk, want je bent geen goede geestelijke nazaat van Thomas van Aquino en Romme van Bloemen- daal als je met woorden niet de ergste crisis kan bezweren. Alleen, de partijraad mag het niet direkt weten, Die heeft zaterdagmorgen dan ook nog niets in de gaten. Arg waan krijgt de zaal pas als Bogaers plotseling in een weinig originele kreet van Horbach over de „uitdie ping" van het KVP-program een royale handreiking aan de radica len meent te ontwaren. De zaal klapt hartelijk. Men gunt de ver oordeelde z'n galgemaal. Het is Bogaers' laatste optreden. Hij doet niet meer mee aan de schijnvertoning, waarbij de partij raad in de waan wordt gelaten dat het nog zo verschrikkelijk moeilijk ligt, terwijl alles al voor elkaar is. Het dekken van de aftocht laat hij over aan mede-radicaal Van Doorn, die een bekwaam acteur blijkt. Minstens zo bekwaam als Schmel- Het is schyn als hij uitroept: „U maakt het ons, radicalen, beslist tè moeilijk wanneer u als partij raad uitsluit, dat ook een stembusakkoord met PvdA en D'66 als mogelijkheid mag wor den bestudeerd". Op dat moment zijn er al geen moeilijkheden rr want alles mag worden bestudeerd, tot en met een stembusakkoord met Marsbewoners. Allen, de par tijraad mag het net nog niet weten. De vergadering wordt een paar keer geschorst om een sfeer var. hoogspanning te suggereren, die er niet is. Bestuursleden en radicalen voeren een spectaculair entreac- te-ballet op: trap op, trap af, con claaf in, conclaaf uit. Je zou zwe ren dat het echt was. Langzamer hand krijgt ook de partijraad in de smiezen, dat de veroordeelden 's nachts al gratie hebben gekregen. Een lelijke regiefout dreigt de co medie nog te verstoren: vijftien van de zeventien kringvoorzitters hebben een amendement ingediend, dat na intense bestudering vool radicalen nog onaanvaardbaarder blijkt dan de oorspronkelijke bestuursresolutie over de samen werkingsproblematiek. Alles o.k. Een uur schorsing is nodig om de schade te herstellen, maar daarna is alles o.k. De studiegroep mag alles en nog wat gaan bestuderen. Waarbij er dan wel van moet den uitgegaan, dat deze partijraad geen permanente samenwerking met andere partijen dan ARP en CHU wil, tracht Schmelzer nog in een voetnoot vast te leggen. Maar dan wordt Aalberse plotseling radi caal. Geen voetnoten, geen gepruts meer aan de resolutie. Wel natuur lijk de toevoeging van Schmelzer in het achterhoofd houden... Kamerlid Brouwer (Hervormd geboren, tot Rome bekeerd) vindt het maar niks. Met deze resolutie wordt het standpunt van de partij, die zich tijdens maandenlange voorbesprekingen in de afdelingen duidelijk en met grote meerderheid tegen het stembusak koord met PvdA heeft uitge sproken, aan de bekende laars ge lapt. Brouwer onthoudt zich van stemming. De partijraad, teleurge steld maar gedwee, accepteert de melige vruchten van het nachtelijk beraad. Totdat jongerenaanvoerder Ja cobs, de man van de staatsgreep tegen playboy Harrie Gielen, nog iets van de resolutie-Bogaers tracht te redden. En juist de passage, die in bedekte termen het stembusak koord én de deconfessionalise- ringsgedachte aanprijst. Jacobs krijgt steun van Jurgens en Jur gens werkt op de Aalberse-SchTnel- zer-aanhang als een vuurrode lap op een bronstige stier. Jurgens wil eon bom onder deze partijraad leg gen. Jurgens wil het akkoord, waar we tot diep in de nacht aan hebben zitten dokteren (hé. wie verspreekt zich daar?), op losse schroeven zet ten. Laat er nou maar duidelijk heid komen. Onmiddellijk stem men. Het duo Jacobs-Jurgens gaat door de zijdeur af. moet zelfs de steun van Bogaers missen, maar die heeft dan ook geen stemrecht in de partijraad. Dat had ie wel in Op Gouden Wieken, maar „Scheve- ningen" is al weer maand geschie denis. Daar spraken de christen-ra dicalen op sterke aandrang van de zelfde heer Bogaers zich uit voor een stembusakkoord met PvdA i D'66. Sommige AR- en CH-radica- len voelden daar niet zoveel voor. maar het moest voor de L gaers-club, die zonder dat akkoord geen kans zag de KVP in progres sieve banen te leiden. En nu. nu hebben de KVP-radicalen zich in eigen kring uitgesproken voor de.... ja warempel, voor niet meer dan voor de bestudering van het stem busakkoord als mogelijkheid. Van de Scheveningse stoerheid, die an deren tegen wil en dank kregen opgedragen, is heel weinig meer Pr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2