iNieinwe leidse Gyniant Bogaers vrij gematigd op KV P - partij raad JAMIN 1» LEGER VAN IMAM NABIJ HOOFDSTAD Zwarte Piet weer terecht Op weg naar trouwdienst verongelukt Gladde weg eist slachtoffers Commentaar Biesheuvel: Ik blijf Kamerlid Turkey Goedkoper Weer jacht op ontvoerder(s) !CEMBq Zaterdag 9 december 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL OAGBLAD :dkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Vier stromingen lichten hun standpunten toe Vice-voorzitter Horhach: samen met CHU en ARP - *3"» m (Van onze parlementsredactie) ^RNHEM Woordvoerders van de vier stromingen in de Katholieke Volkspartij hebben vrijdagavond in de partij raad de stellingen betrokken vanwaaruit men vandaag verder is gaan discussiëren. Vice-voorzitter drs. G. J. M. Hor- bach vertolkte het standpunt van het partijbestuur in de wandeling stroming één genoemd. Hij stelde voorop dat de KVP zich in de loop der jaren heeft ontwikkeld tot een beginsel- en programpartij. „Wij zijn verrukt u te zien. Ja verrukt, dat is het juiste woord", zei president De Gaulle gister avond tot de filmster Brigitte Bardot, die hij samen met een honderdtal andere bekende ar tiesten ontving op een receptie in het Elysée-paleis. B.B. verscheen in dit merkwaardige „uniform". Was De Gaulle daarom zo verrukt? V©e /*V Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: plaats: - betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze KAIRO/BEIROET De ge vechten bij de Jemenitische hoofdstad Sanaa schijnen in een beslissend stadium te zijn ge komen. Radio Sanaa (van de republikeinen) heeft erkend, dat dit de grootste en ernstigste mi litaire campagne tot dusver van de royalisten is. Het station riep op tot de vorming van een volks verzetsmacht' Iedere student, ambtenaar, zaken man en winkelier, die in staat is wa pens te voeren, kan zich bij deze verzetsmacht aansluiten. Hasjem ben Hasjem, minister van sociale zaken in de regering van de Imam, maakte gisteren in Beiroet be kend, dat royalistische troepen het door de Russen aangelegde vliegveld Rahba bij Sanaa hebben veroverd. De meeste gezinnen zouden de hoodfstad verlaten hebben. Dertien republikeinse officieren, die uit Sa naa naar Aden poogden te vluchten, zouden zijn gevangengenomen. Van republikeinse zijde werden de ze berichten tegengesproken. Russi sche evacués vertelden echter in Kairo, op doorreis naar Moskou, dat op hun vliegtuigen werd gescho ten, toen zij vanaf het vliegveld ver trokken. Veldslag Het royalistische offensief duurt nu al twee weken. Hassan Macky, de minister van buitenlandse zaken van de republikeinen, die donderdag in Kairo is aangekomen, zei, dat vorige week bij een veldslag twintig kilo meter ten oosten van Sanaa driedui zend mensen gesneuveld zijn. Het republikeinse leger zou, gesteund door krijgers van stammen, in deze slag de troepen van de Imam een verpletterende nederlaag hebben toegebracht. 4 In een vraaggesprek vertelde de minister, dat de royalisten de afgelo pen dagen op vier plaatsen gepro beerd hebben naar de hoofdstad door te stoten. WILLEMSTAD De fractie-voor zitter van de ARP, mr. B. W. Biesheuvel heeft in Willemstad op Curagao verzekerd, dat hij lid van de Tweede Kamer blijft Hij noemde de geruchten, dat hij als Kamerlid zou bedanken „volko men uit de lucht gegrepen". Mr. Biesheuvel is tot maandag in Willemstad in verband met de ope ning van een Hilton-hotel op Cu racao. Van Willemstad reist hij via Mexi co en New York naar Nederland te rug, waar hij het volgende weekeinde hoopt aan te komen. Het gaat ons ook nu om het waar maken van de evangelische bood schap in de samenleving van van daag. De heer Horbach verklaarde zich een overtuigd tegenstander van de opvatting dat uitsluitend een „prag matische" aanpak tot het algemeen geldend uitgangspunt van politiek handelen moest worden gebombar deerd. Voor een gescheiden optrekken van KVP. ARP en CHU is naar zijn mening geen rechtvaardiging meer. Het overleg in de groep van achttien is een belangrijke stap op weg naar een gezamenlijke aanpak van ARP, CHU en KVP. Trekpaard Een christelijke partij zou, aldus de heer Horbach, per definitie con sequent voortuitstrevend dienen te zijn. Hij noemde het onjuist om te steUen dat de KVP bijvoorbeeld na de oorlog haar taak onvoldoende be grepen zou hebben. De KVP heeft sinds 1945 vaak op het stuk van wat zo graag progressieve politiek wordt genoemd als het ttrekpaard, óók voor de PvdA, moeen fungeren. De heer Horbach noemde het on juist om de positie van de KVP met een „links, rechts of in het centrum" te willen aangeven. De positie van de KVP is nooit bepaald en zal nooit bepaald worden door andere poli tieke groeperingen. Het karakter van de KVP wordt uitsluitend bepaald door haar eigen program. Op dit punt richtte zich vooral de kritiek van de tweede spreker, oud minister drs. P. C. W. M. Bogaers, die een stembusakkoord bepleitte, volgens de opvattingen van „stro ming twee". De KVP zal naar zijn mening niet in een onduidelijke middenkoers moeten vervallen. Hij becijferde op grond van verkiezingsuitslagen en enquêtes dat de KVP nog slechts zou kunnen rekenen op 35 Kamerzetels (thans 42. Wil men de kiezers die verloren zijn gegaan terugwinnen, dan is nodig een nadere concretisering van een program. En daarbij schieten de woorden „consequent radicaal" zon der nadere aanduiding te kort. Stembusakkoord Naast een program is echter ook nodig dat men zijn woorden in daden kan omzetten. De consequenie is dat men zoekt naar anderen die mee willen werken aan de daden die men wenst te stellen. Daarom bepleitte de heer Bogaers dè jonge Kerstkalkoen, de beste, originele U.S.A. kalkoen I Reserveer hem tijdiglevensmiddelen- £aken, warenhuizen en slagerijen I GRONINGEN De 16-jarige scholier A. P. van Donk, die sinds 18 november spoorloos verdwenen was, is terecht. Hij heeft zichzelf bij de Groninger politie gemeld. Hij verliet zijn ouderlijk huis, om als Zwarte Piet mee te doen aan een Sinterklaasoptocht met het daarvoor benodigde kostuum bij zich. Hij zegt nu al die tijd veelal liftend door het land te hebben getrokken. Hij leefde grotendeels op patates frites. Woensdag keerde hij naar Groningen terug, durfde toen niet naar huis terug, zwierf nog een dag door de stad en meldde zich vrijdagmiddag bj] de politie. KVP-radicaal drs. Bogaers (links) en fractieleider drs. Schmelzer tij dens een onderonsje op de verga dering van de KVP-partijraad in Arnhem. Twee (KVP)zielen, maar zeker niet één gedachte een stembusakkoord. „Alleen op basis van zo'n samenwerkingsver band kan men komen tot een zo groot mogelijke duidelijkheid voor de kiezer. Alleen op deze wijze u mijns inziens een antwoord, doordat u in staat zult zijn een greep te krijgen op de werkelijke ontwikkeling bin nen de partij en op de politieke ver nieuwing in Nederland." Opvallend in zijn betoog was de betrekkelijk gematigde wijze waar op de heer Bogaers (in tegenstelling tot vele van zijn vroegere uitlatin gen het stembusakkoord verdedigde. (Zie ook elders in dit nummer) DEN HAAG Van half septem ber tot haH oktober is het leven goedkoper geworden dank zij la gere prijzen voor aardappelen, groenten, fruit en eieren. Het indexvijfer van de prijzen voor levensonderhoud daalde tot 132. In de voorgaande periode (half augustus tot ha'lf september) was dit nog 133. Buiten het onderdeel voe ding waren er geen dige prijsveranderingen. Ruimtevaarder verongelukt u EDWARDS De 31-jarige toekom stige Amerikaanse astronaut Robert Henry Lawrence, is gisteren veronge lukt toen zijn F 104 Starfighter bij de luchtmachtbasis Edwards neerstortte. Majoor Lawrence was uitgekozen voor het ruimtelaboratorium, dat tegen 1970 in een baan om de aarde moet worden gebracht. VERSAILLES De Franse politie heeft vanmorgen de jacht op de ont- voerder(s) van de zevenjarige Em manuel Malliart hervat. De 24-uur pauze, die minister Fouchet donderdagavond voor de te levisie afkondigde, heeft niets opge leverd. Hij gaf de ontvoeder(s) ge legenheid in die tijd het jongetje gezond en wel aan zijn ouders terug te geven. „Komt het kind niet terug, dan zullen wij u achtervolgen, arresteren en straffen. Luister naar de stem van uw eigen belang, tevens de stem van menslievendheid", zei de minister in zijn dramatische oproep. Het jongetje werd maandag ont voerd toen hij op weg was van school naar huis. Er is een losprys van 20.000 frank gevraagd. BERGUM De invalide mevrouw J. Haakma-Ebels uit Emmen, die op weg was naar Dokkum om de huwe lijksbevestiging van haar zoon bij te wonen, is gisteren op de rijksweg Leeuwarden Groningen bij Qua- trebras dodelijk verongelukt. Het tragisch ongeluk gebeurde drie kwartier nadat het huwelijk in het stadhuis van Dokkum was voltrok ken. Zij was door de 25-jarige R. j Poutsma uit Dokkum uit Emmen ge haald. De auto van de heer Poutsma werd op een wegkruising door een zware vrachtwagen gegrepen en tien tallen meters weggeslingerd. De auto kwam tegen de gevel van een hotel terecht. Mevrouw Haakma werd uit de au to geslingerd. Zij was op slag dood. De bestuurder is met een gebroken arm naar het ziekenhuis van Dok kum vervoerd. Het ongeluk gebeurde even voor vier. De kerkdienst zou om vier uur beginnen. biscuits 300 gram 67 kersvers uit het blik niet duur iwel heerlijk Niet alleen Engeland, maar iedere Engelsman ts een eiland. NOVALIS Verzoek moderamina Synodes afgewezen - pagina Kernmerk In ons Zondagsblad het verhaal van een merk waardig zanggenootschap genaamde „ziengschole", en verder een nabeschou wing over de serie „Ge loven buiten de kerk". KLEUREN VERLEVENDIGEN EMOTIE VAN KIJKERS - PAG. RADIO TV. i ||ZV UZCËB VORST NA BUIEN (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Een kleine storing die van de Noordzee naar het zuiden trekt veroorzaakt nog een aantal gure buien, sommige met sneeuw en onweer. Na deze storing zal de wind tijdens het weekeinde naar oostelijke rich ting draaien en gaat er koudere luent uit Scandinavië binnen stromen. In Denemarken meldde een station vanmorgen al veertien graden vorst. Hierdoor doet de winter verder zijn intrede met ook in onze omgeving in de ko mende dagen temperaturen om het vriespunt en 's nachts lichte tot matige vorst. 10 december: zon op 8.36. onder 16.19. maan op 13.49, onder 1.29. Veel sneeuw in Europa DEN HAAG De vroege winter en zware sneeuwval heeft niet alleen veel last ver oorzaakt voor het verkeer op de weg, maar ook z(jn als gevolg van de gladheid een aantal slachtoffers te betreuren. In Drieborg (Groningen) slipte me vrouw G. Stel-Noor op korte afstand van haar huis met haar auto. Zij kwam in botsing met een vrachtauto en werd op slag gedood. Mevrouw Stel was moeder van vier kinderen. In Drunen slipte de 18-jarige P. Brok uit ElshouL Hij kwam onder een vrachtwagen terecht. Kort na aankomst in het ziekenhuis overleed het slachtoffer. De achtjarige R. B. H. School uit Ovcrloon overleed thuis nadat hij het slachtoffer was gewor den van een ongeluk in de auto van zijn vader. De vader was als ©evolg van de gladheid geslipt en tegen een boom gebotst. Men had de jongen naar de ouderlijke woning gebracht, omdat men veronderstelde, dat hij niet zo zwaar was gewond. Gisteravond ontstond op tal van wegen weer een gevaarlijke situatie door het opvriezen van natte wegge deelten. Op de rijkswegen slaagde de wegenwacht en de rijkspolitie erin de verraste weggebruikers tijdig te waarschuwen. Niettemin deden zich weer enkele botsingen' voor. Vooral de binnenwegen waren gisteravond weer zeer glad. begaanbaar. Ook in Zuid-Duitsland zijn sneeuwploegen voortdurend in de weer om het verkeer gaande te houden. Het 1.000 inwoners tellende dorp Kleinenberg in Westfalen is door het opwaaien van sneeuw van de buitenwereld afgesloten. Op de Zugspitze de hoogste berg van Duitsland vroor het 22 graden. Het weerbericht voorspelde aanhoudende kou. In de wintersportplaatsen be reidde men zich voor op het eerste drukke weekeinde in het seizoen. In het Oosten van Noorwegen kwamen temperaturen van 33 graden onder het vriespunt voor. Teleurstellend TAE afwijzing door de Jaarbeursdi rectie van het toch zo redelijke verzoek, af te zien van de openstel ling van de Jaarbeurs op zondag, moet kortweg teleurstellend heten. Teleurstellend om het vasthouden zelf aan een verkeerd besluit, te leurstellend niet minder om de po ver aandoende motivering. Het verzoek van de kerken wordt in feite kortweg afgewezen als een mlnderheidsverzoek. Nu, wij weten nog niet zo goed als de Jaarbeurs directie hoe in feite de verhoudin gen liggen. Het onderzoek daarnaar is weinig diepgaand geweest. Maar afgezien daarvan, zelfs indien het hier een minderheid gold die te gen openstelling op zondag is, dan zou het, dunkt ons, voor de hand hebben gelegen dat men het stand punt van de minderheid ernstiger had genomen. De zaak afdoen alleen uit overwe ging dat het hier een minderheid zou zijn achten wij in de eerste plaats niet in overeenstemming met de ware democratische gezindheid zoals we die graag in ons land be lichaamd zien. Ons volk bestaat nu eenmaal uit sluitend uit minderheden. Dat reeds had moeten Ieren, meer met ande ren gevoelens rekening te houden. Dat toch is in het algemeen reeds het kenmerk van een democratie, die immers gebaseerd moet zijn op passende eerbiediging van overtui gingen. Maar niet minder betreuren wij de afwijzing omdat de directie blijk baar geen oor wilde lenen aan de overtuiging zelf waardoor het ver zoek werd gedragen. Er waren hier waarden in het geding, die voor niet weinigen, zelfs indien zij dan een minderheid zouden vormen, nog we zenlijk heel veel betekenen. Met een simpel opzij van het daaruit voort spruitend verzoek is daarmee niet overeenkomstig gehandeld. Met slui ting op zondag was niets verloren gegaan. Het ware ons liever geweest, indien de Jaarbeurs zelf juist had gehandeld. Nü moeten we ons wel afvragen, of ook hier wellicht wettelijke voor zieningen geboden zijn. Want van regering en volksvertegenwoordi ging verwachten wij nog wèl be grip voor de overtuiging waardoor zich ten deze zelfs een mogelijke minderheid laat leiden. Washkansky zeer opgewekt KAAPSTAD Louis Waskansky, de man bij wie zondag een harttransplan tatie is verricht, maakte het vandaag veel beter dan gisteren, toen hij ver moeid was. Hij was vanmorgen zeer op gewekt en maakte steeds grapjes. AMSTERDAM „Het Amsterdamse Volkstoneel" heeft vrijdagavond de 1250e voorstelling gegeven van „Rooie Sien". Dit is, voor zover bekend, een eenzaam record in de Nederlandse to neelgeschiedenis. AMSTERDAM Het Koningin Wilhelmina Fonds en de Landelijke organisatie voor de kankerbestrijding gaan per 1 januari samen onder de naam „Stichting Koningin Wilhelmi na Fonds. Nederlandse organisatie voor de kankerbestrijding". De stich ting is gevestigd Lairessestraat 33 in Amsterdam. Een opgewekte mevrouw Ann Washkansky verliet gisteren het Groote Schuur-hospitaal in Kaapstad, waar zij voor het eerst na de opzienbarende harttrans plantatie haar man mocht be zoeken Europa Nog meer dan in Nederland heeft de vroege winter elders in Europa hard toegeslagen. Zware sneeuwva' wordt gemeld uit Engeland, waar hel verkeer hopeloos in de knoei raakte In West-Duitsland liep zelfs hei zware vrachtverkeer vast ln de sneeuw en ondervond het treinver keer veel vertraging. De verkeersweg Hannover-Keulen (een van de drukste van West-Duitsland) was door de sneeuw geblokkeerd. Andere Westduitse wegen waren geheel on-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1