VAKOPLEIDING AAN DE HUISVROUW Enquêtr over Z P Duitse vrouw BLAD ZIJ Diamant uit grafiet Mevrouw Coppoolse- Baars geeft Belangstelling voor textieletiket groeit Pas op met alcohol tijdens feestdagen dialoog ZATERDAG 9 DECEMBER TETS voor iemand willen "1 doen of iets voor iemand willen laten, dat zijn de grondslagen voor goede ma nieren", zegt mevrouw B. J. Coppoolse-Baars, lerares bij de Stichting Huishoudelijke «n Gezinsvoorlichting in haar gezellige flat in Vlaardingen. „Tot goede manieren hoort netheid. Vriendelijk zijn is iets anders dan uitsloverig mijn. Wij moeten ons wel uit sloven om extra ons best te doen, ons te beheersen," Daar zit ze dan. levendige vrouw, keurig gekleed en gekapt, haar dochtertje krijgt en passant alle aandacht die ze vraagt en verdwijnt op tijd onder de hoog- teaon en In bed. Mevrouw Cop- poolae plaagt haar man. de boe kenwurm; ze heeft voortreffe lijke koffie en is een volmaakte gastvrouw. Toch is dit vraaggesprek min of meer onverwacht, ze heeft bo vendien deze morgen én middag lessen gegeven aan huisvrouwen in koken en bakken. „Eén uur les, daarin moeten de mensen nog binnenkomen en weggaan dus er blijven vijftig minuten over. Ik laat ze allemaal om me heen staan. Het ging enig en de dames waren enthousiast. Zoals we vroeger met de armoe leerden le ven, leren we nu met welvaart omgaan. Fantasie Velen kennen b.v. het bereiden van champignons nog niet. Kant en klaar kopen is makkelijk. Ik zeg altijd: gebruik uw fantasie in de keuken! Een goed gesitueerde huisvrouw leerlinge op onze cursussen, vertelde me laatst dat ie van restjes een leuke maaltijd klaar kan maken. Dét was het mooiste compliment dat zij me geven kon!" Vriendelijk zijn en om de an- itjer denken zijn bij mevrouw Coppoolse geen loze woorden. Vandaar dat haar lessen zo'n succes hebben bij collega- huisvrouwen die nog lang niet uitgeleerd zijn in hun vak. Gebrek Ongeveer veertig procent van de wereldproduktie van diamant komt tot stand langs synthetische weg. U behoeft uw kostbare dia manten sieraad echter niet met argwaan te bekijken, want de juwelier kan met „kunst" dia mant niets beginnen. Syntetische diamant is uitsluitend voor in dustriële doeleinden geschikt. Stoffen veranderen onder zeer hoge druk. Diamant bestaat uit chemisch zuivere koolstof, als grafiet. De atomen zijn echter op verschillende wijze gerang schikt: bij grafiet in zeshoeken, bij diamant in een vierhoekige structuur. Onder zeer hoge druk (een hogedrukpers met 60.000 at mosfeer) verlaten de koolatomen de zeshoek van grafiet en vormen een vierhoek-structuur. Zo ver andert men zacht, donker grafiet in harde, schitterende diamant, dankzij hun gelijkluidende oor sprong. namelijk koolstof. Door dit procédé kreeg men plotseling inzicht in de ontstaans geschiedenis van verschillende steensoorten in de aardkorst, als men weet onder welke enorme druk ze tot stand zijn gekomen. Kostbare boringen van een inter- nationaal onderzoek naar de aard korst zouden overbodig zijn. ER - -.--'oorstelbaar ge brek geleden doir gezin- de jaren dertig. Steun de huisvrouwen Voorlichting toen en nu kwam in 1935 van regeringswege tot stand. De grote nood werkte stimulerend. De voeling was eenzijdig, kleren- en linnen kasten waren leeg, soms had een gezin geen borden en pe- bruikte in plaats daarvan deksels van jamblikken' Bij tientallen kwamen de huismoeders naar da lessen. Ze namen hun petroleumstel len en pannen mee. In '37 werd een matrassencursus in gevoerd. Op vijf manieren had men uitgeprobeerd hoe het kon. Een zak van onge bleekte katoen gevuld met hooi in de lengte tweemaal doorgestikt of: een couran tendeken op dezelfde manier vervaardigd maar die ritselde zo... En plattelandsbewoners hadden eerder stro dan kran ten! Dit werd het: hooi uitplui zen. los instoppen en de zak op kleine afstanden doorrijgen zodat de vulling niet ging schuiven; warm en licht, deze deken. Van de gezinnen „zonder grond" was slechts 35 pet. vol doende gevoed. Nu beweegt de voorlichting aan de huisvrouw zich op welvaartsniveau. Velen gaan naar 't buitenland, krijgen door de kinderen bezoek uil een ander milieu, en willen zich graag aanpassen. De huisvrouw moet veel zelf doen. en ook daar helpt de Huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting een handje zoals uit bijgaand gesprek met een der leraressen van het eerste uur blijkt. i maken(onna 1937) als twintigjarige voorlich ting te geven op het platteland. ,'t Was bitter nodig. Er heerste zorg en gebrek en de huisvrou wen hadden nauwelijks s.holing ontvangen. Huishoudscholen wa ren er voor rijke boerendochters; arbeidersmeisjes moesten na de lagere school al meteen aan de slag. Er bleek een ontstellend ge brek aan inzicht en kennis. Een smakelijke stamppot be reiden, een ei bakken, beslag of jus maken, chocolademelk koken moest zelfs nog geleerd wor den. Er bestond veel animo voor het maken van dekens en ma trassen, en het vermaken van kleding. We leerden ook wat je kon doen met de door de rege ring beschikbaar gestelde marga rine en vlees in blik; dat rode kool niet een halve dag behoeft te koken, het verwerken van de slacht; zieken- en kindervoeding, kortom alle voorlichting op tech nisch-huishoudelijk terrein. Ik heb het meest geleerd van de mensen, van hun moeilijkhe den; we leerden tevreden te zijn met het beschikbare, en we maakten er iets van." Na haar huwelijk in 1950 kwam ze al gauw weer bij de Huishoudelijke Voorlichting terecht, nu in de stad. De lessen van heden zijn op de verhoogde levensstandaard af gestemd. Hoe kun je thuis een diner geven (het kan!) uit de cur sus Gast en gastvrouw; maar ook hoe knap ik schoenen op of be hang de kamer (uit de cursus Kleine karweitjes). gasten leggen. Zorg er anderzijds voor het bedankje. Kleding voor dat kinderen niet tekort aan van veel belang.^ Denk i aandacht krijgen want dan wor den ze vervelend. Klaar staan Merrouu. B. J C.oppoolse-Boats goede gast in dat geval? Hoe pro beert u het een logé zo prettig mogelijk te maken? Welke ver plichtingen heeft een gast voor en na de logeerpartij? Op de eerste vraag komt altijd wel het prak tische advies: nog iets lekkers aanbieden. Planning Een goede gastvrouw vraagt zich af: waarmee doe ik mijn logé nu eens plezier? Uitstapjes? Niet te zeggen. Klaar staan voor de ander zou een deel van ons christenzijn in de praktijk moe ten zijn. Een goede gast brengt iets mee voor de gastvrouw. Dat kan in de loop van de dag gege ven worden. Het hoeft niet altijd een snoepje voor de kinderen te zijn! Een gastheer ontvangt niets, wel heeft hij de verplichting het gesprek gaande te houden als de gastvrouw even weg is. Hij zorgt voor de dranken. Eerst zelf een scheutje in zijn glas en proeven of het goed is. dan de gasten inschenken. Het „voorstellen" blijkt nog een groot probleem. Bloemen ge kregen? Kaartje eraf doen al thans op verjaardagen; bij een receptie is het iets anders. Het kaartje kan onder de vaas gelegd worden als geheugensteuntje wie men op visite komt. De gast behoort niet chiquer gekleed te gaan dan de gastvrouw. Hoe kun je een stralende gast vrouw zijn als je het huishouden alleen doet en niet sterk bent? Een raad uit de praktijk van me vrouw Coppoolse: jdenk aan ei gen vermogens! Wees in de eerste plaats een goede gast vrouw. Laat dat ramen-zemen en grote-beurt-geven even rus ten. Als het maar opgeruimd en gezellig is. Wees beweeglijk) Heb een plan in uw hoofd, maar houdt er niet per se aan vast. Tenslotte: leer kinderen van jongsaf aan zich rustig bewegen en vertrouw erop dat ze veel kunnen* Het leeuwedeel bij be zoek komt voor 99 pet op de gastvrouw. De gastheer is alleen maar blij met bezoek, dan be hoeft hij niet af te drogen..." Met tips van deze doorknede gastvrouw wensen we u een prettige feestmaand, want ieder is wel één keer gast of gastvrouw. Als het goed is hebt u zo om en nabij tien goederen in huis die getooid zijn met het nuttige textiel-etiket. Ons land telt namelijk 3^ mil joen gezinnen en in het afge lopen jaar werden 35 mil joen wasetiketten aan de verwerkende industrie afge leverd, 40 meer dan het jaar daarvoor. Daaronder bevond zich een be langrijk aantal etiketten van wevers en vezelfabrikanten. Naast hun handelsmerk brach ten zij nu de was-s^r Lezingen Over het thema Gast en gast vrouw houdt mevrouw Coppoolse lezingen voor vrouwenverenigin gen. Ze deelt daarna discussie vragen uit die per groep bespro ken worden. Ze vraagt: „wat doet een gastvrouw wanneer een woordenwisseling tussen gasten te heftig wordt? Wat doet een Woordenwisseling? Discussie over kerk of politiek? Best, maar geen ruzietoon. De gast moet we ten, wanneer men met een discussie moet ophouden. Vraag een logé of een kruik, dan wel een kopje thee op bed. gewenst zijn. Gasten dienen om het gezin te denken. Ieder moet op tijd naar school en werk, het gezin moet doordraaien. De huisvrouw doet er goed aan tevoren het menu vast te stellen en schotels klaar te hebben. Met planning kom je al een heel eind", zegt mevrouw Coppoolse. „Ik heb van de VVV een boekje aanvraagd, Historische wandelin gen in en om Vlaardingen. 'k Heb nooit zélf die wandelingen gemaakt maar gasten stellen het bijzonder op prijs. Een goede gast moet zichzelf bezig kunnen houden. Een hand werkje meenemen of een boeiend boek is een goed idee. Laat kin deren niet teveel beslag op de Bont om kleren op te fleuren Bont is in. Voelt u voor een combinatie van bontkraag met bontmuts, of randen langs de mouwen van uw mantel? In warenhuizen zijn hoedenvormen te koop die u kunt bekleden, zelfs pet-vormen voor de jonge re vrouw; het klepje met satijn bekleden staat chic. U kunt ook twee zelfde bont kragen kopen, de één heel voor zichtig aan de achterkant met een scheermes in de lengte in tweeën snyden: ziedaar twee bij passende manchetten. We zagen ook geverfd konijne- hont per meter, kleur oranje daarmee kan een saaie winter- coat van de teener opgevrolijkt worden. Een borreltje tijdens de feest dagen hoort er voor velen zo echt bij. Het is ook gezellig, maar houdt u er rekening mee dat al cohol en verkeer eikaars aartsvijanden zijn? U kunt natuurlijk wel een glaasje drinken, als u de tijd er maar voor neemt de alcohol te laten verbranden. Dit ver narden houdt in dat de alcohol uiteinde lijk omgezet wordt in koolzuur en water, hetgeen veel langer duurt dan men over het algemeen denkt. Per uur kan ongeveer vijftien gram alcohol verbrand worden. Dat wil dus zeggen dat na een glaasje wijn. jenever, sherry of bier u minstens één uur dient te wachten voor u achter het stuur kruipt. Nemen wij nu dat u als aperitief twee glazen sherry drinkt en aan de maaltijd twee glazen wijn, dan houdt dit in dat er zich vijftig a zestig gram alco hol in uw bloed bevindt en dei betekent weer dat pas na vier uur alle alcohol uit het bloed verdwenen is. Het verbran dingsproces kan op geen enkele manier versneld worden. Ook het kopje koffie, dat nog al eens als een remedie wordt gezien kan het alcoholgehalte van uw bloed niet verlagen. Dik Wiaf tl ook dat alcohol een indi rect dikmakende werking heeft? Het neemt de plaats in van ande re energiebronnen. Dat wil dus zeggen dat er minder gebruikt wordt van de energie geleverd door de koolhydraten en vetten uit de voeding, wanneer men al cohol heeft gedronken. Het overschot aan energie wordt als reserve in de vorm van vet in het lichaam vastgelegd. U weet wel dat alcohol op een lege maag niet goed „valt". Eiwit- en vetrijke versnaperingen geven een gevulde maag. waardoor de alcohol minder snel in het bloed wordt opgenomen. Hieruit volgt dus dat men én extra calorieën nuttigt in de vorm van alcohol én in de vorm van versnaperingen die er rijkelijk bij gepresenteerd worden. Het resultaat is overbe kend: in januari nemen veel da mes zich heilig voor niets maar dan ook niets meer te snoepen! Zou daarom die januari-maand zo saai zijn? Vruchtensap We zeiden het al: helemaal niets gebruiken is tijdens de feestdagen ook niet gezellig. De bekende warme bisschopswijn zou u niet graag missen. Maar kent u ook de variatie waarbij in plaats van wijn vruchtesap ge bruikt wordt? Hiervoor word een citroenschilletje, kruidnagel en een stukje pijpkaneel afgetrok ken in een beetje water, dat later aangevuld wordt met vruchtesap. VOALS te voorzien was krijgt de heer S. te R. heel wat reacties op zijn me ning over de huisvrouw. Mevrouw D. te N. zegt bijv.: „Die mijnheer S. heeft het misschien erg getroffen met zo'n vrouw maar ik kan zo veel deugden niet opbrengen. Mijn man verlangt zoveel ook niet, gelukkig! Ik weet wel wat er zo voor een huishou ding komt kijken, ik heb tien kinderen. Omdat mijn oudste dochter thuis helpt, kan ik er eens tussenuit, daar knap je beslist van op. De heer S. wil dat de huisvrouw altijd thuis moet blijven, maar die tijd is volgens mij voorbij." En mevrouw U. te Z. vindt: „Wat heeft de heer S. een no ten op zijn zang. Ik weet niet of hij getrouwd is, zo niet dan mag hij wel een lantaarntje nemen om zo'n vrouw te zoe ken. Nee, geef mij dan dhr. E. te H. maar! Die weet wat een huisvrouw te doen heeft. Onze kinderen zijn nu allemaal ge trouwd. maar mijn man staat nog altijd klaar om een hand je te helpen in de huishou ding. En dat hoort toch ook Een vrouw is er wel als hulpe tegenover de man. maar niet als een sloofje. Ik heb de kinderen al vroeg geleerd mee te helpen, ook de jongens. Nu doen zij dat ook bij hun eigen vrouwen, ze zijn daar niet minder om. nee ik waardeer dat." Dus moeders, niet alleen uw dochters maar ook uw zonen opvoeden in huishoudelijke zaken, uw schoondochters zul len u er dankbaar om zijn! Egoïstisch „De heer S. is mijns inziens erg egoïstisch" zegt mevrouw B. te S. ..Alles wat hij op noemt ls in belang van hem zelf. Heeft hij zijn vrouw uit liefde getrouwd of alleen om onder dak te zijn wat zijn wensen betreft? Ik ben een werkende vrouw, we hebben geen kinderen, en het huishouden loopt zo prima. Iedere dag om zes uur op en 's zaterdags vijf uur opstaan Samen ontbijten, daarna gaat mijn man weg en ik kleed me. ruim de slaapkamer en de ka mer op. Tussen de middag schil ik de aardappelen en maak de groenten schoon en zet alles klaar zodat mijn man, die eerder thuis is, alles zo op kan zetten. Samen doen we de afwas, daarna drinken we koffie en rusten lekker uit. Onze dagen zijn nu druk bezet, maar ik zou me geen raad weten als ik de hele dag alleen thuis moest zitten." Aardiger „Wat de heer S. schreef dat is prachtig, maar niet volgens de werkelijkheid vindt me vrouw D. te M. „De heer E. te H. vind ik tenminste een aar diger man. Huisvrouw zijn kan gezellig zijn maar je moet het werk aan kunnen; anders word je een sloof. Wij hadden vijf kinderen toen de oudste op een week na vijf jaar was. Nu de kinderen wat mee gaan helpen, krijg ik meer tijd voor hen. Ik zorg zoveel mogelijk thuis te zijn als ze uit school komen. Gaat het een keer niet, dan zet ik de thee klaar en de kopjes met een snoepje erbij, dan is het niet zo kaal. Ik vind het heerlijk om eigen baas te zijn. Ja. vaak zucht ik ook hoor. alweer hetzelfde, de boel zo vuil geworden. Dan zeg ik wel eens: ik werk voor noppes. Maar als ik met een gange tje mijn huis doorwerk, en al les weer netjes en schoon is, voel ik me weer tevreden". Middeleeuws Tot slot mevrouw P. te d. H. hierover: „Wat de heer S. schrijft klinkt g?woon middel eeuws. Ik kan dan ook niet aannemen dat hij het in ernst meent, 'k Geloof veeleer dat hij een grote grappenmaker is en de dames eens lékker op de kast wil jagen. Hoewel... van dat „oprechte Christen vrouw zijn" maak je toch geen grapje. Maar die knielt niet voor haar man. Eén ding frappeert mij in mijn huwelijk. Ik vraag me af of andere huisvrouwen dat ook ervaren. Toen wij van start gingen was het salaris niet groot. We moesten puzze len hoe het beste rond te ko men. Dat deden we altijd sa men, steeds overleggen wat dan gekocht kon worden, w&arop we konden bezuinigen, als dat nodig was, echt samen de „zorgen" delen, en samen blij zijn als alles klopte. Nu het alles veel royaler kan, is de eenheid wat dat betreft weg. Ik krijg mijn huishoudgeld, daar kan ik mee doen wat ik wil. Mijn man houdt een deel, daar spaart hij van, koopt er wat van en zo gaan we financieel onze eigen gang. Vrijheid Soms zeg Ik wel tegen hem: „Ik verlang wel eens naar de begintijd, toen we alles samen uitknobbelden." Dat kan hij niet begrijpen: Ik heb toch de volle vrijheid om het geld te besteden zoals ik dat wil? Over grotere aankopen voor de huishouding spreken en beslissen we samen. Och ja, dat „rare" gevoel ook. Soms zou je de man om zijn verstandelijk denken be nijden, maar meestal toch niet. Want ik geloof dat wij. juist doordat ons gevoel zo'n hartig woordje meespreekt, huisvrouw zijn zo heerlijk vinden. Ik zou tenminste niet graag anders willen." Grote gezinnen „Vroeger was het vaak de financiële kant die de huisvrouw zorgen gaf, maar nu is ze vaak geestelijk veel zwaarder belast," vindt me vrouw S. te Z. „Als ik eens ridderorden uit mocht delen dan gingen ze naar moeders van grote gezinnen die zonder huishoudelijke hulp nog kans zien te naaien en te breien en vaak nog eerder dan een an der klaar staan om te hei een hekel aan. Maar de joodse huisvrouwen hebben een veel grotere afwas dan wij hebben. In de bijbel staat de tekst: „Gij zult het bokje in de melk van zijn moeder niet braden." Dit houdt voor hen in dat vlees en melkprodukten nooit en te nimmer met elkaar in aanraking mogen komen. Ze hebben dan ook een dubbele keukeninventaris. Want in een pan waar soepvlees gekookt is. mag nooit pap worden ge kookt. En een bord waarop vlees heeft gelegen, mag nooit met een melkprodukt in aan raking komen. Daarom ook twee afwasbakken, twee kwasten, enz. enz. Deze wijsheid heb ik opgedaan op een lezing voor de bond van plattelandsvrouwen. We von den het erg interessant." Nooit klaar In veel brieven lazen wij tussen de regels door dat de huisvrouwen zich iets tekort gedaan voelen: geen waarde ring, geen zakgeld, nooit klaar zijn. wel altijd klaar moeten staan. Bekijkt u het alstu blieft een beetje nuchter en... komt er ook niet een beetje zelfmedelijden bij? Mevrouw V. te G. schrijft héél zakelijk over de finan ciële kant: „Het inkomen van de man komt zowel de man als de vrouw toe. De man brengt het in, maar in een ge zinsgemeenschap brengt de vrouw haar arbeid in als aan deel in het gezinsinkomen. Als zodanig, dus als deel van een gemeenschap, zullen verdie nende kinderen ook hun por tie bij moeten dragen. Dus niet als kostgangers, maar als deel van een gemeenschap. Op de ze manier leren zij ook ver antwoordelijkheid dragen." St. IVERSl meestei tavond i jij was ien dat is. MU qii„k h 1 tmeerd In Bonn is een boek P" 'J schenen van 639 bladzijl die voor ruim de helft'Tgemet tabellen bestaan. Het is alle leden van de bond!ple' toegezonden. Het werk bi de resultaten van de enqi over de Duitse vrouw, werd gehouden nadat \™eer december 1964 het Du' ge' parlement daartoe opdrcf1 mo' had gegeven. her B »m. hij Het parlement wilde, dat i/ormet diepgaand onderzoek werd vor gesteld naar de situatie vanlgen» vrouw in Duitsland. Talrr ambtenaren van vele ministe!Mrs,r,t doken in de archieven. Zij sherr B den statistieken samen. Zij laColijn veel boeken en dicteerden voerige rapporten. za de t Nemen we het feit king dat een niet onbelangrijke hoeveelheid textielprodukten wordt ingevoerd, die ook van het wasetiket zijn voorzien, dan ligt het gemiddelde van tien stuks per gezin zeker hoger. Producent, detailhandel en consument stellen in binnen- en buitenland veel belang in het etiket; (in ons land mede dank zij de tv-uitzending „Kennis van textiel" en het leerprogramma bü het Nijverheidsonderwijs). Wilt u meer weten over alles wat met de textieletikettering samenhangt, dan geven we hier het adres: VTWS, Schevening- seweg 62 in Den Haag. Alles wat tot nog toe r uit de jaarverslagen van L wij r Duitse Federale Bureau voor Statistiek bijeengezocht mo worden, is thans in deze enqw "an bijeengebracht. Toch wordt dt krant velen betwijfeld, of al die cij^p0nis algemene beschouwing oj,je op ostel jrgescl Wat is trouwens de „waarhi over de vrouwen"? Er is evern) geen enkele reden goede wil van al degenen die a deze omvangrijke enquête ben medegewerkt te twijfelf Een aantal daarin voorkomeifeuill cijfers noden tot nadenken. Het aantal vrouwen, dat in l diverse Duitse openbare lielf men zit is even gering als aantal vrouwen, dat hogere fuj tie in bedrijfsleven staatsbestuur bekleedt. Dat is niets nieuws, en veel over geschreven en gered twist. In de „situatie van j vrouw in het beroepsleven" door de enquête nauwelijks ve andering komen, ook al koester^— de voorvechters van vrouwenb langen in het Duitse parlemei daaromtrent wel enige hoop. ipQ Zakgel de gii Het boekwefk bevat vele gegi ne vens over de „vrouw in het gt e° zin", die overigens vaak identië is met de „vrouw in het b« 'u roepsleven". Het blijkt, dat d Y* meerderheid der Duitse vrouwé w gehuwd is. Vaak wordt gezeg van de vrouwen, die „allee maar" een huishouden doen, d! l( zij ontevreden zijn en zich verge leken bij werkende vrouwen be 'K nadeeld achten, vooral ore Vi dat zij niet vrijelijk over gel 1« kunnen beschikken. w k Nu heeft de Duitse huisvrout al jaren recht op een bepaalTp zakgeld voor persoonlijke be hoeften. In de vrouwen-enquêt wordt het revolutionaire voorste v gedaan dat man en vrouw ha r gemeenschappelijk eens moetei j worden over indeling en gebruil van het gehele inkomen. I Men mag wel aannemen, da! zulks in vele gezinnen ai 1 geschiedt en dat de enquête ter spijt bij vele andere gezinnet wel geen verandering zal kornet in aldaar bestaande verhoudin gen waarbij de man bepaalt wal er met het geld gebeurt. Politiel In het hoofdstuk „De situatie van de vrouw in de samenlevingi wordt vooral de invloed van de vrouwen op het openbare leven op de politiek meer. dan op de samenleving in de ruimere be tekenis van het woord, Toch gaat het hierom wel degelijk. De maatschappelijke positie van de vrouw is in Duitsland, evenals in vele andere landen af hankelijk van die van de echtge noot. En hoe staat het met de weduwen wier aantal als gevolg van de oorlog tot drie miljoen is gestegen? Wanneer men hun vragen zou stellen, zou men te horen krijgen, dat het met het wedu wen-pensioen alleen niet is ge daan. Dit cijfer van drie miljoen i die alleen achtergebleven en wat vaak nog erger is. door de maatschappij vaak ook verder al- leen worden gelaten zou meer 1 dan tot nog toe in het bewustzijn van bevolking en overheid moe ten worden bijgebracht. Of dit 1 met behulp van de enquête zal 1 gelukken?

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 12