WERKLOOSHEID GEREMD JAMIN Radicale volkspartij en een behoudende groep Commentaren Ontwikkeling bouwerij gunstig Wel meer jongelui zonder werk Roolvink: Kabinet niet in gnJPt BOERSMA: SCHEIDING DER GEESTEN Kustvaarder Limfjord met drie man zoek Ontslag voor Goldberg? SI Donderdag 7 december 1967- 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich la ghablavan mijn hart In taghanapeatl" Co»*» Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf De werkloosheid onder mannen boven 24 jaar neemt langzaam af. Van 92.300 tot 88 200, als we tenminste het seizoen buiten beschouwing laten. Onder de jongeren kwam meer werkloosheid voor: 19.000 eind oktober tegen 22.900 eind november. Bonn: capaciteit defensie wordt niet ingekrompen BONN De Westduitse minister van defensie, Schroder, heeft gisteren in het parlement verklaard dat de Bondsrepubliek haar huidige de- I fensiecapaciteit niet zal inkrimpen, zolang de pogingen om in Europa tot ontspanning te komen zonder resul taat blijven. Schroder zei dit in het Bondsdagdebat over de landsverdedi ging. Wat de bezuinigingen betreft deel de Schroder mee, dat de jaarlijkse stijging van de defensieuitgaven bij na twee miljard mark lager zal zijn dan oorspronkelijk het plan was. Desalniettemin zal in 1971 22 miljard mark voor de defensie worden besteed, tegen nu 18,7 miljard. Omdat Amerika en Rusland de atoomwedloop uitbreiden door de bouw van antiraketsystemen, zullen de Europese leden van de NAVO moeten beslissen om tot een derge lijk systeem over te gaan. Minister Schroder denkt vooral aan verdediging tegen korte-afstands- raketten. Het systeem zal zware financiële eisen stellen aan de Euro pese partners, die niet ten koste mo gen gaan van de sterkte der con ventionele strijdkrachten. I Ik geef op als I nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. DEN HAAG De werkloosheid in ons land schqnt zich niet verder uit te breiden. Het aantal werkloze mannen nam wel met 11.000 toe, maar dat is geheel te wijten aan het seizoen. In november was namelijk een stijging van 15.000 verwacht. Het voor seizoen gecorrigeerde werkloosheidscijfer daalde vn 92.300 tot 88.000. In werkelijkheid waren er echter eind november 82.227 mannen werkloos tegen 71.099 een maand ge leden. (Vorig jaar waren er eind november 54.000 mannen zonder werk en 37.000 eind oktober). Vrouwen Bij de vrouwen was de ontwikke ling vorige maand tegengesteld. Het aantal werklozen daalde van 9.267 tot 9.080. En voor seizoen gecorri geerd steeg de werkloosheid van 8.000 tot 8.500. Deze ontwikkeling is overigens gebruikelijk in deze tijd van het jaar: er is dan veel vraag -naar win kelpersoneel. Verwacht werd dat het aantal werkloze vrouwen met méér dan tweehonderd zou teruglopen. De voor seizoen gecorrigeerde werkloosheid steeg vooral in Noord en Zuid-Holland, Zeeland en Lim burg; in de overige provincies gaf zij een daling te zien. Bouwvakkers Het ministerie van sociale zaken wijst erop dat in november de werk loosheid in de bouw altijd toeneemt, omdat dan veel werk gereed komt en met minder nieuwe bouwwerken wordt begonnen. In november was de stijging van het aantal werklozen echter vrij gering (van 15.600 tot 22.000). Het aantal werklozen na de seizoencorrectie daalde. ANMB vraagt meerjarige cao's DEN HAAG Bondsbestuur en bondsraad van de Algemene Nederland se Bedrijfsbond voor de Metaalnijver heid en de elektrotechnische industrie (ANMB) hebben richtlijnen vastgesteld voor de onderhandelingen over de her ziening van de langlopende collectieve arbeidscontracten voor Philips, voor de metaalindustrie (groot metaal) en voor de metaalnijverheid (klein metaal). De ervaringen, die de ANMB heeft opgedaan met de langlopende collectie ve arbeidsovereenkomsten vond de verbondsraad gunstig genoeg om in 1968 weer te gaan onderhandelen over overeenkomsten voor drie jaar. Daarbij zal weer een bijsturingsclausule worden bedongen om de beloning aan te pas sen aan de ontwikkeling van de kos ten van levensonderhoud. Vader wil niet langer met de politie in zee CHARTRES De Franse politie heeft gisteren een man gearresteerd, die dinsdagochtend een telefoon gesprek had gevoerd met Jacques Malliart, de vader van de 7-jarige Emmanuel die de dag tevoren in Versailles werd ontvoerd. De aangehoudene, de 33-jarige Jean-Claude Mansion. noemt zich particulier detective. Hij zei alleen maar zijn diensten te hebben aange boden aan de ouders van de verdwe nen jongen. Na een ondervraging van vijf uur werd de man vrijgela ten. De vader van Emmanuel, die be reid is de gevraagde losprijs van 15.000 gulden te betalen, weigert in tussen verder met de politie samen te werken. Hij verwijt haar, dat zij de plaats waar het losgeld moest wor den neergelegd, heeft bekendge maakt, waardoor wel talloze journa listen, maar niet de ontvoerder kwam opdagen. Juwelen gestolen ter ivaarde van miljoen ROME Uit een villa bij Rome, waarvan de vertegenwoordiger van Gevaert voor Italië eigenaar is, zijn gisteren op klaarlichte dag juwelen gestolen ter waarde van bijna een miljoen gulden. Arabische saboteurs hebben gis teren een bomaanslag gepleegd op een waterpompstation ten zuiden van het meer van Galllea, dicht bij de grens met Jordanië. Het pomp station werd beschadigd. De Westduitse fotograaf Horst Faas. die voor het Amerikaanse pers'lireau in Vietnam werkt, is gisteren tijdens een patrouille aan beide benen gewond geraakt. Faas kreeg voor zijn foto's uit Vietnam de Pulitzerprijs.. De vraag naar mannelijk personeel nam in november ook af: van 38.700 tot 36.100. Dit is voor deze maand een vrij geringe teruggang. Ook was er minder vraag naar werkloze vrouwen: 9.267 eind oktober tegen 9.080 eind vorige maand. Jongeren Het aantal werkloze jongeren van 14 tot 24 jaar steeg van 19.000 tot 22.900. In procenten van de afhan kelijke beroepsbevolking steeg de werkloosheid onder 14-18-jarige mannen van 2.7 tot 3.0 en onder 19- 24-jarigen van 2.6 tot 3.3. Van alle werkloze mannen van 14 tot 24 jaar waren eind november 2.100 of negen procent „schoolver laters" tegen 2.700 of 14 procent een maand tevoren. Matiging loonsverhoging ARNHEM Het is in geen geval de bedoeling dat het kabinet op enigerlei wijze ingrijpt in bestaande langlopende contracten of in nieuw af te sluiten overeenkomsten, tenzij uiteraard die nieuwe contracten sterk ten nadele van onze nationale economie zouden werken. Minister Roolvink onderstreepte dit vanmiddag nog eens tijdens de gecombineerde ledenvergadering van het Verbond van Nederlandse werk gevers en van het Centraal sociaal werkgevers-verbond in Arnhem. Matiging op het gebied van de lonen is volgend jaar geboden. De loonsverhogingen moeten niet te veel worden gezien in het kader van de arbeidsmarkt. Minister Roolvink drong er .bij de contractsluitende partijen op aan ook de „groeimoge lijkheden" in het oog te houden. bitterkoekjes 250 gram 85 niet duur wel heerlijk WOERDEN W. Sloof (27) uit Kamerik is gistermiddag omgekomen toen hij werd bedolven onder een grote stapel dozen, gevuld met vee koeken, van elk 25 kilo. Hij was op slag dood. DEMONSTRANTEN WEER OP DREEF Demonstraties tegen de dienst plicht zijn in de Verenigde Sta ten nog altijd „in", tot groot verdriet van de politiemannen, op wier inzichten en optreden een zware wissel wordt getrok ken. Maar soms loopt het met de demonstraties wel eens de spui gaten uit. Zoals gisteren in Manhattan, New York, toen tij dens grote anti-dienstplicht-be togingen een politieman zelfs over een van de als afzetting geplaatste hekken moest klim men, om een lastige demonstrant weg te werken. DEN HAAG Het a.r.- Kamerlid drs. J. Boersma acht de kans op overeenstemming tussen KVP, ARP en CHU ge ring. Gevolg van het mislukken van het topgesprek tussen de confessionele partijen over een radicale hervorming, zal zijn een scheiding der geesten, een breuk, met links daarvan een Radicale Volkspartij en rechts de behoudende groep. De heer Boersma publiceert deze mening in een brochure van de NPJRC, de Nederlandse Politieke Jongeren Contact Raad, die nu met een rijkssubsidie van 15.000 in staat is jeugdorganisaties te informeren over actuele politieke problemen. Het gemeenschappelijk uitgangs punt van de Radicale Volkspartij Lege reddingboten gevonden GRONINGEN Naar de Gro ningse kustvaarder Limfjord (187 ton), die sinds gisteren in de Duitse Bocht wordt vermist, is gisteren en vandaag vergeefs gezocht. Aan boord waren de 49-jarige kapitein-eigenaar A. Doornbos uit Groningen, de 27- jarige Duitse stuurman Dieter Koch en een 24-jarige Duitse matroos, wiens naam onbekend Deense en Westduitse marine- vliegtuigen stegen op om te zoeken. De hoop werd echter met het uur kleiner, omdat in de omgeving van de plaats waar het schip het laatst gesignaleerd is, twee reddingbootjes zijn aangespoeld resp. op de Duitse eilanden Sylt en Amrum. Bovendien is ook nog een ongebruikte dinghy gevonden. Het schip, dat geen radio aan boord had, was leeg op weg van Wemeldinge naar Esbjerg in Dene marken, waar het mosselen zou la den. Lichtseiuen Dinsdagavond schijnt de Limfjord lichtsignalen te hebben afgeschoten, die door verscheidene schepen zijn opgemerkt. Toen die echter bij de plaats van de Limfjord aankwamen, was het schip verdwenen. De heer J. Wagenborg van het be vrachtingskantoor uit Delfzijl koes terde nog lang de hoop dat het schip wegens het zware weer een haven heeft opgezocht. van de heer Boersma is evangelische inspiratie met een duidelijk radicaal program. De volgende fase is een vorm van samenwerking met andere vooruitstrevende groepen. Hij denkt aan een niet al te linkse PvdA en een gemeenschappelijk actiepro- Meer uitspraken van politici en politici-in-de-dop in deze brochure: H. A. de Boer. voorzitter Arjos: „De drie grote christelijke partijen moeten zich omvormen tot één grote christelijke partij. Geen binding vooraf met anderen aangaan." Jac. Huijsen, voorzitter CHJO: „In 1971 zou er een federatie moeten zijn van ARP, KVP en CHU. De Verkiezingen in met een lijst van kandidaat-mipisters". C. Kleisterlee; KVP-Kamerlid: „Ik voel voor een samenwerking van één grote christelijke volkspartij met de PvdA." Drs. J. Tegelaar, werkgroep radi calen: „De confessionele partijen moeten zich niet lenen voor de op richting van twee blokken (radicaal en behoudend), beide steunen op christelijke inspiratie." In een tweede brochure pielt de NPJCR voor verbetering van de de mocratie binnen de krijgsmacht, af schaffing van streng arrest, ophef fing van de tuchtklasse en overdre ven corveeplicht. De brochure vraagt voorts aandacht voor betere rechts bescherming van de dienstplichtige, waarover binnen het kabinet reeds overleg gaande is. Het Reglement betreffende de Krijgstucht wordt een 19e eeuws ge schrift genoemd. Niet de „onderge schiktheid", maar „onderlinge sa menwerking" moet de „ziel van de militaire dienst" zijn. De politieke jongeren zyn ver heugd, dat er al wat gebeurt (sala riëring, burgerkleding en daginde ling tijdens verblijf in kazerne), maar zij willen meer en sneller af braak van heilige huisjes. Mail stal voor f 10.000 antiek BARENDRECHT De Baren- drechtse rijkspolitie heeftinsamen- werking met haar Rotterdamse colle ga's de 31-jarige werkloze elektro- monteur G. L. uit Rotterdam aange houden, die ervan verdacht wordt ze ker een tiental inbraken te hebben gepleegd, waarbij hij uitsluitend an tiek stal. De man opereerde niet al leen in Barendrecht en Rotterdam, maar ook in Delft, Voorburg en Dor drecht. Men kwam de monteur op het spoor, doordat zijn belangstelling voor antiek iedereen opviel. Bij het verhoor over de Barendrechtse zaak gaf hij de andere diefstallen ook toe. Volgens een voorlopige schatting zou voor meer dan ƒ10.000 aan gestolen goederen achterhaald zijn. De man zou vandaag voor de officier van justitie worden geleid. ÏHet raadselachtige in vrou wen is vooral dat zij van mannen houden. VAN DER STEEN Hervormde Kerk helpt Arabische studenten pagina Kernmerk VERKEERS- PERIKELEN NU GEFILMD - PAG. RADIO TV. ÈMtCÉ' -IMKIBl» »W»I WW®*»* DE BILT Op de weerkaart zien we een luchtdrukverdeling waarin voorlopig geen grote ver- I anderingen te verwachten zijn. Tussen een diepe depressie bij de Oostzee en een gordel van hoge luchtdruk welke zich uitstrekt van Groenland tot het zeegebied ten westen van Portugal staat een krachtige tot stormachtige noor delijke stroming. Hiermee wordt uit de omgeving van Spitsbergen afkomstige lucht via de Noordzee naar West-Europa getransporteerd. Er ontstaan in deze stroming vrij veel hagel- en natte sneeuwbuien. Het warme Noord zee-water zorgt er voor dat de temperatuur in de kustgebieden nog boven het vries punt blijft. In het binnenland kan bij afname van wind en bewolking in de nacht en ochtend lichte vorst voorkomen. DE BILT Wisselend be wolkt met enkele hageQ- of natte sneeuwbuien. Matige tot krach tige, aan de kust aanvankelijk nog af en toe harde wind tussen noordwest en noord. Vrij koud met in de nacht en ochtend in het binnenland lichte vorst. december: zon op onder 1«. J0, onder Gelukwens /"\NZE gelukwensen gaan uit naar de Finnen, die dezer dagen het heuglijke feit vieren, dat zij vijftig jaar geleden onafhankelijk werden. Over rozen is de weg van de Finse republiek niet gegaan. Zij is er nooit in geslaagd, zich definitief uit de Russische invloedssfeer te werken. Wel heeft het Finse volk weten te voorkomen, dat het afstand moest doen van zijn soevereiniteit, zowel in 1940 als na de tweede wereld oorlog. Vele jaren was de economische af hankelijkheid van de Sowjetunie groot in verband met omvangrijks herstelbetalingen, die Finland wer den opgelegd. Langzamerhand is echter een sfeer van wederzijds begrip gegroeid die de plaats innam van een historisch gegroeid wantrouwen. Ideaal is de relatie tussen beide lan den niet. Zo lang echter Finland blijft voldoen aan wensen betref fende de Russische veiligheid, zul len zich geen nieuwe problemen voordoen. Dilemma /~\NDER moeilijke omstandigheden vergaderen volgende week ds ministers van buitenlandse zaken en defensie van de Navo over de wijze, waarop de vrije wereld in de toe komst moet worden verdedigd. Op de eerste dag (dinsdag) wordt vergaderd zonder Frankrijk, dat mi litaire samenwerking beëindigde, maar woensdag en donderdag is het gezelschap voltallig. De houding van Parijs Is een van de punten, die de organisatie voor grote problemen plaatst. Het al dan niet geheel uittreden wordt echter pas in augustus van het volgend jaar actueel. Het grote dilemma is echter dat de Russen een politiek van ontspanning en toenadering propageren maar in tussen hun militair-strategische po sitie op grote schaal versterken. De vraag is of alle Navolanden vol doende beseffen dat zij zich om eco nomische en andere redenen niet aan wensdromen kunnen overgeven. WASHINGTON De Ameri kaanse ambassadeur bij de VN, Ar thur Goldberg, zou al enkele keren met president Johnson gesproken hebben over een mogelijk ontslag. De president zou bereid zijn aan zyn wens te voldoen. Officieel heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken geweigerd commentaar op deze be richten te leveren. De indruk bestaat in Washington dat Goldberg nog voor het einde van het jaar zijn functie zal neerleggen. Hij zou het oneens zijn over het Amerikaanse beleid inzake Vietnam, met name wat betreft de opvoering van de oorlogsinspanning. President Oscar Gestido van Uru guay is vanmorgen na een hartaan val overleden. Gestido, die 66 jaar is geworden, werd in maart voor vijf jaar gekozen. zendt mij 3 soepbekers Naam Adres Woonplaats KNIP UIT plak die vlaggetjes opsturen aan: California Soepen Harderwijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1