TV ONBESCHEIDENHEID VAN OMROEPEN? Rassenstrijd betrapt in Amerikaanse kerk de stad en dokter Moore DINSDAG 5 DECEMBER 1967 en NIET VEEL Irriterende reclame (Van onae radio- en tv-redactie) HILVERSUM In de laatste tijd worden de televisiekijkers steeds meer geconfronteerd met opdringeri- i ge en irriterende reclame voor di- Er was gisteravond niet veel belang- i *erae omroepbladen. De ene omroep - - 1 doet het zus. de ander zo. Wat de rijks op de buiswaarschijnlijk van wege het feit dat er ingepakt moest worden om Sinterklaas een handje te helpen. Wie de sprookjesshow van Ria Valk niet zag, heeft nauwelijks iets ge mist. De opzet om deze oude vertellingen gemoderniseerd na te spelen is niet on aardig, de uitvoering echter zo onvol doende, dat men er hoogstens een voor avond, zo geen kinderprogramma van moest maken. Het ligt zeker niet aan Ria's ijver en plezier in het zingen, noch aan die van Jacco van Renesse. Er wordt druk met decors en costumeringen gewerkt, maar de teksten doen het niet. Wat Henk met het ontketenen van een soort actie, waarvoor telkens weer dezelfde strip van behoorlijke lengte op het scherm verscheen, is daarvan weer een schoon voorbeeld. Een tijdje geleden was het de KRO. die met „KRO-nanza" ten minste nog enig afwisselend amuse ment gaf, de VPRO is nu weer in actie met zijn Vrije Geluiden, de TROS-programma's beginnen en ein digen steevast met uitnodigingen om gauw even op te bellen en een aan vechtbare zaak is de huidige reclame irniMh»n „i. ij V"' - - voor Televizier als „omroepblad van u niet nm ny!n ÏTÏÏÏI "TW de AVRO". Aanvechtbaar, omdat in in nPhrptWn Hnt v f geheel is deze beeldstrip reclame wordt ge- breed kiilenuhftplr in hof h maakt voor een bepaald blad.... ten 2SSSÏÏ3J. ,,on dc ko,5va" VTi, Stukken inler„.anKr u,, de Enuelse a "d'scr,m™«d film orer Korumoj. lin kleur) met d"""e punte" "onvo1' boeiende informatie over het natuur volk van de Jie-krijgers dat in deze tijd nog onvoorstelbaar primitief leeft. De redelijk goede voordracht uit het boek „De gebroeders Karamazow" van Dostojewsky had voornamelijk het ka rakter van een KRO-dagsluiting en moest ook als zodanig worden gezien: men wilde zich hiermee afvragen, in hoeverre de aanklacht tegen de kerk van Rome, bijna een eeuw geleden neergeschreven, ook nu nog geldt. Leeft de kerk nog uit het evangelie van Christus of maken na het tweede Vati caanse concilie de kerkleiders liever zelf de dienst uit? Deze vraag liet men ter overdenking na. worden, en zulks met teksten, die in de pers in de betaalde advertentieko lommen verschijnen. Op het scherm komen zij gratis, de NTS zendt ze uit. Hierover zei de heer Schüttenhelm: „Deze uitzendingen behoren tot die, waarvoor de overheid eenvoudig gastvrijheid verzoekt. Wij worden van Den Haag uit gevraagd, deze op roep uit te zenden en dus doen wij dat". „Zouden dus alle staatsinstellingen gratis op het scherm kunnen adverte ren?" „Theoretisch gesproken, ja, als de overheid dat vraagt. Maar dat zie ik echt niet aankomen." Den Haag doet het wat bescheide ner aantot nu toe. Adventstonden voor NCRV-radio HILVERSUM - „Hoe kan ik Kerstfeest vieren?" is het thema van drie Adventsstonden (wij hebben dit iaar geen vier. maar drie Adventswe- ken!) welke de NCRV zal uitzenden tfonderdagsmiddags tussen 12.50 en 1.10 uur op Hilversum II, te beginnen op 7 december. De korte diensten worden een dag tevoren gehouden door ds. J. Over- duin, geref. predikant in Veenendaal, in de Engelse Hervormde Kerk aan het Amsterdamse Begijnhof. De resp. onderwerpen zijn: wie is Hij. wat geeft Hij, wat vraagt Hij. i Kruixtroord-puzxel zonder zwart r 3 4 5 6 7 8 9 2 J i S 6 7 8 9 Van diverse zijden hoorden wij kritiek op dit hinderlijk reclamevoe- ren buiten de STER-reclame om. Wij vroegen de voorzitter van de NTS. of dit alles wel toelaatbaar is, vooral wanneer er dingen worden ge zegd of zo dikwijls achter elkaar her haald, dat het kijkpubliek het verve lend gaat vinden. „Is dit geen onbescheidenheid van de omroepen? Wordt dit zomaar toe gestaan?" „Nee op de eerste vraag. Ja op de tweede", luidde het antwoord van de heer E. A. Schütterfhelm, „er bestaat nl. een welwillende overeenkomst tussen de omroepen, waarbij is be paald dat iedereen reclame mag ma ken voor zijn programmablad. Daar bij wordt uiteraard aangenomen, dat zulks niet w.ordt overdreven". ..Maar hoe staat het dan met de I strip van de AVRO over Televizier? Daarin zet men zich toch af tegen de I andere omroepbladen?" „Dat is waar. ik heb daar nog niet over gedacht. Misschien is het wel juist hierover eens te spreken. Ik zal het noteren. Maar ik ga niet uit van de gedachte aan kwaad opzet". Hierover kan men denken, zoals men wil. Wij moeten toegeven, dat de omroepen via wettelijke bepalin gen autonoom zijn in wat zij door middel van radio of televisie willen uitzenden, maar wij mogen als luiste raar en kijker daarbij toch wel énige bescheidenheid verwachten. Wat de VARA zaterdagavond deed, ging naar onze smaak te ver, het zou wel fijn wezen als de TROS eens zonder re clame verscheen en de discriminatie in de AVROstrip blijven wij af- wijsbaar noemen. Men verg'-te niet, dat kijkgeldbeta lers programma's verwachten en geen advertenties, al willen zij best wat tolereren voor ieders goede zaak. Een andere vorm van reclame bul ten de STER (en haar tarieven) om. zijn de oproepen om politieman te Toevallig filmdrama (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Om te laten zien, in hoeverre de doorsnee blanke kerkelijke gemeente eigenlijk is betrokken bij de rassenstrijd, verscheen in 1965 een drie man sterke filmploeg in het Amerikaanse stadje Omaha. Op het onverwachts troffen de filmers de Lutherse gemeente daar aan in hevige staat van opwinding, want juist had hun jonge dominee, Wil liam Youngdahl, van de preek stoel af voorgesteld, dat tien j echtparen uit zijn gemeente elk J eens op bezoek moesten gaan bij tien echtparen van de aan grenzende Lutherse negerkerk. De filmploeg hield zich wijselijk gedekt, verborg zijn werk zoveel mo- j gelijk, maar volgde met de camera wat er nu wel in de stad gebeurde. Het resultaat van de opnamen is mis- 1 schien wel het openhartigste docu ment over de impasse waarin zich de strijd om de burgerrechten bevindt, ooit gemaakt. Dit vernamen wij bij het IKOR, die deze uurlange film op de kop heeft getikt en haar op de middag van zondag 14 januari a.s. om 5 uur via Ned. 1 wil vertonen. „De gewone gang van de gebeurte nissen", aldus het IKOR, „bleek spannender te zijn dan een verzon nen geschiedenis met moraal. Het voorstel van de vooruitstrevende pre- Lange Jan Horizontaal: 1. duurzaam - zijtak I Donau; 2. leger (Fr) - dakbedekking I (Ind.); 3. eetgerei - klap; 4. slim - I myth, figuur; 5. spil van een wiel - plaats in Z.H.; 6. korter - wiersoort; 7. op die plaats - plaats in Gronin gen; 8. lichaamsdeel - mannelijk be roep; 9. vaarwel - voorzetsel - priem, j Verticaal: 1. deel van Overijsel - water in N.-Brab.: 2. meisjesnaam - karakter: 3. plaats in N.-Brab. - juf frouw; 4. hoepel - rangtelwoord; 5. deel van een benedenhuis - biersoort; 6. geluid van een ezel - rivier in Italië - hebben sommige schepen; 7. rang - plaats in de schouwburg; 8. water in N.-Brab. - rivier in Spanje en Portugal - opstootje; 9. afkorting op telegramformulieren - de oudste (afk.) - klap - rijschool (afk.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. sperwer - Aa; 2. Peter - eens; 3. ik - Agen - dop; 4. rel - Eede - de; 5. al - ander - er; 6. alge trede; 7. Lierop - ven; 8. hen - i.e. - Ee - zo; 9. Angeren - en. Verticaal: 1. spiraal - ha; 2. Pekel - Lien; 3. etalage - N.G.; 4. Regen - Erie; 5. wreed - toer; 6. eender - pee; 7. reder - even; 8. anode - deze; 9. Asperen - on. VARA-rubriek voor alle vakcentrales (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De hechte samen werking tussen VARA en NVV ver ruimt zich. De VARA erkent het hui dige overleg tussen de drie grote vakcentrales en heeft daarom haar NVV-rubriek „Loon naar werken" gestopt. De gastvrijheid voor het NVV dateert al van lang voor de Een tijdsbeeld is het, dat de VARA nu op 23 december a.s. komt met een nieuwe rubriek aangaande arbeid en arbeidsverhoudingen onder de titel „Werk geven en nemen", waarin van meer kanten zal worden meegespro- De bredere opzet van de serie, die 's zaterdagsmorgens om de 14 dagen tussen 10.30 en 10.50 uur uitgaat, komt tot uitdrukking in de sa menstelling van de redactie. Deze wordt nl. gevormd door mr. A. C. A. Dake, politiek redacteur van de Regi onale Dagbladpers, drs. P. J. Janssen, r.k. Tweede Kamerlid, mr. M. G. M. Postma, parlementair redacteur van Trouw en Gabri de Wagt. die het programma ook produceert en regis- Men zal zich verdiepen in de ar beidsproblemen en trachten, de werknemers daarbij te betrekken. dikant werd door zijn kerkeraad met j ijzige beleefdheid aangehoord. Daar- j na de bezwaren: er wordt zodoende integratie geforceerd, er wordt een j kunstmatige situatie geschapen, we j zijn hieraan nog lang niet toe, enz. De zwarte broeders van zijn buurge meente horen ds. Youngdahl welwil lend aan. maar zij geloven niet in de verwerkelijking van zijn plan; „Als je dit doorzet gooien de gemeentele den je er uit", luidt hun commen taar". Autonoom De camera Iaat veel zien van de uitwerking, welke de woorden van dc predikant hebben. Men hoort de ge wone ontwijkende gemeenplaatsen uiten, men merkt tegenstand op, aar zeling en gewetenswroeging, men hoort nu eens geen leiders aan het woord, maar dc gewone mens. Nie mand heeft hiervoor gerepeteerd, zeg gen de filmers. In de gefilmde gemeenschappen en hun conflict staan twee figuren cen traal: de jonge nationalistische ne gerbarbier Ernie, die niet luisteren wil naar de blanke predikant omdat hij de christelijke leer „net zo bedor ven" vindt als „al het andere wat blanken ons willen opdringen", en de ouderling Ray Christensen, die het met zijn geweten te kwaad krijgt over zijn passieve vooroordeel, dat hem weerhield zijn christenplicht te doen. Hij raakt in deze situatie, wan neer hij voor het eerst van zijn leven met een neger spreekt. iVolendam heeft nog teel iets anders te bieden dan alleen de folklore van uitte mutsjes en wijde broeken, schepen in de Itaven en vislucht in de straten. Vat denkt U bijv. van deze hippe popgroep. „The Cats" geheten? Vijf onvervalste V o- lendammers, die de laatste tijd veel succes oogsten, nu zij een fikse langspeelplaat hebben gemaakt. Vrijdagavond a.s. zijn j zij te horen en te zien in KRO's gedanste hitparade „Waauut". „Waauw" belooft voor deze uilzending bovendien de meest I „xyxe"' dansen, uat dat dan ook moge zijn. choreograaf Don- j glas is er goed voor. i Regisseuse Tineke Roeffen vertelt dat ze na elke uitzending ongeveer honderd tiener-brieven krijgt en dat er dan hooguit welkeen twee ontevreden epistels bij zijn. Dat geeft dus moed. POTTER'S CATARRH PASTILLES VANAVOND TE ZIEN Overheid „Alles", zegt het IKOR, „alles in deze film is waar gebeurd. Er komt geen enkele acteur, geen draaiboek en geen enscenering aan te pas. De opnamen waren een totale verrassing voor de opdrachtgevende Nat. Raad van Lutherse kerken." Maar.., geen van de drie grote Amerikaanse networks durfde de vertoning ervan aan, het progressieve „Kanaal 13" in New York bracht haar op het scherm en moest wegens levendige reacties een tweede uitzen ding kort daarna geven. Later is de film heel Amerika doorgegaan... ook via kleine netten, maar zij heeft haar boodschap gebracht aan miljoenen. Het IKOR vertoont „A time for burning" onder de uit Lukas 12 49-51 afgeleide titel „Vuur op de aar- Wat werd er van onze idealen? Ned. 1 NCRV 7.07 uur tienerprogramma Twien. 8.20 uur Amerikaanse muzikaal sprookje „Jeremy, Jack en de bonestaak". 9.15 uur film over uniek mechanisch speelgoed en 9.45 uur Chinees variété. 10.15 uur actualiteiten. Ned. 2 NTS 7.03 tot 10.26 uur „Dag dinsdag" met Kees Brusse en de bekende rubrieken. 9.10 uur vanwege pakjesavond geen Eifofoorpro- gramma, maar Engels variété uit de goede oude tijd. VANAVOND TE HOREN Hilvt i AVRO 7.00 uur zangspel „Sinterklaas op het Kroepoek- 7.35 uur „Marsepeinen Edisons" voor bekende tiesten. 9.00 uur Sinterklaas voor bejaarden. 10.55 uur eigentijdse muziek. Hiln II KRO 8.00 uur tot 11.55 uur: groot Sinterklaasprogramma met vervulde wensen van luisteraars. Vele bekende artiesten en merkwaardige zaken zijn te horen in dit programma dat „le vend" uitgaat. (/««e \*jathu Y tutti ff 121 Zij maakte Perkins niet eerder wakker dan toen zij op haar eigen bed zat met de dekens over haar lichaam. Zij werd al warmer. Toen zei ze scherp ..Howard", op een toon. alsof zij nu pas bemerkte .dat Howie weg was. Hij werd wakker, niet gemakkelijk, maar als een dokter die gewend is aan nachtelijke telefoontjes. Hij tastte naar de telefoon, maar zij zei: „Er is niet gebeld, Howard. Howie is weer weg." „Maak je me daar wakker voor? Hij zal wel weer terugko men. Dat heeft hij al eerder gedaan." „lyiaar één keer. Maar hij moest er mee ophouden. Hij zal morgen op school slaperig zijn." „Ik zal morgenochtend met hem praten. Hoe laat ia het?" „Half drie." Perkins liet zich weer achterover vallen, draaide haar do rug toe en trok zijn dekens op. „Howard, ik heb erover nagedacht... Hij is steeds zo onge lukkig..." „Dat is zijn eigen schuld. Hij moet alleen meer fut krijgen, dat is alles. En misschien zou je niet steeds zo op hem moeten vitten... Misschien zou je hem een beetje meer met rust moeten laten." „Jij vit ook op hem. Maar, toward, als hij het nu zo graag wil, is het dan niet beter hem veearts te laten worden? Ik ben ervan overtuigd dat hij nooit een goed dokter wordt." „Heeft hij er weer met jou over gesproken?" „Nu eh ja. Een van zijn leraren heeft ook m«t ma gesproken." „Ik heb tegen hem en tegen jou gezegd dat ik er niet mee» over wil discussiëren." „Kijk eens, hij is aldoor zo verschrikkelijk ongelukkig, dat we hem misschien beter naar een psychiater in Warwick kunnen sturen." „En dan de hele stad laten zeggen dat hij nog 'gekker ia dan zg dachten? Ik dank je hartelijk." Onverwachts sloeg Adele haar handen voor haar gezicht, boog haar hoofd, drukte het tegen haar opgetrokken knieën, en barstte in gesnik uit. Perkins tastte naar het knopje van het licht. Moeilijk kwam hij uit zijn bed en trok zijn badjas aan. Hij ging op de rand van het bed zitten. „Kijk eens, Adele, dit hebben we al eens besproken. Ik ben heus niet trotser op hem dan jij, maar ik heb de hoop nog niet opgegeven. Ik zal proberen iets van hem te maken, met of zonder jouw hulp." „Dat komt allemaal van die verschrikkelijke stad." Haar stem werd verstikt door wrok en tranen. „Als we hier niet heen hadden gehoeven en ons hier begraven hadden als we maar een gewoon leven hadden kunnen lijden als jij die stommiteit maar niet had uitgehaald." „Hou je bek!" Er viel een stilte. Zij' zat met haar armen om haar benen en haar voorhoofd op haar knieën. Haar haar viel over haar gezicht en ofschoon zij het niet langer koud had, rilde zij toch. Even later zei Perkins vermoeid: „Hebben we al geen ruzie genoeg? Je weet dat we niet veel anders doen. Ik probeer met alle macht hier uit de stad weg te komen. Laten we het vergeten en gaan slapen." „Ik kan Howie niet daar buiten in de nacht laten „Maar wat kan ik daaraan doen?" Zij keerde zich naar hem, duwde haar haar met een heftige beweging achterover en zei: „Zoek hem. Dat kun je doen. Ga hem zoeken." „Waar? Wil je dat ik overal in Vermont ga zoeken om half drie in de morgen?" „Je weet heel goed waar hij heen is. Hij is naar je huisje. Je hebt zelf altijd het voorbeeld gegeven. Daar zet je het immers altijd op een zuipen?" Hij sloeg de dekens terug en stapte uit bed. Hij keek op haar neer. Toen draaide hij zich om en begon zich aan te kleden. Zij rukte haar nachtpon goed, glipte weer in bed. draaide hem haar rug toe en trok de dekens over zich heen. De korte dooi had de weg glibberig gemaakt, ofschoon de grond nog hard bevroren was. Onder de overhangende dolle kervel was het windstil en de jeep klom naar boven door een tunnel welke verlicht werd door de koplampen. Het motorgeronk van de jeep verbrak ruw de stilte. Perkins reed naar zijn huisje, als Howie daar was, moest hij hem onge twijfeld horen. De open plek bij het huisje was omringd door een muur van donker bos en Perkins stak bovendien nog een zaklantaarn aan, hij hoopte Howie te zien, zodra hij de deur van het huisje open deed. Warmte sloeg hem tegemoet en hij zag de rode gloed van een uitstervend vuur in de haard. Hij knipte zijn zaklan taarn aan, richtte die op het bed dat tegen de muur stond. Howie sliep daar, dekens over zich heengetrokken, zijn kle ren en gewatteerde jas in een hoop op de grond ernaast. Perkins richtte de lamp zo, dat hij niet direct op de jongen scheen. Hij keek op hem neer. Howies magere lichaam scheen niet erg ontspannen te slapen, het lichaam leek uitgeput, zijn gezicht zag bijzonder bleek en Perkins vond de gelaatstrekken vreemd teer. Howie (Wordt vervolgd) (Va i radio- en tv-redactie) Op de Amsterdamse luchthaven arriveerde gisteravond Long John Baldry, een forse knaap van 1,90 meter lengte, die gaat optreden in het Moef Ga Ga-programma van de VARA. Hoe lang 1,90 meter is de monstreerde Long John nog voor de journalisten, die hem op Schiphol ypwachtten. HILVERSUM Morgenavond (9.30, Hilversum II) begint de NRU een serie van 5 wekelijkse radio-uit zendingen over het onderwerp „Wat is er van onze idealen geworden?" en dat zijn dan de idealen van de voor oorlogse jeugdbewegingen. Het zijn gesprekken, waaraan oud-leden van de AJC, het Chr. Jon- gerenverbond (de heer G. J. Kroef), het rk. jeugdwerk, en het Geref. Jeugdcentrum (de heer J. J. Tevel) zullen deelnemen. Gespreksleider is de heer J. Foekema, algemeen secre taris van de VCJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 6