Leger van bedreigt dijkratten de Delta IN ANDERHALVE WEEK DRIE DAGEN WERKEN NS: Meer reizigers dan vorige jaren Ruim 14.000 voor idee Washkanskyt Ik voel mij veel beter Sinterklaas bij de banken s DINSDAG 5 DECEMBER 1967 SNEL HANDELEN IS NOODZAKELIJK GROOT TEKORT AAN BEROEPSVANGERS D« heer C. Warnawa. die werk- ■aara is bij de schrijfmachinefabriek ▼an IBM Nederland in Amsterdam, kreeg gisteren de hoogste beloning, die tot nu toe in het bedrijfsleven voor een idee werd toegekend: f 14 350. De suggestie van de heer Warnawa heeft betrekking op twee onderdelen in een koppeling van schrijfmachine rollen. De voorgestelde onderdelen zijn aanzienlijk goedkoper te fabrice ren dan de oude, die door middel van arbeidsintensieve bewerkingen wer den vervaardigd. Cas Warnawa (45), chef van de af deling rollenslijperij, werd al acht keer voor een suggestie beloond. Hij kreeg in 1965 het certificaat of lea dership voor het hoogste aantal be loonde suggesties in één jaar. Van een onzer verslaggever* De heer en mevrouw Warnawa Europese raket weer niet van de grond ADELAIDE Een tweede poging om de Europese draagraket Europa 1 te lanceren van de Australische basis Woomera is vanochtend een misluk king geworden. De drietrapsraket bleef op de grond, doordat de motor weigerde. Volgend jaar moet vanaf Woomera de eerste Europese satelliet in een baan om de aarde worden gebracht. ROTTERDAM De verontrusting over het toenemend aantal dijk- of muskusratten in zuidwestelijk Nederland groeit met de dag. De afgelopen weken is op vergaderingen van landbouworganisaties en waterschappen op Schouwen en op Goeree-Overflakkee met klem aangedrongen op maatregelen. Thans hebben de directies van rijks- en provinciale waterstaat ook hun bezorgdheid uitgesproken over de invasie van dijkratten. De ratten, vermoedelijk uit België afkomstig, en die dus clandestien de grens overkomen, vormen een ernstige bedreiging voor dijken en dammen. Zij graven grote gangen. De dienst Faunabeheer van het ministerie van landbouw heeft meegedeeld, dat tot nu toe bijna 16.000 muskusratten zijn gevangen. Vijf jaar geleden kwam men niet verder dan 700 dieren. Naar deskundigen ons meedelen, is de bestrijding in de Belgische pro vincie Antwerpen de laatste jaren in het ongerede geraakt. Het aantal rat ten heeft zich dan ook aanzienlijk uitgebreid, mede omdat zij zich snel vermenigvuldigen. Zeeuwse schorren De bestrijding moet dan ook door gaan tot het laatste paar is uitge roeid. Na een uitgebreid onderzoek is gebleken, dat de ratten bij voor keur oprukken naar de Zeeuwse dij ken, de deltawerken en de grote rivieren. Op de Zeeuwse schorren wemelt het van de duizenden ratten. Boot kapseist in India Zeker 23 mensen verdronken NEW DELHI Op een meer bij Bhoesaval in de Indiase staat Ma- harasjtra is gisteren een boot ge zonken die dertig studenten met hun leraren vervoerde. Er zouden zeker 23 mensen zijn verdronken. Het Duitse weekblad Der Spie gel meldt dat de bibliotheken van de Westduitse strijdkrachten in de afgelopen elf jaar vele werken van nationaal-socialistisch gezinde schrijvers hebben aangekocht. Ze behoren tot de meest gelezen boe ken. Na de harttransplantatie KAAPSTAD Louis Wash- kansky, de 56-jarige grossier die het hart van een bij een ver keersongeluk omgekomen jonge vrouw heeft gekregen, heeft gisteren voor het eerst sinds de operatie weer gesproken. ,,Ik voel me veel beter", zei hij tot de artsen, die de wacht aan zijn bed hielden. De buisjes, die in zijn keel waren aangebracht om met hulp van een zuurstofapparaat de ademhaling te regelen, zijn inmiddels verwijderd. Volgens een gisteren uitgegeven me disch bulletin maakt Washkansky het goed. In de loop van de middag kreeg de patiënt voor het eerst weer voeding langs de normale weg een paar slokjes water met si naasappelsap en melk. Professor C. N. Barnard, die de leiding had van het team chirurgen dat de operatie in het Groot Schuur- ziekenhuis te Kaapstad uitvoerde, zei: „De transplantatie leverde voor ons geen problemen op. Wij hebben drie jaar proeven genomen op die ren. Deze experimenten waren nodig Noodtoestand TNGELAND Is wel het meest ge-I plaagde land in de westelijke wereld, wat zijn economische ont wikkeling betreft. Het lijkt of er niets goed mag gaan. De Britten moeten volgens een oud gezegde exporteren of sterven. De laatste tijd is het alsof een deel van de bevolking zij het onbewust aan het laatste de voorkeur geeft. Velen beseffen blijkbaar nog niet de ernst van de situatie, die deva luatie van het pond sterling en het aantrekken van enorme dollarlenin-i gen noodzakelijk maakte. In kringen van waterstaat wordt zelfs gesproken van een rampzalige toestand. Tot nu toe heeft men geen kans gezien de invasie een halt toe te roepen. Het ministerie van landbouw kampt niet een groot tekort aan beroepsvangers. Zo heeft Zeeuwsch- Vlaanderen slechts een rüks-ratten- bestrijder. Deze man kan uiteraard weinig doen om de invasie tot stil stand te brengen In EEG-verband Hoewel er verscheidene verzoeken zijn gedaan het aantal rattenbestrij- ders uit te breiden, is hieraan nog geen gevolg gegeven. In kringen van waterstaat wordt dat ernstig betreurd. Hierbij wordt er aan herinnerd, dat in het riviertje de Kleine Neethe bij Lier in België de laatste drie jaar al vijftien dijkdoorbraken zijn ge meld door de vernielende graafpar- tijen van deze ratten, die zich te goed doen aan wortels en waterpla ten. Ook in het deltagebied acht men deze situatie niet ondenkbaar. Het is noodzakelijk, dat alle krachten ge bundeld worden om een georgani seerde bestrijding mogelijk te maken. Dat zal dan moeten gebeuren in EEG-verband. Er zijn in die richting al enkele suggesties gedaan. Het is duidelijk, dat er snel gehandeld moet worden. Het aantal ratten groeit zienderogen. Brug in aanbouw stort in: veel doden in Mexico MEXICO Ongeveer zestig ar beiders zijn in Mexico om het leven gekomen toen een brug in aanbouw instortte. De „Lomas del negro"- brug, die 300 meter lang wordt, moet een 150 meter diep ravijn overspan nen. Het bouwwerk was bijna ge reed. Maar maandag begaf de middelste overspanning het, terwijl er druk op werd gewerkt. Tientallen arbeiders vielen met de betonmassa mee. Be neden in het dal werkten 50 arbei ders bij de pijlers. Zij werden door de betonlawine getroffen. Het juiste aantal slachtoffers is niet bekend, want niemand weet hoeveel man aan het project werkte. Het reddingswerk moet 's nachts worden gestaakt wegens gevaar van nieuwe instortingen. De oorzaak van deze brugramp is niet bekend. Zoals bekend stortte ook onlangs een deel van een brug in aanbouw in Curasao in. Engelse politie speurt naar banaan-etende dief LONDEN De politie van de Britse plaats Madistone in het graafschap Kent heeft de hulp van het publiek ingeroepen bij het opspo ren van een inbreker die verdacht wordt van zestig inbraken. Als bij zonder kenmerk wordt vermeld, dat de man op de plaats van het misdrijf steeds een banaan nuttigt j Grieks schip op de Elbe gestrand HAMBURG Hefsohroefvlieg- tuigen hebben gisteren 25 leden van de bemanning en de kapitein van de Griekse vrachtvaarder Emmanuel-M gehaald, die zondag tijdens stormach tig weer in de monding van de Elbe was gestrand. De kapitein keerde later met vier helpers op het 4.636 ton metende schip terug, dat nog steeds aan de grond zit. De rederij heeft de hoop op berging nog niet opgegeven, maar bergers waren van mening dat de vrachtboot niet meer te redden is. De Emmanuel-M zit op de beruchte Gro- te-Vogelplaat, waar in de afgelopen j jaren verscheidene schepen hun eind j vonden. AMSTERDAM Sinterklaas heeft er voor gezorgd dat de spaarbanken veel meer geld uitgegeven hebben dan normaal aan de spaarders. Bij de spaarbank voor de stad Amsterdam was het overschot de laatste week van november veel minder groot 77.000) dan in de daaraan vooraf gaande weken. Die drukke, vrije, laatste dagen... Nog maar enkele weken en 1967 is voorbij. Beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag vallen in de werkweek. Velen kunnen daardoor met slechts drie snipperdagen tien volle dagen „vakantie" houden: van zaterdag 23 december tot en met maan dag 1 januari. Deze kalender-indeling levert evenwel ook problemen op: denk alleen maar aan de bakker en de melkbezorger of aan al degenen die op de feestdagen wèl moeten werken. In een serie korte artikelen zullen we op verschillende facetten van „die lange, drukke, laatste dagen" ingaan. Vandaag het eerste. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De periode van 22 december tot 2 januari wordt dit jaar in het bedrijfsleven een bijzonder rustige tijd. Op vrij dag 22 december vertrekt het personeel om eerst op woens dag 27 december terug te keren. Maar ook dan gaat het nog maar om drie werkdagen, want de drie daaropvolgende dagen zijn ook vrij. Op de tien dagen t worden dat zeven vrije dagen. gelegd en 26,9 miljoen opgenomen. Hier en daar in het bedrjjfs- Bij de Nutsspaarbank in Den Haag ieven blijkt er bovendien nogal trad een „ontsparing" op 37,9 mil- otlimA hestaan om OD 27 28 joen terugbetaald en ƒ36,9 miljoen animo te bestaan om op ti, ingelegd. Dat was ook het geval bij en 29 december vakantiedagen de Nutsspaarbank in Groningen. vallen er animo bestaat voor het op nemen van snipperdagen, maar mocht dit in grote aantallen het ge val zijn dan zullen de bedrijfsdirec ties hier in moeten grijpen. Bij een bedrijf als Philips met 80.000 man personeel had men niet de indruk, dat bepaalde afdelingen tot de helft ontvolkt gaan worden, maar mocht het deze kant dreigen uit te gaan, dan zal per afdeling worden ingegrepen. Van de zijde van de perso neelsafdeling van dit bedrijf gaf men te verstaan, dat van bedrijfssluiting in deze periode geen sprake is en dat het toestaan van snipperdagen slechts aan een beperkt aantal mensen mogelijk zal zijn. Zijn hart is goed Sint Nicolaas deed gisteren zijn ronde door de Rotterdamse wijk Lombardijen. Toen h\j zich ophield in de Pliniusstraat, liep hij even binnen bij ..Bevolkingsonderzoek" om zich te laten doorlichten. De uit slag viel best mee. Uw hart is goed, constateerde de zuster. op te nemen, zodat men kan profiteren van een tiendaagse wintervakantie. Bij het bedrijfsleven heeft men nog geen duidelijk beeld in hoeveel ge- Studenten roeren zich in Madrid MADRID Gistermiddag hebben zich herhaaldelijk botsingen voorge daan tussen bereden politie en een duizendtal studenten in Madrid die de vrijlating eisen van 15 leiders van het (klandestiene) democratische ver bond van studenten en van een ruim zeventig studenten die dezer dagen werden gearresteerd. De studenten hebben de politie met stenen en flessen aangevallen. Drie studenten die vrijdag werden gear resteerd. zullen terechtstaan wegens belediging van het leger. Spoorwegen richten maatschappij op Van huis tot huis in Europa BRUSSEL Elf Europese spoor wegmaatschappijen hebben in Brus sel de vereniging „Intercontainer" opgericht. De bedoeling is door Eu ropa een volledige „van huis tot huis"-dienst in het leven te roepen. De containers worden via de spoorwegen vervoerd in Nederland, België, Engeland, Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Hongarije, Ita lië, Spanje, Zweden en Zwitserland. Aan de spoorwegcombinatie neemt ook de maatschappij „Intertrigo" deel. De directie van de nieuwe combi natie zetelt in Bazel. De maatschap pij is in Brussel gevestigd. Dieven snijden meisje vinger af om een ring KOEALA LOEMPOER Twee ge wapende rovers hebben een 19-jarig meisje een vinger afgesneden om haar verlovingsring te bemachtigen, zo heeft de politie van de Zuidmalei- sische plaats Batu Pahath gisteren gezegd. Het meisje was in haar huis door het tweetal overvallen en bewuste loos geslagen. Daarna sneden de ro vers haar ringvinger van de linker hand af en gingen er vandoor. Zij zou zondag a.s. in het huwelijk tre den. Niet snipperen Het aantal buitenlanders, dat mei Kerstverlof gaat, zou hier en daar in de bedrijven enige stagnatie kunnen opleveren. Hoewel het totaal dat in ons land werkt, reeds sterk vermin derd is. zijn er hier toch nog een 40.000 buitenlanders. Volgens verschillende informatie® uit de bedrijven lijkt het waarschijn lijk. dat tenminste de helft van d# buitenlanders het Kerstverlof in ei gen land gaat doorbrengen. In vele gevallen vertrekt men op 22 decem ber (met vliegtuig of trein) om op 2 januari terug te keren. Grote moei lijkheden worden hier niet van ver wacht, omdat de arbeidsbezetting in de bedrijven over het algemeen goed is. De arbeidsplaatsen van niet terug kerende buitenlanders kunnen ook weer vrij snel worden bezet Overigens heeft men er in het be drijfsleven niet zo'n hard hoofd in, omdat de handarbeider niet veel meer dan vijf snipperdagen heeft en hij deze liever opneemt bij goed visweer in het voorjaar of warm weer in de zomer. Lang nog niet iedere Nederlander kan zich een vacantie in de win tersport veroorloven. Onder het ho gere personeel is de animo wel gro ter, maar hier prefereert men toch de maanden februari en maart. Hoewel er ongetwijfeld van de vrije dagen een druk gebruik ge maakt gaat worden en hier en daar het personeel ook wel snipperdagen zal vragen, zullen bedrijfssluitingen vrijwel niet voorkomen. Bij bedrij ven, die met ploegendiensten werken, zoals Hoogovens is dit zeker niet het geval. volgend jaar Volgend jaar wordt de situatt# overigens nog heel wat moeilijker. Het jaar 1968 is immers een schrik keljaar. De periode van vrijdag 20 december tot donderdag 2 januari wordt dan viermaal onderbroken door wisseling van vrije en niet-vrjje dagen. Van de twaalf dagen zyn er dan zeven vrij. Dit jaar zijn er ook zeven vrije dagen, maar met dit ver schil da't de tussenliggende werk dagen aaneengesloten zijn. Volgend jaar zijn zaterdag en zon dag 21 en 22 december vrij. maandag en dinsdag 23 en 24 december moet gewerkt worden, op woensdag en donderdag volgen dan de vrije Kerst dagen; daarna komt één werkdag op vrijdag, vervolgens een vrije zater dag en zondag; maandag 30 december is een gwone werkdag en oude jaarsdag en nieuwjaarsdag leveren weer de nodige vrije tijd op. Waar het hervatten van de produk- tie na enkele vrije dagen altijd enige aanlooptijd kost, kan men zich afvra gen, of volgend jaar bij de vele wis selingen van vrij en niet-vrij, het bedrijfsleven er niet beter aan zou doen te streven naar een uniform# afspraak tot het verplicht opnemen van een aantal snipperdagen, waar door bedrijven, die niet in conti- nu-diénst werken, tussen Kerst en Nieuwjaar kunnen sluiten. Voor vele personeelsleden waarschijnlijk ook een aantrekkelijke oplossing. Prof. dr. C N. Barnard om een "techniek te ontwikkelen. Toen we deze onder de knie hadden wisten we dat een dergelyke opera- tie ook op een mens kon worden Na de havenstaking, die de Britse} uitgevoerd", aldus professor Barnard, economie veel geld kostte, dreigt nu bij de spoorwegen een chaotische GezOlld hart toestand te ontstaan als gevolg van een vrij onbetekend arbeidsgeschil. De stakingsactie dreigt zich uit te breiden naar andere sectoren, zoals de luchtvaart, het bankwezen, het onderwijs en het openbaar vervoer op de weg. Dan is er ook nog de mond en klauwzeerepidemie. Er is een noodstoetonu gegroeid waarin slechts krachtige maatrege len een ramp kunnen voorkomen. Het ls beschamend voor de Britten, dat premier Wilson wordt gedwon gen aan de noodrem te trekken Het enige gevaar is dat het lichaam het vreemde hart niet wil opnemen. Maar een ander lid van het team, professor Louw, zei dat er speciale medicijnen worden gebruikt om te voorkomen dat het lichaam het vreemde orgaan afstoot. Het getrans planteerde hart was volgens prof. Louw zeer gezond. Het hoefde n? de vijf uur durende operatie slechts een kleine schok gegeven te worden om met kloppen te beginnen. Thank you Saint en Peter... dat hebben gisteravond de diplomaten in Den Haag luid op gegalmd onder de gewelven van de kelder van de Ridderzaal, aangevoerd door Sinter klaas' hoogste dienaar in Nederland, de heer Willem van den Berge, die met een geweldige bariton het on geschoolde koor leidde. Meer dan twee uur heeft Sinter klaas zich in vele talen onderhouden met de diplomaten, leden van de Club dc .Teudi. Enigszins vreemd was het wel, dat Sinterklaas het Spaans slechts zeer gebrekkig be heerste, dit in tegenstelling tot Piet, die er complete welluidende rede voeringen in kon afsteken. Voor de tiende maal vierden de diplomaten het Sinterklaasfeest, dat voorbereid wordt door leden van de Rijksvoorlichtingsdienst. Een allergenoeglijkst stuk voor lichting, die de vreemdelingen echt Vreemdeling soms vergezeld waren van volwas sen kinderen! Er waren vermaningen en compli menten en altijd weer Sints vraag een liedje te willen zingen. Bij ge brek aan sinterklaasliedjes werd het zo een folkloristisch programma, waarbij menigeen anders uit de bus kwam dan we gemeenlijk denken. De altijd wat gereserveerde Zwe den voerden zelfs een harmoni caspeler mee en tooiden zich met rode mutsen; de als zanglustige lie den bekendstaande Duitsers brach ten er slechts een moeizaam „O Tannenbaum" uit. De dochter van de eerste secreta ris van de ambassade van India, miss Coel, juist overgevlogen uii een beetje dichter brengen tot al dat Canada, verraste met een Indiaas onbegrijpelijke in ons land. Sinterklaas heel oud, heel moe, maar met een woordenvloed en al wetendheid, die ietwat verbijsterend lied. En Sinterklaas maar vriendelijk din en Piet maar cadeautjes uitde- Ket Nederlandse bedrijfsleven september de voorzit- drage voor geleverd. Allen kregen ter der verenigde vergadering der bovendien een boterletter N met east and West may west, but if there's money to make the twain meet in the Netherlands". Het is goed, dat de in Nederland wonende buitenlanders weten welke roes er over ons komt rond deze dagen en in het bijzonder op de vijfde decem ber. Thailand bijvoorbeeld heeft daar gebruik van gemaakt. Vandaag-5 december is koning Bumipol jarig, zijn veertigste verjaardag. Gisteravond ontvingen daarom ambassadeur en mevrouw Jayamana op het kasteel Oud Wassenaar. En het was er druk. Jaren geleden heeft men eens de receptie op 5 december gehouden. Ach ja, ze kwamen wel, de gasten. Niemand wilde immers onbeleefd of kwetsend zijn. Maar het was een gehaast gedoe. Handje geven bij het komen, snel glimlachje en rondje maken en zo spoedig mogelijk door de zijdeur af-terug naar huis naar ie rommelen de versjes. Daarom des konings verjaardag nu een dag eerder gevierd in Neder land. Intussen, ook ik moet me haasten. De Sinterklaas-inspiratie voel ik ko men opborrelen en daar dient men -nel gebruik van te maken. U excuseert me dus? En... veel plezier! TNe spoorwegen bereiden zich voor op een drukke Kerst, op een piek die hoger is dan vorige jaren. Zeker bij de va- kantietreinen naar de winter sportgebieden. De expressen van Hotelplan, de Bergland en van de Biljetten- centrale zijn nu al volgeboekt en zullen van 20 tot en met 23 december een kleine 7000 sneeuwgangers vervoeren; dat is 30 procent meer dan vorig jaar. Daarnaast zullen de normale D-treinen nog eens enkele tiendui zenden reizigers wegbrengen in deze vier dagen. De treinen zijn hiervoor tot maximale lengte versterkt (70 rij tuigen meer) terwijl er tevens vijf extra D-treinen (Holland-Itallë-ex- pres en Austria-expres) zullen worden ingezet: de zgn. „ont- lastlngstreinen", die alleen al 4000 passagiers zullen vervoeren. Ook richting Parijs zullen de trei nen vol zijn. Nu al zijn alle FTS-rei- zen volgeboekt. Voor het normale reizigersverkeer naar de lichtstad zal dit, wat het treinvervoer betreft, ech ter geen problemen opleveren. Wan neer de treinen op maximale lengte I zullen worden gebracht, zal er nog I voldoende ruimte overblijven voor I individuele Parijs-gangers. De grote belangstelling voor win tersportreizen tijdens de Kerst ver- I klaart de NS vooral uit de gunstige data waarop de feestdagen dit jaar vallen. Velen gebruiken hun vrije da gen (vier achter elkaar) omer een dikke week vakantie van te maken. Overigens rekent men er in Utrecht op, dat de drukte ook in de rest van de winter zal aanhouden. Nu al constateert men uit het aantal reserveringen, dat in februari even eens meer wintersporters zullen wor den vervoerd dan normaal. Wat verder het buitenlands ver voer betreft: op 15, 16 en 21 decem ber zal de NS drie speciale expressen laten rijden om 1500 Spaanse gastar beiders naar Spanje te vervoeren. Men verwacht dan ook dat het nauwelijks drukker zal zijn dan nor maal. Worden er op een normale dag 500.000 passagiers vervoerd, in de twee dagen voor Kerst zullen het er hooguit 20 procent meer zijn. Een en ander betekent wel, dat d# NS met materieel en tijd zal moeten woekeren. Ter illustratie geeft men het voorbeeld van de dertien rijtui gen, die aan de Deutsche'Bundesbahn worden uitgeleend. Deze zullen eerst driemaal het tra ject Dortmund-Bari heen en weer rijden om in Duitsland werkende gast arbeiders te vervoeren. Voor 20 de cember moeten ze terug zijn om Duitse militairen uit het legerkamp Budel naar Osnabrück en Keulen te brengen. Dezelfde rijtuigen vervoe ren vervolgens Nederlandse militai ren uit Seedorf naar Utrecht en op 21 december moeten ze dan weer gereed zijn om te worden gekoppeld aan de extra Austria-ex pres. ,,'t Kan net", zegt men in Utrecht, „maar 't moet wel héél nauwkeurig worden gepland." Kerst programma afspeelt in een milieu van dronkelappen, kroegen, publieke vrouwen, souteneurs. In het stuk wordt ook nogal gevloekt: dat ..hoort" bij dat milieu. Ik vindt het erg dat een dergelijk stuk vol gods lasterlijke taal en met weinig verhef fende inhoud als tv-programma ge bracht wordt en dat nog wel op Tweede Kerstdag. Laten we hiertegen bij de Vara waar dig protesteren en beleefd vragen om dit programma te schrappen. Rotterdam A. Kalle Binnenland Klungelen Over de piek in het binnenlands vervoer kan de NS minder voorspel lingen doen. Zij kèn vallen op de vrijdagavond, maar eerder verwacht men een drukke zaterdag. Desondanks heeft men alle voor zorgen genomen. Zo heeft men de 17 treinen, die anders op vrijdagavond vooral voor militairen rijden, verschoven naar de vrijdagmiddag. Hiervoor komen 's avonds acht extra passagierstreinen in de plaats. Ergens las ik dat bijv. een arts van groter maatschappelijke betekenis wordt geacht dan een sjouwerman en fabrieksdirecteur van grote* maatschappelijke waarde wordt ge- acht dan een fabrieksarbeider. Werke lijk? k zie een directeur al rondklung» len in zijn lege fabriek! Daar ligt c« kern van alle klassestrijd: het vai méér betekenis willen zijn dan een an der. Den Haag W. F Buigley m.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5