MAKARIOS WIL TOCH ALLE TROEPEN KWIJT fl Debar nu ook geteisterd JAMIN Commentaren Baby bij brand omgekomen President Johnson durft niet meer in kerk te verschijnen Auto reed in op colonne: drie doden Reorganisatie in de CHU heerl«k O O'//-' «Pa lteL°?afen«we Dinsdag 5 december 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich la ghablaven mijn hart In taghanspoetr Waagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ojschoon ïk van mijn land houd, houd ik niet van mijn landgenoten. BYRON Ds. Boer contra ds. Spijkerboer - pagina Kernmerk Op pagina 5 vindt u het eerste van een serie artikelen over „die lange, drukke, laatste dagen", waarmee het jaar 1967 straks ten einde loopt. ïlrm- „Hier moet een raam komen. De metselaar kan naar dit voorbeeld fl*» I - TWmm9*:ï DE BILT In de afgelopen 24 uur kwam belangrijke wijzi gingen in de luchtdrukverdeling tot stand. Een in activiteit toege nomen lagedrukgebied voor de Noorse kust en verdere drukstij- gingen boven Groenland gaven aanleiding tot een fikse kou-uit val in het zeegebied rondom IJs land en Schotland. Zo kwam vanmorgen op IJsland 5 tot 10 graden vorst voor. De begren zing van de koude lucht had toen Noord-Ierland en Midden- Denemarken bereikt, en was bij zijn tocht over water tot 5 a 6 graden opgewarmd. DE BILT Half tot zwaar bewolkt met af en toe buien. Later mogelijk het hagel. Matige, af en toe krachtige, langs de kust harde tot stormachtige wind, ruimend van west naar noord west. Kouder. Actie ,Wij komen voor Y vonne Paul NAARDEN Het bestuur van de Stichting Nationaal hulpfonds „Wij komen" te Naarden heelt zich giste ren per telegram gewend tot de president van de VS, Lyndon Johnson, zulks in verband met de affaire van de Nederlandse Yvonne Paul, die nu al sinds, 9 oktober op Schiphol wacht om weer in Amerika te worden toegelaten. Het telegram luidt als volgt: presi dent, Nederland is nog niet vergeten dat de beste zonen van uw volk heb ben gevochten voor de vrijheid van Nederland. Wij zullen dit nooit ver geten. Zou er nu in de VS geen plaats meer zijn voor een vrouw die sinds 9 oktober op de vlieghaven Schiphol te Amsterdam wacht om toegelaten te worden tot het land dat haar lief is? Yvonne Paul kreeig gisteren Sint- Nicolaas en Zwarte Piet op bezoek. De Sint had een brievenmap voor haar meegebracht, gekocht in over leg met de journalisten die al zo dikwijls over haar hebben geschre- Rol van de VN 9 Cyprus wacht af esident Makarios en VN-secretaris-generaal Oe Thant hadden al eens eerder met elkaar te maken. NICOSIA Ter gelegenheid van het naamfeest van de bisschop van Myra heeft aartsbisschop Makarios van Cyprus de Turken geen prettige verrassing bezorgd. Hij ei6t in een boodschap aan de Verenigde Naties uiteindelijke terugtrekking van alle Turk se (en Griekse) troepen en waarborging van de veiligheid van Cyprus tegen buitenlandse inmenging. middellijke militaire vergelding door Turkije zal uitlokken. Intussen hebben enkele Griekse bla den succes gehad met hun verzet tegen de censuur. Na langdurige besprekin gen mochten zij alle details publiceren van het vraaggesprek, dat ex-premier Karamanlis aan Le Monde en de Times had toegestaan. Daarin verklaarde hij o.a. dat de kwestie Cyprus slechts kan worden opgelost, als het militaire be wind te Athene zou aftreden. DEURNE Bij een felle brand in een textielmagazijn aan de Kruis straat te Deurne is de zes maanden oude Josette van de Weyer gister avond omgekomen. Zij lag in een kinderwagen in het magazijn waar ook een oliekachel brandde. Toen de brand ontdekt werd was redding niet meer mogelijk. Het gehele magazijn brandde uit. Turkije houdt vast aan de akkoor den van 1960, waarbij het (met Grie kenland) het recht kreeg, tussenbeide te komen op Cyprus, als een van de bevolkingsgroepen zou worden be dreigd. Cyprus verzet zich thans vooral tegen de Turkse eis dat de (Grieks- Cyprische) nationale garde zal worden ontbonden. Hiertoe zal pas worden overgegaan als alle Turkse militairen van het eiland zijn verdwenen en Cyprus ga ranties krijgt tegen herhaling van Turkse invasie-dreigementen. Succes De jongste ontwikkelingen zijn een succes voor president Makarios, die heeft weten te bereiken dat zijn na tionale garde niet wordt ontbonden, voordat bekend is of en hoe de VN-troepenmacht wordt versterkt en die tevens de kwestie aan de Veilig heidsraad heeft weten over te dragen. Verwacht mag worden dat Rusland de houding van Makarios steunt, nu deze zich duidelijk van Griekenland heeft gedistantieerd. Volgens AFP heeft Moskou geduren de de gehele crisis de aartsbisschop geadviseerd, het been stijf te houden. Intussen heeft Athene bekendge maakt dat alle Griekse en Turkse troe pen (met uitzondering van de eenhe den die er volgens de garantieverdra gen van 1960 zijn gelegerd, nl. 950 Griekse en 650 Turkse militairen) binnen 45 dagen van Cyprus worden teruggetrokken. Een Grieks schip is al onderweg om de eerste groep te halen. Van Griekse zijde werd gezegd dat de regeling voor geen der partijen een overwinning is. Uit Nicosia werd ver-l nomen dat de kwestie van eventueleI vereniging (enosis) met Griekenland niet dood is. Het vertrék van de Griek se troepen maakt voorshands het pro bleem van internationale waarborgen: tegen agressie nog actueler. Het Turkse parlement verwierp een! motie van wantrouwen, waarin de re-| gering te Ankara van zwakheid werdj beschuldigd. Tevoren was meegedeeld,! dat voortaan elke nieuwe actie tegen de Turkse minderheid op Cyprus on- NEW YORK De politieke com missie van de Algemene Vergadering van de VN heeft gisteren een Russische resolutie aangenomen waarin wordt opgeroepen tot een verbod op het gebruik van alle kern wapens. Er stemden 56 landen voor, geen tegen en 33 onthielden zich van stemming (waaronder de kernmo- gendheden Engeland, Frankrijk en de VS). De 56-jarige Afrikaander Louis Washkansky ligt in het Groote Schuurziekenhuis in Kaapstad bij te komen van de harttrans plantatie. Zijn toestand was van morgen beverdigend. „Ik voel mij veel beter", zei de man die zondagmorgen het hart kreeg van een bij een verkeersonge luk omgekomen vrouw (zie pagina 5). Ik WASHINGTON -r- Presi dent Johnson wil hebben dat het huwelijk van zijn doch ter Lynda Bird en kapitein Charles Robb zaterdag a.s. in een kapel van het Witte Huis wordt gesloten, omdat hij niet nog eens de kans wil lopen, in een kerk door de voorganger op zijn vingers te worden getikt over zijn beleid in Vietnam. Onlangs heeft de episcopaalse predikant dr. Pinckney Lewis de president, die zich onder zijn ge hoor bevond, vanaf de kansel ge zegd, dat het hem niet duidelijk CILIACAN In een dorpje bij Cilia- can (Mexico) heeft een dronken sol daat zes mensen doodgeschoten. Ten slotte slaagde de politie erin de man zelf neer te schieten. De soldaat had zich op een feest be zat. Terug in de kazerne verraste hij de wacht en nam zijn geweer mee. Op straat schoot hij drie mannen en een vrouw neer. Weer op het feest doodde hij nog twee mensen. Eindelijk slaagde de politie erin er een eind aan te ma- Overigens vindt Johnson dat een huwelijk in het Witte Huis goed koper is. „Je kunt hier een bruiloft hebben en niemand in het land gelooft werkelijk dat het goedkoop is", aldus de president. Lachend sprak hij het gerucht tegen, dat George Woods als president van de wereldbank zou aftreden, om dat hij hem om een kleine „huwe- lijkslening" had gevraagd. Zoals bekend zal Woods worden opge volgd door Robert McNamara. die als milliter van defensie een van de naaste medewerkers is van Johnson. De president zei een en ander gisteren bij de onderteke ning van een wetsvoorstel voor hulp aan geestelijk gehandicapte kinderen. De bruid heeft intussen een taart uitgezocht, die twee meter hoog is. Het 115 kilo-wegende kunst werk is vervaardigd door de uit Italië afkomstige Clement Maggia, die sinds Thomas Harding in 1924 al voor verscheidene presidenten heeft gewerkt. Ter gelegenheid van het huwe lijk wordt in het Witte Huis de musical ..Ido Ido" opgevoerd. Voor Nederland gaat dit stuk op Nieuw jaardag in première. Populair De populariteit van Johnson, die de laatste maanden sterk was ge daald. schijnt nu weer te zijn ge stegen. Volgens het bureau Louis Harris is het percentage onder vraagden. dat net algemene op treden van het staatshoofd goed keurt. nu gestegen tot 43. In augus tus was het percentage 39. De wijze waarop de kwestie-Vietnam wordt aangepakt vindt nu de in stemming van 34 procent van de ondervraagden, tegen 23 pet. begin november. Voor het eerst sinds juli is een meerderheid voorstan der van het voortzetten van de militaire acties. Paardje voor de Prinses Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren in Den Haag de Madurodam-manege voor gehandi capte kinderen geopend. Na de opening bood de elfjarige Lucy Dalhuizen, gezeten op haar paard, de Prinses een speelgoedpaardje aan. KIEL Drie militairen van het Westduitse leger hebben gisteravond het leven verloren en zestien liepen verwondingen op toen bij Eutin in Sleeswijk-Holstein een personenauto in een marcherende colonne reed. Van de gewonden moesten er zeven met ernstig letsel naar een zieken huis worden gebracht De bestuurder van de auto was aanvankelijk gevlucht, maar meldde zich later bij de politie. De colonne zou geen verlichting met zich mee hebben gevoerd. Ook Mignot uit sigarenkartel EINDHOVEN Na Karei I zal ook Mignot en De Block (Senator) per 1 januari 1969 uit het sigarenkartel tre den. Dit betekent dat deze industrieën zich niet langer gebonden achten aan prijs- en kortingsafspraken binnen het kartel, maar zelf de prijzen willen vast stellen om beter op de Europese markt te kunnen concurreren. Voor de Nederlandse consument zal loslating van het kartel weinig voor delen opleveren, zo wordt verwacht. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het hoofdbestuur van de CHU heeft vandaag de voorstellen tot reorganisatie van de partij bekendgemaakt. De voor naamste zijn: instelling van een centrale leden administratie: uitbreiding van bevoegdheid en taken van de Unieraad; verhoging van de contributie; uitbreiding van het Uniebureau cn instelling van een onafhankelij ke commissie die advies geeft over de samenstelling van de groslijst. De voorstellen zullen op de alge mene vergadering van de Unie op 16 december in Utrecht besproken wor den. Als basis voor de reorganisatie voorstellen heeft het rapport van de commissie-Scholten gediend. Elders in ons blad zijn de voorstel len uitvoerig weergegeven. BELGRADO De bevolking van het in de afgelopen week door een krachtige aardbeving verwoeste Zuidslavische stadje Debar, wordt opnieuw geteisterd, nu door de kou de. In de nacht van zondag op maan dag zijn twee kinderen doodgevroren, die samen met duizenden andere dak lozen in tenten zijn ondergebracht Sinds enige dagen wordt het ver woeste stadje door een sneeuwlaag van drie centimeter bedekt. Het seismologische instituut van Skopje heeft sinds donderdag, de dag van de ramp, 70 nieuwe aardschok ken geregistreerd. Het internationale Rode Kruis in Genève heeft een beroep gedaan op alle leden ten behoeve van de getrof fenen in Debar. In het 100 km ten oosten van De- bar gelegen Zuidslavische dorp Krusevo snelden de bewoners in de nacht van zondag op maandag in pa nische angst uit hun huizen toen de aarde begon te beven. Volgens het Zuidslavische persbureau Tanjoeg zijn talrijke huizen beschadigd. Jongen ontvoerd in Versailles VERSAILLES De Franse politie is gisteren een grootscheepse jacht begonnen naar de ontvoerders van de 7-jarige Emmanuel Maillard, het zoontje van een hoofdambtenaar van het ministerie van defensie. Emmanuel werd omstreeks het middaguur bij het verlaten van zyn school ontvoerd. Zijn vader kreeg een anonieme brief, waarin een los geld van 20.000 frank (ruim 15.000 gulden) wordt geëist. De heer Mail lard zei dat hij het losgeld niet zal betalen. Zodra het kind werd vermist richt te de politie in het gebied rondom Parijs wegversperringen op, die la ter werden vervangen door inten sieve patrouillediensten. Enige maanden geleden werd een jongen uit dezelfde wijk een zoon van een kolonel na een ontvoe ring ernstig gewond teruggevonden. Een paar weken terug verdween de zoon van een officier, verbonden aan het ministerie van defensie. Hij bleek het slachtoffer te zijn geworden van een zedenmisdrijf. avondje met niet duur *eZ heerlijk SER-advies minimum dagloon gevraagd DEN HAAG Minister Roolvink heeft de Sociaal-economische raad om advies gevraagd over de kwestie of een minimum-dagloon in de werk loosheidswet moet worden opgeno men. Hierop is vanuit de Tweede Kamer aangedrongen. Inspiratie 9-VOORZITTER De Bruijn van het Nederlands Katholiek Vakverbond suggereerde onlangs de mogelijkheid, dat NKV en NVV zich in de toekomst zouden samenvoe gen tot één organisatie. Het CNV moet dan maar in het isolement. Binnen de kring van de r.k.-vakbe- weging blijkt men deze opmerking niet overal in dank te hebben afge nomen. De r.k. grafische bond noemt het een uiterst onelegante en irrite rende uitspraak. Deze grafische bond is voorstander van een veel vormigheid binnen de Nederlandse vakbeweging, gebaseerd op geloof en godsdienst, wat overigens een verdergaande samenwerking niet behoeft uit te sluiten. Ook een lid van het NKV-hoofd- bestuur, algemeen-secretaris P. J, van Hout heeft dezer dagen opge merkt, dat er een belangrijk argu ment pleit voor het behoud van een r.k. vakbeweging: geloof en gods dienst zijn en blijven van grote be tekenis als bijdrage in de maat schappelijke orde, ook voor het so ciaal-economisch handelen, dus ook in de vakbeweging. Graag citeren wij met instemming deze reactie op de woorden van de heer De Bruijn. Ook wij gaan ervan uit, dat er verband bestaat tussen wat een mens doet en wat zijn le vensovertuiging is. Dit geldt zowel persoonlijk ais in georganiseerd ver band. Het geloof kan niet zonder hande len, het komt in het handelen tot uitdrukking. Wanneer de levens inspiratie niet kan doorklinken in het handelen, wordt de christelijke overtuiging versmald tot de medita tie op zondag. Kernwapens A MERIKA en Rusland hebben voorstellen gedaan, die verband houden met voorkomen van de ver spreiding en het gebruik van kern wapens. P-resident Johnson bood aan, inter nationale inspectie toe te laten op alle niet-militaire kernactiviteiten in Amerika. Hij deed dit om het andere lanfden gemakkelijker te maken, akkoord t« gaan met de garantiebepalingen van het verdrag tegen verspreiding van kernwapens. Deze bijdrage is bepaald geen slag in de lucht, ook al laat zij het vraag stuk van de kernbewapening, dat de wereld bedreigt, onopgelost. Het voorstel van Rusland lijkt aan de wensen op dit gebied tegemoet te komen. Immers houdt het een ver bod op het gebruik van kernwapens in. Hier komt echter weer een oud pro bleem om de hoek kijken, dat steeds het bereiken van een akkoord in de weg heeft gestaan, nl. dat van inter nationale controle. Een belofte zonder meer biedt geen enkele garantie, dat een land op een kwade dag niet zijn toevlucht tot het gebruik van kernwapens zal nemen. Een verbod van dit gebruik moet dan ook onderdeel zijn van een veel omvattend verdrag, dat de veiligfheid van alle landen zoveel mogelijk ga randeert. K/AN MASSIEF MAHONIE. -HAN CMVOOR. ALLERLEI V/ATU N/GTMA/3 V&qS£T&/. (NAR OON HAROGN) W 'ril frrók luxe. mmiPCR vóórwil eeunieme Obom/Li. opse&ft! i[— MMnl Inzenden aan Bureau van dn blad I W/J v.mi n straat: Plaats: ^''•'sTee^°rLml/n akl'vitelt I °e nieuwe a6o?ne,°kïu" Sia,km|per I veertien k™' Mijn naam s'caai: plaats f

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1