Vredesakkoord in gevaar Verkiezing te Helmond teleurstelling D 66 voorwit eennimwe. Obom£.e. op$e&ft! Egypte meldt neerschieten drie Mirages Commentaren 1 f MET WEER SOMBER Overstromingen te Algiers: 20.000 daldozen President Makarios weigert in te stemmen met overeenkomst MAN BLIJFT IN ARREST Blanke gedood in negerwij k CANADEESJES ZINGEN VOOR KONINGIN CPN en PvdA winnaars frak (Mjce. MRtKNIJPER J Plaats: Zaterdag 2 december 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Er is niets wat zozeer ver betering nodig heeft als de gewoonten van anderen. TWAIN NCRV als rots in de branding Radio en TV In ons Zondagsblad de ze week een foto-repor tage die een prachtig beeld geeft van de Delta werken. Delta, stromen land in beweging, is de treffende titel van het fotoboek waaraan deze platen zijn ontleend. Kanttekening en Kamermuziek pagina Opinie Hoewel wij dicht bij het cen trum van een sterk hogedrukge- bied liggen, blijft het december- weer voorlopig nog te somber. De lucht in dit hogedrukgebied is zeer vochtig waardoor er veel bewolking en ook nog mistvelden voorkomen. De neerslagkansen blijven klein en de wind zwak. De temperatuur schommelt tus sen vier en zes graden en alleen wanneer er opklaringen voorko men kan het kwik in de nacht tot om het vriespunt dalen. Het blijft deze eerste dagen in ieder geval tot 5 december zeer stabiel met weinig wind. j december: i op 8.29, onder 16.31; ALGIERS Meer dan 20.000 mensen zijn dakloos geworden door grote overstromingen in het oosten en zuiden van Algerije. Dit is giste ren door het Algerijnse rode kruis (de Rode Halve Maan) officieel mee gedeeld. Verscheidene dorpen zijn geïso leerd, de schade is aanzienlijk. Het is nog niet bekend of er slachtoffers zijn. De overstromingen zijn veroor zaakt door langdurige regenval. Het internationale Rode Kruis heeft ten ten en dekens uit Genève naar Alge rije verzonden. NICOSIA De vredesregeling inzake Cyprus ië in gevaar. De Cyprische president Makarios heeft gisteren op het laatste ogenblik geweigerd in te stemmen met de overeenkomst tussen Ankara, Athene en Cyprus. mensenlevens en eigendommen bij de aanval van 15 november. 4. Cyprus zal zijn Nationale Gar de verminderen van naar schatting 10.000 man tot 2000 man. 5. Turkse Cyprioten zullen een ei gen politiekorps vormen en recht op zelfbestuur krijgen in hun eigen ge bieden; 6. De macht van de VN-troepen op het eiland zal worden vergroot. Thallium-moord AMSTERDAM De 55-jarige f Amsterdamse dakbedekker C. M. blijft in arrest. De man wordt ver dacht van poging tot moord door vergiftiging op zyn 45-jarige echt genote C. M.-W., die donderdagoch tend in een ziekenhuis overleed. De rechter-commissaris, mr. G. H. No- mes, heeft gistermiddag op vordering van de officier van justitie, mr. J. H. Bergsma. een bevel tot bewaring tegen de dakbedekker afgegeven. Het bevel is zes dagen van kracht. Het kan nog een keer met eenzelfde termijn worden verlengd. Mocht het dan nog nodig worden geacht M. vast te houden, dan moet de raad kamer van de rechtbank over een verlenging van de vasthouding (ter mijnen van dertien dagen) beslissen. M. wordt ervan verdacht zijn echt genote, van wie hij al vier maanden gescheiden leefde, met thallium dat als rattenverdelgingsmiddel wordt gebruikt te hebben vergiftigd. DETROIT Bij een schietpartij in de negerwijk van de Amerikaanse stad Detroit is donderdagavond de 21-jarige (blanke) Coy Jones gedood. Twee jonge negers namen de auto van Jones, die voor een stoplicht stond te wachten, onder schot. Een tweede inzittende van de auto werd ernstig gewond. De daders zijn voort vluchtig. gevulde speculaas 149 met zuivere amandelspijs De Amerikaanse bemiddelaar, Cyrus Vance, die een belangrijk aandeel heeft in het totstandkomen van de regeling, is gisteren in allerijl naar Nicosia vertrokken om met Makarios te onderhandelen. Vance was van A- thene al naar Frankfort gevlogen, zijn missie als voltooid beschouwend. Het is de tweede maal dat Vance met Makarios spreekt. Secretaris-generaal Thant van de VN is op de hoogte gesteld van de complicatie. Hij zou vandaag de in houd van het vredesakkoord bekend maken, maar waarnemers menen nu dat hij daarmee zal wachten totdat de besprekingen tussen Vance en Makarios beëindigd te zijn. Makarios schijnt bezwaren te heb ben tegen enkele punten in de over eenkomst. Hij zou akkoord hebben willen gaan met de ontbinding van de Nationale Garde, die door de Griekse officieren wordt aangevoerd. Hij zou er op hebben gestaan dat in dat geval ook het Turkse contingent van Cyprus verdwijnt. Ankara zal daar nooit mee instemmen. Garanties Aartsbisschop Makarios wil voorts internationale garanties hebben dat Turkije niet weer opnieuw dreigt met invasie op Cyprus. Cyprus gaat hieT ook niet mee akkoord omdat het van het standpunt uitgaat dat het krachtens de overeenkomst van 1960 het recht heeft troepen naar Cyprus te zenden om de Turkse Cyprioten te beschermen. De algemene punten van het ak koord zijn volgens het Amerikaanse persbureau Associated Press als volgt: 1. De naar schatting 12.000 Griekse en 1500 Turkse soldaten moe ten binnen 45 dagen Cyprus hebben verlaten; 2. Turkije beëindigt zijn in vasie-dreiging en waarborgt de onschendbaarheid van Cyprus in ruil voor een terugkeer naar de toestand van voor 15 november; 3. Griekenland betaalt de schade loosstelling voor het verlies aan Prinses bijj huwelijk vriendin Gelukwens van prinses Margriet op de huwelijksdag van haar vriendin (die op haar koninklijke bruiloft bruidsmeisje was), mejuffrouw S. Brandsma, thans mevrouw Bierman. Het burgerlijke huwelijk was in het stadhuis van Hilversum, waar een vrouw als ambtenaar van de Burger lijke Stand fungeerde: mevrouw E. G. M. A. Kreyns ter Braak. Kinderen van Canadese schoól- koren kwamen gisteren op Soest- dijk zingen voor onze Koningin. Na afloop poseerde zij graag te midden van de vrolijke Cana- deesjes, die tevoren, nieuwsgie rig als kinderen zijn, hadden ge vraagd wie dat beeld aan de wand nu toch wel voorstelde. De kinderen maken een tocht door Europa vanwege de feeste lijkheden in Canada, dat zijn honderdjarig bestaan herdenkt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De raadsver kiezingen in Helmond zijn voor D'66 teleurstellend verlopen. Weliswaar behaalden de demo craten 3 zetels maar men had op het dubbele gerekend. r'dammer 24 pvea Vergeleken met de kamerverkiezin gen voor Oud-Helmond waren de CPN en de PvdA de winnaars. Het feit dat in Helmond een grote werkloosheid heerst heeft ongetwijfeld bijgedragen tot de winst van de CPN. De KVP bleef ondanks stemmenverlies de grootste partij in de raad maar verloor haar ab solute meerderheid. De Boerenpartij liep sterk terug ter wijl gemeentebelang een combinatie van VVD. ARP en CHU een kleine winst boekte. De uitslag van de verkiezingen die noodzakelijk waren als gevolg van enkele grenswijzigingen ziet er als volgt uit: Gemeenteraad 1967 KVP 5 zetels 44 PvdA 6 18.4 Jongeren CDU I (-— 2) 3,3 Gem. belangen 3) 8,3 Kamerverkiezingen 1967 Oud Helmond KVP PvdA Jongeren CDU Gem. belangen (AR, CHU, WD) CPN 11,1 4,- 6,2 Teleurgesteld Woordvoerders van D'66 toonden zich gisteravond op de tv duidelijk teleurgesteld. De Helmondse Demo- cratenleider, Swlnkels, meende dat vooral bet optreden van dra. Gru'j- ters hier de schuld van was. Zoals bekend heeft de heer Gruijters zijn invloed aangewend om een aantal personen die hij naar voren schoof op de kandidatenlijst geplaatst te krijgen. Een dagblad in Helmond noemde dit onlangs dictatoriaal op treden van Hans „Robesperre" Gruij- Mr. Van Mierlo meende dat het het goed recht was van elk lid van D'66 om personen naar voren te schuiven die men capabel achtte. „Wij moeten vechten om in de lift te blijven. Daarbij zullen wel eens fouten ge maakt worden. Maar de democra tische openheid van onze partij is mij meer waard", aldus de heer Van Mierlo. Het democratische Tweede Kamer lid Nypels zei zeer teleurgesteld te zijn. Dat we dit echter zijp nu we acht procent van de stemmen be haald hebben is echter wel tekenend voor de groei die we hebben doorge maakt. meende hij. Zijn Kamercollega S. Schakel (a.r.) en Van der Mei (c.h.) waren ver heugd over de winst van de lijst Ge meentebelang. Zij benadrukten dat bij deze verkiezingen de plaatselijke situatie een te grote rol heeft gespeeld om als landelijke graadme ter te kunnen dienen. Er is hoogstens van zekere tendenties sprake. Ook de heer Schmelzer (kath.v.) wees hier op. Hij was blij dat de KVP haar oude zetelaantal had be houden, ondanks de interne discussie binnen zijn partij. Het Tweede Kamerlid Wieldraayer (soc.) noemde de stemmenwinst van de PvdA een teken dat de PvdA na haar congres „weer goed ligt". Dit moet een aansporing voor ons zijn om door te gaan met de verbetering van de werkgelegenheid in Helmond, aldus de heer Wieldraayer. Voor vervolg zie pag. 5 Ernstig luchtincident in Suezkanaal zone CAIRO/TEL AVIV Bij een luchtincident in de Suezkanaal zone zijn gisteren, volgens een Egyptische mededeling, drie Israëlische mirage-straalvlieg- tuigen neergeschoten. Volgens de Israëlische lezing is echter slechts één vliegtuig neerge haald. In Egyptische communiqués werd gezegd, dat eerst twee mirages die het Egyptische luchtruim hadden geschonden, waren neergeschoten en dat later nog een dergelijk toestel werd neergehaald. Een vierde mirage wist te ontsnappen. Eén van de Israë lische vliegers was aan een valscherm in de Golf van Suez be land. De twee anderen konden zich in veiligheid stellen. Een Israëlische woordvoerder zei, dat één vliegtuig was neergeschoten en dat wordt gezocht naar de twee inzittenden. Volgens Tel Aviv maakte het toestel een patrouillevlucht boven het Suezkanaal. „De aanblik van twee parachutes heeft geleid tot de overdreven Arabische melding", zo werd gezegd. Waarnemers in het Midden-Oosten menen, dat de Egyptenaren hun macht hebben willen tonen, dit voor al met het oog op de vijfde Ara bische topconferentie, die op verzoek van president Nasser op 12 december in Rabat (Marokko) bijeen zal komen. Het is de eerste maal, dat melding is gemaakt van gevechten langs het Suezkanaal sedert de rede van presi dent Nasser van acht dagen geleden. Hij verklaarde toen, dat de Egyp tische strijdkrachten momenteel ster ker zijn dan voor de juni-oorlog. DEN HAAG Premier De Jong heeft de Tweede Kamer voorgesteld de begroting voor 1968 van het de partement van algemene zaken voor wat betreft de gewone dienst met 3 miljoen gulden te verhogen met het oog op de kosten, verband houdende met de Nederlandse inzending op de Wereldtentoonstelling te Osaka, in 1970. Helmond tionaal-politieke graadmeter kunnen vooral in zuidelijke plaatsen laten de kiezers zich bij het samenstellen van de gemeenteraad primair door plaat selijke factoren en persoonlijke sym pathieën of antipathieën leiden. Lan delijke ontwikkelingen staan op het tweede plan. Naar de uitslag waren we dan ook nauwelijks benieuwd. En eerlijk ge zegd begrijpen we niet, waarom gis teravond in Den Haag een slagorde van min of meer prominente politici stond aangetreden om de Helmondse resultaten van tv-commentaar t« voorzien. De tegenwoordige hausse in de politieke belangstelling is ver heugend, maar we moeten niet over drijven. Tekenend is, dat de partij die van deze verkiezingen een nationaal- politiek geval meende te moeten ma ken, D'66, in Helmond slechts een bescheiden pootje aan de grond kreeg. De kiezers bleken nuchter ge noeg om een groep die nog helemaal moet bewijzen wat ze in de praktijk van het stadsbestuur waard is geen sensationeel fiat, doch hoogstens een welwillend voorschot te geven. Voor de rest geen landelijke conclu sies. Ook niet deze, dat D'66 op z'n retour is. De recente enquêtes wijzen in een andere richting. Wèl bleek gisteravond overduidelijk, dat het in D'66 rommelt. De dominerende per soonlijkheid van drs. Hans Gruyters schijnt daar steeds meer verzet op te roepen. Zijn Helmondse aanhang voelt zich gebelgd door zijn inmen ging. Nog even geduld, en we krij gen een Noodraad '68. Geen eigen partij T)E enquête die het NIPO in op- dracht van de NCRV heeft ge houden wijst uit, dat een nieuwe partij van christen-radicalen een van de grootste politieke groeperingen in het land zou kunnen worden. Die partij is er nog niet. De christen- radicalen beperken zich vooralsnog tot pogingen, de 'béStagnde christe lijke partijen tot vooruitstrevende groepen te vormen. Lukt dat, dan kan uit de geradicaliseerde KVP, ARP en CHU een grote progressief- christelijke partij groeien. Lukt het niet, dan zijn er twee mo gelijkheden: óf de radicalen blijven op de wijze van Nieuw Links in eigen kring inwendige zending bedrijven, óf ze splitsen zich af en vormen een nieuwe christelijke par tij, naast (en hoogstwaarschijnlijk tegenover) het KVP-AR-CHU-ver- Dat laatste zouden we desastreus vinden. Niets zou christelijke partij vorming in deze tijd méér tot een aanfluiting maken dan het ontstaan van twee elkaar beconcurrerende christelijke blokken, beide „christe lijk geïnspireerd", beide zich beroe pend op het Evangelie, maar politiek door een kloof gescheiden. OBILIC De oudste Joegoslaaf, Petar Lekic, is donderdag op 128-ja- rige leeftijd overleden. Lekic, die zijn gehele leven schaapherder is geweest, trouwde op zestigjarige leeftijd en bezocht slechts drie keer een dokter. VAV MA ZS/EFfiA HONlEJ ■HANDUS VOOR. ALLERLEi watu ni erma3 verget&r. (ka ff OOK hakogkj ttMl Inzenden LMU Bureau va„ dit blad I naam: Ij straat: mtvangTk«2" «Mfviteil De nieuwe abonnea Jru0»S,erkn'Jper. veertien dagen gratis. °nze kranf

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1