ZACHTE-KOERS-SENATOR WIL IN WITTE HUIS Lonen metaal 3,4 pet omhoog Al 1000 man weg bij NS teS8,8 Commentaren Inzet Vietnam-politiek McCarthy: weinig kans Mist veroorzaakt vele kettingbotsingen Ook Henny W. mag studeren Sinterklaas blijft gul Acht doden en 7000 daklozen Enorme zwendel in fróttlure.* St&tKNIJPER voor me, een nieuwe Obownjte, op$ee.ft! Vrijdag 1 december 1967— 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De democratische senator McCarthy doet een gooi naar het presidentschap van de VS. Hij verwacht echter zelf dat hij niet de tegenkandidaat van zijn par- tijgenoot wordt. McCarthy pleit voor een zachte lijn in de Vietnam-politiek. McCarthy is de eerste democraat die Johnson officieel uitdaagt. Ver wacht wordt dat de Senator een (groeiende) groep democraten zal aantrekken, die ontevreden is over de Vietnam-politiek van Johnson. Mc Carthy heeft zich steeds sterker uit gesproken voor een zachte lijn inzake Vietnam. Dit betekent volgens hem overigens niet, dat hij denkt aan „een vrede tot elke prijs", maar aan een eerlijke, rationele en politieke oplossing. McCarthy erkent dat hij waarschijnlijk weinig kans maakt om te worden gekozen als kandidaat, maar hij hoopt in ieder geval te be reiken dat de democratische partij als geheel duidelijker stelling neemt Miss hervat studie Miss World 1966, de 24-jarige Reita Faria uit India, heeft, nu zij haar titel heeft overgedragen aan een Peruviaanse schone, haar medische studie hervat. Op het ogenblik doet zij praktijk op in het King College- ziekenhuis te Londen. Een onbeduidende man is niets, een onbeduidende vrouw is toch nog altijd een vrouw. GRESHOFF Stuk over weder dopers past nu niet meer Pagina 2 R'EGINE CLAU- WAERT DOL OP TV-WERK IN NEDERLAND - PAG. RADIO TV „Ik heb de plaat gebroken, die jij van Piet hebt geleend. Maar kant is nog wel te bespelen." I: urr uitKii Wm** I VWfckf* Onveranderd DE BILT In ons land staat het weer onder invloed van een bijzonder krachtig en omvang rijk gebied van hoge barometer standen, dat zich van Ierland tot over de Balkan uitstrekt. Hierdoor worden de depressies op grote afstand gehouden. Bij weinig wind en aanvankelijk nog heldere hemel vormde zich de afgelopen nacht op uitgebreide schaal mist. Daarbij daalde de temperatuur tot dicht bij of iets beneden het vriespunt. Langs de noordflank van het hogedrukgebied stroomde zachte en vochtige oceaanlucht over de Noordzee naar ons land. De voorste begrenzing ervan bereik te met wat motregen in de och tend het Waddengebied. Het laat zich aanzien dat het omvang rijke hogedrukgèbied de komen de dagen het weer zal blijven beheersen. DE BILT Vooral aanvanke lijk nog zwaar bewolkt met plaatselijk mist en mogelijk wat motregen, maar morgen ook hier en daar opklaringen. Zwakke tot matige wind, ruimend naar wes- j telijke richting. In het algemeen iets hogere temperaturen. 2 december: zon op 8.26. onder 16.32: Zes gewonden op rijksweg 13 ROTTERDAM De dichte mist van gisteravond heeft vele ongelukken veroorzaakt op de snelwegen. Op de drukste rijks weg van Nederland, die tussen Den Haag en Rotterdam, ont stonden kettingbotsingen waar bij 30 a 40 auto's betrokken wa ren. Het zicht op deze weg was minder dan 25 meter. Zes personen werden zodanig ge wond dat zij in ziekenhuizen in Delft en Rotterdam moesten worden opge nomen. Naar het Dijkzigt ziekenhuis te Rotterdam werden overgebracht het echtpaar Van den Oever en de heer Pruim uit Rotterdam; naar het Gasthuis te Delft de heren Den In- Consumentenbond Informeer naar systeem van rentevergoeding DEN HAAG De Nederlandse Consumentenbond is na een onder zoek tot de conclusie gekomen, dat de rente-vergoedingen op de zogenaam de spaar-giro-rekeningen van postgi ro en banken minder voordelig zijn dan ze lijken. Er worden rentepercentages ge noemd, die in feite niet worden uit gekeerd, aldus de Consumentenbond in haar blad. Er wordt nl. meestal pas rente over stortingen berekend vanaf het einde van de hal- ve-maand-periode, waarin de storting plaats had, terwijl betalingen geacht worden aan het begin van de hal- ve-maand-periode te zijn gedaan. Daar niet alle banken in dezen gelijk handelen raadt de Consumentenbond aan eerst naar het systeem van ren tevergoeding te informeren alvorens een keuze te doen. foto- en filmkado's foto-film Jan Wolfslag n.v. traat 123 Haarlemmerstraat 102 WASHINGTON De Amerikaanse democratische Senator Eugene McCarthy heeft zich gisteren aangemeld als kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Hij zal het bij de voorverkiezingen in tenminste vier staten opnemen tegen (de eveneens democratische) president Johnson. in de kwestie-Vietnam. Hij verklaarde dat als hij niet zou worden gekozen, dat dan wellicht Se nator Robert F. Kennedy kandidaat kon worden. Hij ontkent dat hij aan de voorverkiezingen deelneemt om voor Kennedy de weg te banen, maar het is mogelijk dat wat hij in zijn verkiezingscampagne opbouwt op Kennedy zou kunnen overgaan. „Kennedy heeft zich tegenover mij niet verplicht om steeds afzijdig te blijven". McCarthy, rooms-katholiek en van Duits-Ierse afkomst, heeft een uni versitaire opleiding genoten. In 1948 ging hij in de politiek. Hij maakt op de leden van het Congres een wat nonchalante indruk, mede doordat hij een afkeer heeft van bureaucratie en routine. Bankrovers snel gepakt in Spanje MADRID Drie gewapende jon gelui, twee jongens en een meisje, hebben gisteren een overval ge pleegd op een bank in Madrid. De kassier, een andere bankbe diende en een 80-jarige klant wer den gewond door schoten die de bandietfin afvuurden toen-vle bank bediende één van de drie overvallers met een ijzeren staaf op zijn hoofd De overvallers maakten zich daar op met anderhalf miljoen pesetas (ongeveer 75.000) uit de voeten. Zij vluchtten in een met draaiende motor gereed staande auto. De politie arresteerde twee van hen op het vliegveld van Barajas, de derde slaagde erin met het vliegtuig te vertrekken maar werd bij aankomst in Malaga aangehouden. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het ministerie van justitie heeft bekendgemaakt dat Henny W., één van de veroordeelden in de Baarnse moordzaak, in de ge legenheid zal worden gesteld aan een universitèit te studeren in de door hem gewenste studierichting. Voorlopig zal hij een verlicht en aan de omstandigheden aangepast studieprogramma volgen, waartoe minister Polak (justitie) de nodige maatregelen heeft getroffen. Daartoe behoort o.m. de voorbereiding tot een voorwaardelijk ontslag uit de terbeschikkingstelling, gelijk met een voorwaardelijke invrijheidsstelling uit de gevangenis. Zoals bekend is Boudewijn H., de andere hoofddader van de moord op de 14-jarige Theo Mastwijk, al eer der in de gelegenheid geweest uni versitaire colleges te volgen: sinds september 1966 studeert hij wis- en natuurkunde aan de Utrechtse uni versiteit Henny W. behaalde in juli zijn einddiploma hbs. De minister acht het in het belang van de toekomst van W. niet gewenst de studierich ting en de universiteit, waaraan hij zijn opleiding zal volgen, bekend te gelse uit Schiedam, Westphal uit Rotterdam en Terstege uit B aren- dregt. De westelijke weghelft was door de autowrakken tussen vijf uur en half aoht versperd. Het verkeer werd omgeleid via Zoetermeer. Op de rijksweg 2 tussen Amster dam en Utrecht bij Ouder-Amstel deden zich eveneens kettingbot singen voor. Hierbij werd een persoon licht gewond. Tussen Ril land Bath en Krabbendijke is een 61-jarige inwoner van Geersdijk ter nauwernood aan de dood ontsnapt. Door de mist zag hij de gesloten spoorbomen niet. Hij reed dwars door de spoorbomen. Hij miste op een haartje na de sneltrein Roosen daal-Vlissingen. De scheepvaart ondervond ook veel hinder van de mist. Zowel op de Nieuwe Waterweg als op het Noord zeekanaal kwam de scheepvaart in de loop van de avond nagenoeg stil te liggen. Op het Noordzeekanaal was het zicht 25 meter en op de Nieuwe Waterweg was het nog maar 20 me ter. DEN HAAG De lonen en sala rissen van de ruim 350.000 werkne mers in de metaalindustrie zullen op 1 januari met 3.4 procent stijgen. Daarover is gistermiddag in de Vak- raad voor de Metaalindustrie over eenstemming bereikt. De 3.4 procent maakt deel uit van de loonkostenstijging van 5 procent, die reeds eerder was overeengeko men in het kader van een langlopend contract. De rest gaat „op" aan de werktijdverkorting tor 433i uur, die op 1 juli is ingegaan en aan enkele structurele herzieningen in de sociale verzekering. In de metaal-cao staat ook dat ver dere loonaanpassing mogelijk is als de prijsontwikkeling daartoe aanlei ding geeft. Dat wordt telkens op 1 juli bekeken. AMSTERDAM Sinterklaas tast Wat de inkopen betreft, er is een ook dit jaar weer royaal in zijn wedloop tussen de „treinen" en de beurs. In de grootwinkelbedrijven vooral wordt op topcapaciteit ge werkt. En nog twee volle dagen bestaat er gelegenheid inkopen te doen. Ingewijden verwachten, dat de drukte in de winkels dan tot een maximale hoogte zal oplopen. De maandwisseling met de 5de december in zicht, heeft al uitdruk king gevonden in de weekstaat van De Nederlandsche Bank. In de afge lopen week nl. heeft de bankbiljet- tencirculatie al een uitzetting onder gaan van 242 miljoen, waarmee de circulatie steeg tot 8.189 miljoen. De banken konden het niet hele- autoracehanen. De laatste scnijnen op de eerste een wiellengte voor te zijn. Een tikkeltje tegen de ver wachting in, schijnt de autorace baan nog altijd aan populariteit te winnen. Ook andere „dure" geschenken doen het best, met name die, waar op het op zelfwerkzaamheid aan komt. De behoefte de vrije tijd nut tig te besteden, neemt hand over hand toe. Bouwdozen voor vliegtui gen, tanks en schepen staan daarbij in het middelpunt van de be langstelling. Over het algemeen zijn de speel goedzaken tevreden. Een ogenblik is Deze post ging omhoog met 17 miljoen tot 33 miljoen. Het tegoed In alle winkels en warenhuizen i van de banken steeg met ƒ19 mil- het tijdens de Sinterklaas-koop joen tot 110 miljoen. avonden bijzonder druk. tijdsomstandigheden hun invloed op de Sinterklaas-inkopen zouden doen gelden. Voor het westen van het land is dat zeker niet het geval. Eugene McCarthy Geen rompnet UTRECHT B(j de Nederlandse Spoorwegen zyn tot en met november al duizend personeelsleden afgevloeid. Voor het gehele jaar was er slechts met een vermindering van vijfhonderd man gerekend. Ook in 1968 en in 1969 zullen per jaar nog duizend mensen de N.S. verlaten. De president-directeur van de Spoorwegen, ir. J. Lohmann, heeft de ze mededeling maandag gedaan tijdens het overleg met driehonderd topfunc tionarissen uit het bedrijf. Zijn rede is afgedrukt in het personeelsblad De Koppeling. Zoals gemeld benadrukte de heer Lohmann tijdens deze beslo ten bijeenkomst dat de N.S. sterk moet gaan bezuinigen. De heer Lohmann ziet niets in slui ting van alle onrendabele lijnen. Dan zou niet meer dan een rompspoorweg net overblijven, met geringe bedrijfs economische levensvatbaarheid. ATHENE Op een van de grote pleinen van Athene is gisteravond een zelfgemaakte bom tot ontploffing gekomen waardoor een vrouw werd gedood en verscheidene andere voor bijgangers verwondingen opliepen. Sedert het militaire bewind in april aan de macht kwam is een reeks van dergelijke aanslagen ge pleegd. Na aardbeving BELGRADO In het Zuidsla- vische stadje Debar, dat gistermor gen door een aardbeving voor tachtig procent werd verwoest, zijn tot nu toe de lijken van zeven kinderen et een volwassene uit het puin gehaald. Ongeveer 7000 van de ruim 8000 inwoners werden dakloos, terwijl veertig personen verwondingen oplie pen. In de puinhopen van het getro» fen stadje wordt nog gezocht naar slachtoffers. Debar, dat op het ogenblik versto ken is van water en elektriciteit, is nog moeilijk te bereiken voor red dingsploegen van het Zuidslavische leger. De wegen naar de getroffen stad zijn als gevolg van de overvloe dige regen onbegaanbaar. Telefone ren naar Debar is ook niet mogelijk omdat de verbindingen zijn verbro- De schokken werden ook in Alba nië gevoeld. Elf personen in dit land zijn omgekomen en 134 gewond, ter wijl meer dan 2000 huizen werden verwoest Debar ligt vlak bij de Albanese grens en 120 kilometei verwijderd van Skopje, de stad die in 1963 door een rampzalige aardbeving werd ge troffen. Meer dan duizend mensen verloren toen het leven. Belgische kranten: BRUSSEL In België is een grootscheepse zwendel met benzine aan het licht gekomen. Volgens be richten in Belgische kranten zijn drie schippers van tanklichters en twee leden van het pomppersoneel van de Esso-raffinaderij gearresteerd, die geknoeid zouden hebben met benzi neladingen. De mannen zouden in de loop van de afgelopen maanden miljoenen li ters benzine hebben ontvreemd en doorverkocht via de bonafide groot handel. Ook wordt melding gemaakt van enorme fraude van enkele groothan delaren, die „terpentine" aan ben zine en stookolie toevoegden. Een van hen zou in een maand tijd 500.000 liter „terpentine" hebben verkocht. Voor deze vloeistof wordt veel minder accijns betaald. VAAJ MASSIEF MAHONIE, hand/<6 voor.allerlei WAF U MET MAS Ver^SETEN. (kan ook hangen) £■^1^ l^f 'nzenden aan J Bureau va" dit blad ontvangTk een orate!'" ak,iv"e'f De nieuwe abonnee kn6,Si6rkni'per- veertien dagen gratix °nZ® kranf MlJn naam Prijsinformatie TAE SER-commissie voor consumen tenaangelegenheden heeft de minister van economische zaken ge adviseerd, in de toekomst een betere prijsinformatie voor de consument mogelijk te maken. Het systeem van prijsinformatie dat de SER-eommissie heeft ontwikkeld maakt in grote lijnen een verstan dige indruk. Duidelijk wordt gesteld, dat het be drijfsleven zelf bij de prijsinformatie betrokken dient te worden, uiter aard vrijwillig. Het grote bezwaar, uit de kring van het bedrijfsleven tegen de activiteiten van de consu mentenorganisaties veel gehoord, was, dat de adviezen onverantwoord waren, omdat zij getuigden van on deskundigheid. Het bedrijfsleven krijgt nu de kans zelf, voor de des kundige inbreng te zorgen bij het opstellen van prijsinformaties. Een tweede voordeel is, dat ook dui delijk rekening gehouden gaat wor den met de kwaliteit van een pro- dukt. Een prijs kan in een bepaald geval hoog zijn, maar de kwaliteit tevens zo goed, dat het dure produkt uiteindelijk toch goedkoper is dan het goedkope, kwalitatief minder waardige produkt. Kan volgens deze normen een prijs, informatie worden opgebouwd, dan wordt hier een grote dienst bewezen aan het kopend publiek, maar te vens aan het bedrijfsleven zelf. Het bedrijf, dat een goed produkt levert tegen een redelijke prijs, zal er even eens wèl bij varen. Geloofsvrijheid "INDONESIË is niet van plan om d* christelijke kerken te verbieden, financiële en personele hulp te ont vangen uit het buitenland. Dat heeft generaal Soeharto, de waarnemend president, gisteren onomwonden dui delijk gemaakt. Hij sprak tot voor aanstaande figuren uit de islam, hei hindoeïsme, het rooms-katholicism* en het protestantisme. Hij riep hen wel op om een groeiend conflict, vooral tussen de islam en het christendom, te voorkomen. Maar hij weigerde in te gaan op een sug gestie van de kant van de moham medanen, die iedere vorm van bui tenlandse hulp verboden wilden zien. Met nadruk stelde hij, dat ieder gp- loof universeel is en dat daarom dergelijke contacten niet verbroken kunnen worden. Deze mededeling achten we van be lang, omdat de Nederlandse protes tanten zich begin volgend jaar sul len opmaken voor hun actie „Kom over de Brug", die ook een groot aantal projecten in Indonesië zal fi nancieren. Generaal Soeharto heeft opnieuw met nadruk verzekerd, dat hij de godsdienstvrijheid wil blijven zien als één van de pijlers, waarop de In donesische staat gegrondvest is. Het waren goede woorden, gespro ken op een moment dat fanatieke mohammedanen weer beginnen te spreken over een heilige oorlog te gen het christendom. Beleid TAE FINANCIERING van de grootste steden blijft een onoverkomelijk probleem zolang het Rijk niet be reid is de uitkeringen uit het ge meentefonds aan de grote gemeenten te verhogen. Amsterdam heeft het tekort voor 1968 berekend en komt, zelfs na verhoging van enkele gemeentelijke belastingen, op een negatief saldo van 94 miljoen gulden. Het bestuur van de hoofdstad heeft verschillende maatregelen op het oog om dit tekort enigszins te dek ken. Genoemd worden: verhoging parkeergelden, heffing op het auto verkeer en toeristenbelasting. Het is vaak de gedachte achter een maatregel, die fundamenteel fout is. Dat blijkt bij toeristenbelasting en, in iets mindere mate, bij de heffing autoverkeer. Men redeneert: het toerisme is een van de oorzaken van de bloei van Amsterdam. Dan moeten die toeris ten er ook maar wat voor over heb ben. Stel je voor. dat Rotterdam op elke ton binnenkomende olie een extra belasting zou heffen. De concurren tieverhoudingen zouden ln géén tijd gewijzigd zijn. Is het een nationale zaak, dan zal het Rijk moeten in springen. Het getuigt niet van een op de toe komst gericht beleid, een belangrijke bron van inkomsten als melkkoe te gebruiken. De kost gaat voor de baat uit: een oud gezegde dat het nog goed doet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1