Hoera - de eerste paal en avond zonder huiswerk Raad van Lisse dringt aan op inspraak bij benoeming burgemeester CHEPEN-. Nieuwe ulo klaar over IV2 jaar Ds. Hegger in Benthuizen: Een mens kan uit zichzelf niets IfTEKTWE LE1DSE COURANT DONDERDAG 30 NOVEMBER 19&T Ook tweede gymnastieklokaal in Rijnsburg RIJNSBURG De eerste paal voor de christelijke ulo school is gistermiddag vlot de grond in gedreven, onder ge juich van de leerlingen en het zingen van ..Lang zal-ie leven" De naargeestig neerdreinende regen, die van het terrein de Gouden Bal een modderpoel had gemaakt, slaagde er niet in de pret te bederven. De diepere achtergrond van de goede stem ming was naar schoolhoofd C. A. van Zandwijk later ver klaptedat voor deze gele genheid geen huiswerk was op gegeven. Eén der leerlingen in- formeèrde meteen, wanneer de tweede paal de grond zou in- De paal werd geslagen door onder- wijsinspecteur A. Boogaard, die deze eer te beurt viel. omdat hij erg zijn best heeft gedaan om het ulo-onder in Rijnsburg van de grond te krü- In het gemeentehuis, waar nog wat werd nagepraat over de diepere ach tergrond, ging burgemeester B H. Koomans terug tot het prille begin in 1954 toen voor het eerst een bal letje in de richting van deze vorm van voortgezet onderwijs werd op gegooid. Het heette in die dagen echter, dat Rijnsburg er niet rijp voor was. de ouders zouden niet voldoende van de noodzaak door drongen zijn. Onmisbaar Maar de praktijk leerde, dat een ulo-school hard nodig was. In 1958 werd de vereniging opgericht, die al direct zevenhonderd leden telde. In 1962 kwam het plan tot de bouw van een school op de urgentielijst en •1 spoedig werd in noodlokalen met het onderwijs een begin gemaakt. Intussen is het ulo-onderricht In Rijnsburg onmisbaar geworden. Vooral dank/ij het niveau van het docentenkorps heeft de school zich een «eer goede naam ver worven. Wat de te bouwen school betreft, vond de burgemeester het ook fijn. dat er een gymnastieklokaal bij komt het tweede voor Rijnsburg. Onderwiisinspecteur Boogaard zei, dat Rijnsburr zich snel heeft Boeiende reis door Mexico en Guatemala LEIDEN De heer Niels Halberts- ma heeft gisteravond voor K en O- leden in de stadsgehoorzaal interes sante dingen verteld over Mexico en Guatemala, geïllustreerd met films. De rijksbegroting van Mexico is voor meer dan de helft gebaseerd op het toerisme Niettemin is als door een wonder de oude volkskunst on gerept gebleven Halbertsma heeft zich vooral ver diept in het volksleven in het bin nenland. waar Ind anen hun oeroude gebruiken nog in ere houden Wat Guatemala betreft werd voor al de aandacht gevestigd op de ge weldige religieuze feesten die hier in december worden gevierd Het rooms-katholicisme in dat land ls sterk ve~mengd met oude heidense gewoonten. faG Papl-r 'Gemeenschappelijk Be zit 1 meldt dat de cijfers over de eerste 9 maanden over 1967 nagenoeg gelijke winst als over 1966 doen verwachten Het risl~o bii nonden sterling was op de dag de Britse devaluatie ten volle gedekt. aangepast Het hote ongeoorloofde schoolverzuim typisch een ver schijnsel voor een plaats waar de school als bijzaak wordt be schouwd is sterk teruggelopen en het optimisme van het kers verse schoolbestuur is niet be schaamd. Het heeft een zware en moeilijke taak uitstekend vol bracht. waarbij veel steun werd ondervonden van de docenten onder aanvoering van het school hoofd. die op inspirerende wijze hun werk verrichten. De heer Boogaard vestigde er de aandacht op. dat wanneer de school over anderhalf jaar klaar zal zijn, esr geen ulo-school, maar mavo- school op komt te staan. Hij dacht, dat dit geen moeilijkheden zou op leveren. De wetgever geeft alleen de ruimte aan voor een bepaald schooltype. Het is toch het onder wijzend personeel, dat de doorslag geeft Als het blijft werken met de zelfde toewijding en kennis van zaken als nu dan mag men de Wandtegel De burgemeester bood de onder- wijsinspecteur namens het gemeen tebestuur voor zijn doortastende be moeienissen een wandtegel aan De heer Roggeveen, inspecteur voor de lichamelijke opvoeding, sprak er zijn vreugde over uit, dat op zijn terrein in Rijnsburg zulke goede vorderingen zijn gemaakt. De voorzitter van het schoolbe stuur, de heer S. Leenheer, ten slotte stak het gemeentebestuur en het docentenkorps een pluim op de hoed. Hij prees vooral het onder wijzend personeel, dat een gewel dig team vormt en van de school een instituut heeftg emaakt. dat op de handen behoort te worden ge dragen. Zo gaat de ulo-school in Rijns burg er uit zien, een modern ge bouw, ontworpen door het Kat- wijkse architectenbureau Verloop- Van der Meg. De bouw wordt door aannemer Slootweg te Valkenburg voor belangrijk deel uitgevoerd schoon metselwerk, terwijl voor de afwerking veel natuurlijk blank blijvend hard hout zal worden ge- De school gaat acht leslokalen en twee vaklokalen omvatten. De aula zal zo ruim zijn, dat er bij eenkomsten kunnen worden ge houden. Het gymnastieklokaal (13 x 22 meter) wordt zes meter hoog, wat betekent, dat er ook volleybal kan worden gespeeld. De aanneemsom heeft 736.900 bedragen. Langdurige begrotingsbehandeling Onder toezicht van de leerlin gen gaat de eerste paal voor de Rijnsburgse ulo-school de Foto Kruyt Ongelukken in Leiden Bejaarden door auto gegrepen LEIDEN In de Korevaarstraat zijn gistermorgen twee bejaarde in woonsters van Leiden bij het over steken aangereden door een perso nenauto. bestuurd door een Amster dammer. Een van hen (67) kwam op de motorkap terecht en liep een ge kneusd rechterbeen op. De andere (74) kreeg een lichte hersenschud ding. Beiden zijn naar het zieken huis gebracht. Om half een gistermiddag bot ste een 20-jarige inwoonster van Oegstgeest met haar bromfiets tegen een personenauto, waaraan zij geen voorrang verleende. Het ongeluk ge beurde op de hoek van de Thor- beckestraat en de Roodenburgerstr Met een hoofdwond en een hersen schudding moest z'.i naar het zieken huis worden gebracht p de Lammenschans weg reed gis teravond om kwart over acht een 20-jarige Leidse met haar brom fiets een 83-jarige voetganger aan De man 'iep op een zebrapad. Met een gebroken rechterarm kwam hü in het ziekenhuis terecht Een 12-jarige jongen kreeg een lichte hersenschudding, toen hu gis termiddag om drie uur op de Rijns- burgerweg ter h»gtevan het aca demisch ziekenhuis met zijn fiet» werd aang-reden door een personen auto. die geen voorrang verleende ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 29 november Doet. ex. Ned. recht: mevr N A Selman-Elenbaas (Haar lem). dc neer A G Vogelaar (Rotterdam). LISSE Woensdagmiddag heeft de gemeenteraad de begroting 1968 behandeld. De fracties braken een record: nog nooit is zo lang (van twee uur tot bij half acht) over een begroting gesproken. Eerste spreker was de heer J. P. de Koning namens de KVP. Hij sprak zijn blijdschap uit over de benoeming van de burgemeester in Nijmegen, maar noemde het een zwaar verlies voor Lisse. De heer De Koning brak een lans voor een hogere subsidie voor het sociëteits- werk voor de bejaarden. Hij stel de voor het bedrag van 1 per hoofd tot 2.50 te verhogen. Voor het woon- en leefklimaat in de Poelpolder is het zeer noodza kelijk dat het tweede gedeelte van de Haven zo spoedig mogelijk wordt gedempt, om een goede toegangs weg te krijgen naar de Poelpolder, die dan tevens kruisingsvrij is met de Laan van Rijckevorsel. Hij vroeg aandacht voor een verbinding van de Poelpolder via een NZH-buslijn. Hij vond het jammer, dat voorlopig niet veel aan woningwetbouw ge daan kan worden wat betreft een gezinswoningen. Ook de heer M. Montagne (prot. chr.) wenste burgemeester De Graaf geluk met ziin benoeming. „Men heeft wel eens van u gezegd: wel een burgemeester, maar niet zozeer burger v a d e r, maar in deze be- woeen tijd moet men wel volkomen burgemeester r"n. Er kan "iet min der eevraaed worden." Hij sprak de wens uit. dat bii bet benoe men van een nieuwe burgemees ter de raad inspraak krijgt. De lieer Montagne wilde graag bii de burgerij belangstelling wek ken voor de hele gang van zaken in de raad en stelde voor te over wegen de burgerij in de gelegen heid te stellen zich te abonneren op de notulen van de raad, zoals men zich ook kan abonneren op de 'Handelingen van de Kamer'. Hij stelde voor één ambtenaar speciaal te belasten met de voor lichting over allerlei gemeenteza ken, waarbij hij wees op de grote waardering voor de voorlichtings avond van B. en W. voor alle be woners van de Poelpolder. Verder vroeg hij, wanneer er eens .voorlichting komt ovgr het al jarenlang in de pen zijnde 'kom- plan' voor het centrum van Lisse Indertijd kreeg hij te horen dat men 'een broedende kip niet sto ren moet', maar komen de eieren nog niet uit? Veel schone woorden, maar we hebben nog niets en de middenstand weet niet waar zij aan Hij besloot met een krachtig plei dooi voor verwezenlijking van de intergemeentelijke samenwerking in de bollenstreek. GROENVOORZIENING De heer P. van Leeuwen (PvdA) wilde de Poelpolder graag spoedig meer 'aangekleed' zien door de bouw van kerken en scholen, ter wijl ook de groenvoorziening alle aandacht moet hebben, wil men er binnen enige jaren al profijt van gaan hebben. Hij had een gevoel van 'onbe hagen'. om dit modewoord te ge bruiken, over de voorziening van noodwinkels. Hij wilde weten hoe het daarmee staat. In de Poelpol der is indertijd 3 ha gereserveerd voor een zwembad. Wat gebeurt er met de grond, nu dit object el ders komt? Hij had in Delft gezien BENTHUIZEN ..Zijt nuchter en waakt, want uw tegenpartij, de duivel, gaat rond als een briesende leeuw, zoekende wie hij zou mogen verslinden". Deze woorden uit 2 Petrus 5 vers 8 waren het uitgangspunt voor de lezing van gisteravond die ds. H. J. Hegger, ex-pater, hield, in samenwerking met het interkerkelijk streekcomité „In de Rechte Straat", Gouda, de Hervormde Gemeente en de Gereformeerde Gemeente. Het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente was stampvol. Velen uit de omliggende gemeenten waren naar Benthuizen gekomen om kennis te nemen van de rednen waarom ds. lltgger de rooms-katliolieke kerk heeft verlaten. Aan het einde van de lezing werd de vraag gesteld: ..Wordt de oecume ne geen schade berokkend door uw lezingen?" Het antwoord was: ..De mens heeft altijd gestreefd naar een heid. In de Franse tijd was het vrij heid, gelijkheid en broederschap. Een verlangen dus naar eenheid. Dit alles heeft niets te maken met de Heilige Geest, doch is een menselijke trek. De oecumene die in onze omgeving zo in trek is stemt niet overeen met de een heid waarvan Christus spreekt in het hogepriesterlijk gebed". „De linkse opvattingen in het pro testantisme betekenen een klaarsto men voor een samengaan met Rome Dit is een valse oecumene. De boze volgit deze omtrekkende beweging, zo als 'n leeuw dit doe' om z'n prooi te vangen In Afrika heb ik dit gezien Onze nodeloze onderlinge verschillen moeien wc laten schieten. Thans wil men één grote wereldkerk, die dan allerlei politieke uitspraken kan doen. Weest echter waakzaam en wordt wakker ln deze oecumene mag niet gesproken worden over bekering en hoe vind ik een genadige God. Wèl hoe vind ik een genadige naaste Zo wordt Gods Woord uitgehold". Voorts vertelde ds- Hegger over zijn jeugd. Hij werd streng r.k opgevoed. De hel. de verdoemenis werden op duidelijke en aanschouwelijke wijze bijgebracht. Het is bijbels, dart zij die niet tot het geloof zijn gekomen, ver loren zullen gaan. Thans wordt dit steeds minder gepredikt in de R.K. kerk. Wèl: er is maar één manier om de hel te ontlopen: Gods geboden goed volbrengen. Door middel van de biecht kan men bij Rome weer op de weg naar de hemel komen. Ds- Hegger vertelde van de treurige toestanden uit zijn kloosterleven: zelf pijniging e.d. om de z.g. hoogmoed uirt te schroeien. Hij had dit alles als goed rooms-katholiek er voor over. Al spoedig werd hij echter teleurgesteld Hij begon te walgen van zichzelf en van hert klooster „Ik kon de vrede met God niet vinden. Ik durfde niet aan de R.K. leer te twijfelen". Op zekere dag kwam het voor ds. Hegger als in een flits: „Eén midde laar. één offer". Toch heeft het nog vijf jaar geduurd voordat h\j de R.K Kerk verliet. Het gebeurde in Brazi lië. Hij was daar lector ln de filosofie. Bi.i een predikant in Rin de Janeiro werd hU opgevangen. Maar wees da. Hegger erop: „Ik was nor niet be keerd! In ging naar het protestantisme als laatste toevluchtsoord"- Hier hoor de hjj. dat de mens uit zichzelf doem waardig is. Ds. Hegger: „Een mens kan uit zichzelf niets. Gods Geest wèl: „Ik ken dc schapen en de schaoen Op 't ogenblik worden tien ex-pries ters door de stichting „In de Rechte Straat" onderhouden. Zes hiervan stu deren theologie. Oecumene Aan hert eind van de lezing werden schriftelijk vragen ingediend: „Wordt de oecumene geen schade gedaan door Uw lezingen. Er staart toch geschreven: Opdat zij allen een zijn? Het anit- woord was: „Er staat geschreven: Op dat zij allen één zijn, gelijkerwijs Gij. Vader, in Mij. en Ik in U. dat ook zü In een antwoord op een andere vraag zei ds. Hegger: „Ik behoor tot een minderheid in de Geref. Kerken. U heeft hiervan kunnen lezen" Op de vraag: „Wat vindt U van de nieuwe vertaling van de Bijbel" ant woordde hij: „Ik houd het meest van de Statutenvertaling, doch voor men sen zoals ik (getrokken uit de R.K. kerk) behoeft de statenvertaling wel eens wat nadere toelichting". De bijeenkomst werd geopend door de heer A. van Staalduinen en geslo ten door de heer A. Voorwinden. KOUDEKERK Ondertrouwd: J. A. van Daalen, 20 jaar en F. Paling. 19 jaar. Gehuwd: J. de Jong en G. Reijne- veld. Overleden: J. W. Zweeris, 66 ^aar. dat men daar voor de jeugd veel deed in een 'piaspark'. Bij het onderwerp 'planologische ontwikkeling' merkte de heer Van Leeuwen onder meer op, dat in de bollenbedriiven steeds meer ge streefd wordt naar de teelt van het eindDrodukt: de bolbloem. Overal kassen bouwen zal niet mogelijk zijn; daarom stelde hij het op prijs, wanneer door het gemeentebestuur contact opgenomen werd met de vakorganisaties uit de bloembollen cultuur. Ten slotte feliciteerde ook hü de burgemeester met diens benoeming. Hij was het met de heer Montagne eens wat het overleg met de raad betreft inzake de benoeming van een nieuwe burgemeester. SAMENWERKING Als vertegenwoordiger van de SGP sprak de heer H. Nieuwen- huis. Hij zette zijn standpunt nog maals zeer uitvoerig uiteen. Hij kon geen genoegen nemen met de aanduidingen 'evangelisch' en 'christelijk', zoals die tegenwoordig worden gebruikt. Het woord 'chris telijk'. aldus de heer Nieuwenhuis. is een modewoord geworden, een soort reclameartikel. Nadat hü zijn principiële bezwa ren uiteen had gezet, ging de SGP- er over tot de beschouwing van de begroting. Hij sprak waarderend over de nota inzake intergemeen telijke samenwerking en hoopte, dat deze samenwerking nu beter op gang zal komen. Hij eindigde met een woord van gelukwens tot IJsclub Hazerswoude HAZERSWOUDE De ijssport- vereniging „Hazerswoude-Rijndijk" gaat de winter optimistisch tege moet. De ijsbaan aan de Rijndijk, tegenover de coöperatieve „De Hoop" wordt dezer dagen onder wa ter gezet. Overigens hebben de leden tijdens de door voorzitter H. van der Voort geleide jaarvergadering toch ook al aandacht besteed aan de verre toe komst. Ter hoogte van de ijsbaan is immers een weg geprojecteerd, lo pend van Amsterdam naar Rotter dam. In elk geval zal het bestuur van de ijssportvereniging zich schrif telijk richten tot burgemeester en wethouders en de leden van de ge meenteraad, waarin de suggestie wordt gedaan ÓM 'ev'èntuëél in Rhynenburch grond beschikbaar te stellen. Het bestuur is de mening toege daan, dat de vereniging in de ruim dertig jaar haar bestaansrecht wel heeft bewezen. HAZERSWOUDE Vanavond om acht uur spreekt evangelist Dikkes uit Leiden in de bovenzaal van het oude raadhuis aan de Dorpsstraat over het onderwerp: Benrt u al feestgan ger? Met bromfiets tegen onverlichte wagen OEGSTGEEST De 27-jarige L. V uit Voorhout is gisteravond op de Haarlemmertrekvaart met z'n brom fiets tegen een onverlichte aanhang wagen gereden. De man kreeg een zware hersenschudding en moest in het academisch ziekenhuis worden opgenomen. Een paar mannen waren bezig de aanhangwagen met de hand te keren, toen de bromfietser, die de wagen niet zag, er boven op reed. De brom fiets werd vernield. U vindt bij ons leuke KOPERSIERPOT- TEN desgewenst opgemaakt met droog bloemen of planten. Verder hebben wij een grote voorraad BLOEMEN. VASTE PLANTEN CYCLAMEN, AZALEA'S. WINTERBEGONIA'S, enz. Komt U vrijblijvend eens kijken bij: BLOEMENHANDEL N. v. d. EYKEL de burgemeester met zijn vertrek naar Nijmegen. De heer G. J de Vos hield al« VVD'er een gedocumenteerde be schouwing over het gemeentelijk beleid in Lisse. Een belangrijk on derdeel van zijn beschouwing was gewijd aan de intergemeentelijke samenwerking. Hij zei overtuigd te zijn van de mogelijkheid ook vanuit het 'streekgewest bollen streek' samen te kunnen werken met de stadsgewesten Leiden en Haarlem. Hij bepleitte de instelling van een schooltandartsendienst voor de bollenstreek, desnoods in samen werking met Haarlem of Leiden. Hij voerde voorts het pleit voor een goede recreatie. Hij wilde nog een (nieuwe) vlieger oplaten: In de bollenstreek centraal een air strip inrichten, van waaruit heli copters kunnen opereren. Deze kunnen dan in de Keukenhoftijd van deze strip gebruik maken. De heer De Vos wil in Lisse een uitleenbibliotheek oprichten en zei er voor te zijn dat met spoed aan een cultureel centrum gewerkt De heer W. Schelberg (KVPj hield een gloedvol betoog over de recreatie en sport. Hij bepleitte de instelling van een commissie voor een goed georganiseerd jeugdbe leid; een sportraad, een culturele raad of recreatie-commissie en een commissie ter verbetering van de communicatie tussen overheid en burgerij. Vrijdagmiddag om 2 uur zullen B. en W. antwoorden. Afwijkingen bij bolgewassen LISSE Voor de Vereniging van oud-lerlingen van de rijks middel bare tuinbouw winterschool heeft gisteravond in De Nachtegaal dr. G. A. Kamerbeek, onderzoeker aan het laboratrium voor bloembollenonder- zoek, gesproken over: „Onderzoek naar de fysiologische afwijkingen bij bolgewassen". Het ging om afwijkingen die in de bol zélf hun oorsprong hebben en zich bij de groei schadelijk ontwik kelen. Nagegaan werd hoe deze af wijkingen te voorkomen zijn. Medegedeeld werd, dat de eerst volgende ledenvergadering wordt gehouden op 19 december. Dan zal als spreker optreden de heer A. J. Baars uit Haarlem, secretaris van de K.V.O.B. en hoofdambtenaar van de L.T.B. te Haarlem. J. W. Zweeris begraven KOUDEKERK Onder grote be langstelling is gistermiddag op de al gemene begraafplaats de heer J. W. Zweeris, consul van de v.v. Koude kerk. begraven. De rouwdienst in de aula werd geleid door ds. Quak. De voorzitter van de voetbalver eniging, de heer M. J. van Oosten, memoreerde het vele werk. dat de heer Zweeris voor de vereniging had gedaan. „Ongeveer 38 jaar lang heeft hij onze velden verzorgd. Ook de jeugd had zijn aandacht. Op het sportveld is hij temidden van zijn vrienden gestorven". Ds. Quak sloot met gebed. Aktie voor nieuiv kerkorgel ZWAMMERDAM Uit de leden van de Gereformeerde kerk is een comité opgericht om door middel van verschillende akties geld bijeen te krijgen voor een nieuw kerkorgel. Na een onderzoek van verscheide ne deskundigen is gebleken dat het bestaande orgel in zeer slechte staat verkeert. Geadviseerd werd het or gel grondig te laten opknappen, of het te laten slopen. Aangezien het oude orgel weinig mogelijkheden heeft en reparatie ervan bijzonder kostbaar is, is besloten een nieuw orgel te plaatsen. De geldmiddelen zijn echter nog niet voorhanden. Door middel van een circulaire heeft het comité, waarin 15 mensen zitting hebben, een beroep op de vrijgevigheid van de Zwammerdam- se bevolking gedaan. Als eerste ak- tiviteit is een oud papier aktie op touw gezet. Hem komt de eerste vrij dag en zaterdag van elke maand langs voor oud papier, lompen en metalen. REILEN EN ZEILEN Hamburg Amstelland 29 Las Pal: Atljs 29 pass Ouess 9 NW St.-Helena Alkes 29 O Mombasa Amerskcrk 29 NW Bermlsse 30 pt nr Lapalllce Bernardjohn 29 Caltex madrld Bahrain Caltek lelden 29 ZZW Kara- Diadema 29 Hamburg Jaajterdljk 29 OZO Kp Race Gulfswede 29 ZZO Kylix 29 Ornsholfsvlk Loirellovd 29 Chrl Missislppllloyd 29 NIJkerk 29 Z Kp. Pal lelloyd 29 pass lolland 29 OZO Rio illllllilllllllllllllllllllllllilllllllillllllllUHUillli Postbus 76 Leiden,

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 6