RADIO 8 PÜZZELHOEK NTS erkent zwakheid van haar eigen programma's u feestje bouwen?, schenk de slijter uw vertrouwen! 8 4 ot n fi 4 9 5 VANAVOND TE ZIEN Grieken kijken over de grens HILVERSUM Griekenland is, met Groenland, de enige officieel nog tv-loze Europese staat. Op de 1.8 mil joen inwoners telt men ongeveer 25.000 kijktoestellen. Athene bezit een zwakke zender die binnen een straal van 16 km kan worden ontvan gen en slechts één uur per dag in de ochtend, wordt gebruikt, voorname lijk voor het doorgeven van berich ten en nieuws. Verreweg de meeste kijkende Grie ken vermaken zich met buitenlandse programma's: de meeste ontvangers staan op het eiland Kreta, waar al 12 jaar lang wordt uitgezonden voor het personeel van de Amerikaanse lucht basis, daar gevestigd. Een paar dui zend toestellen staan op het eiland Korfoe waar men de Italiaanse tv gemakkelijk kan ontvangen en ver der komen ze voor langs de grenzen met Joegoslavië en Bulgarije, waar men enkele stations uit deze landen kan aanzetten. Mutaties bij de omroepen (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Bij de omroepen wordt het weer eens stuivertje wis selen. Joop de Roo, die ruim 4 jaar 'bij de afdeling lichte muziek van de VARA heeft gewerkt en goede ra diobekendheid heeft veroverd, gaat op 1 januari naar de NRU, waar hij hetzelfde werk gaat doen. Het IKOR verliest op 1 maart de heer E. G. Boshuijzen aan de VPRO. waar hij reporter-regisseur-producer bij de radiodienst wordt. Op 1 december zal Nico Knapper zijn medewerking aan de VPRO-ra- dio moeten beëindigen, omdat, naar de VPRO ons meedeelt, „zijn vaste dienstverband bij de VARA niet lan ger in overeenstemming is te bren gen met zijn aandeel in het VPRO- programma". -#• In Lausanne is een instituut voor bijbelwetenschap gesticht. Het is be stemd voor afgestudeerde theologen uit Zwitserland en andere landen, die hun dissertatie voorbereiden of andere on derzoekingen verrichten. Kruiswoord-puzzel zonder zwart (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Voorzitter E. A. Schüttenhelm en pro grammaleider Carel Enkelaar hebben in de maandelijkse pers conferentie van de NTS erkend, dat kritiek op de programma's ,,Dag dinsdag" en „Monitor" niet onjuist is. „Wij zijn zelf ook niet tevre den. Wij moeten toegeven, dat er verbetering dient te komen. Ons excuus is, dat wij als nieu we programma-makende zend gemachtigde te weinig tijd van voorbereiding hebben gehad. „Wat wij nu brengen is het optimale van wat wij kunnen, niet van wat wij zouden willen. Dat komt pas volgend seizoen. Volgende week gaan wij al be ginnen met het schema voor het seizoen 1968/'69 te maken en wij hopen in januari te kunnen beginnen met opnamen. Dan gaat het er wel anders uitzien Dit klinkt allemaal heel aanneme lijk en verontschuldigend, maar het zat wel degelijk in de lucht, dat de NTS peT 1 oktober j.l. meer zendtijd te vullen zou krijgen en het besluit in juni kwam niet totaal onver wachts. Men had dus beter teveel dan te weinig kunnen plannen. Bovendien werkt de NTS wel met een te geringe staf. maar zij heeft, volgens over heidsbesluit, het recht om alle om roepen om medewerking te vragen voor haar programma's, die immers „van de gezamenlijkheid" zijn. De journalisten toonden zich een parig teleurgesteld in het dinsdaga vondprogramma op het tweede net, dat in feite van gekochte series aan elkaar hangt en slechts 50 minuten „ontmoeting" biedt. Ook werd er on omwonden kritiek geuit op het optre den van Kees Brusse in slordig afge werkte intermezzi. Ook wij hebben in onze commentaren daarover meer malen geklaagd. Ja of nee Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. plaats in N. Brab. - brij. 2. geur - meisjesnaam. 3. een maal - oude lengtemaat - gravure. 4. wijzer van een kompas - vereniging. 5. bekende afkorting - vlug - voor zetsel. 6. bekende afkorting - zijtak Donau - iedere. 7. korf - zijtak Main. 8. einde - gelijk. 9. zijtak Donau - ijverig. Verticaal. 1. plaats in Utrecht - maand van het jaar. 2. droombeeld - meisjesnaam. 3. telwoord - notitie^ boek. 4. land in Europa - bijwoord. 5. vreemde munt - plaats in N. Brab. 6. onderkussen - bekende afkorting - ga (Eng). 7. gekleurde plaat - muziek noot - assistant engineer iafk.). 8. uit vroegere tijden afkomstig - tussen- zetsel. 9. stap - voegwoord - verdik king der opperhuid. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. aak, 2. alles, 3. gat, 4. toren, 5. enkel, 6. knaap, 7. eerst, 8 ros, 9. kraam, 10. elf. Hier tegenover heeft de NTS geen verweer: „De bedoeling was, het pro grammapakket voor deze avond een bepaalde continuïteit mee te geven. We wilden niet bepaald een pro gramma om Kees Brusse heen bou wen, maar zijn optreden als draad door het geheel gebruiken. We zijn er een beetje mee aan het stoeien. Soms lukt het, soms niet," aldus de heer Ënkelaar, die de indruk wilde wek ken alsof het slechts van onder geschikt belang is of een programma er wel of niet aantrekkelijk uitziet. Leraar sprak van „jodenstreek" VENLO Volgens de Kamerle den mevrouw Van Someren-Downer en Vonhoff (lib.) moet. een leraar van de Venlose rijks-hbs tegen een joodse leerling die een schrift te laat inleverde gezegd hebben dat dit een „jodenstreek" was. De leraar zei ter verklaring dat dit een Amsterdamse uitdrukking is. Hij weigert zijn verontschuldigingen aan te bieden. De ouders hebben daarop hun zoon naar een rooms- katholieke middelbare school over geplaatst. De Kamerleden, geboren Amster dammers, vragen minister Veringa of hij het optreden van de leraar niet in srijd acht met de waardig heid van het leraarsambt. Zij zijn het niet met de leraar eens, dat hij een Amsterdamse uitdrukking heeft gebruikt. Beatrijs gaat op in Libelle AMSTERDAM Het damesweek blad Beatrijs houdt op te bestaan. Met ingang van 16 december wordt j het samengevoegd met Libelle. t Beide bladen zijn uitgaven van de uitgeverij De Spaarnestad NV te i Haarlem. „Bovendien zijn we nu juist aan 't bestuderen of we deze bijdrage van Kees Brusse met ingang van januari nog zullen voortzetten, ja dan nee. Inderdaad zijn wij er op deze wijze niet tevreden over." Hiermee werd niet direct op het werk van Brusse gedoeld, maar op de kwaliteit van de items, waarin hij optreedt en die hij uiteraard niet zelf bedenkt. Mogelijk is het, dat de NTS ook niet zo bar wordt geïnspireerd door het feit dat de kijkersbelangstelling voor het tweede net gering blijft. De nieuwe opzet, met Pipo en vol ledig journaal op Ned. 2, plus gelijk tijdig beginnen met Ned. 1 heeft nog niet gebracht wat men wel wenste. Onderzoek naar kijkdichtheid heeft uitgewezen dat er in de maand okto ber niets is veranderd: zowel verle den jaar als nu draaide de kijkdicht heid in deze maand om de 8 a 9 pet. De eerste twee weken van november kwam er een lichte verbetering, maar het kwam toch nooit boven de 12 pet. uit. Aangezien op het ogenblik zeker 85 pet. van de kijkers beide netten kan ontvangen, is dit werkelijk een kwestie van kiezen geworden en de aantrekkelijkheid van het tweede net schijnt dus nog steeds niet groot ge noeg te zijn om het grote kijkpubliek ertoe te brengen nu eens af en toe van Ned. 1 af te stappen. Coördinatie Natuurlijk werd er ook gesproken over het gebrek aan coördinatie dat zich bij de tv-programma's telkens voordoet. Met name werd kritiek ge leverd op het feit dat men gister avond juist is ontkomen aan de dub bel van twee grote orkestrepetities op Ned. 1 en 2. Had -de coördinatiecommissie dat niet gezien? Jawel, zij kwam verle den week tot die ontdekking... de NCRV had haar programma aange kondigd als „documentaire: muzi kaal". „Maar toen wisten wij toch al, dat we ons programma zouden uitstellen omdat we de voetbal wedstrijd gingen uitzenden," aldus de heer Enkelaar. „en daarom hebben we niets veranderd." Niettemin erkende de heer Schüttenhelm ook hierin onvolko menheden: er zal gestreefd worden naar verbetering. Het feit dat de NTS al lang van tevoren wist dat zij de wedstrijd Ne derlandSovjetunie op het scherm zou brengen en daarvan pas op het laatste moment bericht gaf, lokte ook vragen uit. „Wij houden daarbij het kijkersbe- lang in 'f'oog," luidde het antwoord, ;,alè wij te vroeg publiceren, dat ,wjj Ttimnert uitzenden indien het stadion is uitverkocht, remt dit de kaartver koop dermate af, dat het stadion niet Politiehulp De heer Schüttenhelm deelde nog mede. dat de NTS het geven van hulp bij politie-onderzoek zoals dit dezer dagen ter sprake is gekomen, „een goed idee' vindt. Op het ogen blik is overleg gaande of de NTS in derdaad een programma over de gravenschennerij zal uitzenden. Men nil echter niet klakkeloos het voor beeld van de Duitse tv volgen, maar dit op eigen wijze doen. Tenslotte gaf de NTS nog toe, dat zij zich vergist heeft met de kin derserie „Tonto de Indiaan" in Moni tor. De programmaleiding had de se rie middels enkele steekproeven be keken. maar wat er aan afleveringen op de buis is gekomen viel dermate tegen, dat men het beter achtte, de uitzendingen maar af te breken: „dan is het beter half te keren en de fout te erkennen." \ed. 1 KRO 7.07 uur film over vogeltekeningen, daarna droom- dans met de Franse zangeres Tessa (Franse produktie). 8.20 uur directe uitzending concert door het Russisch Svmfonisch Staatsorkest. 1 9.20 uur Monica, thriller van de Britse schrijfster P. Macauly. 9.55 uur Brandpunt. Yed. 2 TROS 7.03 uur NTS (gewestelijk nieuws). 8.20 uur tv-debuut The Whiskers: geen tieners en geen beat. 8.30 uur vrij worstelen, daarna optreden van de Bel gische Mart Gevers. 9.05 uur vervolg „Reis naar de bodem van de zee". 9.56 uur (KRO/RKK) tweede deel „De laatste din gen". VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO 7.40 uur (IKOR) Radiocatechese. 8.30 uur Omroeporkest speelt. 9.10 uur romantisch hoorspel „Anastasia". 10.35 uur serieuze muziek. Hilt ei i II YRCI 7.30 uur orgelconcert door Hans van der Harst. 8.10 uur herinneringen aan Benjamino Gigli. 8.30 uur amusementsprogramma Stekker. 11.00 uur Studio 2300. gevarieerd. Elv Tchenko Jan Zindel voor NRU uaar Cyprus (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM NCRV's verslag gever Jan Zindel is naar Cyprus vertrokken om voor de NRU radio verslagen te maken van de toestand aldaar! Zijn mededelingen zullen in diverse actualiteitenrubrieken te ho- ren zijn. In Istanboel treedt Frans van Hasselt op als correspondent voor de NRU. Russisch orkest concerteert (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM We worden deze week niet tekort gedaan met goede muziek via de beeldbuis. Het ene be faamde orkest na het andere krij-gen we te zien en te horen. Vanavond besteedt de KRO op Ned. 1 een uur zendtijd aan een exclusief program ma: rechtstreekse uitzending van een deel van het concert dat het Russisch Symfonisch Staatsorkest in het Amsterdamse Concertgebouw geeft. Muziekminnenden kunnen er zeker van zijn, dat zij een prachtige uitvoe ring van de Russische ouverture van Prokofieff en het eerste pianoconcert van Tsjaikowski (solist Victor Eresko) krijgen te horen. In de Sovjet-Unie bestaat nl. scherp toezicht van staatswege op iedereen uit de cultu rele sector die in het buitenland wil optreden: de kunst dient feilloos en vooral virtuoos gediend te worden, wil men toestemming krijgen. Het beroemde symfonie-orkest dat geleid wordt door E. Swetlanow, liet men met een gerust hart gaan. De Russische cultuur houdt stevig vast aan traditie en erkende kunst, zij laat geen experimenten toe en komt daarom velen westerse voor- uitstrevenden conservatief voor- Maar dat neemt niet weg dat ons vanavond een heerlijk muziek-uur i Dat is dan het Zwarte Pieten-blaasork^st, dat vrijdag- I avond op de beeldbuis zal zijn te zien in Pick Up, het maandelijkse platenmagazine van de NCRV. RADIO VANAVOND TELEVISIE TELEVISIE VAN'AVO.VD RADIO MORGEN MORGEN DONDERDAG 30 NOVEMBER 1967 Zij roden een poosje zonder iets te zeggen. David was e* zich plotseling bewust van dat deze jongen eenzaam was, en ook dat hij de juiste toon niet had gevonden. „Heb je op school geen vrienden, Howie?" „O ja, dat denk ik wel." Een zijdelingse blik toonde hem dat de jongen zijn vragen niet prettig vond en nu wist David zeker dat de jongen heel dp nacht in de kou was geweest, als een dier. Howie wat vind je fijn in de bossen?" Hij zweeg. „Het gaat me natuurlijk niet aan." Hij zweeg. „Luister eens, Howie, dokter Moore vertelde me dat ik in deze tijd ski's in de auto moet meenemen,v oor het geval het nodig is, maar ik kan er niet mee omgaan. Weet jij het wel? En kun je het me leren?" Hij keek hem zwijgend aan, toen begon hij te lachen.... „Maar natuurlijk, dat zal ik graag doen, dokter Arm strong." „Dat is dan afgesproken. Bedankt. Howie." In de stad hing een geur van brandend hout in de lucht. Overal werden de haarden natuurlijk aangemaakt. „Ik zet je bij de brug af. J® hebt nog wat tijd om te eten voor je naar school gaat." Howie stapte bij de brug uit, wasem kwam uit zijn mond in de koude lucht. Hij stond aarzelend met het open portier in zijn hand en zei toen heel vlug, alsof hij geen tijd meer had om te praten: „Dokter Armstrong kunt u me vertellen hoe je veearu moet worden?" David lachte. „Wil je dat worden?" „Ik geloof het wel. Ik geloof dat ik dat wil!" „Dan ga je naar de universiteit, net als v^or dokter. Ik weet niet precies welke eisen er gesteld worden. Maar d® pedel van de universiteit zal je wel kunnen inlichten. Waar om wil je veearts worden, Howie?" „Nou. ik heb een jong hert gevonden dat gewond is en„.H „Daar heb ik over gehoord. Hoe maakt hij het?" „Het gaat goed, na het jachtseizoen is hij door de jachtop ziener weggehaald. Ze hebben hem ver weg naar de bossen gebracht, dan kan hij niet terug komen. Hij moet van de mensen op een afstand gehouden worden, tot hij geleerd heeft niet meer tam te zijn. Ik weet dat het moet, maar jonge, ik mis hem zo. Nu is hij weg en ik ging 's morgens en 's avonds zo graag naar hem kijken. Ik weet bijna hoe herten denken." ..Maar ik zie nog niet in waarom je veearts wilt worden in plaats van dokter." „Je kunt zo gemakkelijk met dieren omgaan. Alles is zo eenvoudig." „En is het met mensen niet eenvoudig?" „Nou..." ,,Je hoeft geen antwoord te geven, als je niet wilt. Het was geen eerlijke vraag. Ik wilde alleen maar precies weten waarom jé speciaal veearts wilt worden. Je kunt nu beter wat gaan eten." „Goed. Bedankt voor de lift, dokter Armstrong." In het cafetaria waren de lichten aan, David parkeerde, haalde zijn tas uit de wagen en ging naar binnen. Dokter Moore zat aan een tafel in een hoek en David aarzelde toen hij hem zag. De verkoeling die tussen hen was ingetreden, was in de loop van de tijd verminderd. David besefte wel dat je niet kwaad kon blijven als je telkens moet samenwer ken. Moore keek op en wenkte hem. Blozend en een beetje kwaad op zichzelf, nam hij een stoel tegenover Moore. Toch was het of er een zware last van hem afviel. „Vroeg op pad, Dave?" „De jongen van Blake bij het golfterrein. May zei dat u een bevalling had, dus ging ik. Appendicitis, niet acuut, ik zei dat u wel contact zou houden. U ziet er tamelijk moe uit. Was dé bevalling zwaar?" De serveerster kwam en David bestelde. Moore duwde zijn bord weg. Hij had nauwelijks gegeten en David zag dat zijn hand een beetje beefde. „Is er wat mis gegaan?" „Dood geboren. Dat hoefde niet. Zij heeft twee andere kinderen gemakkelijk gekregen. Het kan mijn schuld zijn ik weet het niet. Ik heb een fout gemaakt." Hij draaide zijn hoofd om naar het buffet waar de serveerster met bordjes rammelde. Sally, nog een kopje koffie, alsjeblieft... Ik zat er net over na te denken toen jij binnenkwam, hoe ik achter ben geraakt in veel dingen ook op het gebied van de verloskunde. Ik zat zo te piekeren dat ik mijn kennis eigen lijk weer eens een beetje moet opfrissen, ook het terrein van de narcose „Ik zou verloren zijn als u wegging." ..Dat zou net eender geweest zijn als toen ik hier voor het eerst kwam. Bovendien weet je meer dan ik destijds." „Ik zou het niet graag tegen u opnemen." Sally kwam met toast en eieren en bacon en David at zwijgend. Hij dacht erover na wat Moore had gezegd. D® gedachte dat de vijfenzestigjarige Moore weer moest gaan studeren was absurd. De paar jaar die nog over schoten, kon hij beter gebruiken. Moore leunde achterover en probeerde geest en lichaam te ontspannen. Zijn arm lag op de tafel. (Wordt vervolgd) De scheeps jongens van Bontehoe Volgend seizoen pas verbetering j Tiveede net nog iveinig kijkers

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 17