EEN KIND DE DIENST UITMAAKT Atoomtijdperk begon met simpelekernreactie ORGAAN VOOR REHEER GREVELINGEN NODIG Jeugd Moerkapelle schreef opstel over „Als ik burgemeester was" V oor oorlog èn vrede Autobussen uitgerust met mobilofoons Studiedag over recreatie Rosten geraamd op 150 miljoen DONDERDAG 30 NOVEMBER 1007 (Van een onzer verslaggevers) MOERKAPELLE „En dan ga ik op de schooien om de meesters een gebakje te brengen. En als ze dan niet hooren willen dan geeft ik se een klap met de gumieknuppel." (Bram de Haan U jaar) „Ik zou glazenwassers sturen langs de deuren want de meeste mensen kunnen niet bij de ramen van de slaapkamers en dat vind ik wel nodigwant er wonen hier veel oudere mensen en dat is eervelend." (Jolanda Wittekoek11 jaar „Als ik burgemeester van moerkapelle was dat zal ik eerst een auto kopen En dan zal ik naar het gemeentehuis gaan En dan naar de koning een briefje schrijven en eens rond kijken en dan naar mijn werk gaan." (Hennie Wilkes10 jaar j Auto onder trein: dode' en zwaargewonde SITTARD Op een niet-beveilig- de overweg tussen Sittard en Born is gisteravond een bestelauto in botsing j gekomen met een goederentrein. De 25-jarige bijrijder J. v. d. Weljer uit Nieuwstad kwam ,om het leven. De 23-jarige bestuurder F. Colle werd zwaar gewond. Diek de Leeuw rechts als burgeweester tien miljoen uitgeven voor de verbetering van Moerkapelle. Voorlopig moet hij echter nog leren onder lei ding van schoolhoofd B. Dewald. Bram de Haan, Jolanda Witte- koek en Hennie Wilkes zijn leer lingen van de openbare lagere school te Moerkapelle. Zij schre ven in opdracht van het school hoofd, de heer R. Dewald, met andere scholieren uit de vierde, vijfde en zesde klas een opstel over het onderwerp „Als IK bur gemeester van Moerkapelle was." De reacties van de kinderen waren onthullend en verrassend, maar voor al ook leuk en origineel. De heer Dewald liet de opstellen ln stencil vorm bundelen en bood de werke lijke burgemeester van Moerkapelle (en Benthuizen), de heer I. J. P. Keij- aer, een exemplaar aan. De lachspieren van de eerste bur ger zijn geweld aangedaan. Een bur gemeester is in kinderogen iemand die alles mag, alles kan en bulkt van de centen. Een dergelijke figuur doet de fantasie van het kind op hol slaan. De opstellen zijn aaneenschakelingen van vertederend humoristische ge dachten en verlangens. KWARTJE BELONING Burgemeester Keijzer reageerde op «en passende manier. Hij bezocht dinsdag de lagere school, bedankte de Vanzelfsprekend willen de kinde ren de situatie op school eveneens verbeterd zien: een uur speelkwar tier, een appel per dag en snoepen in de klas zijn vaak genoemde voorkeu ren. De „meesters" en de „jufers" worden bedacht met gebakjes, taart of een blik koekjes. „ANDER GELOOF" Gertje Boevee (12) zou op de Zijde een „katholieke school" willen bou wen, want „het is maar wat lastig als we geen katholieke school hebben en het zou voor die kinderen veel beter zijn. Maar dat er geen katto school is geeft ook niets want het zijn toch ook mensen. Alleen zij geloven in God en de katholieken hebben ook weer een ander geloof." Arie v. d. Kraats (14) heeft een gezonde kijk op de zaken: „Ik liet eerst nieuwe straten leggen met mooie huizen, geen flats, want dat zijn net op elkaar gestapelde veiling- kisten." Dp bezwaren tegen het streekplan Rijn en Gouwe deelt hij ook: „Niet zoveel kassen, want dat geeft maar roet." Als Roan Akkermans (12) burge meester was. zou hij invoeren dat „je met 9 jaar in een auto mocht rijden zonder rijbewijs." Hij maakt er wel de beperking bij. dat die auto's niet harder mochten dan 30 kilometer per BESTE CLAUS Brieven schrijven aan „HM de ko ning" en aan „vriend Claus" blijkt ook een geliefde bezigheid. Christel v. d. Klei.) (10) geeft het voorbeeld: „Beste Claus. Hoe gaat het met jou met mij gaat het goed. Kom je een beer op bezoek. Ik heb je een tijd niet gezien. Krijg ik een brief terug van je? Hoe laat kom je. Daaag." Slechts weinigen benijden de bur gemeester niet: „Je hebt het zo druk en dat is niet leuk en je moet zoveel leren en daar ben ik niet best in." Dick de Leeuw (10) zou tien mil joen willen uitgeven aan verbetering van Moerkapelle. maar verwacht dan ook wel een deurwaarder. Hij besluit puntig met: „Dat was een strop ik moest gelijk afstand doen als burge meester omdat ik zonder geld zat, maar wat ik wenste is toch ge- GREETJE VAN OMMEREN pseudo-burgemeester kinderen en ging op diverse in de opstellen vermelde zaken en wensen ln. Ten slotte gaf hij alle opstelma kers en -maaksters een kwartje als beloning. Met het kwartje in de hand moch ten de leerlingen van de drie hoogste klassen het schoolplein tijdens het speelkwartier van dinsdag verlaten en „doen wat ze wilden". Degenen die hun kwartje niet onmiddellijk hadden omgezet in snoep, kregen na afloop nog een kwartje voor de spaarpot. Bevordering van de spaar zin, dat wel, maar vele „snoepers" keken lelijk op hun neus. In veel gevallen speelden de mid denstandszaken mee door „de kinde ren te laten doen, wat ze zouden wil len als ze groot zijn". Verkopen was een geliefde bezigheid. Grappig was het tweetal (Greetje van Ommeren en Patricia Verruijt). dat burge meester en secretaris wilde zijn. „SPREEKUUR" Zij gingen naar het gemeentehuis «n gingen achter net bureau van de «erste burger zitten. Enkele school ge- i nootjes kwamen op het spreekuur van de „burgemeester". In het geval dat iemand op weg naar de kerk door «en auto was bemodderd, luidde het antwoord van de pseudo-burge meester: „Het verkeer zal worden omgeleid..." Als een kind in Moerkapelle de dienst zou kunnen uitmaken, zou het verlanglijstje van het gemeente bestuur nog aanzienlijk langer zijn dan het nu is. 'In de opstellen komen karakteristiek kinderlijke wensen naar voren: een dierenpark, compleet met „stinkbokken", een kermis, een circus, een sprookjestuin, een hengel- club voor kinderen. Ook wordt ge dacht aan een vliegveld, met drie ra ketten en vijf vliegtuigen. Grote-menscn-wensen zijn de scho lieren ook niet vreemd: het opknap pen van de voetbalvelden (eventueel ombouwen tot stadion), de bouw van een station, zwembad, mooie kerk. modezaak, camping, bibliotheek. Een brandweergarage. fabrieken voor werkloosheid en een vaste tandarts dokter worden ook genoemd. Zelfbediening is voor behoud van zaterdagmiddag ARNHEM De Vereniging van zelfbedieningsbedrjjven heeft in een brief aan de minis ter van economische zaken met kracht handhaving van de open stelling van winkels op zater dagmiddag bepleit. Voorts heeft de minister voorge steld het aantal uren dat een winkel geopend mag zijn per week op maxi maal zestig vast te stellen. De indi viduele winkelier moet de '-rijheid hebben zelf te bepalen op welke uren hij zijn winkel open kan heb ben, zo meent de vereniging, die daarbij uitgaat van het volgend schema: maandag tot en met vrijdag tussen vijf uur 's morgens en tien uur 's avonds, zaterdag tussen vijf morgens en r avonds, dag 25 jaar oud: op 2 de cember 1942 werd de eerste zichzelf aan de gang houdende kernreactie opgewekt in een eenvoudig laboratorium van de universiteit van Chicago. De eerste primitieve kernreactor was ontworpen door de Italiaan/ /Amerikaan Enrico Fermi. De reac tor leek op een grote bijenkorf en bestond uit lagen uranium, afgewis seld met lagen grafiet. Bijna niemand anders wist af van de experimenten; de theorie was al jaren bekend. Na de eerste kernsplitsing werd uranium (eer. chemisch element dat tot dan toe bijna nergens voor ge bruikt kon worden en dat ook wei nig was bestudeerd) meteen het be langrijkste materiaal ter wereld. Bij de proef van 2 december was er vijf tig ton van gebruikt. Daarna werd het de grondstof voor atoombommen en atoomkrachtcentrales. Oorlogstaak Toen de proef was geslaagd, werd het eerste doel de oorlogstaak: het ontwikkelen van de eerste atoom bom. De Amerikaanse regering had in de zomer van 1942 het werk ge steund toen bleek welke mogelijk heden de atoomkracht had voor mi litaire doelen. De gevolgen, de eerste atoombommen in augustus 1945 op Japan, zijn bekend genoeg. De geleerden hadden ook oog voor de vreedzame toepassingen. In 1946 verd de Amerikaanse commissie •oor atoomenergie gevormd. Vijf aar later werd de eerste bruikbare oeveelheid elektriciteit opgewekt uit toomenergie in het proefstation in In 1957 begon in Genève een in- laho (VS). >rnationale commissie voor atoom- nergie haar werk. Dit jaar werd de andacht gevestigd op deze commis sie doordat tijdens de ontwapenings onderhandelingen in Genève een niet-verspreidingsverdrag voor kern wapens werd ingediend, waarbij werd voorgesteld het toezicht op de naleving aan deze commissie op te dragen. Savannah In 1959 liep het eerste koopvaardij schip met kernenergie-aandrijving, de Savannah, in New Jersey (VS) van stapel. Twee jaar later werd voor het eerst in de kosmos atoom energie toegepast: in een kunstmaan werd elektriciteit opgewekt met be hulp van radio-isotopen, gie zeer veel toegepast. Alleen in de De laatste jaren wordt atoomener- geneeskunde zijn al dertig verschil lende radio-isotopen beschikbaar voor diagnose en behandeling van ziekten: Kobalt-60 bij de kankerbe strijding. Jodiuf-131 bij behandeling van schildklierafwijkingen. Thans wordt gewerkt aan een door atoomkracht gedreven batterij voor instrumenten die het hart op gang houden. Nu moet de batterij nog om de paar jaar worden vervangen. Isotopen spelen ook een rol bij de landbouw door verbetering van do methoden van voedselproduktie. Verder zijn er al duizenden indus triële toepassingen, terwijl de ar cheologie radio-isotopen gebruikt voor het bepalen van de ouderdom van diverse vondsten. Kortom, de geleerden zijn ervan overtuigd dat de atoomenergie de belangrijkste uitvinding is sinds de uitvinding van de microscoop. Fermi heeft de snelle ontwikkeling van zyn uitvinding niet mogen beleven: hij overleed in 1954. Maarse eu Kroon neemt proof zondag de gehele dag gesloten. Om de belangen van de werkne mers niet te schaden moei. volgens de vereniging, worden uitgegaan van ontkoppeling van het vraagstuk van openingstijden van winkels van het probleem van arbeidstijden van win kelpersoneel. De vereniging van zelfbedienings- bedrijven is van oordeel dat de vijf daagse werkweek voor het winkel personeel van maximaal 45 uren en het huidige systeem van twintig lange weekeinden per jaar moeten worden gehandhaafd. Die twintig lange weekeinden per jaar worden gevormd door zeven vrije zaterdagen en zondagen en dertien vrije zonda gen en maandagen. Bethlehem voor niet-christenen dicht met Kerst JERUZALEM Israëlische autori teiten hebben in beginsel besloten, om Bethlehem in de Kerstnacht gesloten te houden voor niet-christe nen. Men verwacht dit jaar een toe loop van vele duizenden Israëliërs, die de feestelijkheden in Bethlehem willen bijwonen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op de giste ren gehouden recreatie-studie dag van de ANWB, die was gewijd aan de recreatieve ont wikkeling van het Deltagebied, zijn diverse suggesties gedaan om speciale maatregelen te ne men voor de aanleg, het beheer en de financiering van het Gre- velingenbekken en andere re creatiegebieden in de zuidweste lijke delta van ons land. De voorzitter van de ANWB, ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, zei in zijn wel komstwoord dat er naast de Commissie inrichting deltawate ren en het overlegorgaan zee havenontwikkeling Zuid-West Nederland spoedig een derde orgaan zal moeten komen dat kan worden belast met de ver vaardiging van een interprovin ciale structuurschets voor het Deltagebied. Het hoofd van de afdeling landschapsbouw van staatsbosbeheer, de heer R. J. Bcnthem, die sprak landschapsbescherming en land- nen worden aan- en afgevoerd, voor dc instelling van een deskundi ge overheidsdienst, die kan worden belast met het beheer van de natio nale parken in het Deltagebied. Ir. P. Santema. hoofd van de afde ling waterhuishouding, aanpas- singswerken en inrichting deltawate ren van de Deltadienst van rijkswa terstaat, was van mening dat als be heersvorm voor het in te richten bekken een schap moet worden opge richt. dat gezien de doelstellingen de naam van „nationaal park" zou moe ten krijgen. De directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, drs. M. C. Verburg, pleitte in zijn causerie over recreatie en verkeer in de delta voor een speciale bestuurs- en beheerseenheid die het gehele del tagebied zou moeten bestrijken. Ir. Santema vroeg zich af of de huidige bestuurlijke en organisato rische opzet wel zal beantwoorden aan de hoge eisen die de aanleg en inrichting van deze grote recreatiege bieden als mede een herstructurering van het gehele landschap stelt. UITGAVEN De inrichting van het Grevelingen bekken, een gebied van 15.000 hecta re. zal naar zijn mening in fasen die nen te geschieden. Met de aanleg van dit gebied zal ongeveer 150 miljoen gulden zijn gemoeid. Buiten beschou wing worden dan gelaten de uitgaven voor de eigenlijke deltawerken, de aanleg van hoofdwegen, en investe ringen van particuliere ondernemers. Hij achtte het gewenst dat na het ontstaan van het bekken gedurende een aantal jaren jaarlijks 10 miljoen gulden beschikbaar komt voor de In richting van dit gebied. Over het Veerse Meer merkte hij op dat in verband met een te ver wachten toename van de bin nenscheepvaart tussen het Sloegebied en de Oosterschelde voorzichtigheid moet worden betracht bij de verdere ontwikkeling van de recreatie in het oostelijk gebied tussen Kortgene en Wolphaartsdijk. In verband met de uitvoering van de Deltawerken zijn ook voor de aan te leggen dammen veranderingen te verwachten. Het kustbeloop zal an ders worden. Een aantasting van de koppen van de eilanden is te ver wachten. Over de problemen, die zul len ontstaan door de werken ten be hoeve van de oliegeul en de eventue le uitbreiding van de Maasvlakte zei ir. Santema dat hier tal van moeilijk heden liggen die momenteel worden bestudeerd. KUSTGEBIED De heer Van Benthem zou graag zien dat het kustgebied vanaf de Maasvlakte tot de ingang van de Westerschelde bestemd werd als na tionaal kustgebied. Of de suggestie om van het Grevelingenbekken een nationaal park te maken verwezen lijkt wordt hangt volgens de heer Van Benthem af van de vraag of nationale, gewestelijke of regionale belangen zullen prevaleren. Om de unieke kansen voor recrea tie en natuurgebieden in het Deltage bied te creëren goed te benutten is een goede vormgeving en een passen de infrastructuur alsmede een bestemmingsregeling een eerste ver eiste. VLIEGVELDEN Drs. Verburg meende dat in de toe komst zowel op Goeree Overflakkee als op Schouwen en Duiveland en Walcheren vliegvelden moeten wor den aangelegd. Hij baseerde dit op het feit dat steeds meer toeristen het zich kunnen veroorloven gebruik te maken van een vliegtuig. In verband met de grote ver keersdrukte, die na de totstandko ming van het recreatiegebied in het Grevelingenbekken is te verwachten pleitte de heer Verburg voor een snelle aanleg van de centrale dam men weg (van Westerscheldever- binding naar Rotterdam). Een zo groot mogelijk aantal recreanten zal met openbaar vervoer moeten kun nen worden aan-en afgevoerd. Vóór de duinen zullen parkeerter reinen moeten worden aangelegd. Een verbinding met het strand zou kunnen worden onderhouden door miniatuurtreintjes zoals die ook wor den gebruikt op tentoonstel lingsterreinen. In zijn openingswoord betoogde ir. F. H. van der Linde-Sprankhuizen dat de ruimtelijke ontwikkeling in het Deltagebied met visie en krachti ge hand geleid zal moeten worden om aantasting te voorkomen. EENHEID De staatssecretaris van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk mr. H. J. v. d. Poel zei in zijn ope ningstoespraak dat de eenheid van het deltagebied enerzijds zal leiden (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Aals- meerse busonderneming Maar- se en Kroon neemt op het ogen blik met vier van haar bussen een proef met mobilifooninstal- laties. Dit ter verhoging van de efficiency van het bedrijf. De bussen staan direct in verbin ding met een centrale post en kunnen ook onderling contact met elkaar opnemen. Leverancier van de mobilofoon installaties is de Rotterdamse N.V. Van Andel, die grote toekomstmoge lijkheden ziet voor de mobilofoon. Tot nu toe zijn slechts twee buson dernemingen uitgerust met mobilo foons: de Citosa en De Zeven Provin ciën. Deze werken echter met van de PTT gehuurde installaties. De Rotterdamse onderneming ech ter wil de mobilofooninstallaties als particulier bedrijf aan de man bren gen. wa't volgens haar voordeliger is. Directeur De Vos: de kosten van een mobilofoon-installatie voor één l£en probleem hierbij is de toeken ning van frequenties. Jarenlang is de PTT hiermee weinig royaal geweest: het verkrijgen van een frequentie is „Met het knagen aan dit gebied kan ik wel vrede hebben, als ik weet dat het hart van de Delta niet in ijzer en staal zal worden gevangen en als de grote recreatieve mogelijk heden niet door smook en damp van moderne industrieën zullen worden aangetast. Bij de inrichting van de nieuwe gebieden zal moeten worden gestreefd naar welvaart en welzijn", aldus de staatssecretaris. De discussie over de verschillende onderwerpen werd geleid door mr. J. van Aartsen, commissaris van de Ko ningin in de provincie Zeeland, die ook een slotwoord sprak. Een schels van de inrichting van het Grevelingenbekken. waarin 3800 hectare grond zal droogvallen. Voor de watersportrecreatie komt hier 9000 hectare water beschikbaar. Het gebied wordt ontsloten door de dammenweg aan de kust) en de Zeeuwse weg (bij Bruinisse). Mid den door het toekomstige recreatie gebied komt de Centrale Deltaweg, waarvoor het tracé nog moét, worden bepaald. Voor Herkingen en Battenoord is duizend hectare gereserveerd voor aanleg van drinkwaterspaarbekkens. In het nieuwe gebied komt ruim 800 hectare bos, terwijl een aantal eilandjes eveneens kan worden benut voor de recreatie. altijd een vrij moeilijke zaak ge weest, maar volgens de heer De Vos, komt hierin nu langzamerhand ver andering. Van Andel NV, importrice van Britse Pye-mobilofoons, ziet in de toekomst grote kansen voor de mobi lofoon. Ook voor vervoerondernemin- gen. Bij plotseling optredende stag naties kan hiervan direct melding worden gemaakt. Ook de service aan passagiers kan erdoor worden verbe terd. De door Maarse en Kroon beproef de installatie heeft een actieradius van 25 km. Mocht de omvang van het busnet groter zijn. dan kan hiervoor gemakkelijk een oplossing worden gevonden. Volgens de heer De Vos wordt in het buitenland al veel meer gebruik gemaakt van mobilofoons. De fabrie ken doen ook alles om zoveel moge lijk aan de wensen van de afnemer tegemoet te komen. Miniaturisatie is hierbij een van de middelen. Zo heeft het Home Office van Engelands Scot land Yard onlangs een order ge plaatst op 15000 mobilofoons, waar mee haar rechercheurs straks zullen worden uitgerust. Deze installaties klein, dat ze gemakkelijk in cunnen worden gedragen. De apparatuur, die thans door de busonderneming wordt beproefd, is nauwelijks groter dan een autoradio. Bijzondere school is goedkoper (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG In gemeenten waar uitsluitend openbaar lager onderwijs aanwezig is, liggen de materiële ex ploitatiekosten gemiddeld twaalf pro cent hoger dan in gemeenten met openbaar en bijzonder onderwijs. Voor gemeenten met uitsluitend bij zonder lager onderwijs liggen deze kosten gemiddeld 13 procent lager. Dat is een van de belangrijkste uit komsten van een onderzoek naar de achtergronden van de grote regionale verschillen die de materiële exploita tiekosten per leerling van het lager onderwijs vertonen. Beneden de grote rivieren en in de Achterhoek is het gemiddeld bedrag van de exploitatiekosten lager ten opzichte van het landelijk gemiddel de. In het midden en noorden van het land wordt jaar op jaar een rela tief hoger bedrag ter beschikking Europese resolutie: Concurrentie, geen concentratie zeehavens STRAATSBURG Het Europese Parlement heeft woensdag een re solutie aangenomen waarin wordt aangedrongen op een gemeenschap pelijk zeehavenvervoerbeleid. Van het volgende moet worden uitge- 1. De havens dienen zich aan con currentie te onderwerpen en in het algemeen mag er geen taak verdeling of concentratie van ha- 2. De tarieven van het binnenlands transport van en naar de havens dienen meer dan tot dusver als concurrerende tarieven te wor den vastgesteld, de haventarie ven zelf naar mededingingscrite- 4. Verdere rationalisatie van de wereldhandel, de zeehavens zul len grote technische vernieuwin gen moeten aanbrengen. 5. Alle belangrijke zeehavens moe ten, als dit mogelijk is, met spoorwegtrajekten, autosnelwe gen en waterwegen voor schepen tot 1350 ton met het achterland worden verbonden. 6. Bijzondere aandacht moet wor den geschonken aan uitbreiding van de havens in de ontwikke lingsgebieden van de EEG, klei ne en middelgrote havens zyn hier van grote betekenis. De Nederlandse socialist R. Laan jr. zei tijdens de vergadering dat het parlement zich zeer bezorgd maakt over de zeer trage totstand koming van het gemeenschappelijk vervoerbeleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15