jysL SUPERSUB 891 KOFFIE 1.45 45 Ir V Voor jan, kees, willem,sjef, genard, charles, jim, eddie, bert, arie, jack, philip, hans, aad, otto, joop, simon, chris, mathieu, nico,toon, rien,cor, timon, cock, jules,freek,gerrit, leo, ad en alle anderen die weten dat Dortmundereen ander woord is voor Beter Bier, een gratis prach tige bierpul bij vierdraagkartons lottmuitbcr van Oranjeboom itfX P.H idsr~ PEPER iNOTEN (FIGUUR iSCHUIM contact op met Grieks bewind Premielenmg Rode Kruis 4 pijpjes of3pullen NIEUWE LEIDSE COURANT 14 DONDERDAG 30 NOVEMBER 196T Kwestie Griekse gevangenen Nederlandse ambassadeur nam (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Nederlandse ambassadeur in Athene heeft in structies gekregen om met de Griekse regering contact op te ne men over eventueel politiek asyl in Nederland van Griekse gevan genen. Met het internationale Rode Kruis in Genève heeft de regering zich al in verbinding gesteld over deze zaak. Dit deelde minister president De Jong vanmorgen mee bij de algemene politieke beschou wingen in de Eerste Kamer. De inbreuk op de rechten en vrij heden in Griekenland vervult de re gering met grote zorg, zei de premier, en hij wilde nog eens nadrukkelijk verzekeren, dat Nederland geen mo gelijkheid onbenut zal laten om de ontwikkeling in Griekenland ten goe de te doen keren. Maar het uitstoten of schorsen van Griekenland als lid van de NAVO zou de veiligheid van West-Europa in gevaar kunnen bren gen. Eenstemmigheid over de derge lijke stap is in de NAVO niet bij ba- nadering te bereiken. De Gaulle De premier zei voorts dat de rege ring zeer teleurgesteld is over de re cente rede van president De Gaulle met betrekking tot de toetreding van Engeland tot de EEG Die rede loopt dus vooruit op hert. aan de gang zijnde overleg in de EEG-ministerraad. Over de consequenties van een Frans veto zal de regering zich met de andere EEG-partners en vooral met de Bene- lux-genoten moeten beraden. Hun hou ding zal mede bepalend zijn voor da Vietnam De minister-president herhaalde, dat de regering het moment nog niet ge komen acht om bij de Amerikaanse regering aan te dringen op stopzet ting van de bombardementen op Noord-Vietnam. De risico's van stop zetting zonder concreet uitzicht op vredesonderhandelingen is te groot Aanwijzingen dat Hanoi tot die on derhandelingen bereid is, ontbreken volledig. Hanoi is onverzoenlijker dan ooit, terwijl het Amerikaanse stand punt juist aanzienlijk soepeler is ge worden. De Sowjetunie is nog steeds bezig met hert uitbouwen en perfectione ren van een tegen het westen gerich te oorlogsmachine en daarom achtte de premier met mr. Van Riel (lib.) nog geen sprake van een principiële ontspanning. Wel zijn in het oostblok krachten aan het groeien die hoop ge ven voor de toekomst, maar Rusland moet niet in de verleiding worden ge bracht zijn macht in Europa uit te breiden. Dus blijft een sterk militair tegenwicht van het westen in het vlak van de conventionele bewapening ge- Dualisme De minister-president wilde zich niet mengen in de gedachtenwisseling van de Eerste Kamer over het vraag stuk van de partij vernieuwing. Het kabinet acht overigens het dualisme FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door Van der Graaf A Co) Uitgesproken: B Leyssenaar (groothan del horeca-art.), Hessen 22/4, De Wijk, cur. mr. H G v d Woerdt, Mepped; H Koning (Meubellnd.), Productleweg 16, Steenwljk, cur. mr. H G v d Woerdt, Meppel; A M van Rhljn (fa. H Verhoek, machlnefabr.), Thorbeckegracht 72. Zwolle, cur. mr. J F M van Wegen; H P I Wlllemsen (fa. WIBO, metaalbedrijf). Akkerweg 6. Drie bergen. cur. mr. D H t Cate; J Bleeker (aannemer), Dorpsstraat 54, Tuitjehom. cur .mr. H J J M Dlesfeldt. Alkmaar. in ons staatsbestel nog steeds van grote waarde. Een homogene regering met eigen, zelfstandige bevoegdheden blijft gewenst. De premier vreesde dat uitvoering door West-Duitsland van het veel besproken plan-Leber zeer ernstige ge volgen voor ons land zou kunnen heb ben. De regering zal zich over even tuele stappen beraden als de Bonds republiek het plan toch zou gaan uit- Berghuis ziek Eerste-Kamervoorzitter prof. Mazure deelde vanmorgen aan het begin van de vergadering mee dat lid van de senaat mr. Siegmann (kath.v.) wegens drukke ambtsbezigheden voor het lid maatschap van de Kamer heeft be dankt Mr. Siermann behoort tot de groep christen-radicalen. Halverwege de vergadering moest prof. Mazure voorts meedelen dat AR-fractieleider dr Berghuis vanmorgen op weg naar Den Haag ziek was geworden en be richt van verhindering had gestuurd. Na de premier werd het woord ge voerd door minister Witteveen over de financiële aspecten van het regerings beleid. De heer Witteveen benadrukte nogmaals dat als gevolg van de deva luatie van het pond een grote mate van beperking van de loon- en kosten stijging voor ons land nog meer nood zakelijk is geworden. De totale effec ten van de devaluatie zijn nog niet geheel te overzien.. Minister Witteveen deelde voorts mee dat hij het noodzakelijk acht om door te gaan met de centrale financie ring van lagere publiekrechtelijke lichamen. AMSTERDAM Op 8 december staat de inschrijving open op f 3 mil joen 274% 30-jarige jubileum-premie obligaties van f 100 a 100» van het Nederlandsche Roode Kruis, storting van f 100,13, 19 december, voor uit breiding van taak. aflossing van 3 a 5 ton bankkrediet, liquide maken van geïnvesteerde kapitalen en overbrug ging totdat f Bi min uit vruchtkapi talen vrijkomt. Van de 30.000 stukken worden 4355 in 1968/06 met premie uitgeloot, waarvan 870 met f 110 en 3335 met f 105 premie en 25.645 in 1997. Voorts zijn er 7 premies van f 100.000 in 1968. 1971, 1976. 1982. 1987. 1990 en 1997, 4 premies van f 50.000, 25 van f 25.000. 1 van f 20.000. 29 van f 10.000 en 24 van f 5000. De rentevoet is 5%. Vervroegde aflossing is niet toegestaan. Een consortium van bijna alle Nederlandse banken onder leiding van Pierson, Heldring en Pierson, en de Amsterdam-Rotterdam Bank ver zorgt de lening. Londens beurs hoger LONDEN De koersen op de ef fectenbeurs stegen dinsdag opnieuw ondanks het verzet van De Gaulle te gen het toetreden van Engeland tot de Euromarkt. Grote industrieën hadden de leiding en de index van Financial Times voor 30 aandelen steeg 5,6 tot 407.1. Exporthuizen als Leyland en Distillers werden eveneens gevraagd. Goudaandelen echter bleven dalen, U- nion Corporation viel 10 shilling, St Helena 2 en 414. Regeringsobligaties waren meerendeels de gehele dag loom, banken gingen vooruit na loom begin en enige verzekeringsfondsen stegen scherp. Surséance Nyma ARNHEM Op advies van bewind voerders is Nyma anderhalf jaar defi nitief surséance van betaling verleend. Bewindvoerders raadden onmiddellijk liquidatie sterk af, daar de opbrengst minimaal zou zijn tegenover zeer hoge afwikkelingskosten. Ook geleidelijke liquidatie noemden zij kostbaar. Zij zijn al bezig het personeel van 1000 tot 200 te verminderen. Als zij de verwachte produktie tegen berekende prijzen kunnen verkopen is winst mo gelijk. Zij kunnen dan overleg over overneming voeren. Enkele serieuze gegadigden hebben zich gemeld. Er blijven onzekerheden en Nyma is t« klein, doch maakt een kwaliteitspro- dukt. Voor afnemers moet het aan trekkelijk zijn niet afhankelijk te we zen van monopolisten, aldus bewind voerders. Gojidmarkt bleef rustig LONDEN De waarschuwing van De Gaulle voor moeilijkheden met de dollar had weinig invloed op de Euro pese goudmarkten na dat de goudstorm van vorige week tot rust gekomen was. Zelfs in Parijs waren de goudomzetten dinsdag 50 pet lager dan de dag tevoren, hoewel nog verre boven normaal. Te Londen, Zürich en elders waren zij bijna normaal maar de prijs bleef dicht bij het plafond van 35,19 7/8 dollars. Het pond was eveneens dicht bij het plafond van 2.42 dollars, doch de wisselmarkt was Contante wisselkoersen AMSTERDAM, 29 november Con tante prijzen Londen 8.707i8.707i; New York 3.59*s3.597b; Montreal 3.33A3.33H; Parijs 73.34—73.39; Brus sel 7.24%—7.2574; Frankfort 90.24— 90.29; Stockholm 69.50 >4—69.55'4; Zü rich 83.32 >483.37 74 Milaan 57.6474 57.69>4; Kopenhagen 48.177448.2274; Oslo 50.287i—50.3374: Wenen 13.8974— 13.9074; Lissabon 12.567412.5774. Grootste hoogoven van West-Europa bij IJmuiden IJMUIDEN Hoogoven VI, de grootste hoogoven van de Kolen- en Staalgemeenschap is in werking gesteld. Dit is het eerste bedrijf van het plan voor 4 miljoen ton staal van de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken. De haard- doorsnede is 10 meter, de oveninhoud 2100 kubieke meter, de investering f 110 miljoen, de dagproduktie voor eerst 3000 ton ruw-ijzer maar als in 1970 de knuppelfabriek gereed komt, en een mengsel van knuppels en sin ters mogelijk is, 4000. De oven zal goedkoper zijn dan de huidige ovens en het cokesverbruik verlagen van 500 tot 480 kg per ton. In 1963 was het nog 600 en vroeger 900. Het hele plan zal f 1,1 miljard vergen Ertskade II en oxystaalfabriek II moeten in 1968 ge reed komen, blokwalserij III en warmbandwalserij II in 1969. Van de bestellingen wordt 55 pet. in Neder land geplaatst. Dit is te danken aan de eigen bouwafdeling, die 650 mensen werk geeft. De instrumentatie en elektrische uitrusting van de oven heeft f 13 min. gekost, waarvan f 2.6 min. meetapparatuur. Batave Margarinefabrieken te Nij megen: Aandeelhouders behandelden een statutenwijziging om de ar beidsvoorwaarden voor de directie die in 12 jaar geen salarisverhoging kreeg door commissarissen te doen vaststellen. Dit jaar is weer zeer be perkte winst gemaakt en dividend is niet te verwachten. Beers' Zonen verwacht dat 1967 aan de verwachtingen zal beantwoor den. Het marktaandeel van Scania- Vabis is gehandhaafd en rationalisatie heeft de kosten goed gedekt. De winst zal niet achtert>lijven bij hert gun stige 1966 Claimliandel Desseaux r AMSTERDAM De claimhandel voor de emissie van f 1.966.000 aande len Tapijtfabriek H. Desseaux te Ose k 200 procent, ten volle winstdelend over 1967/68, in verhouding 1 op 3, begint 27 november, inschrijving 6 de cember. Beursnotering wordt ge vraagd. Redelijkerwijze mag men weer 15 procent dividend verwachten. Met tegenvallers bij de reorganisatie te Dendermonde moet men weer reke ning houden. De investering te Den dermonde zal in 1967 en 1968 f 10 min. bedragen meer dan men dekken kan uit de f4 min. van de emissie en wat er verder in de kas komt, zodat er zeker weer een bankschuld zal zijn. Alle niet-weef seis worden daar gecon centreerd en dit vergt grote uitgaven. De omzet is thans 20 procent hoger. Van de Britse devaluatie zal de uit voer weinig merken en de in Enge land en Ierland de laatste 4 maanden gekochte wol is in ponden gedekt. De voorraaddaling in 1966/67 houdt ver band met prijsdaling voor grondstof fen, waarvoor 7 ton verlies werd ge nomen, juist toen de laatste maanden de afzet de produktie overtrof. Het Nederlandse marktaandeel in het gen re van Desseaux is 17 a 20 procent. Zij verwacht een zware strijd waarin de zwakken wegvallen en streeft er naar het marktaandeel te vergroten, steunend op sterke marktpositie, effi- ciëncy en goed samenspel in de top. Agiodividend in de toekomst is zeker niet uitgesloten, en de directie is geen bewonderaar van plaatsing van aonde- len buiten aandeelhouders om. jJes- seaux neemt proeven met geluiddem pende wand- en plafondbekleding. H. van Dam Azn en Zonen (dochter van de Bank voor Onroerende Zaken) te Amsterdam gaat ter uitbreiding van internationale zaken samenwer ken met Jones, Lang, Wootton (pro perty consultans, valuers and re al-estate agents) te Londen. Zij zal als correspondent in Nederland optreden en Jones als correspondenten te Lon den, Brussel, in Australië en Nieuw-Zeeland. poppewagens schoolborden P CCI C hobbelpaarden steppen - fietsjes 1 bi Km hl J mm m4 en nog veel meer kleine speeltjes bij NIEUWE RIJN 35 Op ieder karton Dortmunder zit een spaarzegel*. Knip 't uit! Voor vier zegels krijgt, ja krijgt u, gratis, zo maar, zo'n stoere pul. Hebben? Bier halen dan bij uw leverancier. Dortmunder Bier van Oranjeboom. Da's Beter Bier. Weet U wel?! I STOERE/ BIERPUL Jf ERATIS Wety LEIDEN ALPHEN Per pak **************************- Kippensoep VENDA Per blik 75 500gram ClllpS Reuze zak X Jscups Puur en witte choc 200 gram 99SO6S990O99 Per pak 500 gram VENDA Roodmerk 9 9 O O 9 9 9 O VENDA Berliner150 gram 69 i Rosbiefv«**99 Alleen vrijdag en zaterdag Varkensrollade heeiuk g**soo ^3.481 Rosbief lappen 500 gram 3»88 Runderlappen 500 gram 3.381 Stoofvlees1000gram 4.98| i WINKELCENTRUM V&D ALLES IN ÉÉN HUIS. r4»ioit'ir.--i.Ki=s=s=it'iMjrnf

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 14