FORSYTE OP SCHERM: STRATEN VERLATEN Kosten: een tientje per woord Frankrijk wil meer kinderen Eerste sneeuw in Grenoble Russen niet op volle sterkte Drie Italiaanse rovers wisselden van auto's McNamara zou nu toch aftreden 9 DINSD\G 28 NOVEMBER 1967 (Van een onzer redacteuren) Tv-attractie de Forsyte Saga maakt een goede kans aan het eind van het jaar te worden uit geroepen tot „hét stuk van het jaar". Na het BBC-succes in Engeland is John Galsworthy's meersterwerk ook in Nederland onverwacht op grootse wijze herleefd. Wat voor velen was ge worden tot „bestofte literatuur" (Galsworthy werd dit jaar een eeuw geleden geboren) is door de televisie tot nieuw leven ge bracht. Zó zelfs, dat boekhande laren er record-verkopen mee boeken en belangrijke vergade ringen worden uitgesteld „om dat men de Forsyte niet wil PI! In Engeland beschouwde men het destijds als een waagstuk. Donald Wilson, dramaturg bij de BBC, was in het begin een beetje zorgelijk gestemd. Het was tenslotte niet denkbeeldig, dat een serie van 26 afleveringen halverwege bij het gro te publiek zou gaan vervelen. Maar alle sombere voorgevoelens bleken al gauw gelogenstraft toen na elke uitzending stromen brieven bin nenkwamen. Een succes voor de BBC, die voor de rechten (na elf jaar onderhandelen van Metro Goldwyn Mayer verkregen) kapitalen had moeten neertellen. Anderhalf Jaar heeft men er ln Londen aan gewerkt voordat men de dialoog van 300.000 woorden op pa pier had staan, voordat men de meer dan 100 decors gereed had, de 1300 kostuums waren genaaid en men de acteurs en actrices had gevonden voor de 120 sprekende rollen. Toen men na dat alles de optelsom ging maken, bleek, dat de hele produktie een slordige drie miljoen gulden had gekost. Dat wil zeggen: een tientje per woord.... SUCCES Succes voor de BBC, succes voor de VARA. Maar ook en vooral voor de acteur en de actrice, die de Forsyte die inhoud gaven, die haar ook op het scherm tot een historisch werk heeft gemaakt: Eric Porter en Nyree Dawn Porter, in het stuk nu een gewezen echtpaar, in werkelijk heid ondanks de naam twee mensen, die niets met elkaar te maken hebben. Nyree, die de rol van Irene vertolkt, is getrouwd; Eric (Soames), 39, vrijgezel. In de laatste afleveringen zijn zij wat naar de achtergrond gebracht om plaats te maken voor een nieuwe generatie: de charmante Fleur, doch ter uit het tweede huwelijk van Soames en Jon jr., zoon van Jo en Irene, Soames eerste tragische liefde. Met hun intrede in het familiever haal is een nieuwe episode begonnen en iedereen vraagt zich nu af: wat zal het worden tussen de beide jongste Forsytes, die nog steeds on kundig zijn van de drama's, die zich in de tijd voor hen in de familie hebben afgespeeld. VERGRIJSD Toch: ondanks het feit, dat de hoofdfiguren van het begin nu ver grijsd zijn en geen hoofdrol meer spelen, zijn zij gebleven wat zij waren: intrigerende karakters, die Kenneth More als Jo Forsyte in zijn „jonge jaren": door het hele drama heen de aartsvijand van Soames. Beiden hebben verklaard het stuk als het belangrijkste te beschouwen, dat zij ooit hebben gespeeld. Maar beiden ook waren blij, dat zij na 36 afleveringen (in Engeland is de serie al afgelopen) hun masker weer kon den afzetten. Maandenlang hadden zij zich moeten vereenzelvigen met de hoofdpersonen: in de studio, maar ook daarbuiten. „We waren er zo door gefascineerd, dat het moeilijk was ons ervan los te maken". Van daar, dat Nyree zich wekenlang terugtrok in haar buitenhuis in Grie- I kenland, en Eric Porter zich samen met Hildegard Knef stortte in een avonturenfilm („Lost Continent"), waarin hij de rol speelt van de kapitein van een kaperschip. ROEM Het is vooral de laatste geweest, die met zijn Soames-rol roem ver wierf. Deze week werd hij door de Engelse vakbond van tv-produ- cers en regisseurs uitgeroepen tot de beste tv-acteur van het jaar. De man, die in Engeland wordt beschouwd als een klassiek acteur, een goede Shakespeare- vertolker, stond overigens aanvankelijk wat gereserveerd tegenover de hem toe bedeelde Soames-rol. „Ik beschouwde het eerst als een interessante ervaring. Pas later kreeg de figuur Soames me in haar greep. In zekere zin lijk ik wel een beetje op hem. Ik ben gecompliceerd, net als hij alleen heb ik niet genoeg geld om mijn complexen te kunnen uitleven". Wat hem boeide, was het karakter van de hoofdfiguren: van buiten koud, maar van binnen kokend. „Ik heb de kijkers duidelijk willen ma ken, dat zelfs de hardste man zijn goede kanten heeft. Die had Soames zeker ook. In zijn liefde voor Irene bijvoorbeeld. Hij hield ontzettend veel van haar, maar hij kon zich niet uitdrukken. Overigens hadden die twee nooit met elkaar moeten trou wen, ze pasten niet bij elkaar." Hoe zijn succes bij de vrouwen te verklaren? „Ik geloof, dat de figuur haar intrigeert. Ze zouden hem wil len ontdooien". Dat is waarschijnlijk ook de reden, waarom hijzelf veel post van vrouwen ontvangt. Eric Porter gaat er overigens nau welijks serieus op in. „Ik ben een maal getrouwd geweest en dat was voor mij een les. Ik ontdekte, dat zij tussen mij en mijn werk instond. En mijn werk vind ik toch wel het belangrijkst". FANMAIL Met Nyree Dawn Porter is het anders verlopen. Niet zoals Soames rolde zij toevallig in haar rol. „Ik heb altijd Irene willen spelen", zegt zij. „De Foryste Saga boeide me al als meisje". Waarom? Ook waar schijnlijk omdat zij er zichzelf in zag. Ze geeft toe: „Ook ik ben eigenlijk min of meer een gespleten persoonlijkheid". Evenals haar tegenspeler ontvangt zij veel fanmail. Vrouwen houden haar aan op straat om haar te vertellen, dat haar mannen verliefd op haar zijn. In brieven worden haar huwelijksaanzoeken gedaan. Men weet meestal niet, dat zij in tegenstelling tot Eric Porter ge trouwd is: met Bryan Dawn, evenals zij, acteur. „Veertien maanden lang heb ik mijzelf Irene gevoeld", vertelt zij. „Zelfs in mijn vrije tijd was ik lid van de Forsyte- familie. Vreemd, maar juist die rol liet me nooit los. Zij boeide me ongelooflijk. Ik heb er zelfs voor leren piano spelen. Ik vond het gek voor de camera's net te doen alsof." Urenlang oefende zij op de klassieken, op Chopin, Schubert en Beethoven. En ook na de serie is zij ermee doorgegaan. REPUTATIE een „push up" geweest. Ook de reputatie van de andere spelers is er door vooruitgegaan. Namen, die tot voor vorig jaar onbekend waren, zijn er „ingeko- Evenals dat trouwens het geval is met de naam van Galsworthy zélf. Weliswaar had deze Nobelprijswin naar al een vaste plaats ingenomen in de Britse- en wereldliteratuur- historie, maar in de meeste boeken kasten waren zijn werken vergeeld en onder het stof geraakt. Holly, de charmante dochter uit het tweede huwelijk van Jo1 en Helène, bij wie Fleur en Jon vaak geziene gasten zijn. Fleur, gechaperonneerd door haar vader, als bruid naar het stadhuis. Wie de bruidegom zal zijn, mogen de kijkers nu alleen Zakelijke uitgevers hebben na de tv-serie zijn naam opnieuw op de markt gebracht. Er verschenen nieu we, keurig gebonden, uitgaven. En zowel in Engeland als in Nederland werd bat boek een kassucces. Galsworthy wordt weer gelezen. Een oud familie- drama, dat in de vorige eeuw miljoenen wist te boeien, daarna alleen bij scholieren en leraren nog in leven was, is thans ook bij het grote publiek weer tot nieuw leven gebracht. Voor een belangrijk deel is dat het werk geweest van Donald Wilson, die van de zes romans en dé twee korte verhalen, waaruit de saga bestaat, een ook nu nog tot de verbeelding sprekend verhaal wist te Het kostte hem anderhalf jaar werk. Uit het somtijds wat langdra dige verhaal wist hij door zijn gedegen vakmanschap en artistiek inzicht, een dialoog op te bouwen, dat nu al maanden lang miljoenen in zijn ban houdt NOG TIEN Ondanks sombere voorspellingen, ondanks het feit, dat verhalen als de Forsyte in deze tijd nog slechts door weinigen blijken te worden gewaar deerd, is hij erin geslaagd miljoenen kijkers aan hun tv-toestel te binden. Dat de afsluiting van de serie bij de Engelse kijkers een leegte achter liet, kan ook op zijn naam worden geschreven. In Nederland is de serie nog niet tot een eind gekomen. Maar het staat wel vast, dat ook in Nederlandse huiskamers het verdwijnen van de Forsyte Saga straks vooral bij de vrouwelijke kijkers als een gemis zal worden gevoeld. Wannéér dit moment zal zijn aan gebroken is nog niet bekend. Na de serie van 16, die de VARA tot het eind van dit jaar uitzendt (de laatste drie worden uitgezonden op 2, 18 en 26 december), zal nog een korte reeks van tien volgen, waarmee begin volgend jaar wordt gestart. Deze stukken zijn samengesteld uit Galsworthy's twee aanvullende korte verhalen Indian Summer en To Let. De VARA heeft met het besluit ook deze delen nog uit te zenden ongetwijfeld miljoenen kijkers een dienst bewezen èn uiteraard zichzelf. Want waar de Forsyte dui zenden pennen én tongen in bewe ging bracht, kon men deze trekker van het jaar gewoon niet opgeven.... Fusie van twee gewestelijke orkesten (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het West Neder lands Symphonie-Orkest en het Zuid-Hollands Orkest wensen zo spoedig mogelijk te komen tot vor ming van één gewestelijk orkest voor Zuid-Holland, waarin beide zullen opgaan. Het overleg hierover is ge voerd onder auspiciën van de Cultu rele Raad van Zuid-Holland. B. en W. van Schiedam delen dit mee in de memorie van antwoord bij de gemeentebegroting. (Burgemeester H. Roelfsema van Schiedam is voor zitter van de Culturele Raad-red). De taak van het nieuwe orkest zal in de eerste plaats bestaan uit het begeleiden van kooruitvoeringen. Daarnaast zal het zelfstandig optre den met orkestconcerten, zowel voor een algemeen publiek als voor jonge ren (o.a. schoolconcerten). De stichting in oprichting heeft de provincie en de grote en middelgrote gemeenten in Zuid-Holland om subsi die gevraagd. Aan Den Haag en Rot terdam is een bedrag van 15.000 per jaar verzocht De standplaats van het orkest wordt Delft. Daarom is het bestuur van de Prinsenstad om een jaarlijkse bijdrage van 50.000 gevraagd. 1 Scène uit het begin: Soames en Irene in de tijd, dat zij nog getrouwd waren. In middels zijn beide hoofd1- figuren vergrijsd geworden in het familiedrama. PARIJS De Franse regering is bang voor een politieke en econo mische teruggang als er niet meer kinderen worden geboren. Zij wil dan ook op korte termijn een rapport hebben over maatregelen, die een verdere daling van het geboortecijfer moeten voorkomen. Drie jaar geleden bedroeg het aan tal levendgeborenen op de duizend inwoners 18.8, in 1966 17,4 en men verwacht dat dit cijfer dit jaar zal teruglopen tot 16,7. GRENOBLE Maandag is in Grenoble, waar in februari 1968 de Olympische Winterspelen worden ge houden, de eerste sneeuw gevallen. De sneeuwlaag in de stad zelf is 10 cm dik. In het gebied van de Cham- rousse, waar de skiërs in actie zullen komen, en bij de bobbaan van Alpe d'Huez viel ruim 20 cm. v. 't Hooft niet meer in Ned. hockeyelftal DEN HAAG De 27-jarige Hil- versum-speler Francis van 't Hooft heeft zich teruggetrokken uit de kernploeg voor het Nederlands hoc keyelftal. Van 't Hooft, die gymnastiekleraar is, heeft met dit besluit een mooie interlandcarrière afgesloten. Hij kwam totaal 61 maal voor Nederland uit en speelde o.a. mee in de natio nale ploeg in de tomooien te Ahma- dabad (1962), Lyon ('63), Het Olym pische "tornooi in '64 in Tokio en hij maakte deel uit van de ploeg, die dit jaar een toernee door India en Pa kistan maakte. Leider Bolsjoi overleden PARIJS Leonid Lavrosky, de artistiek directeur van het beroemde Bolsjoi-Ballet, is maandagmorgèn in een Parijse hotelkamer na een hart aanval overleden. Hij was 62 jaar. Lavrosky was sinds 1945 leider van het Russische balletgezelschap. Voor dien gaf hij leiding aan het ballet van het Theater Maly en was hij choreograaf aan het Kirov-theater. Zijn stoffelijk overschot wordt naar Moskou gebracht. MOEILIJKE OPGAVE ORANJE MERKWAARDIGE INTERLAND (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De eerste officiële landenontmoeting tus sen de voetbalelftallen van Ne derland en Rusland, morgen avond om half negen in het Rot terdamse Feyenoord-Stadion, wordt één van de meest merk waardige interlands die het Oranjeteam in de loop van de vele jaren ooit heeft gespeeld. De schorsing van Keizer en de rebellie van zjjn vijf clubgeno ten, alsmede het niet beschik baar zijn van de NAC-speler Van Gorp en het passeren van doelman Pieters Graafland zjjn er oorzaak van dat bondscoach Kessler in feite een gelegen heidscombinatie op de mat brengt. Het frappante is echter dat ook de Russen om vrijwel Identieke redenen niet met hun sterkste formatie kun nen aantreden. De vermaarde doel- Zondagavond grens over bij Vaals (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De drie Ita liaanse gangsters, die in de nacht van zaterdag op zondag voor vijf tigduizend gulden aan gouden sieraden en horloges bij Brünott in Rotterdam hadden gestolen, hebben op geraffineerde wijze kans gezien ons land te verlaten. Daarbij hebben zij een wisseltruc toegepast met twee korenblauwe Alfa Romeo-sportwagens. Vreemd Is, dat het drietal reeds zondagavond bü Vaals op opvallende wijze de grens overreed en dat de Rotterdamse politie daarvan pas maandagavond op de hoogte werd gesteld. Hoe het een en ander zich heeft afgespeeld, is nog duister. De politie heert de Duitse collega's ge vraagd de jacht op het drietal te ope- Het is komen vast te staan, ondermeer door de vondst van een stukje stof, waarop briljanten vast hebben gezeten, dat de in Delft gevonden auto is ge bruikt bij de roof. In de nacht van de roof heeft de Haagse politie deze wagen in Den Haag gezien met dezelfde nummers. In Delft raakte de politie bij een achtervolging toen het spoor kwijt. WAAR? De grote vraag is wara en wanneer de rovers de wagens hebben gewisseld. Hebben zij twee korenblauwe Alfa Ro meo's gestolen, of zijn zij met een eigen auto de grens overgekomen en ook weer vertrokken? Het is in ieder geval zeker, dat het bewuste drietal in de wagen zat. die bij Bergh bij Arnhem de identiteitspapieren acherliet en hals over kop terug reed naar Arnhem. Van de nummerplaat waren toen slechts de letters TO «Turijn) te zien. Dat speelde zich zondagmorgen af. De wagen is die dag nog bij diverse posten gezien. En terwijl de politie maandag nog zocht naar de rovers en zij maandagmorgen in Delft de Alfa Romeo vond, bleek het trio reeds zondagavond om acht uur bij Vaals over de grens te zijn ver dwenen. Zij naderden met geblindeerde num merplaten (daarom vermoedt de politie dat het hun eigen wagen is) in hoge snelheid de grenspost. Toen zij een stopteken kregen, werd de snelheid verminderd, maar onmiddellijk daarop were verhhoogd. Waarna de wagen met grote snelheid in de richting van Aken verdween. Er zaten drie mannen in de auto. De mogelijkheid bestaat, dat de drie iden titeitsbewijzen opzettelijk in handen van de politie zijn gespeeld en vals zijn. Zijn de bewijzen echt dan zijn de man nen in eigen land evenmin veilig. Post doet mee met koopavond ROTTERDAM In acht gemeen ten in het postdistrict Rotterdam waar vrijdags koopavonden worden gehouden zullen de postkantoren met ingang van 1 december vrijdagsa vonds van zeven uur tot half tien geopend zijn. Het zijn Capelle aan de IJssel, Hendrik Ido Ambacht, Ne- der-Hardinxveld en Ridderkerk. Tij dens deze openstelling kunnen alle soorten postzaken worden afgedaan. Dit besluit is het resultaat van een landelijke proef die de PTT in sa menwerking met de Rijkspostspaar bank en de Postcheque- en Girodienst in deze gemeenten heeft gehouden. De bij de proef ter beschikking geko men cijfers tonen aan dat de - avond-openstelling van de kantoren in een behoefte zal voorzien. Liever Kennedy dan Johnson WASHINGTON In een opi nie-onderzoek in de Verenigde Staten heeft 52 procent van de ondervraag den zich uitgesproken voor senator Robert Kennedy als democratische kandidaat voor de presidentsverkie zingen van volgend jaar. tegen 32 procent voor president Johnson. De resultaten van het onderzoek van het Harri-instituut werden vandaag in de Washington Post gepubliceerd. VAN BEVEREN man Yashin moest wegens een bles sure verstek laten gaan, terwijl ook de spelers van Dynamo Kiew in ver band met de Europa-cup, niet kun nen worden opgesteld. Slechts zes spelers die vorig jaar de eer van hun land in Engeland verdedigden zullen de trip naar Nederland meemaken. Niettemin kan een interessante strijd tegemoet gezien worden, daar staan de kwaliteiten van de invallers garant voor. Bovendien mag van de debutanten ln beide teams verwacht worden dat zij willen bewijzen niet bij toeval in het nationale team te zijn gekozen. Vooral zal moeten blij ken of de 19-jarige Sparta-doelman Jan van Beveren, die door zijn goede spel in zijn club de aandacht van bondscoasch Kessler op zich vestigde, reeds tot internationale hoogte reikt Het Russiche team mag nauwelijks zwakker worden geacht dan de for matie die op de wereldkampi oenschappen 1966 uitkwam. De laag van topvoetballers in Rusland is bij zonder groot en het onderling verschil tussen de spelers is dan ook uiterst gering. Bovendien hebben de invallers reeds internationale erva ring opgedaan dn vertegenwoordigen de elftallen. Het doel van de Russische toernee na het duel tegen Nederland speelt Rusland op 6 december tegen Enge land om vervolgens een trip door Zuid-Amerika te maken is de con ditie tijdens de wintermaanden, wan neer de Russische competitie stilligt, op peil te houden. Bovendien heeft trainer Michail Jakoesjon daartoe een reeks speciale trainingsmethoden uitgedacht, gekoppeld aan verstandi ge vorm van ontspanning. Dat het Nederlands elftal het be paald niet gemakkelijk zal krijgen* blijkt uit de behaalde resultaten van 1966: van de veertien wedstrij den beslisten de Russen er negen ln hun voordeel, twee eindigden in re mise en driemaal dolf men het on derspit. In de Russische verdediging zullen aanvoerder Sjesternjow en Afonin die bij de wereldkampioenschappen, de ondankbare taak kreeg Pele uit te schaketen, stellig niet ontbreken. De driemansvoorhoede Rusland han teert waarschijnlijk het 433 sys teem zal vermoedelijk bestaan uit debutant Nodia, Banisjewski die, on danks zijn jeugdige leeftijd (21 jaar) reeds 31 maal voor het nationale te am uitkwam, en routinier Tsjislenko. Beide trainers zullen tijdens het duel de mogelijkheid hebben spelers te vervangen. De leiding is in handen van de Schotse arbiter Davidson. Jjj na iedere maaltijd. 25 c Want Doublemlnt kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. WASHINGTON McNamara zal morgen tot president van de Wereldbank worden gekozen en aftreden als minister van defen sie van de Ver. Staten. McNama- ra's kandidatuur werd vorige week voorgelegd. President Johnson heeft er zich mee ver enigd. Aldus meldt Ass. Press. Als McNamara benoemd wordt, zal hij zijn nieuwe ambt vermoedelijk be gin volgend jaar aanvaarden. Tot zo lang wil de huidige president, Woöds. aanblijven. Al maanden doen geruchten de ron de. Een vriend van de McNamara's zei: ..Hij wilde al zo lang weg. Hij heeft het nodig. Hij kan niet meer". Als een van zijn opvolgers wordt gouverneur Connally van Texas genoemd. De Wereldbank verstrekt onderont wikkelde landen kapitaal dat niet via gewone handelsbanken te krijgen is. Dit geld komt van de 106 lidstaten. In tussen is Charles Frankel afgetreden als onderminister van onderwijs en cultu rele zakenHij zou het niet eens zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9