Oorlogskansen om Cyprus minder na Grieks toegeven Rennies Terwijl invasietroepen zich inschepen Regering praat niet met werkgevers over salaris ambtenaren De Gaulle deelname over Britse aan EEG KVP voelt niet voor stembusakkoord DINSDAG 28 NOVEMBER 196' ANKARA Terwyl de Turkse regering nog steeds overleg pleegt met oppositieleiders, terwijl allerwege sprake is van een verminde ring van de spanning om Cyprus, terwijl Griekenland bereid schijnt aan de eisen van Turkije tegemoet te komen, wat betreft de terug trekking van de Griekse troepen van het eiland Cyprus, heeft het Turkse invasieleger zich ingescheept in de haven Mersin, op 65 kilometer afstand van Cyprus, en luidt het laatste onbevestigde bericht, dat deze vloot vanmorgen vroeg uitgevaren is. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Na inwilliging door de regering van het verzoek van de werkgeversverbonden te mogen praten over de ambtena rensalarissen voor 1968 is kort daarop gistermiddag van rege ringszijde alsnog het bericht ge komen dat het kabinet-De Jong toch niet bereid was tot dit ge sprek. De werknemersvakcentralen toon den zich vanmorgen gelukkig met deze afwijzing. Men noemde het vol komen onjuist, dat werkgevers zich rechtstreeks tot de regering richten om zich "te men'gen in het overleg tussen overheid en ambtenarenorga- nisaties, dat nog nauwelijks is be gonnen. Hadden de werkgeversbonden wil len praten, aldus de 'heer Van Ei bergen (UIMV), dan was er ook nog de Stichting van de Arbeid. Hij vond 'het een belediging van de regering om bij bewindslieden, die steeds heb ben aangedrongen op matiging en voorzichtigheid bij de lonen voor volgend jaar, te gaan vragen of de regering alstublieft geen gekke dingen wil gaan doen met de amb tenarensalarissen. Regelmatig De heer H. H. Wemmer», voor zitter van het Verbond van pro testants-christelijke werkgevers, wees erop dat de werknemersvak centralen regelmatig naar de rege ring stappen om over verschillende zaken te praten. Hij verdedigde het recht van elke burger met de rege ring te spreken. Kloos Ir. Bosma (voorzitter CSWV) had namens de werkgeversbonden de heer Kloos, voorzitter van het over legorgaan van de drie vakcentralen, .in kennis gesteld van het plan van de werkgevers naar de regering te gaan. De heer Kloos heeft daarbij niet naar de Stichting van de Arbeid ver wezen; ook heeft hij zich niet duide lijk afwijzend opgesteld en voorts geen enkele animo getoond met de werkgevers mee naar de regering te gaan. De heer Kloos zou de zaak wel aan zijn collega's van het NKV en het CNV doorgeven, maar, naar ons bleek, had de heer Van Eibergen tot vanmorgen nog niets over deze kwestie van de heer, Kloos gehoord. Op het PvdA-congres is deze zaak zaterdag waarschijnlijk uitgelekt. Vervolgens is de regering duidelijk Kerstpost verbrand in Australië MELBOURNE Ongeveer vier honderd zakken post, waaronder vele ongetwijfeld met kerstwensen zijn gisteren in het postkantoor van Mel bourne verbrand. De schade wordt geschat op meer dan 500.000 Austra lische dollar (ruim 2 miljoen gulden). Het betrokken kantoor behandelt de post van en naar Victoria. PARIJS De Franse Prix Femina voor letterkunde is toegekend aan Claire Etcherelli voor haar boek „Elisé ou la vraie vie". Claude Simon heeft voor zijn roman „Histoire" de Prix Medicis gekregen. gemaakt dat de vakcentralen een ge sprek van de werkgevers met de re gering niet in dank zou afnemen, waarop gistermiddag het kabinet meedeelde van het onderhoud af te De heer Wemmers vond het niet zo vreemd de regering het gewicht van maatregelen op het terrein van de ambtenarensalarissen onder de aandacht te brengen. Hij verklaar de zioh er tegenstander van dat ambtenaren reeds per 1 januari een voorschot krijgen op de te verwach ten gemiddelde loonstijging voor het bedrijfsleven. Over dit gemiddelde is thans nog niets te zeggen. Elk voorschot gaat onmiddellijk functioneren als een minimale loonsverbetering waarop elke bedrijfstak dan rechten zou doen gelden. De overeengekomen vrije loon politiek, aldus de heer Wemimers, is dan onmiddellijk al om zeep gehol pen. In werkgeverskringen zou men het niet onjuist vinden wanneer de ambtenaren eerst in de loop van 1968 een loon- of salarisverbetering kre gen. De optrekking van het minimum loon is op 1 juli 1968 bepaald om te voorkomen dat de lonen in het be drijfsleven zich aan de verbetering van het minimumloon zouden op trekken. Hetzelfde krijgt men vol gens de werkgevers met de ambte narensalarissen. In spanning wacht men thans af hoe de regering zich in het overleg met de ambtenaren- organisaties zal opstellen. De publieke opinie in Turkije is meest onduidelijk. Premier Demi- rel wil nationale eenheid. Vandaar dat |ij de oppositie heeft uitgeno digd het kabinetsberaad bij te wo nen. Gisteravond en vannacht heeft men vergaderd. Uiteindelijk schijnt overeenstemming te zijn bereikt, maar het wantrouwen blijft, dat Griekenland een soort vertragings- taktiek voert. De Grieken en ook Makarios zijn bereid in te stemmen met terug trekking van de 12.000 man Griekse troepen. Makarios wil in dat geval alle troepen weg laten trekken, ook de Turkse en Griekse contingenten van enige honderden manschappen. Slechts het VN-leger kan blijven. De Grieken willen hun leger in drie maanden tijd weghalen. Tur kije gaat akkoord, als de VS die drie maanden garanderen. De ac tiviteit van Cyrus Vance, de verte genwoordiger van president John son, is dan ook uitermate groot. Hij onderhoudt een soort pendeldient tussen Ankara, Athene en Nicosia. Nu wacht hij nog in Ankara op het Turkse antwoord op de Griekse voor- De publieke opnie in Turkije is voor oorlog. Het leger wenst mili taire interventie. Dat is ook de re den, dat de militaire voorbereidin gen gewoon zijn doorgegaan en vliegtuigen nog dagelijks boven Cy prus vliegen. Geruchten zijn er genoeg, vooral nu een deel van de vloot schijnt te zijn uitgevaren. Alle verloven wer den ingetrokken en het bericht, dat McNamara iVIET voor het eerst wordt melding gemaakt van de mogelijkheid, dat de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, zal aftreden. Tot dusver kwamen de voorspellin gen niet uit. Niettemin zijn zulke berichten iets van een weerspiegeling geweest van het onbehagen waarmee de met een bijzonder verantwoordelijke taak be laste minister bepaalde ontwikkelin gen heeft gadegeslagen. In de afge lopen maanden nam president John son beslissingen die niet strookten met de inzichten van McNamara, zoals het opbouwen van een anti raket-systeem en uitbreiding van de bombardementen op Noordvietna- mese doelen. Of de minister zijn portefeuille ter beschikking zal stellen hangt af van de beslissing, die morgen over het presidentschap van de Wereldbank wordt genomen. Het zou betreurenswaardig zijn. als deze zeer bekwame Amerikaan uit het kabinet van Johnson zou treden. Met hem zou een deel van de mati gende invloed verdwijnen. (Vervolg van pag. 1) De president sprak ook nog uitvoe rig over de Franse gemeenschap in Canada. Hij beschuldigde de Cana dese regering van partijdigheid ten aanzien van de Frans-Canadezen. Deze zijn blootgesteld aan druk van de kant van de Angelsaksische eco nomie. Quebec zou een soevereine staat moeten worden en de solidari teit van de Franse gemeenschap aan beide kanten van de Atlantische Oce aan zou moeten worden georga niseerd, aldus president De Gaulle. Reactie In een officieel communiqué ver klaarde het Britse ministerie van buitenlandse zaken, dat de ge meenschap van de zes „in haar ge heel" moet antwoorden op de Britse aanvraag. Verwezen wordt naar arti kel 337 van het Verdrag van Rome dat bepaalt dat elk Europees land kan verzoeken lid te worden van de EEG. Het antwoord moet worden ge geven door de landen van de ge meenschap als geheel. In Washington noemde men de uit lating van De Gaulle dat de dollar zou devalueren, een wensdroom. De suggestie de gouden standaard te herstellen was volgens de Amerika nen in strijd met het Internationale Monetaire Fonds. In Quebec was premier Pearson uiterst verbolgen over de passage be treffende de Frans-Canadezen. Hij beschuldigde de Franse president er van zich te bemoeien met de Cana dese binnenlandse politiek. Het veto over de Britse toelating bestempelde hij als „kortzichtig en verkeerd". In Den Haag zei minister Luns dat de verklaringen van De Gaulle zullen worden bestudeerd in overleg met Rome. Bonn en Londen en in Bene- luxverband. Luns vond dat er een discrepantie was tussen de verklarin gen en de feitelijke stand van zaken. Hij verwachtte dat „het uur der waarheid" nog niet was gekomen. Luns verwachtte wel dat dit binnen enkele maanden of wellicht zelfs we- ken het geval zou zijn. De be windsman sprak tenslotte het ver trouwen uit, dat het Engeland met geduld en volharding zeker zal luk ken om lid te worden van de EEG. de soldaten de nacht in volledige gevechtsbepakking hadden doorge bracht, maakte d£ situatie nog drei- Twee torpedoboot jagers en twee onderzeeërs waren bij het aanbre ken van de dag weggeglipt en voeg den zich by vier torpedobootjagers die voor de haven lagen te wach ten. Naderhand werden zij gevolgd door patrouilleboten en mijnenve gers. Maar Makarios heeft gezegd: „Er komt geen oorlog". Het wachten Is op de Turkse regering. Secretaris generaal Oe Thant heeft twee po sitieve antwoorden binnen op zijn verzoek matiging te betrachten: van Griekenland en van Cyprus. Dat vermindert de spanning aanzienlijk. Oso seint nieuwe gegevens over zon CAMBRIDGE De geleerden van het observatorium van de Universi teit te Harvard (VS) zijn in het bezit gekomen van zonnefoto's waarop nieuwe, tot dusver onbekende gege vens omtrent de scheikundige sa menstelling van de zon voorkomen. De foto's zijn genomen door de kunstmaan Oso-44, die op 18 oktober is gelanceerd met als voornaamste doel het meten en bestuderen van de zonnestraling en het gevaar dat deze straling zou kunnen opleveren voor bemande ruimtevluchten op grote hoogte. De kunstmaan heeft nu 4.000 foto's genomen, 150 per dag, met een spectrometer voor ultraviolette stra ling. Voor de December-Normandië- boutique van Edgar Vos en Bum Verbiesen te Amsterdam heeft Edgar enkele bont-creuties ont- worpan, die gisteren door actri ces werden getoond. Van links naar rechts: Marlies van Alckmaer, gekleed in berg- geitjes-jas, gestreepte coltrui en dito kousen, en een bruine nerts- hoed; Edgar Vos, de ontwerper; Els van Rooden in een zg. lapjes kat; mode-promotor Bum Ver biesen en hiesbeth Struppert in een geschoren konijn met daarbij een blond nerts-helmpje. Claire Etcherelli, een 33'-jarige Franfaise, heeft te Parjjs een ogenblik in het zonnetje gestaan. Haar boek „Elise ou la vraie vie", dat handelt over het leven van werkende mannen en vrouwen, werd bekroond met de Prix Femina. Om materiaal te verzamelen werkte Claire een tijdlang tn een fabriek. Op de foto: Mevrouw Simone, een jurylid, wenst de schrijfster geluk met haar onderscheiding. Zware straffen in Griekenland ATHENE Een militaire recht bank in Athene heeft gisteren twee leden van het Patriottisch front, Pa- nayotis Karantinos en Dimitri Exin- tavelonis, tot levenslang veroordeeld. Drie andere, onder wie een meisje van 25 jaar, kregen drieëneenhalf jaar gevangenisstraf. Het hoofdpunt van de aanklacht tegen hen was. dat ze communisten onderdak hadden ge geven die door de politie werden ge- In een ander proces werd een zeke re Athansasios Panoutsopoulos tot achttien jaar celstraf veroordeeld wegens verspreiding van vlugschrif ten. communistische propaganda en verzet bij zijn aanhouding. Vijf jaar kreeg de ex-penningmeester van de Linkse Eda-partij, Panagopoulos, voor het organiseren van „onwettige inzamelingsacties". De opbrengsten van die collectes had hij volgens de aanklacht gebruikt om klandestiene communistische verzetsorganisaties te steunen. Jeugdbende in Meppel gepakt MEPPEL De Meppeler politie heeft acht jongens van 16 tot 23 jaar oud gearresteerd. Zij vormden een jeugdbende die talrijke inbraken, diefstallen en vernielingen heeft ge pleegd. De jongens hadden het vooral voorzien op scholen waar zij in de avond of nachtelijke uren binnen drongen en geld ontvreemdden. Twee van de jongens hadden te vens verscheidene malen geld gesto len uit damestasjes in café's of auto's. Andere leden van de bende hadden benzine gestolen uit geparkeerde au to's, joy-riding gepleegd, auto- en fietsbanden doorgesneden en beelden in openbare plantsoenen vernield of besmeurd. Bij slijterijen en melkhandelaren hadden zij kratten bier gestolen waarmee zij feestjes aanrichtten, meestal in Giethoorn. Verwacht wordt dat nog meer jon gens zullen worden aangehouden. Een van de jongens was inmiddels naar Zeist verhuisd, maar hij werd daar door de plaatselijke politie ge pakt. Jongen doodde vier kinderen WUPPERTAL Gisteren is het proces begonnen tegen de 21-jarige Jürgen Bartsch, die tussen 1962 en 1966 vier schooljongens zou hebben aangerand en vermoord. De zaak kwam uit toen een veer tienjarige jongen, die Bartsch had meegelokt naar een oude mijngang waar het krioelde van de ratten, ternauwernood wist te ontsnappen. Partijbestuur: partij mèt CHU en ARP Altaar Een onderzoek bracht gruwelijke feiten aan het licht. Diep in de don kere mijngang werden de stoffelijke resten van vier schooljongens gevon den. die geruime tijd zoek waren. Nog dieper in het duister werd een soort „altaar" ontdekt. In de kerk was Bartsch misdienaar. Bartsch zei voor de kinderrechter dat hij nog veel meer kinderen had aangerand voordat de gedachte tot moorden bij hem was opgekomen. Griekse ambtenaars worden priesters ATHENE De synode van de Griekse Kerk> heeft besloten tot in voering van „weekend-priesters" als voorziening in het priestertekort, vooral op het platteland. Men denkt daarbij aan dorpsonderwijzers en ge meenteambtenaren, die een middel bare opleiding hebben gehad. Niet iedereen in Griekenland is hier gelukkig mee. Men vreest, dat als ambtenaren zich aan het priester ambt zullen wijden, de botsingen tus sen kerk en staat zullen toenemen en de staat in ieder geval nieuwe greep op de priesters zal krijgen. Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! Sunday Times veroordeeld 43000 gulden veroordeeld, omdat de Sunday Times een denigrerend ar tikel over de leider van de „zwarte Moslems", Michenael X., had gepu bliceerd, terwijl deze wachtte op een proces wegens het aanzetten tot ras senhaat. De rechtbank meent dat het arti kel beïnvloeding van de jury in de hand heeft gewerkt. Het leek gisteren wel of ergens in de Haagse binnenstad een interland van belang gespeeld zou worden. Uit alle riohtingen stroomden de scha ren binnen. Ze waren alleen niet bewapend met hup-spandoeken of warme plaids maar met lege boodschappen tassen en (hopelijk) welgevulde por- temonnaies. Voordat de vrije zater dag zijn intrede deed heeft men mij eens verteld, dat in -de grote maga zijnen de zaterdag de drukste dag was, maar op maandagmiddag het meeste verkocht werd. Zaterdag ging men met de gezinsleden win kels kijken en keuren, maandags ging moeder de vrouw het uitge zochte rustig kopen. Indien die regel nog geldt, zullen er zaterdag heel wat wensen ken baar zijn gemaakt, die gisteren nog ongeweten in vervulling zijn ge gaan. Het is grappig en boeiend tegelijk zo van terzijde de kooplustigen te bezien. Vrouwen kopen heel anders dan mannen. Ze scharrelen tussen de artikelen rond, wikken en wegen en 'beslissen. De mannen zijn te on derscheiden in twee typen. De man, die het merk, de kleur en de om vang van het begeerde weet en het de juffrouw vraagt. Heeft ze het, dan is het geschenk zo ingepakt en meegenomen: weet ze het niet, dan is meneer al weg. Hij moet en zal dat ene hebben en niks anders. Er zijn ook de wanihopigen, die het helemaal niet weten. Die kijken nooit zelf rond maar klampen direct een verkoopster aan. Zij moet ra- „Een ketting voor mijn vrouw". De juffrouw zoekt al. Informeert zo langs de neus weg of mevrouw groot of klein is. De meneer ziet haar verschrikt aan en wijst tot zijn brede schouder, zo zowat De ketting De juffrouw legt dus lange kettin gen neer en vraagt naar de kleur van mevrouws mooiste jurk. De me neer zwijgt, denkt diep na. De juf frouw helpt behoedzaam: „Draagt ze veel zwart? Of rood misschien, of dat moderne bruin?" De meneer begint brommerig te worden en de juffrouw voelt, dat ze de zaken te serieus doet. Ze glim lacht nog steeds, alleen wat ver moeider. Die jurk doet er niet langer toe. Mevrouw kan altijd een jurk bij de ketting kopen, grapt ze. De ogen, die zijn belangrijk. De ketting moet harmoniëren met de kleur van de ogen. Ze blikt met haar blauwe kijkers meneer bemoe digend aan. „Blauwzegt hij. De juffrouw lacht nu blij. Bij blauwe ogen hoort deze ketting, ziet u maar zelfZe houdt de ketting onder haar blozend gezichtje De meneer kijkt, hij vindt het lief en aardig, maar gelooft kennelijk nog niet in de keuze. Aarzelend zegt hij: „Mijn vrouw is donkerder" en hij wijst verder met een ge baaren groter en z>3 heeft", hij denkt zwaarbruine ogen met een beetje groen erin ja een groenig vlekjeHij droomt zioh de ogen voor „Maar u zei blauw." zegt het kind, dat achter, de toonbank stiekum haar schoenen wat afschuift. De me neer vindt het allemaal niet leuk meer, de kettingen niet en de juf frouw. die zo haar best doet, niet en bijna korzelig zelfs denkt hij aan zijn vrouw, die bij het etalages kijken zo vaak „Wat een enige ket ting heeft gezegd, dat hij op dit idee kwam. Dan neemt hij de sprong in het duister: „Geef me die parels maar en ze kan toch ruilen?" „In geschenkverpakking?", brengt het meisje nog plichtsgetrouw op, keert zich dan dankbaar naar de volgende klant, die intussen haar keuze heeft gemaakt. En als er even een adempauze komt, zegt ze tegen een collega: „Als iemand mij met sinterklaas een ket ting geeft, ga ik gillen i DEN HAAG Het partij- i bestuur van de KVP voelt vooralsnog niets voor een stem- busakkoord. Zo'n samenwer kingsverband stuit op onover komelijke bezwaren. Er zal dan ook een andere weg moeten worden gezocht om tot meer duidelijkheid in de politiek te komen. Het partijbestuur zegt dit in een resolutie, die op de partijraadsverga dering van 8 en 9 december zal wor den behandeld. Het bestuur wordt in deze mening gesteund door afdelin gen, kringen en werkgroepen, die zich de laatste maanden met deze problematiek hebben beziggehouden. Het partijbestuur heeft een studie groep gevraagd alle andere mogelijk heden te onderzoeken om te komen tot samenwerking met politieke par tijen. Het rapport van deze groep zal op de partijraad van het najaar van 1968 moeten worden behandeld. CHl'-ARP Ln een tweede resolutie zegt het KVP-bestuur dat in de eerste plaats gestreefd moet worden naar een al gemeen christelijke volkspartij met een consequent vooruitstrevend ka rakter en wel in samenwerking met CHU en ARP. Met deze partijen kan in deze tijd het best een aansprekend getuigenis van een christelijke visie op mens en samenleving worden ge geven. Zolang een algemeen christelijke partij niet te realiseren is, moet wor den gestreefd naar verdergaande sa menwerking of federatie met CHU en ARP. Eind 1968 moet dan worden bekeken, of deze samenwerking of federatie moet worden voortgezet. Tenslotte zegt het partijbestuur in zijn overwegingen dat de christelijk» opvattingen omtrent mens en samen leving in de politiek 'Van grote bete kenis zijn. Partijvorming op christe lijke grondslag biedt in ons land een mogelijkheid om te komen tot één daadkrachtige partij. Andere Er zijn ook nog resoluties inge diend door de groep-Bogaers (de KVP moet worden omgevormd tot een ra dicaal-vooruitstrevende partij. Er moet een fusie komen met die christelijke partijen, die ook zo'n be leid voorstaan), de groep-Couwen- berg (de KVP moet worden omge vormd tot een nieuwe vooruitstre vende volkspartij), de groep-Van der Grinten (geen wijzigingen brengen in het programma van de KVP) en mr. Crijns (het woord „katholiek" in de naam van de partij vervangen door „democratisch"). Directeur van Intra-bank «earresteerd LUZERN De voormalige presi dent-directeur van de Intra-bank in gearresteerd, zo is gisteren in Luzern bekendgemaakt. Beidas. die beschuldigd wordt van valsheid in geschrifte en het afleggen van valse verklaringen in verband met failleren indertijd van de In- tra-bank, werd donderdag aangehou den omdat hij ln het bezit was van een vermoedelijk vals paspoort (Bra ziliaans)- Hij werd gezocht door In terpol. Eerder werd Beidas in Brazilië aangehouden, maar hij zag kans han gende het onderzoek naar het ver zoek om uitlevering door Libanon, naar Zwitserland uit te wijken. Beidas is min of meer letterlijk tegen de lamp gelopen. Een voorbij ganger waarschuwde de politie dat voor het postkantoor van Luzern een grote Amerikaanse auto met bran dend vol licht stond. Toen Beidas bij zijn auto kwam, moest hij zijn papie- Toen bleek dat hij een Braziliaans paspoort had, werd een Portugese tolk gehaald, maar Beidas verstond de tolk niet. Op het politiebureau werd de discussie ln het Engels voortgezet waarna al spoedig zijn ware identiteit aan het licht kwam. In de woning waarin de voort vluchtige verbleef zouden verschei dene paspoorten en sieraden zijn ge- Woonbelastiny (3) Het is toch eigenlijk te dwaas dat personen die enige tijd geleden aan de hand van door de overheid gegeven regels in staat werden gesteld wonin gen te betrekken, nu te horen krijgen dat zij zich met flink hard werken (overwerk en bijverdiensten worden eveneens zeer gewaardeerd) hebben weten te klasseren in de categorie, die door de regering is uitverkoren om één, twee, drie of wellicht nog meer tientjes per maand te mogen afstaan aan 's rijks schatkist, waarvan het be heer niet in alle opzichten pleegt overeen te stemmen met de zorgvul digheid die het slachtoffer aan zijn bijdrage gewend is toe te -ennen. Als dank voor zijn bijdrage it er voorts de wetenschap, dat 's ministers voorgangers, de radicale incluis, er niet in geslaagd zijn de woningbouw zodanig te regelen dat er heden ten dage, althans in de grote steden, ook maar de geringste mogelykheid aan wezig is te kunnen kiezen uit een aan tal passende woningen. Het is wel heel gemakkelijk om te zeggen: begin alvast maar te betalen, of er ooit een kans op een andere woning voor u komt is voorshands nog onzeker. Rotterdam A. Wapenaar Kinderbijslag Wil minister Roolvink de klok te rugzetten naar voor de oorlog met zijn plan om de kinderbijslag voor het eerste kind af te schaffen en aan de kleine zelfstandigen te „geven"? Men kan dit nu wel in het loon compenseren, maar dit gaat. toch weer de weg op van de vooroorlogse toestand; allemaal hetzelfde loon en armoede voor de arbeider met kinde- A.R. Post schreef, dat de a.r. partij' geen partij voor de goed gesitueerden is, maar het plan van minister Rool vink lijkt mij daarmee niet geheel in overeenstemming. Rotterdam a. Ncuteboom

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5