De Gaulle: betekent Britse deelname ang van EEG nderg F UmM Molenaar (71) in Olst vermoord Commentaren Aanval op dollar Herstel souden standaard O In Portugal 316 doden MOEDER EN 5 (YAN 17) KINDEREN BIJ BRAND OMGEKOMEN LEUK OM OP 5 DECEMBER TE GEVEN! Dinsdag 28 november 1967 - 48ate jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD H\eu*e leWse Oe Rotterdammer f_Oort»s Dagblad Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Generaal De Gaulle heeft op een pers conferentie zijn veto uitgesproken over onmiddellijke toetreding van Engeland tot de EEG, een scherpe aanval gedaan op de Amerikaanse dollar, terugkeer naar de gouden standaard bepleit en tenslotte de Canadese regering beschul digd van partijdigheid ten aanzien van de Franse Canadezen. Jongeman maakt amok: 2 doden KRISTIANSUND Een 19-jarige jongeman heeft gisterochtend in de Deense stad Kristiansund twee mensen neergeschoten met een ge weer. De amokmaker schoot op straat met zijn wapen in het wilde weg. Een vishandelaar en politieman in een patrouillewagen werden getrof- De amokmaker gaf zich over nadat de politie twee uur lang jacht op hem had gemaakt. Vermoedelijk was hij dronken. SPREUK Er is geen maandag of hij maakt wel plaats voor een dinsdag. TSJECHOW Researchcentrum bij Het Dorp - pagina Kernmerk FORSYTE Als de Forsyte Saga op het tv-scherm verschijnt, zijn de Nederlandse straten stil. Van daag vertellen wij op pagina 9 in een uitvoerig artikel bij zonderheden over de leden van deze uitgebreide Engelse fa milie, die in enkele weken tyds van iedere tv-kijker goede VOLKSSTUK DE JORDAAN GOED GEACHT VOOR 2E KERSTDAG - PAG. RADIO TV MET WEER DE BILT De koude lucht boven het continent wordt nu geleidelijk naar het oosten ver dreven. Op de oceaan heeft zich namelijk een krachtige westcir culatie ingesteld, die in stand gehouden wordt door een diepe depressie tussen IJsland en Schotland en een hogedrukgebied by de Azoren. De aangevoerde tamelijk zach te en vochtige lucht gaat gepaard met een regenzonedie gister avond ons land bereikte. In de komende avond en nacht zal nog een koufront van de deprssie met regen over ons land trekken, waarna morgen polaire lucht aangevoerd zal worden, waaruit enkele buien zullen vallen. Het weer blijft onbestendig. DE BILT Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk re gen, later verspreide opklaringen maar ook enkele bbuien. Matige tot krachtige wind, ruimend van zuidwest naar west tot noord west. Dezelfde temperaturen als of iets hogere. lp: 08.22. onder: De stoel wordt aangeschoven, de president kan gaan zitten En nadat hij was gezeten hield Charles de Gaulle één van zijn meest geruchtmakende perscon ferenties. Frankrijks grote man, nu eens in een grijs kostuum ge stoken, sprak onder meer zijn veto uit over onmiddellijke toe treding van Engeland tot de EEG en deed voorts een aanval op de Dubloen terecht (waarde 3,6 ton) MIAMI Een met de hand ge maakte Amerikaanse gouden munt, die eens het eigendom is geweest van George Washington en be schouwd wordt als de kostbaarste munt van de wereld, is gisteren in Miami te voorschijn gekomen De dubloen, waarde zo'n 360.000 gulden, was ruim twee jaar geleden gestolen met nog een aantal zeld zame munten uit de universiteit van Yale in C%inecticut. De dief stal is nooit opgehelderd. De verze- keringsdeskundige, die de dubloen heeft opgespoord, kondigde wel aan dat de dieven ontmaskerd zullen worden. OVERVALLER ZOCHT GELD PARIJS President De Gaulle heeft gisteren op een persconferentie zijn veto uitgesproken over onmiddellijke toe treding van Engeland tot de EEG. Dat land toelaten tot de Euromarkt of daarvoor gaan onderhandelen betekent bij voor baat de vernietiging van de Euromarkt. De gemeenschappelijke vorm van de EEG is niet te verenigen met de economie van Engeland op het ogenblik. OLST De 71-jarige mole naar Allerd Boks is gister morgen vermoord in zijn woning in de Overijsselse plaats Olst gevonden. Het slachtoffer had aan het achterhoofd verwondin gen, die door een hard voorwerp moeten zijn toegebracht, alsmede een geknesude lever. De molenaar woonde sinds zater dag alleen. Op die dag is zijn huishoudster begraven. De knecht van het slachtoffer vond gisteren de deur van de woning van zijn baas gesloten. Hij haalde hulp, waarna de toegang tot de woning kon worden geforceerd en men de molenaar, op de grond liggend in een plas bloed, aantrof. ROOFMOORD Dc overvaller heeft kennelijk naar geld gezocht, zodat de politie aan een roofmoord denkt. Er was waarschijn lijk heel weinig geld in huis. Majoor A. W. de Vrieze uit Zwolle, districtscommandant van de rijkspo litie, heeft de leiding van het onder zoek. De majoor is óok belast met het onderzoek naar de donderdag in Avereest gepleegde moord op de vijf tienjarige Neltje de Haan. DADER Deskundigen uit Almelo, Arnhem en Assen werken mee aan de beide moordzaken. Wat betreft de roof moord op de molenaar heeft men aanknopingspunten die kunnen lei den tot het vinden van de dader. Ook omtrent de moord in Avereest beschikt men over veel tips. De politie heeft geen speciale aan wijzingen dat de moord op Neltje dc Haan zou zijn gepleegd door een ver pleegde uit het rijksasiel voor psy chopaten, dat in de buurt van de woonplaats van het meisje is ge vestigd. Hij wees op het chronisch tekort op het Britse betalingsbalans. Er moet zich eerst een radicale veran dering in Engeland voordoen dan pas kan over EEG-deelname worden ge praat, aldus De Gaulle. Frankrijk is echter wel bereid een regeling te treffen, zoals associatie of anderszins. De Gaulle zei verder dat Frankrijk onbevreesd het verdwijnen van de tolmuren tegemoet ziet. Aanval op dollar Voor een gehoor van ruim duizend journalisten, regeringsfunctionarissen en buitenlandse diplomaten in het Elysee-paleis, deed de generaal een scherpe aanval op de Amerikaanse dollar, die naar zijn mening, dezelfde weg zal op gaan als het pond sterling dat onlangs is gedevalueerd. Hij beschuldigde de Amerikanen ervan Europa te overspoelen met geïnflationeerde dollars. Hij wees op het tekort op de Amerikaanse beta lingsbalans die in de afgelopen acht jaar overeenkomt met de Ameri kaanse beleggingen in het buitenland. Aan dit misbruik dient een einde ge maakt te worden, zei De Gaulle. In zijn eerste politieke verklaring Wethouder met auto onder trein LUNTEREN De 54-jarige W. Walraven, wethouder van onderwijs van Ede, is gisteravond op een spoor wegovergang in Lunteren met zijn auto tegen een goederentrein gere den. Hij was op slag dood. RUINEN De 20-jarige mejuf frouw G. Steenbergen uit Echten is gisteravond op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg In haar woonplaats met haar bromfiets onder de sneltrein Groningen - Assen - Zwolle gekomen. Zij was op slag chocolade letters luxe 155 groot 79 klein 2 stuks 85 Namens de werkgroep van christen-radicalen bood de heer B. Buddingh (CHU) gisteren in het gebouw van de Tweede Kamer en in tegenwoordigheid van een delegatie het programma van de werkgroep aan vertegenwoordigingen van de KVP, ARP en CHU aan. Van links naar rechts de heren A. Veerman (ARP), drs. A. D. W. Tilanus (CHU) en mr. P. J. Af. Aalberse (KVP). sinds hij in augustus voor de tv was verschenen, bepleitte de president te rugkeer van het gouden standaard. De stormen waaraan het pond ster ling en de dollar bloot staan, zijn niet door Frankrijk veroorzaakt, maar zullen mogelijk leiden tot herstel van het op goud internationale monetaire stelsel. De Franse president ontvouwde een vredesplan voor het Nabije Oosten gebaseerd op terugtrekking van de Israëlische troepen uit de be en zette geDieden, beëindiging van de staat van oorlog en wederzijdse er kenningen door de betrokken landen. Er moeten grenzen worden vast gesteld, het vluchtelingenvraagstuk moet worden opgelost en vrije door vaart in de Golf van Akaba en het Suez-kanaal moet worden gewaar- De vrede kan alleen tot stand wor den gebracht door middel van inter nationale regeling met actieve mede werking van Amerika, Engeland er Frankrijk. Het verkrijgen van mede werking van andere landen wordt echter belemmerd door de Ameri kaanse oorlog in Vietnam. Een oplos sing van het Vietnam-probleera zou vrede kunnen brengen in het Nabije Oosten, zo meent De Gaulle. Voor vervolg zie pag. 5 Ra ja dient weer aanklacht in MÜNCHEN De oorlogsmisdadiger dr. Erich Rajakowitsj heeft gisteren in München een aanklacht ingediend te gen de uitgeverij Drömer-Knaur, die het boek van Simon Wiesenthal Doch die Mörder leben op de Duitse Markt heeft gebracht. De betrokken personen zijn de uitgever Willy Dromer en de procuratiehoudster Maria Hönig- schnied en dr. Simon Wiesenthal, hoofd van het Joodse documentatie centrum in Wenen. Van het boek, dat in de Duitse uit gave in een oplage van 10.000 exem plaren is verschenen, zijn tot dusver 7.500 exemplaren verkocht. Rajako witsj, die nu onder de naam dr. Erich Raja in Oostenrijk woont, heeft eind oktober in een kort geding slechts ge deeltelijk succes gehad. In het boek, waarvan al elf uitgaven in Europa en de VS zijn verschenen, moesten twee woorden worden geschrapt. LISSABON De overstromingen in Portugal hebben aan 316 mensen het leven gekost, zo is gisteren door de minister van buitenlandse zaken meegedeeld. De schade wordt op on geveer een miljard escudos geschat 127 miljoen) Het reddingswerk duurt voort en men is intussen begonnen met herstelwerkzaamheden. Het kabinet beraadslaagde gisteren op welke wij ze de slachtoffers kunnen worden ge holpen. In een voorstad van Lissabon brak paniek uit nadat het gerucht de ron de deed dat een militair depot op het punt van exploderen stond. De scho len werden hierop ontruimd. Derge lijke geruchten deden ook in een dorpje ten noorden van Lissabon de De militaire gouverneur Adelino Santos verklaarde dat dit gerucht on gegrond was. Het was met misdadige bedoelingen in de wereld gebracht, aldus Santos. Er zijn in verband hiermee enkele arrestaties verricht. Kabelbaan brak: zes doden AROSA Zes arbeiders zijn giste ren bij een ongeluk met een kabel baan in Zwitserland om het leven gekomen. Zij bevonden zich in een cabine die bij de afdaling van de Weisshorn naar Arosa losschoot en omlaag stortte. De slachtoffers zijn vier Italianen en twee Zwitsers. AARTSWOUD Vijf van de zeventien kinderen van het gezin Schaafsma uit Aarswoud (niet ver van Medcinblik) z(jn van nacht met hun moeder omge komen bij een brand in hun woning. De vader en de twaalf andere kinderen konden worden Slechts met de grootste moeite wisten de meeste kinderen vijf tien van de zeventien sliepen op een zolderkamer zich in veiligheid te stellen. Ze moesten allen via een smalle trap het brandende huisje verlaten. Hierdoor konden vermoede lijk de vijf kinderen die omgekomen zijn, niet meer ontkomen. Terug Toen moeder, de 47-jarige me vrouw J. Schaafsma-de Haas, hoorde dat vijf van haar kinderen nog niet naar buiten waren gekomen, is zy het in lichterlaaie staande huis weer binnengegaan. Op dat moment stond ook de trap al in brand. Later werd haar stoffelijk overschot gevonden. Omgekomen zijn oolj drie zoons en twee dochters, de 24-jarige Auke, de 17-jarige Rink. de 13-jarige Simon, de 4-jarige Juliana en de 3-jarige Gerda. Chauffeur De brand werd tegen twaalf uur ontdekt door een passerende vracht wagenchauffeur. Het huis van de familie Schaafsma staat namelijk dicht bij de provinciale weg Alkmaar Den Oever. In de nabijheid van het huisje staat slechts een niet meer in gebruik zijnd stoomgemaal, dat vroeger werd bewoond door de machinist van dit gemaal. De naaste buren (een veehouders familie) sliepen ai. toen de brand uitbrak. „Omstreeks half één kwa men de eerste kinderen op mijn erf" vertelde een onthutste heer Helder vanmorgen. Vóór hij naar het huisje ging, heeft hij eerst de brandweer van Aartswoud gealarmeerd. Toen zij aankwam was er niets meer te redden. Geen ramen Dat niet alle kinderen zich wisten tc redden, is naar men aanneemt ook een gevolg van het feit, dat in de zolderkamer geen ramen waren. De kinderen konden dus alleen maar van de trap gebruik maken. De oorzaak van de brand staat nog niet geheel vast. Waarschijnlijk heeft een defecte oliekachel de brand doen ontstaan. Later heeft men ook een ontploffing gehoord, mogelijk ver oorzaakt door een gasfles. De vader, de 57-jarige havenarbei der P. J. Schaafsma, en zijn twaalf overgebleven kinderen zijn onder gebracht in een leegstaand motel in het kleine dorpje. De brandweer is tot vanmorgen drie uur bezig geweest met de na blussing. Van het huisje is nog slechts een ruïne over. De Gaulle mijmert over zijn toekomst PARIJS President De Gaulle heeft gisteren zyn half jaarlijkse persconferentie afge sloten met wat grappig gemijmer over zijn eigen toekomst. Een verslaggever vroeg het 77-jarige staatshoofd wat na hem zou kunnen komen. In Frankrijk is het „apres gaullisme" een veel besproken onderwerp. De Gaulle antwoordde dat alles een einde heeft, en dat het einde van het gaullisme „van avond kan zijn, misschien binnen een jaar. of vijf jaar, want dan eindigt mijn presidentschap". Met een brede glimlach voegde hü er aan toe: „Als u bepaalde mensen aan het lachen wilt maken, of anderen woedend, zou ik kunnen zeggen dat het over 10 jaar of 15 jaar misschien zal komen". En na een korte aarze ling: „Maar dat denk ik niet Al tachtig doden na eten van vergiftigd brood BOGOTA Gisteren zijn In Chi- quinquira (Bolivia) nog vier kinderen overleden na het eten van met para- thion vergiftigd brood waarmee het dodencijfer nu is opgelopen tot 80. Zeventig van de tachtig doden zijn kinderen. Zevenentwintig mensen zijn nog ziek. Zoals bekend werd zaterdag per vergissing parathion gemengd met deeg waar brood mee werd gebak- Caransa koopt een papierfabriek AMSTERDAM De Amsterdamse zakenman M. Caransa heeft de NV Papierindustrie Nestelroij-Trom- penburg in Amsterdam (100 werkne mers) overgenomen van mevrouw W. E. Nestelroij-Bruinsma. Delang ontslaat twintig man DEDEMSVAART Bij de NV De- lanafabriëk van gebreide kinderkle ding is aan twintig personeelsleden ontslag aangezegd. De meeste ontsla gen vallen onder het kantoorperso neel. Er is een regeling met de be trokkenen getroffen. Volhouden "MA DE persconferentie van de Franse president is er geen re den meer tot optimisme betreffende toelating van Engeland tot de EEG, op korte termijn althans. Premier Wilson heeft wel gezegd, dat Engeland zijn verzoek aan de gemeenschap heeft gedaan en daar antwoord van verwacht. Maar dat ia een laatste strohalm. Ook minister Luns zei, dat alle hoop nog niet verloren is, zolang de vijf partners van Frankrijk hun eenheid bewaren, daarmee het stand punt van Nederland weergevende. Niettemin had hij eveneens belang stelling voor een associatie van En geland, als die uitloopt op een vol ledig lidmaatschap. Het is echter de vraag, of zelfs dit laatste haalbaar is. Want de Franse president verzet zich tegen elke pro cedure. die Engeland uiteindelijk in de EEG kan brengen. Overigens kan men zich afvragen, waarom de generaal zich na de devaluatie van het pond sterling zo nadrukkelijk tegen Engeland heeft gekeerd, terwijl hij die ingreep een voorwaarde voor Engelands toe lating had genoemd. Wellicht kan hieruit opnieuw wor den geleerd, dat de uitlatingen van de Franse president feller worden, naarmate de mogelijkheden voor toe lating van Engeland toenemen. Reden te meer om vol te houden. Te laat? jQAT het slecht gaat bij onze NS b geen nieuws. Reeds jaren lang moest men de staat om steun vragen. Het is zelfs de bedoeling, die stenn in een Garantiewet tot 1970 vast te leg gen. Merkwaardig eigenlijk, dat het bij dit soort monsterbedrijven altijd een reeks van jaren slecht moet gaan vóórdat drastisch ingegrepen wordt. Dat was bij de KLM ook zo. Het zou zelfs niet denkbeeldig zijn, te veron derstellen dat het kwaad doorge woekerd zou zijn als vadertje staat wat gemakkelijker in zijn geldmid delen had gezeten en de tekorten aangezuiverd zou hebben. Aan de volksvertegenwoordiging ligt het niet. Meermalen is gewaar schuwd en aangedrongen op door lichting van het bedrijf. Ook de vak bonden hebben het aan zien komen. Dat deze zelfde vakbonden er nu wel vertrouwen in hebben dat de personeelsafvloeiing in veilige han den komt en dat de sociale gevolgen tot een minimum beperkt blijven, doet niets af aan het feit, dat de eer ste bezuinigingsmaatregelen rijkelijk laat en misschien ook onvoldoende zijn. De NS-directie kan het verlies ook niet volledig op rekening van de slechte economische situatie schui ven, want voordien werden ook al verliezen geleden. De bezuiniging komt nu op een slecht moment. Weliswaar spreekt men met een mooi woord van na tuurlijke afvloeiing, een andere term voor vermindering van werk gelegenheid. Dat had een paar jaar geleden beter opgevangen kunnen worden. FOTO- EN FILMKADO'S foto-film Jan Wolfslag n.v. Breestraat 123 Haarlemmerstraat 102 Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktlvltelt ontvang ik een grote luxe SierknIJper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. I K*rtaalt: O per kwartaal O per maand O hokje zwart maken naar keuze j Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1