Volksstuk De Jordaan goed geacht voor 2e Kerstdag de stad en dokter Moore Gaat de tijd sneller dan wij? Aaf Bouber niet blij Christen-radicale partij de grootste DINSDAG 28 NOVEMBER 1967 ITALIË De NCRV-documentaire „Europa" verraste gisteravond niet alleen door zeer goede en duidelijke behandeling van het vraagstuk „gastarbeid binnen de EEG", maar mede door interes sante beelden van behuizing en fami lieleven in Italië, het milieu waaruit arbeiders emigreren. Hiermee kregen degenen die afwij zend staan tegenover het onderdak verschaffen en het vriendschappelijk tegemoet komen aan buitenlandse ar beiders en in dit geval speciaal Itali anen hopelijk een beter inzicht. Men werd geconfronteerd met de ernst en de hoop op carrière maken, waarmee Italianen hun thuis in hun zonnig land verlaten en de wijze, waarop die gedroomde carrière in Nederland werkelijkheid wordt. Er is een opvallend tekort aan communicatie, vooral wat betreft de levensomstandigheden welke buiten het werk vallen. Hierin schuilt meni ge bittere teleurstelling. Terecht werd ook aandacht besteed aan de onvoldoende informatie welke Nederlandse mede-arbeiders toevalt, wanneer zij te maken krijgen met buitenlanders in hun werkplaats. Op heffing van wederzijds gebrek aan begrip komt veelal te laat om vruchtbaar te zijn. Verder bracht de NCRV-actualitei- tendienst een uitvoerig bezoek aan het van de partij losgekomen dagblad Het Vrije Volk, een reportage met alles erop en eraan, tot rondvraag onder het publiek en een praatje met de hoofdredacteur. Op Nederland 2 kon men zien, hoe prettig het toegaat in Het Dorp in Arnhem, waar ruim honderd blijvend invaliden een heerlijk thuis hebben gevonden en de bouw nog gestadig vordert. De 21 miljoen worden fraai besteed. Snoep verstandig eet 'n appel m Invtil-puzzel Na het avontuur van zuster Klivia met de verliefde parapluhandelaar is het ogenschijnlijk weer kalm ge worden in het rusthuis, dat geluk kig nog juist is blijven bestaan. Maar zaterdagmiddag is de bout weer aan. want dan gebeurt er het een en ander. De foto verraadt alvast, dat er hoog bezoek komt, maar dat het dan niet om de echte Sinterklaas en Piet gaat. wordt wel duidelijk. Wie van de kinderen dat al kan zien, mag het zeggen! Denk maar eens aan Gerrit en aan de ingenieur het zal een hele pret worden. Wie ook op de proppen komt is mevrouw Maarseveen (Maya Bou- ma) en vanzelfsprekend is opa weer van de partij. Zaterdagmiddag om 5 uur begint het spul: zuster Klivia heeft er nu al hoofdpijn van (Van t s radio- en tv-redactie) 1 2 3 U 5 6 7 Vul horizontaal in: 1. troep ongeordende krijgers, 2. ver trouwelijk. 3. buigzaam, 4. vermoeid, 5. mondeling, 6. keurige, 7. EuroDeanen. Bij juiste oplossing vormen de begin- en eindletters, beide van boven naar be neden gelezen twee plaatsnamen in N.Brab. Oplossing vorige puzzel: 1. Allen, 2. lev, 3. nevel. HILVERSUM Het laatste dolle lied „In onze heerlijke Jordaan" is verklonken, de hossende paren glijden weg, het scherm wordt donker. „Ik ben er toch niet echt blij mee", zegt mevrouw Aaf Bou ber, „als dit nu een bewerking wordt genoemd van het stuk dat mijn man schreef naar de roman van Querido nee, dat lijkt nergens meer op. 't Zit vol met alle mogelijke liedjes die er niet in horen, 't is nu een musicalfilm. Ik heb meer dan duizend maal Blonde Corrie ge speeld maar niet zó! Toch bedoelt ze daarmee niets af te doen aan het spel van Jasperina de Jong, die trouwens vlak achter haar zit: „O nee, dat is héél goed. Maar niet meer echt, niet meer ons toneel- hoe ïnoet ik 't uitdrukken? Ik kan het niet zeggen.-' „Daar begrijpen we niets van," zegt Guus Rekers, die regisseur John van de Rest assisteerde (John zelf is er niet) „we hebben toch veel van de oorspronkelijke teksten gebruikt." „O zeker," geeft mevrouw Bouber toe, „maar er zit teveel van deze tijd in..." (Daarmee doelt ze o.a. op het feit dat Jan Blaaser een keer roept: „Een rondje van Jan." zoals hij dat in Djinnprogramma's doet.) „Guus Rekers blijft beleefd „niet begrijpen", maar Jasperina de Jong zegt zachtjes tegen ons: „Ik begrijp haar wel, h>eel goed zelfs Ze moesten het mij later ook niet lappen, mijn stukken te moderniseren'" We hebben, allemaal samen: de ac teurs en actrices, programmamakers en tv-critici, een voorvertoning ge zien van „De Jordaan", in het begin van deze eeuw door Herman Bouber voor volkstoneel geschreven als dra ma met ingevoegde liedjes, nu met lied en dans inderdaad tot een soort musical opgesmukt of de tijd niet sneller gaat dan wij. Is het ook voor een groot deel van de kijkers in werkelijkheid geen pro bleem meer, wat er op het scherm komt? Wij herinneren ons nog de verto ning van „De Jantjes", enkele jaren geleden, ook door leden van het volkstoneel of tonelisten, daaruit voortgekomen, gespeeld en ook door de VARA uitgezonden. Dat heeft toen nogal wat protesten uitgelokt wegens de kwalijke taal en het minder fraaie milieu waarin het verhaal zich afspeelt. En nu? En nu? Zal „De Jordaan" even hard aankomen, of hebben het tal rijke geweld wat wij sindsdien van de buis opslorpen, de moderne „open heid", het „alles mag" de scherpe kantjes weggesleten? Querido schilderde in zijn vierdeli ge roman zo'n dikke halve eeuw ge leden de romantiek en de tragiek van de Amsterdamse Jordaan („Ik heb die dikke boeken nooit uit kunnen lezen," klaagt Aaf Bouber) in onge zouten taal, maar zeer treffend. Het werd bijzonder druk gelezen. Lang niet ledereen die het met be wondering las, overschreed evenwel de drempel van het theater, waarin de aangrijpende romance van Mooie Karei en Blonde Corrie, gesitueerd In het rauwe milieu van kroegen, pu blieke vrouwen en souteneurs, in de versie-Bouber werd nagespeeld. Ho ren en zien treft meer en anders dan Wij mogen gerust zeggen, dat in de Dat mag De VARA zal dit vrij lange spel (het duurt ronduit anderhalf uur) op de avond van Tweede Kerstdag als grote produktie (dat kostte een halve ton) de kijkers aanbieden. Hoeveel Jaar is het nu geleden, dat het een van de omroepen werd ver boden op Tweede Kerstdag een Duitse opera uit te zenden, omdat dit (toch een klassieke muziekvorm) niet paste in de sfeer van het feest? Vijf? Vier? Meer niet. Nu lacht men om de gedachte daaraan. Er bestaat voor de televisie geen „mag niet" meer. We hebben heel wat schokkender zaken dan een ruw-getaald oud stuk waarin niets onvertogens is te zien, op de buis gehad, kerkelijk feest of zon- We kunnen ons daarbij afvragen. Leraar terug in televisie-quiz (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Na breed beraad heeft de VARA besloten, de Naar- dense leraar W. van der Veer terug te laten komen in de televisiequiz tv-bewerking de zaken nog wat zijn Mper seconde wijzer". Hij mag de aangedikt. Guus Rekers vertelde ons, vierde vraag in de eveneens 4e ronde Snoep verstandig eet 'n appel m dat bij de repetities in de oude stadswijk gehouden, zomaar nieuwsgierige „oude Jordanezen" de dialogen hielpen opsieren met verge ten, bijna folkloristische uitdrukkin gen, herinneringen, die nog ten dele Alzo: de taal is weinig oirbaar en wie zich daaraan stoot, kan beter niet kijken. Er wordt ook onomwon den in gevloekt, want dat wordt als „onvermijdbaar" aangemerkt in een omgeving van dronkelappen, krake lende of geschrokken meisjes-van-de vlakte, handelaars in blanke slavinnen en kroeghouders. De VARA ziet dit alles niet als storend voor de sfeer van de Tweede Kerstavond. Zij meent in tegendeel kijkend Nederland een groot genoe gen te doen met dit boeiende kijkspel, waarin tal van zeer bekende acteurs en actrices optreden. Zij acht het een heel vaderlands gebeuren en als zodanig een feestelijk aanbod. Verlegen NIPO-enquête wijst uit: HILVERSUM Als thans verkiezingen zouden worden gehouden, zou een nieuwe christen-radicale partij de grootste of een van de grootste par tijen in ons land worden. De steun van de KVP'ers voor zo'n partij is groter dan van de CHU en ARP. Dit is één van de resultaten van een NIPO-enquête, die in opdracht van de NCRV-tv is gehouden. De uitslag zal vrijdagavond in het NCRV-pro- gramma worden bekendgemaakt en toegelicht (Op die dag worden zoals bekend in Helmond tussentijdse gemeenteraadsverkiezingen gehouden.) Opmerkelijk is nog het feit dat veel KVP-kiezers die destijds naar D'66 zijn overgegaan thans hun stem zouden willen uitbrengen op een christen- radicale partij. Opmerkelijk was het, tijdens deze showing te letten op de reacties van de meespelenden zelf. Enny Mols-De Leeuwe, die als „Jode-Jet" meisjes verkoopt en woekerhandel drijft, sloeg af en toe lachend de handen voor 't gezicht. Jasperina de Jong, smal en kleintjes in een hardgroen mini-jurkje en hoge zwarte laarzen, lachte al even verlegen als zij zich zelf trots en luidruchtig als prachtige Jordaanmeid over het scherm zag „Ik ben erg tevreden," zei ze later. „Ik vind het enig." Trouwens, ze genoten allemaal: Riek Schagen en Elisabeth Versluys, Piet Römer (Mooie Karei), Rien van Nunen (Kriek). Jan Blaaser, Dirk Swidde en noem ze maar op. Ze lach ten al voordat een dolle scène begon en na de vertoning applaudisseerden ze voor elkaar. Op ons maakte de voorstelling niet zo'n diepe indruk. Het warme hart, het dik-dramatische van het toneel is er uit, om de vaart.erin te houden en het geheel vol te stampen met liedjes (dikwijls uitstekend gezongen) is er geforceerd maakwerk toegepast. Wel zijn er prïma stalen van massale re gie, maar de emoties zijn mee-gespeeld en er is teveel gestreefd naar de perfectie van de musical om een levensechte sfeer uit vervlogen tijd te kunnen suggereren. overdoen. U zult zich herinneren, dat hij op maandag 20 november j.l. struikelde over het aangeven welke taal bij welk land behoort. Met zijn prachti ge winstlij st maakte hij toen één fout. Hoewel de spelleiding er op toeziet, dat alles zo feilloos mogelijk toegaat, erkent zij dat het mogelijk is dat de quizmaster de heer Van der Veer op een dwaalspoor heeft gebracht, door bij deze vraag te zeggen, dat alle bordjes verkeerd stonden en dat was niet het geval. Daarom acht de VARA het billijk, de heer Van der Veer een nieuwe kans te geven. Verkiezings- onderzoek KRO in boekvorm (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het verkiezingson- derzoek dat in opdracht van de KRO door het bureau marktonderzoek is verricht zal binnenkort in boekvorm verschijnen. Dit boek waarin de resultaten van een verkiezingsonderzoek, dat in ok tober is gehouden, zullen worden vermeld zal een vervolg zijn op een boek met voorafgaande opiniepeilin gen, dat onder de titel „Experimen ten in democratie" onlangs is verschenen. Dit boek, uitgegeven door De Bezi ge Bij, is samengesteld door de heren H. Gruijters. K. Schermer en K. Slootman. „Experimenten in demo cratie" tracht door een reeks aanslui tende motie venonderzoeken, door te dringen tot het stemgedrag van de kiezer en daarmee tevens de oorza ken op te sporen van het onbehagen dat momenteel door sterk wisselende verkiezingsuitslagen zich momenteel manifesteert. Snoep verstandig eet 'n appel Hllverium II, 298 m. KRO: 18.30 Nieuws. 18.45 Actualitei ten. 19.05 Licht ensemble en solisten. 19.40 Conclllepostbus. 19.45 Zoekend geloven: godsdlensUge vorming ln deze tijd. 20 00 Klassieke en mc ne kamermuziek (opn). 20.45 Ik Zelf. Hoorspel. 21.35 Grarr foonmuzlek. 21.45 Kerkorgel- ar: Dubbelspion Lorl. de nachtclubzangeres. TV-fllm. 21.10 Eidofoor: De ge- ïdheldszorg in Nederland. Gesproken portret :lders-Zangvei ^orkest zangsollst l Oud* d<HMU8<l li .n woord. CLtVs Mod er re 'orkest Actualiteiten 7.45 Klassiek» 8.10 Lichte .zoon. tv-spel (dl. 1). 21. »lë en de omrlngei e studio. 22.50 Journ gast ln 9 45 VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VARA 7.07 uur (kleur) Lucy-show. 7.32 uur Koning Klant: iets over meubels kopen. 8.20 uur actualiteiten, daarna speelt het duo Salomon- Stroo een sonate van Beethoven. 9.10 uur Cabaret „Hadimassa": thema eten en drinken. 9.50 uur vervolg documentaire Ruimtelijke Ordening. Ned. 2 NTS uur „Dag dinsdag" met de bekende rubrieken. Ditmaal „Tweeduuster" voorop en „De 21ste eeuw" met voorlichting over geboortebeper king in de toekomst om 10 uur. uur schakelprogramma over gezondheidszorg ir Nederland. VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO 7.35 uur amusementsprogramma met Hersengymnas tiek, zang van Catherina Valente in Sopot, cabaret van Frans en Fiet Koster en om 9.05 uur de muzikale komedie „Giuditta" in studio uitvoering. 10.55 uur (in samenwerking met de NCRV) eigentijdse muziek. Hilversum 11 KRO 8.00 uur kamermuziek, daarna een programma over Wladimir Majakofski. 10.00 uur kunstrubriek. 11.00 uur Context, doorpraten over de dingen. tlaur tf/athii rum ff 115 ,,Ze zegt dat zij er geen last van heeft, dokter Moore. TAj vindt het wel best dat het hert hier een poosje blijft," „Nou dat is dan goed, als het waar is." „Hij is verschrikkelijk slim. werkelijk. Hij kan in mijn zakken kijken en dat doet hij direct als ik binnenkom. Hij wil weten of ik wat voor hem meegebracht heb. Ik breng allerlei lekkere hapjes uit de melkbar voor hem mee." Moore lachte. „Jij verwent hem toch niet te erg. he? Pas maar op dat je geen hert krijgt met spijsverteringsstoor nissen." „Ik zal goed opletten." „Waarom word je geen veearts, Howie?" „Dat heb ik altijd gewild maar denkt u dat het van mijn vader zou mogen?" „Nee, ik vrees van niet," zei Moore en hij ging het hui* binnen. Ianthe had de haard in de studeerkamer aangemaakt en een blad met een glas, ijs en een fles Scotch neergezet. Moore schonk zichzelf een bescheiden glas in en zette het naast de stoel tegenover die van Ianthe bij de haard neer. „Ik verwacht niet dat ik vanavond word weggeroepen, hoewel het altijd mogelijk is." „Kan David je niet vervangen. Ed?" „Nieuwe patiënten wel en degenen die ik aan hem heb overgedaan. Maar mijn eigen patiënten moet ik zelf opzoe ken. Wat is er, Ianthe?" „Het gaat over Nat. Ik merk dat hij lichamelijk niet erg lijdt, maar hij ls meestal goed helder en dan lijdt hij geestelijk. Dat kan ik aan zijn ogen zien als hij niet weet dat ik naar hem kijk." „Nat is een dappere kerel." „Ik weet het, maar het is wreed, Ed. Het is wreed. Waar om is het leven zo wreed voor ons?" „Dat weet ik niet." Zij sloot haar ogen en zij drukte haar vingers tegen haar keel. Hij keek naar haar, wachtte af, voelde medelijden met haar. Als zij sprak was haar stem omfloerst door tranen. Hij zette zijn glas hulpeloos naast zich neer. „Ik begrijp je niet, Ianthe." „Ik kan het niet verdragen. Ik kan het niet." De woorden waren een harde, angstige kreet. Zij stond op en liep vlug naar het eind van de kamer, zij bleef met haar rug naar hem toe staan. Na een poosje zei ze wat beheerster. „Het afwachten is zo zwaar, Ed." „Dat weet ik." Ze zei niets meer. Haar hoofd was gebogen en zij huilde zachtjes. Na een poosje ging hij naast haar staan. „Ianthe." Zij veegde haar tranen weg met de rug van haar hand en keek naar hem op. „Ik moet dit uitpraten..." „Kom naast me zitten." Hij nam haar arm en leidde haar „Het is zo vreemd, Ed. Nat en ik zijn dichter bij elkaar dan ooit. Ik voel nu dat hij zo veel begrijpt en dat de moeilijkheden die wij gehad hebben hem niets kunnen sche len, maar hij zou zo graag blijven leven om van dit nieuwe begrip te kunnen profiteren. Het kwelt hem, Ed. kun je er niet voor zorgen dat zijn gedachten stilgezet worden. Kun je dat niet doen? Dan is hij zich nergens meer van bewust... tot het allerlaatste." „Ga zitten, Ianthe, dan zullen we erover praten." Hij duwde haar zachtjes in de stoel en trok de xijne dichterbij. Nu zij gezegd had wat haar dwars zat, scheen zij lichamelijk erg moe geworden. Zij zat met haar handen in haar schoot, haar hoofd gebogen, alsof het te zwaar was om het op te tillen. D« weerkaatsing van het schijnsel van de vlammen was in Moore's glas te zien. Het was doodstil in de kamer, alleen het vuur knetterde. Hij zuchtte diep. „Ik kan hem medicijnen geven dit het resultaat hebben dat jij verlangt..." Zij richtte zich snel op. „Doe dat dan, Ed. Alsjeblieft." „Ben je er wel zeker van dat je het wilt, Ianthe? Je zei me daarnet nog dat er een nieuw begrip tussen jullie was gegroeid. Ben je er zeker van dat je dat wilt laten verdwij nen?" „Het is er geweest, Ed, maar nu hij zieker wordt, weet ik dat het gevoel toch vervaagt, en dat weet hij beslist ook." „Maar weet je dan hoe hij zich wil voelen?" „Ja, dat weet ik. Wij hebben er niet over gepraat, maar ik weet het. Hij wilde graag leven, maar nu het toch hopeloo* is, verlangt hij naar het eind. Hij zou het liefste niets meer denken of voelen. Hij is te trots om het jou te vragen, maar ik weet dat hij het graag zou doen, Ed." „Na een poosje vroeg hij: „Ben je daar zeker van?" „Ja." Zij zwegen weer. Zij legde haar hand op haar ogen en hij zag haar verdrietige, trillende mond. Hij stak zijn hand uit om haai aan te raken, maar trok hem weer terug. Hij besefte hoe alleen zij was en zijn eenzaamheid haalde het niet bij de hare. Na een poosje deed zij haar hand van haar ogen af, draaide zich om en lachte zwak naar hem. Zij legde haar hand op zijn mouw. „Dank je, Ed." Hij legde zijn hand op de hare en trok hem toen snel terug. Allebei streken'zij over hun haar. „Ik dacht dat Ik er kalm met je over kon praten, zonder me te iaten gaan, maar het is niet gelukt." (Wordt vervolgd) 17 00-18 09 Jeugd. De scheeps-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11