Nieuwe Leidse Courant DRINGEND BEROEP OM VREDE TE BEWAREN I'M" Ml urn-vM iifMiüi hui Meisje ging mee met haar moordenaar JAMIN Commentaar Topberaad bij Spoorwegen Leo overleeft een angstig avontuur Loodsboot redt 28 drenkelingen Oostduits schip Karei I zegt lidmaatschap kartel op LEEUWIN VALT OPPASSER AAN LEUK OM OP 5 DECEMBER TE GEVEN! Zaterdag 25 novemler 1967- 48ste Jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Tel. 01726-2541 Kerkstraat 2-28 Bezoekt onze toonzalen ol vraagt brochure Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De tienjarige Leo Steenvoorden uit Noordwijkerliout is de schrik nog niet helemaal te hoven. Het was ook een angstig avontuur om nooit meer te vergeten. Donderdag viel hij op een veld tussen een rijdende tractor en een wals van 1500 kilo. Gelukkig was de bodem drassig, met het gevolg, dat de tractor hem de grond in drukte, zonder ernstig lichamelijk letsel te veroorzaken. Leo liep een hersenschudding op, waarvan hij nu moet genezen. Het had allemaal veel erger kunnen zijn, maar moeder Steenvoorden op de foto aan het bed van Leo wil daar liever niet aan denken. Als er zich geen bijzondere complicaties voordoen, zal Leo binnen niet al te lange tijd weer met zijn vriendjes kunnen spelen. En ze zullen dan nog dikwijls over dat vreemde ongeluk spreken. In Veiligheidsraad Thant vraagt rust Turkse verwijten Jammer dat het publiek geen hart heeft. Ik zou het graag breken. DE HAAN Kleine dogmatiek9 in de dessa's - pagina Kernmerk De Nederlander die een stuk speelgoed wil kopen, kan kiezen uit zo'n hon derdduizend artikelen, ert dan zijn daar nog niet eens bijgeteld de snel op komende manager-toys in steeds meer grote men sen-handen. Zie ons Zondagsblad. nvt BAiessif wl*i wWmmW*^. Het novemberweer is de laat ste dagen bijzonder somber als gevolg van mist en lagen wol kenvelden. De barometer is wat gedaald nadat het hogedrukge- bied boven het vaste land zich naar Rusland verplaatst. Hier door kan een zwak Oceaanfront dat nu boven Engeland ligt ons in de komende nacht of morgen ochtend passeren. Daarbij is wat lichte regen mogelijk maar achter dit front bereikt ons dro gere lucht waarin zonnige perio den voorkomen. Doordat de lucht achter dit frontje van de Noordzee wordt aangevoerd zal de middagtemperatuur weer tot boven de 6 graden kunnen stij gen. In het geheel houdt' het novemberweer toch nog een vrij rustig karakter. 26 november: zi (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND Achtentwintig opvarenden van het 1814 ton metende Oostduitse vrachtschip Stubbenkammer zyn vanochtend vroeg op één mijl buiten de pieren van de Nieuwe Waterweg uit het ijs koude water van de Noordzee gered. Zij waren overboord gespron gen toen hun schip was aange varen door de 36.060 ton meten de, met ruwe olie geladen En gelse tanker Zenatia. De Stub- benkamer zonk binnen enkele minuten. De in 1936 geboren ste ward Paul Sachweh wordt ver mist. De reddingboot Koningin Juliana heeft het zoeken naar hem na enkele uren opgegeven. De 28 bemanningsleden (onder wie twee stewardessen) zyn gered door de loodsboot Rigel, die op het moment van de aanvaring ongeveer kwart over vüf op slechts een mijl afstand van de twee schepen voer. Volgens een ooggetuige van de aan varing op de Seinpost maakte de'Stub benkammer (die uitgaand naar Tripoli in Noord-Afrika was» plotseling enige vreemde wendingen. De binnenkomen de Zenatia kon het schip daardoor niet meer ontwijken en ramde de Stubben kammer midscheeps. Binnen vier mi nuten was het voorschip van de Oost duitser reeds in de golven verdwenen. Kapitein Kurt Skuderisch (30) had geen tijd meer om de sloepen te laten strijken en gaf opdracht om overboord te springen. Enkele opvarenden konden geen zwemvest meer bereiken en spron gen zonder meer het water in, onder wie een van de stewardessen. Uitstel verkiezingen in Indonesië DJAKARTA De algemene ver kiezingen op 5 juli in Indonesië kun nen om technische redenen niet doorgaan. Dit zei waarnemend presi dent Soeharto donderdag tijdens een massabijeenkomst op Bali. Hij zei verder dat de regering later verkie zingen zal houden in de zekerheid dat de nieuwe orde (zijn bewind) de overwinning zal behalen. Enkele leden van de Eerste-Ka- mercommissie voor financiën hebben voorgesteld het koninklijk paleis op de Dam gedurende een lange periode per jaar voor het publiek open te stellen. Wellicht geeft dit een nauwe re relatie met het staatshoofd. De loodsboot Rigel zette direct twee jollen uit, die binnen enige minuten bü de rondzwemmende Oostduitsers waren. In snel tempo werden de men sen aan boord genomen, ongeveer acht per jol. Ze werden direct naar de Rigel gevaren, waarna de jollen terugkeer den om de andere drenkelingen op te pikken. Even bestond het gevaar dat een der jollen zelf zou kapseizen, maar dit kon worden voorkomen. De laatste drenkeling werd tien mi nuten nadat hy in het water was ge sprongen, gered. Een snelle controle aan boord van de Rigel wees uit dat steward Sachweh kenneiyk geen tyd meer heeft gehad om van boord te ko- Voor vervolg zie pag.s NEW YORK Engeland en de Verenigde Staten hebben gisteravond in de Veiligheidsraad een dringend beroep op Turkije, Griekenland en Cyprus gedaan een oorlog in het oostelijk deel van de Middellandse Zee te voorkomen. Ook Oe Thant heeft een nieuw beroep op de staatshoofden gedaan. De twee westelijke mogendheden spraken, nadat Cyprus een klemmend beroep op de raad had gedaan het land te beschermen tegen een op handen zijnde invasie van Turkije. Ambassadeur Rossides van Cyprus zei in de Veiligheidsraad dat „alle regeringen weten dat de invasie op Cyprus dit weekeinde zal plaatsheb- „Annexatie" De Turkse ambassadeur Eralp beschuldigde Griekenland ervan maatregelen genomen te hebben voor een annexatie van het eiland. Dat, zei hij, was de achtergrond van de re cente aanval op de Turkse minder heid. De aanval op de Turkse dorpen is onbeschrijfelijk geweest, aldus Eralp. De enige bedreiging van de vrede noemde hij de aanwezigheid van de illegale strijdkrachten onder leiding van generaal Grivas. Thant Voordat Cyprus om een spoedzit ting van de Veiligheidsraad vroeg, had VN-secretaris-generaal Oe Thant een dringend beroep op de regerin gen van de drie landen gedaan, het eens te worden over terugtrekking van alle strijdkrachten op Cyprus, de Cyprische strijdkrachten en die van de VN buiten beschouwing gelaten. (Van onze correspondent) EINDHOVEN De directie van de Karei I sigarenfabrieken heeft haar lidmaatschap van het kartel van si garenfabrikanten per 1 januari 1969 opgezegd, omdat zij het niet eens is met een aantal afspraken, die vol gens de directie afbreuk doen aan de concurrentiepositie op de Euromarkt. Het „sigarenkartel" werd in 1949 ge sticht. De huidige afspraken zijn tot 1 januari 1969 van kracht. Amerikaanse burgers op de luchthaven Nicosia, op het punt Cyprus te verlaten, nu de toe stand rond het eiland zich toe- Bj 1ï4W&WÊPIÊ& Thant noemde de situatie toen al „buitengewoon gevaarlijk". Hij vroeg de regeringen ook zich te onthouden van het gebruik of het dreigen met geweld en de soevereiniteit, de onaf hankelijkheid en terriotoriale onschendbaarheid van Cyprus te eer biedigen. Voor vervolg zie pag. 7 Vader schiet zoontje kogel door "t hoofd CATANZARO Een oud-politie man in de Zuiditaliaanse plaats Ca- tanzaro heeft zijn 12-jarig zoontje een kogel door het hoofd geschoten omdat het kind weigerde een warme, trui aan te trekken. De jongen ligt in zeer ernstige toestand in het zieken huis. De vader werd gearresteerd toen hij op een trein naar Noord-Ita- lië wilde stappen. AMSTERDAM Hoofdoppasscr De Vlieger van Artis heeft gistermid dag in een Amsterdamse nachtclub op een minder prettige manier kennis gemaakt met de klauwen van een leeuwin, die samen met een andere leeuwin en de eigenaresse in een stripteasenummer zou optreden. De oppasser was op verzoek van de politie met een agent naar de club gegaan om te onderzoeken of voor het optreden van de dieren een ver gunning kon worden verleend. Toen hij de leeuwin aaide, sloeg deze haar klauw uit en drukte de oppasser tegen de kooi. Door het dier met stokken achteruit te drijven, wist men de heer De Vlieger te be vrijden. Hij werd met diepe wonden aan beide armen in een ziekenhuis opgenomen. KVP-jongeren: program voorop - niet confessie UTRECHT „De KVP heeft zich- zelf ter discussie gesteld en zal nu tot een oplossing moeten komen. De weg die ingeslagen is acht ik juist: op basis van program praten met ARP en CHU. Dit is een fase op de weg naar partijvernieuwing, maar er zal meer moeten gebeuren". Deze mening sprak de voorzitter van de KVP-jongeren, de heer H. Gielen, vanmorgen uit toen hij het congres van zijn organisatie in Utrecht opende. De heer Gielen vindt dat het mo ment om over het stembusakkoord te spreken nog niet is aangebroken. Eerst zal met ARP en CHU over eenstemming moeten zijn bereikt over een programmatische benade ring. Het program moet volgens de heer Gielen voorop staan. „Niet onze con fessionele band maar de filosofie van een levensbeschouwing zegt ons iets over de inrichting van onze samenle ving". Moeder van Blake in ons land? LONDEN Een Britse krant weet te melden dat de moeder van de vorig jaar uit de gevangenis ont snapte George Blake in Nederland verblijft op weg naar haar zoon in Moskou. De 73-jarige mevrouw Catherine Blake, die van Nederlandse afkomst is, zou hebben gezegd dat zij Enge land voor goed heeft verlaten. Blake zat een vonnis van 42 jaar uit wegens spionage 'ten behoeve van de Russen toen hij kans zag te ontvluchten. PROF. DR. BRAUN VERONGELUKT UTRECHT Bij een verkeerson geval in de stad Utrecht is gisteren de 37-jarige prof. dr. G. K. R. O. M. Braun, hoogleraar aan de rijksuni versiteit te Utrecht, om het leven ge komen. Prof. Braun was van Oosten rijkse afkomst en werkte ook bij Philips. LAGOS Het comité van de Or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid heeft gisteren een beroep gedaan op Biafra zijn afscheiding van Nigerië te herroepen. Het comité, dat een einde wil ma ken aan de burgerkrijg, maakte ver der bekend dat generaal Ankrah, president van Ghana, zich met de Biafraanse leiders in verbinding zal stellen om te pogen tot een vredelie vende oplossing te komen. Het OAE-comité wordt gevormd door keizer Haille Selassie van Ethi opië, Generaal Ankrah, president Ahidjo van Kameroen en president Diori van Niger. Sporen van fietsen geven aanwijzing AVEREEST Uit een eerste on derzoek naar de moord op de vijf tienjarige Neltje de Haan uit de buurtschap De Oosterhuis in de ge meente Avereerst is gebleken dat het meisje vrijwillig met haar moorde naar moet zijn meegegaan. Er zijn twee duidelijk zichtbare evenwijdige bandensporen van fietsen gevonden met op enige afstand daarvan een derde spoor, dat de dader, terugfiet send van de plaats van het misdrijf, heeft achtergelaten. Gistermiddag werd het lijk van het meisje gevonden achter een boerde rij, waar ze de vorige avond monsters van de melk had genomen voor de melkfabriek (monster- neemster was haar beroep). Ze ver liet deze boerderij, die op een paar kilometer van haar woning staat, omstreeks half zeven. Nadien werd niets meer vernomen. De gehele avond en nacht en ook gisteren is naar het kind gezocht. Er namen meer dan honderd militairen aan de opsporing deel. Vanmorgen waren er nog maar weinig aanknopingspunten omtrent de identiteit van de dader. Ook zijn er op de plaats van het misdrijf wei nig sporen aangetroffen. Sectie heeft uitgewezen dat het meisje met een hard voorwerp is geslagen waarbij haar schedel werd ingedrukt. Men heeft geen spoor van aanranding ge vonden, maar lustmoord wordt niet uitgesloten geacht. De moord wordt in verband ge bracht met een aantal aanrandingen die de laatste tijd in de buurtschap zijn voorgevallen en waarbij een bruikbaar signalement van de aan rander is ontstaan. Tips hierover worden thans onderzocht. borst plaatjes ■■Éi 250 gram 99 niet duur vtet heerlijk Minister Beernink is geen voorstander van de mogelijkheid het stemmen bij volmacht te verruimen door de kring van personen die als gemachtigde kunnen worden aange wezen uit te breiden. Hij zegt dit in antwoord op vragen uit de Kamer commissie voor binnenlandse zaken. Compromis het PvdA-congres, eigen-standpunt-bepaling enigszins te beperken, heeft de kenmerken van een compromis. Compromis in die zin, dat de partij vele ouderen aan zich heeft verplicht door de mogelijkheid en niet meer dan dat van een verbod lot spre ken te stellen. Anderzijds krijgen op posanten ampel gelegenheid indivi dueel hun kritiek te spuien, zelfs wanneer het regelmatig actuele poli tieke vraagstukken betreft. Het partijbestuur zal alle wijsheid nodig hebben wanneer het ooit zo ver komt, dat opgetreden moet wor den tegen herhaald naar buiten op treden van uitgesproken groepen bin nen de partij. Want een verbod tot spreken hangt niet alleen als een zwaard van Damocles boven de groep, maar ook boven het partijbe stuur. Veel zal in de praktijk afhan gen van takt. Het compromis draagt dus een be perking naar twee zijden in zich. De kleine zege voor het partijbestunr was tot nu toe de enige gebeurtenis die iets van een tegenstelling deed proeven. Voor het overige was het al broeder lijke eensgezindheid. Naar het voor komt óók een compromis en niet he lemaal overeenkomstig de werkelijke verhoudingen. Nederlands verzet tegen Spaans lidmaatschap Navo BRUSSEL Nederland heeft afich gisteren in het Navoparlement stevig verzet tegen een suggestie om Spanje lid van het bondgenootschap te ma ken. De Nederlandse afgevaardigde Wierda (soc.) zei dat de situatie in dat land niet te rijmen is 'met de geest van de Navo. Hij kreeg steun van dé Deense conservatief Kragh, die verklaarde dat een eventuele aanyraag van Spanje zorgvuldig moet worden overwogen. Het lidmaatschap van Spanje was door de Amerikaanse af gevaardigde Rivers ter sprake ge bracht. In de slotzitting heeft het Na- vo-parlement een reeks aanbevelin gen gegeven, o.a. over Griekenland. De ledenstaten wordt aanbevolen alle Aanval/CNV op volkslening (Van ojizc soc.-ec. red.) UTRECHT Het CNV vreest, dat de plannen van dc regering voor een volkslening ten behoeve van de ont- wikkelingslaridcn zullen mislukken. In een artikel in De Gids schrijft het CNV dat een beroep van de over heid op de Nederlandse bevolking om haar vrijgevigheid te tonen door mee te doen aan een volkslening ten be hoeve van de ontwikkelingshulp op zichzelf góed is, maar dit moet geen lening worden tegen lage rente. De acties van particuliere orga nisaties worden hierdoor ernstig on dermijnd. Zelf voert het CNV op het ogenblik de actie „Kom over". Wil men het goed doen en extra vrijge vigheid? aanwakkeren, aldus de Gids, dan zcyu het juist en billijk zijn om het beschikbaar stellen van spaargel den té waarderen met een gangbaar rentepercentage. Bejaarde man bij brand omgekomen NIJMEGEN Een brand in een bovenwoning te Nijmegen heeft gisteravond het leven gekost aan de 78-jarige B. de Zeeuw. Het vuur, dat in de voorkamer is ontstaan, heeft waarschijnlijk geruime tijd gesmeuld, voordat de ruiten sprongen en de overburen dat merkten. Uit een naastgelegen slaapkamer konden de buren nog de eveneens 78-jarige echtgenote redden, die ziek wa3 en niet uit bed kon komen. MAASTRICHT Een gerechtelijk vooronderzoek is gevraagd naar het uitgeven van een groot aantal onge dekte cheques door de ex-directeur van de Vascomij., E. J. uit Geleen. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT In kringen van de Nederlandse Spoorwegen wordt ge heimzinnigheid betracht over een topberaad, dat de directie maandag met 300 staffunctionarissen uit de „geheime salarisgroep" zal hebben over de financiële moeilijkheden, die dit jaar zullen leiden tot een verlies van 130 a 140 miljoen gulden. Er gaan ook geruchten over massale ontslagen, maar deze worden door de NS ontkend. Mogelijk zullen maandag plannen bekend worden voor een verregaande bezuiniging door automatisering en rationalisering. Zie ook pagina 9. Ik geef op als nieuwe abonnee: ^etaalt: n per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktlviteit ontvang ik een grote luxe Sierknijper. I De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1