NASSER WENST GEEN VREDE MET ISRAËL Geniale zwendelaar Linke Billy gepakt Komst tankers 500.000 ton nu in studie Suezkancial gaat voor buurland nooit open „Egypte i sterker Slechte tijd voor vissers DOLLAR IS IN GEVAAR LEUK OM OP 5 DECEMBER TE GEVEN! •X ER 1 Vrijdag 24 november 196748ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 99 99 Nasser is weer helemaal de oude: Israël blijft de grote vijand, die moet worden ver. slagen. Het buurland zal nooit door het Suezkanaal varen. „Wij wensen géén vrede, want wij zijn sterker dan ooit". Gejuich werd in Cairo Nassers deel De levende have van Burgers Dierenpark te Arnhem is uitgebreid door de {jeboorte van een giraffe, die maar liefst 1,85 meter meet. Helaas stierf de moeder kort nadat het dier ter wereld kwam. Het personeel zet nu alles op alles om de jonggeborene met biest in het leven te houden. Dit jaar nog eerste schip 200.000 ton (Van onze scheepvaartredacteur) ROTTERDAM Het gemeen telijk havenbedrijf gaat met de bedrijven in Europoort die daar belangstelling voor hebben een gezamenlijke studie maken over de komst van 500.000-tons tan kers naar Rotterdam en over de problemen die daaraan verbon den zijn. Rotterdam wil goed voorbereid zijn als die schepen zullen komen. Hoewel er nog geen enkele in aanbouw is, wordt de noordwestelijke kant van de Maasvlakte reeds gereserveerd DEN HAAG In de gistermiddag gehouden vergadering van het Pro- duktschap voor vis en visprodukten is de begroting voor het jaar 1968, welke sluit met een tekort van 61.100 gulden, met slechts een stem tegen goedgekeurd. Dit nadelige saldo zal gedekt worden uit de voordelige sal do van het vorige jaar. Uit de algemene beschouwingen blijkt dat de rederijsector thans een moeilijke tijd doormaakt Het gaat in de -visserij bijzonder slecht. Gewezen werd op de inflatie van de afgelopen jaren; op de devaluatie van het pond sterling en andere factoren, waardoor de uitkomsten ook dit jaar weer zo zouden zijn, dat de exploitatiekosten niet meer kunnen worden goedge maakt. Gevraagd werd dan ook de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten, doch met de belofte dat men niet overal afwijzend tegenover zal staan. Voorts werd aangedrongen op verla ging van de betalingstarieven en de mindere inkomsten eventueel te com penseren door het aanspreken van de reserve. Negerartiest eet niet om Vietnam CHICAGO De Amerikaanse ne gerartiest Dick Gregory is gisteren een hongerstaking begonnen uit pro test tegen de oorlog in Vietnam en het beleid van de Amerikaanse rege ring. Hij is van plan tot Kerstmis niet te eten, maar alleen gedestil leerd water te gebruiken. voor de behandeling van die olie giganten. Uit een ontwerp van Lloyd's Re gister of Shipping voor een 500.000 tonner en uit hydrografische onder zoekingen is gebleken dat er geen bijzondere beperkingen in de vaart van zo'n schip diepgang 80 voet (ca. 25 meter) tot ongeveer 50 kilo meter v.oor Hoek van Holland zijn. Het verdièpen en verlengen van de toegangsgeul naar de Nieuwe Water weg zou volgens schattingen een bedrag van 100 tot 150 miljoen gulden vergen. Voor vervolg zie pag. 5 Schoenman uit Zweden gezet STOCKHOLM Ralph Schoen- mann, de Amerikaanse secretaris van het Russel-tribunaal dat op het ogenblik in Roskilde in Denemar ken vergadert, is vandaag" na een verblijf van twee dagen in een po litiebureau Zweden uitgewezen. Hij zal op een toestel naar Schiphol wor den gezet. Schoenman is op verschillende vliegvelden van Europa niet doorge laten omdat hij geen paspoort heeft. Dit heeft de Amerikaanse regering ingetrokken nadat hij zonder toe stemming een reis naar Noord- Vietnam had gemaakt. De Amerikaan zei weinig goeds van de Zweedse politie. Hij ver klaarde dat er Gestapo-methoden waren gebruikt. Twee Zweedse po litiefunctionarissen zullen hem naar Amsterdam brengen. CAIRO De Egyptische pre sident Nasser wenst geen vrede met Israël. In de Egyptische Na tionale Vergadering zei Nasser gisteren: W(j zullen ons aan de resolutie van de conferentie van Chartoem houden en dat be tekent: geen erkenning van Israël, geen onderhandelingen met Israël en geen vrede met Israël. Onder donderend applaus riep de president uit: Israëlische schepen zullen nooit door het Suezkanaal varen, wat dit ons ook mag kosten. Hij /doelde daarbij op de door de Veiligheidsraad van de VN aangeno men Britse resolutie, waarin aange drongen wordt op vrije scheepvaart in de internationale waterwegen in het Nabije Oosten. Nasser beschouw de de resolutie als onvoldoende, om dat er over de volledige terugtrek king van de Israëlische troepen uit alle gebieden die zij in Egypte. Jor danië en Syrië bezet houden, niet ge marchandeerd kon worden. Hij stelde voor weer een Arabische topconfe rentie te beleggen om te beraadsla gen over de resolutie. Leger sterker Het Egyptisdhe staatshoofd zei ver der dat zijn strijdkrachten nu sterker waren dan voor de oorlog in juni. Ze waren nu in staat tot een „krachtige actie". In die oorlog waren aan Egyp tische zijde 10.000 soldaten en 1.500 officieren gesneuveld. 5.000 soldaten en 600 officieren waren gevangen ge nomen. In deze cijfers waren niet de verliezen van de luchtmacht op 5 ju ni begrepen. Het luchtmachtcamman- do had de zaak toen verkeerd beke ken en 40 luchtmachtofficieren wa ren gesneuveld of stonden als ver mist te boek. Voor vervolg zie pag. 7 KIPMODE 68 Zulke verrukkelijk grote, dikke kroketten Vol mals kippevlees! Vol smaak! Meteen pro beren. Ook om de prijs. Kroonprins Sidi Mohammed, in uni form van generaal, stond er een tikkeltje beteuterd bij toen hij naast en met koning Hassan II van Ma rokko een parade van de strijd krachten afnam. De parade werd gehouden ter herdenking van de onafhankelijkheidsdag van Marokko. Protesten tegen plan-Leber DEN HAAG Het Contactorgaan Nederlands Vervoers Overleg heeft naar aanleiding van het Duitse plan- Leber (dat beperking van het weg vervoer ten gunste van de Duitse spoorwegen beoogt) een protest-nota gestuurd naar staatssecretaris Key- zer (verkeer en waterstaat). In de nota wordt opgemerkt, dat de beoogde Duitse maatregelen niet zullen leiden tot een betere struc tuur van het Duitse en Europese ver voer. Voorts wordt er bezwaar tegen gemaakt, dat men geen vooroverleg met de buurlanden heeft gepleegd en tenslotte acht men de maatregel in strijd met de geldende verdragen. Brits gesprek met NLF in impasse GENÈVe De besprekingen tus sen Engeland en het Nationaal Be vrijdingsfront van Zuid-Arabië over de toekomst van dit gebied hebben een moeilijk stadium bereikt. Dit staat vermeld in een kort commu niqué, dat gisteren door beide partij en is uitgegeven. Volgens waarne mers wordt het knelpunt gevormd door het bedrag van 60 miljoen pond land Zuid-Arabië heeft beloofd bij sterling aan hulpverlening, dat Enge- vertrek uit het gebied. LONDEN/PARIJS De vraag naar goud neemt dermate toe, dat het zeer de vraag is of de Amerikaanse dollar zich zal kunnen handhaven. In Britse regeringskringen verheelt men niet, dat de aanval op het goud een vastberaden poging van De Gaulle is de financiële situatie dras tisch te wyzigen. De Amerikaanse regering is ver plicht goud te kopen en te verkopen tegen 35 dollar per eenheid. Als de goudprijs daarboven stijgt, is In feite sprake van een devaluatie van de Men schat dat gisteren en woensdag in Londen alleen al 120 ton goud, ter waarde van 135 miljoen dollar werd verkocht. Begin deze week heeft de Franse regering bekendgemaakt, dat elke maand de dollarinkomsten weer in goud zullen worden omgezet. De Fransen waren hiermee verleden jaar opgehouden toen hun dollarreserves beneden de 600 miljoen dollar waren gedaald. Nu zitten de Fransen weer boven dat niveau. In het buitenland heeft Amerika ln totaal 14 miljard dollar uitstaan, één miljard meer dan de goudvoorraad in Fort Knox In Londen zijn de besprekingen met het Monetaire Fonds over de le ning aan Engeland bevredigend af gesloten. Premier Wilson heeft ont kend, dat minister Callaghan zal af treden. Ook een reorganisatie van de regering wordt niet overwogen. FOTO- en FILMKADO'S foto-film Jan Wolfslag n.v. Frontale botsing - twee doden BROEK IN WATERLAND Bij een frontale botsing tussen een personenauto en een bestelwagen op de provinciale weg tussen Broek in Waterland en Monnikendam zijn gisteren twee mensen om het leven gekomen. Twee anderen zijn zwaar gewond. Het is nog niet duidelijk hoe de personenauto op de linker weg helft is gekomen. De bestuurder van de personan- auto, de 27-jarige Amsterdammer H. Veldhoen, overleed ter plaatse. De chauffeur van de bestelwagen, de 36-jarige J. G. van Eerden, bezweek in het ziekenhuis aan zijn verwon dingen. De twee zwaargewonden ko men ook uit Monnikendam. (Van verslaggevers) BREDA Linke Billy is gepakt. Jarenlang heeft hij zijn duistere praktijken ongestraft kun nen bedrijven, omdat hij iedereen te vlug af was. Tonnen heeft deze 51-jarige Dordtenaar ten on rechte met zijn „arbeidsbemiddeling" in eigen zak gestoken. Maar nu is het net achter deze vrien delijke. intelligente en vindingrijke koppelbaas dichtgeklapt. Zijn zaak in Breda is opgeheven. Hij noemde dit bureau LA WET, wat betekende: Lpat Anderen Werken en Tobben van 1958 was deze kleurige figuur, wiens ini tialen H. de G. zijn, bij de politie bekend. In Rot terdam verdiende hij als koppelbaas, smokkelaar handelaar in valse dollars tonnen, maar was toen ineens met geld en een vriendin naar Zuid- Frankrijk verdwenen. Toen de centjes op waren kwam hij weer terug. Vestigde zijn bureau met de ironische naam in Breda en een nevenbedrijf in Antwerpen. In heel het land had hij contacten. Bij metaalbedrijven, die zich aan de cao hielden, kocht hy goede vak- lui weg, van wie hij te weten was gekomen, dat ze ontevreden waren, omdat zij, de goeden, even veel verdienden als de slechten. Nimmer betaalde hij inkomstenbelasting van zijn ongetwijfeld hoge verdiensten, maar geen enkele opsporingsambtenaar kon vat op De G. krijgen. llalf jaar studie van twee experts Onregelmatigheden die er genoeg waren deed hij in ons land af met „dat komt door dat bureau in Antwerpen", terwijl" hij aldaar hetzelfde ver haaltje in omgekeerde richting vertelde: „Och ja, dat bureau in Breda doet het vaak fout". Tenslotte besloot de Bredase politie de hulp van twee uiterst deskundige ambtenaren van de cen trale controledienst van het departement van Eco nomische Zaken in te. roepen. Deze heren: B. W. Gossink en L. Zoest hebben zich sinds mei van dit jaar alleen met deze zaak bezig gehouden. Deze experts ontdekten dat De G. in twee jaar 175.000 aan loonbelasting en sociale lasten heeft ontdoken. Dit geld stak hij in eigen zag. Zijn winsten verdeelde hij over negen bankrekeningen overal in het land onder valse naam. Hy trad dan steeds als zgn. gemachtigde op. De G. woonde in een villa in België, in de buurt van Antwerpen. Of erin België ook geknoeid is, moet de politie daar uitzoeken. Toen de zaak rond was werd De G. opgespoord. Hij bleek bij fa milie in Dordrecht te zijn. Op verzoek van de Bredase politie heeft de Dordtse recherche hem aangehouden. Hij is gisteren voor de officier van justitie in Breda geleid en na eerste verhoor op last van de rechter-commissaris ingesloten. Twee employés van het bureau Lawet zijn verhoord en vrijgelaten. In feite blijken ook zij slachtoffers van De G. te zijn. Een zelfbewuste dichter is even belachelijk als een pe dante piano. GRESHOFF Hervormde vrouwe lijke theologen dankbaar - pagina Kernmerk WIMMEULDIJK: „LUISTEREN NAAR MENSEN EN KINDEREN - PAG. RADIO TV. WiimmmM Wwmmm. Meer wind DE BILT Boven Oost-Euro- pa ligt een hogedrukgebied. Hier door wordt in onze omgeving een zuidoostelijke stroming in stand gehouden, die vochtige lucht aan voert. Boven het zuiden en wes ten kwam het afgelopen etmaal I op uitgebreide schaal mist voor. De minimumtemperaturen in het mistgebied varieerden van 2 gra den tot min 1 graad. In deze toestand komt de ko mende 24 uur weinig verande- I ring. De zuidoostelijke wind, zal, iets toenemen en voert de gelei delijk wat drogere lucht aan. Morgen kunnen in de loop van de dag enkele verspreide opkla ringen voorkomen, voornamelijk I in het zuiden van het land. 25 november: 18.38: maan op: :on op: 08.15. oil onder: 14.15. Nederlands fabrikaat ■jVEDERLAND kent een vereniging Nederlands Fabrikaat. De oprichting van deze vereniging dateert uit een tijd dat het Neder landse bedrijfsleven een extra steun tje in de rug nodig had. Het Neder landse publiek moest duidelijk ge maakt worden, dat kopen van pro- dukten, gefabriceerd in eigen land, onze werkgelegenheid en onze wel vaart ten goede kwam. Ook thans is er behoefte, dit te on derstrepen. Juist nu onze economie nog in een moeilijke periode ver keert, onze werkgelegenheid tekort schiet, oyze export te wensen over laat en de invoer dikwijls te groot is, moet aandacht gevraagd worden voor het Nederlandse produkt. Het kopen van artikelen van eigen bedrijven bevordert de werkgele genheid in eigen land. remt de in voer af en verbetert de positie van handels- en betalingsbalans. Tengevolge van de devaluatie van het Britse pond dreigt een toevloed van goedkoper geworden produkten uit landen met een gedevalueerde munt. Wie onze economie wil hel pen, kan beginnen met het bij voor keur aanschaffen van artikelen die in eigen land zijn gefabriceerd. Ook de voorzitter van de Federatie van metaal- en elektrotechnische in dustrieën, ir. M. C. de Jong, heeft hier gisteren nog eens de nadruk op gelegd. Hij stelde terecht, dat een bloeiende en krachtige industrie al leen opgebouwd kan worden met steun van de eigen bevolking. Tegenstellingen T\E socialisten verkeerden de laat ste tijd in de prettige omstan digheid conflicten en teleurstellingen in andere partijen op hun gemak te commentariëren. Dat gebeurde met een houding van: maak je niet onge rust; ieder die werkelijk verontrust is en progressief, vindt bij ons een veilige haven. Mogelijk is die zekerheid na het congres van nu niet meer zo groot. De afstand tot groepen in andere partijen is nog groot, terwijl het ook intern niet alles botert. Hoofdpunten van het congres zijn: stembusakkoord, vredespolitiek met de onlosmakelijk daaraan verbonden ontwikkelingshulp, en positie van Het Vrije Volk. Interessant zal zijn de confrontatie met de socialistische jongeren, die ernstige kritiek hebben, ook op de ingediende voorstellen. Zij menen, dat niet het systeem van verkiezen en regeren veranderd moet worden, maar dat de partijen wezenlijk niet aan hun doel beantwoorden. Dan is er nog Nieuw Links, dat weer op andere punten het accent legt en de naam zegt het al de koers meer naar links wil verleggen. Wel iswaar zijn er enkele van hen kandi daat gesteld voor functies, maar zij zien als gevaar Ingekapseld te wor den. Het is dan ook niet denkbeeldig, dat zij liever als eenheid een pressie groep blijven vormen en afzien van een minderheidsstem in het bestuur. Voorlopig heeft voorzitter Tans de aanval naar buiten gericht: op D'66 en de confessionele partijen. D'66 lijkt inderdaad een periode van stil-, stand door te maken. De christelijke partiien zijn echter niet dood en christelijk-geïnspireerde politiek heeft zich niet overleefd. Als Tans het over die boeg wil gooien, vergist hij zich, ook in de politieke overtuiging van vele radi calen. Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam straal: |betaalt: per kwartaal per maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1