Kabinet en Kamer nog oneens over Vietnam Even flink door zure appel heenbijten Minister Luns: toestand in Griekenland is nog niet verbeterd Stadsspoor, gedurfd Amsterdams plan ZIJLSTRA HET LIEFST ALS PREMIER Geen bezuiniging bij civiele verdediging 1967 .7 WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 LUNS: „ZOVEEL SEKTEN, ZOVEEL ZINNEN" MOTIE-SCHUYT WORDT NIET UITGEVOERD Kijk, dachten ze in het Groningse Leek. die 350 ambtenaren, die van Den Haag naar Groningen moeten verhuizen, moeten even door de ,^ure appel" heenbijten. Laten we hen daarbij helpen en hun wat zure appels" sturen. Het was allemaal goed bedoeld. Dat bleek ook uit de inhoud van het begeleidend briefje van burgemeester mr. Th. P. Zwart en gemeente secretaris R. Tamminga. „Gedwongen verhuizing naar een ander deel van het land is een onprettige zaak", zo schreven zij. „Onprettig voor de betrokken werk nemers, onprettig ook voor de gezinsleden. Wij begrijpen hoe u zich Maar het Noorden valt erg mee en het is minder ver van het Westen verwijderd dan men denkt, aldus de briefschrijvers. En „er is niet alleen ruimte om te werken, maar ook om te wonen en te leven. U zult dit alles reeds merken, Wanneer u uw tanden in deze appel zet. De „zachte zure appel" van Leek in het Noorden. Goed van smaak". (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG Enkele Kamer leden vonden, dat Nederland zich nog wat negatiever had moeten (en zal moeten) opstel len tegenover het Griekse be wind. De minister antwoordde, dat Nederland in dit opzicht al verder is gegaan dan de meeste andere bondgenoten. De klacht die we tegen Grieken land bij de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens hebben in gediend. is materieel gelijk aan de klacht van de Skandinavische landen. Wij werden niet bij de Skandina vische klacht betrokken, omdat De nemarken, Noorwegen en Zweden de zaak onderling wensten te regelen. Wij zijn hen een week later gevolgd, na tevergeefs te hebben gepoogd Bel gië en Luxemburg voor onze stap te. Wetenschap valt het Griekse regiem aan (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Een aantal hoog leraren en wetenschappelijke stafle den, werkzaam op het terrein van de klassieke filologie. de oude geschiedenis en het postklassieke Grieks. heeft het huidige Griekse bewind meegedeeld elke actie te zul len steunen, die tot doel heeft de slachtoffers van het huidige regime bij te staan. De wetenschapsmensen voelen zich gedrongen uiting te ge ven aan hun solidariteit met hen die in Griekeland geen getuigenis kun nen afleggen van universele waar den. Zij willen tevens de democra tisch gezinde Grieken steunen in hun ongelijke strijd. Financiering BB wordt gewijzigd DEN HAAG Minister Beernink wil de financiering van de BB wijzi gen. Er komt waarschijnlijk een rijksbijdrage naast het geld dat de gemeenten opbrengen. De bewindsman zei dit gisteren in de vaste commissie van binnenlandse zaken, waar de civiele verdediging besproken werd. De heren Franssen (soc.), Vonhoff (lib), Tilanus (C.H.) en Walburg (a.r.) weten het feit, dat enkele gemeenten weigeren de begrotingspot voor de BB goed te keuren, vooral aan de on bekendheid met het werk van de or ganisatie. Minister Beernink was het met hen eens dat „onbekend onbemind" maakt. Er zal worden gestreefd naar meer inschakeling van personeel en materiaal van de BB bij rampen en ongelukken in vredestijd. De be windsman heeft hierover reeds een brief geschreven naar de commissa rissen der Koningin. Voorts zullen de gemeenteraden meer bij het werk van de BB-kring- raden betrokken moeten worden. De minister beraadt zich nog op de vraag hoe dit het beste kan gebeuren. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De standpunten van het kabinet en de Kamer meerderheid over het Vietnam-beleid zjjn nog niet dichter tot elkaar gekomen. Dit bleek gistermiddag in de Kamercommissie voor buitenlandse zaken. Eind augustus aanvaardde de Ka mer de motie-Schuyt (kath.v.), waar in de Kamer aandrong op beëindi ging van de Amerikaanse bombarde menten op Noord-Vietnam. De rege ring zou daartoe druk moeten uitoe fenen op Amerika. Minister Luns deelde nu mee, dat het kabinet zeer onlangs opnieuw zijn houding 'heeft bepaald. „De regering is tot de conclusie ge komen, dat er voor haar ook nu nog geen aanleiding is te veronderstellen, dat onvoorwaardelijke stopzetting van de bombardementen zou leiden tot de ook door het kabinet zo vurig gewenste vredesonderhandelingen." Teleurstelling Deze uitspraak werd door de heren Boertien (ar), Mellema (ch), Ruygers (soc) en Van Mierlo (D'66) met grote teleurstelling aangehoord. De heren Ruygers en Van Mierlo kondigden opnieuw een motie aan voor het geval de regering zich niet tot het Kamerstandpunt heeft be keerd voor de plenaire begrotingsbe handeling van buitenlandse zaken ln december. „De minister is bijzonder duidelijk geweest", zei de heer Ruygers. „Hij weigert ook maar één stap in de richting van de Kamermeerderheid te doen. De consequenties zullen zich bij de plenaire behandeling aandie- „Ik ben", aldus de heer Boertien. „bijzonder teleurgesteld en de uitspraak van de minister is voor ons ongetwijfeld aanleiding in het ple naire debat op de kwestie terug te komen." in internationaal economisch verband EEG-associatie. OESO e.d. geen nieuwe verplichtingen met Grieken land zullen worden aangegaan. Wel worden bestaande verplichtingen na gekomen, maar Nederland streeft er naar in dit opzicht „terug te vallen tot het strikte, naakte juridische mi- De bewindsman achtte het niet ge wenst Griekenland te isoleren of uit te stoten uit internationale organisa ties, hoewel hij jkvr. Wttewaall van Stoetwegen, dr. Imkamp e.a. toegaf, dat de toestand in Griekenland niet is verbeterd. Schorsing of uitstoting van Griekenland als lid van de Raad van Europa zou de behandeling van de klachten door de Europese Com missie voor de Mensenrechten door kruisen en aan het gezag van de Commissie afbreuk doen. Inderdaad heeft Nederland een reeds in 1966 toegezegde lening van één miljoen dollar aan Griekenland gerealiseerd, maar het gaat hier om beperkte hulp- „Wij hebben", aldus de staatssecretaris, „geen invloed op de interpretaties, die de Griekse pers van deze lening geeft." Motie Met 8 tegen 6 (PvdA. PSP en D'66) stemmen verwierp de Kamercommis sie een motie-Van der Spek (pac. soc.). waarin de regering werd ge vraagd haar invloed aan te wenden op landen, die nog altijd wapens aan Griekenland leveren, zodat de leve ranties worden stopgezet. Minister Luns legde uit, dat deze leveranties alleen zijn bedoeld om Griekenland in staat te stellen aan zijn NAVO-verplichtinfeen te vol doen. Jaarlijks wordt een nieuw pro gram voor leveringen opgesteld, maar voor 1968 is dat niet gebeurd. Aan de nog lopende programma's doet Nederland niet mee. Amerika en Canada hebben inmiddels hun leve ranties geheel of gedeeltelijk op geschort. Of West-Duitsland en Italië er nog mee doorgaan, wist de mi nister niet precies, maar in ieder ge val kan de regering op die landen geen feitelijke invloed uitoefenen. Overvloed Het gaat bij de leveringen om stra tegische wapens, zoals geschut e.d. Lichtere wapens, die het Griekse be wind tegen opstandige bewegingen zou kunnen inzetten, worden niet ge leverd, want die bezit de Griekse weermacht in overvloed. Mr. Van Mierlo (D'66) wees er bij herhaling op, dat ook zwaardere wapens tegen opstandige bewegingen worden ge bruikt. zoals de Hongaarse opstand in 1956 wel heeft bewezen. Daarover ontstond een technisch debat, waarin minister Luns de D'66-aanvoerder van „muggenzifterij" betichtte. In ander verband kwam de heer Geelkerken (a.r) met de suggestie een systeem in te voeren, waarbij alle leveringen of schenkingen van oorlogsmateriaal aan een centraal or gaan, b.v. de Verenigde Naties wor den gemeld. „Dat zou zeer vredebe- vorderend zijn, maar het is volstrekt onhaalbaar", reageerde minister Luns. Hij achtte het met name on denkbaar. dat b.v. Rusland zijn wa penleveringen aan de Arabische sta ten zou willen melden en laten con troleren. Kleiner De ondertekenaars van de mo tie-Schuyt waren dit debat gestart in de hoop, dat het kabinet naar het standpunt van de Kamermeerderheid zou zijn gegroeid. De heer Boertien vond dat sedert het Kamerdebat van 25 augustus de kans, dat zonder directe stopzetting van de bombardementen vredeson derhandelingen kunnen worden geo pend, eerder kleiner is geworden. De bombardementen blijken politiek noch militair doeltreffend. Mr. Van Mierlo zei, dat naarmate de oorlog in Vietnam zich uitbreidt, het conflict tussen regering en Ka mermeerderheid lachwekkender en onhoudbaarder wordt. WD-fractieleider mr. Toxopeus daarentegen vond het niet bevorder lijk voor het aanzien van de Kamer, nu op de uitvoering van de motie terug te komen; een standpunt waar mee zijn PvdA-collega het volstrekt Kabinetsbeleid Door mee te delen, dat het ka binet geen aanleiding ziet de mo tie-Schuyt alsnog uit te voeren, on derstreepte minister Luns. dat hier niet alleen zijn eigen visie in het geding is. maar kabinetsbeleid. Met andere woorden: als de Ka mermeerderheid in december een motie van wantrouwen in het Viet nam-beleid van de regering zou in dienen, zou niet een ministerscrisis, maar een kabinetscrisis het gevolg kunnen zijn. Men kan rustig aannemen, dat de regeringspartijen het niet zo ver zul len laten komen. Minister Luns herhaalde, dat zodra de regering -=»over aanwijzingen beschikt dat stopzetting van de bom bardementen op Noord-Vietnam tot vredesonderhandelingen met Hanoi zal leiden, zij de motie-Schuyt zal uitvoeren en bij de Amerikaanse re gering op stopzetting zal aandringen. Daarvoor is nu nog geen aanleiding. Mr. Biesheuvel ('hoopvol)„Nóg niet. Uw toonzetting is dus iets an ders dan in augustus." Drs. Den Uyl: „Welnee, dé minister zei dat toen ook al." „Zoveel sekten, zoveel zinnen. In allerlei kerken, tot in de alleenzalig makende toe, zijn er me ningsverschillen over Vietnam." Over de kreet „zoveel sekten, zo veel zinnen" maakte met name ch-fractieleider Mellema zich boos. ..Mijn woordkeus is misschien niet al te gelukkig geweest", gaf de mi nister toe. Het ontbrak hem, zo zei hij, niet aan respect voor de kerke lijke en geestelijke leiders in Ameri ka. Alleen: naast een lange lijst van kerkelijke leiders die tegen de Viet- nam-politiek van Johnson zijn, kan je een even lange lijst van voorstan ders leggen. Geen stap De minister vond de opmerking van de heer Ruygers, dat de regering geen stap in de richting van de Ka mermeerderheid heeft gedaan en de motie-Schuyt niet opnieuw ln over weging heeft willen nemen, „vrij grievend". De regering heeft zich wèi opnieuw over de motie beraden. En op 25 au gustus heeft zij de Kamermeerder heid in vrijwel alle richtingen ge volgd. Alleen niet met betrekking tot het standpunt dat onvoorwaardelijke stopzetting van de bombardementen tot vredesonderhandelingen zou lei den. „Wij beschikken ook niet over aan wijzingen daaromtrent, maar menen wel dat alles moet worden gepro beerd", verduidelijkte de 'heer Ruy- Burgemeester Thomassen: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „De stedebouw- kundige kwaliteiten van de stads wijken zijn voortreffelijk." Tot deze conclusie kwam burgemeester Tho massen maandagavond in het Apollo- hotel nadat hij een bezoek aan Am sterdams nieuwste wijken had ge- „Vooral de gedachte van een stads- spoor vind ik een gedurfde gedachte. Als mijn collega Samkalden er in slaagt dit op efficiënte wijze te ver wezenlijken dan wil ik hem nu al feliciteren. Temeer omdat dit een snelle verbinding tussen de versohil- lende wijken tot stand kan brengen." Het programma hier in Amster dam was eigenlijk een verlengstuk van ons bezoek aan Rotterdam", voegde burgemeester Samkalden daaraan toe. Vandaag hebben de sec ties sport en recreatie, onderwijs en Geen aanwijzing De regering, vervolgde mr. Luns. heeft de indruk, dat niets wijst op versoepeling van het Noordvietna- mese standpunt. Integendeel. De ver tegenwoordiger van Hanoi in Moskou heeft daar onlangs nog gezegd, dat vredesonderhandelingen pas kunnen beginnen als de Amerikaanse troepen zich uit Vietnam terugtrekken. Het Amerikaanse standpunt is beslist niet verstrakt. Wat de bombardementen betreft: langdurige stopzetting daarvan zou volgens militaire experts de Amerikanen dwingen Vietnam te verlaten, of hun troepenmacht met 500.000 man uit te breiden. En dat laatste willen de Amerikanen niet, „om redenen die hen regarderen", al dus de minister. VS Uit de publieke reacties in Ameri ka meende de bewindsman geen be leidsconclusies te moeten trekken. De ene dag demonstreren in Washington 50.000 mensen tegen de politiek van Johnson, en een dag later 100.000 er voor. De uitspraken van kerkelijke leiders zeiden de minister ook weinig. stadsontwikkeling een eigen pro gramma afgehandeld. Bei4e commis sies hebben hierover gedachten uit gewisseld. PRIMEUR Bijzonderheid is dat een primeur werd beleefd, toen door de voltallige Amsterdamse en Rotterdamse ge meenteraad in het Koninklijk Paleis op de Dam. nog maar pas gereed ge komen na de ingrijpende restaura tie, thee werd gedronken. Burgemeester Samkalden ver wacht overigens, dat na deze twee ontmoetingen een nieuwe afspraak wel enige tijd op zich zal laten wach ten. Wel hebben de verschillende commissies afspraken gemaakt om hun technische problemen te bespre- VERSCHIL Op de vraag, wat het verschil fus ten Rotterdam en Amsterdam is, zei burgemeester Thomassen: Nieuwe steden trachten prestige te vergro ten door jaartallen te noemen, oude steden doen dat door het bouwen van nieuwe vliegvelden, havens en industirieën. Zo had het Paleis nooit in Rotterdam kunnen staan, omdat Amsterdam nu eenmaal de hoofdstad Samkalden: Daar heb ik niets aan toe te voegen. De gelyke problemen van de beide steden zijn de finan ciële moeilijkheden tussen rijk en gemeenten, sanering, nieuwbouw en openbaar vervoer, aldus de heer Thomassen. FASE VÓÓR „Met de metro is Rotterdam de hoofdstad nog wel technisch een fase vóór, maar daardoor zijn de moeilijk heden van het openbaar vervoer nog niet opgelost", aldus de heer Tho massen. Het belangrijkste van deze bespre kingen is, dat je met een gelijkwaar dige partner kan praten. Zo zou je aan Helmond of Eindhoven niet veel hebben. Het bezoek aan Amsterdam had ook voor de heer Samkalden een ver rassing in petto, toen hij met eigen ogen zag, hoe ver de restauratie van de Nieuwe Keerk is gevorderd. Bij de 700-jarige herdenking van de stadsrechten van Amsterdam ln 1975 zal de Nieuwe Kerk als hoogtepunt opnieuw worden geopend. 7n het RAI-congrescentrum begroetten burgemeester Sam kalden en wethouder P. J. Koets de Rotterdamse gemeenteraad met aan het hoofd burgemeester Thomassen op hartelijke wijze. (Advertentie) Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Ipeumatische pijnen, «pit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsenu Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op dc weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van dc huid to veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot ln de gewrichten* Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn ta verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog* Centrale Kamer krijgt geen ƒ1,7 miljoen EMMELOORD De Centrale Ka mer van handelsbevordering krijgt volgend jaar geen extra steun van de overheid. De Kamer had gerekend op een extra bedrag van 1.7 miljoen 1 teiv behoeve- van exportbevorderende activiteiten.'Minister De Block heeft de Kamer echter laten weten dat ze een bescheidener programma moet opstellen. De voorzitter van de CKH, de heer Sydney van den Bergh, zei gisteren op een vergadering in Emmeloord. het te betreuren dat er geen steun te krijgen is voor „onze exporterende industrie, waarvan de toekomstige Welvaart van ons allen afhangt." Te meer nu onze scheepvaart en onze luchtvaart door de devaluatie van het pond sterling nog meer concur rentie ondervinden van de Britse be drijven. Het Amerikaanse leger zal in ja nuari 34.000 dienstplichtigen onder de wapenen roepen, het grootste aantal sinds in november vorig jaar 37.600 man werd opgeroepen. In dit jaar werden per maand gemiddeld 16.500 recruten ingelijfd, met in augustus een maximum van 29.000 man. Als het volk mocht kiezen: In de Hillestraat in Rotterdam-Zuid heeft gisteren een rangeerloco motief met enkele wagens twee auto's total-loss gereden en vijf andere zwaar beschadigd. In de Hillestraat staan altijd veel auto's geparkeerd. Toen dinsdagavond de trein voor het eerst langs kwam. was er niets aan de hand. Op de terugweg echter bleek een auto verreden te zijn. De trein raakte deze wagen en duwde deze auto met enkele andere tegen een vrachtwagen die ook weer andere auto's kraakte. Pas toen kwam de trein tot stilstand. De verzekeringsmaatschappijen zullen zich over het niet eenvoudige schadeprobleem moeten buigen. Kamercommissie verwerpt motie-Franssen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De vaste kamer commissie van binnenlandse zaken meent dat de werkzaamheden van de civiele verdediging onverkort moeten worden voortgezet. Met zes tegen drie stemmen (CPN en PvdA vóór) werd een motie van de heer Franssen (soc.) om de post voor de civiele ver dediging met ruim zeven miljoen te verminderen verworpen. De heer Franssen vond een aantal uitgaven onder meer de aanschaf van apparatuur voor koopvaar dijschepen om radioactieve neerslag te meten thans nog niet noodzake lijk. Premier De Jong betoogde dat het werk voor de civiele verdediging een zekere continuïteit moet vertonen. Men kan de werkzaamheden niet in eens stop zetten. Minister De Jong beklemtoonde dat nooit gesteld is dat de civiele verde diging Nederland volledig tegen aan vallen met A- en H-bommen kan beschermen. Op de plaats waar zo'n bom valt, is weinig meer te doen maar in de naaste omgeving kan veel onheil voorkomen worden, aldus de minister. Hij meende dat de film The War Game, waarin een kernaanval wordt weergegeven onder het mom van do cumentaire te zijn. een volkomen verkeerd beeld geeft van de civiele verdediging. Dc minister zei In principe wel be reid te zijn om in te gaan op een suggestie van de socialist Franssen om over het werk van de civiele ver dediging in oorlogstijd eens een hea ring van deskundigen te houden. Biesheuvel op vierde plaats (Van een onzer redacteuren) HILVERSUM Als het Ne derlandse volk thans een minis ter-president zou mogen kiezen dan zou prof. dr. J. Zijlstra de beste kans maken met 18 pro cent van de stemmen. Dit blijkt uit een marktonder zoek, dat is ingesteld in opdracht van de KRO-televisie en waaraan in het Brandpunt-programma van zondagavond a.s. ruime aandacht zal worden geschonken. Als „tweede premier" kwamen minister Luns en ex-minister Cals uit de bus, elk met 13 procenst. Nummer 4 op de lijst van popu lariteit staat Biesheuvel (10 pet.), gevolgd door Den Uyl (9 pet.), pre mier De Jong (8 pet.), Toxopeus 6 pet.), Van Mierlo (5 pet.), Vonde- deling 4 pet.) en Schmelzcr en Beernink (elk 3 pet.). Uit het voorlopige cijfermateriaal, dat in de KRO-gids van deze week is gepubliceerd, blijkt voort dat oud premier Cals de meeste voorkeur geniet bij het rooms-katholieke volksdeel (23 pet.), gevolgd door Luns (20 pet.). Zijlstra (11 pet.), De Jong (10 pet.) en Schmelzer (9 pet.). De hervormden stemmen voor 21 pet. op Zijlstra. die wordt gevolgd door Den Uyl (12 pet.), Biesheuvel (11 pet.). Luns (10 pet.) en De Jong (8 pet.). Het vertrouwen in Zijlstra-als-premier is het grootst bij de gereformeerden (45 pet!), maar ook iBesheuvel geniet bij hen grote populariteit (25 pet.). Hele maal achteraan komen Luns (6 pet.), De Jong (4 pet.) en Beernink (3 pet.). Tenslotte nog een paar cijfers uit buitetnkerkelijke kring: Den Uyl (16 pet.), Zijlstra (12 pet.). Cals (11 pet.), Luns en Van Mierlo (elk 10 pet.). Meer instellingen Rijk verplaatsen? DEN HAAG Minister Beernink is bereid om overleg te plegen over allerlei personeelsaspecten, die zijn verbonden aan de verplaatsing van de rijksdiensten. Na deze toezegging werd een motie van de PSP om inspraak van de betrokken ambtena ren bij de verplaatsing, ingetrokken. De minister wees er in de vergade ring van de vaste commissie van bin nenlandse zaken van de Tweede Ka mer op dat nog bekeken wordt of nog meer instellingen in aanmerking komen voor verplaatsing dan de vijf tien diensten, die zijn aangewezen. Op een vraag van de socialist Van den Bergh zei de bewindsman dat een personeelslid van een te ver plaatsen instelling, die wel kan maar niet wil verhuizen, op grond van de ze weigering ontslagen kan worden. Overigens zal zoveel mogelijk reke ning worden gehouden met de persoonlijke belangen van de betrok kenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7