Positie Brown hachelijk: Callaghan wil Buitenland TURKIJE EN ATHENE BRENGEN LEGERS IN STAAT VAN ALARM Rennies :est d Geld voor belangrijke winteraankopen: Kleurentelevisie Bontmantel Ski-uitrusting persoonlijke lening Filinis en Leloudas krijgen levenslang Tijdbom oorzaak van ramp met Britse Cornet Uit de Haagse hof g [eplukt alles goed en wel ringen iten en W. vra- >uw van 1| vee garages kredieten :n wel een r de grond- van f 843C en tuinaan- lit een blok woonlagen, kamers. De Beetslaan ?t rijk komi 76,65 in di idrage is i koten )e gemeen ond byeen. >nder meei W. tot aan s percelei nd en he ze gronden ;n van stro structie vai •orstel vooi rdenwonin. iet bestem- liaans naar voor alt- nk Badings belang om- te van hel iheden op te demon- dioom via! 31-toon- Fokker te il conven- Hindemith •yft steeds nstrumen- ijn muziek ver. Groot briljante ronds wat n maakte irtók, een een diepe it Zinman P die met veel weet ïijn cijn te De t van de ip, viert :rjaardag. idersehap instaande cht werd jk werk te staats- bben ge- e aan de i. Op 16 zich aan en Haag. der Re- enoemde iikant in januari f hij by- ovember I n dienst. College I loctoraat rijn ver- Ie rijks- est. Ook I 'an het dat hy le Broe- r buiten bekend- bij zich aandeel j :erkelijk rs bood. 1 maan- ifgevan- CONSERVATIEVEE: WILSON, GA WEG DRIE DAGEN UITSTEL KOSTTE VEEL GELD WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 Waarom zou u het niet lenen? Duizenden mensen vinden het heel gewoon om geld van ons te lenen voor een belangrijke aankoop. Waarom zou u in zo'n geval ook niet een bij ons sluiten? Wij lenen u het benodigde bedrag (van 500,- tot 5.000,-) zónder borg of andere zekerheid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog te betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de Persoonlijle Lening zal men u gaarne op al onze kantoren (meer dan 380) iedere gewenste inlichting geven. U bent welkom bij de Algemene Bank Nederland Uitspraak massaproces in Athene ATHENE Een krijgsraad in Athene heeft gisteravond Con stanten Filinis en Ioannis Leloudas, die beschouwd worden als leiders van de beweging Het Patriottisch Front, tot levens lange gevangenisstraf veroor deeld. Zij behoren tot een groep van 31 beklaagden, die terechtgestaan heb ben op beschuldiging de monarchie te hebben willen omverwerpen en de sociale orde te hebben willen veran- Begrip na ïe bloe- tierech- rie van zegging i'woude tukken auto in gezakt, utomo- oor dp ik, was le aan reden ie had :ns zei st uit n boe- ntrek- /as in i aan- t van genis- 'kkiru IJ ET IS begrijpelijk,, dat ver schil van inzicht bestaat tussen regering en parlement, -ook wat bepaalde aspecten van het buiten lands-politiek beleid betreft. De verantwoordelijkheden liggen anders, omdat de taken verschil len. Dadendrang en emotionaliteit zal men minder bij regering dan bij het parlement vinden. Dat geldt voor Vietnam, Grieken land en toenadering tussen de landen van Oost- en West-Europa. Wat wenselijk is zal niet steeds mogelijk zijn. Daar komt bij, dat oppositionele groepen geneigd zijn tot over vragen, omdat dit nu eenmaal onvermijdelijk is bij het bedrijven van politiek. Worden zij zelf met regerings verantwoordelijkheden belast, dan wordt hun oordeel gematigder en in elk geval genuanceerder. Engeland is wat dat betreft een sprekend voorbeeld. Het socialis tische kabinet steunt, wat Vietnam betreft, Amerika krachtiger dan Nederland doet. Dit betekent niet, dat een rege ring alle in het parlement naar voren gekomen wensen naast zich kan neerleggen, als zij daarover van mening verschilt. Als hel maar enigszins mogelijk is dienen regering en parlement elkaar tegemoet te komen, met wederzijds begrip voor verant- woordelükheden. Tegen de achtergrond dient men de debatten te zien, die in de Tweede Kamercommissie voor buitenlandse zaken aan de orde Onder de 31 beklaagden waren 14 vrouwen. Slechts twee van hen zijn veroordeeld tot zware gevangenis straffen. Het zijn mevrouw Anna Pa- nanicola die tot 12 jaar werd veroor deeld en mevrouw Sylva Akrita die 10 jaar kreeg. Mevrouw Pananicola is een 50-ja- rige weduwe en zakenvrouw. Zij heeft voor de militaire rechtbank ge zegd, dat zij tijdens een verhoor op het hoofdkwartier van de Atheense veiligheidsdienst is geslagen, geblind doekt en met terechtstelling is be- Twee beklaagden kregen resp. 5 en 4 jaar celstraf, dertien zijn veroor deeld, tot voorwaardelijke gevange nisstraffen. variërend van 3 tot 5 jaar zonder proeftijd en tien verdachten zijn vrijgesproken. NEW DELHI De Indiase Sikh- leider Tara Singh, eens een van de meest omstreden politieke figuren, is vandaag op 82-jarige leeftijd over leden. Tara Singh, een onderwijzer, is tij dens het Britse bewind over India en ook daarna vele malen gevangen gezet. Dikwijls vastte hy om zijn politieke eisen kracht bij te zetten. Zijn volgeling Sant Fateh Singh kreeg later de leiding van de Akali Dal-partij van de Sikhs. LONDEN In het Engelse Lagerhuis hebben de conservatie ven hun verwachte aanval op het Labourbewind, en speciaal op premier Wilson, geopend. De schaduwminister van financiën, Ian Macleod. sprak van een „misdadig uitstel" van de kabinetsbeslis sing het pond te devalueren. Dat uitstel zou drie dagen hebben geduurd. Volgens Macleods schatting zou de Bank van Engeland tijdens de crisis om het pond voor drie mil jard dollar aan steunaankopen heb ben uitgegeven. „Engeland heeft drie Labourpre- mlers gehad en alle drie hebben zij het pond gedevalueerd", ging hij ver der. „Dat is geen toeval, maar on bekwaamheid." Macleod haalde uit spraken van Wilson aan, waarin deze bezwoer nooit te zullen devalueren. „Het is toch gebeurd. Niet alleen het pond heeft hij gedevalueerd, ook zijn woorden. Het wordt tijd dat hij heengaat." Op dat moment werd hij bijgevallen door de conservatieven, die riepen: „Eruit, eruit". CALLAGHAN Het is opgevallen, dat de positie van de Labourminister van financiën Callaghan in de fractie zeer sterk is. Gisteren kreeg hij bijvoorbeeld een veel warmere ontvangst dan premier Wilson zelf. Callaghan zou gezegd hebben dht hij graag minister van buitenlandse zaken wil worden na drie jaar moeizame arbeid op finan- Wilson zou verder overwegen de huidige minister- van buitenlandse zaken Brown een post te geven die hem minder in opspraak zal brengen, althans de positie van Engeland in het buitenland minder schade doet. Ook de politieke toekomst van Chal- font, die in verband met EEG-pro- blemen nogal in opspraak kwam, is hachelijk. Wilson zelf meent, dat de devalua tie de toetreding van Engeland tot de EEG vergemakkelijkt. Hij gooide de schuld van een eventuele misluk king van de onderhandelingen bij voorbaat op de conservatieven door te verklaren dat De Gaulle zich eigenlyk alleen maar zorgen maakt over de overeenkomst van Nassau, waarby Engeland voor zijn kern- onderzeeërs Amerikaanse Polaris- raketten krijgt. Dat was de aanlei ding tot het afbreken van de vorige onderhandelingen. Minister Callaghan weigert de rol van het pond als internationale reserve valuta op te geven, een eis van de Franse regering. Alle beurzen gaven gisteren een krachtig koersherstel te zien. In Pa rijs was er een levendige handel in De bijeenkomst van de groep van Ook wel zonder controle artsen UTRECHT De indruk bestaat dat de bedrijfsverenigingen het ook zonder de controles van de stakende artsen kunnen stellen. Een maand geleden weigerden de meeste artsen op voorstel van de Landelijke huisartsenvereniging verder controles te verrichten voor de bedrijfsvereni gingen. Dit advies was vrijblijvend. De artsen die voor een belangrijk deel van hun inkomen afhankelijk waren van de controles, zijn met dit werk dan ook normaal dooi«gegaan. Het overleg over de tarieven is nog niet voortgezet. De LHV vond een verhoging van 21 procent voor het honorarium voor spreekuurcontroles en van 46 procent voor controlevisi tes onvoldoende. De bedrijfsvereni gingen maken nu meer gebruik van het leken-controle-apparaat. Tien, die moet beslissen over de lening van 1,4 miljard dollar aan Engelnd is uitgesteld tot maandag. Reden: onderhandelingen tussen de Bank vpn Engeland en enkele Eu ropese centrale banken over de garanties die deze banken van de Britse regering wensen. De Amerikaanse minister van fi nanciën. Fowler waarschuwde giste ren voor een eventuele aanval op de positie van de dollar nu het pond is gedevalueerd. Volgens hem was de positie van de dollar als sleutel valuta al kwetsbaar, nu alleen nog meer „door de unieke rol van de dollar in de frontlijn". Verdediging is mogelijk, aldus Fowler, als het congres de belastingverhoging van Johnson nog vóór het reces goed- V erkeersinstituut pleegde plagiaat UTRECHT Het Nederlands Instituut voor verkeersonderwijs mag van de president van de Utrechtse rechtbank geen boekje uitgeven, waarin 120 vragen en antwoorden voor het theoretiseh gedeelte van het examen voor het rijbewijs zijn opge- Het instituut voor verkeersleer- middelen had hierom gevraagd om dat zij eerder een dergelijk boekje op de markt had gebracht. De president wees gisteren in het kort geding tegelijkertijd een vorde ring toe van het NIVO. Hierin wordt bepaald dat het IVL geen zaken meer mag doen op het gebied van de ver- keersleermiddelen. Het NIVO had dit gevraagd omdat de huidige direkteur van het IVL, de heer J. J. van der Laar. die voor kort directeur van het NIVO was. in strijd heeft gehandeld met een concurren tiebeding. Hem werd uit hoofde van het be ding bij zijn ontslag verboden zich gedurende vijf jaar met de verkoop van verkeersleermiddelen bezig te houden. Inmiddels heeft ook Ceylon zijn munteenheid, de rupie, gedevalueerd en wel met 20 procent. Want Doublemipt kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. ATHENE Het Griekse le- ger is in verhoogde staat van paraatheid gebracht waar schijnlijk in verband met moge lijke Turkse troepenlandingen op Cyprus. Dit is gisteravond uit Athene vernomen. Alle ver loven zijn ingetrokken en alle leger-, luchtmacht- en marine eenheden zijn gealarmeerd. In de buurt van de Turkse wate ren hij het eiland Lemnos pa trouilleren op het ogenblik Griekse oorlogsbodems. In Turkije is de spanning ook voel baar. Ook hier zijn land-, zee- en luchtstrijdkrachten in staat van alarm gebracht. Premier Demirel heeft een extra bedrag van 70 miljoen gulden uitgetrokken voor defensie. Hij heeft er geen twijfel over laten bestaan dat de Turkse strijdkrachten, indien de situatie dat nodig acht een invasie op Cyprus zouden uitvoeren. Intussen doet de pasbenoemde Griekse minister van buitenlandse zaken, Pipinellis, alle moeite om het gespannen klimaat wat te verlichten. Hij pleegde overleg met de Turkse ambassadeur in Athene, waarna hij achtereenvolgens besprekingen voer de met de Amerikaanse ambassadeur en de Griekse vice-premier- Zijn on derhoud met de Turkse ambassadeur leverde in eerste instantie geen resultaat op. Op Cyprus hebben Turks-Cyprio- Tweevoudige moord in West-Duitsland DORTMUND De Westduitse politie heeft gisteren in Dortmund de 27-jarige Klaus K. gearresteerd verdacht van moord op twee mensen onder wie zijn eigen vader- De moor denaar ging eerst naar het huis van zijn vader en belde daar aan. Toen zijn vader door het zijraampje keek om te zien wie er gebeld had werd hij met een pistool doodgeschoten. Daarop begaf de man zich naar het huis van de psychiater Ernst Sturm, die zijn 60ste verjaardag vierde. Ook daar belde hij. De psychiater deed de deur open en werd door drie schoten getroffen. Hij is in het ziekenhuis overleden. Tenslotte ging de amokmaker naar het huis van een hotelhouder. Hier vroeg hij of er nog kamers te huur waren. Voor de hotelhouder kon ant woorden vuurde de moordenaar. De hotelhouder zou buiten levensgevaar ten gisteravond met automatische wapens het vuur geopend op leden van de Nationale Garde in de buurt van St. Hilarion, in het noorden van het eiland. Generaal Grivas, bevel hebber van de Nationale Garde, heeft troepenversterking naar St. Hilarion gestuurd. Ook in de Griekse wijk van de hoofdstad Nicosia zijn weer scho ten gelost. Er is niets bekend over slachtoffers. Jeroen Bosch trok 250.000 's-HERTOGENBOSCH De in Düsseldorf studernede Luxemburger Fernand Ries was dinsdagmiddag de 250.000-ste bezoeker van de Jeroen Bosch tentoonstelling in Den Bosch. Het grote financiële overschot dat de tentoonstelling oplevert, heeft de organisatoren reeds aan het denken gezet over de mogelijkheden voor de eerstvolgende activiteit. Men heeft advies gevraagd van jhr. Sandberg, oud-directeur van het Stedelyk museum te Amsterdam, thans direc teur van het Israël-museum te Jeru zalem. over de mogelijkheid van een internationale tentoonstelling van moderne kunst. Hoewel men uiteraard nog niet aan concretisering van deze gedachte toe is, hebben verschillende deskundigen uit binnen- en buitenland reeds toe gezegd zitting te zullen nemen in een adviescommissie. Prinses Lee Radziwill, de zus ter van Jacqueline Kennedy, in gezelschap van de bekende dan ser Rudolf Nureyev. Zij had in de koninklijke opera te Stock holm de uitvoering bijgewoond van de Notenkraker-suite van Tsjaikowsky, tviarin Nureyev optrad. De danser is van geboorte een Rus. Hij verblijft echter al jaren in Engeland en is de partner van Dame Margot Fonteyn. Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel Minimumloon in textiel f 554 (Van onze soc. econ. redachtie). 1 AMSTERDAM Na twee jaar on derhandelen hebben de werknemers en werkgeversorganisaties in detail handel voor textiel en meubelen overeenstemming bereikt over de in voering van het minimumloon. Voor mannelijke en vrouwelijke werknemers van 25 jaar en ouder zal ten minste ƒ554 per maand worden betaald. Het akkoord zal als voorstel aan het college van rijksbemidde laars ter goedkeuring worden voor gelegd. Overeenstemming werd voorts be reikt over de uitbreiding van de va kantierechten van twaalf tot vijftien dagen en een stijging van de garan tielonen voor 1966 en 1967 met in totaal 12Vt procent. In verband met een weigering van de vijfdaagse werkweek zal het aantal dagen waarvoor winkelpersoneel compensa tie krijgt voor werken op zaterdag, dalen van vijf tot drie. Rapport van deskundigen LONDEN Een kleine tijd bom is de oorzaak geweest van de vliegramp op 12 oktober waarbij 57 inzittenden van een Britse Comet om het leven kwamen. De bom schijnt bedoeld te zijn om generaal Grivas, bevelhebber van de Nationale Garde op Cyprus, die zich Uit Boedapest deze (Hongaarse) mode voor het komende winter seizoen: Een elegante cocktailjapon van geel handgeweven materiaal. De garnering op het lijfje bestaat uit vijfhoekjes van parels. door 7E zaten tegenover elkaar aan het hoektafeltje in het buurt café en roerden doelloos in het kop je koffie. Het meisje praatte snel, als was ze bang anders haar zegje niet meer te kunnen doen. „Toe nou. Het gaat om een kwartiertje. Al leen maar even mijn kamer zien. Nu kan het. Het is heel gewoon als ie mand me komt feliciteren. En er komt verder echt niemand. Thuis heb ik gezegd, dat ik het weekend in de stad blijf en op kantoor, dat ik tuin? Het vriest, dan kan je toch niks doen dan wat harken?" Hij schouderschokte: „Nou ja, misschien, maar dan ben ik nog niet „Zeg je dat je benzine moet ha len...." „De garage is op de hoek, geen twee minuten..." Ze zuchtte, sopte het biscuitje in de koffie, maar vergat het af te bij ten, zodat het week met een plofje in de koffie dook. Hij rekte zijn arm lie wonen toch nog al ver van de winkels? Heb je zelf eens verteld. Nou, dan zeg je dat je helemaal geen sigaretten meer hebt. Voor het hele weekend niet. Je stapt in de wagen, en vliegensvlug wip je even over. Er kan toch altijd wel ergens een verkeersopstopping zijn. Ben je gewoon even opgehouden..." Maar hij schudde alweer afkeu rend het hoofd. „Kan niet, mijn vrouw zorgt altijd dat er sigaretten in huis zijn, dat mankeert nooit.." Voor dat ene kwartiertje allemaal De rest zit ik daardoor alleen en als Bloemetje -„Dan heb je het beter dan ik dacht. Ze rookt zelf niet eens. heb je ver ..Het kan niet." de man was minstens even zenuwachtig. „Het kan echt niet. Op zaterdag zit ik helemaal vast. 's Ochtends eerst de in een vergeefse poging zijn polshor loge onder zijn mouw uit te krijgen en stiekum te kijken hoe laat het sigaretten..." Gevangen in de klem van eigen redenering, ging hij in de verdedi ging: „Ach, dat moet je begrijpen. niet missen, 's Middags doe ik altijd wat met de kinderen. Ik heb Jan beloofd mee te gaan naar het hoc keyveld. Daar kan ik niet van af..." Ze knikte direct hevig: „Natuur lijk, dat snap ik. Enig zeg, dat je zo „Hè, laat een nieuw kop koffie brengen, dit is zo vies geworden," verzon ze slim, zijn groeiende haast negerend. Hij riep de ober, bestelde. Alleen voor haar. zeker best iets tegenover staan, dat ik op vrijdagavond nooit vergeet voor haar een bloemetje mee te brengen..." „Uw koffie, mevrouw," zei de ober, maar ze stond al, met een milde begrijpende glimlach, tot elk offer bereid, maar hield toch nog een achterdeurtje open: „Maar je zit toch niet die hele ochtend ln de Toen opeens glimlachte ze weer. „Moet je luisteren," drong ze. „Ja?" zei hij moe. „Het is zo eenvoudig als wat. Jul- Terwijl de man afrekende, snelde ze langs het raam, met driftige ruk jes haar mantel dichtknopend. RUSSEN LANCEREN 191STE KOSMOS MOSKOU In Rusland is giste ren opnieuw een Kosmossatelliet ge lanceerd, de 191ste, zo meldt het persbureau Tass. Italiaan stak man met mes doodeis 2 jaar DEN HAAG De Haagse officipr van justitie heeft gisteren anderhalf jaar geëist tegen de 26-jarige Itali aanse metselaar R. C. uit Vasto. C. nam het op de avond van de 5e juni op voor een landgenoot van hem die door twee Hagenaars werd uitge scholden voor „schoft" en „viezerik". De twee Hagenaars hadden de landgenoot van de metselaar, de 32-jarige D. M. P.. die met zijn ver loofde liep. lastig gevallen. De twee Nederlanders hadden P. nog een pak slaag gegeven. De metselaar vroeg later toen hij de twee Hage naars weer zag, waarom zijn vriend werd geslagen. Een van de Hage naars, de 30-jarige visser C. M. van Kuyen, lokte toen een vechtpartij uit waarop de Italiaan een tien cm lang mes trok om de visser van zich af te houden. Van Kuyen liep achteruit, botste tegen een geparkeerde auto en viel in het mes, dat verdachte vol gens zijn zeggen, met gestrekte arm voor zich uithield. De visser zakte in elkaar en overleed een kwartier la ter. aan boord van het toestel had moe ten bevinden te doden. Het toe stel stortte neer tussen Griekenland en.Turkye. Grivas reisde niet mee. Een en ander is gisteren in Londen bekendgemaakt door deskundigen van het Britse ministerie van handel, die een onderzoek hebben ingesteld naar het vliegongeluk. Hoe lang nog? (2) Het is opmerkelijk dat steeds meer mensen zich afvragen of vivisectie noodzakelijk is. Voor dit doel sterven jaarlijks miljoenen dieren, na een lij densweg van angst en pijn. Reeds velen zijn tot de overtuiging gekomen dat de dikwijls wrede proe ven beslist onaanvaardbaar zijn indien ze aangewend worden om commerciële en dergelijke doelen te dienen. Moeilijker ligt het op medisch ge bied. Toch zou naar mijn mening nu reeds veel dierenleed kunnen worden voorkomen, indien men meer gebruik zou gaan maken van andere technie ken, zoals cel- en weefselculturen enz. Ik zou lezers, die meer over dit onder werp willen weten, aanraden gratis brochures aan te vragen bij de Neder landse bond tot bestrijding van de vi visectie, Heemsteedse Dreef 91, Heemstede. Wassenaar Mevr. A. Rotc-Stoltenhof Klaprooscotlecte De klaprooscollecte is, althans in Rotterdam, een mislukking geworden. Is men vergeten, dat 30.000 jonge sol daten vielen voor df bevrijding van Nederland? Jongens, die tegen hun wil ver van huis werden gestuurd om de mensheid te verlossen van de tirannie van Hit- Ier en zijn duivelse medewerkers. Kunnen straks de ouders van hen, die daarbij het leven lieten, de graven niet meer bezoeken? Dat zou een grote schande zijn! Rotterdam J. Soc tens

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5