A.H.-supermarkt in Zuidwest geopend Uw kapitaal Is groter dan U denkt Siiiterklaasmarkt Welfarewerk GLANZEND SPEL VAN PLEYEL-KWARTET Koopkracht moet in Voorschoten blijven „Zoeterwouds Glorie" vierde jubileum Nederlands Kamerorkest speelde voor de jeugd Wallstreet zeer vast Dr. F. Kleijn 80 jaar NIEUWE LEIDSE COURANT 4 WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 LEIDEN President-directeur Albert Heijn ..himself" opende gis termiddag: op het Bevrijdingsplein in Zuidwest de 77ste A.H.-super markt in ons land. Hij deed dit met een zakelijk toespraakje ten over staan van een groot aantal genodig den, onder wie burgemeester Van der Willigen, de wethouders Harm- sen en Piena, tal van raadsleden en hoofden van dienst, velen verge zeld door hun echtgenote. De heer Heijn zei onder meer, dat met deze supermarkt een zes jarenplan wordt afgesloten. Hij ver telde ook, waarom boven dergelijke bedrijven bij voorkeur geen wonin gen worden gebouwd: de compres soren en lossende en ladende wa gens maken 's nachts te veel rumoer Neringbevorderend Burgemeester Van der Willigen liet weten, dat het gemeentebestuur gelukkig is met de vestiging van een bedrijf als dit in Leiden. Hij kon zich indenken, dat andere mid denstandszaken er aanvankelijk wat sceptisch tegenover zullen staan maar hij verwachtte, dat dit scepti cisme spoedig ongegrond zal blijken te zijn omdait ten slotte dergelijke bedrijven met hun aantrekkings kracht voor het publiek ook voor de nabijgelegen zaken alleen maar neringbevorderend kunnen zijn. In bloemrijke taal sloot naast® buurman S. de Wit (niet de man. die u denkt maar een textieldetail- list) zich tot aller vermaak bij dm woorden van de burgemeester aan. De supermarkt heeft een opper vlakte van 860 m2. waarvan bijna 600 m2 voor de verkoop is bestemd. Industriëlen reiken vier plaquettes uit LEIDEN Wisselprijs school zwemmen, aangeboden door de Leidsche Vereeniging van Indus- trieelen ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan op 14 november 1967": zo luidt de tekst van de in scriptie op de vier plaquettes, die vandaag aan de winnende scholen werden uitgereikt. De uitreiking ge schiedde door een delegatie uit het bestuur en de jubileumcommissie van de vereniging, bestaande uit ir. A. Sitsen, R. Sloos en D. W. Joekes. Ook de heer P. Leenheer, ge meentelijk inspecteur voor de licha melijke opvoeding maakte deel uit van het gezelschap, dat achtereen volgens werd ontvangen door de heren J. A. W. Floor, hoofd van de Maria ulo aan de Potgieterlaan, Th. van der Veen, van de Prof. Telders- school aan de Telderskade, D. Cosee, van de Hammarskjöldschool aan de Johan Wagenaarlaan en ir. W. F. Engels, van de UTS aan de Dieper- poellaan. De plaquettes zijn bij de N.V. Ko ninklijke Begeer in Voorschoten uit coromandelhout vervaardigd. De let ters LVI en de inscriptieplaat zijn van verzilverd brons. De afmeting van de plaquette is 20 x 30 cm. Burgerlijke stand van Luiden LEIDEN Geboren: Johanna Sylvia, d v J C de Roode en A M de Ruiter. Mohammad, z v* S J Amro en W H van Ginhoven. Petrus Theo- dorus. z v P D Luijckx en A J M G Overdevest. Johannes Thomas, z v T H C van der Burgh en T A Cras. Sjonnie, z v J Onderwater en A B Kluts. Richard Petrus Cornelis, z v A J J Krijger en J M Roessen. Overleden: I A Stokkel, 47 jr, man. G A den Drijver. 73 jr, man. H A Rutgers, 89 jr, wed van J A Willemsen. P van der Linden, 64 jr, man. M A Stek, 60 jr. wed van K Sannes. A Maas, 65 jr. man. H van der Aar, 68 jr, man. Er zijn 8000 verschillende artikelen te koop, zoals allerhande soorten vlees, groenten, fruit, brood, gebak, kruidenierswaren, delicatessen, dro gisterij-artikelen en pockets en tijd schriften. Veertig strekkende meters koelvitrines zorgen waar nodig voor het vershouden van de langs vijf „straatjes" opgestelde artikelen. De straatjes monden uit in zeven grote afrekenkassa's. Winkelchef J. van Tienhoven wordt bijgestaan door 35 personeelsleden. De heer Metten, chef van de „oude" zaa!k (waarin binnenkort een postkantoor wordt gevestigd) is chef geworden van een zaak in Den Haag. m Even MIDZA zegels sparen en U zult ver baasd zijn over het totaal van uw spaar- bedrag. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN J1 november Doet. ex. fii caal recht: de heren R A de Grave (A blasserdam). P E Keekstra (Rotterdam doet. ex. Ned. recht: de heer L A R de Beaufort (Voorschoten) herer eraert (Baren- i Nievelt (Rotterdam). Men schrijft ons: Er wordt tegenwoordig veel ge daan voor de naaste. Men denke slechts aan de hulp aan reumapa- tiëniten, aan spastische kinderen, aan kinderen in ziekenhuizen, aan be jaarden. Dat is allemaal Weilfarewerk in de meest uitgebreide zin van het woord. Het Rode Kruis is daarin voorgegaan, want uit het Rode Kruds is het Welfarewerk ontstaan en daar leeft het nog steeds in velerlei vorm. Het vond zijn oorsprong in de arbeidstherapie voor gewonde sol daten op het slagveld; het werd voortgezet in het werk voor zieken, vooral langdurig bedlegerigen. Maar naast het werk voor de li- ahamelijk hulpbehoevenden heeft zich ook een vorm van Welfarewerk ontwikkeld onder mensen, die zelf hoewel gezond van lijf en leden de handen uit de mouwen willen steken, om door arbeid het werk in de meest uitgebreide zin te helpen. Breibreibrei I Scheepjeswo! Wie zich thui6 voelt in onze moderne tijd. breitt B.v. deze fijne Jongenstrot. Vraag het patroon bij uw winkelier O Z OEGSTGEEST Voor de afdeling Oegstgeest van K. en O. musiceerde het Plegel-Kwartet voor een vijftig bewonderende toehoorders in de Hervormde Willibrordkerk. Jolle de Wit (fluit), Willem Noske (viool). José Stordiau (altviool) en Victor Bouguenon (violoncel), alle vier. volwaardige spelers, meer nog: kunstenaars op hun instrument, toonden een volmaakte eensgezindheid, onderlinge aanpassing en klankhomo- geniteit. Wat ze deden, was in vorm ey wezen zó verwant, dat een ver gelijking zinloos is. Het programma was goed geko zen. Van de Italiaan Giovanni-Bat- tista Viotti (1753-1824). de vader van het klassieke vioolspel en groot pedagoog, hoorden we het voor treffelijke Quartetto in C (opus 22. no. 2). De drie strijkers speelden daarna, beter bij de kerk-akoestiek aange- oast, een fuga van Bachs oudste zoon. Wilhelm Friedemann, door Mozart zeker niet onpersoonlijk be werkt en bovendien van een voor afgaand, bijzonder fraai Adagio voorzien. De top werd, voor de pauze, be- Hattum Hoving en :ijn films bij 16 LEIDEN Voor de Filmclub 16 heeft filmer Hattum Hoving gister- ivond in de Jacobazaal van Den Burcht enige van zijn films gedraaid, waarna er gelegenheid was met hem te discussiëren over zijn werk- Vertoond werden „De koers be laid", een documentaire over de ntwikkeling van Delfzijl, „Inter- udium electronicum". die het waar- itmingsvermogen van de mens tot ■nderwerp heeft, en „Zeilen", een loflied op wind, water en de zeil- reikt met een hoogst artistieke ver tolking van het Quatuor Concertant (in F-groot, opus 20, no. 2) van de naamgever van het kwartet, de componist en pianofabrikant Ignace Pleyel (1757-1831). Het was een soort van hommage aan de Frans man geworden Oostenrijker, die duidelijk een sterk gevoel voor klankkleur en muzikaal evenwicht aan een degelijke vakkennis paarde. Om aan "Mozarts Kwartet in D- groot (KV 285) toe te komen, moes ten we eerst een Kwartet van Ro bert Heppcner (geb. 1925), door maken. Het werd speciaal voor het Pleyel-kwartet in opdracht van het Holland Festival bestuur in 1967 ge componeerd. De bewegelijke slot delen trokken, ondanks de nogal gewild lijkende moderniteit, met veel dissonanten en zwellend geruis, wel de aandacht, al bleek nergens iets van noodzaak van een sterke vormende gedachte. Het midden adagio bestond uit 'n reeks opvol gende motieven, zonder duidelijk verband gerangschikt en lichtelijk romantisch aangeslagen. Mozarts meesterlijk voorgedragen Kwartet deed de toch al niet sterke indrukken, door Heppener gewekt, spoedig vervagen. Joh. van Wolfswinkel De damesgroep van het Rode Kruis afdeling Leiden onder de ener gieke leiding van mevrouw Lem le vert daar ieder jaar opnieuw een bewijs van door artikelen op de markt te brengende St. Nico- laasmarkt. Welke marktdag (zater dag 25 november) leent zich beter om inkopen te doen voor St. Nico- laas? Wij weten, dat zeer velen weer verlangend uitzien naar wat zater dag door de Welfare-afdeling van het Leidse Rode Kruds wordt ten toongesteld. Weer zal men ruime keuze hebben in babygoederen, ont- bijtlakens, schorten, luierbroekjes, pannelappen, ja wat niet al! Wjj ho pen, dat de voorraad goederen spoe dig weg is, opdat weer met nieuwe energie aan het werk voor het vol gend jaar kan worden begonnen. Bestuur afdeling Leiden Ned. Roode Kruk Leidse universiteit herdenkt 26 november LEIDEN Op maandag 27 no vember houdt de Leidse Universi teit in de Pieterskerk haar jaar lijkse bijeenkomst ter herdenking van het protest, dat prof. mr. R. P. Cleveringa op 26 november 1940 liet horen tegen het ontheffen uit hun functie van prof. mr. E. M. Meijers en enkele andere Joodse hoogleraren en dat het begin bete kende van het universitaire verzet tegen de bezetter. Tijdens deze bij eenkomst zal prof. mr. H. Drion een toespraak houden over „Intellec tuelen en democratie". Ook elders in het land alsmede in drie steden daarbuiten worden bij eenkomsten ter herdenking van 26 november 1940 gehouden. Derge lijke bijeenkomsten, waaraan hoog leraren, leden van de wetenschap pelijke staf en studenten medewer king verlenen, vinden op vrijdag 24 november plaats te Alkmaar, Eindhoven, Laren (N.H.) en Maas tricht: op zaterdag 25 november te Arnhem, Den Bosch, Breda, Brus sel, Hengelo (O.) en Leeuwarden; op maandag 27 november te Amers foort, Amsterdam. Assen, Dordrecht, Gouda. Den Haag. Heemstede, Lon den. Middelburg. Rotterdam en Zwolle en op zaterdag 2 december te Parijs. Diplomazwemmen De Watervrienden LEIDEN Een groot aantal leden ran de Watervrienden heeft deelgeno men aan het dlplomarwemmen.. Voor het bewijs Zwem proef (diploma A) waren 35 kandidaten en voor het diploma Geoefend Zwemmer (diploma B) 23 kandidaten aangemeld. Geen kandidaat behoefde tc worden afge- De namen van de geslaagden zijn: Diploma Bewijs Zwemproef (A): Gerda Abrahams, Paul Beerenfenper, Paulina Bouwman. Adri Droogh, Ma ria v. Dijk, Maria Elderhorst, Ans Fak kel, Elisabeth Hagen, Catharina Harte- veld, Anneke den Hollander, Albert Huisman, Maria v. Iterson, Leo Janson, Alice Klom, Gerda Laterveer, Netty v. d. Leek, Harrij Lepelaar, Tineke Lepelaar. Abraham Mader, Catharina le Mair, Peggy Metz, Hennij Onder water. Marianne Schipper. Yvonne Ottenhof, Wim v d. Oord. Heieen van Peet, Abraham du Prie. Liesbeth Rijns burger. Liesbeth v. Rijt. Joanne Schil der, Rudolf Simons, Johanna v. Soest, Jan Verdegaal. Elizabeth Witteman. Jolante v. d. Zeeuw. Diploma Geoefend Zwemmer (B): Rudi Aalten. Johnny de Boer. Gidion v d. Born, Mariska Brussee. Thea Bijl, Albert Bijvoet, Cobie Heemskerk, Han- neke Heshusius, Hanneke Leuelaar, Gerry v. d. Linden, Hannie Oosten dorp. Frans O vervliet. Joke Paarde- kooDer, Kees Ravensbergen, Philippina Sanders, Ben Schilder. Petrus van Veen, Rens van Veen. Barbara v. d. Veen, Frans Verduin, Jaqueline Ver net, Joke Visser. Joke v. Wijk. Winkeliersvereniging opgericht VOORSCHOTEN De Voor- sehotense winkeliers hebben beslo ten tot oprichting van een algemene winkeliersvereniging, waarvan mid denstanders en eigenaars van kleine ambachtelijke bedrijven lid kunnen worden. Deze vereniging moet een gesprekspartner worden voor de ge meentelijke overheid. Van de 150 winkeliers zijn nu al 120 toegetreden. De middenstand komt in de verdrukking, vindt men, en alleen een samengaan kan red ding betekenen. Hierdoor kan de koopkracht in eigen dorp blijven- De oprichtingsvergadering stond onder leiding van de heer C. Forta- nier, lid van de Provinciale Staten en belast met de middenstandsaan gelegenheden. Met opzet hadden de initiatiefnemers gezocht naar een inleider, die niet directe belangen heeft in Voorschoten. De heer Fortanier zette de drin gende noodzaak uiteen meer samen te werken. De koopkracht kan in Voorschoten blijven mits het win kelen gezelliger wordt. De winke lier kan de ogen niet meer sluiten voor de sterke concurentie van de nieuwe centra in Leiden Zuid-West en Leidsdhendam. De consument is bereid om te rijden naar de winkel, maar wil dan ook zijn auto voor die winkel kunnen plaatsen. De Voorschotense middenstand heeft niet de bescherming gekregen van de gemeente, die gewenst zou zijn. De gemeente-kon geen overleg plegen met een vertegenwoordigen de organisatie. De algemene winke liersvereniging kan een goede ge sprekspartner worden voor de over heid. Alleen wanneer de winkelier be reid is verder te kijken dan eigen kassa en winkeldeur en gezamenlijk wil optrekken, is er nog een rede lijke kans dat de koopkracht niet verder afvloeit. Tot verrassing van de inleider werd de 'heer C. Fortanier gekozen als voorzitter van de vereniging. De motivering hiervoor was dat men van Bemrnelen P. gehuldigd LEIDEN Gisteravond had, in het St. Antonius Clubhuis te Leiden de viering plaats van het gouden ju bileum van de Fok- en Controle vereniging Zoeterwouds Glorie. De heer J. M. van Rijn, voorzitter van de jubileumcommissie mocht in zijn welkomstwoord een groot aantal gasten welkom heten. De heer Q. Onderwater, voorzit ter van de jubilerende vereniging, bracht hulde aan de pioniers. Melk- controle is nu niet meer weg te den- PRIJZEN VOOR DE MOOISTE TUINTJES TEINSTADWIJK LEIDEN De onderlinge tuin en kweekwedstrijden, die het be stuur van de tuintjesvereniging „Floralia" (Tuinstadwijk) in de af gelopen zomermaanden weer hield voor de bij deze vereniging aange sloten tuinbezitters, heeft weer een succesvol verloop gehad. Bij het inrichten en onderhoud van de di verse voor- en achtertuinen hebben de deelnemers hun best gedaan el kaar de loef af te steken en beslag te legen op een van de vele beschik baar gestelde prijzen. Tijdens de jaarlijkse Floralia- familie-avond, die gisteren in ge bouw „Staalwijk" werd gehouden, heeft voorzitter J. H. Smit de uit slagen bekendgemaakt en de prij zen uitgereikt. Een bijzonder woord van waar dering richtte de voorzitter tot de heer E. Bulthuis (achtertuin Dr Lelylaan (37), die met 81 punten kampioen 1967 werd. Uitslagen De uitslagen luiden als volgt: Over epigrafiek en oude geschiedenis LEIDEN Gisteren heeft dr. H. W. Pleket, benoemd tot lector in de Griekse en Latijnse epi grafiek aan de Leidse universiteit, zijn ambt aanvaard met het uitspre ken van een openbare les over: Epi grafiek en oude geschiedenis. Dr. Pleket zei, dat de betrekkingen tussen de epigrafici en de historici niet altijd prettig zijn geweest. Tot op de huidige dag worden verhitte discussies gevoerd over de plaats van de epigrafiek binnen de weten schap der oudheid. Sommigen hebben naast een for mele waardering voor de vele nieu we gegevens, vooral oog voor het gevaar van de epigrafische studiën: men stelt geen vragen meer aan het verleden, maar past slechts nieuwe stukjes in de legpuzzel van het var- De onmisbaarheid van de epigra fiek op het gebied van de sociale geschiedenis en op dat van de studie van de terminologie lijkt, aldus dr. Pleket, evident. Met name tot de recentelijk vooral in Frankrijk ge propageerde historie de la mentali- té kunnen de epigrafische documen ten veel bijdragen. Men kan via de opschriften doordringen tot de op vattingen, gevoelens en idealen van de gewone man. Achtertuinen: 1ste prijzen: E. Bulthuis 81 ptn (wisselbeker), P. C. van Houten 80 ptn; B. van Meij- gaarden. H. Pouw, A. Smit, allen 78 ptn; D. van Bommet, 77 ptn; 2de prijzen: H. Duizend, 73 ptn; H. M. Sonsmans, W. Mieremet, J. Crama, allen 72 ptn; H. Vogelzang, H. Schouten, H. J. v. d. Berg, allen 71 ptn: P. v. Strater, 70 ptn; G. v. d. Akker. H. Verhoeven, W. Wesselink en J. Tuinhof de Moed, allen 69 ptn. 3de prijzen: G. Harkink, 66 ptn; J. Hes en H. Pet, beiden 65 ptn. Voortuinen: 1ste prijzen niet toe gekend, wegens niet behalen van het min. aantal punten (75); 2de prijzen: D. v. Bommel, A. Smit, bei den 69 ptn; 3de prijs: A. Linschoten. 66 ptn. Plantenkweekwedstrijd (voor da mes): 1ste prijzen: T. Smit-Boots gezel 27 pnt; J. van Meijgaarden- Zirkzee, 26 ptn; M. Wagemans-van Weizen, H. den Hoed, beiden 24 ptn; 2de prijzen: J. Smit-Zaalberg, H. Wesselink. beiden 23 ptn; L. Ver hoeven-de Tombe, J. Zirkzee, H. v. d. Berg, allen 21 ptn: 3de prijzen: J. A. Regeer-Develing, H. v. Bom mel, beiden 20 ptn; G. v. d. Akker 18 ptn. Kweekwedstrijd voor kinderen; lste pr. niet toegekend: 2de prijzen: Jeroen Wesselink, 23 ptn, Karei v. d. Berg, 21 ptn: 3de prijzen: Lucas Zirkzee en Huib Verhoeven, bei den 18 ptn. Parkeren in Meijelaan te Leiderdorp LEIDERDORP Omdat regel matig stagnaties optreden in het verkeer in de Meijelaan als gevolg van aan beide kanten geparkeerde auto's, stellen B. en W. de raad voor ruim f 5000 beschikbaar te stellen voor aanleg van een par- keerstrook aan de noordwestzijde. Lokaal voor Muziekschool LEIDERDORP Hoewel B. en W. al sedert 1 augustus een lokaal van de openbare lagere school aan de Leeuwerikstraat hebben ver huurd aan de stichting Muziek school Leiderdorp, moet dit nog door een raadsbesluit worden be krachtigd. B. en W. hebben de raad nu een voorstel hiertoe voorgelegd. ken op de boerderij. Ging het voor heen in hoofdzaak om het vetgehalte nu gaat ook het eiwitonderzoek een rol spelen. Hoewel dit nog niet van invloed is op de uitbetaling kan liet in de toekomst van groot belang worden voor de positie in de EEG. „Zeer veel dank zijn wij verschul digd aan hoofdcontroleur P. van Bemmelen die de ziel van onze ver eniging is". Het gehele gezin was dikwijls bij de werkzaamheden be trokken. Het geringe aantal leden is er geruime tijd de oorzaak van ge weest dat de heer Van Bemmelen ook andere werkzaamheden moest verrichten om een redelijk inkomen te verwerven. Menkcontrole bleef echter altijd no. 1 staan. De heer Onderwater bood een fraaie antieke klok aan. Voor me vrouw Van BemmelenWesselman was er een grote bloembak. De heer J. de Boer sprak felicita tiewoorden namens het Ned. Rund vee Stamboek. Hij betrok in zijn hulde ook de hoofdcontroleur die steeds een belangrijk contactman In dichtvorm met veel humor ge kruid liet de heer Buitelaar de afge lopen 50 jaar de revue passeren. Ir. P. Buck sprak gelukwensen namens het Vebo-bestuur dat tijdens de ten toonstelling altijd graag van de diensten van de controleur gebruik maakt. Daarna was het woord aan het amusementsgezelschap. Frans Vro lijk reeg met zijn conference een vlot programma aaneen waaraan de aanwezigen veel genoegen beleef- Leidenaar haalde schoolgeld terug DEN HAAG Een 21-jarige Lei denaar voelde na wat cognac tot zich te hebben genomen, het verlangen in zich opkomen zijn oude school weer eens te bezoeken. Het nachte lijk uur dat hij daarvoor uitkoos, zou twijfel kunnen doen rijzen aan de zuiverheid van zijn verlangen. Voor de Haagse politierechter bleek giste ren dat die twijfel gerechtvaardigd Het was de Leidenaar i/eer te doen geweest om een gelddoosje dat in een klaslokaal stond dan om de school zelf. Braaf vertelde hij giste ren dat hij de gestolen vijfentwintig gulden had terugbetaald, waarop de officier van justitie opmerkte dat de Leidenaar dat niet had gedaan als de politie hem niet op het spoor was gekomen. Drank, constateerde de officier, was de kwade genius in het leven van deze oud-scholier. Om verdach te (die al eerder was veroordeeld en wie nog een voorwaardelijke gevan genisstraf boven het hoofd hing) daarvan af te helpen, eiste hij drie maanden, waarvan twee voorwaar delijk met als voorwaarde: geen al cohol. De rechter veroordeelde ver dachte tot f 100 boete en een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden, waarin een ontwen ningskuur moet worden gevolgd. Burgerlijke stand van Leiderdorp LEIDERDORP Geboren: Catha rina Johanna, d v Gerardus P Spie- renburgh en Johanna Th Nieuwmans. v d Valk Boumanweg 39. Ondertrouwd: Erwin A Goedkoop, 21 jr., Rijswijk en Elisabeth A van Kam pen. 21 j. Overleden: Pieter van der Reyden, 78 j liever een niet commercieel-gebon- den voorzitter heeft. De bestuursver kiezing vergde twee uur. Tot be stuurslid werden gekozen de heren C. M. Waaijer, F. C. Mens, A. Ver hoog, H. Griffioen, A. Planje en W. Vosmeer (in volgorde van het aan tal stemmen). De contributie werd vastgesteld op f 20. Tijdens de feestdagen zal de Schoolstraat verlicht worden. Krediet van 1.140.000 voor het bouwrijp maken VOORSCHOTEN Met het oog op de bouw van U0 woningwetwo ningen en 20 bejaardenwoningen in Noord-Hofland en een aantal andere bouwplannen vragen B. en W. de raad een krediet van f 1.140.000 be schikbaar te stellen voor het bouw rijp maken van gronden in het com plex Noord-Hofland. Bejaardenwotiingen in Voorschoten VOORSCHOTEN B. en W. vTa- gen de raad voor de bouw van 16 be jaarden woningen en twee garage: in het plan-Boschgeest kredieten beschikbaar te stellen en wel een krediet van f 451.725 voor de grond en bouwkosten en een van f 8480 voor geisers, verlichting en tuinaan^ leg. Het complex bestaat uit een blok van 16 woningen in twee woonlagen Elke woning heeft twee kamers. Dc woningen komen aan de Beetslaan Met de bijdrage van het rijk komi de huur voorlopig op f 76,65 in d« maand. Zonder deeze bijdrage is d« voorlopige huur f 93,30. Raad Voorschoten VOORSCHOTEN De gemeen teraad komt vrijdagavond bijeen De agenda vermeldt onder meei een voorstel van B. en W. tot aan koop van verscheidene percelei grond in Noord-Hofland el bouwrijp maken van deze gronden een voorstel tot het kopen van stro ken grond voor de reconstructie de Leidseweg en een voorstel voo het bouwen van 16 bejaardenwonin gen en twee garages in het bestem mingsplan Boschgeest. LEIDEN Voor het jeugdcon- cert, ditmaal in de Zuiderkerk, be stond opnieuw grote belangstelling. Jammer dat het auditorium zich nogal onrustig gedroeg misschien was Sint Nicolaas daaraan schuld waarbij dan nog kwam dat Piet Nijland, die de toelichtingen op dit programma van het Nederlands Kamerorkest moest geven, niet door een mikrofoon sprak en slechts voor weinigen verstaanbaar zal zijn ge- Zijn commentaar was overigens van weinig nut voor het begrijpen der werken: Strawinsky is in Rus land geboren en leeft nu in de VS, zijn Concerto en ré schreef hij in 1964. Gewapend met deze weinig opzien barende kennis hebben we naar de knappe vertolking van het orkest geluisterd en we constateerden dat het hier- niet om een der sterkste produkten van deze grote man ging. Wat het Nederlands Kamerorkest onder David Zinman presteert, is vooral opmerkelijk waar het gaat om discipline, ritmische stuwkracht en helderheid van het klankbeeld. Dit uitte zich in Strawinsky heel goed, al leek het ons toe dat deze wat stroeve muziek voor een jeugd- concert zich niet zo goed leent. Mo zarts divertimento in D KV 136 deed dat natuurlijk wel, maar hier was de realisatie te koel, te weinig „ga lant" in 18de-eeuwse zin. Tsjaikowskv's bekende &trijkersse renade, die vobr Dvorak in de plaats kwam zonder dat een duidelijk re den werd bj>g&|e^eh, maakte voor al indruk door het rafinement van de uitvoering, waarin elk sterk sen timent werd gemeden. Het programma van het avond concert, eveneens in de Zuiderkerk, viel in twee delen uiteen: een Ne derlands deel met Hellendaal en Badings. en een internationaal deel met Mozart en Bartók. Hellendaal klonk fraai, levendig, uitstekend ver- NEW YORK De effectenbeurs was dinsdag zeer vast en heeft de verliezen van maandag meer dan goed gemaakt. De markt steeg van het begin af aan en hervatte de mislukte stijging van de vorige dag, na de devaluatie van het pond sterling. De vooruitgang werd aangemoedigd doordat de voorzitter der begrotingscommissie van het Huis van Afgevaardigden, Wilbur D Mills een zitting heeft samengeroepen inzake een aantal belastingmaatregelen en bezui nigingen. Polaroid steeg 18%, IBM 18, Xerox 7, Occidental Petroleum 9%, In land Steel was het levendigste fonds en daalde té tot 31%. De omzet was 12,3 miljoen aandelen. Van de 1484 verhan delde fondsen sloten 1049 hoger. 265 la ger en 170 onveranderd. De index van Dow Jones voor 30 in dustriëlen steeg 13,17 tot 870.95, de grootste stijging sinds 18 juli; goederen contant daalde 0,17 tot 139,50. termijn steeg 0.24 tot 142,97: Standard and Poor voor 500 aandelen 1.45 (een toeneming der koerswaarde met $9 miljard) tot S 93.10: 425 industriëlen 1.64 tot 101.36: 20 spoorwegen 0.70 tot 42.96: 55 nutsbe drijven 0.50 tot 63.87: New York Stock Exchange 0.85 tot 51.63: American Stock Exchange 0.51 tot 21.68. Op voor beeld van de Continental Illinois Bank and Trust Cie hebben de Chase Man- hatten en First National City Bank de rentevoet verhoogd van 5% tot 6% en andere banken verhogen eveneens het tarief. Het pond opende op 2,471 of 5 cei\t boven devaluatiekoers. Dit wijst erop dat het pond zich zonder moeite zal kunnen handhaven op 2,40. Lon dense metaalbeurs LONDEN Op de metaalmarkt was maandag de verkochte hoeveelheid koper, tin, lood en zink slechts iets meer dan normaal. De markt opende een half uur te laat. De prijsstijgingen waren voor lood 8l»% .koper 11%%, dus minder dan het devaluatiepercen tage van het pond. De voorzitter van de beurs. Philip Smith, waarschuwde tegen wilde handel. „Doe alleen zaken, als het nodig is", zeide hij, „het gaat er heden om of de metaalbeurs een centrum voor de wereldhandel zal blijven". Aan het slot waren contante en ter mijn noteringen voor koper in ponden sterling per long ton 570-71 en 547- 47,5 (de omzet was 8575 ton), tin 1358/60 en 1354/55. lood 94,25/5 en 93,875/94, zink 112/112,5 en 110/110,25. zorgd doch wat te handeliaans naai ons gevoel. Het concert voor alt viool en strijkers van Henk Badings uit 1965 was vooral van belang om dat het aan de solo-altiste van hel gezelschap, Joke Vermeulen, kans gaf haar ongewone en zeer in drukwekkende bekwaamheden op dit moeilijke instrument te demon-' streren. Het stuk zelf vonden we heterogeen, van 12-toon-idioom via vijfde-tonèn (verg- het 31-toon- orgel van prof. A. D. Fokker te Haarlem) naar een nogal conven tionele neo-barok a la Hindemith in de finale. Badings schrijft steeds knap en kundig voor de instrumen ten, dooh de inhoud van zijn muziek laat wel eens te wensen over. Groot succes niettemin voor deze briljante uitvoering. Mozart klonk ook 's avonds wat schools, dooh daarentegen maakte het Divertimento van Bartók, een van de beste werken voor strijkers van deze eeuw, op ieder een diepe indruk door de superieure vertol king. In zaïlke werken toont Zinman zich een virtuoos dirigent die met dit uitstekende ensemble veel weet te bereiken. Dr. J. van der Veei DEN HAAG Dr. F. Kleijn te De Meern, emeritus-predikant van de Remonstrantse Broederschap, viert vandaag zijn tachtigste verjaardag. In de Remonstrantse Broederschap heeft hij een zeer vooraanstaande plaats ingenomen. Dr. Kleijn, die in Dordrecht werd geboren, was aanvankelijk werk zaam in het bankbedrijf. Na staats examen gymnasium te hebben ge daan, studeerde hij theologie aan de rijksuniversiteit te Leiden. Op 16 november 1919 verbond hij zich aan de gemeente van Lochem. In 1923 vertrok hü naar Den Haag. De algemene vergadering der Re monstrantse Broederschap benoemde hem op 6 juni 1944 tot predikant in 1 algemene dienst. Als zodanig ontving hij 1 januari 1953 emeritaat. Daarna bleef hij bij na twee jaar, namelijk tot november 1954, als tijdelijk predikant in dienst. In 1955 verleende het Olivet College 1 in Michigan hem het ere-doctoraat in de theologie. Vele functies heeft dr. Kleijn ver vuld. Zo is hy curator van de rijks universiteit in Leiden geweest. Ook was hij hoofdredacteur van het Remonstrants weekblad, dat hij heeft opgericht. Hij heeft de Broe derschap talrijke malen naar buiten vertegenwoordigd. Grote bekend heid en waardering heeft hij zich vooral verworven door zijn aandeel in het verzet,"dat het interkerkelijk oVerleg tegenover de Duitsers bood. Dr. Kleijn heeft een aantal maan den doorgebracht in de strafgevan genis te Scheveningen. Doorgereden na aanrijding Politierechter trekt rijbewijzen in DEN HAAG Een 20-jarige bloe- menkweker uit Voorschoten werd gisteren door de Haagse politierecli- !ermner00rde€,d tot een boete van I 100.- en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Op de rijksweg in Zoeterwoude had hy een sohrikhek aan stukken gereden, waarbij hy met zyn auto in de berm van de weg was gezakt. Na daaruit door een andere automo bilist te zijn verlost, was de man er vandoor gegaan zonder zich bij da politie te melden. Na enig speurwerk, waarvoor de rechter zyn waardering uitsprak, was hij echter aangehouden. Voor de aan rijding kon verdachte geen reden opgeven. De officier van justitie had een boete van f 250 en eveneens zet maanden ontzegging van de rijbe voegdheid geëist. Een 53-jarige automobilist uit Ledden werd veroordeeld tot een boe te van f 300 en zes maanden intrek king van het rijbewijs. Hij was in Voorschoten eveneens na een aan rijding doorgereden- De officier van justitie had een week gevangenis straf en acht maanden intrekkina van het rijbewijs geëist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 4