Nederland wil Griekse gevangenen opnemen Commentaren Devaluatie vraagt zorgvuldig beleid Jozina is nu oorlogsschip Zes Jordaanse tanks vernield Waarnemer gaat naar processen in Athene Lift viel: twee doden Vals bankpapier (2 miljoen) tijdig onderschept Bulderbaan in gebruik C rita) Bewolking Nederland in groep van 9 Woensdag 22 november 1967 48ste jaargang ISa fel gevecht TEL AVIV De Israëlische lucht macht heeft gisteren tijdens een kort maar fel gevecht van twee en een half uur zes Jordaanse tanks vernie tigd. Dit Is door een Israëlische mili taire woordvoerder bekendgemaakt. De Israëlische luchtmacht verloor een jachtbommenwerper. De piloot was per parachute uit zijn toestel gesprongen. Hij is volgens de Jorda- niërs ontkomen. De Israëlische militaire woordvoer der ontkende dat er twee toestellen zijn nee 'ohaald. Hij gaf wel toe dat twee soldaten zijn gedood tijdens het gevecht. Volgens deze woordvoerder had Jordanië het gevecht uitgelokt. Het was een soort vergeldingsmaatregel voor het Israëlische bombardement van maandag waarbij volgens Jor daanse autoriteiten veertien Jorda- niërs om het leven kwamen. (Van onze parlementsredactie) TVEN HAA De Nederlandse regering zal een eventueel verzoek om in ons land politiek asyl te verlenen aan de 2500 Griekse gevangenen die door het bewind in Athene met verbanning worden bedreigd, positiéf benaderen en onderzoeken. Dit heeft staatssecretaris De Koster gisteravond meegedeeld in de Twee de-Kamercommissie voor buiten landse zaken. Hij zal over deze kwestie binnenkort contact opnemen met de minister van justitie, prof. Polak. De regering zal er bij het internationale Rode Kruis op aandrin gen de Griekse ballingen-in-spe goed en tijdig op te vangen. De zaak van de 2500 Griekse ge vangenen. die thans op het eiland Yaros zijn geïnterneerd, werd in de commissie ter sprake gebracht door de Kamerleden Geelkerken (a.r.) en Wieringa (soc.). De machthebbers in Athene hebben onlangs laten weten, dat ze de gevangenen liever kwijt dan rijk zijn. De heer Wieringa ondersteunde krachtig de aandrang van o.a. het comité Vrij Griekenland om deze mensen in Nederland toe te laten als ze inderdaad worden verbannen. De heer Geelkerken dacht aan Canada en Zweden, die meer ruimte hebben dan wij. dank Hoe dan ook. de Kamercommissie was de staatssecretaris dankbaar voor zijn positieve benadering van het vraagstuk. De dank had met na me ook betrekking op de toezegging, dat de Nederlandse regering de poli tieke processen in Griekenland voor zover mogelijk zal laten bijwonen. Met de overgrote meerderheid van de Kamercommissie was minister Luns van mening, dat Griekenland niet uit de NAVO dient te worden gestoten, hoe afwijzend men ook te genover het huidige Griekse bewind moet staan. Uitstoting zou de vrede meer schaden dan baten, meende de minister, die er nog op wees, dat voor een dergelijk besluit volstrekte una nimiteit in de NAVO-raad geboden is. Daarop bestaat geen schijn van kans. want de overgrote meerderheid van de NAVO-partners is tegen uitstoting. Voor vervolg zie pag. 7 Rente-rekening bij postgiro DEN HAAG De Postcheque- en Girodienst heeft zijn service aan de rekeninghouders nog meer uitge breid. Nu kunnen zij zonder meer een 3.48 procent rente-rekening openen naast de gewone postgiro rekening, met hetzelfde nummer. Wanneer de rekeninghouders een bepaald bedrag voorlopig niet nodig hebben, kunnen zij al even eenvou dig bij- of afschrijven op een van de speciale beleggingsrekeningen van 4% procent, 5 procent of 5% pro cent. Het geld is niet geblokkeerd. Over dit alles krijgen de particu liere rekeninghouders nader bericht. DORDRECHT Twee Arnhem mers verloren gisteren het leven toen zij aan het in aanbouw zijnde kantoorpand van de verzekering maatschappij Holland van 1859, bij een demonstratie, met een zg. glazenwassersgondel van een hoogte van twintig meter omlaag stortten. De 31-jarige monteur A. M. Zouten dijk en zijn 20-jarige collega W. A. A. Reyers, waren vrijwel op slag Beide mannen gaven de demon stratie in opdracht van de N.V. Lalesse te Arnhem, die glazenwas sersgondels voor grote gebouwen fabriceert. Nadat zij in de gondel hadden plaats genomen en haar in beweging hadden gebracht zagen de toeschou wers tot hun ontzetting dat de gondel Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de mannen op het laatste ogenblik waren vergeten enkele borgpennen in een gedeelte van de rail. waarlangs de gondel zich moest bewegen, vast te zetten. ROTTERDAM Scheepsbouwer C. Yerolme heeft nog altijd plannen om bij Kaapstad in Zuid-Afrika een werf te vestigen. Maandag verklaar de hij bij aankomst uit Brazilië tegen over het in Johannesburg verschij nende dagblad „Die Transvaler" dat hij er schepen wil bouwen tot maxi maal 300.000 ton. Tevens denkt hij aan de mogelijk heid onderzeeboten voor de Zuidafri- kaanse regering te bouwen. Zoals be kend hebben enige Westeuropese landen geweigerd deze vaartuigen aan Zuid-Afrika te leveren. Madeleine Hartog-Bel uit Peru (21), die vorige week te Londen tot het mooiste meisje van heel de wereld werd uitgeroepen, was gisteren in het Drentse Zuidwolde. Ze was daar om een nieüroe bungalow te opgnen, gebouwd door de Nederlandse doch teronderneming van de Amerikaanse Divco-Wayne Company te Zuid wolde. Miss World was „weg" van het huis. Ze gaf grif toe, dat ze het best zou willen bewonen. Vooral de keuken beviel Madeleine wel. Oud-president Eisenhower heeft na zijn periodieke bezoek aan het Walter Reedhospitaal in Washington gezegd dat alles met hem in orde is. KERKRADE Uitmuntend re cherchewerk heeft ertoe geleid, dat bij een valse munter een inval werd gedaan op het ogenblik, dat hij voor 2.000.000 aan valse bankbiljetten van honderd gulden in omloop wilde brengen. De arrestatie geschiedde in een flat te Kerkrade. Arrestanten zijn de 37-jarige Belg A. L. C. en zijn 24-jarige echtgenote. Ze zitten vast in het Huis van Bewaring. Het is zo goed als zeker, dat geen enkel nagemaakt biljet in omloop is gekomen. Vrij lange tijd had de po litie het spoor al te pakken. Verden king rees, toen de Belg bij een han delsdrukkerij in Zuid-Limburg een grote hoeveelheid op maat gesneden papier bestelde en in zijn huurflat liet bezorgen. Het kon ni^t anders of het moest hier bedrukt worden. Dat werd C. noodlottig. Aanvankelijk geloofde de politie met een vervaardiger van pornogra fische lectuur te maken te hebben. In elk geval werden de gangen van het echtpaar goed nagegaan. Twee weken geleden kreeg de politie ze kerheid over de vervalsing van het papiergeld. fotokopieën Men kwam te weten, dat hij werk te met fotokopieën van gewone bil jetten, waar dan cliché's van werden 'gemaakt. Op de afdrukken werden vervolgens allerlei (niet kloppende) nummers aangebracht. Alle attribu ten waarmee gewerkt werd, inclusief een uiterst moderne, kleine drukpers, zijn in beslag genomen. Hoewel de valse biljetten niet be drieglijk goed nagemaakt zijn en door kenners snel zouden zijn her kend had uitgifte van het pakket EFFECT NIET GROOT DEN HAAG De ontwikke lingen in Engeland dwingen ons tot een meer evenwichtig en zorgvuldig afgewogen sociaal- economisch beleid. De regering rekent op een goed samenspel met het bedrijfsleven. Minister Witteveen (financiën) schrijft dit in een brief aan de Twee de Kamer, waarin hij nader ingaat op de gevolgen voor ons land van de devaluatie van het pond sterling. De effecten zullen waarschijnlijk voor onze economie beperkt blijven. Ze zullen enige invloed hebben op onze concurrentiepositie in de we- DJAKARTA De opperbevelheb ber van het Indonesische leger heeft Nederland de schuld gegeven van het ontstaan van de beweging voor Vrije Papoea's in West Irian. Volgens hef Indonesische persbureau heeft gene raal Raden Panggabean gezegd, dat buitenlandse mogendheden de orga nisatie leiden. ..Voor het ontstaan van de Papoe a-beweging moeten wij de oorzaak bij Nederland zoeken, dat koppig heeft geweigerd heel Indonesië, zoals dat in 1945 tot republiek werd uitge roepen, over te dragen en met veel uitvluchten en voorwendsels West- Irian tot 1962 wist te houden." LAGOS Op de Nederlandse kustvaarder Jozina is gisteren in Lagos de Nigeriaanse vlag gehesen, zo is van welingelichte zijde vernomen. Tevens zijn er kanonnen geplaatst aan boord van het verbeurd verklaarde schip, dat op 23 oktober door de Nigeriaanse marine was aangehouden toen het wapens en munitie naar Biafra vervoerde. Naar verluidt zal de Jozina wor den ingeschakeld bij een amfibische operatie tegen Port Harcourt, die zeer binnenkort zou beginnen. reld. De uitvoer naar Engeland wordt moeilijker, terwijl Engeland wat ge makkelijker op de Nederlandse markt kan concurreren. Het belangrijkste is evenwel dal nu condities zijn geschapen voor een meer stabiele groei van de Britse economie en daarmee van de Britse bestedingen, hetgeen op de 'duur ook voor de Nederlandse exporteur van belang is. De minister wijst er tenslotte op i dat de devaluatie van het pond kan doorwerken in de prijzen in ons land en in de kostprijzen van de Neder landse exportgoederen. De Neder landse export naar de devaluerende landen vormt te zamen twaalf procent van de totale export. KVP-radicalen «even niet toe DEN HAAG Een tweede ge sprek tussen de radicalen en het da gelijks bestuur van de KVP heeft geen toenadering gebracht tussen de beide partijen. Het gesprek, dat gis teravond werd gevoerd, had een oriënterend karakter met het oog op de partijraad op 8 en 9 december in Arnhem. Dit heeft de voorlichtings dienst van de KVP bekend gemaakt. SCHIPHOL De oost-west-baan van Schiphol, waarvan het verlengde over Amstelveen-noord en Buitenveldert loopt, zou vanmiddag in gebruik wor den genomen. Het is de langste baan van het vliegveld (3.513 meter). Gisteren heeft de Rijksluchtvaart- luidshinder zoveel mogelijk te beper ken. De verkeersleiding zal verder die banen aanwijzen om te starten en te landen, die gezien de wind het minste overlast geven. Maar de veiligheid (nat weer, mist en ijzel) heeft voor rang boven de geluidshinder. Om een pond vis ie vangen is tien pond gezond verstand nodig. PERZISCH SPREEKWOORD Hervormde synode vastbesloten tot in tegratie binnen de kerk - pagina Kernmerk „Komt Tommy voetballen? Of hebt u liever, dat ik bij hem koin spe len?" openbaar kunstbezit uit dieptepunt - pag. radio tv. urr uitEB jfl* WW g DE BILT Een krachtig ho- I gedrukgehied boven de Noord zee breidt zich in onze richting uit. De minder koude lucht is nu lot over het hele land doorge drongen en heeft praktisch over- I al de vorst en mist verdreven. Het ziet er naar uit dat dit ho- gedrukgebied ook het komende etmaal het weer in ons land zal bepalen. Dit gebied is gevuld met vochtige lucht waarin veel be wolking voorkomt. Er is weinig wind en de middagtemperaturen zullen omstreeks 6 tot 9 graden bedragen. Verwachting van het K.N.M.I., geldig tot donderdagavond: Droog weer met over het al gemeen veel bewolking. Weinig wind, in het zuiden van het land minder koud, overigens weinig verandering in temperatuur. op: 08.12, onder heel wat verwarring op een deel van de Nederlandse geldmarkt kunnen stichten. De afwijkingen zijn. dat de valse biljetten aan de voorzijde een veel geliger tint hebben en aan de achter kant veel grauwer zijn dan de echte. De figuur van Erasmus is nogal vaag; vooral zijn hand. alsmede de penneveer die hij vasthoudt. Het watermerk is op de valse biljetten bijna niet of totaal niet te zien. De kleine lettertjes, die vermelden dat de wet strenge straffen stelt op ver valsing zijn volledig onleesbaar. Wel duidelijk is dat met opzet het grensgebied tot operatieterrein is gekozen, omdat daar de herkomst van vals geld veel moeilijker is te achterhalen. Hoezeer daar wordt ge knoeid, bleek nog tijdens de rechts zaak tegen de autohandelaar. Hij had de valse dollarbiljetten in enkele café's in Aken voor een „spotprijs" gekocht. Zondag pR IS EEN toenemend protest tegen openstelling van de Jaarbeurs óók op zondag. Tot de protesterenden behoorden reeds de protestants-christelijke en de rooms-katholieke werkge- Thans hebben ook de moderamlna van de hervormde en gerefor meerde synoden ernstige bezwa ren tegen het inschakelen van de zondag geformuleerd. Het behoeft geen betoog dat wij de bezwaren geheel onderschrij ven. De zondag, waarvan het eigen karakter toch al meer en meer te lijden krijgt, wordt ook door het voornemen met betrekking tot de Jaarbeurs aangetast. Het is niet teveel gevraagd, dat protest en bezwaren gehoor vin- Controle TYE RAAD van bouwonderne- mers overweegt de opstelling van een register van erkende bouwondernemers. De bouwpro- riukten van deze ondernemers zullen door inspecteurs tijdens de bouw op hun kwaliteit worden gecontroleerd. De koper van een woning worden zo garanties ge boden tegen eventuele gebreken die zich na de oplevering mochten voordoen. Nog kort geleden hebben wij ge-^ wezen op het belang van het ge ven van kwalitetitsgaranties aan kopers van woningen. In het ver leden hebben individuele onder nemers dergelijke garanties reeds royaal verstrekt. Thans gaat dit in georganiseerd verband gebeu ren, wat een belangrijke stimu lans kan zijn voor velen om over te gaan tot de koop van een eigen woning. Het Bouwfonds Nederlandse ge meenten werkt reeds lang met een garantiesysteem dat de wo ningkoper toespreekt. Behalve kritiek op dit bouwfonds leveren de bouwondernemers thtans ook het bewijs, dat zij concurrentie met het bouwfonds aandurven. We achten dit een gezonde ont wikkeling, waarbij de Neder landse huizenkoper wel vaart. De instelling van een register van erkende bouwondernemers, die al leen gecontroleerde bouwproduk- ten leveren, moge niet lang meer op zich laten wachten. foto- en filmkado's foto-film Jan Wolfslag n.v. icrstraat 102 Beter klimaat Oost-West (Van onze parlementsredactie) DEI^ HAAG Nederland zal toe treden tot de groep van negen Euro pese landen, die regelmatig bespre ken hoe nauwere betrekkingen kun nen worden aangegaan tussen alle Europese landen, inclusief die achter het IJzeren Gordijn. De groep wil een verbetering van het klimaat tus sen Oost en West en bespreekt vooral toenaderingsmogelijkheden op het culturele en technische vlak. Minister Luns deelde gisteravond een en ander mee in de Tweede-Ka mercommissie voor buitenlandse za ken. waar mr. Van Mierlo (D '66) per motie aandrong op aansluiting van Nederland bij de groep van negen. Daarvan maken thans deel uit België. Denemarken, Zuidslavië, Roemenië, Polen, Oostenrijk, Finland en Zwe den. De minister /.ei Roemenië (welk land het initiatief tot het overleg heeft genomen) te hebben laten we ten dat Nederland zich door België laat vertegenwoordigen. Mr. Luns had er echter geen enkel bezwaar tegen, dat Nederland zelfstandig toe treedt. zodat het een groep van tien wordt. Mr.. Van Mierlo kon dus zijn motie intn?kken, wat hij om raadsel achtige redenen naliet. AMSTERDAM De ruim duizend munten uit de collectie Dreesmann. die maandag en dinsdag in het Carl- tonhotel te Amsterdam zijn geveild, hebben ruim 600.000 opgebracht. De belangstelling voor deze velling was bijzonder groot. Vele buitenlan ders, waaronder enkele Amerikanen, waren hiervoor naar ons land geko- Voor enkele zeldzame exemplaren w.o. een gouden muntstuk van twin tig gulden uit 1808 met de beeltenii van Lode wijk Napoleon, werden ho ge prijzen betaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1