BANKEN VOEREN FELLE STRIJD OM ONS GELD OEFENWEDSTRIJD GING VOLLEDIG DE MIST IN Stroom van honderden miljoenen guldens Verkoop kleuren-tv's groter clan verwacht Volendamse groep met Cats as cats can Shocking blue en de Sound 68 Operagenot-oude-stijl met „II Trovatore" 13 WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 (Door onze economische medeicerker DE STRIJD om het geld van de loon- en galaristrekker en om het geld van de particuliere spaarder is in volle gang. Een strijd waaraan de handelsbanken, de algemene spaarban ken, de boerenleenbanken, de rijkspostspaarbank en de giro diensten meedoen. Een strijd waarin ook de moderne reclame- middelen ingezet worden, de folders, de advertenties, de tele visiereclame. Waarom wordt die strijd gevoerd? Het la nog niet zo lang geleden, dat de handelsbanken en de traditionele spaarbanken elk haar eigen terrein hadden. De handelsbanken zorgden voor het bedrijfsleven en de spaar banken voor de particulieren. Krediet Het bedrijfsleven had een rekening bij de bank. Het gaf opdrachten om rekeningen te betalen en om ontvan gen geld op zijn rekening bij de bank te laten bijschrijven. De bank had als het ware een deel van de kas van het bedrijfsleven. Had het bedrijfsleven extra geld nodig: voor aankoop van grondstof fen, voor betaling van lonen, voor aankoop van machines, dan kon het van de bank een krediet krijgen, waarvoor uiteraard rente betaald moest worden. Maar het kwam ook voor dat het bedrijfsleven geld beschikbaar had, dat niet direct no dig was en dat werd op langere ter- mijn aan de bank uitgeleend, waar voor dan rente werd ontvangen. Geleidelijk kregen de banken be langstelling voor de grotere particulie re spaarders. Zij trokken hen naar zich toe door een aantrekkelijke ren te te bieden, aantrekkelijker dan de spaarbanken konden geven. Toen de banken zich dus op het terrein van de spaarbanken begaven, ontstonden de eerste schermutselingen. De banken waren bereid voor dit spaargeld, waarover ze voor een be paalde termijn konden beschikken, een hogere rente te betalen. Zij kon den dit geld namelijk weer op lange re termijn uitlenen aan het bedrijfsle ven tegen een hogere rente. Maar er was nog een factor. De banken kre gen hierdoor nieuwe klanten, mensen die voordien zelden of nooit een bank waren binnen gegaan. Rente Die strijd om het spaargeld duurt nog voort. Vaak ontlopen de renteta rieven elkaar niet veel, al zijn er verschillen naar gelang de tijd dat het geld wordt uitgeleend. Toch zijn er wel uitschieters. Zelfs de rijkspostspaarbank biedt een rente die boven de rente van enkele ban ken uitkomt. Er is ook een bank die haar rente gekoppeld heeft aan het schommelende rendement van de staatsobligaties. Er is dus volop keu ze. En volop concurrentie. De handelsbanken breidden niet al leen haar werkterrein uit door parti culiere spaarders aan te trekken, zij gingen ook naast de kredietverle ning aan het bedrijfsleven kredie ten aan particulieren verstrekken. De persoonlijke lening deed haar entree in ons land. Men wilde zoals een van de han delsbanken het zegt aan de particu lieren en hun gezin dezelfde service en hetzelfde dienstenpakket geven als aan het bedrijfsleven. En dit wordt niet enkel gedaan om een aan trekkelijke rente op de uitgeleende gelden te trekken maar ook om een band met nieuwe cliënten te kunnen vormen. De handelsbanken kunnen best nieuwe relaties gebruiken. Relaties die ook reisdeviezen gaan kopen, die een verzekering gaan afsluiten, die een obligatie of een aandeel via de bank willen kopen, die hun effecten in administratie bij de bank gaan geven, die een kluis bij de bank hu ren, om maar de belangrijkste voor beelden van dienstverlening te geven. dienst de spaarbank of een han delsbank. Heeft de werknemer reeds ergens een rekening, dan is dat al heel eenvoudig, anders zal hij bij een van de instellingen een rekening moe ten openen. De werknemer komt voor een nieu we situatie. Hij krijgt zijn geld niet meer direct van zijn werkgever maar ontvangt het op een door hem aange wezen instelling. Hij kan het daar direct halen maar hij kan ook en dat zal steeds meer gebeuren een formulier invullen en daarmee de instelling waar zijn geld is gestort, verzoeken de rekening van de apothe ker, van de loodgieter, van zijn dag blad of de belastingdienst te betalen. Het contant betalen zal afnemen en het giraal betalen zal toenemen. Het gaat om zeer grote bedragen. Vele honderden miljoenen guldens zullen naar de girodiensten, de spaar banken of de handelsbanken vloeien. Geen wonder dat èn de spaarbanken èn de handelsbanken alles op alles zetten om een deel van die geldstroom naar zich toe te trekken, om te voorkomen dat niet alles naar de girodiensten (de rijkspostcheque- en girodienst en de gemeentegiro dienst van Amsterdam) stroomt. 3V2 procent De handelsbanken en spaarbanken hebben daarom een speciale rekening gecreëerd, die onder een verschil lende naam in de publiciteit wordt gebracht: salarisrekening, rentegirore kening, persoonlijke rekening, ge zinsrekening, privé rekening, girore- Ze hebben gemeen dat alle in komsten erop kunnen worden gestort, dat op het tegoed 3Vt pet. rente wordt gegeven (volgens de spaarbank methode) en dat men er altijd met behulp van een giroformulier over kan beschikken. Wij lazen dan ook al de kreet: U kunt met uw salaris geld verdienen. Niet alleen de handelsbanken heb ben deze bijzondere rekening, ook de spaarbanken doen mee. Zij geven 3'/* pet. rente, maar zij hebben ook de persoonlijke lening geïntroduceerd en zij hebben daarnaast de spaarbank cheques ingevoerd, die dezelfde diensten bewijzen als de betaalche ques van de handelsbanken en de boerenleenbanken. Die betaalcheques zijn het nieuwste wapen in de strijd. Hiermee kan de bezitter per cheque tot een bedrag van 50 in een winkel beta len. Snel De ontwikkeling is de laatste jaren snel gegaan. Maar vooral de loon- en salarisbetaling via de bankgiro kan revolutionair op de betalingsgewoon ten inwerken. Ter verduidelijking la ten wij een staatje volgen hoe de betalingen tot nu toe zijn verlopen: Eind 1938 chartaal 41 pet., banken 49 pet. girodiensten 10 pet. totaal 2.541 miljoen. Eind 1950 chartaal 44 pet. bankert 45 pet. girodiensten 11 pet. totaal 7.069 miljoen. Eind 1966 chartaal 46V2 pet. banken 35 pet. girodiensten I8V2 pet. totaal 18.335 miljoen. Onder chartaal geld verstaan wij papier en gemunt geld. De betekenis nam hiervan dus toe waartegenover het aandeel van het girale geld via de banken kleiner werd. De banken verloren dus verhoudingsgewijs ter rein. De girodiensten wonnen daaren tegen terrein en het ziet er naar uit dat dit terrein nog groter wordt. Tegen deze achtergrond moeten wij de activiteiten van de handelsbanken en de spaarbanken hoewel die on derling weer concurreren zien. Zij proberen ook op het vlak van de kredietverlening aan de particulieren steeds aantrekkelijker vormen te be denken: kredieten tot verbetering van de woning, budgetkredieten, con- tinukredieten, gezinskredieten ter hoogte van een maand salaris of bij weer een andere bank tot 1000. Ingenieuze bankmensen beden ken steeds andere vormen om de con current een slag voor te komen. Drempelvrees VERLIES ZATERDAGTEAM (4-0) TEGEN PEC Salarissen Er komen echter nog meer moge lijkheden voor de handelsbanken. En het is duidelijk dat ze daar graag gebruik van maken. Het bedrijfsle ven gaat er namelijk meer en meer toe over lonen en salarissen niet meer contant in een loon- of sala riszakje uit te betalen, maar over te schrijven op een rekening bij de giro- (Van een onzer verslaggevers) NUNSPEET De eerste oefenwedstrijd van het bonds- zaterdagelftal in dit seizoen is woensdagavond volledig de mist in gegaan. Er werd in Nunspeet nog wel tegen de Zwolse 2de-divisieclub PEC gevoetbald, maar de landelijke KC dit keer zonder de zieke voorzitter Jonker, mocht spel noch resul taat (40 nederlaag) serieus nemen. Daarvoor was de grijze mistdeken te dik. Vanaf de zij lijn waren met enige goede wil beide doelen net te onder scheiden, maar in de breedte kon men het speelveld voor amper de helft overzien. De meeste spelers kwamen dan ook maar één speelperiode in het vizier van de scherp toeziende selectiehe ren. Na het optimisme van de districtswedstrijden kwam nu het pessimisme van Nunspeet. Want als we dan toch oordelen en men ont komt er niet aan was er met uit zondering van international Schinkel geen enkele speler die ruimschoots kon voldoen. Behalve Schinkel liet ook de in de eerste helft meespelende Kiel een goede indruk achter. De Kampenaar viel in voor Kapin- ga die wegens treinvertraging te laat arriveerde en na rust meespeelde' Kiel was echter de enige die nog tot enkele schoten op het doel van PEC kwam. Voor het overige faalde de voorhoede volledig. Hageman de ster van de districtswedstrijden Winst Philips niet verder gedaald EINDHOVEN De verkoop van kleuren-televisietoestellen is veel groter dan de tv-indus- trie had verwacht. In West- Duitsland is de kleuren-tv een voltreffer geweest. Engeland be gint nu door te komen, in Frank rijk verloopt de verkoop volgens de raming en in ons land vol gens de „planning". Philips ver wacht dit jaar in West-Europa 200.000 toestellen te verkopen. De afzet van zwart-wit toestellen Is in West-Europa iets verder terug gelopen dan werd verwacht, aldus de directie van Philips in een toelichting op de kwartaalcijfers. Vooral in West-Duitsland is er een flinke reac tie geweest. Philips heeft op het ogenblik een achterstand in de afleveringen op te lecommunicatie-gebied. echter niet onrustbarend groot. De orderporte feuille «tijgt r.og steeds, zodat de was nu te individualistisch, v d Bun- te kon niet meekomen, waardoor Fa ro als eenzame spits in fysiek op zicht de strijd volledig verloor tegen de robuuste PEC-achterhoede. De SSC-er kreeg slechts één goede kans: na rust kwam hij voor een open doel, maar hij schoot in het zijnet. Mede doordat vooral na rust de kanthalves Duindam en Laks (de Zaandammer had een uitstekende start) het spoor volledig bijster raak ten, werd PEC oppermachtig en al leen dankzij uitstekend spel van Schinkel en Kok bleven veel doel punten uit. Bij herhaling werden Helleman (in begin goed) en de Haar uit positie gespeeld, bleef bij één doelpunt na 37 minuten toen Dekker scoorde. Dat betekende 40 voor PEC, want de Zwolse se- mi-profs die qua techniek en licha melijke conditie veel beter waren, leidden bij rust reeds rnet 30. Dal was een trieste ervaring voor de Sehiedamse keeper Jan van Heest van I1BSS, die tegen de gewoonte in en tol teleurstelling van veel nBSS-supporters tijdens de rust werd vervangen door Jan Westland. Deze maakte daarmee na ruim drie jaar zijn rentree in het vertegen woordigend voetbal. De Huizen-doel- in de eerste negen maanden van j dit jaar werd nog wel een lagere ^st"a' ,ndn,k dan V,n Het doel van die concurrentie in rente en sendee is meer geld van meer particulieren aan te trekken; de drempelvrees volledig te overwinnen. Hoe meer particuliere klanten er komen, des te beter kan het bestaan de apparaat benut worden. Hoe meer geld er wordt aangetrokken, des te meer geld kan er worden uitgeleend. Die omzetstijging en die betere benut ting van het apparaat zijn nodig om de voortdurend stijgende kosten op te vangen, om de winst op peil en zo mogelijk groter te maken. In die strijd om meer geld en om meer klanten botsen de handelsban ken op elkaar maar ook op de boeren leenbanken, de algemene spaarban ken en de Rijkspostspaarbank en in laatste instantie op de girodiensten. Die girodiensten heilden zich lang rustig. Maar de postcheque- en girodienst heeft zojuist mee gedeeld dat men ook dpar een renterekening kan openen. Het moest die richting ook wel uit, de concurrentie is te groot. De strijd is dan ook nog lang niet gestreden. De loon- en salaristrekkende en de spaarder zijn, tot nu toe, de lachende der den. Philips-directie hoopvol gestemd is voor de toekomst. Van de devaluatie van het pond sterling heeft het be drijf zo goed als geen last. De winst van Philips is in het der de kwartaal van dit jaar niet verder 1 gedaald. Ze was even groot als die in I het derde kwartaal van 1966: ƒ79 i miljoen. winst geboekt dan in deze periode van het vorige jaar 216 miljoen tegen ƒ233 miljoen). Het laatste kwartaal geeft bij Philips altijd een recordomzet te zien. wat zijn neerslag vindt in een hoog winstcij fer. De trer.d is de laatste maanden dus wel veroeterd, maar toch verwacht de directie over het gehele jaar een lagere winst te zullen boeken dan in 1966. De omzet is in de eerste negen maanden gestegen van 5.577 tot 5.937 miljoen gulden oes procent). De Schiedammer werd na 26 minu ten gepasseerd door een schot van Lagevoort en tien minuten later door een treffer van Dekker, waarbij Schinkel de bal van richting veran derde. En juist voor de rust kreeg Van Heest de genadeslag toen hij bij een ver schot van Schuurman gran dioos over de bal heen dook. 't Is echter té hopen dat Van Heest nog eens onder normale omstandigheden een ..echte" kans zal krijgen die hij stellig verdient Het is nog niet bekend of de voor december vastgestelde oefenwedstrijd zal worden gespeeld. Na de misluk king van gisteren, lijkt dat overi gens wel raadzaam. Naast het feit dat enkele spelers die in Nunspeet niet uit de „mist" kwamen nog eens aan de tand moeten worden gevoeld, heeft de KC ook een rijtje van na men die om nadere opheldering vra gen. Omdat het keepersvraagstuk nog niet is opgelost denken we daarbij aan keeper Flipse van AZW. Voor de achterhoede moeten nog worden getest Gouman en Kralt (al weer in vorm?). Verdedigers zijn er evenwel voldoende. Als de sterkste midden veldspelers tippen we voorlopig Kiel en Den Rooyen. Het grootste probleem zit zoals al tijd in de voorhoede. Op rechts moe$. worden nagegaan of Jan den Boer international v.d. Beek concurrentie kan aandoen. Als spitsspelers lijken Diepeveen en Pluimgraaf! de grootste kanshebbers, terwijl voor ons een rentree van Slagboom vanzelfspre kend is. Opstelling gisteravond: d v. Heest (HBSS)-'Westland (Huizen); a Kok (IJsselmeervogels), v.d. Haar (Gene- muiden). Schinkel (Go Ahead) en Helleman (Zwart Wit); m Duindam (Noordwijk) en Laks (ZCFC); v Ha geman (WVF) Kiel (Go Ahead)/Ka- pinga (SJS), Faro (SSC) en v.d- Bunte (Nunspeet). Mogelijkheden spaarplan uitgebreid DEN HAAG De spaarmogelijk- heden via het Premiespaarplan zijn met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 1966 verruimd. Deelnemers aan een bedrijfsspaar- regeling, die in contanten sparen, of j die via hun spaarrekening effecten hebben gekocht, kunnen over deze besparingen voortaan ook een spaar- i premie ontvangen. Zij moeten echter voldoen aan de voorwaarden van de Algemene Pre- miespaarwet; Er moet zijn gespaard bij een instelling, die aangewezen is voor de uitvoering van de APSW. De premie wordt door deze spagrinstel ling uitgekeerd, nadat het in ehn be paald jaar gespaarde bedrag, oKhet gekochte effect ten minste vier kalen derjaren onaangeroerd is gebleven. De belastingvrije premie van twin tig procent wordt toegekend over maximaal ƒ250 per jaar. De premie is extra boven liet bedrag, dat men in het kader van de bedrijfsspaarre- geling van de werkgever ontvangt. De eredivisieclub GVAV heeft dinsdagavond in het Groningse Oosterpark met 11 gelijkgespeeld tegen Goettingen '05. dat uitkomt in de Westduitse Regionale Liga Noord. De Haagse eersla divisieclub Holland Sport heeft dinsdagavond in het Zuiderpark met 1—i gelijk gespeeld tegen ADO. B:j de rust leid de ADO met 1—0. Er waren 9000 toeschouwers. Tweede gouden plaat voor Bobbie Gentry De Amerikaanse zangeres Bobbie Gentry heeft voor de tweede keer binnen korte tijd een gouden plaat gekregen. Deze edelmetalen schijf kreeg ze voor het sensationele suc ces van haar eerste Lp.. Ode to Bil- lie Joe geheten. De langspeler komt zeer binnen kort op de Nederlandse markt en staat nadat er meer dan een miljoen exemplaren van zijn verkocht nog steeds op de eerste plaats genoteerd in Amerika van de „Top 100 al- De eerste gouden plaat kreeg Bob bie in september voor het nummer Ode to Billie Joe,, waarmee ze haar intrede deed in de pop-wereld. Vermoedelijk zal Bobbie Gentry begin 1968 naar Europa komen. Een bezoek aan Nederland behoort tot de mogelijkheden. Beatles: 206 min singles De Beatles bestaan vijf jaar, een periode waarin 's werelds bekendste, rijkste en meest besproken beat- groep het ongelooflijke aantal van 206 miljoen singles heeft verkocht. Met de grammofoonplaten maatschappij EMI hebben de Beat les inmiddels hun contract verlengd met negen(!) jaar. Als het de groep nog een beetje meezit, komen ze in 1976 aan een half miljard singles. Niet te geloven. De uit Volendam komende beat- groep The Cats (een naam die niets met paling heeft te maken) heeft na een aantal singles nu een langspeler geproduceerd. De titel: Cats as cats can. Een uitstekende plaat, met o.a. de twee grote succesnummers van de groep: Sure he's a cat en What is the world coming to. Van het laatste nummer is onlangs ook een singletje gelanceerd. The Cats is een van Nederlands beste groepen. Het stemmateriaal van de knapen is buitengewoon goed en de muziek die ze maken is meer dan muzikaal. De groep uit het vissersdorp aan het IJsselmeer bestaat uit Piet Veer man (23), solo-gitaar en zang. Jaap Schilder (24), ritme-gitaar. Arnold Mühren (23), bas-gitaar, Theo Klou- wer (19), drums en Cees Veerman (23), solo-zanger. Shocking blue en de Sound '68 zijn de allernieuwste ontwikkelingen in het vaderlandse beatwereldje. Het is een nieuwe groep met een nieuw geluid: dynamische rock-muziek. stu wend en relaxend, „gerijpt" aan de Amerikaanse westkust. Shocking blue is een idee van Rob bie van Leeuwen (21), ex-gitarist en componist van The Motions. Hij be weert de nieuwe lichte muziekstijl voor de jongeren nu te hebben ge vonden. Rauwe beat heeft afgedaan, zoete samenzang doet 't toch ook niet hele maal en rythm and blues wordt ook zo geaccepteerd. Robbie van Leeuwen heeft wanhopig ge zocht naar een nieuw geluid, wat hij nu meent te hebben. En oip dat ge luid te kunnen maken, formeerde hij Shocking blue. De in het blauw gestoken knapen hebben hun eerste twee nummers op de plaat gezet. Het zijn Love is in the air en What you gonna do. Insiders voorspellen nu reeds suc ces. De groep wil er hard voor wer ken en er alles voor doen. Behalve Robbie zijn het: Foggy Clover, so lo-zanger. Klaasje van der Wal, bas-gitarist en Shorty Beck, drum mer. Robbie van Leeuwen is solo-gi tarist en muzikaal leider. De jongens leerden elkaar enkele jaren geleden kennen. Hun eerste optreden was in september 1964, waarna ze korte tijd later deelna men aan een talentenjacht Ze be haalden de derde plaats. Via Veroni ca kwamen The Cats bij een gram mofoonplatenmaatschappij, die zes nummers op de plaat vastlegde. De groep kreeg, vooral in Noordholland een enorme populariteit. Hun fan club telt meer dan 600 leden! De naam van de groep is afgeleid van de bijnaam die solo-zanger Cees Veerman en trouwens iedereen in Volendam heeft: Poes. The Cats zullen nog ver komen. Hun l.p. is van grote kwaliteit Afgeluisterd Op Aitone DJ 25.601 zingen Lia Adri Sneeuwwitte wolken en Als jij eens wist. Liefhebbers van Ger- ten en Hermienen, van Hellenen en Fredden zullen bet vel weten. Gladys Knight The Pip's presenteren op Talma Motown GO 25.620 Everybody needs love en Step ping closer to your heart. Het genre R B heeft vertegenwoordigers Het schreeuweffecl schijnt ook de sterkste kant te zijn van Adriano Olentano, van wie op Funckler CL 25.627 zijn vastgelegd La Coppia piut bella del mondo en Torno snimiei passi. Op Artone AP 25.630 dan geluk kig weer eens een goede zanger. De sympathieke Frankie Laine zingt be kwaam en met warme stem Laura, what's he got thant ain't got? en Sometimes. Een fijn plaatje. Een beste langspeler is de nieu'.vste van de Bench Boys (Capi tol ST 20956). De titel is Best of the Beach Boys en een paar fijne num mers zijn Surfer girl, Wendy en Wouldn't it be nice. ROTTERDAM Omstreeks het midden van de vorige eeuw begon Verdi's gfansperiodc met drie. kort achter elkaar geschreven opera's: ..Rigoletto'„II Trovatore" en „La Traviata". Het libretto van „II Tro vatore" is een bewerking van „Cam- marano" naar een Spaans treur spel van Gutiérrez. Verdi schijnt met het oorspronke lijke werstuk van de tekstdichter weinig ingenomen te zijn geweest. Op voorstel van de componist werden belangrijke wijzigingen aangebracht. Niettemin is het een van de meest drakerige en onsamenhangende ope- ragegevens gebleven, die Verdi van zijn kostelijke muziek heeft voorzien. Maar het echte operapubliek vraagt niet om logische samenhang van het geheel of een fraai literair gegeven. Het verlangt het Italiaanse bel canto, en dit is in „II Trovatore" ii. zo rui me mate aanwezig, dat men de on waarachtige gebeurtenis-.en op hit toneel maar met vele korreltjes zout Het aantal operavoorstellingen, dal gedurende dit seizoen onder auspi ciën van de Nederlandse Operastich ting wordt gegeven, is niet groot. Maar tot nu toe heeft intendant dr. Maurice Huisman met veel succes vocalisten weten aan te trekken. Sterke bezetting De voorstelling van „II Trovatore", maandag in de geheel bezette Rotter - damsche Schouwburg gegeven, was weer eens een echte Italiaanse opera in oude stijl. Dat wil zeggen een pri ma vocale bezetting in hoofd- zowel als bijrollen, met zangers en zange ressen die het Verdiaanse vuur hoog deden oplaaien. Het publiek hoorde zijn oude geliefde aria's met alle bra- vour en hartstocht en in een meesle pende muzikale bewogenheid, die nog altijd het geheim van de Italiaai.se zangkunst zijn. Hoewel de namen van de optre dende zangers hier vrijwel onbekend zijn willen wij er toch enkele noe men. Renato Bruson als graaf Luna, Mirna Lacambra als Leonora, Salva- tore Putna, voortreffelijk in de titel rol en Bianca Rosa Zanibelli als de zigeunerin Azucena. De muzikale leiding berustte deze avond bij Giuseppe Morelli, die het Kunstmaandorkest tot prachtige prestaties wist te brengen. Orkestspel van uitstekend gehalte en van gTote accuratesse in het samenspel. Het Nederlands Operakoor (dirigent Cor Olthuis) was terdege voor zijn taak berekend. Decors en kostuums waren van Thierry Bosquet. Niet de sterkste kant van deze voorstelling. Maar ja, bij een ouderwetse II Trovatore is kniesoor die daar te veel op let. W H Wolvekarop

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13