DRS. ZIJLSTRA VOELT ZICH WEER BOER Kort geding om naam van blad Tegen pseudo-arts een jaar geëist Westmoreland: einde van Vietnam-oorlog in zicht Treintje in raadszaal Geslaagde migratie Spiegel contra Holl. Spiegel WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 ASTEELHEER Zijlstra op zijn landgoed. Drie van zijn nazaten hollen op huis aan. En wat voor een huis! Het voormalige raadhuis van de niet meer bestaande Zeeuwse gemeente Oosterland. Waar het om gaat is de mate van doelmatigheid van de Zuiavietnamese troepen zodanig te vergroten, dat zij een steeds groter aandeel in de oorlog voering krijgen. Westmoreland voor ziet bv. dat militaire bases en haven installaties geleidelijk worden over gedragen aan de Vietnamezen. Zij zouden zich ook gaan belasten met de „definitieve opruiming" van de Viet- cong, een taak die naar de bevelheb ber meent, „waarschijnlijk verschei dene jaren" zal duren. Westmoreland zei tot besluit er „absoluut zeker" van te zijn, dat de vijand, die in 1965 won, nu de oorlog aan het verliezen is. Johnson President Johnson is intussen be- gonnen met een algemeen onderzoek I van alle aspecten van de situatie in Vietnam. Dé woordvoerder van het Witte Huis, Christian, zei dat nog geen beslissing is genomen tijdens de bijeenkomst. Beursdrukkerij bestaat 75 jaar AMSTERDAM De NV Beursdrukkerij herdenkt vrijdag haar 75-jarig bestaan. Sinds de oprichting in 1892 door Arnold de Vita heeft zij zich in de eerste plaats beziggehou den met het drukken van de officiële prijscourant, de dagelijkse uitgave van de Vereeniging voor den effec tenhandel over het koersverloop op de Amsterdamse effectenbeurs. Het 75-jarig bestaan valt samen met het aftreden van de heer S. A. Oudejans, de opvolger van de heer De Vita. SPAANSE SINAASAPPELEN onmisbaar voor de fijne keuken OOSTERLAND Rinze, geboren in Oosterbierum, zeven km ten noorden van Franeker, voelt zich na een Randstadperiode weer voluit boer. Siebrigje, getogen in Achlum, zeven km ten zuiden van Franeker, weer een echte plattelandse. Ze zijn boven dien zoiets als kasteelheer en -vrouwe geworden. Rinze: drs. R. Zijlstra, Tweede-Kamerlid van de AR en voor zitter van de CBTB. Siebrigje: zijn wederhelft. Voluit: mevrouw S. Zijlstravan Dalen. Met hun vier bengels Ane (11), Gert (10), Jelle (9) en Ben (7) zwem men ze sinds luttele weken in de ruimte van hun nieuwe woning, het voormalige gemeentehuis van Ooster land. Zeeland. Voormalig, omdat het door samenvoeging tot Duiveland zijn officiële status heeft verloren. Dat is wel even wat anders dan hun vorige, beknopte woning in Voorscho len. Het pronkstok staat niet in het cen trum van het dorp waar je het ver wachten zou, maar wat achteraf, in de ruimte. Tot een speurtocht behoef de het echter niet te komen, want een der dorpelingen tipte: „Kijk, daar staat z'n wagen. Hij is bij de Inderdaad, daar was-ie. Even een trap op de staart van zijn BMW 1800 T>OVEN de voordeur prijken drie wapens. Die zijn van de genien- ten Sirjansland, Oosterland en Oos- tersein, destijds samengevoegd tot de gemeente Oosterland. en we stuiven al met een sierlijke boog een van z'n oprijlanen in. Geen opschepperij, maar werkelijk heid. Waar de butler? Voor het bordes aangekomen zou je haast een rood-witgestreepte butler met klassiek afgemeten gezicht ver wachten. Maar nee, het is de vrouwe zelf die een der grote glazen deuren opent, je hartelijk verwelkomt, om je vervolgens met gepaste trots de zaal achtige. toch huiselijke woonkamer (64 vierkante meter) binnen te leiden. Op de deur prijkt nog in koperen letters SECRETARIE. (Ane Rinze heeft uit andere gemeentelettertjes zijn naam weten te construeren, die nu op zijn kamerdeur, boven, prij- Alle reliëfdeuren in huis zijn trou wens echte officiële. Je mist' in de hal bij wijze van spreken de kepi van Bromsnor op de kapstok. Bene den voorts de burgemeesterskamer, heel chique betimmerd. Vader kan nu eindelijk eens rustig thuis wer- SITTARD Ten gevolge van de zeer dichte mist hebben zich gisteren op de E-9 onder de gemeente Born een groot aantal kettingbotsingen voorgedaan, waarbij naar schatting meer dan 50 auto's betrokken waren. Tien personen werden gewond onder wie een zeer ernstig. Het verkeer in beide richtingen was verscheidene uren geblokkeerd. ken. Dan die grote keuken met eet- hoek, En de bijkeuken (moddervoeten van de jongens). Vorstelijk in één woord. Eerst nog even naar buiten. Lap grond van een hectare. Een koetshuis waar je meteen een garagebedrijf in zou kunnen beginnen. Boer Zijlstra: alleen dit ding heeft al meer kubieke meter inhoud dan ons vorige huis, in Voorschoten. Cadeau van Soest Weer terug in huis. Boven en daar weer boven: allemaal forse kamers en niet te vergeten de raadszaal, -die de Zijlstra's voorlopig maar tot hob bykamer hebben gedegradeerd. Eén wand wordt volledig in beslag geno men door een schildering van de Soester kunstenaar Stokhof de Jong: vrouw met luit bij Fontein (vrede) en appels oogstende landlieden (wel vaart) ter verdere stoffering. Het was een cadeau van de gemeente Soest. Het uit 1918 daterende burge meesters-, later gemeentehuis heeft door de februariramp 1953 namelijk onder water gestaan. Het is daarna (voor de tweede maal) grondig gemo derniseerd en gerestaureerd, waarbij Soest dat Oosterland adopteerde, een belangrijke rol speelde. Voorlopig hebben de jongens in die raadszaal hun elektrische trein uitge legd. Maar er komt nog wel meer, verklaart vader Zijlstra nader. Tafel tennis en zo. Ach ja. er moet nog zoveel. De kinderen willen een hond en konij nen. Ik wil voor het huis een mooie border. Ook de afwatering in de tuin moet beter. Als het eraf kan op de duur ook graag een zeilboot vlakbij, want u weet, dit wordt straks een recreatiecentrum. De watersportha ven komt hier drie km vandaan. Vijf kwartier Te ver van Den Haag? Welnee, rea geren beide Zijlstra's. Hij: ik rijd al tijd buiten de spitsuren, drie tot vier keren per week heen en weer. Pro beer zoveel mogelijk alles op Kamer- dagen in Den Haag af te doen. 'k Rijd ook wel 's nachts. Je bent gemid- spelen de jonge Zijlstra's met hun trein. Hun speeldomein is de vroegere raadzaal. De muur schildering is een geschenk van de gemeente Soest, die Ooster land na de fabruariramp 1953 adopteerde. deld in vijf kwartier over (afstand 100 km). Zij: ik heb hem meer thuis dan vroeger, want nu kan hij hier werken. x Wat vinden de jongens ervan? In koor: hardstikké fijn. Hun moeder: ze hebben zich verbazend snel aange past. Ook op schodl? O, best hoor, zegt Jelle, alleen hebben ze hier nog van die rare bankjes in de klas waar je met z'n tweeën in moet zitten. Ane moet volgend jaar naar de middelba re school. Ook dat is geen probleem, want Zierikzee is 8 km verder en van Voorschoten naar Voorburg zou even ver zijn geweest. Neen, niemand van de Zijlstra's heeft spijt van de migratie. Integen deel. Jaren van zoeken met teleurstel lingen zijn beloond. Den Haag en randgemeenten bleken onbetaalbaar. Toen zou het Dronten worden. De tekeningen waren al gemaakt. Nogal onverwacht kwam vervolgens het Ka merlidmaatschap. Daarvoor bleek Dronten toch te ver uit de buurt. josconferentie van het Eerste Kamer lid Van Eeten, burgervader van Dui veland: Is het gemeentehuis van Oosterland niets voor jullie? Onderzoekingstocht volgde. Nadere informaties. Enthousiasme. En zie- 't Gaat best |(Van een onzer verslaggeefsters) VS protesteren tegen Russische hulp aan Amerikaanse deserteurs WASHINGTON De VS hebben gisteren bij Rusland geprotesteerd tegen de 'hulpverlening aan en het onderbrengen en uitbuiten' van de vier Amerikaanse matrozen die on langs van hun schip in Japan zijn gedeserteerd en in Moskou voor de televisie een persconferentie hebben gegeven. Een dergelijk optreden kan de betrekkingen tussen beide landen alleen maar bemoeilijken, aldus het protest dat overhandigd werd aan de Russische ambassadeur in Washing ton, Dorbynin. ROTTERDAM Inbreuk op het merkrecht en een onrecht matige daad acht de uitgeef ster van het weekblad ,,De Spiegel" het voeren van de naam „Holland Spiegel" door de uitgeefster van dit gratis advertentieblad, dat in Gouda huis aan huis wordt verspreid. „Holland Spiegel" i» voor Gouda en omstreken wat de Havenloods voor Rotterdam Is; beide worden uitgege ven door de Stichting „De Jeugdha- ven". Uitgeefster van het weekblad De Spiegel is de firma Zomer en Keuning, die een kort geding tegen Stichting De Jeugdhaven heeft aan gespannen. Dinsdag letten beide raadslieden hun standpunten tegeno ver rechtbankpresident mr, J. G. L. Reuder uiteen. De Spiegel wordt uitgegeven sinds 1930; het eerste nummer van „Hol land Spiegel" verscheen op 21 sep tember van dit jaar. Het laatste blad is, zo stelde mr. A. G. Maris namens eiseres, een familieblad, evenals De Spiegel en ook een weekblad. Hij meende dat er in de hoofdzaken overeenstemming tussen beide bladen bestaat en dat de toevoeging „Hol land" 'geen onderscheidende kracht bezit Het publiek zal, zo stelde de raadsman, minstens van oordeel zijn dat Holland Spiegel een variatie is van De Spiegel, of daar althans mee is gelieerd, te meer daar beide van protestants-christelijken huize ko men. De verschillen, die er tussen beide bladen bestaan andere op maak, papier, verkoopsysteem ac centueren zijns inziens de over eenstemming in hoofdzaken nog. De Spiegel is, aldus de raadsman, het enige familieblad van die naam. AMSTERDAM Gisteren is tegen de 34-jarige assistent accountant Hendricus V. uit Den Haag een jaar gevangenis straf geëist en voorwaardelijke terbeschikkingstelling. De officier, mr. J. H. Bergsma. vor derde de straf op grond van oplich ting van het Gemeenschappelijk ad ministratiekantoor. V. wist zich bij het GAK, zonder arts te zijn, te laten aanstellen als controlerend ge neeskundige. Hij had er in juli en augustus „gewerkt" en een salaris van ruim zes mille ontvangen. V., die in Rotterdam een betrek king had als asistent-accountant en zoals hij zelf verklaarde, een zeer behoorlijk salaris verdiende, had geschreven op een advertentie, waar in een verzekeringsgeneeskundige werd gevraagd. Conferentie Op het sollicitatiebezoek bleek dat het om een arts ging, waarna V. zich voordeed als medicus. Hij gaf voor referentie een Delftse arts op. B. had hem eens ontmoet op een weekend- conferentie waar ook niet-artsen kwamen. Ook daar had hij zich voor gedaan als arts. V. kreeg de baan. Hij moest mensen ontvangen die het GAK had opgeroepen. Hij beschikte over stuk ken waarin stond wat de patiënten mankeerden en hij had contact ge houden met huisartsen en specia listen. V. gaf toe dat hij ook mensen die zich gedeeltelijk moesten ontkle den, had onderzocht waarbij hij een stethoscoop had gebruikt. Hij bezocht ook patiënten thuis. Verdachte zei dat het beroep van arts een grote aantrekkingskracht op hem uitoefende. Bij hem thuis waren allerlei medische boeken en tijdschriften gevonden. Hij is reeds driemaal eerder veroordeeld voor feiten, die overeenkomst vertoonden met deze zaak. Uniform Hij had ook nog kans gezien zich in augustus in een soortgelijke func tie te laten aanstellen bij het Sociaal fonds voor de bouwnijverheid. Dit was hem niet ten laste gelegd, maar wel dat hij in januari zich in het Haagse café Het Maliehuis had ver toond in het uniform van luitenant kolonel-arts van de Luchtmacht, ter wijl hij noch officier noch arts is. Het uniform had hij bij een speciale kleermaker laten maken. V. had eerder een langdurige psy chiatrische behandeling ondergaan. Hij had visitekaartjes met het opschrift „H.V„„ zenuwarts". Het bleek dat zijn werk als assistent-ac countant hem geen bevrediging schonk. De titel of de naam van een tijdschrift kan. oordeelde hij. als merk worden beschouwd. Verbod Eiseres wil niet. zo stelde de raadsman, dat haar naam en reputa tie gekoppeld worden aan Holland Spiegel. Hij meende voorts, dat Hol land Spiegel weliswaar nu nog alleen in Gouda en omgeving werkt, maar dat het maar een kleine stap is om over.te gaan tot Noord- en Zuid-Hol land of zelfs tot heel Nederland. .Ge let op de huidige situatie achtte hij de toevoeging Holland misleidend. Mr. Maris eiste een onmiddellijk ver bod tot het gebruiken van de be twiste naam. De raadsman van de tegenpartij, mr. D. A. Hoogcnraad, stelde dat een merk een onderseheidend vermogen moet hebben. „Anders mag je een naam niet monopoliseren". En van zo'n onderseheidend vermogen was hier zijns inziens geen sprake. Hij voerde aan dat het woord „Spiegel" een graag gebruikte naam is en ter onderstreping daarvan haal de hij diverse bladen te voorschijn, zowel Nederlandstalige als buiten landse. De naam „Spiegel" kun je, zo zei hij in tegenstelling tot mr. Maris, niet beschouwen als een merk. En als men dat toch wil doen, dan is het een ontzettend zwak merk. Geen verwarring „Dat er verwarring zou kunnen ontstaan, is", aldus mr. Hoogenraad. „in ons hoofd niet opgenomen. Wij zijn helemaal niet gebrand op ver warring en wij menen dat er ook geen verwarring is gesticht." Hij noemde de Spiegel een „goed. dege lijk, deftig, christelijk familieblad, dat je 's zondags je kinderen kunt geven. Iedereen vindt er wat wils in. Het is bedoeld om informatie te ge ven en het wordt niet gedomineerd door advertenties. Het is een opinie blad, dat dezerzijds bijzonder ge waardeerd wordt. De Holland Spiegel is een typisch advertentieblad. Als je tegen je kinderen zou zeggen: hier ben je heel de middag zoet mee, zijn ze gauw uitgekeken." De Spiegel is een typisch magazine. Holland Spiegel ademt de sfeer van een krant, en het wordt gratis in de bus gestopt. De raadsman zag noch voor het publiek, noch voor adver teerders kans op verwarring. Dc naam Holland is gekozen, zo zei mr. Hoogeraad, omdat het het gebied van de Hollandse IJssel bestrijkt. Met vele voorbeelden uit de ju risprudentie o.m. het kort geding tussen Algemeen Dagblad en het Al gemeen Ochtendblad Het Vrije Volk trachtte hij aan te tonen, dat de Stichting De Jeugdhaven de naam Holland Spiegel niet hoeft op te ge- De president, die een poging deed de beide partijen tot overeenstem ming te brengen („ik ben erg voor regelen"), zal op 5 december uitspraak doen. Spaaroverschot in 1966 kleiner DEN HAAG Het spaaroverschot bij de spaarinstellingen bedroeg het vorig jaar achttien miljoen gulden minder dan in 1965. Bij de handels banken was er wel een toeneming van het spaaroverschot met 48 mil joen gulden, maar by de spaarban ken was het spaarverschil 66 miljoen gulden minder. Deze gegevens heeft het Centraal bureau voor de statis tiek bekendgemaakt. De totale nationale besparingen zelf zyn in 1966 toegenomen met rond de 740 miljoen gulden, tot bijna dertien miljard gulden. Troepen YS leden zware verliezen bij Dak To WASHINGTON/SAIGON Generaal Westmoreland, bevel hebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam, heeft gisteren gezegd dat een glimp van het einde van de oor log in Vietnam zichtbaar is ge worden. De hoop van de vijand was jjdel gebleken en het vol gend jaar zou ,,een nieuwe fase" beginnen in de militaire operaties, aldus Westmoreland op een persconferentie in Washington.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11