Met forse sprong dieptepunt uit de stad en dokter Moore Met Mies naar „Het Dorp" Betwistbare kwesties in De 21ste eeuw xr NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 Overdaad ONEVENWICHTIGHEID in pro- gramma-aanbieding is een euvel dat regelmatig de kop blijft opsteken in de vaderlandse televisie. Gister avond was er zulk een overdaad aan informatie op de beide netten, dat men wel kiezen moest. Want wie zoals wij de fout maakte alles te willen volgen, kon viereneenhalf Openbaar Kunstbezit (Vai e radio- cn tv-redactie) HILVERSUM Met ccn forse sprong is de Stichting Openbaar Kunstbezit uit het dieptepunt van ta nende belangstelling geraakt. Ooit telde het aantal abonnees op de radio en televisiecursussen 98.000 en daar na zakte het geleidelijk af. tot men vorig jaar met ..slechts" 57.000 cur sisten zat. hetgeen overigens toch gesproken woord achter elkaar toch nog een respectabel getal niet verwerken. De AVRO begon met de tweede reportage uit Indonesië, waarbij inte ressant materiaal werd getoond over de economische situatie in de samen leving. De stadsbeelden zullen hen die het land kennen, zeer hebben ge- De NTS had toen al een program ma over diepzeeonderzoek achter de rug en lardeerde de avond verder met informatie over beeldende kunst. In Eidofoor liet de heer Brugsma drie kwartier de jonge, links-geo riënteerde schrijfster Maria Ulrike Meinhof in Bonn aan het woord over de acties van studenten en intellectu ele jongeren, die zich verzetten tegen gezag en parlementaire democratie, maar zeggen niet door de NPD te worden beïnvloed. Zij praatte zich moe en de twee resp. uit Bonn en Londen naar Amsterdam overgekomen buiten landse journalisten konden elk nau welijks twee vragen stellen. Zij moe ten zich wel bekocht hebben gevoeld, daarvoor zo'n lange reis te hebben gemaakt. Intussen sprak bij de AVRO drs. F. A. Hoogendijk met ministers over het effect van de Britse inflatie op de Nederlandse economie en wij hoor den minister Roolvink betogen, dat, met vertrouwen in het vakbondsbe- leid, de uiterste voorzichtigheidspo li tiek nu is geboden. Morele herbewapening vervlocht in haar eerste tv-verschijning in een toelichting op eigen doelstelling een toespraak van Gandhi's kleinzoon tot het Indiase volk. Over dit alles kon men geen mo ment nadenken, want het programma was inmiddels sterk uitgelopen en er wachtte tegen elven nog een uurlan- ge discussie over het verzet in Ne derland gedurende de bezetting. Aan gezien dit een opgenomen discussie was, bleven de sprekers ook toen het rhiddernachtelijk uur naderde, nog fris en onderhoudend. Het is echter te betreuren dat dit nuttige gesprek, waarin jongeren om verklaringen vroegen en ook veelzijdig antwoord kregen, zo laat op de avond en na zoveel andere probleemkwesties werd opgediend. Het heeft nu zeker niet de aandacht gekregen welke het ver diende. Opvallend was, dat de theoretische vragen van de jongeren moesten worden beantwoord uit de emoties van de praktische herinneringen, en dat daarin toch onvoldoende de drei ging van de wrede maatregelen van de bezetter herleefde. De ontevredenheid over het uitblij ven van massale verzetsdaden die er toch wel degelijk zijn geweest kreeg niet het weerwerk waarin reëel het feit van spelen met eigen en anderer leven doorktvam. Er is toch te veel reeds historie geworden. HILVERSUM In november 1961 bracht Nederland in 24 uur tijds 25 miljoen op tafel voor de bouw van Het DoTp voor blijvend gehandicap ten bij de Johannastichting In Arn hem. Nu staat dat dorp er vrijwel en er wonen 100 mensen, die een hechte gemeenschap hebben gesticht. Hoe het er toegaat, zult u op maandag 27 november a.s. kunnen zien in een film die Marcel de Groot en Cas Brugman er maakten en waaraan ook Mies Bouwman zal meewerken. Tijdens bouw en inrich ting van Het Dorp is er wel eens kritiek gekomen uit het land, over het feit dat Mies Bouwman er niet meer bij werd betrokken, en ook zij self heeft haar teleurstelling daaro ver in diverse interviews niet onder stoelen of banken gestoken. Maar nu wordt bewezen, dat men haar aan deel in het totstandkomen van de speciale nederzetting niet heeft ver- Een nieuwe methode, waarbij men vele girostroken rondstuurde, bracht dit jaar echter een flinke stijging en wel tot 72.000. Dit stemt. zoals het stich tingsbestuur gisteren in een perscon ferentie meedeelde, tot tevredenheid en men vertrouwt er op. dat nieuwe initiatieven voor de komende cursus sen de belangstelling van het publiek nog sterker zullen maken. Totnutoe liepen de 40 radio- en televisie-uitzendingen parallel wat de te behandelen onderwerpen betreft. Dit zal in 1968 niet meer zo zijn. Zoals wij reeds meldden wordt voor de radiocursus het idee van telkens één kunstwerk onder de aandacht brengen gehandhaafd, maar de tele visiecursus gaat haar eigen weg en biedt enkele series over bepaalde tie van ..Onz' Lieve Heer op Solder'' in Amsterdam" en „Een evenement uit de tentoonstellingsagenda 1968", beide in 3 of 4 uitzendingen. Het feit dat de tv-programma's naar het 2e net zijn gegaan, verdriet de stichting niet meer, nu Ned. 2 gelijkwaardig is gemaakt aan Ned. 1. Verheugd is men. dat de NRU de radioprogramma's weer terugbrengt naar de woensdagavond. Men is dankbaar voor de goede medewer king van NRU en NTS. De nieuwe cursussen beginnen op de radio op 24 januari, maar op de televisie iets later dan gewoonlijk, nl. 22 februari. Half mei wordt gestopt voor de zomerpauze. (Vai t radio- en tv-redactie) zich abon- Het blijft zo. dai neert op de radio- tezamen, maar nu krijgt men dubbel waar voor zijn geld. Bovendien wordt het aantal reprodukties dat men voor het album ontvangt ver ruimd. Er zullen 60 inplaats van 40 kleurenplaten bij zijn. Daarom is de totale cursusprijs met 2 verhoogd en bedraagt voor 1968 dus 13.75. De voor televisie te behandelen se ries zijn de volgende: „Interieur in de 17e eeuwse Nederlandse schilder kunst". 5 kleurenuitzendingen; „Het geruchtmakende kunstwerk", nu en vroeger, 4 uitzendingen, te presente ren door mr. G. J. P. Cammelbeeck; „Het gat in de beeldbouwkunst" (zo als bijv. in „Stad zonder hart" van Zadkine), 4 afleveringen: „De collec- VPRO expres onvolledig (Van onze radio- en tv-redac tie) HILVERSUM TV-directeur ds. N. Immink schrijft in het pro grammablad van de VPRO, dat zijn omroep expres onvolledig is in de programma's. Briefschrij vers. die vragen om populaire stukken en films, omdat zij „ge wone" kijkers zijn. moeten beden ken dat de VPRO niet hetzelfde wil en kan doen als de andere omroepen en zich dikwijls richt op minderheden. Volledigheid in het programma is niet van be lang, evenwicht en eigen gezicht wél. HILVERSUM De gebruikelijke aflevering van de Amerikaanse serie „De 21ste eeuw" zal dinsdag a.s. (28 november) niet om 7.30 maar om 10 uur op Ned. 2 verschijnen, omdat in de aflevering „De tjokvolle wereld" betwistbare kwesties die bepaald niet voor kinderoren bestemd zijn. aan dc orde komen. „Het is de bedoeling, dat er over deze uitzending wordt gepraat", zegt de NTS, „het gaat nl. over de groei van de wereldbevolking en de mid delen welke kunnen worden aange wend om een overmatige groei tegen te gaan. Of men die middelen moet gebruiken zal echte.- de strijdvraag zijn, zowel voor ouderen als voor jongeren, die in de 21ste eeuw met deze zaken krijgen te maken. Mede om in de huiskamer het gezamenlijk kijken en het gesprek mogelijk te maken hebben wij de uitzending laat op de avond geplaatst." In dit programma wordt eerst aan de orde gesteld, dat de wereldbevol king op het ogenblik jaarlijks met twee procent toeneemt- Dat zou neer komen op een verdubbeling van het aantal aardebewoners in 35 jaar. Als dit percentage gehandhaafd blijft, zullen wij met ongeveer 7 miljard mensen de 21ste nieuwe eeuw bin nengaan. „Men behoeft hiervan niet te schrikken", vertelt een meneer Roger Reveille, „er zal heus voor iedereen een plaatsje zijn en waarschijnlijk ook wel eten. maar... wat maakt de Instituut in Israël. Daarna gaat de voorlichting over op de middelen tot geboortebeper king en natuurlijk komt het daarbij want daarvoor is deze serie tot sensationele onthullingen. Men krijgt iets te zien van de nieuwe methoden daarvoor, welke o.m. worden onder zocht op de Rockefeller Universiteit in New York en in het Weizmann Instituut in Israel. IK HOUD HET BIJ POEDERS Gewezen wordt op het stadium na de anticonceptiemiddelen. Nu is het zo. dat men ter vermijding van ge boorten middelen aanwendt, straks zal de vrouw zo zijn behandeld, dat men een ..onschuldige ingreep" zal moeten toepassen om haar ti,jd« lijk vruchtbaar te kunnen maken. En dat is een zaak waarover men het be paald in deze tijd nog lang niet een? is uit godsdienstige en ethische over wegingen. De research in de laboratoria en de informatie ter voorkoming van een te grote wereldbevolking gaan voort. De uitzending omvat ook beelden van een geboortebeperkingscampagne op grote schaal in Zuid-Korea en op kleine schaal in het arme zuiden van de V.S., waar dokter Paul Maddox voorlichting geeft, zelfs als de moe der nog in het kraambed ligt. De Jordaanals televisiespel (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De VARA-tele- visie zal op de avond van tweede Kerstdag een groot televisiespel uit zenden. nl. een tv-bewerking van de roman „De Jordaan" van Is. Querido, die zich afspeelt in het begin van deze eeuw. Guus Rekers en regisseur John van de Rest maakten deze be werking naar het stuk dat Herman Bouber er vroeger van schreef voor volkstoneel. Dit is in vele jaren niet meer opgevoerd. Jasperina de Jong en Piet Römer spelen de hoofdrollen van Corrie en Mooie Karei. Het tv-spel duurt ruim 2 uur. Op dezelfde avend (die begint met een uitzending „Ja zuster, nee zuster") vertoont de VARA de laatste van de 13 afleveringen van „De Forsythe Saga". Zij heeft nu echter ook de tweede serie van 10 afleverin gen kunnen kopen en deze begint in januari te lopen. Voorlopig dus nog veel Forsythes op de buis. CVK/IKÖR scherpe tv-discussies (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Op zondag 3 de cember a.s. starten CVK en IKOR met een nieuwe scherpe discussieru briek „Dat staat tc bezien". Deze komt van tijd tot tijd 's avonds tus sen 7.05 en 7.30 uur op Ned. 1. cn wordt geleid door dr. J. M. de Jong, rector van het seminarium der Ncd. Hervormde kerk en een der partners uit de gesloten rubriek „Opspraak". Dr. De Jong zal gastheer zijn van telkens andere personen, die het zeer oneens zijn over actuele zaken. De samenleving, aldus CVK en IKOR, brengt voortdurend onverzoenlijk lijkende tegenstellingen aan het licht. Tussen de representanten van de ui terste standpunten laat het onderling begrip meestal flink te wensen. Het programma brengt hen niet bij el kaar opdat men het eens wordt (al wordt die kans niet van tevoren uit gesloten geacht), maar om in ieder geval het gesprek gaande te houden. Malando, Rotterdamse Arie Maasland, in vol ornaat voor zijn orkest. Een zeldzame en dus voor zijn vele fans welkome foto. Zo zullen late vogels hem zaterdag avond a.s. op de beeldbuis kunnen zien, ook al geen veel voorkomende zaak. Malando en de zijnen hebben het druk en tijd voor televisieoptreden is er niet vaak bij. Maar zaterdag werkt het orkest mee aan een evene ment ter ere van de Zuidamerikaanse dans: een wed strijd in Hillegom's Treslong voor profs. U zult in dit programma, dat de NTS tussen 10.50 en 12 uur uitzendt, ook Conny van den Bos en Les Shaloms kunnen zien VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS p Schateiland voor de jeugd, r vriendelijke doktersfilm „Het geheim van r Vlaams spel „Dallas - 22 november 1963". Ned. 2 VARA r verdere avonturen in Coronation Street, r nieuw tienerprogramma Yin Yang. p opnamen van het gisteren gehouden debat het Nederlands toneel. rVANAVOND TE HOREN kroniek, daarna zelfportret van een idealist, r Residentieorkest concerteert; Maria Aergericht speelt het pianoconcert in a van Schumann, p hedendaagse muziek. Hilversum II NRU r concert door het Radio Filharmonisch Orkest, o. ..De planeten" van Holst, p spiegel van België r Iks, een sprong in het duister. BRT- prij s vra ag dierenverhalen (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Ditmaal niet sa men met de NRU maar zelfstandig heeft de Vlaamse omroep BRT een wedstrijd in het schrijven van radio verhalen aangeboden. Hieraan mogen alle Nederlands-schrijvende auteurs van welke nationaliteit ook. meedoen. Men moet de verhalen, op de ge bruikelijke manier in triplo getypt en voorzien van motto, plus gesloten en veloppe waarin de vermelding van naam en adres van de auteur, vóór 15 februari a.s. inzenden aan de Belgische Radio en Televisie, Flagey- plein 18, Brussel. Elke auteur mag slechts één op ge-' nerlei wijze eerder gepubliceerd ver haal van een kwartier leeslengte in zenden en daarin moet een dier de hoofdrol spelen. Er zijn geldprijzen, lopend van 10.000 tot 3000 fr. De jury wordt gevormd door de Vlaamse schrijvers Gerard Walschap. Marcel Coole en Jos de Haes; de uitslag is omstreeks 15 mei a.s. te verwachten. door Afjatha Youttff Zij gleed achterover, verborg zich helemaal achter het toestel. David stond op en liep op haar toe, Emily stond voor meneer Whitali en zei: „Hier is uw koffie, meneer Whitall. Melk en suiker?' Whitall keek naar haar op, blozend en in de war en naar David zag, geraakt. Achter het apparaat hield David May's hand vast tot zij niet meer beefde van woede. Hij zei dat meneer Stoner hem eens verzekerd had dat het vraagstuk over opheffing van het oude en een nieuw ander ziekenhuis slechts academisch gesteld was. zelfs met hulp van het rijk, daar het bedrag dat de stad zou moeten bijdragen te groot was. Deze opmerking viel als een steen in de stilte. Ted trok een boek uit de boekenkast en sloeg met grote aandacht de bladzijden om. Whitall piekerde als een man die heeft ontdekt dat de taal die hij spreekt onverstaanbaar is voor zijn omgeving. Na een poosje zei hij, ingehouden en humeurig, dat hij nog wat werk te doen had, hij trok zijn jas aan, zei kortaf gedag met zijn hoed al stijf in zijn hand en vertrok .Zij hoorden hem met zware stappen de houten trap afgaan. Toen zij hem niet meer hoorden, zei Emily: „Ik zal nog eens koffie halen.'" Barlow schoof zijn steoel dichter naar May's bed. May streek haar krullen uit haar voorhoofd weg, maar zij deed het zo verstrooid dat David moest lachen. „Als gastvrouw had ik me niet zo moeten laten gaan. maar hij maakte me gek met zijn praatjes." Barlow stak zijn kopje naar Emily uit. „Zo'n kleine knaap met de regering achter zich is wel het verwaandste wat er bestaat." „Luister eens..." Emily stond in de deuropening van de keuken met de koffiepot in haar hand. „Het spijt me voor hem." «„Maar waarom?" „Arm mannetje. Hij is dan wel afschuwelijk, en natuurlijk mag niemand hem en hij weet het. Hij is eenzaam verschrikkelijk eenzaam, dat stel ik me zo voor. Hij heeft de mensen zo nodig en hij weet niet hoe hij vat op hen moet krijgen, en hij heeft alleen zijn pijp en zijn sleutel om hem te helpen. Nu gaat hij waarschijnlijk naar zijn kamer en hij haalt papieren uit zijn aktentas om te werken en dan probeert hij zich wijs te maken dat hij maar het beste kan werken." Barlow streek met zijn vingers door zijn haar, streek het vervolgens voorzichtig glad. „Ik weet niet waarom ik die knaap niet mag. Is het alleen omdat hij me tegenstaat, of om zijn ideeën?" „Hij is intelligent en hij is eenzaam, dat zeiden we al. En hij is nou precies het type dat je aan het begin van hervor mingen vindt, of aan het begin van een revolutie. Zijn type zoekt contact. Ik ben er zeker van dat er nog heel wat van deze mannetjes rondlopen." May, die nog niet geheel gekalmeerd was, zei: Emily, wat bedoel je in 's hemelsnaam?" Emily bewoog de koffiepot heen en weer. „Ik bedoel die schuwe typen die dromen van een wereldhervorming, die hun aandeel erin willen hebben, die menen dat zij er een plaats in kunnen vinden. Dat is natuurlijk wel heel simpel gesteld, maar zij zijn zich er niet van bewust. Zij zoeken een weerklank voor hun dromen bij anderen..." Ted begon te lachen. „Ik kan meneer Whitall niet op de barricade zien, als je dat soms bedoelt." „O ja, zo iets stelt Whitall zich ook voor, iedereen trou wens die naar een utopia streeft. Maar die gedachten zijn nog op de achtergrond, die vormen de eerste fase. Als de straatgevechten beginnen, dan zijn de intellectuelen uit het gezicht verdwenen en hun idealen gewoonlijk ook. Dan zijn ze weggeschover door een ander type met andere plan nen. Zij gaan dan in de revolutie ten onder wacht maar af. Mannen zoals Whitall die de nieuwe idealen hun oorspronkelijke vorm gaven, worden door anderè vervan gen...." Barlow zei: „Het is belangwekkend, als het waar is. Maar al verklaar je hem nu, hij wordt er toch niet sympathieker op. Vooruit kind maak de vaat af, dan gaan we weg. We hebben nog een lange rit voor de boeg." Moo^e vond dat de deur van Greers oude huis aan een verfje toe was. De deur haalde het niet meer bij vroeger. Hij was toen prachtig groen geweest, maar de verf was nu afgebladderd op de plaats waar de schoenen van de oude dokter er tegen hadden getrapt. Er was geen fijn wit paneel, geen koperen klopper, geen licht boven de deur.... De deur werd geopend door een gedrongen man die dokter Moore nog nooit eerder had gezien en die een onderdanige buiten lander leek. „Ik ben dokter Moore. Is dokter Greer thuis?" „Ja, hij is in de studeerkamer. Verwacht hij u?" ,.Ja, hij verwacht me." Binnen stak de gedrongen man een hand uit. Het leek een smekend gebaar, Moore kwam er even door in verwarring, tot hij besefte dat de man alleen maar zijn hoed en jas wilde aanpakken. Moore grijnsde en gaf ze hem. Hij werd naar oen kamer gebracht die Moore zich nog wel herinnerde. Verschoten behang en een kachel met een dikke buik, bal ken aan het plafond en een indrukwekkende open haard. Verder was er volgens Moore nog een provisiekamer, maar die was nu veranderd in een gang met boeken. Daarna kwam er een kamer met glas-in-lood ramen, waar eens een schuur had gestaan die dokter Greer gebruikte om hout te hakken. Verder was er nog een grote lange kamer en daar zat Greer aan een groot bureau voor een raam dat ruim uitzicht bood op de bergen. (Wordt vervolgd) De jcheeps- Bontekoe HE88EN JUlilE Y, L 0 ETEN? MAKAN? I 5INJEUB MET EEN NA5SI?PI}BN6T>A Ï0UW NAM! v y N 00 JEN FERDNAND (it

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 10