Piet Kaart en Tom Pauka saamhorigheid gehuldigd m de stad en dokter Moore Kritiekprijzen uitgereikt Bestel niet slecht Vlaams tv-spel over het rapport-Warren DINSDAG 21 NOVEMBER 196? „Achter het Nieuws" heeft het on derwerp zelfmoord op dezelfde rusti ge en a-sensationele wijze aangepakt als eerder behandelde sociale proble men waarover meestal wordt gezwe gen. De samenstellers van de docu mentaire reportage gingen uit van schokkende cijfers: Nederland, met een aantal geregistreerde zelfmoord pogingen van 900 per jaar staat daar mee laag genoteerd op de internatio nale ranglijst. Uit gesprekken met vijf jongere en oudere mensen die een of meermalen tot deze wanhoopsdaad kwamen en de treffende verklaring van een jon ge weduwe van een zelfmoordenaar bleek, zonder dat het commentaar daarop attent maakte, dat het zich onbegrepen voelen en de vereenza ming met het eigen probleem dat veel minder vaak op sexuele kwesties is gegrond dan men zou denken een soort isolement en verlatenheid scheppen welke tot de daad leiden. Onbewust kan het rade loos zoeken naar persoonlijke aan dacht zulk een slachtoffer ook tot een opzettelijk onvoldoende poging brengen. De schrikwekkende mededelingen van de weduwe brachten het duide lijkst onder woorden dat hierin een scherpe aanklacht jegens de samen leving schuilt. De uitzending, die werd gecomple teerd met beschouwende meningen van twee hoogleraren, had ook nu niet de bedoeling om conclusies te trekken maar om te signaleren en het kijkpubliek tot nadenken te stemmen. Dat is nuttig en nodig, want vooral in een wel vaartsmaatschappij heeft men de neiging de onvoorstelbare tragiek van verlorenheid die geen uitweg meer schijnt te hebben, voorbij te zien of te onderschatten. Wel werd gesproken of de moge lijkheid, door het verruimen van be paalde instellingen deze wanhopigen een vluchthaven te bereiden. Toon Hermans-show helemaal op tv HILVERSUM Een goed bericht voor de fans van Toon Hermans: zijn One Man Show van dit jaar wordt op zaterdag 23 december a.s. in baar ge heel door de AVRO- televisie uitge zonden- Toon is inmiddels naar Amerika vertrokken om het op Broadway te gaan proberen en zijn programma voor Nederland js- „uitgespeeld". De AVRO heeft de opnamen gemaakt ,in het Circus Theater in Scheveningen. De uitzending duurt ruim twee uur. \VARA heelt pech met „Midweek" (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De VARA heeft pech met haar nieuwe kinderpro gramma „Midweek", dat morgenmid dag om 5 uur voor het eerst zou uitgaan. Regisseur Peter van Halm overkwam een verkeersongeluk, waarbij hij aan een arni en een been letsel opliep en in een Amersfoorts ziekenhuis moest worden opgenomen, zichtspunt uit. Naar mijn idee kan een neutrale om- Heel ernstig is het gelukkig niet, roep niet bestaan, omdat die juist dat mist, wat hem tot, maar door dit ongeval kon het start een zuil maakt. Zo'n omroep is gelijk aan een onge- programma niet op tijd klaar komen, streepte zebra". Daarom moet de jeugd vier weken En: „Als men mij de vraagt stelt ot ik in de kravht: maar 2ij van de radio geloof, zeg ik ja, maar op de vraag of de HILVERSUM In een bijzonder grote kring van omroep- 'radio als medium een toekomst heeft, is mijn antwoord: autoriteitèn en andere genodigden hebben radio- en tv-kritici gis- misschien niet, tenzij zij de grote bedreiging van enke, 9. 9. o. neutralisme en objectivisme weerstaat. *n*ei teren hun jaarlijkse prijzen uitgereikt: de zilveren Nipkowschijf aan cineast Piet Kaart (KRO) en de zilveren Reissmicrofoon aan de samensteller van radiodocumentaires Tom Pauka (VARA). Na afloop was er een druk bezochte receptie, die medewerkers van alle omroepen in saamhorigheid bijeen bracht. (Van onze radio- en tv-redactie) wordt getroost met liedjes uit zuster, nee zuster", die er altijd wel in gaan, vooral ook omdat er een liedje bij is. „Deze tijd met zijn mini- en ma cro-omroepen, zijn Gooise branden en 35 zendgemachtigden is heel boei end", zei de heer J. Rubinstein, voor zitter van de Stichting Prijs van de Kritiek in zyn welkomstwoord. „Het valt niet mee, erachter te komen waarom wij als luisteraars, kijkers en kritici zo reageren als er eens een nieuwslezer zonder jasje op het scherm verschijnt of wanneer de ene omroep een liedje verbiedt en de an dere het dan prompt uitzendt, waar om niet-ingelijst naakt opschudding veroorzaakt en het pad naar de sa tire onberekenbaar door Hilversum blijft kronkelen. Dit mag een aardig vermaak zijn, maar pakkender is het beschouwen van de functie van radio en televisie als mening-verspreidende bronnen. Vooral in de laatste twee jaren met de grote politieke beroeringen en so ciale verschuivingen is menige twist in de studio uitgevochten. Anderzijds echter kan bijvoorbeeld lang niet al les wat in de zich vernieuwende radio onder meer op sexueel gebied wordt uitgesproken, letterlijk in de 200 miljoenste Amerikaan WASHINGTON Maandagmid dag omstreeks vijf uur is de 200 mil joenste inwoner van de Verenigde Staten geboren. De tijd is vastgesteld door com puters. Om de achteneenhalve secon de wordt er namelijk een kind ge- Amerikanen in te welkom Egypte Nederlandse dagbladen worden ge publiceerd." „Ergernis zowel als vreugde over dit alles bestaat er in hoge mate. Het is echter mede een gevolg van het veel gekritiseerde omroepbestel, maar wie pleit voor een neutrale om roep die elke durf mist, stoot de cri ticus het brood uit de mond en maakt de krant een stukje saaier." Zuilenman Piet Kaart pleitte in zijn dank woord voor „minder praten" in re portages: „Volgens mij mag een film reportage niet een reeks in beeld ge brachte interviews zijn, maar zij moet de feiten, gebeurtenissen en toestanden dus de werkelijkheid laten zien. Een gesprek in een re portage moet een directe functie hebben. Als er honger in India moet worden gefilmd, dient de kijker die honger te zien en niet de minister van voedselvoorziening." „Ik ben een zuilenman", verklaar de de Nederlandse Oostenrijker Tom Pauka opgewekt, „Ik geloof in dit bestel omdat onze omroepverenigin gen een zaak duidelijk kunnen be lichten, dat wil zeggen van een ge- „Dallas 22 november 1963 n hotel Groot Kievitsdal te Hilversum is gisteren de i prijs van de tv- en radio-critici uitgereikt. Tom Pauka, links, kreeg de zilveren Reiss-microfoon, de cineast Piet Kaart, rechts, de Nipkowschijf. Onze redactrice mejuffrouw Phé Wijnbeek las tevoren de motivering van de jury voor. Horizontaal - Verticaal: 1 - 1 pu bliek. 2-2 myth, figuur. 3-3 plaats in Gelderl. 4-4 ontkenning. 5-5 voorwerp om de gevangen vis levend te houden. 6-6 spil van een wiel. 7 - 7 inschrijvingsboek. 8-12 soortelijk gewicht (afk.). 9-11 lopend touw tot het inkorten der zeilen. 10 - 10 bontjas. 11-9 Spaans rijpaard. 12 - 8 maangodin. OPLOSSING Horizontaal: 1. even - Noren. 3. ne - mei - oele. 4. ere - eerder. 5. sa - lekkers. 6. s.l. - eten - rem. 7. egaal - Eire. 8. Lia - Gieten. 9. al - Lea - pels. Verticaal: 1. Renesse - la. 2. overal - gil. 3. Semele - aal. 4. snee - etage. 5. uniek - Elia. 6. moor - kneep. 7. trede - rite. 8. oele - re - rel. 9. ene - rs - Mens. WASHINGTON Bezoeken van Amerikanen aan Egypte zijn weer toegestaan, aldus is gisteren in Washington: door het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Het ministerie kon evenwel niet zeggen of de diplomatieke betrekkin gen met Egypte binnenkort zullen Telefoonwachtlijst weer kleiner DEN HAAG Van juli t.m. september kwamen 58.554 telefoonaansluitingen ge reed, d.i. ruim 7500 meer dan in de over eenkomstige periode van vorig jaar. Het aantal wachtenden is, mede als gevolg van een vermindering van het aantal aanvragen met 2000, teruggelopen tot 137.577. Het aantal rekeninghouders bij de postcheque- en girodienst nam tussen 1 oktober 1966 en 30 september 3967 toe met 200.000 De Algemene vergadering van de V.N heeft gisteren te New York Ar gentinië. Bulgarije. Ierland. India, Ja pan, Kongo-Brazzaville, Opper-Volta, Tsjaad en de Verenigde Staten vo~ drie jaar gekozen in de economische sociale raad. Chirurg-jazzmusicus Boy Edgar slaagde erin, op 19 augustus jl. de grote Amerikaanse jazz-zangeres Nina Simone in de Scheveningse Kurzaal te doen optreden, 's Mid dags maakte hij opnamen met haar zij is de zangkunst voiKomen toe gewijd. In dit programma zingt zij afwisselend bij het grote or kest en een combo, al naar het lied dat verlangt. HILVERSUM Een uur lang kan men morgen op de late avond kijken naar een produktie van de Vlaamse televisie: het door de Belgische jour- li nalist-auteur Jean Francis geschre- ven documentaire toneelstuk „Dallas 22 november 1963". Het is een soort proces in het zoeken naar wat er op die dag, precies vier jaar gele den, tijdens de moord op president Kennedy werkelijk is gebeurd. De schrijver gaat er van uit, dat er terecht twijfel bestaat over de juist heid van het destijds uitgebrachte rapport-Warren en als zodanig ko men er voor de kijkers die alle pu- blikaties voor en tegen, via krant en televisie gedaan, geen nieuwe zaken aan de orde. De opzet van het stuk is wel fan tasie, maar het materiaal dat in de dialogen wordt gehanteerd, is au thentiek. In deze „rechtspraak" zijn de rollen omgekeerd: de president van de rechtbank en de officier van justitie zitten in de beklaagdenbank en hun ondervragers zijn journa listen. De getuigen dienen hen en zijn werkelijk getuigen. Tijdens de verhoren, waaraan Earl Warren president van het opperste gerechtshof in Amerika, samen met Henry Wade. advrcaat- generaal van de staat Texas, mede worden ont worpen. windt men zich op over het feit dat er onvolledigheden en te genspraak in het rapport zijn ont dekt. Als zodanig boeit en intrigeert het stuk wel. Dat is ook bewezen, toen in ons land de Toi eelgroep Ensemble er voorstellinger van gaf. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 AVRO 7.07 uur Danny Kaye Show. 8.20 uur tweede documentaire over Indonesië en 9.05 uur optreden van de Amerikaanse zangeres Nina Simone. 9.55 uur actualiteiten. 10.35 uur discussie over „De bezetting". Ned. 2 NTS 7.03 uur „Dag dinsdag" met Kees Brusse en de bekende filmseries: 21ste eeuw met diepzeeonderzoek, Dubbelspion en Tweeduuster. 9.10 uur schakelprogramma met Bonn en Londen: internationale journalisten spreken over de positie van Duitsland in West-Europa. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 AVRO 7.40 uur spel „Kop en staart". 8.05 uur amusementsprogramma in legerplaats Nun- speet. 9.20 uur jazzrubriek en 10 uur Gonk met satire. 10.55 uur eigentijdse muziek. Hilversum II KRO 8.00 uur optreden van het Omroeporkest; o.a. de soliste Damièle Dechenne in het 26ste piano concert van Mozart. 9.15 uur moderne kamermuziek. 10.00 uur kunstprogramma. 11.00 uur Context, discussies. r/«»r Afjathu Ytutnff 109 „Het. is alleen maar stew." „Heerlijk! Daarna werd het onderzoek ingewikkelder en de uitrusting kostbaarder, tot nu... Weet u niet, dokter Bar low. dat de staat nu vijfenzeventig procent van de medisch» researchkosten betaalt?" „Ik wist niet dat het zo veel was." „Nou, dat is het." Hij propte een aardappeltje in zijn mond en rolde het zodanig door zijn mond dat Davld moest denken aan een hamster die hij eens in een kooi had gezien op de pathologische afdeling. „En hebt u er wel eens van gehoord dat de onderzoekers gecontroleerd of gedirigeerd worden?" „Daar kan ik geen antwoord op geven. Ik weet het niet. Davld zei: „Ik heb er geloof ik nooit bij stil gestaan, het is belangwekkend." En Emily zei: „Mijn man is ouderwets en een uitgesproken individualist, meneer Whitall. U krijgt hem er nooit onder." De donkere rand van Emily's bril deed de punt van haar neus en de mooie welving van haar lippen beter uitkomen. Het was in haar voordeel dat zij tussenbeide was gekomen. Hij nam zijn bord mee naar May en vroeg of hij op de rand van het bed mocht zitten. Hier, in de gedeeltelijk afgescho ten ruimte met het telefoontoestel en het vage licht, kon David met May fluisteren. „David, is hij niet vreselijk?" „Dat is zeker de eerste indruk. Ik geloof niet dat de mensen het prettig vinden als hij verschijnt, maar als je de eerste indruk te boven bent, moet je toegeven dat er veel voor hiem te zeggen valt." „Ben je het met hem eens?" „Hij heeft niet bijzonder veel gezegd, maar hij heeft nog wel gelijk, ook al wekt hij Teds woede op. Het is duidelijk genoeg dat hij een medisch socialist is of hoe Ted het ook mag noemen. Ik besef nu pas dat ik nog niet genoeg over deze staatsbemoeienis heb nagedacht. Ik veronderstel dat ik niet de enige ben. Ik geloof wel dat de doktoren overal nu gaan beseffen dat ze zich in een omwenteling bevinden, maar misschien weten de meesten toch nog niet wat er aan de hand is." „Zijn de Barlows niet aardig? O. ik hoop dat ze hier komen wonen." ,Zij praatten over deze mogelijkheid tot Emily de borden ging ophalen. Te laat drong het tot David door, dat hij had moeten helpen. Er volgde nog cake en toen Whitall zijn bordje aanpakte, vroeg hij: „Hebt u dat gemaakt, mevrouwtje?" Emily antwoordde: „Waarom, ja." Zij ging er verder niet op in en liep naar de keuken, van waar even later gerammel van borden klonk Zij was kennelijk de vaat aan het wassen. Whitall schrapte zijn bordje schoon, at de laatste kruimeltjes glazuur van de cake op. en zette zijn bordje op de grond. David stond op, raapte het van de grond op en bracht het naar de keuken. Toen hij terugkwam bewees de eeuwige pijp met het brandende lucifertje erboven weer, dat Whitall in een gesprek gewikkeld was. „Wat ik... niet.-., begrijp... is..." David mompelde: „Steek dat ding toch aan!" waarom..zien jullie., allemaal niet in dat Moore's zie kenhuis beslist niet kan blijven bestaan. Jullie allemaal de hele stad zelfs Timothy Stoner, de knapste kop denken dat men kan kiezen tussen Moore's ziekenhuis en geen ziekenhuis. Maar dat is helemaal geen keus. Het zieken huis van Moore is dood, dat is geschiedenis. Als iemand er morgen een miljoen dollar in stopt, zou het nog geschiedenis zijn, ofschoon het dan wel nog een paar jaar zou blijven bestaan." May zei verontwaardigd: „Waarom moet het weg? Dat zou ik graag weten." „Dat is de moderne tijd, dat zeg ik. Bent u het met m» eens. dokter Armstrong?" „Ik weet het niet. Ik geloof niet in particuliere ziekenhui zen, ofschoon ik moet toegeven dat er misschien goede zijn, en het ziekenhuis van Moore, hoe klein het ook is, is er een van. Ik kan niet inzien dat een ziekenhuis hier werkelijk nodig is, als er een gezondhedscentrum komt met goede eersfe-hulp." „De stad heeft een keuze, maarniet de keus die men denkt. Er is een keus tussen geen ziekenhuis of een goed, modern ziekenhuis, gebouwd volgens de nieuwste inzichten en gedeel telijk van het rijk. Denk nu eens aan het ziekenhuis van Moore een gevaarlijk oud gebouw dat nooit voor een ziekenhuis bestemd is geweest, beheerd door een man die al zo oud is dat hij aan teugtrekken moet denken, een man die van ziekenhuisadministratie geen kaas heeft gegeten. Zet daar eens een prachtig modern ziekenhuis tegenover met veel grond eromheen..." „Meneer Whitall!" May liet haar vuistjes op het taankleurige telefoonappa raat neerkomen, zo hard dat er binnenin iets rinkelde. Da vid grijnsde. „Ja, liefje?" „U bent een buitenstaander, meneer Whitall. U hoort hier niet. Neem me niet kwalijk, maar dat is waar. U weet niet hoe de stad erover denkt. Wij houden van oom Ed. Wij willen het ziekenhuis zoals het is. Wij willen geen modern ziekennuis met gekleurde tegels en veel glas, waar de pa tiënten nummers hebben in plaats van namen en waar een of ander bureau ons vertelt hoe we ziek moeten zijn in overeenstemming met de voorschriften van het rijk. Wij willen orze eigen doktoren en ons eigen ziekenhuis, en we willen geen buitenstaanders. Zo denken wij erover, meneer Whitall.'(Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9