vla-flip Kerken willen Jaarbeurs naar Niseria niet open op zondag M. A. Potter begraven Volle nts'en in de kou maak 'n Pu l*ol breng* Uw probleem is het onze.. Kroniek van het verzet: triumf van enkeling MODERAMINA SCHRIJVEN BESTUUR Verpleegsters SPAREN Werelddiakonaat bouwt internaat in Pakistan Broodoorlog in liet noorden Baptistenleiders naar Roemenië Guido de Bres herdacht Macht": Marcus in modern Nederlands Meer garanties bij de koop van woningen DINSDAG 21 NOVEMBER 1967 Een ivoord voor vandaag Maar vele eersten zullen de laatsten zijn en dé laatsten de eersten. (Marcus 10 31) Er zijn van die alledaagse versjes, waarvan we de eigenlijke betekenis helemaal vergeten zijn. Zoals dit: Witte zwanen, zwarte zwanen, wie gaat er mee naar engelen-land varen Engelen-land is gesloten, de sleutel is gebrokenMaar is er dan geen timmerman, die deze sleutel maken kan? Engelen-land is gesloten. Voor de witte zwanen evengoed als voor de zwarte. De Timmermanszoon van Nazareth maakt de sleutel en opent de hemelpoort. En dan eindigt het kinder spelletje met een juichkreet èn een wat angstige spanning: ,jMat doorgaan, laat doorgaanDe laatste zullen we van gen." Zo gaat dat in het leven. Je moet vechten. Zorg, dat je alsjeblieft niet achteraan komt. Wie achterblijft, is er bij, wordt gevangen. Het zou interessant zijn, na te gaan waar dat vandaan is ge komen. Want zo eindigde het versje, toen het nog christelijk was, nu juist niet: ,£,aat doorgaan, laat doorgaan. Wie achter is, mag vóórgaan!" De laatsten de eersten. Dat is een van de regels van het Ko ninkrijk. Wij rekenen in anciënniteit. De werkers van het eerste uur hebben bij ons automatisch een streepje voor. De ijverigen worden extra beloond. Zo rekent God nu juist niet. De baliekluivers, die hun hele dag op de markt verlummelen en pas ter elfder ure aan het werk tijgen, krijgen niet minder dan zij, die de hele dag in de hete zon zwoegden. Merkwaar dig. ,Js uw oog boos, omdat Ik goed ben?" Wij lezen vandaag Prediker 3 1-15. DEN HAAG Veel belangstelling: bestond gistermiddag op de begraaf plaats Oud Eik-en-Duinen voor de ter aardebestelling van de vorige week plotseling overleden heer M. A. Potter (77 jaar). Terwijl het orgel „U zij de glorie, opgestane Heer" speeld, werd de baar de aula binnengedragen, waar prof. dr. J. C. Schoneveld, voorzitter van de stichting Hervormde scholen Den Haag, het woord voerde. Prof. Schoneveld prees de beschei denheid van de overledene. „Hij was zeer geschikt voor tal van functies in de kerk, de maatschappij en de scho len. Rechtvaardig en mild in zijn oor deel, kritisch zonder sarcastisch te zijn," aldus spreker. De heer Potter heeft veel gedaan voor de Bethel-, Bethlehem-, en Oran jekerk. Vanaf 1957 was hij secretaris van de stichting Hervormde scholen Den Haag en vanaf hetzelfde jaar be stuurslid van de Bond van vereniging- gen voor christelijk nijverheidsonder wijs. Naast deze functies was de heer Potter bijna 40 jaar penningmeester van de wijkvereniging „Bid en Werk". Ook is hij sinds 1944 penningmees ter van de Vereniging voor christelijk nijverheidsonderwijs geweest. Tot zijn pensionering was hij directeur van de Zuidhollandsche Bank. Sinds 1950 was hij voorzitter van de vereniging der Nederlandse Gideons. in de huid gezondheid en zuiverheid niet zijn voorzlei net elkaar ln verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. UW PROBLEEM IS HET ONZE Raad van lezer: Een poos geleden las ik dat er in Oost-Dultsland een muizenplaag heerst. Mocht dit ook hier gebeuren, dan is er maar één redmiddel en dat is: wat witte mui zen erbij te doen. In het begin van 1950 was het bij mijn schoonvader zo erg dat ze de hooiberg in het midden helemaal kaal maakten. Het zag zwart van de muizen. Een ken nis gaf de raad van witte muizen. Die hebben namelijk een soort gif bij zich waardoor er na een paar dagen geen muis meer was. Antwoord: We kenden dit middel niet. Het is mogelijk dat witte mui zen kiemen dragen van ziekten, waarvoor ze zelf immuun zijn. Vraag: Hoeveel bedraagt de pre mie AOW e.d.? Antwoord: In het algemeen 12,3 pet en wel AOW en AWW 10,2, AKW 2,1 pet Bij lagere inkomens gehele of gedeeltelijke korting. Geen premie is verschuldigd bij minder dan 1800 zuiver inkomen voor ta riefgroep I en 2400 in groepen II en III, gereduceerde premie resp. bij 1800 tot 3420 en 2400 tot 4020. De maximumpremie is 1433 bij 14.050 of meer. De pre mie wordt over het jaarinkomen be rekend ongeacht in hoeveel en wel ke maanden dit genoten is. Vraag: Waar ligt de grens voor de nalatenschap van een vrijgezel, waarvoor wel en geen notaris nodig is? Antwoord: Als de vrijgezel geen testament wil maken, is er geen no taris nodig en alles vererft volgens de wet. Wil hij andere erfgenamen benoemen dan de wet voorschrijft, dan is de notaris onmisbaar, hoe klein zijn nalatenschap ook is. Maar hij heeft altijd de gelegenheid op een door hem zelf beschreven, geda teerd en getekend papier bepaalde afzonderlijke voorwerpen aan ie mand anders te vermaken een execu teur te benoemen en aanwijzigingen te geven omtrent zijn begrafenis. Vraag: Bestaat er in Nederland een opvangcentrum voor personen, die na emigratie naar Australië la ter naar Nederland willen terugke ren, om hen wegwijs te maken. Antwoord: Eigenlijk niet. Wie naar Nederland terug wil, dient het beste reeds in Australië zich te wen den tot de consulaire ambtenaren of tot de ambassade. Men kan ook schrijven naar de emigratiedienst, ministerie van sociale zaken, Piet Heinplein 6, Den Haag, maar meestal verwijst deze toch naar de sociale dienst van de gemeente waar uit men vertrokken is. Deze kan de betrokkene wegwijs maken. Vooral is men aangewezen op de hulp van familie. Van Randtcijk: Schaduw van gisteren (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM „Dit is het leven zelf. Wie dit niet in zich opneemt, blijft verstoken van een wezenlijk element uit de Ne derlandse geschiedenis, een strijd om de beschaving". Dit. In de schaduw van gisteren; kroniek van het verzet 19401945, een artikelenserie van H. M. van Randwijk, geschreven voor het Alge meen Handelsblad onder de schuil naam uit de oorlog, Sjoerd van Vliet. Albert van Dal'sum las enige frag menten voor uit wijlen Van Rand- wijks boek, waarvan een eerste exemplaar door de vier uitgevers, waarvan twee afkomstig uit het ver zet, gisteren aan mevrouw Ada van Randwijk werd aangeboden. Kroniek van het verzet. „De wer kelijke geschiedenis van het verzet moet nog geschreven worden," had Van Randwijk in 1960 gezegd. Het Algemeen Handelsblad bood hem ruimte. Ds. Buskes maakte met enkele woorden duidelijk dat zijn boek geen monument moet zijn, waarin Van Randwijk moet voortleven. Mr. Abel Herzberg zei het woord: profeet: de man die de waarheid van gisteren zag en ook die van morgen. Daarom is het zo belangrijk dat in dit boek zijn woord voortleeft. In de schaduw van gisteren ver haalt van het verzet van het volk, voor de mens en zijn eer. Want dat was het wat Van Randwijk bewoog. En tegelijkertijd toont het de triomf van de enkeling toen de volksge meenschap faalde. In mei verschijnt deel twee van De kroniek van het verzet, een uitgave van Het Parool, Vrij Nederland, Het Wereldvenster en Bert Bak- ker/Daamen. (Deel 1 324 blz., 17,50.) Geboortencijfer daalt in Geref. Kerken UTRECHT De voornaamste oor zaak van dc ten opzichte van vorige jaren verminderde groei van de Ge reformeerde Kerken is de daling van het geboortencijfer, zo bericht de In formatiedienst van de Gereformeerde Kerken. Het geboortencijfer ligt binnen de Gereformeerde Kerken nog hoger, dan bij de Nederlandse bevolking in het algemeen, maar procentueel daal de het vorig jaar even sterk. In 1966 werden er in de Gerefor meerde Kerken per duizend zielen 21.3 kinderen geboren. Het geboor tencijfer van 1905 was 22,0 en van 1964 22.4. Het algemene geboortecijfer van ons land liep terug van 20,7 in 1964 via 19,9 in 1965 tot 19,2 in 1966. Klooster voor echtparen boven de 40 (Van onze kerkredactie) FLORENCE Het weekblad „Hervormd Nederland" maakt mel ding van een nieuwe kloosterge meenschap in Noord-Italië, „die mis schien een nieuw tijdperk in het kloosterleven zal inluiden." Het is er een voor echtparen boven de veertig. Het idee, dat echtelieden, die geen of al volwassen kinderen hebben, zich geheel gaan wijden aan de aan bidding van God door samen in één klooster te gaan, is afkomstig van de echtgenote van een televisiedirecteur, die vele sociale activiteiten ontwik kelt. mevrouw Bice Pagnamento. De echtparen wonen in een Spar taans, maar uiterst modern ingericht huis in de buurt van Florence, dat een trefpunt wil zijn voor alle echt paren, die raad zoeken of die nieuwe krachten willen putten voor hun da gelijks werk. (Van onze kerkredactie) UTRECHT De moderamina van de generale synoden der Nederlandse Hervormde Kerk en van de Gereformeerde Kerken hebben een gezamenlijke brief gezonden aan het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs. Hierin vragen zij de beslissing tot openstelling van de Voor- en Najaarsbeurs op zondagen te her zien. De moderamina schrijven, zich er van bewust te zijn, dat in de huidige samenleving arbeid op zondag niet steeds kan worden vermeden en in bepaalde gevallen zelfs noodzakelijk is. Toch delen zij de bezwaren van hen, die verontrust zijn over de ont wikkeling, dat steeds meer verkoop tentoonstellingen op zondag geopend De Koninklijke Nederlandse Jaar beurs neemt als inkoopbeurs een centrale plaats in het maatschappe lijk bestel van ons land in. Daarom vrezen de moderamina, dat hel besluit om de Voor- en Najaarsbeurs op zondag open te stellen door ande re inkoopbeurzen zal worden ge- Daardoor zal de zondag als ge meenschappelijke rustdag hoe langer hoe meer zijn waarde verliezen en ons volk beroofd worden van een be langrijk geestelijk en maatschappe lijk goed. De kerken achten dit ver lies schadelijk voor het volksleven. „De zondag", zo schrijven de mo deramina verder, „is voorts in de loop der geschiedenis geworden tot een gemeenschappelijke rustdag, waarop de kerken hun erediensten houden en is ook als zodanig onver vangbaar. Het niet kunnen deelne men aan deze gemeenschappelijke (Vervolg van pag. 1) De SER acht een recessieperiode van omvang als antwoord op deze kwa lijke ontwikkeling onaanvaardbaar. Een andere mogelijkheid is: matiging van het consumptief verbruik en ruimte scheppen voor investeringen en export. Op deze wijze zal het mogelijk zijn de werkgelegenheid voor de toekomst veilig te stellen, voldoende openbar e voorzieningen te treffen en hulp aan de ontwikke lingslanden te verlenen. De huidige inkomenstrekkers zul len hiervoor moeten betalen, aldus het rapport. Ter stimulering van de investeringen Ter stimulering van de investerin gen vragen de werkgeversleden van de raad voor hét gehele land de fis cale faciliteit van vervroegde af schrijving op outillage opnieuw in te voeren. Ook het rendement van de investeringen zou dan verbeterd wor- De werknemersleden zien hier echter te veel geld voor de schatkist verlo ren gaan en bovendien vrezen zij dat het effect van de maatregel te laat zou komen. Met nadruk stelt de SER dat de overheid het conjunctuurverloop nauwkeurig in het oog dient te hou den en een soepel beleid zal moeten voeren, aangepast aan feitelijke ont wikkeling. De maatregelen ter be strijding van de werkloosheid zouden vooral regionaal gericht moeten zijn. Prijsverloop Voor het jaar 1968 verwacht de raad nog geen herstel van het eco nomisch evenwicht. Produktie en werkgelegenheid zullen hiervoor nog onvoldoende verbeteren. Het prijs verloop blijft ongunstig met name door huurverhoging, verhoging van indirecte belastingen en een nieuw systeem van omzetbelasting in 1969. In het rapport van de SER blijft bovendien het onzekerheidselement een grote rol spelen. De ontwikke ling in de Bondsrepubliek vindt de raad moeilijk te voorspellen, even als het effect van de sluiting van het Suezkanaai. (Het ongunstig effect van de de valuatie van het pond sterling is in de beschouwing van de Sociaal- economische raad niet betrokken. Red.). zondagsbeleving is voor betrokkenen een ernstige ingreep in hun geeste lijke vrijheid en een daadwerkelijke belemmering voor hun geestelijk le- GEZIN Bovendien werkt dit niet kunnen deelnemen aan deze gemeenschappe lijke zondagsbeleving immer isole rend binnen het gezin en de familie gemeenschap en de sociale opbouw van het leven. Vandaar dat de kerken van mening zijn, dat de religieus-sociale beteke nis van de zondag zo groot is, dat gewaakt moet worden tegen elke niet-noodzakelijke zondagsarbeid. Vele werknemers, die door uw besluit genoodzaakt worden geduren de de zondagen op de jaarbeurs aan wezig te zijn, geraken hierdoor in ernstig gewetensconflict, afgezien nog van de spanningen, die dit in hun huwelijks- en gezinsleven oproept. Ook het kerkelijk leven en meeleven moeten hierdoor schade lijden." De moderamina kunnen en willen niet treden in een beoordeling van al de factoren, die het jaarbeursbestuur tot deze beslissing hebben geleid, maar vragen zich wel ernstig af, of het bestuur voldoende heeft overwo gen, wat dé openstelling op zondag van de Jaarbeurs betekent voor 1 de gezinnen van hen, die op de Jaar beurs hun werk hebben als stand houders of inkopers en voor deze personen zelf. (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT Er heerst een noodsituatie bij het uitgebreid tech nisch onderwijs, waardoor in de af gelopen jaren geruisloos een leerlin genstop is ingevoerd. Dat zegt het Nederlands Katholiek Vakverbond, dat de minister van on derwijs en wetenschappen verant woordelijk stelt voor het ruimtege brek bij dit onderwijs. Volgens het NKV werden bij het begin van het schooljaar 943 kandi daten afgewezen op een totaal van 9200, omdat er geen plaats was. Daarnaast besloten 916 kandidaten een andere opleiding te kiezen. Het ministerie zou de laatste jaren slechts spaarzaam subsidie heb ben verleend op aanvragen voor stichting van een uts, en dat terwijl de aanvragen steeds talrijker wer- Het NKV heeft de indruk dat het ministerie het niet zo erg vindt dat honderden kandidaten werden afge wezen, omdat het bedrijfsleven toch geen plaats zou hebben voor jongens met uts. Onderzocht zou moeten wor den in hoeverre lts-en en hts-en on derdak kunnen verschaffen aan uts-en, vindt het NKV. Ook naar Pakistan heeft het gereformeerd werelddiakonaat thans een bouwkundige ge stuurd. Het is de 27-jarige J. A. van Arkel uit Haarlem. Zijn op dracht is het bouwen van inter naten voor leerlingen van het Murraycollege in Sialkot en de Schotse zendingsschool in Daska. Het Murraycollege is in 1889 ge sticht door de zending van de Kerk van Schotland. Het is een in heel Pakistan vermaarde onderwijsinstel ling. Er studeren 1100 jongeren aan de verschillende afdelingen. Onder de docenten treft men ook de Ne derlanders dr. P. Born en drs. H. Thomas aan. Zij zyn door de gere- beschikking gesteld aan de school. Speciaal voor de christen-jongeren die hier studeren* en die doorgaans uit arme gezinnen komen, zal het werelddiakonaat thans een hostel (internaat) bouwen. Steeds heeft het Murraycollege de christelijke leer lingen bijzondere hulp verleend. In het algemeen treft men de christe nen in Pakistan aan in de arme be volkingsgroepen. Het internaat, dat onder leiding van de heer Van Arkel wordt ge bouwd, komt by de Schotse zen dingsschool in Daska. Deze middel bare school levert vrijwel alle per sonen voor de leiding van de Ver enigde Kerk van Pakistan. De leer lingen zijn er gehuisvest in een oude paardenstal. Deze bouwvallige stal wil men thans vervangen door een modern internaat met ruimte voor ongeveer honderd leerlingen. Scherp» daling van de prijzen UTRECHT In het noorden van het land wordt in een groot aantal winkels brood verkocht tegen on voorstelbaar lage prijzen. In het al gemeen liggen deze prijzen 10 cent per brood lager, maar prijsverschil len van 26 en 32 cent blijken ook voor te komen. Supermarkten en kruideniers krijgen brood geleverd door pro- duktieboksers ver beneden de nor male prijs. Zo kan men in Veendam gesneden bruin brood kopen voor 55 cent per brood en gesneden wit voor 59 cent. In Musselkanaal is een le- vensmiddclenbedrijf, dat op woensdag als bijzondere attractie er nog een dubbeltje afdoet en gesne den wit brood aan de man brengt voor 49 cent. De Nederlandse centrale bond van christelijke werknemers in de be drijven van voedings- en genotmid delen schrijft in De Bazuin, dat be paalde bakkers hier met vuur spe len. Het brood is een strljdprodukt geworden. De vlammen laaien hoog op en door het hele land wordt de brandlucht al geroken. De gevolgen zijn nog niet te overzien en vele bakkers vragen zich met veront rusting af, wanneer deze „bak- kersvermoordende" brand naar zijn buurt zal overslaan. Toenadering, het officieel orgaan van de Christelijke bedrijfsgroepen centrale, hoewel aangesloten bij het CNV, is het ditmaal niet eens met kritiek die uit het CNV is gekomen op de houding van de christelijke partijen bij de algemene beschou wingen in de Tweede Kamer. De CBC vindt niet dat de christelijke partijen het minder goed gedaan hebben dan de niet-confessionele partijen. Men mag niet aannemen, dat de Bond-ig partij die het meeste vraagt, het ook het beste doet. Wat zou men zeggen, zo oordeelt Toenadering, van een oppositie, die blijft beneden hetgeen ze verwachten kan dat anderen zul len vragen? Zulk een oppositie zou het toch wel raar doen. Maar al zouden de christelijke partijen beneden de maat gebleven zijn dan nog had men dit ter plaatse kenbaar moeten maken, waar dit behoort. Maar hier was ditmaal geen reden toe. De bewering, dat de drie grote confessionele partijen in soci ale bewogenheid onder zouden heb ben gedaan voor de andere, vindt de CBC daarom niet eeTlijk. De Protestants christelijke bond van beroepsgoederenvervoerders is verontrust over de voortdurende achteruitgang van de winstgevend heid van het beroepsgoederen- vervoer. In het bondsorgaan „Weg vervoer" schrijft de redactie, dat niets gevaarlijker is dan het genoe gen nemen met deze verontrustende ontwikkeling. De ondernemer dient zijn rentabiliteit nauwlettend in het oog te houden. De praktijk wijst uit, dat het ernst maken met een nieuw begin in vele gevallen tot resultaten leidt. Welke wegen hiertoe moeten wor den ingeslagen valt in het algemeen moeilijk te zeggen. De eerste taak is nauwkeurig de oorzaken op te spo ren van het teruglopen van de be drijfsresultaten. Het vervoer is een bedrijfstak, die door belastingmaatregelen van de overheid zijn kosten de laatste tijd sterk heeft zien stijgen. Juist nu het sommige bedrijven minder goed gaat wordt het belang gevoeld van een actieve organisatie, die zijn le den met raad en daad bijstaat. LONDEN =-» Twee Europese bap tistenleiders zullen van 9 tot 14 de cember een bezoek aan Roemenië brengen. Het zal het eerste bezoek sinds jaren van internationale bap tistenleiders aan dit land zijn. C. Ronald Goulding, uit Londen, secretaris-generaal van de Europese baptistenfederatie, en de Duitser Ru- dolf Thaut zullen met vertegen woordigers van de regering spreken over godsdienstzaken. Zij hopen ver der zoveel mogelijk contacten te heb ben met de 85.000 Roemeense bap tisten. Vorig jaar zou Guiding samen met de Amerikaan Joser Nordenhaug, se cretaris-generaal van de Baptisten Wensldalliantie, gaan. Hun werd toen een visum geweigerd. Ook nu moest de reis van Goulding en Thaut, om niet geheel opgehelderde redenen, een maand worden uitgesteld. Kardinaal König, de rooms-katho- lieke aartsbisschop van Wenen, is de ze week in Boekarest op uitnodiging van patriarch Justinianus, het hoofd van de Roemeense Orthodoxe Kerk. Dit is het eerste officiële bezoek van een rooms-katholieke leider aan deze kerk. VLAARDINGEN Dezer dagen zijn twee zendingsverpleegsters van de Gereformeerde Gemeenten, zr. A Herfst en zr. C. van Rossum, van het vliegveld Zestienhoven naar Nigeria vertrokken. Voor zr. Herfst, die is uitgezonden door de Gereformeerde Gemeenten in Noord-Amerika, is dit het eerste ver blijf op het zendingsveld. Zr. Van Rossum komt terug van verlof. Thans werken op het zendingster rein van de Gereformeerde Gemeen ten in Nigeria (dat tijdelijk wegeni de oorlogsomstandigheden ontruimi moest worden) een onderwijzerr echtpaar, een zendeling-landbouw kundige met zijn vrouw en vijf ver. pleegsters. Men zoekt een technisch medewei ker, die het zendingsteam kan assi: teren bij de bouw en het onderhoud van de kliniek en de acht gebouwen, die er om heen staan. Zendingsdeputaten hebben voorti een prachtige zendingskalender uit gegeven met één maand op ieder ka lenderblad en verlucht met twaalf grote kleuren-foto's van de zen dingsterreinen in West-Irian en Ni geria. Te bestellen bij het zen- dingsbureau, Hoogelaan 10, Vlaardin- gen voor 1,95. DOORNIK Belgische protestan ten hebben zondag tijdens een feestelijke plechtigheid de Belgischs reformator Guido de Bres herdacht, die in 1567 in Valenciennes (Frank rijk) terechtgesteld werd. Hij is de opsteller van de Nederlandse Ge loofsbelijdenis. Doornik was het cen trum van zijn predikarbeid. Sportieve aktieve mensen hebben graag King bij de hand. Want King pepermunt geeft in 'n wip nieuwe frisse energie 9? (Van kerkredactie) AMSTERDAM In de reeks „He dendaags Nederlands" van het Ne- j derlands Bijbelgenootschap is thans het evangelie van Marcus versche nen. Het heeft de titel „Macht" ge kregen. Reeds eerder kwamen in deze reeks uit „Licht" (Johannes), „Vaart" (Handelingen) en „Een gevangene schrijft" (Filippenzen en Filemon). „Macht" heeft een eigen karakter, doordat de vertaalmethode zich door de jaren heen vérder heeft ontwik keld en er andere vertalers aan heb ben gewerkt, dan aan de vorige deel tjes. De werkwijze van de vertalers is wel dezelfde gebleven. Ze hebben voor één exegese gekozen. De Neder landse tekst is daardoor geen com promis geworden tussen de verschil lende mogelijkheden, die de uitleg van de tekst biedt. Zo kon de verta ling veel doorzichtiger worden. Noten onderaan de bladzijden vor men een onmisbaar verlengstuk van de vertaling. Ze springen bij, waar volgens de vertalers de wezenlijke inhoud van de tekst niet voldoende in het Nederlands tot zijn recht komt. Zestien foto's, die geen verklarende functie hebben, bieden een aankno pingspunt bij het nadenken over de actuele betekenis van dit evangelie. Voorts bevat het boekje een inlei ding, een alfabetisch register en een kaartje van Palestina. Macht in de reeks „Hedendaags Nederlands" van het Nederlands Bij belgenootschap. (88 blz.1,75). DEN HAAG De Raad van Bouwondernemers, samenwerkende ondernemers uit de NAPB, de NBB, de NCAB en de NKAPB, zijn van mening, dat aan kopers van wonin gen nog verder gaande garanties dienen te worden verleend. Zoals bekend worden door vele bouwondernemers reeds sinds vele jaren garanties verstrekt tegen risi co's aan kopers van woningen. Ook hebben bouwondernemers vroeger al onderling vastgesteld, waaraan de technische omschrijving, of de teke ning van de woning die de aspirant- koper ter hand wordt gesteld, moet voldoen. Op het ogenblik wordt overwo gen te komen tot het opstellen van een register van erkende bouwonder nemers. Om bij dit register te kun nen worden ingeschreven zou men aan strenge eisen moeten voldoen. Het ligt in de bedoeling dat de woningen, door de ingeschreven on dernemers gebouwd, tijdens de bouw geregeld worden gecontroleerd op kwaliteit, waardoor bij voorbaat het optreden van gebreken wordt be- Het garantiesysteem, zoals hier bedoeld, wordt al in enkele landen toegepast. NED. HERV. KERK St Beroepen te Zwijndrecht (vac. J G met Stelwagen»; G. Pettinga te Wagenin- gen: te Hien en Dodewaard (toez.): F. v. Dieren te Heusden, c.a. (N.B.); ta x Oppenhuizen (Fr.): B. Albada te Em- meloord; door de provinc. kerkverg. v. N.-Brabant en Limburg tot pred. v. buitengew. werkzaamh. (jeugdpred. N O. Brabant): vie. A. J. Wilzing te c Laren (N.H.), die bedankte voor An- di.ik, c.a. (N.H.); te Wezep (bijz. wijk- gem. in wording): D. C. v. Wijngaar* t den te Hoofddorp. Aangenomen naar Almelo (vac. Durkstra-toez.): N. Visser te Harden- berg (O.). Bedankt voor Dinxperlo (2e p.p.- toez.): J. Bouterse te Vlaardingen; voor Giessendam (vac. A. v. Brumme- len> E. J. Schimmel te Harderwijk; voor Gouderak: J. L. W. Koppenhol te Haaften: voor Stedum (Gr.-toez.): C. v. d. Leeden te Elim (Dr.). Benoemd tot voorganger v. d. ka- pelgem. Hoogezand-Sappermeer: K. Schaap te Tange-Alteveer. GEREF. KERKEN Beroepen te Grootegast (vac. S. d. Linde)kand. J. Bulthuis te Assen, die geen verdere beroepen in overwe ging kan nemen: te Monnikendam: kand. R. S. Elgersma te Grijpskerk (Gr.). Bedankt voor Hattem (vac. E. I. Nawijn):. J. M. Bloemkolk te Eindho- ven; voor Rijsoord (vac. J. J. Ritse- ma»: A. G. Kornet te Vlissingen. Aangenomen naar Klazienaveen (vac drs. N. H. HeineD: J. A. H. v. d. Vinne te Nij-Beets; naar Oosterend (Texel): J. D. Kruithof te Oldehove. Benoemd tot wetensch. medewerkei a. d. VU te Amsterdam: drs. M. H. Es. pred. te Holwerd (Fr.), die dit heefl aangenomen. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Aangenomen naar Dokkum: H. M Ohmann te Hoek (Z.), die bedankte voor Loenen a. d. Vecht en Nigtevecht- Weesp. Bedankt voar Ommen: D. Berghuis te CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Gorkum: D. Biesma Jr. te Aalsmeer. Bedankt voor Aldergrove (Br. Col.)i tiei J. Kievit te Hoogeveen. GEREF. GEMEENTEN 1 Tweetal te Den Haag-zuid: F. Ha- rinck te Benthuizen en A. W. Verhoef te Barneveld. Beroepen te Clifton (N. J. U.S.A' en te Veenendaal: J. C. Weststrate tï Meliskerke, die bedankte voor Enk- huizen-Andijk. BOND v. VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen naar Oude Bildtzijl: kand. J. H. Jansen Klomp te Haarlem HET WEER~7n ElTROP.t™ Wol

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2