EXTRA BELASTING BIJ TE GOEDKOOP WONEN 4 Rus kaapt Amerikaans vliegtuigje Commentaren Zn Crita) Toestel botst tegen berg: 62 doden Vliegramp in Sow jetunie Israëlische granaten in vluchtelingenkamp: 12 Palestij nen gedood Afschaffing bijslag eerste kind? W-S, Sparen en consumeren Bommen op Jordaanse kanonnen Prijsvraag- krant Dinsdag 21 november 1967 48st© jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkai ntoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Londen Wijziging plan woningwetwoningen Huur tien procent zuiver inkomen EES 4,80 1,75 0,98 1.75 1,50 0,80 1,20 1.25 0.48 1,10 I IEE M bon Er zijn twee dingen in het leven waarop we nooit he lemaal voorbereid zijn en dat is een tweeling. BILLINGS Kerken willen jaar beurs niet open op zondag - pagina Kernmerk KRITIEKPRIJZEN UITGEREIKT PAG. RADIO TV. HET WEER X-MK-i Lichte vorst Over Ierland nadert een nog in betekenis toenemend gebied van hoge luchtdruk, terwijl een hogedrukgebied boven Oost-Eu ropa zich langzaam verwijdert. Met noordelijke winden wordt minder koude lucht naar onze omgeving gevoerd die langzaam, eerst in het noorden, binnen stroomt. Daardoor zal er vooral in deze gebieden mist of laaghangende bewolking zijn met temperatu ren om het Vriespunt. Elders zal, er bij heldere hemel aanvanke lijk nog lichte vorst optreden. De wind blijft overwegend zwak. Verwachting van het K.N.M.I., geldig tot woensdagavond: Vanuit het noorden toenemen de bewolking met plaatselijk mist en hier en daar motregen. Dezelfde of iets hogere t< turen, maar vanavond en v nacht in het zuiden van het 1 nog lichte vorst. Zwakke wini A-xsfsiasLS^r beurzentwee gezichten. Op de Londense effectenbeurs heerste gisteren geen enkele activiteit. Door de devaluatie van het pond bleven beurzen en banken in Engeland tot vandaag gesloten. De effectenbeurs te Amsterdam daarentegen vertoon de een levendiger beeld. Druk wer den daar de gevolgen van de daling van. het pond sterling besproken. CINCINNATI Een Convair 880 pas sagiersvliegtuig van de Trans World Air lines is gisteravond bü de landing op het vliegveld van de Amerikaanse stad Cincinnati tegen een berghelling gebotst Van de 79 passagiers zijn er tenminste 43 omgekomen. Veel gewonden verkeren in levensgevaar. Het toestel was onderweg van Los An geles naar Boston en zou een tussen landing maken in Cincinnati. Alleen het staartstuk is intact gebleven. In hetzelfde gebied verongelukte eind 1965 een straal vliegtuig van de TWA, waarbij 53 sen om het leven kwamen. Het vertrek van de Convair 880 uit Los Angeles was twee uur vertraagd door een niet goed sluitende deur van toestel. De passagiers moesten hun toen beginnen in een ander vliegtuig het vliegtuig dat neerstortte. Minister Schut DEN HAAG De huurders van woningwetwoningen, die voldoende financiële armslag hebben, moeten per 1 januari tien procent van hun zuiver inkomen aan huur opbrengen. Het ver schil met de wekelijkse huur zullen zij aan de Staat moeten afdragen. Minister Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) heeft het voorstel van oud-minister Bogaers om een „huurbelasting" te heffen in deze zin gewijzigd. Voor de Staat maakt het weinig uit: er zal een even groot bedrag in de staatskas vloeien. Het bedrag dat op 1 januari aan huur moet worden opgebracht wordt bepaald aan de hand van het zuiver inkomen in 1965. Tussen het jaar waarin de huur moet worden betaald en het jaar waarover de tien procent van het inkomen wordt berekend zit steeds drie jaar. Aftrek 'erschil, dat aan de Staat moet i betaald zal worden vermin iet tien procent voor elk •oor wie aftre belastingaansla van de jaar- van de huur- Het vi worden derd met bij de b' aftrek, zoals bij de ii ting. Bij een zuiver 12.000 of minder bijdrage boven de vraagd. Bij het vaststel huur wordt uitgeg prijs op 1 januari. Van de huurprijs moeten eventuele vergoedingen voor centrale verwarming, gebruik van lift, geiser of boiler e.d. wor den afgetrokken. Het gaat dus al leen om het bedrag dat voor het gebruik van de „naakte" woning wordt betaald. Als iemand een deel van zijn wo ningwetwoning heeft onderverh- huurd kan hij met zijn onderver huurder overeenkomen, dat deze hem een deel van de heffing ver goedt. De heffing is echter geen onderdeel van de huurprijs. MOSKOU Naar eerst gister avond in Moskou bekend is gemaakt is enkele dagen geleden, vermoede lijk donderdag, een Iljoesjin-18 bij Sverdslovsk in de Oeral neergestort. Het aantal slachtoffers werd niet ge noemd. Het gerucht gaat dat er 70 a 100 mensen bij de ramp om het leven zijn gekomen. Het toestel, dat 100 passagiers kan vervoeren, vloog tegen een berg toen de radar kort na de start in slecht weer uitviel. Het Centraal orgaan, dat onder het ministerie van volkshuisvesting valt, zal de bijdrage vaststellen. Van hieruit worden de aanslagen verzonden; het hoofd van dit orgaan treedt op als belastinginspecteur. De gemeentebesturen en de belas tingdienst verstrekken aan hem de gegevens. De heffing heeft ten doel, aldus minister Schut en staatssecretaris Grapperhaus in hun toelichting op de wijziging in het wetsontwerp, de doorstroming te bevorderen en de financiële last van de overheid te verminderen. Beter gesitueerde gezinnen die nu nog in een woningwetwoning wonen, zullen naar woningen buiten deze sector moeten omzien. Zij maken een huis vrij voor mensen die, financieel gezien, op een woningwetwoning zijn aangewezen. DEN HAAG Voor nieuwe so ciale voorzieningen wil de regering een politiek op lange termijn uit stippelen. rekening houdend met de sociale wenselijkheden en de eco nomische mogelijkheden. Over dit beleid heeft minister Roolvink advies gevraagd aan de Sociaal-economische raad. De bewindsman noemt de volgen de mogelijkheden: Geleidelijke afschaffing van de kinderbijslag voor2het eerste kind Eventuele uitbreiding Algemene Kinderbijslagwet met bijslag voor het tweede kind. Beperkte absolute verhoging AOW en AWW Vakantie-uitkering AOW en AWW. Verbetering particuliere pen sioenen. Arbeidsongeschiktheidsverzeke ring voor zelfstandigen. Verder wordt advies gevraagd over de mogelijkheid van een uit kering volgens de Werkloosheids wet ook al is men niet langer werk loos. (Meer over het sociaal program van minister Roolvink publiceren we op pagina 5). In de nationale foto-, dia- en lilmwed- strijd „De Toerist" van de Stichting tot bevordering van de amateurfotografie, verwierf Rob van Beets te Den Haag. ir groep 1 (jongeren tot 21 jaar), de eerste prijs: een waardebon van 200.- er N L M.-reis. De vierde prijs ging R. Bandell te Rotterdam. S Ir. A. H. Boerma gaat een hoge functie bekleden. In Rome werd hij gisteren gekozen tot directeur-generaal van de voedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde Naties, de FAO. Samen met zijn charmante Ierse echtgenote Dynah poseerde onze landgenoot voor de fotografen. Een artikel over ir. Boerma en over de FAO staat vandaag op pagina 7. AMMAN Twaalf mensen zyn om het leven gekomen en achtentwintig gewond geraakt toen Israëlische troepen gister middag het vuur openden op een kamp voor Palestijnse vluchtelingen op de oostelijke Jordaanoever. Aldus een Jordaanse klacht bij de Veiligheidsraad. De Israëlische autoriteiten hebben later in een communiqué gezegd dat het Israëlische vuur gericht was te gen Jordaanse artillerie-stellingen met de bedoeling die tot zwijgen te brengen. Enkele van deze stellingen stonden in de buurt van bevol kingscentra en enkele Israëlische granaten waren zeer waarschijnlijk op deze centra terechtgekomen, zo staat in het communiqué. Israëlische waarnemers die het zeer betreurden dat er onschuldigen om het leven zijn gekomen, wezen er op dat zich in dit gebied al drie da gen incidenten hebben voorgedaan. .(Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De Sociaal- economische raad ziet voor j de toekomst enig herstel van de produktie en een vrijwel niet meer stijgen van het werkloosheidscijfer. De raad tekent er echter onmiddellijk bij aan, dat de produktie hier- mhee nog niet op het wense lijke niveau komt en dat de werkloosheidscijfers nog te hoog blijven. In zijn elfde halfjaarlijkse rapport adviseert de SER ook voor d* toe komst matiging te betrachten by de toeneming van de consumptie en vooral veel nadruk te leggen op be sparingen en investeringen. De stijging van de loonkosten zou ook volgend Jaar geringer moeten zijn dan in het voorgaande jaar. Ster ke bedrijfstakken, die met een be trekkelijk hoge loonsverhoging uit de bus komen, zullen in 1968 een deel van deze stijging niet direct uitbe taald moeten krijgen; dit deel zal benut moeten worden vöor verbete ring van pensioenvoorzieningen. Arbeidsinkomen De afgelopen jaren hebben te sterk in het teken gestaan van toeneming van het arbeidsinkomen, daling van Voor vervolg zie pag. 2 TEL AVIV Israëlische jacht bommenwerpers hebben vanmorgen vroeg Jordaanse tankstellingen op de oostelijke oever van de Jordaan aangevallen. Een Israëlische woord voerder zei dat de beschietingen, ondanks dat het vuur werd beant woord, niet ophielden, waarna de luchtmacht werd ingeschakeld. Het was de eerste maal dat de luchtmacht aan de Jordaanse grens werd ingezet, sinds de oorlog in juni. De maatregel wordt in Tel Aviv op gevat als een ernstige uitbreiding van de voortdurende gevechten van de laatste vier dagen aan de be- standsgrens. Een Jordaanse functionaris zei dat vanmorgen Israël een vluchtelingen kamp bij Jericho heeft gebombar deerd. Nuttig F)E SER, toch al niet om werk ver- legen, heeft van minister Rool vink een alleszins redelijke opdracht gekregen. De bewindsman wenst blijkbaar een advies dat zich In be ginsel over het geheel der sociale voorzieningen uitstrekt. Daarvoor werd het tijd. Er is in ons land op sociaal gebied in de loop van de tijd veel mogen geschieden. Telkens weer bleken nieuwe voorzieningen wenselijk en geboden. En nóg valt er hier en daar wel iets af te bouwen. Tegelijk begonnen twee vragen ta rijzen. De eerste: moet bij tijden het geheel niet ook eens worden her zien. Inzichten kunnen wijzigen, be hoeften kunnen veranderen. Maar bestaande voorzieningen kunnen het invoeren van andere, niet minder noodzakelijk, belemmeren. De tweede vraag, met de eerste sa menhangend: wat is er nog nodig en is daar ruimte voor? Want wat sociaal wenselijk is moet economisch mogelijk zijn. Anders is er maar al te zeer aanleiding om van sociale lasten te gaan spreken. De SER is het aangewezen lichaam om over zaken als deze de regering van advies te dienen. Er wordt van het college een zowel degelijk als spoedig advies verwacht. Het be- betreft hier een nuttig verzoek. Eervol TAE verkiezing van de Drent ir. A, H. Boerma tot directeur-gene raal van de FAO. de Wereld-Voed- sel-Organisatie, is zeker eervol ta noemen. Deze benoeming is een bewijs te meer dat ons land in de arbeid der internationale organisaties niet on betuigd laat en voor dat werk zijn beste zonen weet af te staan. De problematiek van de FAO is dui delijk. De schepping is rijk genoeg; er zijn daarin aan het mensdom enorme rijkdommen gegeven. Tege lijk echter heerst op onze aarde nog honger. Opgave: hoe deze vanuit de schepping te stillen en hoe te komen tot een betere opbrengst en een bil lijker verdeling. Het betreft hier een werkzaamheid van metterdaad wereldwijde om vang. Dat aan het hoofd van de des betreffende organisatie thans een Nederlander staat, zal voor ons al len een aansporing zijn, de inspan ningen met aandacht te volgen. De leefbaarheid van onze aarde is erbij in het geding. Vandaag of morgen zullen on ze lezers een extra bijlage .van 48 pagina's ontvangen: een grote Prijsvraagkrant, die wij hebben samengesteld ter gelegenheid van Sinterklaas. In dit aantrek kelijke nummer vindt U, naast diverse artikelen, tal van le zenswaardige advertenties ook een prijsvraag, die zeker dn moeite van het oplossen waard is, want er zijn fraaie prijzen te winnen. ,Nul komma nul' ..De directe schade die da Nederlandsche Bank door de devalu atie van het Engelse pond lijdt bedraagt nul komma nul", zei dr. J. Zijlstra,de pre sident. gisteren bO rijn terugkeer in Ne derland op Schiphol. Met jhr. mr. E. van Lennep, thesaurier- generaal van het ministerie van financiënhad hij de in alle haast bijeen geroepen Euromarktvergadering van financiële experts in Parijs bijgewoond. toffee mix 250 gram van 79 "l voor 65 MIAMI Een als Rus geïdentificeerde man heeft j gisteren boven Florida de piloot van een tweemotorif Amerikaans chartervlieg- lj tuigje gedwongen, koers te II zetten naar Havanna, waar I het toestel later Is geland. Het Amerikaanse federale bureau voor de luchtvaart I heeft dit gisteren bekendge- Er waren nog twee straal jagers uitgezonden om het gekaapte vliegtuig te on derscheppen. maar die wa ren teruggeroepen nadat de met een pistool bedreigde, piloot over de boordr had gemeld dat hij worden doodgeschoten ze niet verdwenen. de Rus. die Felix Marisy zou heten, nog de piloot en de tweede piloot. Marisy had het vliegtuigje gehuurd om van Hollywood naar Bi- het opstijgen richtte hij een De vlieger meldde het in cident over de radio en zei dat er hem niets anders op zat dan aan het bevel van de passagier te voldoen. En kele uren later meldde Ha- lat het toestel daar Het is de derde keer dit aar dat een vliegtuig op leze wijze op Cuba ii te- Als beloning voor ml)n aktivftelt ontvang ik een grote luxe Sierknljper. I De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. aa per a aa per maan hokje Mart mai<en naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1