Waarom is de Postgiro voor 1.500.000 rekeninghouders zo aantrekkelijk? PgD Bemanning van Jozina weer thuis 2 3 4 5 6 Grivas naar Athene „overleg" voor Auto kantelt 0111 11a slippartij: dode Speelgoedstad in RAI-gebouw KarelI 20 KarelI na doelen in Hanoi bombardement Uit de Haagse hof geplukt alles en1 wel IER 1 9 MAANDAG 20 NOVEMBER Ml (Vervolg van pag. 1) Verraad Kapitein Plantinga vermoedt, dat de aard van de lading verraden is door de agent van de rederij in Portu gal, waar de wapens werden geladen. Nog voordat de coaster in de haven lag werd zij aangehouden. „We heb ben nog even geprobeerd onze koers te verleggen, maar het oorlogsschip was veel sneller. Bovendien hadden zij geschut 'aan boord en wij konden alleen maar met aardappelen gooi- Over het proces zei de bemanning: „We hebben allemaal vlot bekend; de ambassadeur had ons dat ook aange raden". Zij hadden wel een advocaat toege wezen gekregen, maar deze was pas aan het eind van het proces komen opdagen en heeft geen woord gezegd. De Nederlandse consul heeft wél het hele proces bijgewoond. Vrijdagmiddag hoorden zij door de radio, dat zij zouden worden vrijgela ten; even daafna kwam een bewaker het nieuws vertellen. Binnen 20 minu ten stonden de zeven mannen op straat, waar zij door ambassadeauto's werden opgewacht. Na in het ambas sadegebouw op verhaal te zijn geko men, zijn zij daarop per KLM naar huis gevlogen. )chip kwijt Ondanks het feit, dat de tien jaar dwangarbeid en de 60.000 gulden boe te zijn kwijtgescholden, lijkt het ech ter wel vast te staan, dat schip en lading in Nigeria zullen blijven. Kapi tein Plantinga heeft geen hoop meer, dat hij zijn schip ooit nog eens zal terugzien. Ook enkele van hun persoonlijke bezittingen zijn de man nen kwijtgeraakt. Vol lof was de bemanning over de bemiddeling van de Nederlandse am bassade; minder over die van de rede- ,De reder heeft zolang wij in Lagos waren, niets van zich laten horen", moesten de mannen beken- Dat gebeurde pas op Schiphol, waar een vertegenwoordiger van de rederij bij de ontvangst aanwezig was. Nog voordat de bemanning de perskamer binnentrad, had deze haar op het hart gedrukt vooral niets over de lading te vertellen. - Het meest ontroerd was bij deze ontvangst wel de 17-jarige Rosa van 't Wout, echtgenote van de 25-jarige D. van 't Wout. Zij had de reis als huwelijksreis meegemaakt maar was samen met de 19-jarige Tjalling Rijp- ma op 7 november al vrijgelaten. Of .zij nog eens meegaat? „Ja, maar nooit meer naar Nigeria." De vrijge laten bemanning denkt er evenzo jover, ondanks het feit, dat zij als mi nisters zijn behandeld..- 1 Rechtstreeks gemakkelijk betalings verkeer met 1.000.000 particulieren -f- 500.000 winkels en bedrijven. Snel en efficiënt (Elk jaar komen er nog zo'n 200.000 rekeninghouders bij!) Inlichtingen by elk postkantoor. Overal betalen Met de blauwe girokaart kunt u tegenwoordig bijna overal betalen. Overal opnemen Rente tot 51% toe Boekhoud-gemak Geen kosten U kunt contant geld op- U kunt van de giro zonder nemen bij elk van de 2250 post- meer overschrijven op een kantoren en -agentschappen, spaarrekening bij de RPS overal in Nederland (ook na 3 uur 's middags!). De particuliere rekeninghouder krijgt nl. 2 kascheques, elk voor max. f 500.-. Na inwisseling ont vangt u een nieuwe cheque thuis. U zit dus nooit zonder. ook per automatische afschrijving. Terugboeking op uw girorekening is altijd mogelijk. Uw geld is dus niet geblokkeerd De snelle dagafrekeningen van de postgiro zijn uitvoerig gespecificeerd; naast het bedrag worden ook gironummer en naam van de begunstigde vermeld. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST het grootste gironet van Nederland - volledig geautomatiseerd voor porti, overschrijvingen, kascheques en stortingen op eigen rekening. Turkse vliegtuigen boven Cyprus ATHENE/NICOSIA Het vertrek van generaal Grivas van Cyprus naar Athene en de verschoning van Turkse straal jagers boven het door twisten verdeelde eiland z(jn de mar kante gebeurtenissen van het afgelopen weekeinde. Een eerder bericht dat Turkije het ontslag van Grivas had geëist, zome de de terugtrekking van de 20.000 Griekse militairen van Cyprus, werd in Ankara ontkend. Wel is daar het leger in alarm, hebben troepen aan de grens met Griekenland stellingen betrokken, zijn vlootbewegingen waargenomen in de nabijheid van Cyprus en heeft de Turkse regering een scherp protest in Athene gedepo neerd. Griekenland heeft geantwoord door eveneens troepen naar de grens te dirigeren en door de strijdkrachten in alarm te brengen. Tegelijkertijd heb ben de Griekse militaire machtheb bers de spanning echter doen afne men door Grivas voor „overleg" naar Athene te roepen. Zijn vertrek van Cyprus was zonder afscheid: Maka- rios zou kwaad zijn omdat Grivas zijn troepen op bevel van Athene heeft teruggetrokken uit het Turks-Cyprische dorp waar verleden week het dodelijk gevecht woedde. Ook in Athene was er niemand om hem te begroeten. Gevraagd naar de Ongelukken op de weg SUSTEREN Tussen Roosteren en Susteren in Limburg is in de nacht van vrijdag op zaterdag een personenauto door de gladheid ge slipt en enkele mal enomgekanteld. Drie van de vijf inzittenden werden naar buiten geslingerd. Een van hen, de 37-jarige Engelsman Hartley, overlee dter plaatse. VINKEVEEN De 46-jarige aan nemer A. M. Borger uit Vleuten-de Meern is zaterdag hier met zijn auto te water geraakt en verdronken. SOUBURG De 53-jarige K. F. Katenhove uit Sluis gleed zaterdag avond met zijn auto door de gladheid naar links en kwam tegen een zij kant van een schuur tot stilstand. De man raakte bekneld en overleed. JUTPHAAS Een auto met acht Inzittenden is gisternacht op de weg tussen Vreeswijk en Jutphaas tegen een boom gereden. De 38-jarige P. J. E. Wijdenbosch uit Utrecht kwam om het leven. Alle inzittenden liepen ver wondingen op. Zes konden na behan deling in een ziekenhuis naar huis worden gestuurd. In de auto zaten vijf Surinamers en Antillianen, een Surinaams meisje en twee Neder landse meisjes. De gewonden werden pas na een uur gevonden. De eerste hulp werd in een nabij gelegen boer derij verleend. ZUIDWOLDE De 52-jarige D. Runhard uit Zuidwolde is gisteravond bij Zuidwolde van achteren aangere den door een dronken automobilist en op slag gedood. TERNEUZEN Een varken dat plotseling de weg overstak heeft za terdagmiddag op Absdale een ketting botsing veroorzaakt. Het dier werd door een personenauto doodgereden. Het gevolg van deze aanrijding was een kettingbotsing, waarbij zes perso nenauto's vrij zware schade opliepen. Het ongeluk gebeurde toen plotseling een dichte mist kwam opzetten. kans dat hij zou terugkeren, zei Gri vas: „Dat hangt ervan af". De Turkse radio meldde maar gelijk zijn aftre- De Cyprische regering heeft de VN gemeld, dat Turkse straaljagers tot drie keer toe op een hoogte van en kele honderden meters boven Grieks-Cyprische dorpen hebben ge vlogen. Turkije heeft van Grieken land geëist, dat het de orde op Cy prus tussen .de 400.000 Grieken en 100.000 Turken bewaart. Aan de Turks-sprekende bevolking heeft Turkijes premier Demi rel beloofd, dat zij haar rechten zal krijgen „wat er ook gebeurt". Er zijn nog enkele incidenten van minder belang gemeld, waarbij ge wonden vielen. De Amerikanen staan in voortdurend contact met de rege ring in Athene om de spanning met NAVO-bondgenoot Turkije te doen verminderen. AMSTERDAM Tot 3 december is het RAI-gebouw Speelgoedstad. Bijna zestig exposanten uit zestien landen stellen daar hun artikelen ten toon met het doel jong en oud een inzicht te geven in het soort speel goed, dat op het ogenblik aan de markt is. Er is een rijke verscheidenheid, variërend van het eenvoudige speel goed, zoals blokkendozen, tot het meest ingenieuze als prachtige treinstellen, autoracebanen en wan delende en sprekende poppen. En daarnaast bouwdozen, waaruit op schaal schepen en vliegtuigen kunnen worden vervaardigd. Bijzonder belangwekkend is de in zending historisch speelgoed uit Neurenberg. Deze stad geeft een overzicht van de historie van het speelgoed met stukken uit de unieke collectie uit haar speelgoedmuseum- Getoond worden onder meer het pop penhuis en het mechanisch speelgoed van het einde van de middeleeuwen tot en met de negentiende eeuw, naast hetgeen de industrie van Neu renberg op het ogenblik aan vernuf tig speelgoed produceert. De belangstelling voor Speel goedstad is overweldigend. Zaterdag al direct na de opening begonnen de bezoekers te „stromen" en zondag was het zo druk, dat de organisato ren een paar maal overwogen de deuren voor enige tijd te sluiten om de bezoekers de gelegenheid te geven het tentoongestelde rustig te bekij- Van de wanorde heeft men ge bruikgemaakt om speelgoed mee te nemen. Zo verdwenen tal van auto's van de racebanen. Voor vele stand houders een strop. erismaaréen DE LXJXE EEN BIJZONDERE KWALITEITSSENORITAS Elk sigaartje apart in cellofaan. Geringd met een serie sigaren bandjes „van fakkel tot gloeilamp". per stuk Havenarbeiders in Engeland blij ven staken LONDEN De staking van Lon- dense havenarbeiders, door velen beschouwd als de factor die van doorslaggevende betekenis is geweest voor de devaluatie van het pond, zal niet beëindigd worden. De 4.500 stakers besloten gisteren op een bijeenkomst niet te stemmen over een aanbeveling van hun vak bond om weer aan het werk te gaan. Exportgoederen met een waarde van naar schatting 100 miljoen pond wor den door de staking, die al zeven weken duurt, opgehouden. Udink: Indonesië geeft goede voorbeeld AMSTERDAM Minister Udink van Ontwikkelingshulp heeft van morgen de derde conferentie inzake Indonesië van donorlanden geopend met een rede, waarin hij Indonesië prees voor het aanpakken van wat hij noemde de eigenhulp. De ontwikkelingsprocedure kan al leen dan succes hebben, wanneer de ontwikkelingslanden zich met ener gie en hun beste krachten aan men sen en materiaal voor deze taak in zetten. Het feit dat Indonesië zelf op deze conferentie een vitale rol speelt en de kwaliteit van de Indo nesische vertegenwoordigers deed minister Udink het beste voor de toekomst hopen. De minister maakte gewag van de vastberadenheid van de donor-lan den om samen te werken en hun be leid op elkaar af te stemmen ten einde te komen tot een beleid op lange termijn. Een grotere rol moet in dit verband worden toebedeeld aan de Wereldbank, de Aziatische Ontwikkelingsbank en het ontwikke- kelingsprogram van de Ver. Naties. Op de conferentie zal gesproken worden over het beleid-1968 ter sta bilisering van de Indonesische eco nomie. Het Internationaal Monetair Fonds en de Wereldbank'zullen aan bevelingen doen. Een ander punt is de financiële hulp die Indonesië in deze overgangs fase nodig heeft. Voor 1967 werd vo rige keer overeenstemming bereikt, echter nog niet voor 1968. Dat zal dan nu moeten gebeuren. De donor-landen zyn: Australië, België, West-Duitsland, Italië, Japan, Nederland, Engeland en de Ver. Staten. De Westduitse kanselier Kiesinger is vandaag voor een tweedaags bezoek in New Delhi aangekomen. Het is voor de eerste maal dat een Duitse kanselier naar India is gereisd. 200 SAIGON/HANOI Zeker 200 Noordvietnamezen zijn gedood bij de Amerikaanse bombarde mentsactie op strategische doe len op enkele kilometers van Hanoi afgelopen vrijdag, zo werd gisteren uit Hanoi verno men. Volgens de Noord vietna mezen werden 21 Amerikaanse toestellen neergehaald. Na de aanvallen op Hanoi werden zeven doelen in de omgeving van de havenstad Haiphong bestookt. Deze actie werd zaterdag uitgevoerd. Gisteren werden 40 Zuidvietname- zen gedood of gewond toen een Ame rikaans hefschroefvliegtuig bij vergis sing zijn boordwapens op rege ringstroepen leegschoot in de Me kong-Delta. Zaterdag werden 12 Zuid- vietnamese bergbewoners gedood toen een Amerikaanse helikopter brandend neerstortte. In een gevecht tussen Amerikaanse parachutisten en Noordvietnamezen in de omgeving van Dak To zijn gistermiddag 43 Amerikanen gesneu veld en 52 gewond. Sinds het begin van de strijd om Dak To zijn daar 197 Amerikanen ge dood en 750 gewond, tegenover een verlies van 1.869 doden en 13 ge vangenen aan Noord Vietnamese zijde. Troepen terug In Washington verklaarde de Ame rikaanse bevelhebber in Zuid-Viet- nam, generaal Westmoreland, dat en kele Amerikaanse troepen binnen twee jaar of eerder uit Vietnam zou den kunnen worden teruggetrokken. Hij grondt deze veronderstelling op wat hij „een gestadige en voortduren de vooruitgang in de oorlog" noemt. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft besloten een wetsvoore'el in behandeling te ne men, dat voorziet in strenge straffen voor het zenden van geld of bloed aan de Vietcong of het belemmeren van het zenden van troepen en voor raden naar het strijdtoneel. Huurlingen moeten schade betalen KINSJASA De blanke huurlin gen zullen niet geëvacueerd worden als zij of de landen van waar zij afkomstig zijn niet eerst de Kongo lese regering de schade rebben ver goed die zij in Oost-Kongo hebben aangericht. Dit is gisteren in Kinsjasa meegedeeld door secretaris generaal Diallo Telli van de Orga nisatie voor Afrikaanse Eenheid. Het jacht Phoenix van de Quakers, dat geneesmiddelen ter waarde van meer dan 20.000 uit Honkong aanvoerde naar Da Nang voor Vietnamese vluchtelingen, mag niet in dok gaan en de lading lossen. Een woerdvoerder van de Zuid- vietnamese regering zei dat de Quakers vrienden van Hanoi zijn en nu Noord-Vietnam hun hulp gewei gerd heeft, willen wij niet op de tweede plaats komen. Hij zei verder dat de bemanning van het schip goed behandeld zal worden maar dat ze niet aan land mogen. De Quakers wilden de goederen overdragen aan het Zuid-Vietnamese Rode Kruis en Boeddhistische groepen. Gouverneur Romneyv van Michigan heeft gepleit voor neutralisatie van Vietnam, ter beëdiging van de oorlog in Azië. Romney, die kandidaat staat voor de republikeinse partij voor het presidentschap, vindt dat de VS een fout hebben gemaakt door verwik keld te raken in de oorlog in Viet nam. Hij is echter tegen terugtrek king der Amerikaanse troepen. Er staat te veel op het spel. Wij moeten doorzetten, aldus Romney. Zuid-Arabië wil geen gemenebestlid worden CAIRO De Zuidarabische federa tie zal na verlening van onafhanke lijkheid geen deel uitmaken van het Britse gemenebest. Dit heeft de voor zitter van het Zuidarabische Natio nale Bevrijdigsfront (NLF), Sjaabi, za terdag in Cairo meegedeeld. Elke po ging van Engeland om ons militaire of politieke onvereenkomsten op te dringen zal door de revolutie en haar leiders worden bestreden, aldus Sjaabi. Morgen zullen in Genève de onder handelingen tussen NLF en vertegen woordigers van de Britse regering be ginnen. Trein met chloor in VS ontploft NEWTON/VS Bij Newton in de Amerikaanse staat Alabama is in de nacht van zaterdag op zondag een goederentrein met chloor in de lucht gevlogen, nadat hij eerder na te zijn ontspoord in brand was gera.-lkt Drie brandweerlieden zijn al met vergiftigingsverschijnselen in een-zie kenhuis opgenomen. De 2.000 inwo ners van Newton waren tijdig geëva cueerd. De gehele omgeving is afgezet en ook autoriteiten die een onderzoek willen instellen zullen nog moeten wachten alvorens zij het gebied kun nen betreden. de trek was uit de gareel. De belleman echter tobde schoorsteen. met onverklaarbare geheimzinnighe- Na een diplomatieke campagne den. ue bel stotterde zo nu en dan via telefoongesprekken kon ik het een klank uit. maar zweeg weerspan- zo organiseren, dat ze allemaal op nig een ogenblik later. Om het trap- één dag zouden komen. penlopen te beperken, stond ik bo- Om acht uur in de morgen zat ik ven te brullen van „jaaaaa" en „nee- paraat te wachten. Om tien uur eeeeee". Het verkeer denderde oor- verscheen de belleman. Hij was een verdovend mistroostig figuur, die zuchtend de al nijdiger, trappen opzwoegde en heel lelijks dingen zei over huizen, die wei veei verdiepingen en geen lift hebben. Hoewel ik het volkomen met hem eens was, voelde ik me toch een beetje in mijn eer getast. Beier een hoog liftloos huis dan geen ei wat voor hem eenmalig was, is voor mii een vele malen per dag weerkerende kwiek hulpje bij zich klimmerij. meiden ze zich in een orc De verstandhouding leed al direct iii" door de schoorsteen, deze botsing van belangen, toen ..Er zat een prop i samen in het piepkleine halletje. De electriciën hield me een bon voor om te tekenen, de schoorsteenveger presenteerde de rekening, het hulpje kamde zijn haar en de belleman mopperde. Hier kon alleen koffie helpen. Dus nodigde ik de schare uit in de ka mer en schonk koffie. Dat gaf rust en de mannen ver beneden werd diepten zich in de raadsels die oude huizen een vakman kunnen opleve ren. Ze vroegen me zo het een en an der, maar het was allemaal zo tech nisch, dat ik er geen antwoord op wist en dus maar achteloos me er afmaakte met: „Ik weet het echt niet, ik denk dat het hier spookt...." Op dat ogenblik rees muis Alan uit een van zijn holen, verhief zich opgewekt: Oei- op zijn achterpoten en leunde met zijn bovenlijf nieuwsgierig over de I i", rapporteerde rand van de bloembak, als een zee- lan die uitziet over de wijde zee. Met een ruk stonden de vier kof- op te knappen, werd het nog erger, kwam rapporteren dat hij1 klaar was fiedrinkers tegelijk op. In minder 4 '-1 benedenman iets onverstaan- dan geen tijd Die twee electriciëns waren overi gens een noodzaak. Daar de bel de baars naarbovëngildê! zorg van de huisbaas is en zijn personeel niet door mij voor huur dersverantwoordelijkheden gebruikt gillend er mag worden ze verdwenen. Uit het trappenhuis stegen hun stem- in verward geroes, maar Opeens kreeg ik zin om desnoods heel duidelijk hoorde ik toch: „Heie lampen, bel j^l Nu was die binnenman ook niet verlaten. De vier mannen dromden schoorsteenveger moeten zoeken." Vrede De Nederlandse kerken en de rege ring zijn zes jaren lang op de hoogte geweest van mijn voorstel om een in ternationale vredesweek met gebeds dag voor alle volkeren te organise ren, in samenwerking met de kerkge nootschappen, de VN en het internatio nale Rode Kruis. Wij hébben hier in Nederland pas de vredesweek gehad met veel propa ganda voor vrede op aarde. Maar zo lang Christus als Vredevorst buiten de internationale politiek wordt gehou den kan er geen echte vrede bestaan. Vier weken voor de vredesweek heb ik geijverd om dit als nieuw initiatief door de Nederlandse regering in de VN te laten horen, tegelijk met een voorstel voor een *taakt-het vuren op alle fronten in de wereld en een we reldgebedsdag. Helaas waren mijn po gingen tevergeefs door te weinig mede werking van kerkelijke en regeringszij'- de. Zelfs brieven met morele steun voor dit idee van de ambassadeur van Zuid-Vietnam, minister Nguyen Van An, en anderen werden genegeerd. De Kersttijd nadert. Het ls nu te hopen dat het gebruikelijke staakt-het- vuren in Vietnam tussen Kerstmis en Nieuwjaar gepaard zal gaan met een internationale vredesweek voor alle landen, samengaande met een wereld gebedsdag voor Vrede op aarde. Laat Nederland dit als nieuw initiatief bij de VN brengen! Dit zal bovendien de mogelijkheid scheppen tot bezinning op, en een posi tief handelen t.o.v. het leed en onrecht onder de mensen, die in vluchtelingen kampen en achter prikkeldraad wo nen. Als zich christelijk noemende na tie dienen wij er rekening mee te hou den dat God ook of misschien wel juist bij internationale vraagstukken van ons daadwerkelijke belangstelling en daden verwacht Voorburg, mevr. P. van Emst-Back Radicalen CMB-voorzitter J. Lanser heeft ge zegd dat de chr. beweging in beginsel altijd evangelisch-radicaal is geweest en dat bij de chr. sociale beweging gerechtigheid. verantwoordelijkheid en harmonie zijn gegrift in handelen en denken. Kennelijk wil dhr. Lanser suggere ren dat het handelen van het CNV altijd evangelisch-radicaal ia geweest Dat is echter beslist onjuist Na de oorlog is er wel verandering ln gekomen, maar voor de oorlog liep het CNV gedwee achter de aanpas singspolitiek van Colijn. Zelfs de wer kelijk grote man Slotemaker da Bruine was er mede schuldig aan, dat het bestaan van de werklozen beneden het ethisch minimum kwam te liggen. Het gaat niet alleen om het belijden en het willen, dat is oude koek. Het gaat om het beleven en doen! Leiden, I. van der Reijden Koude oorlog voorbij? Nico van Vliet schreef in de NCRV-gids dat hij hoopt, dat bij on* evenals bij hem na zijn bezoek aan de Sovjet-Unie het gevoel accentu eert dat de koude oorlog ver achter ons ligt. Maar ongeveer terzelfdertijd sprak Brezjnev nog over de beste wapen* van de wereld en kort daarna meldde de krant dat Russische militairen oefe nen in Frankrijk. Is de heer Van Vliet zo naïef dat2hy werkelijk denkt, dat de koude oorlog ver achter ons ligt? Weet hij dan niet dat in Rusland alles, ook de kerk en de cultuur, dienstbaar wordt gemaakt aan de wereldrevolutie? Worden christenen, die kadaverdiscipline wei geren en hun geloof en trouw aan de bijbel willen uitleven, in dat land niet nog steeds verdrukt? Waarom moet onze christelijke om roep op deze wijze propaganda maken voor het communisme? Onbegrijpe lijk! Rotterdam, A. Bootsma Poppenkast Als het niet zo droevig was zou je kunnen lachen om alle poppenkast in de wereldpolitiek. Neem India bijvoor beeld, het land waarvoor altijd gebe deld moet worden omdat de inwoner* anders verhongeren. Dat land wil tegenover het flink* Israël mee de lakens uitdelen. Weet men in India dan niet welke miserabe le politiek de Arabische landen heb ben gevoerd en nog voeren? India kon zich beter wat meer met de eigen bin nenlandse moeilijkheden bemoeien. Leiden, Els van Houwelingen

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9