N: ienwe POND LICHTER; WAT NU? IUMA Kleuter ligt uur op straat na ongeluk Commentaar Nederland devalueert niet ,We hebben steeds geweten dat we zouden vrij komen CNV koos J. Lanser Maandag 20 november 1967 - 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur SPRIUIC Een hengel is een stok met een haak aan het ene eind en een dwaas aan het andere. JOHNSON Wetenschap schept een nieuwe wereld pagina Kernmerk Op een stralende novem berdag werd er een uit bundig sportfeest gehou den. De meest verrassende resultaten vooral in het lagere voetbal en korfbal waren het gevolg er van. Zie onze sportpag.'s. HET WEER DE BILT Ons land bevond zich het afgelopen weekeinde in vochtige lucht, wat tot gevolg had dat het op de meeste plaat sen zwaar bewolkt wat met mot regen en mist. Een hogedrukgebied boven Duitsland trekt langzaam naar het zuiden. Met oostenwinden wordt drogere lucht aangevoerd uit Centraal-Europa. Dit geeft aanleiding tot wat hogere mid- dagtemperaturen en lagere tem peraturen in de nacht en vroege ochtend waarbij lichte vorst en plaatselijk mist optreedt. DE BILT Vannacht en mor genochtend lichte vorst en op vele plaasen mist. Morgen over dag zonnig weer behoudens plaatselijk aanhoudende mist. Zwakke wind, over het algemeen weinig verandering in tempera- J1 november: zon op: 08.09, onder: 16.42; maan op: 19.27. onder: 12.41. morgen choc, menagerie 150 gram van 99 voor 79 Romney kandidaat presidentschap VS DETROIT De gouverneur van Michigan, de 60-jarige George Rom ney, heeft zich zaterdag kandidaat gesteld voor de republikeinse voor dracht voor verkiezing van het Ame rikaanse presidentschap, welke vol gend jaar zal worden gehouden. FOTO- EN FILMKADO'S foto-film Jan Wolfslag Downingstreet 10 zaterdagmiddag: wachtend op het nieuws. Wat verwacht werd gebeurdehet Pond Sterling is gedevalueerd. Engeland tracht zijn economie gezond te maken. Wat zal de waardedaling van het Pond de rest van de wereld brengen In deze krant wordt de lezer uitvoerig voorgelicht. (Van een onzer redacturen( DEN HAAG/ROTTERDAM/AMSTERDAM Het devalueren van het Britse pond heeft in ons land over het algemeen ge matigde reacties ontlokt. Op één punt toonde een deskundige zich wat ongeruster dan anderen. Prof. dr. F. de Roos, hoog leraar in de economie, verwacht als terugslag mogelijk meer werkloosheid in ons land. H\j dacht met name aan de agrarische sector en de scheepsbouw. Onze economische medewerker zegt het volgende over de gevolgen voor Nederland. Onze uitvoer naar Engeland zal moeilijker gaan. Onze produkten worden daar immers duurder. Vooral omdat de positie tussen En geland en bijvoorbeeld een land als Denemarken (dat ook heeft gede valueerd) gelijk is gebleven en die tussen Engeland en ons ten ongunste van ons land is veranderd, kwam Denemarken (agrarische produkten) duidelijk in het voordeel. Nadelen Omgekeerd zal de invoer uit En geland de neiging hebben groter te worden omdat de Britse produkten goedkoper aangeboden kunnen wor den. In dit verband zouden best eens op korte termijn advertenties over goedkoper geworden Engelse GGD onvoldoende bezet in weekend (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De vier jarige Joke Niessing heeft za terdagmiddag een uur lang met een gebroken been op straat ge legen doordat de GG en GD met de weekeinden onvoldoende be zet zou zijn. Veertig minuten nadat het meisje door een auto was aangereden, ver leende de in de buurt wonende huisarts W. H. Karreman eerste hulp nadat een collega van hem dit had geweigerd omdat hij geen dienst had. Ook de agenten die van het onge luk proces-verbaal opmaakten, had den geen eerste hulp willen verlenen. De vader van het meisje is over de gang van zaken bijzonder ontstemd. Hij heeft zich onmiddellijk tot de wethouder van volksgezondheid, de heer A. P. Weeda, gewend. Indien diens bemiddeling niet tot een bevre digende oplossing leidt, is hij van plan een advocaat in de arm te ne- Het PvdA-raadslid J. P. Krabben dam beeft intussen schriftelijke vra gen aan B en W gesteld- auto's tegemoet kunnen worden ge- Weer een nadeel: Nederland krijgt evenals andere niet gedevalueerde landen scherpere Britse concurren tie in het buitenland te duchten. Daarbij hoort ook de dienstverlenen de sector: onze lucht- en scheep vaart. De tarieven van de LATA het internationaal overlegorgaan voor de burgeluchtvaart die geba seerd' zijn op het pond sterling en de dollar zullen, in voorgeschre ven spoedberaad nader onder de loep worden genomen. Op het gebied van onze deviezen voorraad is geen enkel nadeel van de devaluatie te duchten. Zoals dr. Holtrop, oud-directeur en dr. Zijl stra, tegenwoordig directeur van de Nederlandsche Bank verklaarden: Men heeft de bui ai jaren zien hangen en in verband hiermee was er bij de centrale bank geen enkel pond meer in huis. Ook drs. R. Zijlstra, voorzitter van de CBTB. meent, dat Nederland de zwaarste moeilijkheden op het gebied van zijn agrarische uitvoer naar Engeland zal krijgen. Voor die artike len, die binnen het ordende beleid van de EEG vallen, zal het probleem overigens weer veel eenvoudiger lig- gen. De heer Sidney van den Bergh, voorzitter van de Centrale Kamer van Handelsbevordering, ziet de moeilijkheden vooral toegespitst in de eerstkomende maanden. Daarna zal het effect naar verwachting al weer grotendeels ongedaan zijn ge maakt. Onzekerheid was er vandaag op alle buitenlandse beurzen en over het feit of nog meer landen het Engelse voorbeeld zullen volgen. Met de E.E.G.-landen besloot Nederland niet te devalueren. De met de deva luatie samenhangende maatregel in Engeland: de discontoverhoging van 6% op 8 procent is immers inter nationaal van invloed op het rente peil. De Britse discontoverhoging heeft tot doel kapitaal naar Engeland te doen terugstromen, wat Groot- Brittannië dan een sterkere positie kan doen innemen. Omdat dit voor een deel ten koste dreigt te gaan van de dollar hebben ook de VS de geld- tarieven iets verhoogd: hun disconto is vanaf heden geen 4 maar 4% pro- In het algemeen kan men over het effect hiervan zeggen dat het inter nationale streven om juist tot rente daling te komen hiermee voorlopig volledig ongedaan wordt gemaakt. Overigens is met name van Engelse zijde op den duur weer een verla ging van zijn uitzonderlijk hoge discontopeil te wachten. Een Nederlandse economische mis- is het afgelopen weekeinde in Guatemala gearriveerd voor een be zoek van drie weken aan Centraal Amerika. Het doel van de missie is de Nederlandse markten uit te breiden. Egypte herstelt betrekkingen met Engeland LONDEN Egypte en Engeland hebben besloten hun diplomatieke be trekking ente hervatten. Egypte verbrak de diplomatieke be trekkingen met Engeland in decem ber 1965 omdat het niet akkoord ging met de manier waarop Engeland de kwestie-Rhodesië behandelde. AMSTERDAM Tot hun verba zing zagen bewoners aan de Heren gracht in Amsterdam gisteren in een aan de gracht geparkeerde bestelauto iets bewegen. Omdat zij het niet ver trouwden waarschuwden zij de poli tie die twee flink uit de kluiten ge wassen leeuwen in de auto ontdekte. De onbeheerd achtergelaten auto werd naar het hoofdbureau overge bracht, waar de eigenaar zich later op de avond kwam melden. De leeu wen moesten in een nachtclub optre den. BEMANNING JOZINA TERUG OP SCHIPHOL (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De vrouwen lieten haar tranen de vrije loop. Kinderen werden in de armen gedrukt: even leek de situatie chaotisch, toen de be manning van de Jozina zater dagavond even na zes uur door familie werd verwelkomd in de ontvangstkamer van Schiphol. Alle opgekropte spanning van de laatste week, waarin het vonnis van tien jaar gevange nisstraf in Nigeria een onover komelijk zware klap leek te zijn, uitte zich in aangrijpende tonelen. Toch: hoezeer de familie ook onder de indruk was geweest, de zeven ge vangen genomen opvarenden van df coaster, die wegens het vervoeren van wapens in Lagos waren veroor deeld, waren dat allerminst. In het felle licht van tv-lampen verklaarde kapitein D. Plantinga; „we hebben er nooit aan getwijfeld, dat we spoedig weer vrij zouden zijn. Onze ambassadeur en de security ser vice hadden het ons al in het begin gezegd: jullie gaan weer gauw naar De opvarenden van de Jozina, die zaterdagavond nog onver wacht thuis kwamen, te midden van familie tijdens de perscon ferentie op Schiphol. huis. Het hele geval was één groot stuk comedie, een waarschuwing van de Nigeriaanse regering om te laten zien, dat men het vervoi pens ernstig neemt. We zullen ook nooit meer met wapens varen." Tevreden Volgens de kapitein betrof dit transport een lading van 11.000 Spaanse jachtgeweren. „Natuurlijk, we wisten, dat wij die aan boord hadden, we wisten ook dat er in Nige ria werd gevochten, maar dat het zo'n oorlog zou zijn, nee, dat hadden we nooit gedacht." Dat het vonnis van tien jaar niet ten uitvoer is gebracht (de bemanning heeft maar vier dagen in de gevange nis gezeten) vermoedt de kapitein te danken te hebben aan de uitstekende verhoudingen tussen Nederland en Ni geria én het werk van de Neder- (Van onze soc.-ccon. redactie) UTRECHT De algemene verga dering van het CNV heeft vanmorgen de heer J. Lanser met ruime meerder heid (92 van de 159 stemmen) ge kozen tot CNV-bestuurder en tot op volger van voorzitter J. van Eiber gen in 1969. Op drs. J. Boersma, door de Neder landse Christelijke bond van Over heidspersoneel kandidaat gesteld, werden 69 stemmen uitgebracht. Lanser was bij enkele kandidaatstel ling voorgedragen door de verbonds raad. De heer Lanser (41) werd geboren in Sliedrecht. Hij was werkzaam bij Machinefabriek De Klop in Slie drecht, op het b ureau van de Offi- cieren-fiskaal in Dordrecht en bij Lips brandkasten- en slotenfabrie- ken. Reeds achttien jaar is de heer Lanser bezoldigd bestuurder van de christelijke vakbeweging. De alge mene vergadering van de Christelijke ebdrijfsbond voor de metaal- en elek trotechnische industrie koos hem in 1963 als voorzitter, welke functie hij sinds 1965 uitoefent. Bij de aanvaarding van zijn func tie verklaarde de heer Lanser te hopen, dat de op drs. Boersma uit gebrachte stemmen niet gezien moe ten worden als tegen hem uitge bracht. Hij vond de beslissing geen eenvoudige zaak en rekende op het vertrouwen van iedereen. Voorzitter Van Eibergen zegde hem dit vertrouwen graag toe. Bij de kandidaatstelling is volledig vol gens de reglementen gehandeld. Het stellen van een tegenkandidaat mag niet worden aangemerkt als gebrek aan vertrouwen in de thans gekozen man, aldus de heer Van Eibergen. De commandant van het oorlogs schip dat de Jozina had aangehou den, kapitein Sorrow, had ook zoiets laten doorschemeren, volgens de heer Plantinga. „Het rood-wlt-blauw op het schip én het feit, dat er een vrouw aan boord was, heeft ons er van weerhouden uw schip in de grond te boren", had hij kapitein Plantinga onder een borreltje verteld. Over de verzorging in Lagos, is de hele bemanning dik tevreden, 's Mor gens brood met een eitje, 's middags aardappelen met groenten met een karbonaatje, 's avonds een rijstmaal- tijd". En omdat zij Hollanders waren, kregen zij om acht uur dan nog eens een kop koffie.".... De Nigerianen? „Goed volk! Zo kij ken ze zwart, maar zo lachen ze ook weer." Voor vervolg zie pag. 9 Driehonderd kilometer ten zuid westen van de Engelse kustplaats Penzance is gisteren een patrouille vliegtuig van de Britse luchtmacht in zee gestort. Een Brits fregat haalde twee overlevenden uit het water. De overige acht inzittenden zijn waarschijnlijk omgekomen. De devaluatie TNEVALUATIE moge een ver- schijnsel blijven waaraan nie mand ooit zal wennen. Want het is altijd een zaak met kwalijke k t- ten, een hard geneesmiddel dat l vendien niét een algeheel herstel en nog minder een blijvende ge zondheid van de zieke garandeert. Het is, houden wij nog even aan de medische termen vast, een ope ratie van ingrijpend karakter. In bijzondere zin laat ze bovendien de verwanten van de patiënt aller, minst onbewogen. De ouderen onder ons zullen r'/:h de devaluatie van de gulden in 1936 herinneren. Wat is toen niet, ten slotte tevergeefs, gestreden voor het handhaven van de gouden standaard. Toen mogelijk meer nog da thans werd geld gezien als een zaak van vertrouwen. Op vertrouwen komt het ook van daag aan. Dat in de Engelse situatie was sinds geruime tijd in ernstige mate gaan lijden. In meer dan één opzicht is men aan de overzijde van de Noordzee wereldvreemd geble. ken. Engeland is in de verkeerde zin van het woord een eiland ge bleven verouderd en eigenwijs, met onvoldoende aanpassing aan de eisen van de tijd. Zo trof Wilson de situatie reeds aan, en het is onbillijk haar geheel voor verantwoordelijkheid van zijn be wind te laten, al heeft dit aan fou ten uit het verleden stellig nieuwe toegevoegd. De devaluatie beoogt nu met een hard middel schoonschip te maken. Zij is echter duidelijk een eerste maatregel. De handen zullen er uit de mouwen moeten komen en het accent zal voor het Engelse volk voorshands weer meer op de plich ten, en minder op de rechten, moe ten vallen een toestand overigens die het historisch niet vreemdd is en waarin het dan bewijzen heeft ge leverd van zijn respectabel Incas seringsvermogen en van zijn taait doorzetten. Zal het daartoe ook ditmaal in staat zijn, dan zal dan na de onvermij delijk geworden devaluatie ook <|en onvermijdelijke verandering ln ge zindheid moeten volgen. Intussen voltrekt het leven der vol ken zich sinds lang internationaal. Ook Nederland zal van de Britse maatregelen zekere gevolgen onder, vinden. De lezer vindt ook daarover elders in onze krant van vandaag ge schreven. Men mag hopen, dat ook van deze gevolgen de kwalijke as pecten beperkt kunnen worden ge houden. G. J. Vunderink CNV-bestuurder (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Behalve de verkie zing van een toekomstige voorzitter van he CNV heeft de algemene ver gadering van het verbond vanmorgen ook een bestuurder gekozen als op volger van mr. T. J. den Hartog, die 1 januari het CNV gaat verlaten wegens aanvaarding van een functie bij de ziekenfondsfederatie VMZ. De algemene vergadering koos de heer G. J. Vunderink, algemeen se cretaris van Unitas, de Christelijke bond van werknemers in de textiel- en kledingindustrie. De heer Vun derink aanvaardde de functie. Tegen- kndidaat was drs. J. J. Overbeek. De heer Vunderink kreeg 140 stem men en de heer Overbeek 18.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1