TV R RADIO de stad en dokter Moore D*66: openheid en effectieve controle Ambt van burgemeester en hoofd van politie moet worden gescheiden E MAANDAG 20 NOVEMBER 1067 en Gouden plaat aan elf artiesten ROTTERDAM Phonogram kan donderdag 23 november aan maar liefst elf artisten een gouden plaat uitreiken voor het beréiken van 100.000 singles of 25.000 lp's. De bekroonden zijn: Wim Sonne- veld, voor zijn „Avondje met...". Ram- "sMtMut die fciiid- iK ï°°r zl'n -Sammy". Bou- Commentaar Alle begin is moeilijk en daarom moeten wij het de NTS, die zaterdag middag voor het eerst met kleurenca- mera's buiten stond, maar niet al te kwalijk nemen, dat de reportage van de aankomst van Sinterklaas in Me- dtmblik niet zo erg best was. Het programma werd wel afgewerkt, maar het „liep" niet. Het is boven dien jammer, dat men zo'n verrassen de intocht niet van tevoren kan repe- ren dan kon men wat fouten voor komen. Het geheel was meer een zwar te-Pietenshow dan de verschijning van een langverwachte kindervriend. Merwaardig was het, dat de regisseur de oude bisschop liet wachten op de burgemeester. Toen die aankwam, werd hij haastig door Mies Bouwman weggewerkt met de mededeling, dat hij nu weer „hard ging werken"... terwijl de heer Norbert met ambtske ten en al op non-actief de hele verto ning lang eenzaam tegen een muur bleef staan. Er werd weer met bij aankomst gegroet naar de camera: vergeet men dan steeds dat er miljoenen kinderen in eigen en ander land naar het scherm zitten te kijken? De regie zorgde wel voor mooie havenopnamen en aardige beelden nan dansende majorettes, maar de tuurlijkheid jes geeft en met kinderen praat was zoek. Misschien krijgen we dat te zien bij het kinderfeest op 5 decem ber en betoont men dan ook de be leefdheid aan Medemblik's eerste bur- ger, die hem toekomt. 's Avonds was een andere aan komst, die van de bemanning van de Jozina, kort voor journaalen actu aliteitenrubrieken. Tot onze opluch ting konden wij vernemen, dat de kapitein en zijn mannen zelf niet erg in zorgen hebben gezeten, omdat het voorpaginanieuws van harde straffen hun al als „show" was aangekondigd. „Achter het Nieuws" bedreef weer wat grappigheid voor de zaterdag avond, o.m. door een getekende KVP-Forsythe Sage, waar wij niet kapot van waren. Een kostelijk stukje televisie was het optreden van Dorus met Rotter damse kinderen. Het tweejarig kindje met de oorbellen dat zo on bekommerd haar Poesje mauw" zat te zingen, helemaal op haar ge mak en volhanrdend tegen alles in. wedijverde met de befaamde zusjes van Adamo. Zij zat bv Dorus als op moeders schoot en was alles om zich heeJl vergeten. Terecht liet de NTS het zondag nog een keer zien. We moeten hopen dat de VARA het eveneens herhaalt, want dit mag niemand missen. Zo iets levensechts zien tvij te weinig op de buis. Kruiswoord-puzzel zonder zwurt New York krijgt reuzen-Picasso (Van onze kunstredactie) NEW YORK Het Amerikaanse stadje Greenwich, krijgt binnenkort i een elf meter hoge en zestig ton we- i gende ..Buste van Svlvette", naar een ongeveer zestig centimeter hoog origi- neel dat Picasso in 1954 voltooide. De Noorse sierbetonspecialist Carl Nesjar. die al vaak voor de kunste naar werkte (o.a. ook in ons land) zal Congres over opbouw van jonge partij (Van onze parlementsredactie) HELMOND D'66 zal met behulp van steekproeven regel- voorbereiding van discussie op con gressen. worden ingesteld. Het hoogste controle- orgaan wordt de Algemene Leden Vergadering, die ncinic vuo ÖÖK ui uua 4CU1U; B»! - - - periodiek het beleid van bestuur en dTglg«nt"mtvOTen""HÏt m'êisTéik'opi's matig een groep van haar leden j (rartie^zal beoordelen. InJ»ijnsel_is wordt zo groot als de kop grote Egyptische sfinx. De advocaat en filantroop Allan D. Emil (69) zal het werk bekostigen en aan de universiteit van New York schenken. Aan een dergelijke beton vergroting van een picassowerkje is geruime tijd geleden ook in Rotterdam ge dacht, maar het ongelukkige plan (ver minking van het Kralingse Bos) ging om allerlei redenen gelukkig de ijskast in. Daar zal het wel blijven, want Rotterdam zit financieel niet op rozen en is misschien niet meer zo verlangend om andere grote steden na te apen. bepaald dat de ALV zich ook zal uitspreken over een minimum- pro gram wanneer D'66 zal onderhande len over deelname in een kabinet. Fractieleider mr. Van Mierlo had liever gezien dat men met een uitspraak over dit punt had gewacht in verband met de organisatorische vragen die dit besluit oproept. Hij verklaarde later nadrukkelijk in be ginsel geen bezwaar te hebben tegen Dit werd zaterdag besloten op het het minimumprogram. Het Landelijk de gelegenheid geven met bestuur en fractie overleg te plegen over actuele politieke en orga nisatorische zaken. Bovendien zullen van tijd tot tijd enquetes onder de leden gehouden wor den om opinies over diverse on derwerpen te peilen. dewijn de Groot en Lennaert Nijgh voor hun „Voor de overlevenden" en het produktieteam Annie M. G. Schmidt, Harry Bannink, Hetty Blok. Leen Jongewaard, Carla Lipp. Piet Hendriks en Dick Swidde voor hun twee langspelers van „Ja zuster, nee Met Wim lbo als gastheer zal Mies Bouman de gouden platen uitreiken in de Singer Concertzaal te Laren. in Hel mond. Ruim 400 leden waren in deze stad. waar op 1 december als gevolg van grenswijziging gemeenteraadsver kiezingen worden gehouden, bijeenge komen om de organisatorische op bouw van deze jonge partij te bespre- Openheid en radicale democratise ring waren de leidende begrippen op deze vergadering. Zo werd onder meer besloten dat alle ledenvergade ringen van D'66 open zullen zijn voor niet-leden. Niet-leden mogen ook meewerken aan de opstelling van con cept- programma's maar krijgen geen stemrecht. Eveneens zullen de politie ke werkgroepen voor niet-leden wor den opengesteld. Een voorstel om niet-leden ook te laten meewerken aan opstelling van kandidatenlijsten werd verworpen. Deze beslissingen moeten waarschijn lijk mede worden gezien tegen de achtergrond van het feit dat D'66 slechts 3700 leden telt. De Tweede Kamerfractie heeft zeven zetels. Tegen over 1 lid staan 99 D'66-kiezers, die geen lid zijn. merkte een spreker za terdag op. Voorts zullen een „geschillencom missie" en een rapportcommissie, ter Horizontaal: 1. plaats in Gelderl. - gesloten; 2. door twee deelbaar - Eu ropeaan; 3. scheik. element (afk.) - maand van het jaar - gekheid; 4. eer - vroeger; 5. welaan - snoepgoed; 6. sus loco (afk.) - voedsel - deel van een auto; 7. gelijk - Ierland; 8. meisjesnaam - plaats in Drente; 9. telwoord - meisjesnaam - bontjas. Verticaal: 1. plaats in Zeeland - muzieknoot; 2. op alle plaatsen - kreet; 3. myth, figuur - vis; 4. snede - verdieping; 5. enig - profeet; 6. waterketel (Z.N.) - neep; 7. stap - voorgeschreven kerkgebruik; 8. gek heid - muzieknoot - opstootje; 9. een zekere - rijschool(afk.) - Nederl. schrijver. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. bier - Trani; 2. odeur - oven; 3. eer - sameet; 4. radar - arre; 5. taël - on - del; 6. al - ale - roek; 7. Nede - Borne; 8. gei - Ee - Born; 9. eden - leges. Verticaal: 1. Boertange; 2. ideaal - eed; 3. Eerde - adië; 4. Rus - alleen; 5. tra - roebel: 6. roman - robe; 7. aver - do - rog; 8. Neer - eenre; 9 in Bij verkiesing van eerste burger (Van i onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Mocht het komen dat de burgemeesters worden gekozen, dan zal on getwijfeld het ambt van eerste burger en hoofd van de politie worden gescheiden". Prof. mr. P. J. Verdam, oud-minister van binnenlandse zaken, zei dit zaterdagmorgen in het Groot handelsgebouw tijdens een rayonvergadering van AR-ge- meentebestuurders uit de Rand stad en Midden-Nederland. „De benoemde burgemeester die wij kennen, heeft een functie die het eindpunt is van een carrière. Zou de functionaris worden gekozen dan zal dat een geheel ander ambt worden dan wij nu kennen. De feitelijke bestuursbevoegdheden zullen dan toe komen aan de gemeentesecretaris en stadsdirecteuren. Voor de gemeenten kan dit alleen nadelig zijn. Een uit vloeisel daarvan is dat de leiding van de politie zal toekomen aan een soort prefect. Het moeilijke punt van het kiezen van een burgemeester is dat de man aanvaardbaar moet zijn". Hoewel prof. Verdam tegenstander is van een gekozen burgemeester meende hij. dat wanneer de vraag naar deze nieuwe vorm van een eerste burger bij het publiek zal toe nemen het onontkoombaar zal zijn daartoe over te gaan. Overigens meende hij dat in dat geval toch geen sprake zal zijn van een directe verkiezing, daar de prak tijk zal zijn dat de gemeenteraad kan didaten zal stellen. „Waarom wordt eigenlijk bij het bestaande benoemingsbeleid van bur gemeesters de voordracht van de com missaris niet gepubliceerd. Bij de rechterlijke macht is dat immers ook gebruikelijk!" Met betrekking tot de openbare or de zei prof. Verdam dat gezag niet primair iets is dat gehandhaafd moet blijven, maar een systeem dat moet functioneren. „De regententijd is voorbij en van het vaderlijke van een burgemeester moeten we af en daarvoor in de plaats een manager hebben. Het verbod van demonstraties lijkt mij een gedachte die meer thuis hoort in het verleden. Toen zag was "jonger dan 30 jaar en 76 pet. Bestuur van D'66 zal zowel organisa torische als politieke bevoegdheden krijgen. Beide functies worden in een secretariaat verenigd. Beleidscontrole Veel aandacht werd besteed aan de beleidscontrole door de leden op de daden van bestuur en fractie. Naast de Algemene Leden Vergadering zal een nog nader te bepalen orgaan eens in de twee maanden een gesprek voe ren met de Kamerfractie. Naast de enquêtes, waar opiniepeilingen plaats zullen hebben is de controle via de steekproef, de zogenaamde sample, het belangrijkste. Regelmatig zal eén groep leden steekproefsgewijze bijeengebracht Deze „sample" zal met bestuur en fractie van gedachten wisselen over aktuele zaken. De beslissing om dit sample In te stellen werd met ap plaus begroet. Over de vraag of dit sample bindende opdrachten aan bestuur en fractie kan geven, staak ten de stemmen. Op een volgend con gres zal hierover nader worden beslist. Waarnemers merkten zater dag op dat het geven van een bin dend mandaat aan de fractie hen on juist voorkomt omdat volgens de Grondwet de Kamerleden zonder last of ruggespraak dienen te handelen. Besloten werd voorts dat D'66 een regionale opbouw zal krijgen. Verte genwoordigers van districten -en landelijke werkgroepen zullen regel matig met bestuur en fractie overleg plegen over aktuele zaken. Het bestuur van D"66 werd zater- I dag uitgebreid van 12 tot 21 man. De j voorzitter drs. G. Ringnalda trad af. j Als voorzitter werd mr. Van Looke- ren-Campagne voorgedragen. Het bestuur zal echter zelf uit zijn mid den een voorzitter kiezen. Bij de stemmingen werd gebruik gemaakt van een elektrische installa tie, waardoor na het indrukken van een knop door de leden onmid dellijk het percentage voor- en te genstemmers kan worden vastgesteld. Bij het controleren van de stemmachi- ne bleek dat 17 pet. van de aanwezi gen jonger was dan 25 jaar; 32 pet. Wim lbo in gesprek niet Jenneke, dochter van Jean-Lou\ °isaisse, die bijzonder veel op haar vader lijkt. Zij is ee ■an degenen, die zich de in 1927 overleden cabaretier nog goed ierinneren en vanavond in het KRO-programma aan hem ge- vijd (Ned. 2) daarover zullen praten Onder hen is ook Fie Carelsen. di suisse's drie echtgenoten was en nog altijd i terugdenkt. Jenny is een dochter uit sijn ee 'tveede VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VARA 7.07 uur (kerkelijke zendgemachtigden) Kenmerk, informatie. 8.20 uur quiz „Per seconde wijzer". 9.00 uur aflevering van de Forsythe Sage. 9.50 uur documentaire over zelfmoordprobleem. N'ed. 2 KRO 7.03 uur amusement uit Hollywood. 8.02 uur feuilleton „De verloofden". 8.50 uur programma over Pisuisse, onvergetelijke cabaretier. 9.40 uur Gamma, populair-wetenschappelijke infor- VANAVOND TE HOREN jonger dan 40 jaar. Emigratie van academici met (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG De emigratie van academici geeft in kwantitatief op zicht geen aanleiding tot ongerust heid. Mogelijk is er wel enig kwali teitsverlies. men demonstraties een pressiemiddel buiten de democra tie om. Het verbod werd toen inge voerd als een bescherming van de overheid. In de tijd van massacommunicatie wil men nu op een individuele wijze uitdrukking geven aan zijn gevoe- lens. Het argument dat communisten en fascisten van de demonstraties-rij- jlxLlX UoiUctJL dlul heid gebruik zullen maken speelt nu niet meer. Daarom zou ik de mel dingsplicht van demonstranten een kans willen geven. Terwille van de organisatie lijkt het me redelijk dat het gemeente bestuur wel een verbod kan uitvaardi gen in drukke straten daar dit tot ernstige vertragingen van het ver keer kan leiden. Tegenwoordig wordt veel over openheid ln de politiek gesproken. In tern bestaat die openheid er wel. zo als de verantwoording van B. en W. jegens de raad. We moeten ons ech ter realiseren dat als er over open heid wordt gesproken men bedoelt dat wat is gepubliceerd, zodat ook het publiek op de hoogte kan zijn", aldus prof. Verdam. Tijdens zijn lezing over het onder werp „dienen in de politiek" zei de heer H- M. Oldenhof dat de televisie vaak een ongeïnteresseerde indruk geeft van kamerleden. ,.De praktijk is echter dat zij binnenskamers in commissies een berg werk verzetten". Over de partijpolitiek zei hij: „Het succes van de partij gaat zeker niet boven alles. Steeds moet het belang van het volk voor ogen staan". Hü vei I NRV 8.05 tot 10.30 uur Scala Internationaal: over diverse uitingen van kunst over de ge hele wereld. 10.55 uur muzikaal portret van Bola Sete. 11.30 uur mini-magazine Radiorama. Hikei i II NCRV ROTTERDAM In tegenstelling tot hetgeen abusievelijk was vermeld in het programma voor het concert van 10 november, geeft het Rotter dams Philharmonisch Orkest zijn eerstvolgende vrijdagavondconcert (serie A) op 24 november. De data op de abonnementen zijn dus juist. Tot deze conclusie komt de „werk groep emigratie geleerden", die inge- j steld is door de Koninklijke Neder- j landse Academie van Wetenschappen en de Academische Raad. Het resul taat van de studie is aangeboden aan j minister Veringa. Het onderzoek betrof ingenieurs, medici en hoogleraren. Wat de Ne- i derlandse ingenieurs en medici be treft blijkt er over de jaren 1963 en 1964 slechts een betrekkelijk klein vertrekoverschot te zijn opgetreden. Voor de hoogleraren zelfs een klein vestigingsoverschot. Het kwalitatieve aspect kon de I werkgroep veel minder diepgaand onderzoeken. De onvolledige gege vens van universiteiten en hogescho len wijzen niet in de richting van een kwaliteitsverlies, de inlichtingen van particuliere instellingen en be drijven wel enigszins. Een van de conclusies van de werkgroep is dat de migratie waar schijnlijk gedeeltelijk op rekening geschoven mag worden van een sterk mobiele groep, die op korte termijn afwisselend in Nederland en het buitenland verblijft. 7.05 uur geestelijke liederen. 7.50 uur lichte muziek. 8.30 uur optreden van de violist Zino Francescatti (Walton en Beethoven). 10.40 uur avondoverdenking, daarna programma over Mozart. 11.30 uur gesprek met prof. dr. B. Siertsema over het gewicht van woorden. Sonneveld-show al 300 voorstellingen (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM Wim Sonneveld en Ina van Faassen geven dinsdag 21 november de driehonderdste voorstel ling van hun show. Na Heerlen, waai- het ensemble nu staat, volgen in de tournee nog seriebespelingen in Maastricht, Haarlem, Utrecht. Lei den, Hilversum, Nijmegen, Rotter dam (zes weken in het Luxor Thea ter) en Groningen. De Rotterdamse première is op 29 februari 1968. door Affutha Younff hed 108 Hij schrok op uit zijn gepeins toen hij Ted Barlow hoordi zeggen: „En een ander voordeel van de stedeling, meneei Whitall. is dat hij geen avondspreekuur heeft en een vat deze" hij stak zijn glas op „kan nemen, als hij daar zin in heeft." „Zeker een punt, als het iets voor je betekent En David dacht: Hij weet niet dat Ted grapjes maakt! „Maar om terug te keren tot waar wij het over hadden dokter" de pijp was weer in Whitalls hand, de stee priemde in Barlows richting „ik kan u zeggen dat over tien jaar de dingen zo veranderd zijn, dat ze totaal niet mee: op de huidige toestand lijken." David zei: „Denkt u?" Hij liep naar de kan met Martini Terwijl hij de glazen vulde, lachten de twee dames op he" bed naar hem alsof zij het prettig vonden even met he luisteren te pauzeren. J „Jullie beschouwen de zaak van jullie persoonlijk uit: Niet zo geïsoleerd als oudgedienden als dokter Ladd, of zeil dokter Moore. Jullie willen meer met elkaar samenwerka specialisten gebruiken. Er komt een polikliniek in Had l waar jullie allemaal terecht kunnen. Jullie kunna elkaar consulteren all je er zin in hebt. Over tien jaar is dii samenwerking er en hoef je minder alleen te beslissen." „Hoezo?" Het waakzame oor van David hoorde dat Bar lows stem strijdlustig klonk en hij geloofde een uiters conservatief dokter te horen. „Ér 's al iemand die zich met de geneeskunde bemoeit. Da is de regering, de staat en het bestuur." „Als u controle bedoelt die onze vrijheid beperkt, dan.. „Dat bedoel ik niet." De stem van Whitall klonk geprik keld. „Ik verbaas me over u." Lichtgeraakt vervolgde hij „Direct begint een van jullie al te praten over de .sluipendi socialisatie van de geneeskunde'." „Dat is het precies..." „Laat me alsjeblieft uitspreken." De krakende stem ver dween naar hogere regionen en de steel van de pijp door de lucht alsof hij kwaad moest afweren. „Neem nou dokter Ladd. Hij praktiseert nog op dezelfde manier als toei hij begon. Hij heeft dezelfde uitrusting en die draagt hi voornamelijk in zijn tas mee. Jullie hebben leren omgaat met een uitrusting voor onderzoek en behandeling, die jullit onmogelijk ineens over boord kunnen zetten als je alleei praktiseert. Jullie vormen dus een groep in de geest van he gezondheidscentrum, de polikliniek, en jullie leggen botje bi botje, de stad geeft liefdadigheidsdiners om aan geld te komen en jullie kopen een röntgenapparaat en verdere uit rusting. En dat is niet genoeg. Jullie zullen een instruments rium nodig hebben dat zo duur is, dat de kleine ziekenhui zen er niet meer voor kunnen zorgen een uitrusting dit ook specialisten nodig maakt om er mee om te gaan. Julli en ook jullie patiënten moeten meer en meer beroep doen op dergelijke mogelijkheden." „Ik heb nog nooit gehoord dat een patiënt niet krijgt wa hij nodig heeft." Dit zei Barlow, terwijl hij zijdelings naat David keek. David haalde licht zijn schouders op om aan t£ geven dat hij neutraal was. „Maar misschien moet hij kilo meters reizen en misschien zijn er financiële problemen. II wil maar zeggen dat de particulieren en de liefdadige instel lingen goed werk gedaan hebben, maar dat zij aan de ram van hun mogelijkheden zijn. De enige mogelijkheid om nod verder uit te breiden is met steun van de staat. En de staa |sc neemt al aanzienlijk deel. In de toekomst zal dat nog toene men. Dat bedoel ik met dat elke dokter al een partner heef in de staat." Barlow sprong op en wuifde met zijn armen, toen stopti hij zijn handen in zijn zakken als om zich te beheersen Emily stond bescheiden op en verdween naar de keuken. „Dat klinkt allemaal prachtig progressief, maar verdorij nog aan toe, geld betekent controle. Dat is altijd zo gewees! en zo zal het wel blijven. Als het merendeel van het gele voor de geneeskunde van de staat komt, dan worden d( doktoren een soort ambtenaren. Dat zei u, in feite. Maar i zei er niet bij dat er dan een groep bureaucraten ontstaaj die mij zal .gaan vertellen wat ik doen moet, en hoe ik he moet doen! En daar houd ik niet' van èn ik wil het niet ook Ik werk voor mijn patiënten." „Een groot percentage van uw patiënten zal u binnen tiei jaar door middel van een soort staatsverzekering betalen Dat is de loop der tijd, dokter, die kunt u niet tegenhouden U o, dank uw, mevrouw Barlow, dat ziet er verrukkelijk uit." Whitall keek naar het bord dat Emily hem voorhield, er toen zij zich omdraaide, zag David dat zij naar May knipoog- do de. Het verrukte hem. Maar Whitall was nog niet uitgesproj gv ken en als hij eenmaal op dreef was, duldde hij geen tegen spraak, niets kon hem tegenhouden, hij sprak zelfs met vol ex. le mond. Hij gebaarde met zijn vork, maakte prikkende be CJJ wegingen. Er was iets in deze bewegingen dat David herkende Dit moest een arme jongen geweest zijn met een eenzamj sv. droom om vooruit te komen in de wereld. Hij had er hard vv voor gewerkt en hij had veel bereikt, maar nog lang nie alles waarop hij gehoopt had. „Dat gebeurt ook in de research, dokter Barlow. De tijd ij voorbij dat de grootste medische ontdekkingen en vorderin- gen gemaakt werden door doktoren afzonderlijk, hoofdzaka lijk 's avonds en 's nachts, na een volledige dagtaak. Neen! Tl nou de Bunsense brander en de uitvindingen van Listefl Pasteur en heel wat anderen. Dit is bijzonder lekker, me- v\ vrouw Barlow." M (Wordt vervolgd) cs

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 10