WEER BOMMEN OP HANOI verdien met uw salaris Dak To na fel offensief veroverd 19RAIFFEISENBANK Goddelijke erkenning gezag opnemen in de Grondwet lant Levenslang geëist in massaproces VS weigeren Yvonne Paul weer visum Brand vergt miljoen van Broedergemeente Debray veroordeeld tot 30 jaar gevangenisstraf „Gibraltar blijft van Spanje" :mber i9f ZATERDAG 18 NOVEMBER 1967 r R ook SAIGON/WASHINGTON Amerikaanse jachtbommenwer pers hebben gisteren een vliegveld dichtbij het centrum van Hanoi aangevallen. De bommen en raketten kwamen behalve op het vliegveld ook terecht in de woonwijken van Hanoi, in hoofdzaak in de ambassadewijk. Een Indiase sergeant van de internationale controlecommissie werd gedood. Hoeveel Noord- vietnamezen werden gedood is niet bekend. Het Noordvietna- mese persbureau meldde dat zes Amerikaanse toestellen zijn neergehaald. Zuid-Vietnam heeft al bekendge maakt dat hij met Kerst en met Nieuwjaar een dag de wapens wil laten rusten en gedurende twee da gen tijdens het Chinese Nieuwjaar. De Amerikaanse militaire bevel hebbers voelen er niet voor, omdat de Vietcong naar hun mening heir- door ongehinderd voorraden zou kunnen aanvoeren. In Washington acht men het nie twaarschijnlijk dat de VS akkoord zullen gaan met bestandsperioden van drie dagen en langer. Amerikaanse infanteristen hebben na een fel offensief de strategische heuvel 1338 (zo genoemd naar de hoogte in meters) bij Dak To in het Zuidvietnamese centrale hoogland ver overd. Vanaf deze heuvel bestreken de Noordvietnamezen met hun geschut de Amerikaans-Vietnamese basis en het bijbehorende vliegveld in Dak To, welke de afgelapen dagen hevig beschoten zijn. De Amerikaanse ver liezen bij de strijd om deze heuvel zijn nog niet bekend, maar naar in Saigon is bekendgemaakt zouden in de afgelopen dagen 706 tegenstanders zijn gedood. Honderdvijftien Ameri kanen zouden het leven hebben verlo- De administratie van Van Wees en Weiss zit tot januari opeengepakt in de „kleine zaal", wij zouden zeggen: de kapel voor kleine godsdienstoefeningen. Graaf van Zinzendorf, stichter van de Hernhutters (buste tussen twee ramen) lijkt op dit ongewone tafereel welivillend neer te kijken. OVEN In Griekenland ATHENE In Athene heeft giste ren de aanklager in het proces tegen een groep van 31 mensen, die worden beschuldigd van pogingen om het mi litaire bewind omver te werpen, le venslang geëist tegen Konstantiinos Philinis. die de leider zou zijn tam de organisatie het Patriottisch front, waarvan ook de componist Mikis The- odorakis deel zou hebben uitgemaakt. „Ik wil niet de doodstraf vragen, hoewel hij het verdient, -omdat hij de openbare orde, de veiligheid en het leven van vele Grieken in gevaar heeft gebracht, aldus de aanklager Hij noemde Philinis „eën betaalde agent van een grote mogendheid, die opdrachten kreeg uit oostelijke lan- De vonnissen worden tijdens het weekeinde verwacht. Een van de be klaagden, een 50-jarige weduwe, ver klaarde tijdens de zitting dat zij door de veiligheidspolitie is gemarteld. Oranjereizen gelikwideerd GRONINGEN De Groningse ar rondissementsrechtbank heeft de In ternationale Toeristenorganisatie Oranjereizen te Valkenburg failliet verklaard. Haar verzoek om verlen ging van de surséance van betaling werd afgewezen. In de gistermiddag gehouden zit ting van de rechtbank zei bewind voerder mr. M. J. Heikens dat er geen uitzicht is om het bedrijf voort te zetten en dat likwidatie in het belang van de crediteuren is. In het afgelopen seizoen is nog eens gepro beerd het bedrijf voort te zetten maar het ging niet. Mr. J. Frey, optredend als raadsman van Oranjereizen, legde de rechtbank volmachten over van 38 schuldeisers, totaal omvattende 192.000, die ak koord gingen met uitstel van beta ling. Maar van de 480.000 die de 150 schuldeisers bij elkaar te vorde ren hebben maakte dit maar een klein deel uit. Het bracht dan ook geen wijziging ln het standpunt van de bewindvoer der. De rechtbank besliste conform. DEN HAAG Yvonne Paul begint aan haar zesde Schiphol-week. Haar herhaaDd verzoek om toelating tot de Verenigde Staten werd gisteravond opnieuw afgewezen. Yvonne vernam het slechte nieuws van een vertegenwoordiger van het Amerikaanse consulaat in Rotterdam, die naar Schiphol was gekomen om haar persoonlijk de afwijzing te over handigen. Hij was vergezeld van de heer 3. de Mul, directeur van Schip hol. Mejuffrouw Paul, die in New York secretaresse van het Nederlandse consulaat was, heeft na haar uitwij zing in april een aanvraag voor een hernieuwd verzoek tot toelating in de Verenigde Staten ingediend. Hoewel dit werd afgewezen slaagde zij er op of omstreeks 26 mei in op onwettige wijze Amerika binnen te komen zon- der in het bezit te zijn van een visum IlMIlUJIIliÉ of ander geldiB document Zij werd iiililuillllllillillHilllli aangehouden voor een onderzoek, waarna zij in oktober voor de tweede maal werd uitgewezen. De 38-jarige ex-secretaresse raakte gisteravond van het bericht volko men overstuur. Het duurde bijna twee uur voor zij haar emotie meester was. Toen nam zij opnieuw haar oude plaatsje op de bank in.... Nooddak boven ruines - (Van een onzer redacteuren) ZEIST Dit zijn de feiten, waar de Broedergemeente, na de grote brand die een deel van Tiaar historische huizencom plex verwoestte, mee rekening moet houden. Totale schade tus sen de vier en vijf miljoen. Hiervan zelf op tafel te leggen een half miljoen. Inkomsten derving via het Vasa textielcon- cern (Van Wees en Weiss N,V,, waarvan de- Broedergemeente alle aandelen bezit) een half miljoen. In totaal dus op te brengen een miljoen. De vele, zelfs grote bedragen die men heeft ontvangen na allerlei spon tane acties, onder meer van de Witte Ganzen, betekenen een eerste stap om dit enorme bedrag te delgen, maar meer ook niet. Vandaar dat men zich komende week gaat bera den op een grote landelijke actie want de 700 gemeenteleden inclusief kinderen, hoofdzakelijk eenvoudige mensen, kunnen dat bedrag nooit bij eenbrengen. Ds. H. Binz, de predikant in Zeist, is van mening dat het wel een jaar of vijf kan duren voor de herbouw van de verwoeste panden tot stand is genomen. Louter technisch gesproken is men pas najaar 1969 zover dat de plannen op papier gereed zijn. Conserveren De eerste zorg is en daar is men nu hard mee bezig datgene wat nu nog staat te stutten en voor de win ter te conserveren. Daartoe zal over de ruines heen een nooddak worden gebouwd, zodat de muren gevrij waard worden tegen water en vorst. Juist omdat het hier historische pan den betreft wordt de hert>ouw zo'n kostbare zaak. Het ziet er naar uit dat de afwikke ling van de financiën (van de verzeke ring en van Monumentenzorg) een langdurige zaak zal worden. Er is aan alle kanten beraad gaande Nog steeds weet men niet precies waar aan men straks toe zal zijn. Elders Het is zo goed als zeker dat de Van Wees en Weiss niet meer op het Broe derplein terug zullen keren. De behui zing in de historische panden staat een goed functioneren van dit moder ne bedrijf in de weg. Temeer, daar de -nieuwbouw van Van Wees en Weiss, achter het historische gedeelte ook is verwoest, is voor de ver plaatsing alle aanleiding. Zeist wil het bedrijf graag binnen zijn grenzen houden en heeft bouw terrein aangeboden. Op 40 perso neelsleden na werkt nu weer het vol tallige personeel van 260 man. Ongeveer 200 werknemers voorna melijk magazijnpersoneel gaat elke dag met bussen naar Amsterdam, waar men het filiaal aan N.Z. Voor burgwal tot noodmagazijn heeft inge richt. Van een collega kon naast dit pand nog andere ruimte worden ge huurd. zodat men ongeveer de helft van zijn opslagcapaciteit terug heeft De administratie zit verspreid in allerlei noodonderkomens op het Broederplein; de directie is in hotel Figi te bereiken. Het is een merk waardig gezichjt meisjes op tachotyp en allerlei andere mechanische admi- nistratie-apparatuur te zien werken in de zg. kleine zaal, die altijd ge bruikt wordt voor kleine religieuze bijeenkomsten. De boekhoudmachine ratelt vlak bij het kleine pijporgel erl dë telefo niste kan bij wijze van spreken met de ene hand haar noodcentrale en met de andere het klavier bespelen. Het is voor de woonsters in het zusterhuis een onge wone drukte. Dat is dan ons offer zeggen ze welgemoed. Alleen tussen twee en drie moet het zo stil moge lijk zijn, want dan rusten de dames. Anderhalf jaar Drie grote noodgebouwen worden op het terrein vlak bij het Slot gezet. Daar kan straks alles in. Van Wees en Weiss, streeft ernaar hier niet lan ger dan-aftderhalf Jaar gebruik van te maken, want dan is de termijn verstreken waarop de verzekering de kosten van indlirecte brandschade voor zijn rekening neemt. Tot nu toe is men er steeds in geslaagd de zaken normaal doorgang te doen vinden. Tekenend hiervoor was dat alle 40 vertegenwoordigers Van Wees en Weiss is de grootste in zijn branche, die van courante ma nufacturen de maandag na de brand in Zeist bijeenkwamen om hun collecties kinderkleding, die ternau wernood aan de vlammen waren ont rukt, in ontvangst te nemen om er mee op pad te gaan. Voor de nieuwbouw van Van Wees en Weiss is al een architect aange trokken. Het is de heer Leo Visser in Zeist. De gemeente Zeist is druk doende de bewoners van de verwoeste pan den aan een meer definitieve zelfstan dige huisvesting te helpen. Maar al len willen mettertijd weer graag op het terrein de Broedergemeente terug komen. Er zijn altijd lange wacht lijsten voor „het plein". 525.000 man In Washington zei president Johnson op een persconferentie dat generaal Westmoreland, de bevelheb ber in Vietnam, niet meer dan 525.000 man Amerikaanse troepen in Viet nam denkt nodig te hebben. Tot deze conclusie kwam generaal Westmore- land na uitvoerige besprekingen met de president over de situatie in Vlet- De president zei vooris te menen dat staking van de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam al leen niet voldoende is om de Noord vietnamezen tot onderhandelen te be wegen. Geduld De Amerikaanse president ging uit voerig in op de kritiek die op hem wordt geleverd. „Een president leert kritiek te verwachten en leert ermee te leven. Belangrijk voor een man op deze post is te zoeken naar de juiste antwoorden", aldus Johnson. Eens te meer vroeg Johnson de Amerikanen geduld te oefenen en zei dat een guerrilla bevechten een lang durige geschiedenis is. „Amerikanen willen altijd of dat nu een oorlog, een verkiezing of een voetbal wedstrijd is een snelle uitslag", zei hij. - .Johnson gaf tenslotte te kennen dat de VS een nieuwe poging zullen doen om de Verenigde Naties te verzoeken naar een oplossing voor Vietnam te zoeken. Donderdag nam de Se naatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen een ontwerp-resolutie met dat doei aan. Bestand De Vietcong, de militaire organi satie van het Zuidvietnamese bevrij- dingsfrrnt, heeft vanmorgen een staakt-het-vuren aangekondigd van drie dagen zowel tijdens Kerstmis als Nieuwjaar en van zeven dagen ter gelegenheid van het Chinese Nieuwjaar in februari. Het Kerstbestand gaat in op 23 december en geldt tot 26 december. Dan wordt het vuren gestaakt van 29 december tot en met 1 januari. Het TET-bestand loopt van 26 ja nuari tot 2 februari. President Ngoejen Van Thieu van Commerciële activiteiten in een merkwaardig decor: het pijp orgel van de „kleine zaal" der Broedergemeente. Lord Snowdon in Wales verwelkomd met explosie CARDIFF In de Tempel van de Vrede te Cardiff is gisteren een bom ontploft enkele uren voordat lord Snowdon met functionarissen van Wales besprekingen zou hebben over de installatie van prins Charles als prins van Wales over anderhalf jaar. Door de explosie werden enige deu ren van het gebouw vernield. De plannen van deze installatie hebben de ergernis gewekt van natio nalisten in Wales, die ijveren voor zelfbestuur van het land. Toen lord. Snowdon, zwager van koningin Eliza beth, arriveerde trof hij betogers aan die opschriften droegen als; „Wales betaalt 2.500.000 pond sterling voor een Engelse prins" en .Republiek, geen koningschap". Lord Snowdon werd uitgejouwd. Nadat hij het ge bouw betreden had deden zich scher mutselingen voor, waarbij acht perso nen werden gearresteerd. Wat ook de ergernis van de nationa listen in Wales heeft opgewekt is de bekendmaking, dat prins Charles een tijdlang aan de universiteit van Wa les zal studeren voor zijn investituur in 1969. Men vindt het niet juist, dat hij is toegelaten zonder dat hij de academische „horden" heeft „geno men" die voorafgaan aan de toelating van iedere andere student. té Ji I -Ji d ié I Groningen niet naar de stembus DEN HAAG Minister Beernink voelt er vooralsnog weinig voor dat verkiezingen worden gehouden in de gemeente Groningen nadat de grens wijzigingen tot stand zijn gekomen. Hij antwoordt dit op vragen van het Tweede-Kamerlid P. Jongeling (gpv). Het wetsontwerp tot opheffing van de gemeenten Noorddijk en Hoogkerk ligt thans bij de Eerste Kamer; de Tweede- Kamer heeft het ontwerp al aanvaard. Als er verkiezingen moeten worden gehouden zal de procedure tot gevolg hebben dat de wijziging van de wet niet vóór 1969 kan ingaan, al dus de minister. NEW YORK De algemene verga dering van de Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen waarin de Veiligheidsraad wordt aanbevolen sancties tegen Portugal te gelasten om dat land te gelasten zijn Afri kaanse gebieden onafhankelijkheid te verlenen. laat het overschrijven naar een kosteloze en 3j% rentedragende prive-rekening bij de Raiffelsenbank. Vraag folders of mondeling advies. spaarbank en alle bankzaken Wegens guerilla-activiteiten CAMIRI Een Boliviaanse krijgsraad heeft gisteren de Franse journalist Regis Debray (27) veroordeeld tot dertig jaar gevangenisstraf wegens daad werkelijke steun aan commu- nistisch-gezinde guerrilla-strij ders, moord en gewapende roof. Debray hoorde zijn vonnis zonder zichtbare emotie aan. „Ik wil wel voor mijn denkbeelden worden ver oordeeld maar niet voor gewone delic ten die ik niet heb gedaan", zo zei de Fransman. Met hem stond terecht de Argentijnse kunstenaar Ciro Bustos. Deze werd voor hetzelfde feit veroor deeld tot twintig jaar gevangenis straf. Vier Bolivianen die eveneens terechtstonden werden vrijgesproken. Regis Debray, zoon van rijke ouders, heeft er nimmer een geheim van ge maakt dat hij als intellectueel revolu tionair de zaak van de revolutionai ren een warm hart toedraagt. Zijn eerste contact met hen dateert uit 1961 toen hij als student voor het eerst op Cuba was. Hij ontmoette daar Castro met wie hij gesprekken voerde over de theorie van de revolu tie. Debray zal zijn straf moeten uitzit ten in een klein militair fort op de grens van Bolivia en Paraguay. De bewaking zou door militairen van bei de landen worden verzorgd. De advocaten van Debray en Bustos hebben meegedeeld dat zij van plan zijn beroep aan te tekenen. De vader van de veroordeelde GEN.FRANCO Advies van Protestantse Unie DEN HAAG Een belijdenis waarin God als bron van alle ge zag wordt erkend mag als inlei dend artikel op de Grondwet niet achterwege blijven uit vrees onverdraagzaam te zijn en verdeeldheid te zaaien. Op dit standpunt stelt zich het hoofdbestuur van de Protes tantse Unie. De Protestantse Unie., het Gerefor meerd Politiek Verbond, het Huma nistisch Verbond en de Hoge Raad van Adel hebben in verband met de komende herziening van de Grond wet een aantal adviezen ingediend die binnenkort in de Staatscourant zullen worden gepubliceerd. Het inleidend artikel dat de PU opgenomen zou willen zien luidt als „In dankbare gehoorzaamheid aan het in de Bijbel geschonken Woord van God erkent het Koninkrijk der Nederlanden deze God als bron van alle gezag, recht en democratische vrijheden." Opneming van dit artikel dient naar het oordeel van de PU gepaard te gaan met een oproep aan de ker ken om een vertegenwoordigend or gaan te vormen dat de overheid bijstaat in haar taak. „Alleen in een voortdurend biddende samenwerking zullen de kerken, regering en parle ment kunnen voorlichten uit het Woord van God," aldus het advies van de PU. Het Gereformeerd Politiek Ver bond heeft een voorlopig antwoord gegeven. Daarin wordt onder meer gezegd dat, wil de interesse voor de Grondwet terugkeren, de gewijzigde Grondwet een nieuwe bedding zal moeten aanwijzen voor de ontwikke ling van de volksgeest. Het GPV stelt ook dat aan de pu bliekrechtelijke bevoegdheden van de schappen de grondwettelijke basis moet worden ontnomen. Het Humanistisch Verbond pleit voor verruiming van de grondrechten dat niet alleen ieder het recht heeft zijn godsdienstige overtuiging vrij te belijden, maar ook het recht heeft op een vrij belijden van zijn levensover tuiging. De omschrijving van de de monstratievrijheid zou als een van de grondrechten in de Grondwet moeten worden opgenomen. De Hoge Raad van Adel maakt be zwaar tegen een eventuele schrap ping van het Md waarin wordt be paald dat de Koning adeldom ver leent. De bevoegdheid adeldom te verle nen ziet de Hoge Raad als een nor maal aspect van de koninklijke waar digheid. Schrapping zou kunnen bij dragen tot vermindering van hei ko ninklijk aanzien. STIPHOUT De heer M. Giebels, gemeentebode van Stiphout, is vrij dagavond toen hij met een tas met duizend gulden aai) geïnde huren van gemeentewoningen naar huis wandel de, neergeslagen en met zware' ver wondingen naar het ziekenhuis in Hel mond gebracht. De aanvaller sloeg op de vlucht maar kreeg de tas niet te pakken. De rijkspolitie zoekt met speurhonden naar de dader. Fransman, de bekende Parijse advo caat Georges Debray, heeft het vonnis onjuisit en een schending van de Boli viaanse grondwet genoemd. Hij achtte Regis' schuld wat de aanklacht inza ke moord en roof aangaat niet bewe zen. Regis' moeder zei dat ze haar zoon. tijdens het proces zeer bewon derd had en trots was op zijn moed en waardigheid. MADRID —Het Spaanse staats hoofd Franco heeft gisteren bij de opening van het nieuw geko zen parlement nogmaals bena drukt dat Gibral tar tot Spanje behoort. Het is de taak van elke bewinds man en elke bur ger van dit land, te zorgen dat het aan het vader land wordt terug gegeven. Onderhandelingen over de toekomst van Gibraltar zijn „geen gevecht tussen twee landen (Spanje en Engeland) waarin winnaars en verliezers voorkomen, maar een ver plicht feit van onze tijd, waarvan de oplossing beide landen ten goede zal komen", aldus Franco; De 74-jarige Franco viel vervol gens de studenten en arbeiders aan die tegen zijn bewind demonstre ren. „De regering zal geen enkele concessie doen aan volksophitsing en wanordê*', zo zei hij. H(j viel ook uit tegen de vooruitstrevende rooms-katholieken die studenten en arbeiders steunen. Hij beschuldigde hen ervan de heiligheid van bepaalde teksten te hebben geschonden door ze te ver draaien tot handleiding voor politie ke actie. Na nogmaals te hebben benadrukt dat in Spanje geen politieke party- en zullen worden toegelaten zei Franco niet van plan te zijn de macht over te dragen. Directeur betaalde 184.000 te weinig belasting ASSEN De officier van justitie bii dc rechtbank te Assen, mr. G J. van Oldenbcek, heeft gistermorgen te gen dc zich doctorandes noemende J. A. (56) uit Utrecht, ex-directeur van de aanstekerfabriek Poppell N.V. te Assen, gevangenisstraf geëist van een Jaar :es maanden met aftrek van voor arrest. A. zou zich schuldig hebben gemaakt aan belastingfraude, aan verduistering van grote sommen geld ten nadele van de N.V. van Poppell en valsheid in ge schrifte. A. heeft in de periode 1963-1965 voor een bedrag van 184.000 te weinig aan inkomstenbelasting betaald. Verder zijn hem diverse verduisteringen ten nadele van de N.V. yan Poppell ten laste ge legd. A. heeft vier maanden in voorarrest doorgebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7