KERKEN IN BIRMA NU ZELF ACTIEF Prof. P. J. Bouman gaat schrijven Een noord voor vandaag Personele ethiek niet voldoende is Thant doet Tempel breekpunt van beroep op jocJen en christenen alle partijen Radio -Bloemendaal ge reo rga n iseerd Vormingswerk bedreigd GRATIS ZWARE REEP i. >H- t „Ons onderwijs loopt achter" ZATERDAG 18 NOVEMBER 1967 De Here Jezus is moe. En dan komen ook nog allerlei moeders met kinderen, om Hem te vragen hen te zegenen. De discipelen zijn het daar helemaal niet mee eens. Ze willen ze wegsturen. De Heer heeft wel belangrijker dingen aan Zijn hoofd. Hebben ze de woorden van de Heiland dan helemaal niet begrepen? Zei de Heer niet dat wie de eerste wil zijnde allerlaatste moet worden? In het Koninkrijk Gods gaat het er niet om of we goed de baas kunnen spelen, maar of we goed kunnen dienen. Sprak de Heer niet even later (in Marcus 9 42) over: Wie één van deze kleinen, die geloven, tot zonde verleidt Christus heeft altijd tijd voor de jongste, de kleinste, de armste, de zwakste. Marcus gebruikt een merkwaardig woord. De moeders vragen de Heer niet hun kinderen te zegenen, maar: ..dat Hij ze zou aanraken". De moeders willen dat ze even de hand voelen van de eeuwigheid, even aangeraakt worden door God. even heel dicht bij het beloofde Koninkrijk zullen zijn. Maar Jezus doet veel meer: „Hij omarmde hen en hun de handen opleggende, zegende Hij ze." De kinderen hadden niet alleen zijn aanraking gevoeld, zij gingen heen onder de blij vende zorg, de zegen van de Heer. We lezen vandaag: Prediker 1 19. We lezen morgen: Prediker 1 1018. Zendelingen nu een jaar weg Grote interesse voor bijbelstudie (Van onze kerkredactie RANGOON De christelijke kerken van Birma zijn niet als een kaartenhuis in elkaar gestort, toen de zendelingen ander half jaar geleden het land moesten verlaten. Het aantal theolo gische studenten is toegenomen met 15 procent en in de eerste helft van dit jaar werden meer bijbels en bijbelgedeelten ver spreid dan ooit. Dr. II. M. Kuitert aanvaardt ambt (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM De sociale ethiek draagt stenen bij om de sociale, maatschappelijke en zo nodig ook de politieke structu ren te herzien. Dit zei gistermid dag prof. dr. H. M. Kuitert toen hij zijn hoogleraarsambt aan vaardde aan de Vrije Universi teit te Amsterdam. Hij gaat ethiek en de inleiding in de dog matiek doceren. Prof. Kuitert gebruikte het volgen de voorbeeld: Als de economische or de de ontwikkelingshulp in de weg staat moeten we van die orde af. Daarvoor zijn mensen nodig met ge loof, fantasie, liefde en uithou dingsvermogen. Prof. Kuitert. die promoveerde op een studie over de „Mensvormigheid Gods" en onlangs een boek publiceer- Hij is geplaatst in een historisch be paalde situatie; hij sticht instituten, maar die op hun beurt beïnvloeden hem weer. Zijn zij van God of van Satan? Aan die vraag komt de perso nele ethiek niet toe. Ook de ethiek moet de wereld iets te zeggen hebben, die moet zich ook bezig houden met de structuren van de samenleving. Die samenleving ver andert. maar aJs we ons niet op deze problemen bezinnen, binden onze ge dragsregels ons aan structuren die op gelost zijn of een ander karakter ge kregen hebben. Gehoorzaamheid Daarom moet er naast een persone le ethiek ook een sociale ethiek zijn die zich bezint op die structuren en die ze zo nodig verandert, opdat die instituten en structuren weer hun dienst vervullen. Daarom is het geen bijbaantje voor christenen als ze zich in sociaal en politiek opzicht engage ren. Dat is een vorm van gehoorzaam heid aan Christus. Na de oratie volgde een geanimeer de receptie, waar we niet alleen hoog leraren van de Vrije Universiteit en uit Kampen zagen, maar ook prof. dr. Van Niftrik van de Universiteit van Amsterdam en de rooms-katholieke hoogleraar prof. mag. J. Groot en de hervormde predikant uit Utrecht, ds. M. Groenenberg en vele anderen. Dit ontdekte de Amerikaanse zende ling Addison J. Eastman, die elf jaar lang tot 1958 in dat land heeft ge werkt. Hij is nu directeur van het Aziatisch bureau van de Ameri kaanse Nationale Raad van Kerken. Op doorreis mocht hij 24 uur in de hoofdstad Rangoon verblijven. Langere doorreisvisa verstrekt de Birmaanse regering niet, en als zende ling kon hij geen toeristenvisum krij gen. Maar uit het gehele land kwa men kerkelijke leiders hem opzoeken. Van zijn bezoek brengt hij verslag uit in het Amerikaanse zendingsblad World Vision Magazine. In 1962 nam het revolutionaire re gime van generaal Ne Win de macht over. Onmiddellijk werd het besluit van een vorige regering herroepen, dat het boeddhisme verhief tot staatsgodsdienst. school tot Eastman: „Uileindelijk zijn we dankbaar dat wij deze financiële lasten niet meer behoeven te dragen. Bovendien zijn de christelijke leiders nu over het gehele land verspreid en beter in staat om van hun geloof te getuigen." De Birmaanse christenen zijn zelf actiever geworden, sedert de zendelin gen moesten vertrekken. In de eerste zes maanden van dit jaar werden twintig procent meer bijbels en bijbel gedeelten verspreid dan in dezelfde periode vorig jaar. De belangstelling voor de bijbel en voor bijbelstudie neemt toe. Een bii- belcorrespondentiecursus bereikt 10.000 mensen, waarvan de meesten niet tot een christelijke kerk beho- braohten de Naga's daar nog mensen offers. Het is de Birmaanse kerk niet meer toegestaan zendelingen te sturen naar Thailand. Ze hebben daarom nu ook zendelingen uitgezon den naar de Jahoes, de Was, de Pa- daoengs en de Tsjings in eigen land. Theologische studenten en leden van jeugdverenigingen hebben „evangelisatie-teams" gevormd. Zij (rekken er in hun vakanties op uit om in de ver weg gelegen dorpen. waar kleine gemeenten bestaan, te gaan evangeliseren. Kwestie-Cyprus Oratie prof. Klijn Pagodes Birma is vaak beschreven als het land van de pagodes, omdat het boeddhisme er een zeer grote invloed hpeft. Slechts 2,5 procent van de be volking van 23 miljoen inwoners be hoort tot een christelijke kerk Anderhalf jaar geleden eiste de re gering dat a'le zendelingen het land moesten verlaten. In het bijzonder werden door deze maatregel de zen dingsorganisaties getroffen van de Amerikaanse baptisten, de Ameri- kaanse en Britse anglicanen, de Ame- rikaanse en Britse methodisten en de jf.J, r CTlTllfl gS! zevende-dagsadventisten. Ook alle r.k. missionarissen moesten vertrek ken. Hel zendingswerk in Birma be gon 154 jaar geleden met de Ameri kaanse baptist Adoniram Judson. de eerste Amerikaanse zendeling in Zending Nu de zendelingen weg zijn hebben de kerken meer verantwoordelijkheid op zich genomen voor zending in ei gen land. De Baptistenunie in het gebied van de Karen heeft alleen naar de Naga-heuvel reeds tien zen delingen uitgezonden. Een van hen deelde mede dat hij in een geheel nieuw gebied in de afeelooen maan den 102 mensen gedoopt heeft- Hpt Naga-gebied is bijzonder geïso leerd. Nog maar 13 jaar geleden Actiever Toen enkele jaren geleden de zie kenhuizen en scholen genationa liseerd werden, dachten de Bir maanse kerken dat zij die klap niet te boven zouden komen. Nu zei het hoofd van een vroegere christe'ijke Meer inspraak radiogemeente de over de radicale theologie afgelopen jaren. „De realiteit van het geloof", sprak nu over de ethiek die in deze radicale theologie naar voren komt. Hoewel de Reformatie heel anders dacht en ook Abraham Kuyper. con centreerde de ethiek zich sinds de vorige eeuw op het persoonlijk leven. Prof. Kuitert sprak van een „persone le ethiek". Ook de ethiek van de existentie-theologie van Bultmann, Gogarten, Fuchs en Ebeling kan zo omschreven worden. De ethiek be perkt zich bij hen en bij de pië tistisch ingestelde orthodoxe christe nen sterk tot het gedrag van de indi viduele christenen Heerschappij De gereformeerde theologie heelt echter sterke nadruk gelegd op de heerschappij van Christus. Naar de mening van prof. Kuitert is dc pols stok van dc personele ethiek te kort om de overkant tr halen van deze heerschappij in een geseculariseerde wereld. Als de ethiek alleen maar te maken heeft met het persoonlijk gedrag van de christen, waar is de wereld dan? Reumatische pijnen TOG AL HELPT Griep TOGAL HEL PI Migraine TOGAL HELP 1 Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT HET tt EEK IX El l«ll> Zürlch Ger.ève (Van onze kerkredactie) BLOEMENDAAL De reor ganisatie van het radio-even- gelisatiewerk van ds. G. Toorn vliet is, op papier althans, rond. Met ingang van het nieuwe jaar wordt gestart in de nieuwe op zet. Daarbij zullen de vrien den/luisteraars een werkelijk aandeel hebben. Er komt een „raad voor het radio pastoraat". die de ambtelijke verant woordelijkheid zal dragen. Ter behar tiging van het financieel-organisa- torische wordt de stichting Kerk zon der Grenzen opgericht. 1 De raad voor het radiopastoraat gaat fungeren als de ..wijkkerkeraad voor het radiowerk. Aan enkele gere formeerde kerken zal worden ge vraagd. twee ouderlingen en een dia ken te benoemen. B:-i voorkeur moe ten dit leden van de radiogemeente ziin. Deze ouderlingen en diakenen uit onderscheiden plaatsen gaan on der leiding van ds. Toornvliet de pastorale taak vervullen. De/.e raad draagt de ambtelijke ver- antvvoordelijkheid voor de uit te zen- I den kerkdiensten en samenkomsten, i voor doop. belijdenis doen. huwe- I lijksbevestiging en dergelijke en Nes Ammim vraagt meer mensen ROTTERDAM De christelijke ne derzetting Nes Ammim in Galilea ont wikkelt zich gestadig en heeft daar door meer mensen nodig. Er is onder meer behoefte aan een tw- ede arts een landbouwer-traeto- rist en een rozenkweker. Ook kan men tiideijke kibboetswerkers, die ze'f hun reis verzorgen, goed gebrui- zich De rozenexport ontwikkelt goed. Dit wijst er op. dat een le venskrachtige nederzetting mogelijk is. Dezer dagen heeft de Rotterdamse zakenman G. Polet zich met zijn ge zin als bedrijfsleider gevestigd. Wie belangstelling heeft voor de genoemde vacatures of voor Nes Am- niim in het algemeen kan inlichtin- ?eii krijgen bij het bureau Njordsin- gel 11. Rotterdam (tel. 010 - 241661, na 19.00 uur 070 - 555961). staat ds. Toornvliet bij in de bearbei ding van de contacten. Op zijn beurt benoemt deze raad weer „raadsleden", die met de raad samenwerken, om zo'n veel omvat- tende taak enigermate te kunnen ver vullen. Voor de financiën, de publiciteit, j de programmering der uitzendingen en de zaken van het radiobureau komt een stichting, di^ statutair ge bonden is aan de particuliere synode van Noord-Holland. Maar het is de I bedoeling, ook niet-gereformeerden in te schakelen, zowel in het stich- j tingsbestuur, als in de werkcommis- j sies. Bij deze regeling Is primair beoogd een zo ruim en vrij mogelijke ontwik keling van het werk. zoals dat door ds. Toornvliet door middel van radio diensten. spreekbeurten, cursussen, gespreksgroepen en persoonlijke be zoeken wordt verricht. Zieken Naast zijn werk en geheel los daar van behoudt de eigenaresse van ra- dio-Bloemendaal. de gereformeerde kerk daar. haar eigen radiowerk (diensten om half tien en vier uur. vooral gericht op zieken en bejaar den). Vanaf 1 januari zullen beide groe pen luisteraars naar deze zender een eigen orgaan ontvangen, afgestemd op de bijzondere behoeften van elke groep. „Kerk zonder grenzen" blijft de naam van het blad van ds.Toorn vliet. De kerkeraad van Bloemendaal gaat het contact met ..zijn" luiste raars onderhouden door het blad „Ra- dio-Kerk-Bloemendaal". KERK BLOEIT IN IJSLAND REYKJAVÏIK Het kerkelijk lo ven in IJsland maakt een bijzondere bloei door. Sinds I960 is het bezoek aan de kerkdiensten met twaalf pro cent toegenomen. Het aantal avondmaalgangers steeg met vijftig procent en het bezoek aan de kinderkerk met niet minder dan zestig procent. HELVOIRT Met het verdwijnen van een overspannen arbeidsmarktsi tuatie is ook de wil van vele werkge vers verdwenen, om jongeren in de gelegenheid te stellen aan het vor mingswerk deel te nemen. Deelneming aan het vormingswerk, in een tijd van betrekkelijke wel vaart als een belangrijk wervingsar gument gebruikt, is nu in de meeste gebieden van bet land In de mist opgelost. Da', zei de heer W. J. Per,rungs, landelijk directeur van de „levens scholen" (rooms-katholieke vor mingsinstituten voor werkende jon gens). op een driedaagse bijeenkomst van directeuren van deze scholen. Het aantal dee'nemers aan het le vensschoolwerk bedroeg in oktober 7700. dat i« 1500 minder dan het jaar daarvoor. De door binnen- en bui tenstaanders verkondigde mening, dat het vormingswerk niet meer uit de samenleving viel weg te denken, is plotseling verbleekt, aldus de heer Pennings. Zelfs de overheid laat in de meeste gevallen verstek gaan. wanneer ze wordt benaderd om haar jeugdig personeel in de gelegenheid te stellen aan het vormingswerk deel te nemen. De heer Pennings vond een partiële vormingsplicht noodzakelijk (één dag per week voor alle werkende jonge ren beneden de 18 jaar). NEW YORK VN-secretaris-gene- raal Oe Thant heeft een dringend beroep gedaan op alle partijen een herhaling te voorkomen van de «zin loze en betreurenswaardige inciden ten" die zidh deze week op Cyprus hebben voorgedaan. Gevechten als in Ayios Theod.oros hebben alleen maar een averechtse uitwerking op de at mosfeer die de laatste aanzienlijk was verbeterd, aldus Thant. In een rapport aan de Veilig heidsraad schrijft Thant dat de veilig heid van het VN-personeel op Cyp rus in gevaar is gebracht. Velen van hen werden woensdag door de Cy prische Nationale Garde aangevallen. Niemand liep evenwel verwondingen op. De Turkse minister van buiten landse zaken heeft de ambassadeur van Griekenland erop gewezen dat de houding van zijn regering de laatste tijd systematisch spanningen in de betrekkingen tussen hun landen oproept. Het Turkse parlement gaf de rege ring gisteravond volledige volmacht troepen' te sturen naar het buiten land, Griekenland inbegrepen, wan neer zich op Cyprus nog meer inci denten zouden voordoen. De regering kreeg in 1964 al toestemming zonodig troepen naar Cyprus te sturen. Het besluit van gisteren is een uitbrei ding van deze volmacht. Bij Kokkina in het noordwesten van het eiland hebben Griekse en Turkse Cyprioten gisteravond een vuurgevecht geleverd dat enige uren heeft geduurd. Er is geen melding gemaakt van doden of gewonden. NED. HERV. KERK Beroepen le N O. Polder wijkgem Lutleigeest-Kraggenburg: K. Schaap le Tange Alteveer. Bedankt voor Dordrecht wijkgem. 2: vac. A. L. v. d. Smit): A Noordegraaf te Oldebroek; voor Twello (vac. J. B. Cats): J. C. Plaat te Well en Ammer- zoden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Mijdrecht: G. Schipaan- boord te Apeldoorn. Bedankt voor Oostkapelle: L. Huis- te Vlaardingen. (Van onze kerkredactie) GRONINGEN Gistermid dag heeft prof. dr. A. F. J. Klijn zijn ambt aanvaard als ge woon hoogleraar in de oud christelijke letterkunde en de uitlegging van het Nieuwe Tes tament aan de rijksuniversiteit. Zijn oratie was getitelden in drie dagen weer opbouwen". Prof. Klijn noemde het merkwaar dig. dat Jezus uit de joodse ge meenschap werd gestoten, omdat het joodse leven in zijn tijd een bonte wereld was. waarin allerlei groepen met gelijksoortige en tegengestelde meningen voorkwamen. Uit de evangeliën is af te leiden, dat bij de veroordeling van Jezus zijn aankondiging van de afbraak en de wederopbouw van de tempel doorslaggevend is geweest. De opperpriesters wilden voor alles de rust rondom de tempel bewaren om zo relletjes en daaruit voortvloei ende acties van de Romeinse bezetter te voorkomen. Als Hij dan ook over een afbraak en een wederopbouw van de tempel spreekt, raakt hij in conflict met de priesters. ZUIVEREN Afbraak en wederopbouw van de tempel vormden een ideaal, dat bij vele joden leefde. In een later sta dium krijgen die joden, die dc tempel met de wapens wilden zuiveren, steeds meer inv'oed. Ook hun verlan gens gingen uit naar een nieuwe tem pel. De middelen, die deze militante jo den wilden gebruiken, waren echter niet in overéenstemming met de op vattingen van de pas ontstane christe lijke gemeenschap in Jeruzalem. Zo kwam er een conflict en de christe nen werden als verraders beschouwd. In het jaar 70 werd de tempel ver woest. Ondanks de intense betrokken heid van joden en christenen op deze tempel is toch het joden- en christendom blijven bestaan. Dit was mogelijk, omdat de christenen de ver vulling van een nieuwe tempel gin gen zien in de christelijke gemeente. De joden schortten hun verlangens op en richtten zich op een intensieve wetsbestudering. GRONINGEN Op vnjdag 24 november houdt professor dr. Pieter Jan Bouman in de aula van de Groningse universiteit zijn afscheidscollege, vijf jaar eerder dan bij hoogleraren ge bruikelijk is. Hij wil zich dan geheel gaan wijden aan de spe cialiteit, die zijn naam ver bui ten de universiteit bekend heeft gemaakt: het schrijven van boeken. De rij van zijn schrifturen is bont en veelzijdig. Van het werk dat hem een enorme bekendheid bracht, Revo lutie der eenzamen kan prof. Bonman de 31-ste druk uit zijn boekenkast halen. Weinig minder bekend is Vijfstromenland en In de ban der geschiedenis. Die scala van boeken geeft meteen reeds een aanwijzing omtrent de veel zijdigheid van prof. Bouman. Mis schien is zijn afkomst daaraan niet vreemd. In 1902 geboren als zoon van een scheepskapitein en een Rotterdamse moeder, zag Bouman het levenslicht in het vroegere Batavia. In zijn jeugd heeft hij veel gezworven. Dat is wel licht ook de verklaring voor het feit dat de socioloog zich nooit een louter vakspecialist heeft gevoeld. Hij kreeg bekendheid als socioloog, "maar even zeer als historicus en als econoom. EVOLUTIE Zo heeft hij reeds bij zijn promotie naam gemaakt. In 15t»l promoveerde hij bij prof. Sneller aan de NEH te Groot socioloog neemt afscheid onze onderwijsredacteur) Rotterdam op een studie over Rotter dam en het Duitse achterland. Daarna ging de evolutie snel. Nog voor de tweede wereldoorlog schrijft Bouman een cultuur-sociologische studie van Renaissance tot wereldoor log. En van zijn bekende leet :oek, „SoeKdogie. begrippen en proble- me"", verachenen verscheidene her drukken. Uit die ontw'kkeling blijkt drt Bouman bewust de v."3g van de cultuursociologie zoekt, waarop man nen als Weber en Mannheim waren voorgegaan. Dat hield ook in dat de Groningse hoogleraar er voortdurend op heeft gewezen dat sociale verschijnselen, processen, relaties en structuren een historische inslag hebben. Overigens is prof. Bouman zijn oorspronkelijke voorliefde, de geschiedenis, niet on trouw geworden. Men behoeft slechts te denken aan zijn uitvoerige studie over de Zeeuwse landbouw en ook in Revolutie der eenzamen en Vijfstro menland krijgt de historie het volle accent. Bouman heeft altijd precies gewe ten waar de grenzen liggen. Hij heeft zijn eigen werk nimmer willen type ren als wetenschappelijke ge schiedschrijving, maar meer als ge- schieduitbeelding. Hij vond in die wij ze van schrijven een mogelijkheid het leven beter te_benaderen. Prof. Bouman heeft geen school ge vormd. Dat "is te verklaren door de merkwaardige voorkeur voor vele ter reinen van onderzoek die hij niet on betreden wenste te laten. Op het ogenblik is hij bezig aan een boek over het lot van een aantal vervolgden uit de Hitlertijd: Thomas Mann. Berthold Brecht, Stefan Zweig en anderen. Ook dat boek ligt weer tussen het literaire en het we tenschappelijke. maar het zal onge twijfeld de grote lijnen van de geschiedenis markant aangeven. F misschien is het meest typerend voor deze weten schapsman-auteur de tifel van zijn aftcheidscollege „Weten- scnap en werkelijkheid". Niettemin blijft de tijd rond het begin van de jaartelling invloed uitoe fenen op joden en christenen. In de christelijke kerk blijkt dit uit de steeds aanwezige venvachting van een duizendjarig rijk in Jeruzalem en in het jodendom uit een onstuitbaar verlangen, om naar Jeruzalem terug te keren, aldus prof. Klijn. TIJOalJK BIJ 4 DIKKE 25CTS REPEN: KWAIVA 4 m Meer dan helft pi van Britse r.k. ,Hl;; voor één kerk IIs LONDEN Drieënvijftig procent [B.r( van de Britse rooms-katholieken '"Jlg vindt, dat alle kérken (inclusief de j* rooms-katholieke) positieve maatrege- I Ien moéten nemen, om tot één kerk I te komen. Tweeënzestig procent ziet goede re denen voor geboortenregeling met of zonder pil. Over het priestercelibaat zijn de L"" Britse rooms-katholieken minder pro- gressief. Dertig procent wil de 3 priesters vrijheid geven, om te kun- I fcpt '"3- ^eid Over het priestercelibaat zijn de holieken min gressief. Dertig procent m te kun- nen trouwen, terwij] 48 procent voor Gr handhaving van de celibaatspliéht is. laLf Aldus het resultaat van een enquête t van de Sunday Telegraph. PROF. DR. BÖTTCHER: AMSTERDAM ,,De reken sommetjes op de lagere school zijn nog steeds afgestemd op de tijd dat wij kooplieden wa ren en nog niet aan industriali satie dachten." Met deze illustratie als voorbeeld I onderstreepte prof. dr. C. J. F. Böttcher uit Leiden gisteren op de algemene vergadering van de Neder- landse Organisatie van Tijdschriften- I uitgevers zijn mening dat ons onder wijs ver achterloopt. De Leidse hoogleraar vond dat vooral bij het lager en middelbaar onderwijs veel meer gebruik zou moe- i ten worden gemaakt van kranten en tijdschriften, maar. zo zei hij, dat wordt nog te veel als een luxe beschouwd. Professor Böttcher zei dat tijdschriften een belangrijke taak hebben bij het verzamelen, sorteren, codenseren en reduceren van de toe nemende overstelpende hoeveelheid informatie. Radio en televisie kunnen de positie van het tijdschrift, dat steeds meer een educatieve rol gaat spelen in een tijd waarin de school kennis voor de rest van het leven onvoldoende is, niet verzwakken of vervangen. Over het onderwijs in 'de klassieke talen had een leraar professor Böttcher verteld dat dit zeker drie honderd jaar achterloopt. Minder onbevoegd gegeven lessen DEN HAAG Het CBS publiceert Jz cijfers over de bevoegdheidssituatie {Li, bil het dag-vhmo. Op 16 september werd van alle wekelijkse lessen in de Lur wettelijk verplichte vakken (321.500) da? 21.8 procent onbevoegd gegeven, dit is weer iets minder dan in 1966 (22.0 pet.) en in 1P65 (23,3 pet.) Het percen- tage onbevoegd gegeven lessen nam vooral af bij Duits, Frans en de klas- i sieke talen. Het ging echter iets om- 1 hoog bij aardrijkskunde, kosmogra- pk fie. handelswetenschappen en staat- tot huishoudkunde. lot De bevoegdheidssituatie Is het meest gunst:* bij de gymnasia (14 pet. .-an de lessen onbevoegd gege ven). n

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2