Dominica viert nationale dag de stad en dokter Moore PUZZEL VAN DE WEEK ?re Big Ben in Londen 196! ZATERDAG 18 NOVEMBER 1967 I VOOR deze keer weer eens en paar filatelistische kijk er overzee en om te begin- I nen vier zegels uitgegeven door I het land Dominica ter gelegen- I heid van de nationale dag 1967. I Dominica, het grootste van de bo- I venwindse eilanden, is gelegen 1 tussen Guadeloupe en Martinique I of tussen de Caribische zee en de I Atlantische oceaan. Toen Christoffer Columbus er I als eerste Europeaan voet aan I wal zette in 1493 woonden er I I uitsluitend Caribische Indianen, oorlogszuchtig volkje. Toen J de Spaanse invloed er begon te I tanen, brak er een lange periode I van rivaliteit tussen Frankrijk en I Engeland aan om het bezit van I het eiland. Eindelijk erkende 1 Frankrijk in 1783 Engelands' I aanspraken op Dominica, dat I toen deel uitmaakte van de Lee- j wardeilandengroep. In 1940 werd I het deel van de Bovenwindse Ei- landen. De vier zegels tonen ons de volgende afbeeldingen: 5ct, een Indiaans meisje, een negerjonge- I tje en een Europees meisje, die hand in hand staan; lOct. de [„Santa Maria" van Columbus; Postzegelrubriek door J. J. M. KIGGEN Verdrag heugende redenen onlangs een se rie van vier zegels uitgegeven; de reden staat als opdruk op de ze gels: „self-gouvernment 1967". En dit is nog maar een begin, want over zes maanden zal er een andere opdruk nodig zijn, die gaat luiden: „Independence 1968". Mauritius is een 'klein eiland van vulcanische oorsprong en om ringd door koraalriffen; het ligt in de Indische oceaan, 500 mijl ten oosten van Madagascar. Het noordelijk deel van het eiland bestaat uit een vlakte, die lang zaam omhoog gaat naar een vruchtbaar plateau. Onze voorva deren hebben zich op Mauritius genesteld van 1638 - 1710; in 1722 kwamen de Fransen. In 1814 Tussen de Oost-Afrikaanse sta ten Tanzania, Uganda en Kenija is op 6 juni j.l. een verdrag van Oost-Afrikaanse samenwerking afgesloten, dat 1 december van kracht zal worden. Door deze overeenkomst hebben deze lan den behalve een gemeenschap te vens een Oost-Afrikaanse ge meenschappelijke markt gescha- Een gemeenschappelijke postze gel van 5 sh toont de vignetten van de deelnemende landen en hun namen met de tekst: „stich ting van de Oost-Afrikaanse ge meenschap 1967". Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. stelt steeds hoger Zwart had de ruil 13—19, 24x13, 8x19 Hierop besliste wit de partij als intal wedstrijden volgt: oion »n het 37—31 28x37 38—32 17x26 28x 8 37x39 soonlijke ïayonwedstrijden hun deel van de beschikbare speeldagen, naast de wedstrijden die reeds jai - inlijl. damkaler i Dal burgerd zijn en die eigenlijk In de dambond is niemand ver plicht op de wekelijkse rustdag te spelen. Voor topwedstrijden komen de normale da3ta. spelers daarna ten moeilijk ;n indien de i strijd van cir- aanbinder ipelijk zal een reorganisatie inaf" verbetering brengen. 15ct, twee in een geslagen han- e de industrie moeten voorstellen en 24ct, een paar, dat Belair-dans demonstreert en |j symbolen van de vroegere sla- Mauritius Mauritius heeft een naam met een filatelistische geur van we- I reldfaam. Het land heeft om ver- '_T J—i Z. B 2 0 t era m a Zwart 2, 3, 8. 13. 16. 17. 18. 20. 23, 24. 26. Wit: 27, 28, 31. 32. 36, 37, 39, 40, 45. Wit: 24. 27, 28, 31 t Enige lijd geleden behanc Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. gereedschap v. d. kunstschilder, 11. twijg, 12. ver stand, 13. telwoord, 14. tuchtroede, 17. voorzetsel, 18. oude lengte maat, 19. deel van een huis, 21. munt in China, 22. steen, 23. deel van de helm, 25. duw, 28. zwemvogel, 28. zot, 30. soort van hond, 31. ingang, 32. steensoort, 33. maand van het jaar, 35. boom, 37. op stootje, 39. onderricht, 41. slede, 43. rond gebouw, 46. lidwoord (Fr.), 47. bedrog (barg), 49. geldprijs van munten, 50. kleinigheid, 51. overdracht van een wissel, 53. ridderteken, 54. onwrikbaar. Verticaal: 1. punthoed, 2. huurcontract, 3. hoenderachtige vogel, 4. voorzetsel, 5. leed (ZN), 6. water in Limb., 7. bijwoord, 8. stoot, 9. nobel, 10. buigzaam, 14. lopend touw tot het inkorten der zeilen, 15, bij elkaar behorende voorwerpen, 16. waterdoorlatend. 19. drukte, 20. tinne, 22. klein kind, 24. Nederl. schilder, 25. vlies, vel, 26. lichaamsdeel, 27. steen, 29. latwerk, 34. einde, 36. zekere dans, 38. afval van vlas, 39. onderricht, 40. water in België, 42. zuiver, 44. aantekening, 45. dus (Lat.), 46. myth, figuur, 48. voor, 50 spoedig, 52. voorzetsel, 53. rivier in Siberië. i. wel ouder geworden, doch der spits, verdiepte zich in de vond de navolgende spel- hopeloos. Na 4450 wordt de zwarte dam opgesloten. Kinnegen meent dat 4440 met afnemen van de zwarte worden. dam door 36x27 het beste is. Op het 23—29 eerste gezicht lijkt de witte dam nu 19—23 veel te duur. Klnnegcn speelde de 26—31 stand voor het bord met diverse pro- 31x35 minenten uit, ook met Mostovoy zelf (die voorlopig naar Israël schijnt te volgt 17-22 vertrekken). Men slaagde er niet in 17x37 winst voor rwart te verkrijgen. Moge- OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: ,1. elkeen, 5. bak ker, 10. reu, 12. one, 13. geit, 15. ido, 17. voet, 18. pols, 20. Maas, 22. na, 23. ei, 25. ra, 26. on, 27. onderhand, 31. Po. 32. in, 34. transport, 41. as, 42. Aa, 43. Ie, 44. ha, 45. mank, 47. smet, 49. tram, 51. Lea, 53. Peru, 55. eer, 58. ren, 59. Leende, 60. premie. Verticaal: 1. ergens, 2. Lee, 3. 'kuip, 4. ei, 6. af, 7. Koos, 8. ene, 9. retina, 11. A.D., 14. toen, 15. is, 16. om, 17. vaan, 19. lid, 21. ara, 24. er, 27. oot, 28. een. 29. hap, 30. dit, 33. mantel, 35. raam, 36. aan, 37. si, 38. olm. 39. reep. 40. lagune, 45. mare, 46. kl, 47. sa, 48. term, 50. ree, 52. e.k., 54. rei, 56. nd, 57. er. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5,— en twee van 2,50. - Zwolle f VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD - VOOR Df JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD VCÖR dottr Agatha Youttff 10 „Is dat die Barlow die overweegt hier een praktijk te beginnen?" „Zijn vrouw komt ook mee. Wij gaan naar een vriendin waar we een soort picnic krijgen." „Ken ik die vriendin?" „Dat vermoed ik niet. Zij heet May Zurner." „O, die jonge vrouw die de antwoorddienst bestuurt. Alt het een picnic is, dan kan ik me natuurlijk zonder bezwaar aansluiten. Ik zou het bijzonder waarderen als u dat in orde kon maken." Whitall begon zijn pijp langzaam in een asbak uit te kloppen. David keek met afkeer naar de stinkende as, zucht te vastberaden en greep de telefoon. Het was stil ln de stad omstreeks etenstijd, er vielen zacht wat sneeuwvlokken. David stopte zijn handen met handschoenen in zijn zakken en trok zijn schouders op. „Dit noemt een van mijn patiënten nu zwarte kou." „O, dit is nog niets, wacht maar af. Whitall droeg donzige grijze handschoenen waarin zijn lange vingers wel rupsen leken. Grijze, wollen handschoenen en smekende bruine ogen. Die kerel zag er als een knul uit. David kon zijn gedachten niet voor zich houden. Die handschoenen leken het wei uit te lokken. Maar zijn verzuchting was toch onhoorbaar voor Whitall die intussen al weer tergend lang zaam aan het praten was. „Volgens mij weet de stad nog helemaal niet hoever de geneeskunde al gevorderd is. De mensen hebben er geen idee van wat er in een stad als deze zou kunnen gebeuren. Zelfs een goed geïnformeerd man ala Stoner weet het niet en Moore, omdat hij er waarschijn lijk te dicht op zit, weet helemaal niets. Nu, zoals ik het zie. moet de stad zich er eerst bewust van worden wat er ontbreekt. Dat is een zaak van opvoeding, en „We gaan deze trap op," zei David. Dokter Barlow was al aangekomen. „Mijn vrouw is in de keuken," zei hij, terwijl hij de wollen hand van Whitall neutraal schudde. Om May te begroeten deed Whitall eerst zijn handschoen uit. Ze zei: „Hoe maakt u het?" Op haar lichte manier, en terwijl hij zich uitputte in beleefdheidsfra- zen, dat hij het zo prettig vond te mogen komen, keek zij als een kind naar hem, plechtig verbaasd. Barlow zei zacht tegen David: „Je kunt de bureaucraat aan de symptomen herkennen, net als bij een ziekte." Whitall loste het probleem van zijn jas op door die aan David te geven. Daarna trok hij een stoel naar het midden van de kamer, en ging erop zittenin afwachting van het partijtje Barlow maakte drankjes klaar op een tafeltje in de hoek. Hij rammelde met het ijs in de kan. „Martini, meneer Whitall?" „Nee, Scotch, graag." „David, je hebt vanavond geen dienst „Ja.wil er een. Martini, graag." „Hier is Emily." David draaide zich om en zag een forse vrouw met een schort. Haar steile zwarte haar was samengebonden, haar pony hing bijna tot over de rand van haar donkere bril. Hij vroeg zich af of zij zich opzettelijk zo verborg achter bril en haar. Toen hij nauwkeuriger keek, zag hij dat zij een aardig, ernstig en intelligent gezicht had. Zij maakte een zelfverze kerde" indruk, leek iemand die zich niet graaf gaf. Whitall zei: „Ik ben blij kennis te kunnen maken," en David lachte hard, want Emily stak een hand naar hem uit en aan haar pols hing een dun gouden kettinkje met een Phi Betta Kap pa-sleutel eraan. Een vlugge zijdelingse blik toonde hem, dat May het ook gezien had en ook lachte. Misschien vormde dit groepje door de aanwezigheid van Whitall wel een eenheid, ofschoon zij betrekkelijk vreemd voor elkaar waren. Nu was er begrip, bijna intimiteit. Emily gaf May haar Martini en ging naast haar op haar bed zitten. David die zag dat de twee dames klonken, vond Emily AAtetérlow de juiste vriendin voor May, en hij was er zich niet bewust van dat hij zich met May's zaken bemoeide. Wordt vervolgd wordt vergeten. Voor de grotere nichten en neven wordt het echt een leuke geheimzinnige tijd. Heb ben we al iets leuks bedacht? Wat zullen we een voorpret hebben van de surprises. Deze week kreeg tante Jos t TULLIE hebt daar natuurlijk tijd aangeeft is voor hen de Big allemaal weieens i Grapje 30P: HUIS an de Wij] ers, keu! c.; Bovei iet badka 45.000 niet hun geboortedatum in dc gegoten klok is opgehangen in de brief te schrijven? Tante Jos wil hoge toren va 1 graag weten wanneer jullie pre- mentsgebou\v Dag nichten en neven, Hoe maken jullie het alle- tante jos. maal? Geen last van griep aanvalletjes? Het gaat nu JaricjQn echt winter worden hoor! Ik kreeg zelfs brieven van Hiep, hiep. hoera!.! meisjes en jongens die al Hetty Rietveld. Gery Terlouw en zoveel trek in ijs hebben... Lida v.d. Voorst, van harte gefe- rjppn rnnmiis maar echt iis ,lc,teerd met Jullie verjaardag de hogere tonen in het klok taeen roomijs maar ecm ijs van de n|chten cn neven. i,pn«n,i voorthroneen. om te schaatsen! Brrr, ik nog niet hoor! Je kunt nog zo- OPLOSSING RAADSEL lang op de schaats staan als weegt liefst 13.000 kg. Op 31 mei meisjes en jongens hebben na- 1859 begon de klok de tijd aan te tuurlijk wel eens van de Tweede geven en elf dagen later hij de Kamer gehoord. In Engeland hele uren te slaan. heet die Lagerhuis. Toen de mi- Het bronzen gevaarte werd, nister van Openbare Werken, Sir door zestien paarden getrokken. Benjamin Hall, voorstelde om de naar Londen vervoerd en centi- klok „St. Stephen'' te noemen meter voor centimeter naar bo- riep een parlementslid uit: „waar ven gehesen. Dat duurde een om niet Big Ben?" Hij doelde week! Hij wordt omgeven door hiermee op minister Hall die zo ppn viertal lichtere klokken die genoemd werd omdat hij zo verschrikkelijk dik was. Het grap- kenspeï voortbrengen. je sloeg aan en vanaf dat ogen- Officieel heet de toren eigen- blik heet de hoofdklok de „Big Ben". 1 we tenminste alle voorspel- Als 1 lingen van de weerprofeten (Limburg) woont moeten geloven. Fijn dat jullie zoveel plezier Een zelfgemaakt verhaal hebt in het schoolzwemmen. Prachtig dat het zo goed gaat. Wat zullen jullie vroeg op moeten staan! Jullie worden genieën. in het plaatsje Beek toren met het uurwerk de Big Ben. Vooral de wijzerplaat die de Gebarsten wijzerplaat Wendel de Joode. De gestolen kaart Heb je de goede sint al gezien? Gelukkig is hij toch weer gekomen. Stel je voor dat hij het zou ver geten. En wij maar wachten y^at is het toch een leven in harder als de ander. Maar dat is Maar hij is weer gearriveerd hoor! d s,0(Jt die dwa„ door de geen uionder. De prachtige taart We zullen hopen dat hij alle kin- polder loopt. Er is kikkerop- dertjes bedeelt niet één stand. De één kwaakt al niet het uur werk heeft een doorsnede van ruim zeven meter. De grote wijzer is ongeveer 4.25 en de klei ne 2.75 lang. De hoofdklok (de Big Ben zelf dus) is gebarsten. Aan het einde van de barst heeft men een gat geboord en nu kan de scheur niet verder gaan. Een enkele keer is het maar voor gekomen dat de beroemde klok van slag was of achter liep. Hij stond een keer stil omdat de verjaardag van de kik- een schilder een verfkwast op kerkoning is gestolen en nu kan een schakeling had laten liggen. het feest niet doorgaan. Alle een andere keer liep hij achter kikkers zijn vreselijk boos en de omdat een zwerm spreeuwen was koning is verdrietig. Nu komt er neergestreken op de juist horizon- van zijn feestdag niets terecht, taalstaande grote wijzer. Zo zijn Wie is de daderDe kikkers kib- er ook nog andere oorzaken op te beien er luidruchtig over. noemen. Ze geen elkaar de schuld e,i Een lift heelt de torenniet, gaan elkaar af en toe te lijf. Dc maar wel 334 tredenDoe je koning houdt zich schuil in zjjn best maar als je nog eens in Lon- paleis tussen de grote groene den komt hoor! De kleine muzikanten Tèt tèt tètterètet Tèt tèt Wij blazen lustig alle vier. 't Geeft ons en and'ren veel plezier. Maar onze hond dat lieve Weet van noten helemaal geen zier. Wij blazen dapper, flink en Het klinkt zo mooi en 't maakt ons blij. Maar onze Fik die zingt maar raak. En steekt met wijs en maat de draak. De mensen blijven even staan, En horen met verrukking aan, Ons blazen en ons trommél- Nu gaat het prachtig in de maat, Fik jankt, Piet blaast en Rientje slaat, En Mies en Wim die blazen Spirograph Meisjes en jongens hebben jul lie al eens getekend met de hulp middelen van Spirograph? Door verschillende combinaties van wieltjes kun je de tekening maken die je je hebt voorgesteld. Je kunt er een oneindig aantal leuke en mooie tekeningen mee maken. Ook voor andere doelein den is het te gebruiken. Het is al gauw Sinterklaas. Wie weet brengt hij het voor je mee! Prijswinnaars Adje Ewijk, Almkerk en Alie Terlouw', Bleskensgraaf hebben een prijs gewonnen. Vanmiddag hebben jullie waarschijnlijk allemaal op de televisie gezien, dat Sinterklaas is gearriveerd. Puzzeloplossing Op de 'borden van de winkels moet staan: bakker, drogist, slager, kapper en schilder. leder jaar komt hij toch maar weer trouw terug. Stel je voor dat hij het zou vergeten om naar Nederland te komen... Op de foto zien jullie ook hoe hij weer met de boot is aangekomen. Gelukkig!! kruiswoordpuzzel, meisjes en jongens. Moeilijk is het hele maal niet hoor! Om waterdotters. Hij hoort de We hebben hier daar buiten en het maakt hem weer een gezéllige nog verdrietiger. Hoelang zal\lat gekwaak nog duren? Hoelang zal de taart nog wegblijven, of misschien komt hij u>el helemaal niet meer terug. kokjes 2ien tue Misschien Zn de die/ er nu wel verschillende toor- met 2>n heJe /amilic vau te eten werpen staan. Als dat waar is hebben ze wel n„ voor een week genoeg. Zo pie- De bedoeling is dat kert de honing terwijl het ge- f,„ornpn kwaak aanzwelt, deze voorwerpen in de vakjes gaan schrij- .T, op5enj 15 'iet..dood~ ven. De pijltjes ge- stil! Verwonderd gaat hij naar ven precies aan hoe buiten en dan ziet hij tot zijn beneden. Sterkte er- De kikkers vluchten alle kan- mee hoor! De oplos- ten uit, zo vlug ze maar kunnen, sing moet worden in- Iedereen vlucht i van Bontekoe dag 21 november. dins- leven en de taart is opeens

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 17