Doosje met naaigerei in de eerste auto's BLAD ZIJ Speelgoed voor Sinterklaas dialoog ZATERDAG 18 NOVEMBER 1967 Automuseum weet alles over vrouw en auto r U ÉT" kenmerk voor de goede automobilist anno 1900 zien we op een olieverfschilderij uit 1899. Hij peilt de voor zijn wielen lopende varkens mis, en zijn vrouw voedt rustig de baby, zonder dat moeder en kind uit elkander gehotsebotst worden. Vrouw en auto ontdekten elkaar al gauw. Speciaal voor haar werd een rieten koffertje aan de carosserie gebouwd. Daar kon haar parasolletje in dat ze bij de geringste zonnestraal deftig boven heur hoofdje hield. O, die teint moest beschermd worden De eerste auto's leken op open rijtuigen het waren luxe voorwer pen met prachtige lederen gecapitonneerde zittin gen, grote koperen lantaarns, een plaatje op de tree plank om de modder af te schraper», want asfalt wegen kende men nauwelijks. Op die treeplank ook vaak een kistje met allerlei gereedschap: had je 20 km gereden dan moest er nodig weer *t een of ander gesleuteld worden, of olie gespo ten. In zo'n kistje zat een kleine wasgelegenheid, compleet met fonteintje. Mevrouw zorgde er voor een plumeau van echte ■truisveren bij zich te hebben om haar coupé zo schoon moge lijk aan vriendinnen te tonen. In aommige open wagens was een speciale tussenruit. Al was de driewieler van Leon Bollee in 1900 met 55 km per uur de snelste wagen ter wereld, de wind had makkelijk vat op de enorme hoeden der dames, van daar die ruit. Scheiding Zo'n glazen afscheiding was trouwens bijzonder handig om personeel op een afstandje te hou den. Het kwam voor dat een adellijke familie zijn equipage weg deed omdat de koetsier te familiaar w»erd met de freule. Hij bleef haar zoals toen ze nog een klein meisje was bij de voornaam noemen en dèt gaf geen pas. Daarom kocht men een automobiel, de chauffeur stuur de discreet achter het gla zen raampje. Via een spreekbuis kon mevrouw orders geven met een toetertje riep ze de chauffeur op. Keizer Wilhelm II had in zijn wagen zelfs een he le kiesschijf met pijltjes waar koperen schijf daarin uitkomst: een kijkgat van 12 cm doorsnee waardoor je zicht had, waar je ook achter kon weg duiken als je verblind werd door je tegenligger wat vaak gebeurde, want dimlich ten waren er ook nog niet. Met de groei van de automo biel kreeg het mensdom meer haast. Autobestuurders zijn niet meer gehuld in bontpakken van top tot teen, vermomd als mum mies met stofbrillen. Het koetswerk werd aangepast aan de snelheid. De zelfstarter bleek een geweldige uitvinding na zestien maal rondslingeren zei de motor pas ploemp! In 1922 kwam Essex als eerste met een gesloten coach, de coupé de ville waarbij de chauffeur in weer en wind zat behoorde tot het verleden. Aandacht mee hij zijn chauffeur instrueer de: links, rechts, rechtuit. Ove rigens hadden rijkaards zij waren de eerste autobezitters vaak hun familiewapen op het portier geschilderd. Portier te bewonderen met het wapen van de Chinese gezant; ook een Rolls Royce die de „wagen van de drieduizend bruiden" heet hij deed als bruidswagen dienst in de Midlands. Een aardig ding voor mevrouw was de „coutine", heel mooi afge werkt doosje van een dure houtsoort, met leder bekleed waarin zij spiegeltje, poeder doosje, borsteltje en naaigerei borg. Dat ze de zoom uit haar lange rokken trappen was niet denkbeeldig: de opstap was vaak hoog. Stel je voor dat je je enkel zelfs maar liet zien! Daarom wer den weer ingewikkelde construc ties bedacht uitklapbare tre den bij de Panhard b.v., om mevrouw maar voor onbeschei den blikken te behoeden. Stoof Reservewielen waren er niet bij: wel een enorme doos met zes buiten- en acht binnenbanden. Koningin Wilhelmlna reed wei met twee reservedozen op het dak van haar automobiel. In de koets hoorde zéker een stoof om de voeten der dames warm te houden, geen overbodige luxe want by de versnellingshandel zat een groot gat waaddoor de koude lucht naar binnen stroom de. Ruitenwissers, ruitensproeiers, ruitverwarming kende men niet. Bevroor de ruit, dan bood een Automatisering gaat steeds ver der. De heer G. Riemer. 78-jarige directeur van het Automuseum in Driebergen, die de hele ontwik keling van het automobilisme van begin tot nu heeft meege- Kleerhanger met portret De handige fabrikant die de klerenhanger voor het eerst met leer overtrok en voorzag van ko peren sierspijkertjes heeft in de roos geschoten. Zij sieren steeds meer kapstokken, vooral nu ze plaats gemaakt hebben voor goed kopere. maar kleurige plastic overtrekken. Een Franse fabri kant maakt het nu nog mooier en brengt de klerenhangers in de vorm van het hoofd van een aan trekkelijke jonge vrouw op de markt. Haar haren, die het ge zicht omlijsten, zijn omhoogge- kapt en een lok vormt de haak van de klerenhanger. De schou ders onder het lieve gezichtje vor men de eigenlijke hanger. Er zijn blonde, donkere en kastanjebrui ne schonen. Het is ook mogelijk de foto van een „dierbare" in de haaromlijsting te plakken. Misschien een ideetje voor vijf december? maakt voorspelt dat binnenkort nagenoeg het hele wagenpark geautomatiseerd zal zijn. Dan be hoeven we niet langer drie din gen gas, koppeling en versnel ling tegelijk te doen en heb ben meer aandacht en handen vrij. Prettig voor de vrouw, zegt hij. Alle mannen die zo foeteren op de vrouw achter het stuur wilhij wel even vertellen dat zij bijna nooit onder de invloed van alcohol rijdt, een fijner ge voel heeft voor het schakelen als ze dat eenmaal onder de knie heeft, en minder ijdel is dan de man. Ze zal niet om stoer te doen harder rijden dan nodig is. Snelheid alleen is niet gevaarlijk. Snelheid plus een gladde weg, of slecht zicht, plus een versleten band, plus afwezigheid, of „the other fool" op de weg zijn zeer gevaarlijk. Wat niet nieuw is onder de zon zijn de onvermijdelijke gedeelte lijk geklede juffrouwen die de commercie moeten beïnvloeden. Er zijn talrijke curieuze affiches die de wanden van het museum sieren. Maar sparen met zegeltjes waarmee Hitier het Duitse volk zoet hield en allen een wagen beloofde, doen vrouwen vandaag niet. Wist u dat er zoveel vrouwe lijke zaken aan de auto verbon den waren? In het Nationaal Museum van de Automobiel ver tellen enthousiasten u er graag van alles over. Dit museum is in het winterseizoen slechts op weekenden, op feestdagen, of voor een groepsbezoek op aan vraag (tel. 03438 - 3926) geopend. De moeite waard voor het hele gezin. HET is gek, maak ik heb nog al tijd een berg brieven naast mi die, als ik er m'n neus in steek, i minder dan geen tijd me tien, twintig onderwerpen in n pen geven. Gek, omdat ik al in ken nauwelijks verder kom dan n dagelijkse Dlichten en me maar ie hooi en te gras de luxe permitteer! een briefvriendin persoonlijk te antwoorden. Toch komen de brieven, eti overal in de krant en in de wereld u schijnen aanleidingen te over te vei zijn om mij te schrijven. Een be- mu hoorlijke portie van die schrijverij in komt van wat wy noemen: onze jg bejaarden. Go Idioot eigenlijk dat je. door een. stukje rust, door leeftijd, door om-| ots standigheden. ineens zo heet. Je zit bui vol met de rijkste eryaringen, je, nat weet beter dan een jongere hoe nj slecht je jezelf nog kent. je hebt ou( eindelijk tijd naar alle kanten je oren en ogen open te zetten en| je wordt (zoals een briefvriendin a,e mij schrijft) door een 17-jarige ver-! I pleeghulp aangesproken alsof je| vei een kind van 5 bent. eni hei oud soort iemand, zonder eigen de karakter, persoonlijkheid. Alsof het die niet een nieuwe ervaring is oud te mo worden. Alsof je niet doorgaat met zal denken, juist nü pas tot werkelijk) e denken komt. de ZO schrijft één van die vriendin-1 hei nen uit de berg brieven, en ze re< vraagt me: is het niet eens wat an- mc ders om onder al die vriendinnen met problemen over liefde, opvoe ding enz. iemand te hebben die dat oe alles al achter zich heeft? i set Matras met mogelijkheden Wat is een peluw? vroeg een van mijn jongens laatst, 't Is waar, zo'n dikke steun onder het kussen kennen wij nog nauwe lijks. Voor wie toch zo af en toe het hoofdeind hoger wil hebben om in bed te lezen of te hand werken bijvoorbeeld is er nu een matras die u op commando kunt laten stijgen en dalen door een druk op de knop. Het geheim van de smid is een elektromotor in de matras. Ook het voeteneind kunt u naar belie ven omhoog brengen heerlijk een kwartiertje relaxen na een vermoeiende middag winkelen. Het gaat geruisloos en rrge'ma- tig. zegt de fabrikant Ook in ons land verkrijgbaar. Ja. dat is inderdaad wat anders, maar ik heb weinig last van de problemen, ze behoren bij het le ven zoals het verkeer bij de stad. en als je een zwak hoofd hebt of moe bent dan is het verkeer je een kwelling, als je je een gekneveld mens voelt dan is een probleem huizenhoog, als je echter dit leven ontvangt als een geschenk, dan be tekent een probleem ook niet veel r dan teken van leven, dan kun pl< Manwijf I Hij komt. De marsepein en de boterletter hebben we nog even genegeerd als je daar weken tevoren al aan begint, waar blijf je dan op het feest zelf maar de aankoop van speelgoed kan niet langer wachten. Ook dit jaar is het speelgoed een natuurgetrouwe weerspiege ling van het grote-mensen-leven. Barbie kreeg een nieuwe gar derobe die aan de mode is aange past Haar vriendjes en vriendin netjes „doen" het hier niet. haar pruikjes vliegen bepaald ook de deur niet uit Zo is het ook met de Bat man-kleding gegaan: Bat man weg, en de Batman-rage is over. Cowboy- en Indianenkle- ding daarentegen gaan altijd: het is er van goedkoop tot duur en de hobby is uit te breiden met een wigwamtent, hoofdtooi en strijdbijl. Zelfs zus kan meedoen als squaw want voor haar zagen we indianenkettingen en een pruik met vlechten. Jongenspop Voor de meisjes zijn er verder trommelwasmachientjes. een jon genspop met echte plasser: hij ■weegt drie pond en kost maar liefst 44 95. Voor handwerkgra- ge meiskes weefgetouwtjes of een doos Hongaars borduurwerk. Om te gillen bij een schoolfuif zijn de „griezels", die koud. klef en eng aanvoelen. Hobbydozen vonden we in allerlei soorten. Boetseerklei van Faber is betaal baar en gifvrij. de produkten kun nen in een huishoudoven gebak ken worden en daarna bewerkt als hout. Je kunt er poppekast- poppen, dieren, vaasjes mee ma- I rije expressie met i mgeri en en Het speelgoeddier op de voorgrond ij oIs sitje bedoeld. Emailleren Emailleren kan een boeiende hobby blijken. Enige kunstzin is wel vereist. Voor 49.50 een aan- Vraag naar mechanisch Creatieve spelen Duur grif verkocht vangsset: oven en poeder. Emaille ren is een glaslaagje op metaal aanbrengen: asbakjes, pillen doosjes. ringen, oorbellen, man chetknopen. je kunt er allerlei moois van maken met geduld en fantasie. Verven De kleintjes mogen hun fan tasie uitleven in fingerpainting; de kunst van verven met de vin ger. Het spul is in primaire kleu ren te koop. gifvrij naar de fabri kant verzekert en afneembaar van glas. linoleum, kleding, ech ter n i e t van behang. Hou dus uw kleine Karei Appeltjes wel even in de gaten als ze aan het klodderen slaan! Een Nederlandse vinding (van een architect der Staatsmijnen) ls een nieuw soort plastic bouwste nen. de Cubriks, in doosjes van acht of zestien elementen, respec tievelijk 3.95 of 6.95. Dit spel kun je eindeloos uit breiden. de ..steentjes" passen in. naast, boven en onder el kaar. Er is geen voorbeeld bij. de bedoeling is dat het kind zelf zijn fantasie laat werken. Voor de kleintjes nog altijd het mooie houten speelgoed, dito blokken en pluche beesten. Wie het kostbaar wil maken kan een pluche speelgoedbeest kopen dat tegelijk als zitje dienst doet. Motortje De Lego-doos heeft een motor tje. Zelfgemaakte molens, helicop ters. treintjes kunnen in bewe ging gebracht worden. Het motortje loopt op drie bat terijen. bijbehorend zijn twaalf wielen en bedrading: aansluiting op trafo is mogelijk. Bestuurbare bedrijfsauto's zijn er In vele soorten: cement-mixer. Al gauw verscheen de sportie ve vrouw op het appèl, argwa nend bekeken door haar minder geëmancipeerde zusters. Het man wijf besteeg de automobiel! Beroemd werd Madame Du- gast, die behalve als coureur ook als ballonvaartster. paardrijdster en motorrijdster letterlijk en fi guurlijk veel stof deed opwaaien. Autorijden was geen sport voor „dames". Bedenk, dat ze de wa gen moest aanslingeren met de hand en daarbij in gebogen hou ding staan. Al was de minirok nog lang niet uitgevonden, het was toch geen gezicht. Vele automobilisten liepen met hun armen in een draag verband; bij het aanslingeren was het mo gelijk dat de handel terugsloeg. Een automobiliste zag je nooit met zo'n draagverband want een dame slingerde haar motor zelf niet aan. Een knuppel bleek een noodzakelijk accessoire om de paardeneigenaars van het lijf te houden. Het was niet ongewoon als boeren de automobilist aanvie len. Zij begroeven eens bij Arn hem een eg met de punten naar boven, drie lekke banden waren het gevolg. Een der eerste hulp middelen van de automobilist was de stepney-velg. een losse ijzeren velg met drie klemmen. Liep een band leeg. dan legde men een nieuwe band in de step- bulldozer. dragline, ze kunnen soms voor- en achteruit rijden, kiepen of hebben een heus zwaai licht. Nieuw is ook het telefoontje, waarmee je een écht gesprek kunt voeren. Als je de hoorn op neemt spreekt er iemand die ant woord verwacht de foef is een grammofoonplaatje dat afdraait. Wie een serie dinky-toys of matchbox-auto's bezit kan er nu racebaantje mee spelen. In de baan zit een veer die het autootje meetrekt. Duur Voor de jongelui zijn er vie wers met driemensionale kaar ten of kinderfilmpjes van 8 mm als er thuis toch een projector is. keus uit Laurel en Hardy en al lerlei tekenfilmpjes met helden als Pluto. Donald en Mickey elk f 6.75. Schrijfmachientjes, electro- nische orgels met kleurentoetsen 27-tonig voor f 69.75. tafelbiljarts van 79.50 tot 285. hobbelpaar den van 149, skelters van 109 tot ƒ169. autobanen tot ƒ215: het gaat allemaal grif over de toonbank. Het hardst gaat de racebaan; de kleine autootjes waarvoor de knapen van 12. 14 jaar zichzelf te groot vonden, blijken opeens bij zonder aantrekkelijk nu je er zelf aan kunt sleutelen en het wedstrijdelement een rol speelt. Nog een nieuwtje: een balspel dat op tafel gespeeld wordt. Met twee pistolen wordt de bal in het doel geschoten. Een Amerikaans damesblad heeft on langs een enquête gehouden onder zijn lezeressen over de vraag hoe zij zich het paradijs van de huisvrouw voorstellen. Een der inzendsters antwoordde: sala rissen als in 1967, prijzen als in 1933 en belastingen als in 1919. Al zijn we hier niet in Amerika, u kunt wel uw mening over de huisvrouw geven. Een onderwerp dat zeker ge noeg stof tot praten levert. Me vrouw B. te L. zegt erover: .Als hier van een beroep spra ke is, wil ik wel stellen dat men over het algemeen heel slecht voorbereid dit beroep begint. In een tijd van diverse vakopleidingen. ook voor meisjes, wordt er over het al gemeen te weinig rekening gehouden dat je als vrouw, of je al dan niet trouwt, goed beslagen op het huishoudelijk ijs komt. Lang niet ieder meisje be zoekt een of meer jaren de huishoudschool! Ik zou er beslist voor zijn als mijn doch ter, ongeacht de richting die zij koos. een jaar naar de huishoudschool ging. Persoonlijk vind ik het jam mer dat huisvrouw geen be roep is aangezien ik het een zeer veelzijdige taak vind. Ook ben ik er voor je als hüisvrouw steeds te bekwa men of te herscholen in een of ander onderdeel. Zoals kinder psychologie. bloemschikken, cursus fijne keuken. Mijns in ziens helpt dit ook goed om de sleur wat te doorbreken. Bo vendien hoort men op cursus sen die men volgt ervaringen van anderen wat soms ook heel nuttig kan zijn". Middenmoot ..Ik ben al zo'n dertig jaar huisvrouw en behoor zo'n beet je bij de middenmoot qua leef tijd", zegt mevrouw te D. H. Die categorie is wel eens in de vergetelheid, 't is al jeugd of bejaarden... Maar goed, in mijn jonge tijd las je in bladen al lerlei artikelen die bijna wiskundig bewezen dat het-huisvrouw-zijn dè bestem ming van het meisje was. Mis schien daardoor zijn je ver wachtingen te hoog gespan nen. Je geeft je werkkring op (ja. vroeger waren er ook meisjes die iets leerden, heus niet alleen na de oorlog), je doet afstand van alles, salaris bijv. en je rekent misschien een beetje te veel op waarde ring van de stap die je doet. En later, als je kinderen hebt, steekt het je wel eens een beetje, dat ze alles zo gewoon en vanzelfsprekend vinden, dat je vierentwintig uur per etmaal tot ieders beschikking bent. En ijog later, wanneer ze verdienen is het wel eens moeilijk te verwerken dat ze aan het eind van de maand met wapperende briefjes van honderd thuis komen, terwijl je zelf geen cent verdient en toch in ontwikkeling niet voor hen behoeft onder te doen. Ik zou willen dat een huisvrouw een vast bedragje per maand ontving, zodat je weet wat je per jaar ongeveer aan kleed geld mag besteden. Je zou je niet meer zo vreselijk afhanke lijk voelen. Je werkt toch °°Ik dik tevreden zijn met drie procent van het net to maandsalaris, maar dan handje contantje. niet op een boekje, giro of weet ik veel." (leerlijk Mevrouw D. t. B te G. vindt huisvrouw het heerlijkste „be roep" dat zij zich kan denken „Als Je tenminste geen finan ciële zorgen hebt. anders vind ik het maar een getob Ik denk wel eens: moppert de huisvrouw in het algemeen niet teveel? Ik ben heus niet een van de sterksten. We heb ben een klein kapitaal aan hulp moeten uitgeven. Nu mijn gezondheid wat be ter is, ben ik dolblij dat ik alles alleen kèn doen. Het kost wel eens moeite, maar dan denk ik altijd: vooruit, je kunt nog lopen, wat zou je invalide zus blij zijn als ze het nog mocht doen. Dan gaat het weer, misschien niet zo vlot, maar 't komt klaar. Ik weet gelukkig op tijd te stoppen, 't Is helemaal geen kunst om je over de kop te werken, 't is juist een hele kunst om precies tot de grens te gaan. Doe 't maar eens met de Franse slag. niemand die er iets van merkt hoor! Als alles maar opgeruimd is." Voorbij ..De tijd dat de huisvrouw een sloofje was. gewapend met borstel en plank, stoffer en blik is voorbij" aldus me vrouw O. te R. „Zij gunde zich toen geen tijd om er eens uit te gaan. want zij werd ge heel door haar werk in beslag genomen. In deze tijd ziet het er voor de huisvrouw heel an ders uit. Het meisje dat nu trouwt, blijft er vaak bij wer ken. Maar laat ze niet verge ten. als er kinderen komen, dat haar taak ligt in het gezin, hoe mooi zij haar ,werk ook vond. Kleine kinderen in crèches brengen is volgens mij verkeerd, want kinderen kennen al heel jong de intimi teit van eigen huis en eigen moeder. Uiteindelijk vind ik een huisvrouw een duizendpoot, die van alles maar moet ken nen. bovendien moet ze in de ze tijd ook wel een beetje alge meen ontwikkeld zijn." Draven Hoe doet de werkende vrouw haar huishouden naast haar werk? Mejuffrouw O. te B. vindt het een hele taak: „Hollen, rennen vliegen en dra ven, dat is het devies van een alleenstaande, die naast haar baan ook nog voor huisvrouw moet spelen. Maar... naast alle drukte vind ik ook nog wel even tijd om op uw onder werp te reageren. Als ongetrouwde, achtender tig jaar oud, beroep kantoor en winkel ('t is wel afwisse lend hoor,) kan het me toch wel eens zwaar op m'n dak vallen om na zes uur mijn huishoud(elijk) schortje weer aan te moeten trekken. Niets aan te doen, de kabouters zor gen er immers ook niet voor, dus lekker nuchter blijven! Heb je geen puf meer om te koken, doodgewoon iets lek kers gaan halen om de hoek. Zo ook met de was. Wanneer ik eer. paar avonden verplicht voor het wijk werk op stap moet; dan de was maar naar de wasserij, anders kom je er haast niet. 't Leuke van de grap is dat er nog al eens aan me gevraagd wordt: „Wat heb jij nou te doen, je bent toch maar alleen?" Ja, inderdaad, ik ben maar alleen... Dan kan je er beter maar het zwijgen toe doen, want "t lijkt nog egoïstisch ook..." Economisch Nog een werkende vrouw aan het woord, mejuffrouw S. te R.: „gelukkig 'heb ik een gemakkelijke flat en als je al jareif alleen woont, leer je wel economisch werken. Het ergst vind ik de boodschappen. Om dat je de hele dag weg bent, komt er geen bakker of melk boer aan de deur en moet je alles halen. Eens per week ga ik naar de slager, de groente man en de melkboer en... dan alles in de koelkast. Eigenlijk voel ik me geen hulsvrouw, of anders een van de koude grond. Toch spreekt het onderwerp mij wel aan. als huisvrouw een beroep is heb ik eigenlijk twee beroe pen. Overdag mijn beroep en op de heerlijk vrije zaterdag huisvrouw." je dat aan al je brietvriendinnen ve doorgeven, dan kun je de proble- i no men samen beleven, samen delen, ap samen in hun proportie terugbren- ve gen. dan gaan de scherpe en bittere j( kanten van de moeilijkheden af omdat je ze elkaar kunt zeggen, omdat je op deze wereld met el- kaar op reis bent. 1 tn door wat u achter u meent te heb- Zl ben: ook. vooral, door de oor- sc spronkelijke manier waarop u over ce het geringste onderwerpje schrijft.fr Zo'n brief schittert en tintelt als m een rivier in de zon en wat 9® komt er al niet met de stroom mee. En juist in die kleinigheden stelt u moeilijke vragen. B.v. ver- nielt de balpen ons handschrift? „Geen probleem zoals je dikwijls voorgehouden wordt, maar toch graag een regeltje over wat je opi nie is, of de meest gangbare opi- nie, doe me dat plezier" Ik weet het niet. De balpen verandert ons hand schrift. meen ik. Of dat een gang bare opinie is. durf ik niet te zeg gen, maar het is dan maar de mijne. Vóór de balpen had u een goede, lopende hand van schrijven, nu is het net of, als u met de vulpen schrijft, alle letters afzonderlijk neergezet moeten worden. Die er varing heb ik min of meer ook. Of mijn handschrift daarvan nu minder wordt durf ik niet te zeg gen. Wel is het anders. Gebruik ik de vulpen tegenwoordig, dan heb ik eerst moeite mijn handschrift te hervinden, het gaat stug, en dat is wel goed, want dan kun je onder tussen de woorden vinden. Met de balpen huppelen de gedachten soms achter de woorden aan! TV,[AAR u hebt veel meer dan de Al balpen. U bent dan wel aan huwelijk en problematiek daarom trent voorbij, maar u foetert toch maar in het voorbijgaan, yulpen- nend en balpennend, op wat u „het gesol met het hedendaagse huwelijk" noemt. „Deze tijd wordt me toch een beetje te kras, hoor". Nu heeft daarover ook een andere brief vriendin geschreven, zij het ook dat zij in een heel andere hoek terechte kwam dan u. U zegt ln zekere zip: gesprekken over de intieme kant van de verhouding man-vrouw zijn er altijd al geweest: toen ik ln 1920 verpleegster was, mijn ooievaartje had gehaald, zei een collega tegen „alle verloofden leven tegen- woordig alsof ze getrouwd zijn" „o ja?" „zeg, dat weet JH nu toch wel, met je ooievaartje? JIJ hoort toch wel 'n M Alsof zegt briefschrijfster er niet zo iets is als geestelijke hy giëne als je vrouwen verpleegt die je binnen vyf minuten willen in lichten over „de mannen Degenen die het hardst gilden r de mannen waren er het felst lit een man aan de haak te Maar dat was dat. Nü echter zijn de gesprekken (radio, TV, in- terviews, teach-ins) zó onhygië nisch dat het je de keel uit gaat 1 hangen. IK kan dat niet ontkennen. Ik hoor heel weinig gesprekken via bovengenoemde media en ge- spreksruimten maar wat ik hoor mist meestal het rustige vertrou wen dat geluk kenmerkt. Het is altijd een uitdaging, het is de helft van de tijd het poneren van een stelling, en die stelling heeft zijn grond in onvrede, in korzelige verontwaardiging dat de mensen maar doorgaan met onver antwoord babies op de wereld te i zetten. Mensen moeten plezier kunnen hebben met elkaar zonder de nare gevolgen, de nare verantwoorde lijkheid achteraf. Er zit in die stel- ling angst. Levensangst. Die angst maakt de stelling hooghartig. En zolang het lichaam één van de weinige zaken is waarvan je opaan kunt, dat is wat het is, dat geen schijn kan wekken zoals onze status, on: naar-buiten-leven, zo als ons kerkelijk leven soms, zo- lang zal het gesol en gepruts blij ven bestaan. We moeten ons ech ter niet vol afkeer afwenden. Dat sollen en prutsen is óók zoe ken. We moeten elkaar, pro en contra, nooit aflatend proberen te vinden. Totdat er een ster in Beth lehem opgaat. Beter: OMDAT er een ster is opgegaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 14