Secularisatie kan ook zegen voor kerk zijn Schoolkrant een uiting voor talent in de dop Derde plaat uitgekomen in Donemus - serie 1967 fiEESTEUJK LEVER PROF. DR. HELMUT GOLIM ITZER Uitspraken van prof. Gollwitzer ZATERDAG 18 NOVEMBER 1967 MEJUFFROUW BESSIE SCHADEE: '(Van onze onderwijsredacteur) UDDEL Mejuffrouw Bessie Schadee, kan didate Russisch, in de naar hout en eten geurende stafkamer van het conferentie-oord De Hunneschans in het hartje van de Veluwe: een goede schoolkrant is 1. het gezicht van de gemeenschap die de school vormt; 2. een belangrijke uitingsmogelijkheid voor talent-in-de-dop; 3. voor de scholier een nieuwsblad dat hij niet- kan missen en dat een toetssteen is voor allerlei toestanden op school. De Stichting Nederlandse School Pers Unie, die in mejuf frouw Schadee een volijverige voorzitster heeft, begon op 1 no vember enthousiast aan haar tweede studieconferentie na een geslaagd experiment het vorig jaar in het andere jeugdcentrum Het Zilveren Schor in Zeeland. Een kleine vijftig jongens en meisjes, die leiding geven aan Ne derlandse schoolkranten, hebben zich vier dagen intensief bezig gehouden met het begrip commu nicatie in de meest uitgebreide ■in van het woord. Het programma liegt er niet om. de ene excursie na de andere en daartussen lezingen door deskundigen op alle denkbare voorlichtingsterreinen. onderwijs is geïnteresseerd, zo als blijkt uit het lidmaatschao van bijvoorbeeld de hotel vakschool. Voorlichting ;ing. Er zijn scholen een beetje aangemodderd wordl met oude stencil-apparatuur zon der dat de redacties ook maar enig benul hebben dat het vaak goedkoper en beter kan als ze zich door ons laten adviseren. Voor de 15.— contributie per jaar krijgen de redacties enorm veel. Bovendien helpen wij een beetje de continuïteit bevorderen, de redacties wisselen namelijk heel veelvuldig. Daarnaast is er ons omslagenproject. Die omsla gen waren meestal niet van al te beste kwaliteit. Dat hangt voor een goed deel af van een knap tekenaartje dat toevallig beschik baar moet zijn. Nu kunnen de aangeslotenen de kaften gratis door de NSU laten verzorgen en dat dit in de smaak viel, blijkt uit de steeds stijgende animo. Gingen er vorig jaar 125.000 omslagen de deur uit, dit jaar steeg de oplage van het project tot 200.000 exempla ren. Voor de binnen- en eventu- T rots Het rumoer uit de eetzaal wordt groter. Mejuffrouw Scha dee wordt aan de maaltijd herin nerd en bovendien wacht het mid dagprogramma: een lezing over de verhouding overheid-publici- teit. De NSÜ kan met trots op haar werk terugzien. We zagen in de grote conversatiezaal van De Hunneschans schoolkranten die het stadium van puber- geschrijf ver achter zich hebben gelaten. En wie zich daarvan wil over tuigen, in de boekhandel is nu reeds enkele jaren „Een tien voor tieners" te koop, de pocket die de beste artikelen en gedichten uit schoolkranten een duurzamer In de ideale omgeving t an hel conferentieoord De Hunneschans hebben de deelnemers aan het NSUcongres volop gelegenheid 1 bezich- zette- Een korte greep: ee aan een krantenbedrijf e tiging van een drukkerij e rij. een demonstratie met de mo dernste stencil-apparatuur, lezin gen door layout-deskundigen en mensen uit de public-relationswe- reld en tenslotte een gesprek met de houding van jongeren tegeno ver politie en gezag in het alge- Openheid Tussen al die bedrijven door kunnen de redactrices en redac teuren uitvoerig kennis nemen van eikaars produkten. Overal in de Hunneschans ligt het bezaaid met schoolkranten, sommigen in heel fraaie uitvoe ring, andere sober van opzet en een tikkeltje naar de intellectua listische kant neigend. Er heerst een sfeer van grote openheid. De bereidheid om van eikaars experi menten te leren is boven alle twijfel verheven. Moeilijkheden Over de historie van de Neder landse School Pers Unie vertelt mejuffrouw Schadee (mijn studie Russisch laat me veel vrij; er is veel thuiswerk): „Ik was er vroe ger zelf heel nauw bij betrokken als redactrice van een Haagse beter uitviel dan de andere en bovendien stuitte je soms op^ moeilijkheden die je in grotere We hebben toen besloten met een aantal schoolkranten samen een soort vereniging op te rich ten onder het nvtto „eendracht maakt macht". Spoedig echter werd het lichaam te log. Er wa- juridische gronden adviseerde een stichting in het leven te roe pen. Dat is de geboorte De NSU is een uiterst belang rijke stimulans voor de vaak wis selende schoolkrantredacties. Niet dat ze er persklare kopij kunnen betrekken („daar zijn we fel tegen, ze moeten zelf het werk doen") maar de NSU wijst wel op zaken' die voor behande ling in een schoolkrant in aan merking komen, geeft perskaar ten uit, publiceert een mededelin genblad dat de redacties toch het idee geeft in een groter verband te werken en brengt tenslotte sterk verschillende groepen leer lingen met elkaar in contact. De 335 schoolkranten die nu bij de Nederlandse School Pers Unie zijn aangesloten, verschijnen na melijk op alle denkbare scholen, •p hbs-en. maar evengoed op kuiahoudsch. len en zelfs het vak- fN de Donemus Audio-visuele serie 1967 zoals be kend grammofoonplaten van Nederlandse composi ties in „live"-opnamen met bijgevoegde partituren is de derde plaat uitgekomen, aangezien de tweede nog niet kon worden uitgebracht in verband met het pas later ontvangen van de vereiste toestemmingen van uitvoerende kunstenaars. Op deze nieuwe plaat staan op de eerste kant de ook uit de concertzaal bekende Ana grammen van Guillaume Landré in een goede uitvoe ring door het Limburgs Symfo nie-orkest onder André Rieu, waarbij alleen de violen wat „dun" klinken en de vaak bijzonder inventieve „Sug- gestioni" van Robert de Roos in de al wat oudere maar nog zeer goede opname van het Residentie Orkest onder Wil lem van Otterloo. Op de tweede plaatzijde met het Radio Kamerorkest onder Maurits van den Berg de reeds tien jaar oude op name heeft nog niets vari zijn glans verloren benevens de contrastrijke Symphonietta van Géza Frid in een levendi ge verklanking door het Lim burgs Symfonie-orkest. Plaat- komen met twee i ten van Mozart, resp. in d, K.V. 466 en in A, K.V. 488. Barenboim fungeert bij deze plaat, die het begin zal zijn integrale opname van kelijke Mozart-cadens, die er voor het eerste deel bestaat, maar bij het concert in d speèlt Barenboim in het eerste deel een merkwaardige combi natie van de door Beethoven en Edwin' Fischer geschreven cadensen (waarom niet de ge hele Beethoven-cadens?), ter wijl hij in de finale een eigen, tamelijk lange, cadens ge bied van Mozart-cc bestaat, kan men vol verwach ting uitkijken naar volgende i Ai- PBHHHBiutdi voonachtige pianist Daniel Ba renboim (sinds vijf maanden gehuwd met de niet minder bekende celliste Jacqueline Dupré), die ook in ons land list. evenals Edwin Fischer, bij wie de kunstenaar ook nog studeerde, dat vroeger deed. De pianist, die beschikt over een uitstekende techniek en die steeds sensitief-muzikaal speelt, laat zich in de hoekde- len wel eens verleiden tot eer. ongewoon hoog tempo, zonder dat het evenwel een jachtige indruk maakt. De langzame delen, met name van het con cert in A, zijn een openbaring van klank en voordracht. Samenwerking De samenwerking met het prachtig spelende English Chamber Orchestra is vrijwel ideaal te noemen, en er wordt steeds merkbaar met plezier gemusiceerd. Er wordt tevens zo doorzichtig gespeeld waarbij de opnamekwaliteit van de best-denkbare soort is dat tal van schitterende de tails, die normaal vaak verlo ren gaan, volkomen tot hun recht komen; men luistere b.v. maar eens naar de alt viool-partijen! Langspeler Atco-group De Atco-group verzamel naam voor een reeks labels heeft een langspeler vervaardigd, die een mooie gelegenheid biedt om voor weinig geld verscheide ne groten uit de wereld van rhythm and blues en van de jazz op één plaat te beluisteren en met elkaar te kunnen verge- We noemen o.a. King Curtis (in „Jump back"). Oti"s Redding („Respect"), Arthur Conley Van deze hier door Polydor-Ne- derland uitgebrachte „Smash Sounds" verdienen speciale ver melding „Stand by (Door drs. G. Puchinger) „Toen het begrip secularisatie in de theologie opkwam, verstond men daaronder de afwending van de moderne wereld van het christendom. Men zag de emancipatiebeweging, die kerkelijke bevoogding afwijst, en de vermindering van de kerkelijke invloed op het volksleven auto matisch als een te betreuren afwending van het christendom. Intussen hebben we wel geleerd de dingen genuanceerder te zien", zei de Ber- lijnse hoogleraar dr. Helmut Gollwitzer mij. „Secularisatie" was het belangrijkste onderwerp van het gesprek dat ik met deze sterk door Karl Barth beïnvloede theoloog voerde. Op één punt verschilt hij van de Bazelse theoloog: „Ik zou in vragen van de politieke ethiek niet spreken zoals Barth gedaan heeft. Hij heeft gezegd: wanneer ik geloof in een concrete vraag, in een politieke kwestie, Gods wil te kennen, dan moet ik deze kennis ook aan anderen in de naam Gods verkondigen. Ik zou voorzichtiger zijn. Ik zou anderen mijn inzicht hoogstens als een vraag voorhouden, die die anderen ertoe zou kunnen brengen hun beslissingen nog éénmaal in het licht van Gods Woord opnieuw te onderzoeken." Iets van die voorzichtigheid blijkt ook als hij spreekt over de voortschrijdende secularisatie, een woord dat letterlijk verwereldlijking betekent Prof. Gollwitzer „Wij zien daarbij allereerst dat de christelijke Middeleeuwen bij ons in Duits land tot in de negentiende en twintigste eeuw in de vorm van volkskerkelijke instituten reiken. In Holland is dat anders, maar bij ons worden heel veel kinderen nog slechts uit traditie gedoopt hoewel de ouders niet meer gelovig zijn." ..Dal alles, die traditie, is een nawerking van de christelijke cul tuur in de Middeleeuwen. Maar die christelijke Middeleeuwen wa ren niet zo christelijk als men vroeger wel meende''. „De verwereldlijking van de sa menleving is overigens ook een kans voor de intensivering van het christelijk karakter van de kerk, van de uitzuivering van haar heidense elementen". Consequentie „En in de tweede plaats: De secularisatie van het denken in de wetenschap is zelf een conse quentie van het christelijk ge loof. Dat heeft vooral de onlangs overleden theoloog Gogarten ons voorgehouden. Het christelijk ge loof veroorlooft ons, en gebiedt ons zelfs, de wereld als feit met profane methoden te ervaren en te aanvaarden". „Men noemt dat tegenwoordig vaak „methodisch atheïsme". Ik vind deze uitdrukking daarom zo juist, omdat men daarmee kan aangeven dat de atheïstische me thode der wetenschap niet auto matisch het dogmatisch atheïsme, dat wil zeggen, de loochening van de werkelijkheid Gods, ten gevolge behoeft te hebben". „In de derde plaats: Immanuel Kant heeft de Aufklarung, Ver lichting dus, getypeerd als het uit treden van de mens uit de aan zich zelf verschuldigde onmondig heid". „De weg van de tegenwoordige mens bestaat in de consequente doorvoering van deze autonomie, dat wil zeggen van zijn verant woordelijkheid voor eigen le venshouding, die hij rationeel wil doorzien en vorm geven, zo ver het hem even mogelijk is". „Dat is uiteraard een weg waar aan grote gevaren verbonden zijn, maar stellig ook een weg waarop de mens vrijer komt te pROF. DR. HELMUT GOLLWITZER is hoogleraar in de systematische theologie aan de filosofische faculteit van de Freie Universiteit te Berlijn, alsmede aan de Kirchliche Hochschule. Eerder doceerde deze Beierse theoloog te Bonn, TJIJ behoorde tot de Duitse Bekennende Kirche en was sterk beïnvloed door Karl Barth, onder wie hij in 1937 promo veerde. In 1938 verving hij Martin Niemöller als predikant van Berlijn-Dahlem, toen deze gevangen genomen iverd. Zelf kreeg hij in 1940 een preekverbod en werd hij uit Berlijn ver bannen. J~ïE oorlogsjaren bracht hij in militaire dienst door, en daar- na verbleef hij nog vijf jaar in Russische gevangenschap. Zijn bekendste boek beschrijft ervaringen uit die tijd en is getiteld „Und führen wohin du nicht willst". Dit jaar ver scheen van hem „Von der Stellvertretung Gottes, christlicher Glaube in der Erfahrung der Verborgenheit Gottes". rpOE-N Karl Barth met emeritaat ging, was hij een van de ■*- kandidaten om hem op te volgen. De onderwijscommissie droeg hem echter niet aan de gemeenteraad van Bazel voor. Niet Gollwitzer, maar de nog jonge Heinrich Ott volgde Barth Verlichting „Bonhoeffer heeft in zijn gevan- genisbrieven terecht gezegd: „De kerk moet niet terugverlangen naar de Middeleeuwen, ze moet deze weg van de tegenwoordige mens met vreugde begroeten en dient niet tegenover de Verlich ting te staan, want ze is zelf Ver lichting: Het evangelie brengt licht en voert ons niet in het halfdonker van religieuze roman tiek en magie." „In de vierde plaats: De plura listische wereld, waarin de mens zijn persoonlijke geloofsbeslissin- gen zich niet meer door een volkskerk kan laten ontnemen, waarbij de verlichte wereld in de wetenschappelijke geest heerst, en waarin de samenlevingsver banden zich voor de menselijke geest als juist moeten bewijzen, „In deze wereld nu mogen de christenen zich niet meer als in een vreemde, vijandige wereld ge voelen, waaruit zij zich wég ver langen. maar juist deze wereld Kritiek In de vijfde plaats: Een theolo gische taak van de eerste orde in onze tijd is de vraag naar de kritische grens die het evangelie aan de Verlichting stelt". „Er loopt een dogmatische lijn vanuit de Verlichting, vanaf de encyclopedisten uit de achttiende eeuw, naar onze tegenwoordige neo-marxisten en freudianen ja, ik bedoel de volgelingen van Sigmund Freud en zo verder, die een soort almacht van het menselijk verstand belijden". „Tegenover deze onkritische aanbidding van het verstand staat de kritiek van het evange lie: de kritiek op dat menselijk verstand als zijnde het instru ment van de concrete mens. die een eindig schepsel is, een egoïstische, door hartstochten ver teerde. liefdeloze zondaar, één die allereerst de bevrijding van zijn „verstand" nodig heeft, om- te komen tot het juiste gebruik van zijn verstand". Opdracht Ik vroeg prof. Gollwitzer nog: „Voor welke opdracht staat het tegenwoordige christendom?" Zijn antwoord luidde: „Die vraag is moeilijk te beant woorden, vooral zo in het alge meen. In Afrika is alles weer zo heel anders dan bij ons in Euro pa. Je hebt natuurlijk de altijd blijvende vragen aangaande de menselijke existentie. Ik denk aan schuld, dood, verleden, zon de, de zin van het leven. De christenen moeten aan anderen duidelijk maken welk onvervang baar antwoord het evangelie geeft op deze vragen". „Daarnaast zijn er ook de no den in het menselijk leven, die zich op een andere manier laten verhelpen. Hier moeten de christenen duidelijk maken wel ke oriëntatie en welke impuls het evangelie biedt voor de prak tische oplossing van de mense lijke noden". „In het onderscheid van dexe beide groepen van vragen tekent zich zowel de grens der secula risatie af als de opgave der secu larisatie". Berlijnse muur „Een wegbreken van de muur zal alleen mogelijk zijn, wanneer dit wegbreken niet een nieuwe crisis van het Oostduitse sys teem ten gevolge zal hebben. De muur is immers gebouwd, toen in 1961 de door de Westduitse regering bevorderde vlucht van Oostduitse burgers de economie van de DDR ondermijnde." „Dat betekent dat wij, Westduitsers, tot het wegbreken van de muur kunnen bij dragen door de erkenning van de DDR. Dit zal zeker een smartelijke erkenning zijn. Omdat mij voor het verdere leven van het Duitse volk een vrije communicatie tussen mensen van Oost en West belangrijker voorkomt dan de handhaving der staatkun dige scheiding, zie ik die erkenning als noodzakelijk. We zullen deze vrij mense lijke communicatie door officiële erkenning van de DDR moeten kopen." Neo-nationaal- socialisme Gollwitzer gelooft dat in Duitsland he; nationaal-socialisme nooit meer een kans zal krijgen: „Het is een voorbije vorm van tirannie, die op die manier nooit meer zal terugkomen. Het nieuwe gevaar ziet er dan ook heel anders uit: De tegenwoordige Duitsers verlangen helemaal niet meer terug naar een dictator, maar ze zijn nog niet doordrongen van de geest der demo cratie." „Natuurlijk kan het in een politieke en economische crisis tot een versterking van de nu al toenemende autoritaire tendenzen komen, tot een nieuw beroep op een sterke man. Maar het huidige Griekse voorbeeld is voor zo'n crisis dreigender dan een her haling van het jaar 193 met het toenmalig voiksenthousiasme. En in ieder geval zou de nieuwe sterke man zich van een heel andere ideologie moeten bedienen dan het Vreedzame coëxistentie „Er bestaat geen vreedzan ussen christelijk geloof en atheïstisch com munisme; wel is er natuurlijk vreedzaam contact mogelijk tussen christenen en atheïstische communisten. Er is volop vreedzame coëxistentie mogelijk tussen het christelijk geloof en een communisme, dat slechts als sociale revolutionaire beweging optreedt, een strijdbeweging die het atheïs me niet meer als partijdogma verplicht Radicale theologie „Ja, die verschrikkelijke God-is-dood- theologie. Ik zeg maar ronduit dat ik er helemaal niets van moet hebben. Ik zie deze als een symptoom en neem haar als zodanig ook ernstig, als een persoonlijk ge tuigenis van tijdgenoten, die daarmee wil len zeggen dat hun de christelijke verkon diging vreemd geworden is, antiquarisch toeschijnt, leeg klinkt, of voor wie het evan gelie, vanwege de krasse tegenstelling tot de wrede werkelijkheid ongeloofwaardig is geworden." „Dat alles begrijp ik natuurlijk, want wie zou vandaag een goed theoloog kunnen zyn aan wie deze ervaring persoonlijk vreemd is. Ik begrijp ook dat de theologie het nihi lisme ernstig moet nemen, en dat de tegen woordige theologie niet anders dan in con frontatie met het nihilisme kan worden be oefend en dat ze niet bedreven kan worden met een metafysische basis als vooronder^ stelling zoals vroeger in de theologie ge beurde." „Wat ik echter niet versta van de be oefenaars van de God-is-dood-theologie, is, dal zij menen dat men uit negatieve eisen tot een theologie kan komen. Dan lijkt mij daarentegen het ronde atheïsme of het ag nosticisme zeer veel eerlijker te zijn. Overi gens heeft het spreken over de dood Gods. zeker binnen het Christendom, sen legi tieme plaats: het kruis van Jezus."

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13