IDO KEEKSTRA, de onomkoopbare OPINIE MET KLOPPEND DART Veel vertrouwen in premier De Jong ZATERDAG 18 NOVEMBER 1967 Figuur terzijde van het literaire toneel Verbeterde democratie QNZE TIJD is die van de snelle ontwikkelingen. Men denke, om slechts haar te noemen, aan de techniek. Zij dreigt van dienend heersend te worden. Let men op deze ontwikkelingen, dan moet men wel medelijden hebben met die verschijnselen van wie men verlangt dat ze die bij honden in de vaart, doch daartoe maar ten dele in staat blijken. Die verschijnselen raken dan achter en gaan deswege ex tra aandacht trekken. Zo is het nu eenmaal in het leven. Eigenlijk duldt het leven geen achterblijvers. Men komt „in het nieuws" hetzij als voortrekker hetzij als achteraan- komer. Wie in de tros meetrekt, valt niet op. Tot de verschijnselen die tegenwoordig „in discussie" zijn behoort de democratie, en een van de gangbare pun ten van kritiek is dat zij onvoldoende „bij" is. Dat behoeft op zichzelf dus geen verontrustende kritiek te zijn. De ge zondheid van een democratie komt trouwens óók uit in de mate waarin ze positief staat tegenover die kritiek die het wèl met haar meent. TV/TEN KAN zelfs zeggen dat bij democratie kritiek past. Ze biedt er alle ruimte toe, ja ze lokt en daagt ertoe uit Dat is, in alle bescheidenheid, haar betoon van moed. Het tegenbeeld van de democratie, de dictatuur dus, is laf; zij durft het niet aan, zich naar haar inhoud aan een periodie ke beoordeling te onderwerpen. Van de democratie echter vormt die mogelijkheid tot'beoordeling, die zij zelf en be- wüst biedt een wezenlijk bestanddeel. Dit mag men dus bedenken. Maar tegelijk behoort men te bedenken dat men de spankracht tot kritiek, die de demo cratie kan „hebben", ook niet mag misbruiken. Er is onder de kritiek behalve veel onjuists ook veel onbillijks. En ook in de kritiek schaadt de overdaad. Men zal democratie heb ben te zien èn te waarderen als het best denkbare stelsel, zonder te verlangen dat er nimmer meer iets te wensen zou overblijven. Van Churchill, de man met ook in dit opzicht een opmer kelijke levenswijsheid, stamt het woord, dat de democratie de slechtste regeringsvorm is met uitzondering evenwel van alle andere. Zulk een kenschets is wel in staat om kritiek tot de juiste proporties terug te brengen. Anders loopt het toch maar uit op ondankbaarheid, teleurstelling, frustratie en onbehagen, en het valt niet in te zien dat de democrati sche gedachte daarmee gediend zou zijn. TT/A ARMEE IK DAN op de uitdrukking „democratische gedachte" ben terecht gekomen. Niet toevallig overi gens. Want ook democratie is een gedachte, inzoverre zij steeds weer door mensen verwerkelijkt moet worden en het resultaat zal zijn van menselijk handelen. Het ware een misverstand, te menen dat democratie een vast en blijvend gegeven is. Soms lijkt zelfs het tegendeel het geval. Situaties elders, maar ook een terugblik in de geschiedenis van eigen land, laten zien, dat het anders kan. In bedoelde omstandigheden zal het eerste streven gericht zijn op een herwinning van een situatie waarin men de democratie weer althans enigermate herkent. Bij ons behoeven de discussies gelukkig niet over herwin ning te gaan. Zulk een proces zou zich trouwens, naar be kend, in alle heimelijkheid moeten voltrekken en het ka rakter dragen van illegaal handelen. Nee, bij ons maakt het gesprek, ook het kritische gesprek, over de democratie volop deel uit van de legaliteit. TYAT WE daarbij sinds nog niet zo lange tijd mogen be- schikken over de hulp van een, weliswaar jonge, maar niettemin geestdriftige wetenschap van de politiek is een gunstige omstandigheid. Al is ook daarmee een juiste be nadering van de problematiek uiteraard nog niet als van zelf gegeven. Ook in wetenschappelijke beschouwingen over de politiek treffen we in elk geval soms beschouwingen aan, waarvan we de doeltreffendheid voor de verbetering want daar om gaat het immers bij ons van de democratie moeten betwijfelen. Men komt dan met overigens alweer ver ouderde kritiek op ons partij- en kiesstelsel, terwijl nie mand zich in feite een eerlijker en billijker kiesstelsel kan denken dan het onze en ons partijstelsel niet zomaar, van gisteren op vandaag, is ontstaan, maar wortelt in aard en historie van ons volk. "jVEE, EN VANDAAR onze voldoening over de verschij- ning van het boek van de hoogleraar Kuypers, vorige week hier al prijzend genoemd, die een geheel andere aan pak ter verbetering voorstaat en het liever zoekt in een verschuiving-binnen-de-onderdelen-van-ons-politiek-proces: niet een moeilijke kabinetsformatie na verkiezingen en als regel zoveel tijd in beslag nemend dat men de voorafgaande verkiezingen allang weer is vergeten, maar een kabinets formatie als het ware als rechtstreekse inzet voor de ver kiezingen. Ook daarbij rijzen vermoedelijk nog wel vragen, maar bij andere voordelen heeft deze benadering van de problema tiek ook dit, dat nu niet langer tijd verloren behoeft te gaan aan kritiek op onderdelen van ons politiek proces, waarin in feite de kern van onze problemen helemaal niet ligt. DIEMER OP de achtergrond en ter zijde van het luidruchtige literaire toneel, waar kleine mannen met grote monden zichzelf en elkaar over schreeuwen, staan (of liggen als ze dood zijn) de afzonder lijken, onomkoopbaren. Ze hebben nooit ge schreeuwd, laat staan iemand willen overschreeuwen. Ze hebben niemand gekwetst of ook maar getroffen, laat staan dat ze iemand hebben willen overtreffen. Hun ka rakter is niet in hun talent opgegaan, maar hun talent is om* zo te zeggen naar hun karakter doorgeslagen en die twee zijn onverbrekelijk en onscheidbaar één geworden. Ido Keekstra, te zamen met z(jn vrouw op 27 november 1965 (zijn 56e verjaardag) verongelukt, is zulk een afzonderlijke, onom koopbare, letterlijk karakteristie ke figuur geweest. Geen schei ding mogelijk tussen de mens, de dichter en de functionaris. Zijn dagelijks werk (een leiden de functie in een groot bedrijf) heeft hem verhinderd tot een lite raat te verbijzonderen. Zijn dich terschap heeft hem ervan weer houden een gestroomlijnd burger te worden in de kleine Delftse technopolis. Zijn karakter heeft hem verboden zich te verdelen of rollen te spelen. Er bestaat een expansief dich terschap, waarbij de poëet maar Nigeria nog niet tot compromis bereid DE zware straffen voor de be manningsleden van de Ne derlandse coaster Jozina hebben ook buiten ons land sterker de aandacht gevestigd op de burgeroorlog in Nigeria, welke zich al vier maanden voortsleept. Een maand geleden namen fe derale troepen de hoofdstad Enoegoe van de afgescheiden staat Biafra in. Daarna slaagden zij er echter niet in. Port Har- court, de belangrijkste haven stad. of het .hartland' van de Ibo-stam te bezetten. Begrijpe lijk, omdat aldus de Guardian het terrein moeilijk, het weer ongunstig en de federale troe pen niet omvangrijk zijn. Onverwacht was de vasthou dendheid en solidariteit van de Biafranen. Zelfs na de nederla gen is niemand naar de andere kant overgelopen. De hoop der federalen was gericht op ex- president Azikiwe. Ook deze heeft.evenwel de kant van Bia fra gekozen. Er is dus een impasse. Het fe derale leger kan wellicht het Biafraanse georganiseerde ver zet breken, maar op het platte land staat het machteloos. Daar door dreigt de strijd een bloedig karakter te krijgen. Naar schat ting zijn totdusver al 50.000 mi litairen en burgers omgekomen. Concessies Van bereidheid, naar een op lossing te streven, is niets te bespeuren. De bemiddelingspo gingen van de Organisatie van Afrikaanse eenheid liepen op niets uit. Biafra wil niet opge ven en Lagos weigert het be ginsel van „één Nigeria" te la ten vallen. Zo worden beide partijen met vernietiging be dreigd. De belangrijkste concessie op het gebied van de soevereini teit moet van de kant van Biafra komen. Anderzijds moet Lagos zich afvragen, welk snort Nieeria het de Biafranen kan aanbieden. Met name moeten de laatsten garanties hebh<»n voor hun nersoonlijke veiligheid. Wil men voorkomen dat Ni geria te gronde gaat, dan moe ten van beide kanten concessies komen. De bemiddelende rol die die de Organisatie van Afri kaanse eenheid wil spelen, zou tot egn vreedzame regeling kun nen leiden. Maar zover is men in de hoofdstad Lagos blijkbaar nog niet. De zware straffen voor de op varenden van de Jozine (die nu uitgewezen worden) en de aankomst van patrouilleboten uit de Sowjetunie doen eerder vrezen, dat het militaire bewind in Lagos nog vast van plan is, de Biafranen een militaire ne derlaag toe te brengen. Japan Overeenstemming bereikten deze week de regeringsleiders van Amerika en Japan. De Bo- nin-eilanden zullen weer Janans worden. Over de ten noorden van Formosa gelegen Rioekioe- eilanden (met de Amerikaanse militaire basis Okinawa) werd nog geen besliss:ng genomen. De betrekkingen tussen beide landen zijn door het bezoek van premier Sato aan president Johnson ongetwijfeld verbeterd. Aangenomen wordt, dat Jaoan bereid is, samen met andere Aziatische landen een rol te spelen bij het zoeken naar een liefst de hele wereld in poëzie zou willen omzetten. Het grote voorbeeld hier is Goethe, maar ook meer gespecialiseerde dich ters zoals Achterberg kunnen tot dit type worden gerekend. Een poos na hun dood kan men hun Verzamelde Gedichten in de kast zetten, want hun houding maakte hen produktief. Keekstra ging niet dichtend de wereld binnen, maar keerde met zijn wereld in tot zijn dichtend zelf. Het resultaat is een klein oeu vre; verzen die bijna stuk voor stuk moesten worden geschreven en zó geschreven. Bij deze echt heid en onontkoombaarheid is de tijdsvorm, ja zelfs de vraag naar de grootte van het talent van minder belang. Keekstra's verzen weerspiegelen niet de tijd waar in ze zijn ontstaan, ze zijn er niet representatief voor, maar ze vertonen er alleen maar bepaalde kenmerken van. Zo herinnert de pathetische toon aan de tijd van Marsman, de soms precieuze woordkeus aan het oudere estheticisme, de verso bering in de latere gedichten aan de algemene verzakelijking van het geestesleven sinds de jaren dertig. Ze dragen, zoals elke kunstuiting, voor de kenner een datum, maar hier niet van de tijd van het ontstaan, maar van de dichter in deze bepaalde fase van zijn ontwikkeling. Door grienden aangespoord, was Keekstra bezig een verzen bundel te ontwerpen van reeds geschreven en nog te schrijven gedichten. Men kan er het nodige over lezen in het Nawoord van Wim Hazeu. Er is ook een litera tuuropgave en een bibliografie op genomen in de bundel die dus nu, dank zij de zorgen van Ha zeu. postuum bij Bosch Keu- ning NV. Baarn is verschenen en waarin ook de oudere bundel Het Landhuis een plaats heeft gevon den. De titfel is van Keekstra f: Huis van Xohi, zo heet het gedicht op bldz. 37 en ook de afde'ins waarin dit vers voor komt. De paperback telt 96 blad zijden en kost 6,90. Streng Keekstra's poëzie is streng, om dat ze een afsluitend, een recht sprekend, richtend karakter heeft. Ze vertoont positieve kwali teiten van het calvinisme, manne lijkheid, de moed van de conse quentie. Maar hoeveel gevoel, zachtheid, kwetsbaarheid is hier in bedwongen. In het gedicht op de gestorven Marja heeft hij dui delijk uitgesproken wat hem van de extraverte Marja on derscheidt: Ik nam mijn leven anders in beraad. Gehoorzamer misschien maar binnen in woekerde struikgewas van te genzin waaronder dorens steken van de haat. Maar jij hebt niets verborgen, onvermomd IDO KEEKSTRA was wat je zei of schreef, het luid misbaar dat ik verzweeg maakte jij openbaar. Ik bloed van binnen maar jij was een open wond. Eigen dood Opvallend is ook en hierin is hij aan Marsman verwant het bezig zijn met zijn eigen dood. Bij Marsman het voorge voel in een schip te sterven; bij Keekstra de autodromen en het bijna bewuste weten in een auto de dood te zullen vinden. Twaalf dagen voor zijn levenseinde schreef hij. zonder doorhalingen of veranderingen, een vers dat zo begint: Ik ga op reis, ik weet niets van mijn terugkeer af. Misschien kom ik niet weer, geen mens kan zeggen: tot morgen, want de dood kan dat weerleggen. Spreek dit niet tegen, zwijg, want ieder vindt zijn graf. Het laatste woord van het ge dicht is opengelaten. Het moest rijmen op .od verzoend' en kon maar één lettergreep tellen. Een technische onmogelijkheid, maar tevens een symbolische im passe: gedicht en leven liepen uit in het slop van de ongerijmde dood. Hoewel Keekstra veertien jaar jonger was dan ik. heb ik op een letterlijk eerbiedige afstond van hem gehouden en hem diep gerespecteerd, als een ver eerde'oudste broer. Gelukkig dat deze bundel er nu is. DR. C. RIJNSDORP. Premier Sato van Japan. Zeven dogen verder SINT-NICOLAAS is er weer en brengt de donkerste en gezelligste tijd van het jaar mee. Vol verwachting klopt het hart .van de winkeliers. De christen-radicalen bepleiten eensgezind een stembusakkoord met PvdA en D '66 ph krijgen het later in de week toch weer under ling te kwaad over de hoogte van de ontwik kelingshulp. De fiscus doet water in de wijn van de aftrekbare ziektekoster, (nu boven de 750 en niet 1000) maar op die wijn (plus andere zaken) komt dan wel een hogere omzet belasting. Van het Binnenhof verder: wees openhar tiger over de BVD. bestel nu al aardappelen voor het voorjaar, reken niet op een volks lening voor particuliere ontwikkelingshulp Eerste-Kamerleden mogen blijven voorlezen. Terwijl zware gevechten in Vietnam woeden, verwerpt Hanoi een nieuw aanbod van John- son. over de vrede te praten. In Europa krygt de extreem-rechtse NPD in von Thadden een nieuwe voorzitter, staan Grieken in Athene terecht (zonder Theodorakis, die ernstig ziek is), vallen tientallen doden als Grieks- Cyprische militairen Turkse dorpen op Cyprus overvallen. Van alle kanten schiet men toe om het Britse pond voor devaluatie te behoeden en Wilson pleit voor krachtige Europese technologische samenwerking om zowel Amerikanen als Kus je- nd wat uit de zeilen te nemen. Francis K in Panama gegrepen omdat hij zo op Gestapo-Müller lijkt. ..Het is 'm!" roept Frau Miiller als ze foto's ziet. maar nee hoor. Schokkend zijn de zware vonnissen voor de zeven man die met de Jozina in Nigeria ge grepen worden wegens wapenvetvoer naar Biafra. Schokkend is ook dat zoveel risico's genomen worden. Ere wien ere toekomt: de NCD-directeuren- prijs voor J. v. d. Togt van Tornado, Neerlands hoogste onderscheiding voor prof. dr. W. Hall- stein (grootkruis Nederlandse Leeuw), vier Wageningse eredoctoraten: prof. dr. J. Bolding, ir. A. W. v. d. Plassche, prof. M. L. Tantwala en boer N. G. Addens. een Tilburgs eredocto raat voor drs. A. J. W. Rottier van de Staats mijnen. Prof. dr. W. P. Plate, die prins Alexan der „haalde wordt commandeur in de huisorde van Oranje. Het Kamerlid mr. A. Baeten wordt tegen de zin van de raad burgemeester van Maastricht. In een vergadering van een Kamer commissie overlijdt W. v. d. Gevel, lid van de PvdA-fractie. Tientallen maatschappijen willen in de Noordzee naar aardgas en olie zoeken, Duitse fabrieken mogen hun afvalzuren voortaan via Rotterdam in zee kwijt, in Aerdenhout verdwij nen twee dure schilderijen van de muur, de Wollenstoffenfabriek W. v. Moorsel in Eind hoven (150 man) gaat dicht, niemand hoor' meer wat over die zesling die in Pakistan zou zijn geboren. Feijenoord klopt Arsenal met 32 en de kerken kondigen een nieuwe actie voor zending en werelddiaconaat aan: „Kom over de brug". vreedzame oplossing van het Vietnamese probleém. Intussen worden in het Ame rikaanse Congres pogingen ge daan, een eind te maken aan de aanvallen op president Johnson, die enkele senatoren als „venij nig. onverantwoordeliik en vul gair" bestempelden. Zij zouden het ambt van de president en ook Amerika omlaag halen. Onsmakelijk acht men de aan tijgingen, dat de president di rect een eind aan de tragische oorlog in Vietnam kan maken, maar dat hij wacht op een poli tiek gunstig tijdstip om dit te doen. De Democraat Moss noem de dit „de laagste vorm van po litieke sluipschutterij". Mans- field. de Democratische fractie voorzitter die vaak kritiek op Johnson heeft, juichte de rede van Moss toe. Theorie Belangwekkend is de nieuwe theorie, als zouden drie mannen schoten hebben gelost op pre sident Kennedy, die bijna vier jaar geleden in Dallas (Texas) werd vermoord. Het boek .Zes seconden in Dallas', wóarin deze theorie wordt uiteengezet, zal zeker veel aandacht trekken. Groot nieuws was ook de aan houding van een zwerver in Panama, van wie werd aange nomen, dat hi.i de vroegere Ge- staDoleider Heinrich Müller was. Er blijkt na enkele dagen echter reden te zijn om aan te nemen, dat het hier slechts om een treffende gelijkenis gaat. Niettemin is het vreemd, dat de man een hele verzameling dagboeken en identiteitspapie ren bij zich had, die toch vooral moesten aantonen, dat hij zich in de jaren tussen 1940 en 1945 in Panama had bevonden en dus onmogelijk Müller kon zijn. DEZE WEEK GEZEGD: Xoord-Viettnam heeft ons tot vechten gedwongen. Het zal slechts één woord hoeven te zeg gen om ons conflict in de golven van de oceaan te laten ver dwijnen. (Lyndon R. Jnïyw— KLEIN INTERVIEW y~)RS J. Boersma (38). lid van de Tweede Kamer voor de ARP sinds 1964 en met de heer J. Lanser kandidaat voor het voor zitterschap van het CNV, gaat nader in op het vorige week gehouden congres van de christen-radicalen en geeft zijn visie op het kabinet-De Jong. Wat vindt u als vakbondsman van het kabinet-De Jong, zoals dat tot nu toe is opgetreden? Ik laat me niet opsplitsen in vakbondsman en Kamerlid. Het optreden van de minister-presi dent vind ik zeer vertrouwenwek kend (bijvoorbeeld de affai- re-Schnez). Het kabinet en zijn beleid be kijk ik met gemengde gevoelens, vanwege het deelnemen van de VVD (belastingverlaging over twee tot drie jaar). Redelijk vind ik het werkgele genheidsbeleid (veel beter dan dat van het, kabinet-Drees in 19571958). Minder geslaagd tot nu toe acht ik het woningbouwbe leid en de verdeling van de nood zakelijke lastenverzwaring (pre mie AWZ, indirecte belastingen). Er moet meer worden gedaan aan ontwikkelingshulp en aan on ze probleemgebieden. In zijn to taal is het beleid uiteraard nog niet helemaal uit de verf geko men. Om met de heer Biesheuvel te spreken: „Er is nog te weinig sprake van vaart en visie." De vakbeweging zal ook het beleid van dit kabinet zeer kritisch moe ten begeleiden. Resultaat Bent u trevreden over het resultaat van het congres van de christen-radicalen, speciaal de uitspraak over het stcmbusak- koord? Ja. zowel wat betreft de vorm als de inhoud. In grote lijnen kan me wel vinden in het pro gram. al zijn niet alle onderdelen even doordacht. Indien dit program voor wat de hoofdzaak betreft door ARP. CHU en KVP wordt aanvaard, zou eigenlijk een stembusak koord niet meer nodig zijn. Los daarvan acht ik een derge lijk akkoord, met erkenning van een aantal bezwaren, een aantrek kelijke gedachte. Een veel groter bezwaar is de feitelijke onmon digheid van de kiezer Belangrijk wordt het congres van de PvdA in dit verband. Ik verwacht geen ruk naar links. Dat zou de kans op een akkoord vrijwel tot nul reduceren. Vakcentrales Zoudt u graag zien dat in de toekomst de drie vakcentrales or ganisatorisch nauwer gaan samen werken? Die ontwikkeling is gelukkig volop aan de gang. Mede gelet op de EEG is ook hier schaalvergro ting noodzakelijk. Wellicht ver dient samenvoeging van de stu diediensten in een of andere vorm nadere overweging. Niet in strijd daarmee is overi gens dat naar mijn smaak het Convent van christelijk-sociale organisaties meer leven zou moe ten worden ingeblazen. Tegen moties Waarom stemmen de radicaal georiënteerde fractieleden van KVP en ARP voortdurend tegen socialistische moties. Biedt dit een uitzicht op een toekomstig stembusakkoord? Mommersteeg's radicale mombakkes Kandidaat-voorzitter van het CNV, het a.r. Tweede-Ka merlid Boersma. is christen- radicaal, maar niet radicaal georganiseerd. Hij is wat dat betreft voorzichtiger geweest dan zijn radicale KVP-colIe- ga's op het Binnenhof, die een paar maanden geleden nadruk kelijk hun adhesie betuigden met het befaamde adres-Bo- gaers. Ook zij zijn, op een enkele uitzondering na, formeel-orga nisatorisch niet bij de radica len aangesloten, maar hun instemming met het adres legt hun morele verplichtingen op, die ze en dat is heel naar voor hen in de parlementai re praktijk voorlopig toch niet kunnen nakomen. Niet ten on rechte verwacht hun radicale achterban van hen, dat ze het radicalisme niet alleen met de mond belijden, maar ook in politieke daden trachten te verwezenlijken. En dat kun nen ze niet. omdat ze door hun loyaliteitsverklaring aan het kabinet-De Jong aan han den en voeten gebonden zijn. Dubbele moraal Dat leidt tot wonderlijke si tuaties. Voorzover aanwezig op het radicalencongres in Scheveningen brachten de ra dicale KVP-parlementariërs daar enthousiast de handen op elkaar voor het stembusak koord, maar in de Kamer heb ben ze de afgelopen weken te gen vrijwel alle moties van PvdA en D'66 gestemd. De for mele vriendschap met het ka binet lieten ze prevaleren bo ven de mentale verbonden heid met de toekomstige part ners in het stembusakkoord. Met alle begrip voor hun moei lijke positie: onder écht radi caal-zijn verstaan wij iets an ders. De heren hadden zich het risico van een dubbele moraal te worden beticht kunnen besparen als ze niet zo snel naar de ballpoint hadden ge grepen toen het adres-Bogaers in de publiciteit kwam. Nu ze minder voorzichtig zijn ge weest dan Boersma, zitten ze lelijk in het schip. Hoe lelijk, kwam donderdag aan het licht na het poli- tiek-curieuze debat over ont wikkelingshulp in de Kamer commissie voor buitenlandse zaken. U weet, dat vorige week in Scheveningen de radi calen zich hebben uitgespro ken voor 350 miljoen rr>?er hulp aan arme landen dan het kabinet-De Jong bereid is in 1968 uit te geven. Een radicaal bedragje. Uitgangspunt van „Scheveningen" was. dat elk jaar 10 procent van onze wel vaartsstijging naar de ontwik kelingslanden moet. Dat is on geveer de helft van de begro tingsruimte. De vurigste radicalensuppor- ter zal niet hebben verwacht, dat KVP-radicaal Mom- mersteeg die wens in de Ka mercommissie zou concretise ren. Maar dat Mommersteeg zelfs geen poging deed om een verhoging met 45 miljoen, waarop Schmelzer begin okto ber aandrong, af te dwingen, dat was toch wel een sensatio neel staaltje van anti-radicali- teit. Met collega-radicaal Westerterp voegde Mom mersteeg zich gedwee in het regeringsgareel door te stem men tegen moties van PvdA en D'66, die nog geen derde vroegen van wat het Scheve- ningse congres noodzakelijk vond. Aardon Zoiets is onbegrijpelijk voor de kiezers, die het optreden van, de radicalen terecht had den uitgelegd als een reactie tegen politiek geschipper, ein deloze compromissen, in- en uitgepraat, onduidelijkheid en topspanning tussen woorden en daden. Wie het ook niet begreep, dat was de man die als de enige wérkelijke radi caal in de KVP-Kamerclub wordt beschouwd: drs. J. Aar den. Hij gaf dezelfde avond nog een commentaar aan het ANP, waaruit verontwaardi ging sprak over de desertie van Mommersteeg en Wester terp. Het gebeuren in de Kamer commissie is niet alleen te ver klaren uit de loyaliteit contre coeur, waarmee de christen-ra dicale parlementariërs aan het kabinet-De Jong vastzitten. Ook niet uit angst van radica len én socialisten, dat een ka binetscrisis ontstaat terwijl de vooruitstrevende coalitie nog op geen stukken na startklaar is. Dat speelt allemaal mee. Maar los daarvan illustreert de aftocht van Mommersteeg en Co. de harde waarheid, dat elke praktiserende politicus, radicaal of niet, vroeg of laat de spanning ervaart tussen het wenselijke en het moge lijke. Dat is inherent aan de politiek en wie dat niet er kent, kan het op politieke con gressen misschien heel ver schoppen, maar in het parle ment klinkt z'n stem als van een predikant in een lege kerk. Je kan in partijvergade ringen de roerendste verhalen ophangen en de prachtigste programs ontwerpen, je kan de radicaalste adressen onder tekenen en de progressiefste uitspraken toejuichen, maar als het in Kamer of kabinet op zaken-doen aankomt, blijft er van je gezindheid helaas net zoveel over als de finan ciële mogelijkheden toestaan. Mommersteeg ondervond dat deze week. Vondeling, Den Uyl en Suurhoff onder vonden het in het kabi- net-Cals, dat lang niet zo radi caal kon zijn als het wilde, niet omdat Schmelzer zo conservatief deed, maar omdat er geen geld genoeg was. Het is, binnen het raam van de economische mogelijkhe den, een kwestie van accentue ring, van prioriteitenbepaling. Daarin komt je gezindheid tot uiting. Waaraan geef je het meeste gewicht: belastingver laging of ontwikkelingshulp? En verder kan je goed kleur bekennen in zaken die geen geld kosten: buitenlandse poli tiek, staatsrechtelijke hervor ming, democratisering van het bedrijfsleven enz. Maar zodra de financiën weer aan de orde komen, is het schipperen ge blazen. Dan moet je roeien met de riemen die je hebt. Er is geen verschil tussen bezield roeien en onbezield kanoën. Het tem po ligt in beide gevallen even hoog of laag. Je kan aan ont wikkelingshulp de aller hoogste prioriteit geven. Je kan radicaal de mening ver kondigen, dat daarvoor de zwaarste offers van de ge meenschap mogen worden ge vraagd. Maar zware lasten, die de consumptie afremmen, kunnen de groei van onze eco nomie aantasten, en wie daar bij gebaat zijn, in ieder ge val niet de ontwikkelingslan den. S tem busakkoord Dus toch begrip voor de „in consequente" christen-radi caal Mommersteeg? Ten deleï Het was geen schande dat hif zich door minister Udink liet overtuigen. Maar waarom dan niet ronduit toegegeven dat hij, wat de verhoging van de ontwikkelingshulp betreft, zijn radicale achterban niet kon volgen? Dat was eerlijk en duidelijk geweest. De kie zers zouden het hebben begre pen. Nu liet Mommersteeg zich stilzwijgend een radicali teit aanleunen, die hij niet kon en ook niet wénste waar te maken. De spanning tussen woorden en daden werd te groot. Jammer dat hét nu net een representant betrof van een stroming, die deze spanning niet meer duldt. Mommersteeg noemen we voortaan geen KVP-radicaal meer. Zeker niet nu hij zich woensdagavond in Amsterdam ook nog tegen het stembusak koord heeft gekeerd. Dat doet in KVP-radicale kring de deur dicht. Je kan als Moham medaan beter tegen de Islam zijn dan als KVP-radicaal te gen het stembusakkoord. Breuklijn Het is wel begrijpelijk waar om de KVP-radicalen zo hech ten aan dat samenwerkingsver band met de PvdA en D'66. De meesten (niet allemaal; Bo- gaers b.v. niet) zien het als de basis voor hun streven naar een twee-partijenstelsel met een progressieve, niet christe lijke en een conservatieve, niet-christelijke partij. Het stembusakkoord is voor hen slechts een overgangsfase. „De confessionalisering" is eindsta tion. Daar ligt de potentiële breuk lijn tussen hen en de AR-ra- dicalen, die in meerderheid wél aan christelijke partijvor ming wensen vast te houden en het stembusakkoord alleen aanvaarden als middel om het christen-radicale program te kunnen waarmaken. In Sche veningen bleek, dat juist de diepere beweegredenen van de KVP-radicalen sommige Ar-radicalen zo beducht maak ten voor het samenwer kingsverband. Want de ARP mag dan al door de bocht zijn, het blijft een christelijke bocht. Als we „Scheveningen" goed hebben begrepen, is een deel van de KVP al uit die bocht gevlo gen. Of het in het radicale kamp tot een „scheiding der geesten" zal komen, kunnen 1968 beter beoorde len. Pr. Het woord voortdurend is in deze vraag niet helemaal juist voor wat mijzelf betreft. Verder opereren de voorstanders van meer radicaliteit op basis van hun eigen verkiezingsprogram en kennen zij het begrip „loyaliteit". Ik erken dat er toch spanning bestaat tussen loyaliteit en geloof waardigheid onder de huidige verhoudingen. Spanningen ziin »- ook bij de oppositie. Zij wenst geen kabinetscrisis (Den Uyl bij de algemene beschouwingen). Een eventueel stembusakkoord is nu niet aan de orde. Zo dit er komt, dan toch pas op basis van nieuwe programs. Zolang is er nog sprake van „oude bedeling". Voor wat mijn partij be'-^'t, dank zij de emi«*«"*» v

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 12