Nieuwe Leidse Comramt BEMANNING VAN KRIJGT VRIJHEID JOZINA TERUG OLGA Aanpak snelheidsridders JAMIN Commentaren Sneller dan 80 km auto in beslag Spanning in Engeland over devaluatie pond Proces tegen nazi-beulen Ons land is goede klant Huis als bouwpakket Surveyor maakt op maan sprong PONYl'OOR ALEXANDER z Zaterdag 18 november 1967— 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL OAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur UTRECHT Dé scherpste verkeersmaatregel van Nederland is in de Domstad genomen. Een automobilist die op de doorgaande wegen harder dan 80 km rijdt dit komt herhaaldelijk voor in plaats van de voorgeschreven 50 km kan verder lopen. Zijn wagen wordt ter beschikking van de officier van justitie gesteld. De maatregel gaat maandag in. De Utrechtse politie gaat met radar en gatsometers aan het werk om overtreders te snappen. Gebeurt dit dan moet de automobilist mee naar het bureau waar hij een hartig woordje van de commissaris te verwerken krijgt. De rechter zal later uitmaken of hij zijn wagen al of niet terug krijgt. Nederlanders naar Amsterdam Alle straffen kwijtgescholden Over schip nog niets hekend Vreugde bij de gezinnen en familie leden van de bemanning van de Jozina. Gisteren heeft de Nigeriaanse regering de wegens illegale wapeninvoer tot zwa re straffen veroordeelde Nederlanders onverwachts vrijgelaten. Zij worden van daag nog in Amsterdam verwacht. LAGOS De Nigeriaanse regering heeft de zeven bemanningsleden van de Nederlandse kust vaarder Jozina uitgewezen. Het Nigeriaanse staatshoofd Yakoeboe Gowon heeft hun straffen kwijtgescholden. Een KLM-lijntoestel zou hen vandaag via Madrid naar Amsterdam brengen. Volgens de ten lastelegging had de Jozina, die op 7 oktober uit Lissabon naar Port Harbourt (de voornaamste haven van het van Nigeria afgeschei den Biafra) vertrok, 60 kisten met en kel- en dubbelloops jachtgeweren, 257 kistt n met bijbehorende patro nen. 1875 zakken zout en 398 rollen krantepapier aan boord. Nu met de vrijlating van de bemanning het incident lijkt ge sloten te zijn is het een interes sante bijzonderheid dat het Ni geriaanse fregat dat de Jozina opbracht in Nederland werd gebouwd en het marine-schip dat hierbij betrokken was een Nederlands geschenk aan Nige ria is geweest. Bovendien is Nederland een van de grootste afnemers van Nigeriaanse produkten. LONDEN Het Engelse volk en heel de wereld wacht met spanning op bevestiging van de geruchten dat het Britse pond sterling zal worden gedeva lueerd. Devaluatie van het pond zal ernstige gevolgen hebben voor de wereldeconomie. De Britse regering hult zich intus sen in stilzwijgen. Misschien wacht zij op het resultaat van de besprekin gen over de internationale lening om het pond sterling te steunen. Deze lening zal volgens experts groter zijn dan een miljard dollar, wellicht wel anderhalf miljard en zij zal worden verstrekt via het Internationale Mone taire Fonds. Het werd voorts mogelijk geacht dat er een aanvullende bilaterale overeenkomst zal worden gesloten met Zwitserland, dat geen lid is van het IMF, en misschien ook met ande re landen. Een officiële bekendma king over het resultaat wordt van daag nog verwacht. Op de Londense wisselmarkt is door het stilzwijgen van de regering een bijna chaotische toestand ontstaan. Een verklaring van lord Chalfont in Parijs over de kwestie van de devaluatie bracht ook geen klaarheid. Chalfont zei alleen dat de regering-Wilson haar best zal doen te voorkomen dat het pond gedevalu eerd wordt. Een directe uitspraak ont week hij. Belastingschuld van predikant toch betaald HENGELO (O.) De zestigjarige baptistenrpedikant ds. F. E. Huizinga uit Hengelo heeft een jaar lang een deel van zijn belastingen niet be taald. Omdat vijftien procent naar defensie gaat meende hij daar als christen niet aan mee te kunnen wer- Hij schreef d» belastinginspecteur om hem van zijn plannen te verwitti gen. Deze kon hierin natuurlijk niet tegemoet komen en regelmatig rolde bij ds. Huizinga de dwangbevelen en aanmaningen in de bus. Dezer dagen is de deurwaarder geweest. Ds. Huizinga is toen maar naar de Penningm-3ester van de baptistenge meente in Hengelo gegaan, die van ihet laatste salaris van de predikant een deel heeft aohtergehouden. De belastingschuld is nu uit handen van de penningmeester gekomen, zodat ds. Huizinga zijn principe trouw kon blijven. Een felle brand heeft vannacht een deel van de fabriek voor stro verwerking (De eendracht) in Appin- gedam in de as gelegd. De schade be draagt drie ton. biscuits 300 gram 67 kersvers uit het blik niet duur wel heerlijk echtgenoot, bemanningslid van de Jozina, weer naar huis komt. O ja, ze wilde de fotograaf best van dienst zijn door nog eens in beeld te brengen hoe zé het nieuws hoorde. Via schoonmama, die de telefoon aannarji ESSEN Tweehonderd getuigen zijn opgeroepen bij een proces tegen drie voormalige SS-officieren die worden beschuldigd van moord op 155 gevangenen in het concentratie kamp Mittelbau in de Harz. In 1945 bevonden zich daar meer dan 42.000 gevangenen die werkten bij de produktie van V-wapens on luchtafweerraketten. De beklaagden zijn Helmut Bischoff (59). Erwin Busta (62) en Ernst Sander (54). Eerstgenoemde werd na de oorlog in de Sowjetunie veroordeeld tot 25 jaar dwangarbeid wegens misdrijven tegen de menselijkheid. Hij kreeg in 1955 amnestie en werd op vrije voe ten gesteld. De uitwijzing werd gisteren in Lagos bekend gemaakt in een buitengewone editie van de Nigeriaanse staatscourant. Daarin staan weinig bijzonder heden en wordt niets gezegd over het verbeurd verklaarde schip. Wel zouden de Nigerianen er nog eens de nadruk op hebben gelegd dat personen die de afgescheiden Biafra- nen van wapens voorzien streng zul len worden gestraft. Vermoed wordt dat de goede betrekkingen tussen Ne derland en Nigeria de doorslag tot de vrijlating van gezagvoerder W. Plan- tinga en zijn zes bemanningsleden hebben gegeven. EEN LES Woensdagavond nog heeft de Nige riaanse radio gezegd dat de gevange nisstraffen van de Nederlanders een les moesten zijn voor Europese avon turiers die geld willen slaan uit het aanwakkeren van de rebellie In Nige ria. Zoals bekend werd de bemanning van de Jozina (waaronder ook een Spanjaard en een Portugees) veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf en een boete van zestigduizend gulden, subsidiair twee jaar gevangenisstraf. Allen bekenden het hun ten laste ge legde: invoer van wapens en munitie en overtreding van de douanewetge ving. Algerije dwingt Zwitsers toestel tot landen ALGIERS Algerijnse Mig-straal jagers hebben gisteren een Zwitsers lijnvliegtuig met honderd inzittenden gedwongen tot een landing op het vliegveld van Algiers. Een woordvoerder van de Zwitserse ambassade zei dat de DC-6 een chartervlucht maakte met 91 pas sagiers van Johannesburg naar Bazel, waar het vliegtuig gistermiddag o"m vier uur had moeten aankomen. Een Algerijnse regeringswoordvoer der verklaarde dat het lijntoestel tot landen werd gedwongen omdat het zonder vergunning boven Algerijns grondgebied vloog. Onder de passagiers bevonden zich ook Nederlanders. De inzittenden van de DC-6 werden de hele dag op het vliegveld vastgehouden. Wij hebben een prettige werkkring in WONINGTEXTIEL VERKOOPSTER Voor actieve dame levenspositie. 5-daag- se werkweek. Rijkskostenvergoeding. Nieuw pand met trale verwarming. Brieven onder nr. 1571 bur. v. d. blad. STADSKANAAL Over tien jaar zullen net als thans reeds in Amerika ook in Ne derland woningen in de vorm van een bouwpakket in waren huizen te koop zijn. Dit ver wacht de architectengroep EGKS de noordelijke archi tecten Ernaar, Groefsma. Klei- nenberg en v.d. Sluis die het proto-type van deze „plastic huizen" heeft ontwikkeld. De vier eerste van deze wonin gen zijn gebouwd in Stadskanaal. Gistermiddag zijn ze geopend door de presidente van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, drs. J. Muller-v. d. Wielen. Vooralsnog worden de woningen uitsluitend kant en klaar afgeleverd. Men meent namelijk dat het nog wel er.ige tijd zal duren voordat de bouwpakket-woning in Nederland werdt geaccepteerd. Wel loopt men nu reeds met de gedachte rond om contact op te ne men met warenhuizen, die de ver koop eventueel ter hand kunnen nemen. Van particuliere zijde is al veel belangstelling getoond voor de ze polyesterwoningen die onder meer een woonkamer van 21 vier kante meter en vier slaapkamers tellen, en men verwacht dat binnen afzienbare tijd ook elders m het land series kunnen worden ge bouwd. De woningen gaan althans als er niet minder dan 25 tegelijk wor den gebouwd 40.000 kosten, verwarming inbegrepen. Deze prijs is ongeveer gelijk aan die van de traditioneel gebouwde woning. Hoe duur de woning zal komen, wan neer die als bouwpakket t.z.t. kan worden besteld, is nog niet bekend. Inmiddels heeft een ander archi tectenteam, waartoe ook enkele le den van de E.G.K.S behoren, een nieuw project voor de bouw van kunststof-bungalows al vrijwel uitgewerkt. Binnenkort zijn hiero ver nadere mededelingen te ver dachten. De plastic-elementen wor den vervaardigd door de N.V. Me- cnanische Bouwmaterialen Frits Bo de te Breda volgens een pers-me thode die uniek is in de wereld. De methode kan ook worden aange wend voor de bouw van kantoren en fabrieken. PASADENA, V.S. Op bevel van het ruimtevaartcentrum van Pasade na in Florida heeft het maanschlp Surveyor-6 gisteren een sprong van rond drie meter op de maan gemaakt. Met deze sprong, die 6,5 seconden duurde, willen de technici van het Apollo-maanproject, meer te weten komen over de mate van vastheid van de maanbodem, waarvan eens ra ketten langs radiografische weg moe ten worden gelanceerd voor de terug keer naar de aarde van een ruimte vaartuig. Raketten gaven de Survey or de nodige energie voor de sprong. Het maanschip weegt op aarde 870 kilo en op de maan ongeveer 45. Na de sprong seint de Surveyor vanuit zijn nieuwe positie foto's over de maan naar de aarde. Deze foto's met die, welke al genomen zijn, zul len een stereoscopisch beeld van het maanlandschap geven. In Surinaamse staten Onenigheid over minuut stilte PARAMARIBO In de Staten van Suriname is gisteren onenigheid ontstaan over het inachtnemen van een minuut stilte in verband met het plotseling overlijden van het Neder landse Tweede-Kamerlid de heer W. van der Gevel. Het bericht van diens dood kwam op het moment dat de Staten bezig waren met de behande ling van de begroting. De afgevaardigde Findlay vroeg di rect een minuut stilte in acht te ne men. Een ander lid voelde er meer voor een condoleance-telegram te stu ren. Een van de fractieleiders zag daarin niets. Hij stelde voor een mi nuut stilte te houden bij het begin van de volgende vergadering. Fractieleider Candishow meende evenwel dat het bericht nu was bin nengekomen en er ook nu een mi nuut stilte in acht genomen moest worden. Maar zijn collega Lachmon pleitte voor het sturen van een tele gram. De voorzitter stond hem niet toe nog verder het woord te voeren. Toen de minuut stilte voorbij was, pakte de heer Lachmon zijn stukken bij elkaar en verliet boos de vergade ring, gevolgd door de andere leden van zijn fractie. De heer Lachmon zei later nadrukkelijk niet tegen de mi nuut stilte te zijn geweest, maar hij vond het stijlloos dat dit midden in een vergadering geschiedde. DEN HAAG Het comité „Geschenk Prins Willem-Alexander" uit de Groningse gemeente Onnen heeft prinses Beatrix vrijdagmiddag in de koninklijke stallen een zwart bonte pony aangeboden voor prins Willem-Alexander. Bij de officiële overdracht kreeg het dier de naam Onno-Alexander. Het paardje is gelijk met het Prinsje jarig. Een van de moeilijkste op gaven in deze wereld is een vrouw ervan te overtuigen dat ook een koopje geld kost. HOWE Dr Kuitert aan vaardde ambt zie Kernmerk (RITA) NCRV steunt ,Kom over de brug' Radio en TV VOLOP ZON DEN HAAG Ons land ligt dit weekeinde dicht bij een hoge- drukcentrum met weinig wind en volop zon. Door de afkoeling in de wat langer wordende nachten kan er op enkele\ plaatsen mist ontstaan. De temperatuur daalt tot beneden het vriespunt. Even als in Twente en Soesterberg werd op het vliegveld Zestienho ven vanmorgen 5 graden geme ten. Dit is op de grens van mati ge vorst. Een verdere tempera tuurdaling is niet te verwachten. Vrijgelaten zen, zal Nigeria vooral als waar schuwing hebben bedoeld, aldus on geveer schreven we dezer dagen. We voegden eraan toe, dat, nu Nige ria door zLjn strenge straffen heeft onderstreept zaken als deze uiterst ernstig te nemen, in dit geval nog met de uitvoering zelf ervan ver moedelijk wel soepelheid zou wor den betracht. De uitkomst heeft ons op verrassen de wijze in het gelijk gesteld. Nü reeds immers zijn de veroordeelden vrijgekomen. Ieder zal zich van har te verheugen, want er is wel zeer meegeleefd met de mannen ginds en de hunnen hier. Blijft de zekerheid dat het Afri kaanse land niet met zich wenst te laten spotten. De wereld is er nog jong en on rustig. De prille staten voelen zich onzeker en bedreigd een dreiging die soms maar al te werkelijk is. Maar het is een wereld die met begrip en bijvoorbeeld niet met clandestiene invoer van wapens is gediend. We zien voor de komende tijd een versteviging van de banden tussen Nigeria en Nederland. Trouwens, in de vrijlating, vermoe den wij zo, zal ook hebben meege speeld een nuttige activiteit van on ze diplomatieke dienst. Soms blijkt, dat ze méér kan dan ze wel eens lijkt te menen. Devaluatie pERUCHTEN over devaluatie van het Britse pond sterling houden aan. Zij worden prompt tegengespro ken. Dat is echter ook bij een vorige devaluatie het geval geweest. De Londense Times meent, dat pre mier Wilson morgenmiddag in een toespraak voor de BBC-tv de plan nen van zijn kabinet bekend zal ma ken. Zeker is dit echter niet. Al of niet devalueren hangt mede af van de grootte van de lening, die andere landen Engeland willen ver strekken om de huidige betalings moeilijkheden te overwinnen. De be slissing daarover valt vandaag. De dreigende devaluatie kan voor genoemde landen aanleiding zijn, hun aarzeling te overwinnen bij het verlenen van medewerking. Debray "jVU de Fransman Régis Debray tot 30 jaar gevangenisstraf is ver oordeeld wegens illegale activiteiten in Bolivia, is het ogenblik aangebro ken dat de regering van dit land hem als ongewenste vreemdeling moet uitwijzen. Bolivia heeft naar men aanneemt de Latijns-Amerikaanse rebellenleider Che Guevara uitgeschakeld. Het heeft nu ook de voldoening, dat een jonge Franse revolutionair, die zijn strijd voornamelijk met de pen voert, zwaar Is gevonnist. Het lijkt onnodig, bevestiging van het vonnis door het Hooggerechtshof af te wachten. Daar is de zaak De bray niet belangrijk genoeg voor. Ook voor Bolivia is het beter, dat de ze prestigekwestie uit de wereld wordt geholpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1