Langs het draad klom hij omhoog In Panama gearresteerde man is Müller toch niet J. VAN DER TOGT Steekpenningen: f 100.000 voor NS-man Eerste encyclopedie ruimtevaart over Uit de Haagse hof geplukt Residentie Orkest met pianiste Argerich VRIJDAG 17 NOVEMBER 1967 (Van een onzer verslaggeefsters) DORDRECHT Vijfenveertig jaar geleden begon de zeventien jarige Jan van der Togt samen met zijn enige jaren oudere broer Willem een eigen fabriekje, waarin hij draadhaakjes voor het ophangen van schilderijen wilde maken. Er bestonden wel dergelijke haakjes, maar wan neer het schilderij aan de zware kant was scheurde het op be tengel beplakte behang. Daarin wilde Jan verandering brengen. Van het beginkapitaal van zegge en ■chrijve honderd gulden kochten zij dertig meter koperdraad en een klein motortje. Op de zolder van het huis in Dordrecht, waar hij woonde wer den de haakjes gefabriceerd. Binnen acht maanden tijd werd een omzet van 800 behaald, niet om over naar huis te schrijven dus. Achteraf, zo zegt de heer Jan van der Togt, „was het maar goed dat er niet meer geld was. Als ik een of tweeduizend gulden had was ik zeker een blikfabriek begonnen. Ik was na melijk gek op blikjes. Toen ik op een blikfabriek in Dordrecht werkte was ik altijd jajoers op de jongens in de perserij. Gelukkig heb ik het niet gedaan, want anders was ik evenals andere blikfabrieken over de kop ge- Draad Jan van der Togt had echter het draad gekozen, hetzelfde draad dat hem nu na 45 jaar nog fascineert en dat zo'n belangrijke rol in zijn leven heeft gespeeld en speelt. Door dat draad en uiteraard tal van andere oorzaken is hij namelijk geworden dat hij is: de gerespecteerde onder nemer en directeur van Tornado. Nu heeft hij ruim elfhonderd werknemers in dienst, verspreid over verschillende bedrijven, het kan toor in Dordrecht. Tozindo, Tornado Etten en Leer, Tornado Zwijgrecht, een bedrijf in België, en een kantoor in wording in Parijs. Zijn draadpro- dukten en daarnaast zijn huishoudelijke apparaten zijn overal bekend: van Groningen tot Maastricht, van Nederland tot Ara- bië. Zijn omzet is niet meer ƒ800, zoals 45 jaar geleden, maar zo'n veertig miljoen. Inspirerend Een man, die dat kan, heeft wel wat gepresteerd en zo'n man heeft er blijk van gegevep in belangrijke ma te inspirerende inzichten te hebben in het leiden van een ondernemig als directeur. Niemand zal het dur ven ontkennen en niemand zal de prijs van het Nederlands Centrum van Directeuren de heer Van der Togt, misgunnen. Op grond van die inspirerende in zichten werd hem dit jaar de prijs toegekend, evenals dat twee jaar ge leden het geval was met dr. Hub. J. van Doorne, oud-president van de Raad van bestuur van Van Doorne's Automobielfabriek NV en Van Door ne's Aanhangwagen fabriek NV te Eindhoven. Deze prijs werd in 1963 ingesteld, voor de eerste maal in 1965 aan de heer Van Doorne en voor de tweede maal in 1967 aan de heer Van der Togt toegekend. Hieruit zou dus af te leiden zijn dat de heer Van der Tocht als tweede gerangschikt staat op het lijstje „Wie de beste leider van een onderneming is. De heer Van der Togt is het daar niet helemaal mee eens. De heer Van Doorne vindt hij „een van de meest aansprekende knappe ondernemers UTRECHT Doordat de fiscus bij de Spoorwegen inlichtingen vroeg over een bedrag van bijna ƒ30.000. dat de spoorwegemployé H. S. van een Amsterdamse hotelier had ont vangen als commissieloon, is een om vangrijke steekpenningen-affaire aan het licht gekomen. S., werkzaam als commies bij de afdeling Reizen van de Spoorwegen, zou hoteliers hoge commissies hebben laten betalen in ruil voor klandizie van de Spoorwegen. Het zou om meer dan honderdduizend gulden gaan. Bij het hotel in Amsterdam waar de uitgekeerde commissies keurig in de boekhouding waren genoteerd, be liepen de commissies zes procent van de omzet. De Ned. Spoorwegen hebben S. ontslagen maar geen klacht bij de justitie ingediend. berekend. Dit heeft echter geen moei lijkheden teweeggebracht, aldus NASA-functionarissen. van Nederland". Zelf wil hij zich daar kennelijk niet aan meten, aarom de prijs werd toegekend weet hij niet, zo zegt hij". Met mij zijn er minstens vijftig mensen die ook op het lijstje zouden kunpen staan". Dat wil echter niet zeggen dat de directeur van Tornado niet blij is met de toekenning van de prijs. Of de heer Van der Togt zichzelf een goede directeur vindt? De man in kwestie vindt dit een moeilijke vraag. Hij glimlacht min of meer verlegen als hij zegt: „Ik doe m'n best, waarschijlijk ben ik wel accep tabel: bij een optelsom van plussen en minnen is de uitkomst wel posi tief, anders zat ik hier niet meer, enerzijds omdat ik mij anders door de harde economische situatie niet zou kunnen handhaven en anderzijds omdat ik dan geen personeel zou kunnen houden." VINGERAFDRUK EN DAGBOEK LEVEREN! BEWIJS PANAMA Uit een vingerafdruk op een Panamees immigra tieformulier uit 1941 en uit dagboeken kan worden afgeleid dat de gearresteerde Keith de beruchte ex-Gestapo-chef Heinrich Müller niet kan zyn. Dit is gisteren door het hoofd van de Panamese recherche, Valdez, onthuld. De vingerafdruk blgkt inderdaad van Francis William Keith te zijn. Het kan onmogelijk van de oorlogsmisdadiger zijn omdat deze in 1942 nog in Duitsland woon de, aldus luitenant-kolonel Valdez. Keith, die uit de Amerikaanse stad Webb City afkomstig zou zijn, heeft inmiddels gesproken in volgens verslaggevers vlekkeloos Engels met een Noordamerikaans accent. Hij zei: Ik ben Francis Willard Keith, en ben al jaren in Panama. Een voorlopig onderzoek in Webb City en in de nabije omgeving heeft echter uitgewe zen dat niemand hier ooit gehoord heeft van een Keith. In het register van de burgerlijke stand komt ook niemand voor onder de naam van Francis Willard Keith. Ook Wiesenthal J. VAN DER TOGT inspirerend Niet alleen luitenant-kolonel Val dez maar ook nazi-jager dr. Simon Wiesenthal gelooft niet dat de gear resteerde de beruchte Gestapochef, rechterhand van Hitier en directe baas van Eichmann luitenant-generaal Ouderactie TOESTAND CYPRUS üzrr had succes ONDER CONTROLE Een plus voor zichzelf vindt de heer Van der Togt dat hij het geluk, dat volgens hem bij ieder mens langs komt, altijd heeft gegrepen en niet op een bepaald moment heeft gezegd: „Nee, nee, nu nog niet". Een plus geeft de heer Van der Togt zichzelf ook voor het feit dat hij op het lumineuze idee kwam om draad te gaan verwerken („we hadden echt geen marktonderzoek gehouden") en om destijds met een Amerikaans bedrijf te gaan samenwerken. „Die samenwerking is van groot belang voor de toekomst van Tornado geweest. In Amerika wa ren begrippen als marketing en sa les-promotion al lang vertrouwd, in Nederland nog niet." A* Keuze De heer Van der Togt werkte met zijn in Amerika opgedane ervaringen Nederland met succes. Dat hij de, samenwerking met het Amerikaanse bedrijf heeft verbroken heeft de heer Van der Togt ook geen spijt van. „Op een gegeven moment moest ik kiezen: mijn zelfstandigheid bewaren of er mee ophouden". Tussen twee hapjes ijs door besloot hij het laatste te doen. Een min geeft de heer Van der Togt zichzelf voor de fouten die hij zoals ieder mens heeft gemaakt. Zo betreur de hij het zeer dat hij vroeger zijn tijd niet beter had gebruikt met het leren van talen, de wetenschap van het ma nagement en de financiële structuur van de onderneming. Dat heeft hij la ter allemaal in moeten halen en dat heeft hem veel tijd en moeite gekost. ,Maar ja. als je alles van te voren weet had ik ook beter naar Nijenrode (even een van zijn zoons) kunnen gaan." BEEKBERGEN Het dreigement van de ouders van 77 schoolkinderen van de openbare lagere school aan de Dorpsstraat in Beekbergen dat ze hun kinderen thuis zouden houden van school wanneer niet onmiddellijk maatregelen worden genomen om het oversteken van de Arnhemseweg vei liger te maken, heeft succes gehad. Met ingang van vandaag zullen de kinderen bij het oversteken van de gevaarlijke driebaansweg begeleid worden door politieagenten van de gemeentelijke verkeerspolitie. VS werken aan spectrum-bom NEW YORK De VS werken sinds 1964 in het geheim aan een raket met een thermonucleaire la ding, die door geweldige „stoten" van radio-actieve straling vijandelijke kernraketten zou kunnen vernietigen. Dit meldde gisteren de New York Times, die dit bericht baseert op in lichtingen van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie en op een sterk gecensureerde verklaring van een topfunctionaris van het ministe rie van defensie. Deze zgn. „spectrum-bom" zou de kern worden van het Amerikaanse defensiestelsel tegen China. De lading van de nieuwe raket zou gelijk zijn aan ongeveer een megaton of een miljoen tn NICOSIA VN-troepen heb ben sinds gisteren het gebied waar woensdag fel werd ge vochten tussen Turks-Cyprioten en Cyprische regeringstroepen, weer onder controle. Bij deze strijd zijn 26 mensen gedood en twaalf gewond, aldus een VN- woordvoerder. De spanning op het eiland is echter nog voelbaar. De autoriteiten vrezen represailles van de kant van de Turks-Cyprioten en de leiders in An kara. Volgens bevoegde waarnemers in Ankara heeft het maar t weinig gescheeld of er was een gewapend conflict uitgebroken. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Turkse regering had besloten de luchtmacht met bommenwerpers in te schakelen als de Grieks-Cyprioten de Turks-Cy priotische dorpen Ayios Theodoros en Kofinoe niet in de loop van de dag hadden ontruimd. Een van de Griekse generaals die 's nachts had deelgenomen aan een bij eenkomst van de belangrijkste chefs van staven onder leiding van koning Constantijn, zou gezegd hebben: „Wij zijn nog nooit zo dicht bij de oorlog geweest." Toen de gevechten uitbraken bracht Turkije zijn strijdkrachten in staat van paraatheid. Politieverloven werden ingetrokken, luchtdoel geschut werd bemand en de internati onale luchthavens waren enige tijd gesloten. In Griekenland werden de binnen landse luchtverbindingen tijdelijk verbroken. In diverse delen van het land hadden troepenbewegingen plaats. De staat van paraatheid voor de Griekse troepen die woensdag werd afgekondigd, werd de volgende dag weer opgeheven. In Nicosia worden de gevechten beschouwd als de ernstigste sedert de incidenten van augustus 1964, die leid den tot patrouillevluchten van de Turkse luchtmacht in de omgeving WOERDEN De 13-jarige A. A. M. van Leeuwen uit Harmeien is gistermiddag op slag gedood toen zij onder de aanhangwagen van een vrachtauto kwam. Het meisje was per fiets op weg naar huis. toen zij op een brug werd gepasseerd door de vrachtauto met aanhangwagen. De chauffeur zag in zijn achteruit kijkspiegel dat het meisje viel en hoe wel hij nog remde kon hij niet voor komen dat zij werd overreden. Müller is. „Ik gejoof nooit dat hij in Panama is geweest", zei Wiesenthal, die de laatste twee dagen voortdu rend in contact heeft gestaan met de Duitse en Panamese autoriteiten en zelfs zijn dossiers over Müller naar Panama heeft gezonden. Hij is er wel vast van overtuigd dat Müller nog leeft en dat hij in Zuid-Amerika heeft gewoond. „Vol gens ontvangen inlichtingen heeft Müller twee en een half jaar geleden een voormalige hoge nazi-functiona ris in Egypte bezocht", zei hij. De nazi-speurder zet zijn onderzoek dan ook in die richting voort. Hij meent dat mevrouw Müller zich moet hebben vergist toen zij de foto van Keith zag. Mevrouw Müller begint er ook aan te twijfelen. Ze zei gisteren niet ze ker te weten dat de foto die men haar in München toonde die van haar man is. „Ik heb hem in het voorjaar van 1945 voor het laatst gezien, meer kan ik niet zeggen", zei ze. Bij deze laatste ontmoeting had haar man geen woord gezegd over wat hij van plan was. „Hij was altijd zeer zwijg zaam wat zijn plannen betrof", aldus mevrouw Müller. Britse resolutie over conflict in het Nabije Oosten NEW YORK Engeland heeft gisteren bij de Veiligheidsraad een resolutie ingediend met een oplossing voor de crisis in het Nabije Oosten. De Israëlische troepen zouden uit de bezette gebieden moeten worden teruggetrokken, de oorlogstoestand zou moeten worden beëindigd en de territoriale integriteit en politieke on afhankelijkheid van alle landen in het Nabije Oosten zouden moeten worden gecontroleerd. Het ontwerp bevestigt het principe van vrije scheepvaart in het gebied, een regeling van de vluchtelingen- kwestie en instelling van gedemilita riseerde zones. Een speciale vertegenwoordiger van Oe Thant moet contacten leggen tussen de betrokken landen om tot overeenkomsten te komen volgens de grondslagen in de resolutie. De verte genwoordiger moet zo spoedig moge lijk rapport aan de raad brengen, al dus de Britse ontwerp-resolutie. Nigeriaanse wateren gevaarlijk Scheveningen Radio waarschuwt scheepvaart DEN HAAG Radio Schevenin gen heeft gisteren een aantal malen een waarschuwing uitgezonden, bestemd voor gezagvoerders en be manningen van schepen op weg naar havens in West-Afrika. Namens de directeur-generaal van de scheepvaart van het ministerie van verkeer en waterstaat waarschuwde Scheveningen Radio, dat, met het oog op de situatie in Nigeria, het uitermate riskant is de Nigeriaanse havens aan te doen. De Reeders Vereniging heeft het ministerie verzocht ook de kustvaart te waarschuwen voor het gevaar. De vereniging verklaarde dat zij de waarschuwing niet kon doorgeven aan de kustvaart, omdat zij tot de buitengewone leden behoort. Het mi nisterie bereidt nu maatregelen voor, die moeten voorkomen dat in voorko mende gevallen door dit soort commu nicatiestoornissen waarschuwingen de kustvaartbemanningen niet berei- Zuinig Een plus voor de heer Van der Togt is ook dat hij als ondernemer altijd zuinig heeft geleefd. „Voor een gulden eigen geld staat een gulden van een geldgever. Dus moet je zuinig zijn met je geld. Een ondernemer leeft per definitie immers voor zijn on derneming. Het geld dat hij verdient moet weer in de onderneming worden gestoken." Die „soberheid" (al heb ik geen armoe geleden) komt niet tot uit drukking in het imposante en monu mentale gebouw waar de heer Van der Togt dagelijks zetelt. Het is een bijzon der fraai complex, ontworpen door de Rotterdamse architect H. A. Maaskant, die zijn sporen bij de heer Van der Togt had verdiend bij de fabriek in Etten en Leer en voorts bekend is om het groothandelsgcbouw en de Euro- A* Toekomst Het gebouw is voorzien van tal van technische snufjes, wat geheel past in de karaktertrek van de heer Van Togt om altijd te proberen voor uitstrevend te zijn. Zelf zegt hij „Ik sta met beide benen op de grond in het heden, maar graag laat ik mijn gedachten dwalen in de toekomst. Nu denkt hij dan ook al weer aan het vijftigjarig jubileum van zijn zaak, dat over vijf jaar zal worden gevierd. Tot dan wil hij de dynamische direc teur. die op het eerste gezicht hele maal niet zo'n drecteur is. blijven. Vijftig jaar directeur van een be drijf, dat zich steeds meer ontwikkel de. Dat allemaal door dertig meter kopedraad en niet te vergeten het feit dat hij werd afgekeurd om ma chinist te worden. Dat wilde hij na melijk. ruim vijfenveertig jaar gele den, om wat hoger te komen op de maatschappelijke ladder. Niet in de machinekamer kon hij opklimmen, maar door middel van het draad. Het draad, dat hem fascineert- De heer H. Reimer, plaatsvervan gend directeur-generaal voor In dustrie en Handel van het Ministerie van Economische Zaken, zal vrijdag 24 november om 4 uur in het Amsterdamse Hilton Hotel aan de heer J. van der Togt, uit Zwijn- drecht. directeur van de N.V. Fabriek voor Metaalwaren Tornado, te Dor drecht, een bronzen plastiek uitrei- Dit door Gerard Bruning, uit Cuyk. vervaardigde plastiek is de prijs, die het Nederlands Centrum van Direc teuren om de twee jaar toekent aan degene, die „in belangrijke mate heeft doen blijken van inspirerende inzichten in het leiden van een on derneming als directeur." Sportieve aktieve mensen hebben graag King bij de hand. Want King pepermunt geeft in 'n wip nieuwe frisse energie Tientallen geleerden werkten er aan mee (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een nieuwe encyclopedie: over de ruimte vaart. Gistermiddag heeft de uit geverij Het Parool het werk in het Amstelhotel ten doop gehou den en de eerste exemplaren aangeboden aan de ambassadeurs van Frankrijk en Rusland en de consul van de Verenigde Staten. Het zeer verzorgde boekwerk (447 blz. 48) is het eerst uitge geven in Frankrijk en Het Pa rool heeft nu de rechten overge nomen. wat resulteerde in een standaardwerk van formaat. /"YMDAT we hier in Den Haag al zoveel statigs hebben, koos ik voor een Amsterdamse wandeling nu eens niet de lange grachten, maar kuierde naar het Rem- brandtsplein. Bij het bewonderen van de vogelnestzetels van de Birds Olub kreeg ik opeens zin in koffie en bedacht me, dat die op het terras van Schiller wel bruin zou zijn. Mijn eerste impuls was dwars door het plantsoen te gaan langs Rembrandts peinzende blik, maar te gelijk flitste -de herinnering aan Pi- suisse en het moordende schot, op die plek op hem gelost, me te bin- Een vreemde gedachtenkronkel na tuurlijk, maar ik had geen moed dat weggetje te gaan en dus zeilde ik keurig om het plein, me buigend rond het plantsoen. Opeens stond hij daar. De man. Dreigend breed in de schouders. De arm gestrekt. En aan die arm een and. En in die hand een revolver. Hij stond doodstil, machtig, wre kend. klaar voor het schot... Verstijfd stond ook ik, me vaag afvragend wie van ons tweeën nou aan hallucinaties leed. Toen liet de man zijn arm zakken, stopte zijn revolver achteloos in een zak en slenterde terug naar de rij weg. even schouderschokkend zo van: „Het is ook nooit goed..." Een ogenblik later passeerde ik hem. Hem en de hele cameraploeg, compleet met scriptgirl in rood wind jack. bespijkerbroekte jongens, tas sen vol sinaasappelen en zakken ape- noten, camera-etuis, kabels, lampen en een serie sportwagens in rood, wit en groen. Ik was verzeild in een filmopna me, die voor de zoveelste maal gere peteerd werd. Pistool Op het Schillerterras heerste een volmaakte chaos, waarin ik toch nog een stoel veroverde en na wat wach ten zelfs koffie. De schietende held bleek een colle ga te hebben, kennelijk de boef die door de rtoere achtervolgd moet worden. Hij lummelde op enige me ters afstand van zijn wreker rond Tot er een kreet van een camera man kwam en plotseling de achter volging begon: straat over. hup over het lage muurtje, grasperk op. De boef zwenkte voor de camera op zij af en stond te kijken hoe zijn achter volger zijn voetstappen drukte. Weer een kreet en stoerling bleef staan, hief de revolver, bleef stand- „Dat was de twintigste maal", fluisterde eerbiedig een dame naast me. „Ik heb het geteld." Opeens begonnen alle sportwagens te rijden en kwamen er weer andere mannen, die het samengestroomde publick uit het beeld werkten. „Nou wordt het echt", zei de da- De man achter de camera leek ook meer géspannen. Gefascineerd keken we toe. Weer een kreet, die per meter werd doorgegeven tot het terrasje bereikt was. „Jullie motten niet naar die came ra kaiken". zei de laatste boodschap per. „Jullie komme der ook op..." Gehoorzaam draaiden we allemaal de blik naar het koffiekopje op de buurtafel. Maar als de film ooit vertoond wordt, en als u dan iemand stiekum toch ziet gluren, nou dan ziet u mij in mijn eerste en enige figuranten rol. Hoe die film zal heten weet ik I niet, ik geloof dat niemand dat nog I wist. Maar spannend wordt het, dat is zeker. Overigens nog maar een deel van een standaardwerk. Want waar de ruimtevaart zich stormachtig blijft ontwikkelen, zal ook deze encyclope die regelmatig w.orden aangevuld. Be gin volgend jaar al verschijnt deel 2, wat betekent, dat op dat moment al les zal zijn samengevat wat in de afgelopen tien jaar is gebeurd. Aan de totstandkoming van het werk gaven tientallen geleerden over de hele wereld hun medewerking. Ook uit Rusland, vanwaar gegevens kwamen, die nimmer in het openbaar bekend zijn gemaakt. Vrijwel alle ge leerden, die op het gebied van de ruimtevaart een naam hebben, ko men in de encyclopedie voor, zodat het boek een mondiale allure draagt Zeer aantrekkelijk in deze uitgave is het grote aantal foto's, waarvan een groot deel in kleur is afgedrukt. Zij verlevendigen de vele technische uiteenzettingen. Niet dat deze verto gen or> rich saai zouden zijn. Z.1J zijn zo opgesteld, dat ze ook voor de leek begrijpelijk zijn, Aan de andere kant zal zelfs de deskundige er nog tal van wetenswaardigheden uit kunnen halen. Hasseimar en ds. Buskes (2) Dr. Buskes op de preëkstoel van de geref. kerk van Wassenaar-zuid. Hoe is dat mogelijk. Mag dat allemaal? In de hervormde kerk wordt alles op de preekstoel toegelaten, in de gerefor meerde kerken gaat men al dezelfde kant op. Het is geen wonder dat er hoe langer hoe meer verontrusten in deze kerken komen. Asperen D. van Steenis W'tissentittr en ds. Bushes (3 en slot) Als ik van verontwaardiging over „Wassenaar" lees moet ik denken aan Martha uit Lukas 10: 37-42. Jezus zegt daar: slechts één ding is nodig, de liefde. Zou er in de hemel geen blijdschap geweest zijn omdat het weer goed ge komen is tussen dr. Buskes e.a. en de synode en zou dat niet gevierd mogen worden? „De liefde doet de naaste geen kwaad", zegt de bijbel ook. Nog even, dan zingen we met allen die Jezus" liefde aanvaarden: Komt allen teza men.... Den Haag P. de Boer Geestelijk lied (3) Natuurlijn blijven de psalmen „het gebedenboek der kerk". Maar als ik het lied zing: „Wandel maar stillekens achter Hem aan", dan zie ik dat niet als iets „zoetelijks", zoals de heer De Jonge denkt, maar dan denk ik aan de woorden van het doopformulier: „Op dat zij hun kruis, Hem dagelijks navol gende, vrolijk dragen mogen". En de Here Jezus zegt daarbij: ,,die ver- loochene zichzelf... Zou dat niet de moeilijkste opdracht zijn, die ons door Hem is gegeven? Katwijk M. Buskop Geestelijk lied 4 en slot) l Het eenvoudige geestelijke lied j (voor bijna iedereen te begrijpen) is velen tot zegen geweest. Naar mijn mening, en ik weet velen met mij. I zou het goed ziin als de NCRV wat j meer deed aan liederen van bijv. Jo- hannes de Heer e.d.. die vaak persoon- lijk zijn en inderdaad ontroering te weeg kunnen brengen, wanneer je j luistert met een hart dat open staat voor de Boodschap. Katwijk H. Maat-Onderwater (Discussie gesloten) ROTTERDAM Donderdagavond was het Residentie Orkest onder lei ding van Willem van Otterloo te gast bij het Philharmonisch in de Grote Doelenzaal. Als soliste werkte mee de bekende Argentijnse pianiste Martha Argerich. Het orkest heeft tijdens het concert duidelijk getoond tot de beste ensembles van ons land te behoren. De kwaliteit van de strijkers is van zeer hoge klasse en zowel hout- als koperblazers doen niet of nauwelijks voor hen onder, hetgeen ook in tal rijke solo-trekjes tot uiting kwam. Het programma werd geopend met een weliswaar met vakmanschap ge ïnstrumenteerd. maar tamelijk frag mentarisch geschreven werk, „Com- posizione per orchestra" van onze landgenoot Robert de Roos. Blijkens het matige applaus heeft het stuk geen diepe indruk gemaakt op het publiek. Het orkps» heef» onder de bekwame Van Otterloo de partituur in ieder geval met volle concentratie tot klinken gebracht. Martha Argerich heeft terecht stor men van applaus teweeggebracht met haar temperamentvolle lezing van de solopartij in Schumann's geliefde pia noconcert in a, op. 54. Er vielen, met J name in het eerste deel W2l eens eigenzinnige opvattingen van bepaal de details te constateren, maar de doorleefde voordracht en het goed volhouden van de grote lijn zorgden voor een uiterst boeiende interpreta tie, die haar hoogtepunt vond in de meeslepend vertolkte finale, j Het orkest en zijn dirigent verdie nen bijzondere lof voor de in alle opzichten geslaagde en inderdaad „symfonische" verklanking van hun partij, zulks in volledige eendracht j met de soliste. Na de pauze heeft het orkest geschitterd in Debussy's meesterlijke „Prélude a l'après-midi d'un Faune" het werk kreeg, mede door de fraaie strijkersklank, ditmaal een heel bijzondere sfeer mee. die door het publiek kennelijk op hoge prijs werd gesteld en in Prokofiefs vierdelige Scytische Suite, een ty pische balletmuziek met vaak felle ritmiek, waarin de voor deze gelegen heid speciaal versterkte slagwerksec tie zich bijzonder onderscheidde. P.V.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7