Verde Gressogne Beklemmende Lady McBeth van Andrsej Wajda Horlogerv.d. WATER Weet u wel hoe rijk u bent? Voorschoterweg gaat morgen weer open Aan Kooilaan komt A.tL-supermarkt LEIDEN KRIJGT EEN CULTURELE RAAD Octaaf niet opgewassen tegen eisen van afscheidsrepertoire Burgemeester Katwijk van geïnstalleerd tHEUTFE LEIDSE COUHANT POOLSE FIL1VIWEEK LEIDEN In het Camera-thea ter ging gisteravond voor de twee de maal in het kader van de Poolse filmweek een film van de 41-ja rige regisseur Andrzej Wajda in première: Siberian Lady McBeth. Wajda, die maandagmiddag de opening van de door het Leids academisch kunstcentrum georga niseerde filmweek bijwoonde, heeft deze rolprent gemaakt in hetzelfde jaar als Samson, die maandagavond zijn Nederlands» première beleefde. Siberian Lady McBeth is een bui tengewoon boeiende film, die aan toont dat een „fijnproefsel" voor cinefielen nog niet vervelend hoeft te zijn voor het „gewone" publiek, dat actie verlangt en in spanning worden gehouden. Actie is er volop, waarbij vooral opvalt hoe voortreffelijk de drama tische momenten zijn gedoseerd. Het slot is misschien wat te uitgespon nen en niet helemaal vrij van melo- dramatiek, maar dat is dan een euvel waaraan meer niet-westerse films, die over het algemeen een melancholieke inslag hebben, mank gaan. In dit geval is naar ons gevoel ook de ontknoping van het drama zeker aanvaardbaar. In deze film van Wajda wordt de jonge vrouw van een rijke koopman die op zakenreis is, verleid door een zwerver. Nadat de vrouw haar schoonvader en daarna met haar minnaar haar man heeft vermoord, lijken de moeilijkheden opgelost. De komst van de erfgenaam, een jon gen nog. gooit roet in het eten. Ook h\j wordt uit de weg geruimd. Deze laatste moord wordt ontdekt en het paar wordt naar Siberië verbannen. rUE8E STAAtti- EN STOEL- TJESKLOKKEN, ZAAN SE- EN SCH1FPERTJESKLOKKEN D1V. ANTIEKE STULKLOKKEN' MODERNE SCHOORSTEEN- EN WANDKLOKKEN In ruime keuze en de beste merken Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig. Maandag 27 november en 4 dec. de gehele dag geopend. Symposion over verdovende middelen LEIDEN Onder het motto 'Drugs, heilzaam en/of gevaarlijk?' houdt het algemeen corpsdispuut Doctrina op donderdag 30 novem ber een symposion over marihuana, LSD, verdovende en opwekkende middelen. De volgende sprekers hebben hun medewerking toegezegd: prof. dr J. Bastiaans, mr F. E. Frenkel, L. van Gasteren, prof. dr G. A. La- dee, prof. dr E. L. Noach, drs D. C. J. van Peype en M. S. H. Schlem- per. Het symposion wordt gehouden in de toneelzaal van de sociëteit Minerva aan de Breestraat en be gint om kwart voor acht. RAAD VAN BEHEER SPORTSTICHTING LEIDEIN Door periodieke af treding van leden en het bedanken van de vertegenwoordiger van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, afdeling Leiden, zijn in de Raad van Beheer voor de Sportstich ting 10 vacatures ontstaan. Ter voorziening in deze vacatures is overleg gepleegd met de desbe treffende organisaties. De roeiverenigingen en de tafel tennisverenigingen hebben over de aanbevelingen nog geen overeen stemming bereikt. B. en W. doen nu de volgende aanbevelingen: J. Jansen te Leiden: M. Hofstede te Leiden; J. F. Breede- veld te Leiden; C. W. van Zijp te Leiden; P. F. S. Biegstraaten te Lei den; J. Smeding te Leiden; K. J. Nuis te Leiderdorp; J. W. Posta (arts) te Leiden; G. W. M. Gussen- boven te Leiden. Burgerlijke stand rati Leiden LEIDEN GEBOREN: Jolanda Susanna Christina dr v J de Wit en E H Verschoor; Trea Jacoba dr v A Heemskerk en J M van der Plas; Marcus Wilhelmus Cornells zn v A J Verberg en M J Rysbergen; Ri chard Edward zn v D J Schuur en H M van Hooii; Ronald Theodoor dr v T J B de Muiinck en J L van Delft; Sacha Nouel Anna Alexan dra dr v L M G Hallmans en J G H Kallen; Marieta Emma Maria dr v M Pronk en M G Oude Heuvel. OVERLEDEN: J Franken 81 jaar man; A P van der Born 18 jaar dochter;; J B Hcggelman 69 jaar man; A de la Rie 74 jaar man: A van Voskuilen 66 jaar man; J van Eijk 73 jaar man; P A K- aap 75 jaar man; A M Molenbeek 66 jaar we duwe van J O Verkerk; J E Setteur 77 jaar wedu we van JAC van Loon. Bojan Stupica als een ruige schoon vader in Wajda'sSiberian Ladu McBeth. Tijdens de reis daarheen wordt de zwerver de vrouw ontrouw, waarop deze zich met haar rivale in de gol ven van de Wolga stort. Sober en daardoor overtuigend, met veel gevoel voor de couleur locale, heeft Wajda de ondergang van zijn Lady McBeth geregistreerd, daarbij gesteund door een vakwerk leverende cameraman. De film is doordrenkt van een dreigende sfeer, die tot het einde toe uitstekend is volgehouden. Mede dank zij de uit stekende spelprestaties ontstond een werkstuk, dat op zichzelf al een Poolse filmweek rechtvaardigt. Siberian Lady McBeth wordt ook vanavond om kwart over negen en morgenmiddag om half drie in Ca mera vertoond. L. K. DONDERDAG 16 NOVEMBER 1<» Mr. Maas hoogleraar in het recht der intern, organisaties LEIDEN Tot gewoon hoogleraar in het recht der internationale or ganisaties is aan de Leidse Univer siteit benoemd mr. H. H. Maas. han- delsraad bij de Gecombineerde Ne derlandse Permanente Vertegen woordiging te Brussel. Mr. Maas, die in 1915 te Rotter dam werd geboren, studeerde rech ten aan de Leidse Universiteit. Na van 1938 tot 1941 secretaris van de Stichting Opleiding van Maatschap pelijke Werkers te Haarlem te zijn geweest en de functie van chef van de afdeling Algemene Zaken van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Amsterdam te hebben vervuld, werd mr- Maas in 1943 benoemd tot di recteur-secretaris van het Bureau van de Gemachtigde van de Arbeid. In 1945 werd hy belast met de lei ding van de afdeling Juridische Za ken van het Rij:ksbureau voor Che mische Producten. Sinds 1958 is mr. Maas, die io 1949 in dienst trad van het Directo raat-Generaal voor Handel en Nij verheid van het ministerie van Ero nomisohe Zaken, handelsraad bü de Gecombineerde Nederlandse Perma nente Vertegenwoordiging te Brus sel. Sinds vorig jaar is hij als buiten gewoon hoogleraar aan de univo»- site it te Brussel verbonden Bij de afrit naar Leiden van rijksweg 4 is een 20-jarige autobe stuurder uit Wassenaar met te hoge snelheid door een bocht gegaan. Hij raakte in een slip en vloog tegen een lichtmast en een verkeersge leider. Met een bloedneus, een ge wonde linkerarm en vermoedelijk inwendige kneuzingen moest de chauffeur naar het Academisch Zie kenhuis worden gebracht. De wa gen werd geheel vernield. Tel uw volgeplakte MIDZA spaarkaarten. Een héél bedrag Ga er mee naar een MIDZA zaak U bent van harte welkom. (Van onze stadsredacteur) LEI DEIS Provinciale Waterstaat hoopt morgen tegen de avondalle pessimistische verwachtingen van buiten staanders ten spijtde Voor schot er weg weer voor het verkeer open te stellen. Binnen de geraamde tijd van twee weken komt dus eert eind aan een verre van ideale verkeer somleidingdie politie en automobilisten vele hoofdbrekens kostte. Duizenden automobilisten hebben sinds vorige week maandag dage lijks hun weg moeten zoeken via de Vink en dat was geen eenvoudige zaak, ondanks het feit, dat de po litie hier tijdens de spitsuren met tijdelijke verkeerslichten werkte. Na morgenmiddag zal tussen Churchdll-laan en Hooghkamerbrug de nieuwe rijbaan worden bereden, waarna de ,.ouide" kant en het ver- LEIDEN Speciaal voor bewoners van Noord zal het interessant zyn te vernemen, dat Albert Heijn aan de Kooilaan een supermarkt wil gaan bouwen. Dit blykt uit een voorstel aan de Leidse raad voor de maandag avond 27 november te houden vergadering. B. en W. stellen de raad voor ten behoeve van deze supermarkt in totaal ruim 1700 m2 grond te ver kopen. Een deel hiervan zal worden bestemd voor aan- en afvoer van goederen. LEIDEN In 1950 stelde de raad de commissie van advies in culturele zaken in. In de 17 jaar van haar bestaan heeft de commissie van advies in culturele zaken bij diverse gelegen heden waardevolle adviezen uitge bracht. Toch is de commissie van mening, dat reorganisatie van de commissie wenselijk is. Door de be perkte, louter adviserende, taak van de commissie en doordat zij slechts incidenteel bij het culturele beleid van de gemeente werd betrokken, was het voortdurend moeilijk het enthousiasme van de leden levend te houden. Verscheidene malen kwam het werk van de commissie daar door praktisch stil te liggen. Ver flauwend enthousiasme van de le den was er ook oorzaak van, dat het voornemen om een groot rapport op te stellen over hetgeen er in de ver schillende sectoren van het Leidse culturele leven gebeurt, nooit volle dig tot uitvoering is gekomen. De commissie van advies in cultu rele azken acht een zodanige reorga nisatie gewenst, dat haar taak wordt uitgebreid met een aantal activitei ten, waardoor zij by voortduring bij het gemeentelijk cultuurbeleid be trokken wordt Zo meent zij, dat de commissie na reorganisatie, de exploitatie en het beheer van voor culturele doeleinden bestemde ruim ten zouden kunnen worden opgedra gen, alsmede de uitvoering van ge meentelijke subsidieregelingen op cultureel gebied. Voorts zou de gereorganiseerde commissie een taak kunnen worden toebedeeld op organisatorisch-cultu- reel terrein, echter alleen in die ge- Originele Italiaanse marmeren salontafels, vlekvrij, chroom onderstel. Formaat 50 x 120 cm. Extra lage prijs f 169.- Ook te leveren palissanderbla< f145.- vallen ya&rin de bestaande Leidse instellingen de organisatie van be paalde activiteiten niet afcïich ne men, omdat deze niet op hun werk terrein liggen of omdat hun daartoe de middelen ontbreken. In dit ver band wijst de commissie op de mo gelijkheid een aantal zaken naar de commissie over te hevelen, met de organisatie waarvan thans andere gemeentelijke commissies zijn be last, bv. de 5-jaarlijkse tentoonstel ling van beeldhouwwerken. Van groot belang acht de commis sie van advies in culturele zaken, dat de te reorganiseren commissie steeds bekend is met de wensen, verlangens en opvattingen, die in de verschillende sectoren van het Leilse culturele leven bestaan. Een nauw contact met het culturele le ven acht zij daarom gewenst, welk contact gestalte kan worden gege ven door de instelling van secties, waarin vertegenwoordigers van ver schillende gropeeringen worden op genomen. Met de opvattingen van de com missie van advies in culturele za ken kunnen B. en W. zich geheel verenigen. B en W stellen voor over te gaan tot instelling van een „Culturele Raad Leiden". Artikel 1: Naast de verschillende taken van de Raad die reeds in dit voorstel ter sprake zijn gebracht, is de Raad nog een coördinerende func tie toegedacht cn kan hij optreden ier behartiging van de belangen van op cultureel terrein werkzame per sonen en instellingen (sub. 2). Voorts wijzen wij er op dat het bij de onder 3 en 4 omschreven taken van de Culturele Raad gaat om overdracht van bevoegdheden van uw vergadering en ons College. In verband daarmee dient ingevolge de gemeentewet in de Culturele Raad ten minste één lid van uw vergadering te worden benoemd (zie art. 3, lid 1 van de ontwerp verordening) en moeten de vergade ringen van de Culturele Raad, voor zver daarin onderwerpen aan de orde komen die de overgedragen gemeenteraadsbevoegdheden betref fen, in het openbaar worden gehou den (zie art. 8, lid 2). Dat de Culturele Raad zich al leen op organisatorisch-cultureel terrein kan bewegen als uw verga dering of ons College zulks verzoekt (art. 1, sub 5), is bedoeld als waar borg om te voorkomen, dat de Cul turele Raad zich gaat bewegen op terreinen waarop reeds particuliere instellingen werkzaam zijn. Artikel 3: Aangezien de Culturele Raad als commissie ex artikel 61 der Gemeentewet een bestuursorgaan der gemeente is. achten wij het min der juist dat ons College inspraak heeft bij de samenstelling van dat orgaan. In verband hiermee komt het ons gewenst voor dat de benoe ming van de leden, bedoeld in het le lid onder c. van dit artikel, ge schiedt op aanbeveling van de Cul turele Raad zelf. Alleen de eerste benoeming van deze leden zal op onze aanbeveling moeten geschieden (lid 7). HILLEGOM De heer M. H. van Ewijk. kok van het bejaardencen trum Bloemswaard, is in Den Bosch geslaagd voor het diploma chef-kok. Ruiten vernield LEIDEN In de nacht van dins dag op woensdag heeft een onbe kende, vermoedelijk onder invloed, op de Breestraat te Leiden vier etalageruiten ingeslagen en op de Haarlemmerstraat één. Aan de Breestraat werden de etalages ver nield van een modezaak, een anti quariaat, een kapperszaak en een bioscoop. Aan de Haarlemmerstraat sneuvelde de ruit van een juwe lierszaak. Op verscheidene ruiten zaten bloedvlekken. Op de Haagweg ter hoogte van de ambachtsschool is gistermiddag omstreeks twaalf uur een 14-jarige scholier uit Leiden plotseling de rijbaan opgelopen, waar hij werd aangereden door een bromfietser. Met een hersenschudding en schaaf wonden aan beide knieën moest de jongen naar het Academisch Zie kenhuis worden gebracht. Hij klaagde over pyn in de buik. Op het kruispunt Vondellaan- Van Baerlestraat heeft zich gister avond omstreeks elf uur een bot sing voorgedaan tussen een brom fiets en een personenauto. Bij het kruispunt haalde de bromfietser de auto in, die plotseling een andere richting insloeg. De bromfietser werd gegrepen en sloeg tegen de grond. Met een zware hersenschud ding en bloedende wonden werd de 17-jarige jongen naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. Verbouwing gymzaal Haverstraat LEIDEN In het gemeentelijk gymnastieklokaal aan de Haver straat doet een zeer kleine ruimte dienst als toestellenbergplaats, en kleedgelegenheid. In deze ruimte bevinden zich tevens twee toiletten en een werkkast. Zowel uit hygi ënisch als uit pedagogisch oogpunt is het nodig dat in deze toestand verbetering wordt gebracht, tn ver band hiermede is een plan opgesteld, dat voorziet in een dames- en heren kleedruimte, een wasgelegenheid, een toilet, een urinoir, een toestel- lenberging en een ruimte voor een met gas gestookte verwarmings ketel. De aan dit plan verbonden kosten worden geraamd op 38.000, Promotie te Leideu LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit promoveerde de heer D. J. Lankamp tot doctor in de genees kunde op een proefschrift, getiteld „The fibre composition of the Pe- dunculus Cerebri (Crus Cerebri) in Man" Promotor was prof, dr W. J. C. Verhaart. De heer Lankamp werd geboren te Uitgeest en woont t» Oegstgeest. De heer P. H. W. Mey. weten schappelijk ambtenaar bij het Geo logisch- en Mineralogisch Instituut van de universiteit, promoveerde tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen op een proefschrift, getiteld „The Geology of the Upper Ribargorzana and Balier a Valleys. Central Pyrenees, Spain". Promotor was prof. dr. L. U. de Sitter. De heer Mey werd geboren te Leipzig (Duitsland) en woont te Lei den. ACAD. EXAMENS LEIDEN, 15 oov. doet ex Ned recht: de he^r G P v i Berg, Lelden; kand ex W sociologie: de heer G P J van Alke made. Den Haag; doet ex II Gen: mevr C r.neac Veels. Lelden, de heer O T dere deel van de Voorschoterweg onderhanden worden genomen. Ook de tunnel voor fietsers en voetgan gers moet nog worden afgebouwd. Tot nu toe verlopen de werkzaam heden keurig volgens schema. Vol gend jaar oktober hoopt men de ge hele reconstructie te hebben vol tooid. De Voorschoterweg zal dan over zijn hele lengte van een goede verlichting zijn voorzien. Zoals be kend, krijgt de weg vier rijstroken, terwijl aan belde kanten (gekleurde) fietspaden worden aangelegd. Vrouiven slaags bij burenruzie DEN HAAG Een burenruzie, uitgevochten tussen een 31-jarige huisvrouw uit Leiden en haar be jaarde benedenbuurvrouw, was gis teren voor de Haagse politierechter geen aanleiding een straf op te leg gen. Voor de jongste van beide par tijen, die op haar achterste benen naar de rechter was gelopen, was dat duidelijk een teleurstelling. „Daar zult u dan wel meer van mer ken", beet ze de politierechter toe, nadat deze tot vrijspraak had ge concludeerd. De ruzie was ontstaan toen twee 15-jarige meisjes op bezoek waren by de „aanklaagster". Ze hadden hun bromfietsen voor het raam van de benedenbuurvrouw gezet. Toen deze de stoep wilde schoonvegen, omdat een straatmaker aan het werk was geweest, zette ze de brom fietsen een paar meter verderop. Daarop kwam de bovenbuur vrouw naar beneden. Ze greep haar buurvrouw bij de haren, waarop deze, om zich staande te houden, het truitje van haar buurvrouw vastpakte. Het daardoor gescheurde truitje had de vrouw als bewijs materiaal meegebracht, maar de scheur bleek niet groot genoeg te zijn om de rechter te imponeren. De officier van justitie vond het allemaal zo verward, dat hij geen opzettelijke vernieling zag en vrij spraak eiste. De rechter was het volkomen met hem eens. Introductiedienst Baptisten Gemeente LEIDEN Zondagavond 19 no vember zal om 7 uur n.m. in de Baptisten Kerk aan de Oude Rijn 3 te Leiden een bijzondere kerkdienst worden gehouden. De plaatselijke predikant, ds« R. Reiling, die tevens directeur is van de Stichting voor bijzondere evangelisatie-arbeid „De Rijdende Kansel" zal dn deze dienst voorgaan. Het onderwerp luidt" Is de toekomst al begonnen?" Mede werking wordt verleend door het zangkoor van de Baptisten Gemeen te o.l.v. drs. J. L. de Graaf en door de heren De Graaf en Van Esmond als solisten- Deze dienst is de eerste in een serie zondagavonddiensten, die deze winter een keer per maand zullen worden gehouden en die een sterk evangeliserend karakter zullen dra gen De Kaag houdt bazaar DE KAAG Op zaterdag 18 no vember zal in de Kaagse Jeugdher berg de jaarlijkse bazaar worden ge houden ten bate van de Kerkvoogdij der Hervormde Gemeente. De ba zaar zal geopend zijn 's middags van 2.306 uur en 's avonds van 711 uur. Het is de moeite waard, eens te komen kijken; er zijn vele attracties en er is van alles te koop. LEIDEN Gisteravond beluisterden we een concert, gegeven in D Lakenhal door het Leids Studentendubbelkwartet „Octaaf" onder leid in van Erna Fock in een programma van-a cappella-muziek van de 16e to de 20ste eeuw. Deze avond stond onder auspiciën van het L.A.K. ffl vernamen, dat „Octaaf" al een jaar of drie als ensemble bestaat, doel dat het met dit concert zowel het hoogtepunt van zijn bestaan alsmedl het einde ervan beleefde: de leden gaan hun studie beëindigen en wel licht Leiden verlaten. Wat ons het meeste opviel, was het grote en gevarieerde repertoire, dat hier werd gedemonstreerd. We hoorden werk van o.a. Morley, Gib bons, Josquin, Lassus, Sweelinck, Palestrina, Jannequin, Scarlatti, Bach, Perez, Mozart, Hindemith, Bartók, Voormolen en Poulenc. Daaronder waren zeer interes sante specimina zoals drie van de zes door Rolke in het Frans ge schreven, door Hindemith gecom poneerde chansons, de Slowaakse liederen (met pianobegeleiding door Netty van der Tak-Aschoff) van Bartók. het De profundis van Lassus en een Tenebrae factae sunt van de Spanjaard Perez uit de 18de Een dergelijk programma stelt hoge technische eisen vooral wan neer men de partijen zo klein bezet als bij een dubbelkwartet ge schiedt; men zingt dan praktisch voortdurend solo. Tegen deze vocale eisen waren de meeste leden van Octaaf niet geheel opgewassen, aan toonvor- ming en toonzuiverheid ontbrak nogal het een en ander en ook aan voordrachtsvermogen: de bekende Bataille de Marignan van Janne quin bijv. klonk veel te genoeglijk en te vlak, het 8ste motet van Bach en het Adoramus Te van Mozart klonken zeer onrijp. Een succes waren de Slowaakse volksliederen van Bartók en de Trois chansons Frangaises van Pou lenc. Het langdurige applaus aan het slot van de avond werd be loond met een toegift, „Geldeloos je doet me pijn" in de bewerking van Carla Kohnstamm. KATWIJK Vanmiddag Is de heer A. G. Vermeulen, voorheen bur gemeester van Vuren en Herwijnen, geïnstalleerd als burgemeester van Katwijk. Loco-burgemeester C. van der Plas reikte hem de ambtsketen over. Hij zei van de heer Vermeulen tact en wijsheid te verwachten, voor al met het oog op de spanningen, die de godsdienstige samenstelling van de bevolking met zich brengt. De nieuwe burgemeester zei, dat het gezag er is om te dienen en niet om te heersen. Dat het vandaag de dag nogal eens discutabel wordt ge steld. vond hij helemaal niet erg. Ten aanzien van de jeugd zei de heer Vermeulen, dat er voor ons niet veel reden is trots te zijn als wij ons realiseren, dat desamen leving die wij na de oorlog hebben opgebouwd zo gecompliceerd en zo hard is, dat het voor de naar vol wassenheid strevende jeugd dikwijls moeilijk Is zich daarin thuis te voelen. Hij wilde daarom niet spreken van een „jeugd"probleem. Wij zijn met elkaar in een stroomversnelling ge raakt en er samen verantwoordelijk voor, dat niemand afdrijft. Bazaar in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De Her vormde jeugdraad houdt vrijdag in Ons Huis een bazaar ten bate van het nieuwe jeugdcentrum. De ba zaar is om half drie 's middags voor het publiek open. Vanavond is er een huisvlijtten- toonstelling en de werkstukken er van zullen ook op de bazaar zijn. Tevens is er de trekking van de verloting. De prijzen kunnen na 9 uur worden afgehaald. LEIDEN B. en W. stellen voor een aanvullend krediet van f 153.821 beschikbaar te stellen voor de ver breding van de Wilhelminabrug; alsmede een aanvullend krediet van f 20.000 voor de bouw van een onderdoorgang voor wielrijders en voetgangers aan de oostzijde van de Wilhelminabrug. LEIDEN Met H. L. van Noort, Rijndijk 172 te Leiden, is overeenstemming bereikt omtrent de aankoop door de gemeente van percelen tuinland met schuur, ge legen en staande naby de Hoge Morsweg, ten oosten van het ont worpen tracé van rijksweg 4b, te zamen groot 2.02.90 ha. Krediet voor 60 parkeermeters LEIDEN In het afgelopen jaar is door de Dienst van Gemeente werken een uitgebreid onderzoek in gesteld naar de verkeerssituatie in de binnenstad. Aan de hand van de resultaten van dit onderzoek zal binnenkort een rapport worden uit gebracht. Een belangrijk deel van dit rapport, dat in voorlopige vorm reeds aan de Verkeerscommissies uit de gemeenteraad is voorgelegd, zal gewijd zijn aan het verkrijgen van een redelijke verdeling tussen kort en lang parkeren. Daarby zullen ook bepaalde voorstellen worden gedaan omtrent de weggedeelten, die als eerste voor parkeermeters in aan merking komen. Bij besluit van 20 maart heeft de raad een straf- èn een belastingver ordening vastgesteld om de invoe ring van parkeermeters mogelijk te maken. Aangenomen kan worden, dat met de gegevens van het rapport op korte termijn een beslissing kan worden genomen inzake de voor parkeermeters aan te wijzen plaat sen. Om te bewerkstelligen, dat de meters dan ook zo spoedig mogelijk geplaatst kunnen worden, achten B. en W. het raadzaam, dat thans reeds een krediet beschikbaar wordt gesteld voor de aanschaf en plaat sing van een 60-tal parkeermeters, zodat na het verkrijgen van de goed keuring van Gedeputeerde Staten alvast tot bestelling kan worden overgegaan. De kosten hiervan wor den geraamd op 24.500, Tijdens de zeer uitgebreide paua. werden we onderhouden met mil ziek van Stamitz in triobezettiq met klavier. Dr. J. van der Veen Streekmuziekschool vraagt offers ALPHEN Voor dc inrit htin van' n streekmuziekschool in Alphe heeft de bestaande commissie gegt vens ontleend aan de Stedelijke Mt ziekschool te Delft. In deze gemeen, die 60.000 inwoners telt, beschikt d> muziekschool over twee gebouwes Ongeveer 1500 leerlingen volga het onderwijs. In vele andere g« i meenten waar het leerlingentaanU de 1000 overschrijdt, worden even eens indien mogelijk meer gt bouwen geplaatst of ingericht. Het is duidelijk dat de opri< ting en instandhouding van e streekmuziekschool financiële off< met zich brengt. Indien de gemee. tebesturen besluiten tot de opricl ting van de streekmuziekschool, z len de aanloopkosten geheel door deelnemende gemeenten moeti worden gedragen. Gedurende et aantal jaren na de aanloopperioc zal het nodig blijven een bij dra; te geven i.v.m. aanschaffing van ii ventaris en instrumenten. Het hoofdgebouw zal, naar dej mening van de studiecommissie! een onderdeel kunnen vormen val het complex „Cultureel Centrum' waarvoor in Alphen eveneens plan nen bestaan. De streekmuziekschoo zou van dit centrum de ruimte kun nen huren. Vermelden we tenslotte dat d< verenging Alphens Belang, de Roi tary Club Alphen en het Departe-' ment van de Maatschappij tot Nul van 't Algemeen voor de financie ring van het rapport zorgden. ALPHEN De Chr. muziekverl Arti et Religioni geeft op woensdag 22 en donderdag 23 november hef jaarlijkse concert in gebouw Nabij Men zal o.a. uitvoeren de ouverture Orpheus in de onderwereld. Suite bohemien en een suite van Amerij kaanse folksongs. Enkele jeugdige leden treden als solist op. Zoall. gebruikelijk, is er na de pauze ee» film. Met laarzen naai Benthuizens nieuwbouw BENTHUIZEN Grote kluiten bagger, piassen modder en diept kuilen vormen de toegangswegen tot vele nieuwbouwhuizen in het plan Zuid. De straatnaambordjes ontbre ken niet: Ochtenstraat, Zuidplein, Polderplein en Roode-Kruisstraat. De straatnamen lijken opeens nog een andere betekenis te krijgen. De bewoners van de Ochtenstraat roe pen al zeven maanden lang och, ochl Het Zuidplein, met z'n acht wonin gen moet zoiets zijn als de Zuidpool: „barbaarse woestenij". Hoe de be woners de huizen zijn binnengeko men is nog een raadsel. Eruit durft men nauwelijks. De „bestrating" be staat hier uit enkel zand. Het Pol derplein doet z'n naam eer aan. Het is echt een stukje polder. De Roode- Kruisstraat vertoont ook al geen extern woongenot. Hoe komt toch dit alles? Wordt er van gemeentewege wel goed ge pland? Worden de huizen te snel betrokken of zou er nog een andere oorzaak kunnen zyn? We trokken de laarzen aan om de „pioniers" in Benthuizens nieuw bouw op te zoeken. Juist kwam gis teravond een van de bewoners van de Ochtenstraat, een eigenaar van een koopwoning, thuis. Hij vroeg: „weet U een manier om schoon m'n huis te bereiken?" Wij waren er ge tuige van dat deze „pionier" schoe- nen-overscheppend zijn „home" be reikte .Een minuut later zagen wy een mevrouw tobben met het uit laten van de hond. Hij bracht meer vuil mee naar binnen In het telefoonboek lazen wij: voor gladheidsbestrijding P. Peter sen, techn. ambtenaar der gemeente. De heer Petersen was zeer wel op de hoogte met de gladheid, bagger, plassen en modder. Hij vond het wat moeilijk de juiste antwoorden te ge ven. De conclusie moet echter lui den: De bedrijven van gas, elektrici teit en water werken veelal totaal ongeorganiseerd. In Benthuizen is het echter ,door toedoen van de ge meente, wel gunstiger dan elders vaak het geval is. Hier kwamen de nutsbedrijven als één groep tegelijk Doch door de ploegenstelsels duurt één bepaalde aanleg veel te lang. Bijvoorbeeld: voor de aanleg van elektrisch komt eerst de kabelploeg, vervolgens de „moffenploeg" en ten slotte, vaak heel wat later, de open bare verlichtingsploeg. De andere bedrijven volgen een soortgelijke procedure. Bij dit alles geeft men elkaar de schuld van de achtergela ten rommel. De gemeente Benthui zen op haar beurt voelt er niets voor éérst keurige wegen en pleinen aan te leggen om ze daarna door de nutsbedrijven te laten bederven. Ge zien het ontbrekende externe woon genot aan de voorzijde van de wo ningen is wel weer duidelijk geble ken, dat er in de „bedrijven" wel wat op de helling moet. Inspraak door de gemeentebesturen lijkt on ontbeerlijk. Vandaag is een begin gemaakt met de aanleg van de sierbestrating van het Zuidplein. M. C. van Hoeves

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 4