LEGER EN VLOOT PARAAT SPINAZIE 1,06 GRATIS Groko Na gevechten op Cyprus nachtelijke zitting Turkse ministerraad v. d. Gevel overleden JAMIN Koetels voor behoud van groen Commentaren Ka 600(18 99ct BOERENKOOL Hfi Gestapoclief Müller iii Panama gepakt? Griekse componist Mikis Theodorakis ligt in een coma Nog deze week vredesplan Nabije Oosten? 3silU!Eiïiï6HlS Donderdag 16 novemfcer 1967— 4fl*t« jearginf CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Courti. r Oordts I Co** Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Een goede sigaar schenkt een man evenveel troost als een goede huilbui een vrouw. LYTTON Zendingsvliegtuig verongelukt - pagina Kernmerk De schilderachtigste veldheer uit de tweede wereldoorlog, de Britse veldmaarschalk Bernard L. Montgomery, hoopt mor gen tachtig jaar te wor den. Hij was de man die Rommel uit Afrika ver dreef. Een verhaal over Monty vindt men op pa gina 13. ÜL A niet. Geef de tonboi Opklaringen DE BILT Ten westen van de Britse eilanden en de Golf van Biskaje bevindt zich een krachtig gebied van hoge lucht druk, terwijl een vore van lage luchtdruk zich uitstrekt van Ma rokko tot boven Scandinavië. Langs de noordwestflank van dit gebied wordt met noordelijke winden koude lucht van de Noor delijke IJszee naar het zuiden gevoerd. Daar het gebied van lage luchtdruk zich het komen de etmaal geleidelijk in ooste lijke richting zal verplaatsen, zal ook ons land onder invloed komen te staan van de noorde lijke luchtstroming. Hierin kun nen vooral aanvankelijk aan de kust nog enkele buien tot ont wikkeling komen, maar later zul len opklaringen overheersen. Vanavond en vannacht nog hier en daar een bui. Morgen overdag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke, aan de kust aanvaci^iijk nog kachtige noord westelijke wind. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als vandaag. 17 november: zon op: 08.02. onder: 7501 GR., KWALITEITS DIEPVRIES ANKARA De Turkse strijdkrachten zijn in staat van alarm gebracht, nadat gisteren op Cyprus Grieks- Cyprische militairen na zware gevechten twee dor pen met een overwegend Turkse bevolking hadden bezet. Eenheden van de Turkse vloot zijn „met on bekende bèstemming de ha vens uitgevaren. De Turkse ministerraad kwam gisteravond in spoedzit ting bijeen. Deze vergadering, waarbij de militaire bevelheb bers aanwezig waren, duurde vanmorgen nog voort. Het Turkse parlement is vanmiddag bijeen gekomen. De vliegvelden van Ankara en Istanboel zijn in verband met de gespannen toe stand gesloten. De gevechten op Cyprus waren de hevigste van de laatste twee jaar. Vol gens een verklaring van het VN-hoofd- kwartier op het Middellandse zee-eiland begon de strijd nadat een gemengde patrouille van Cyprische politie en Grieks-Cyprische nationale garde werd tegengehouden door een wegversper ring bij Ayios Theodoros. De garde liet versterkingen aanruk ken waarna gevechten uitbraken die na acht uur werden stopgezet. Toen was het overwegend uit Turken bestaande dorp van 1500 inwoners bezet, evenals de plaats Kophinou. Later trokken de troepen zich terug en werden de dorpjes onder toezicht van VN-waarnemers geplaatst. Deze hebben reeds twintig doden geborgen uit de ruïnes van de plaatsen. De VN-commandant generaal L E. "Martola uit Finland heeft bij de Cy prische regering krachtig geprotesteerd 'tegen de gedwongen ontwapening van leden van zrjn troepenmacht in het be trokken gebied. De nationale garde nam stellingen in naast de VN-waar- nemingsposten, waarna de VN-militai- ren onder bedreiging werden ontwa pend, hun uitrusting werd afgenomen Russisch serum tegen zenuwziekte MOSKOU In Rusland zou men erin geslaagd zijn een serum te berei den tegen de tot nu toe als onge neeslijk geldende zenuwziekte multi ple sclerose. Er wordt nog gewerkt aan verbetering van het Margoe- lis-Schoebladze-vaccin, dat echter reeds enige jaren in kleine hoeveelhe den wordt vervaardigd uit muizen- 'nersenen. Het preparaat kreeg bekendheid toen twaalf ampullen ervan door be middeling van de Russische ambassa de in Bonn werden gebruikt bij de behandeling van een patiënt die aan multiple sclerose lijdt. Er is ten minste een stagnatie van het ziekte proces bereikt, aldus de Russische me dici. Een sneeuwstorm heeft het ver keer in Boston (Ver. Staten) volko men stilgelegd. In sommige delen van de stad lag de sneeuw 25 centi meter hoog. „Ik ben Amerikaanzegt marskramer BONN In Panama City is een in lompen geklede mars kramer gearresteerd die ver moedelijk de doodgewaande ex- Gestapochef Heinrich Müller is, rechterhand van Hitier en direc te baas van Adolf Eichmann. Hjj maakte tijdens de arrestatie de indruk niet goed bij zijn positie ven te zjjn. Westduitse opsporingsambte naren zijn naar Panama City gereisd om de identiteit vast te stellen. Bonn heeft voor alle zekerheid om uitlevering ver- Zocht. Vingerafdrukken zijn reeds naar Duitsland gezonden. De aanhouding geschiedde na een tip van een niet met name genoemde Belg. Deze had de Westduitse auto riteiten meegedeeld dat in Panama City een man verbleef die Heinrich Müller moet zijn. Volgens deze tip gever heeft een Belgische grafoloog eeo geschrift van de gearresteerde man vergeleken met het handschrift van Müller en vastgesteld dat beide van een en dezelfde persoon afkom stig moeten zijn. De marskramer beweert Francis William Keith te heten, 61 jaar oud te zijn en in Missouri (VS) te zijn geboren. Hij woonde al een jaar of acht in Panama. Hij spreekt echter slecht Engels of Spaans en heeft een bepaald Duits accent. Hij is gisteren aan de pers getoond. Müller/Keith werd gearresteerd door het hoofd van de Panamese recherche, Valdes. Voor vervolg zie pag. 11 A!a indienen van motie: Prins Bernhard vertoeft op het ogenblik ergens in de Middel landse Zee" waar smaldeel V van de Koninklijke Marine zijn na- jaarsoefenvaart houdt. De Prins startte de oefening officieel met het „torpederen" van de Karei Doorman. Met een helikopter werd hij later van het vliegkampschip naar Hr. Ms. onderzeeboot Dolfijn gebracht. Voor de eerste keer van zijn leven hing Zijne Koninklijke Hoogheid onder aan een wentelwiek. Foto boven: De Pritis, met zwem vest om, kort voordat hij van de Karei Doorman in de helikopter stapte. Foto onder: Een perfekte landing op het dek van de Dolfijn. saam* *v arfpi ATHENE' De Griekse componist en politicus Mikis Theodorakis ligt in een co ma. Zijn toestand is zeer ern stig. Het zou zijn dood bete kenen wanneer hij voor de rechtbank moet verschijnen. Dit vertelde gisteren de ad vocaat die de 31 leden van een verzetsorganisatie voor een militair-tribunaal moet verdedigen. Generaal Pattakos. minister van binnenlandse zaken, ver klaarde echter dat de alarme rende berichten over de gezond heidstoestand van Theodorakis wat overdreven zijn. Volgens de minister lydt de componist aan suikerziekte en ondergaat hij een insuline-kuur. De 31 verdachten die gisteren, zonder Theodorakis, voor het Veiligheidsraad veroordeelt Portugal NEW YORK De Veiligheidsraad heeft gisteren Portugal veroordeeld, omdat dit land niet verhinderd heeft dat huurlingen Angola gebruikten als basis voor aanvallen op Kongo. Geëist wordt dat Portugal onmiddellijk elke soort hulp aan de huurlingen staakt. De Nigeriaanse resolutie werd zon der debat goedgekeurd. De Portugese afgevaardigde wees de veroordeling van de hand en herhaalde dat zijn re gering heeft voorgesteld een onpartijdig onderzoek naar de Kongolese beschul diging in te stellen, die Portugal ont- tribunaal moesten verschijnen worden ervan verdacht de hui dige Griekse regering omver te hebben willen werpen en de so ciale orde te veranderen. De verdachten zouden een Patriot tische front hebben opgericht en zouden geweld hebben wil len gebruiken om het regime omver te werpen, zo luidde de tenlastelegging. Volgens de openbare aankla ger. Papadopoelos, zouden alle verdachten hebben bekend dat zij de regering wilde omverwer pen, maar zij zouden hebben ontkend de sociale orde te heb ben willen veranderen. De belangrijkste verdachte in het proces is de communist Fi- linis. Volgens een getuige a charge was Filinis de werkelijke leider van de verzetsorganisatie. Deze zou opdracht hebben ge had contact te zoeken met Theo dorakis en hem als „instrument" te gebruiken. Daarna zouden de communisten hem hebben wil len vernietigen. Theodorakis zou echter al van plan zijn ge weest met de communisten te breken en een eigen politieke groepering te vormen, aldus de getuige a charge. Als de militaire rechters Theo dorakis en de 31 anderen schul dig verklaren, kunnen zij ter dood worden veroordeeld. (VaD onze parlementsredactie) DEN HAAG Het Tweede- Ka merlid W. van de Gevel (soc.) is gisteravond tijdens de vergadering van de vaste commissie van binnen landse zaken aan een hartaanval Aan het eind van een discussie over de voorgenomen bezuiniging op de ambtenarensalarissen, diende hij een motie in. Nadat hij zijn voorstel had voorgelezen, zakte hij in elkaar. Onmiddellijk werd de bijeenkomst van de commissie gesloten, evenals de vergadering van de commissie van landbouw, die elders werd gehouden. Ontroerd In het Kamergebouw heerste een diepe verslagenheid. De commissie voorzitter, de heer Zegering Hadders, sprak ontroerd enkele woorden ter herdenking van de overleden collega. De heer W. van de Gevel werd op 13 augustus 1915 in Rotterdam gebo ren. Na zijn kweekschoolopleiding was hij hoofd van een openbare lage re school in Den Haag. De heer Van de Gevel, die sinds 1965 lid was van de Tweede Kamer, was hoofd bestuurslid van de Algemene bond van onderwijzend personeel. NEW YORK Op verzoek van Engeland is gisteren het debat over het Nabije Oosten in de Veiligheids raad verdaagd om een uiterste po ging te doen overeenstemming te be reiken over een compromis-vredes plan. Ook de Verenigde Staten en Ca nada drongen erop aan nog deze week een oplossing proberen te vin den. Zij zeiden dat de standpunten van de beide partijen niet onverenig baar zijn. Vanavond worden de de batten in de Veiligheidsraad voort gezet. inorf^eiiL krokantjes zoo gram van 92 voor 79 niet duur wc/ heerlijk (Van parlementsredactie) DEN HAAG Het socialistische Kamerlid S. Van der Ploeg kwam gisteren in de Twedc- Kamereommissie met de suggestie om in de Randstad zg. „koetels" te stichten. „Koetel" is een samentrekking van „koeienhotel". In de buurt van het Duitse Essen hebben ze iets der gelijks: een enorme koeienstal in etages, die door de Duitse boeren collectief wordt geëxploi teerd. „Dat verdient hier navolging," meende de heer Van der Ploeg. Op zo'n manier kan een bijdrage worden geleverd aan het gaaf houden van het landschap en het redden van de groene zone in de Randstad. Minister Lardinois had over het geval-Essen e§9 afldgr ver&e&l gehoerd. Daar zijn geen pla nologische motieven in het geding. De boeren bij Essen hebben veel geld voor hun grond ge- beurd. Hun vrouwen willen niet meer melken en nu is deze oplossing gevonden. Als het bedrijfsleven niettemin met voorstel len voor de stichting van koetels komt, wil de minister die in welwillende overweging nemen. „Waarom altijd op het bedrijfsleven wachten? Neem nu zelf eens een initiatief," vond de heet Van der Ploeg. De minister kon de Kamercommissie mee delen, dat hij de verordening van het produkt- schap voor pluimvee en eieren, waarbij met ingang van heden een tijdelijk inlegverbod voor broedeieren van slachtkippen geldt, heeft goed gekeurd. Deze regeling beoogt soelaas te bieden in de reeds geruime tijd durende overschot- «ituaUa is de slachtpluimvgftfijfctor. - - De bewindsman bestreed de stelling van de heer Van der Ploeg, dat de landbouwbegroting- 1968 vaart en visie zou missen. „Als geheel bezien mag het beleid er zijn. Nederland heeft de sterkste land- en tuinbouw in de EEG." Over bepaalde ontwikkelingen toonde de minis ter zich evenwel bezorgd. De vraag of Engeland wel of niet tot de EEG zal toetreden, geeft on zekerheid. Treedt Engeland niet toe, dan is het zeer de vraag of wij met ons landbouwbeleid door kunnen gaan zoals wij nu denken. Over het algemeen was de Kamercommissie wel te spreken over het landbouwbeleid, al plaatsen de heren Zijlstra (a.r.), Tolman (c.h.) en De Beker (kath.v.) wel kritische kant tekeningen, Verschuiving De Tweede Kamer heeft deze week laten zien dat lij zich ook in een lastige materie als die der belas tingen niet onbetuigd behoeft te la ten. Zij kon dit ook daarom doen, om dat zij begrip toonde voor de rege ring die zich wel wilde schikken in verschuiving van de lasten, echter niet in een geringere totale opbrengst. De Kamer moest nu zelf aan het werk, en wat te voorschijn is geko men is enige verlichting voor groe pen die daarvoor als eerste in aan^ merking komen en voorts enige ver schuiving naar objecten die verhou dingsgewijs de verzwaring nog het beste kunnen opbrengen. Drukken we het resultaat andrs uit, dan kunnen we vastellen dat er ook enige verschuiving heeft plaats gehad in de richting der indirecte belasting. Deze tendens zit trouwens in de politiek der regering. Weshal ve de regering zich ook gemakkelij ker naar de wensen van de Kamer kon voegen. Gezond AMERIKA was altijd het land vu de onbeperkte mogelijkheden. Dat gold ook voor de politiek en dege nen die daarin een rol speelden. De laatste jaren wordt de politieke arena ook betreden door sterren van het witte doek. Niet zonder succes, zoals de verkiezing van Ro nald Reagan tot gouverneur van Californië toont. Sterren stralen echter niet overal, ook niet in Amerika. Dat heeft Shirley Temple ervaren toen zij werd uitgeschakeld in de strijd om een zetel ln het Huis van afgevaardigden. Het is een gezond verschijnsel, want het laat zien, dat Amerikanen besef fen dat ook voor politiek enige be kwaamheid vereist is. Uitstel TJET heeft er sinds juli naar uitge zien, dat een herlevend protec tionisme in Amerika het na vier jaar moeizaam onderhandelen be reikte resultaat van de Kennedyron- de teniet zou doen. Dit gevaar is nu even geweken. D* senatoren hebben hun streven naar invoercontingenten voor een groot aantal goederen opgeschort tot de zitting van volgend jaar. Intussen hebben leidende figuren uit het Amerikaanse bedrijfsleven een commissie tegen protectionisme in de buitenlandse handel opgericht. De commissie mrent, dat een han delsoorlog kan clitstaan, die Ameri ka als grootste exportland swaar zal treffen en „het leiderschap van de wereld" zal kosten. Er is dan ook reden om te hopen, dat dit uitstel straks afstel wordt. AMSTERDAM De Neder landse Dok- en Scheepvaart maatschappij (NDSM) zal de Bel gische vestiging van J. B. van Heijst en Zn NV in Grobbendonk overne men. Gisteren werd hierover over eenstemming bereikt tussen de NDSM-directie en de curatoren in het faillissement van Van Heijst De Sowjet-Unie heeft Inderdaad vorige maand de hulp ingeroepen van India voor het geval een Russisch ruimtevaartuig een noodlanding zou maken, aldus is van officiële Indiase zijde meegedeeld. *LLE!u CALIFORNIA SOEPEN IN BLIK Plak hier de 6 BLIKSOEP-vlagge- tjes. Op elke California blikwikkal vindt U een vlaggetje. v zendt mij 3 sleutelhangers Adres Woonplaats Plak die vraggetj'esH) Jturen aan: California Soepen Harderwijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1