Ove Kind val I's goal velde Arsenal: 3-2 Nieuwe bossen sullen landschap verrijken REGERINGSPARTIJEN ACCEPTEREN HET DEKKINGSPLAN Pastoor kon oplichter ontmaskeren Keizer voor vijf wedstrijden geschorst R NU BUITEN WONEN TOENEEMT VERVALSINGEN NU „ECHT" EN DUUR WOENSDAG 15 NOVEMBER 1%7 (Vervolg pagina 1) DEN HAAG De regerings partijen stonden gisteren in de Tweede Kamer positief tegen over het fiscale dekkingsplan. Maar met de regeringspartijen hadden ze ernstige bezwaren te gen de minder gunstige regeling voor de aftrek van buitengewone lasten. Minister Witteveen en staatssecreta ris Grapperhaus (financiën) hadden namelijk voorgesteld het bedrag waarboven ziektekosten e.d. als bij zondere lasten aftrekbaar zijn, te ver hogen tot 1.000 of anders 5 pet. van het inkomen. De Kamer vond dit een te forse lastenverzwaring. Ze treft, zo zei men. vooral de middengroepen, die volgend jaar toch al onder nieu we extra-lasten gebukt gaan (verho ging premiegrens volksverzekeringen, heffing bewoners woningwetwonin gen e.d.). Algemeen drong men ook aan op een ruimere aftrek voor be jaarden en invaliden. De KVP'er Peijnenburg kwam met een amendement om de verhoging van de aftrekgrens te beperken tot 750 c.q. 5 pet. Een voorstel van de WD'er Koning beoogde de aftrek voor bejaarden en invaliden met 104 te vergroten. Een amende ment-Scholten (c.h.) wilde de nieuwe ■ftrekregeling een tijdelijk karakter geven: alleen voor 1968. Ruilhandel Minister Witteveen en zijn staatsse cretaris rekenden de Kamer voor, dat de amendementen-Peijnenburg en -Koning het rijk volgend jaar onge veer 35 min. zouden kosten. Hier moest een compensatie tegenover SCHAESBERG Een oplichter uit Schiedam, de 38-jarige zich noe mende accountant H. van T„ die pastoor Miedema tweehonderd gul den lichter maakte, is in een hotel in Tegelen aangehouden en ingeslo ten. Hij blijkt meer geestelijken en ook een aantal hotelbezoekers te hebben bestolen. Het geval Miedema, dat tot zijn ontmaskering leidde, spande wat brutaliteit betreft echter wel de kroon. Onlangs kwam de pastoor vanwege zijn „rebellie" in de tv-rubriek „Mies en scène". Van T. diende zich te voren bij hem aan, als man van de Vara, die een en ander kwam voor bereiden en doorspreken. Op de be wuste vrijdagavond ging hij samen met de pastoor naar Amsterdam (Frascati) waar de uitzending zou plaats hebben. In Amsterdam aangekomen ver dween van T. achter de coulissen om „als taxichauffeur" tweehonderd gul den te innen. Toen later de echte rekening kwam weigerde de Vara uiteraard opnieuw te betalen. De pastoor zat met de strop. Hij liet het er niet bij zitent, dacht zich de rol van rechercheur in en kwam op een goed idee. Toen Van T. bij hem was, bezocht een klas schoolkinderen de pastorie. Een van de kinderen had een foto gemaakt. Stel je voor dat daar de oplichter eens opstond. Het meisje werd opgespoord plus haar foto. De gezochte man stond er inderdaad op. Hij kon via deze foto door de politie als van T. uit Schie dam worden herkend. Enige naspo ringen leidden naar het hotel, waar hij van zijn bed werd gelicht. Morgen word tvan T., die een heel kwalijke staat van dienst heeft, en de laatste tijd veel oplichtingen moet hebben gepleegd, voor de officier van justitie in Maastricht geleid. Shirley Temple niet in Congres SAN MATEO Shirley Temple Black, als kind een geliefd filmster retje, is gisteren in Californië by de verkiezingen voor een Congreszetel verslagen door een partygenoot, de republikein Paul Mc Clockey. Mc Closkey, een Koreaanse oorlogs held, kreeg echter minder dan de vijf tig procent van de stemmen en moet daarom nog een keer in het strijdperk treden, nu tegen de best geplaatste democratische kandidaat. Rov Archi bald. Hij zal deze ongetwijfeld ver- Mevrouw Black (39), moeder van drie kinderen, heeft in haar verkie zingscampagne verheviging van de oorlog in Vietnam bepleit en zich verder o.a. uitgesproken voor ver scherping van de strijd tegen verdo vende middelen, misdaad en porno- De tussentijdse verkiezing in Cali fornië was nodig door het overlijden van het republikeinse lid van het Huis. van Afgevaardigden J. Arthur Younger. EUROPA-CUP Liverpool bereikte de tweede ronde va., de Europa Cup Jaarbeurssteden ondanks de 21 nederlaag bij Mün- chen 1860. Thuis won Liverpool met 8—0. Dundee kwam in de tweede ronde door winst op Luik: 41. FC Zürich plaatste zich via een 10 zege op Not tingham Forest. Bij de E.C. voor bekerwinnaars kwam Bayern München in de kwart finale door een 1 -1 score tegen het P'Ttuge Victoria. In München werd het 6- 2 Daarom stelden zij voor het 10-pcts.-tarief van de omzetbelasting op frisdranken enz. niet met 2 pet. te verhogen, zoals aanvankelijk was voorgesteld, maar met 4 pet. (twee maal 20 opeenten). Dat levert ƒ35 min. extra op. De regeringspartijen vonden die ruilhandel een niet helemaal bevredi gende, maar toch aanvaardbare oplos sing. Het amendement-Peijnenburg werd aangenomen met alleen de stem men van CPN, PSP en de socialisten Berg, Van den Doel en Wierenga te gen. Tegen het amendement-Koning verklaarde zich alleen de CPN. Ook het amendement-Scholten om de werkingsduur van de nieuwe af trekregeling tot één jaar te beperken (alleen 1968) haalde de eindstreep (CPN weer tegen). Staatssecretaris Grapperhaus had er geen enkel be- Hij beloofde de Kamer een nota, die als uitgangspunt moet dienen voor overleg tussen regering en parle ment over een nieuwe, meer bevredi gende regeling voor de buitengewone Het wetsontwerp betreffende de tij delijke aftrekregeling en de verho ging van de aanslaggrens voor de in komstenbelasting werd tenslotte met 77 tegen 53 stemmen aangenomen. Te gen waren de PvdA, D'66, PSP, CPN en Boerenpartji. Bromfietsen De oppositie deed niet mee aan de ruilhandel. Ze distantieerde zich na drukkelijk van de extra-verhoging van de omzetbelasting op frisdranken met nog eens 2 pet. „Daarmee komen we in strijd met het belastingstelsel van de toegevoegde waarde", zei de socialist Berg. Zijn fractiegenoot Van Óen Bergh vond, dat als de regering een gat in haar dekkingsplan wil stoppen, ze daar maar andere be lastingbronnen voor moet aanboren. PvdA, D 66, CPN. PSP, Boerenpar tij en de anti-revolutionair Boersma stemden tenslotte tegen de hele ver hoging van de omzetbelasting. Tevoren was een amende ment-Berg (soc.) verworpen om de bromfietsen van de verhoging uit te zonderen, gezien de sociale functie /an dit vervoermiddel. Dat argument maakte op staatssecretaris Grapper haus geen indruk, al gaf hij toe dat 60 pet. van de bromfietsers voor zake lijke en andere beroepsdoeleinden bromt. Het amendement-Berg kreeg de stemmen van PvdA. D '66, Boeren partij, SGP. PSP. CPN, de GPV'er Jongeling en de a.r.' Boèhsma. De c.h. heer Kikkert stemde bij vergissing De bewindslieden wezen verder al le amendementen die geld kostten van de hand. UTRECHT De strafcommissie van de KNVB heeft dinsdagavond de Ajacied Piet Keizer voor vijf binden de wedstrijden van Ajax geschorst wegens natrappen in de interland wedstrijd Nederland Zuidslavië op 1 november j.L Keizer mag officieel voor het Ned. elftal blijven spelen. Ajax is tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan. „Wij hebben artikel 11 van het UE FA- reglement als norm genomen. Hierin staat dat een speler die in internationale wedstrijden uit het veld wordt gezonden onder verant woording van de UEFA staat, tot het moment dat de nationale bond oepas- selijke strafmaatregelen tegen de be trokken speler heeft genomen. Dan wordt de rechtpleging overgedragen aan de nationale bond en daaraan ontlenen wij het recht Keizer voor wedstrijden in de nationale competi tie te schorsen", aldus mr. Pet van de strafcommissie van de K.N.V.B. Ajax noemde het vonnis belachelijk. Vette buit Janssen PARIJS Jan Janssen heeft dinsdag in Parijs uit handen van de Franse minister van staat, de heer Pierre Billotte de „Super prestige Per nod Arc-en-Ciel" in ontvangst geno men als de meest succesrijke be roepswielrenner van het afgelopen seizoen. Merckx werd tweede. Aan de prijs was een geldbedrag verbon den van 15.000 gulden. De spectaculaire slotfase by FeUen- oord-Arsenal verleidde een of meer toeschouwers tot het ontsteken van grote rookbommen. Publiek op de ere tribune werd minutenlang het licht op de wedstrijd ontnomen, waardoor velen de geiykmaker (22) van Arsenal niet hebben gesien. GROOTS FEIJENOORD SLOEG HARD TERUG LUIDRUCHTIGE KUIP ZAG BOEIEND DUEL (Van eeri onzer verslaggevers) OTTERDAM Hoog 6patte knetterend vuurwerk uiteen, gisteravond om veertien minuten over tien in de roerige Feijenoordkuip. Ove Kindvall's weergaloze rush langs Storey en MacNab leek op de doellijn te verzanden toen de donkere Zweed met een effectvolle inzet vanaf de linkerzijlijn via de recliterpaal de winnende treffer achter de tevergeefs uit vallende Arsenal-doelman Furnell in het net schoot. Uitzinnig van vreugde kwamen hijna zestigduizend krijsende, zingende en juichende toeschouwers als één man naar voren om de briljante Zweedse treffer te bejubelen. Nog één minuut restte Feijenoord van een schitterend triomf op een uitgeput Arsenal, dat uitstekend verdedigingswerk niet met succes zag bekroond. Kessler kreeg er van langs Kindvall's gouden doelpunt bete kende een sensationele finale van een boeiend en hard voetbalgevecht dat duizenden Rotterdammers en miljoe nen tv-kljkers nog lang zal heugen. Van een onzer redacteuren TNE BILT Op initiatief van KJ de Grontmij in De Bilt heb ben vijftien deskundigen zich gebogen over het vraagstuk van de aanleg van nieuwe bossen, parken en waterpartijen rond de steden ter verrijking van het landschap en ten behoeve van het buiten wonen. Het resultaat is neergelegd in een rapport van een honderd pagina's, „Wonen en bos-illusie of porspectief", rijk geïllustreerd met kaarten, tabel len. tekeningen en foto's. De aanleiding tot de studie was de bezorgdheid over de aantasting van de binnenduinrand van Noordhol land, die het Staatsbosbeheer in het begin van de jaren zestig ertoe bracht een plan op te stellen voor herstel en behoud van dit waardevol le landschap. Nieuwe hossen In dit Duinzoomplan zijn nieuwe bossen ontworpen in het polderland tussen Den Helder en de I.Tmond. Nadere studie heeft ertoe geleid dat ook de aandacht moest worden ge richt op andere plaatsen- en streken. Immers op vele plaatsen is en wordt het landschap aangetast door ongeor dende vestiging van niet-agrariërs op zoek naar contact met de natuur. Hoewel deze ambitie op zichzelf be grijpelijk is en niet verwerpelijk, moet uit andere hoofde de aantasting van ons toch al schaarse bos- en re creatiegebied onaanvaardbaar wor den genoemd. Buiten wonen Aangezien de behoefte aan buiten wonen toeneemt, kwam de vraag naar voren hoe in het kader van landschapsherstel en landschapsop- bouw nieuw bos kon worden gesitu eerd, waarbij van het begin af en op een geordende wijze mede wordt voorzien in mogelijkheden tot buiten wonen en op een zodanige wijze dat dit geen aantasting, maar een verrij king van het landschap betekent. Dit vraagstuk kreeg meer reliëf toen het in verband werd gebracht met het vraagstuk van de zandvoor- ziening, dat niet alleen een belang rijke rol speelt bij het bouwrijp ma ken van terreinen voor woon-, werk en ontspanningsdoeleinden, doch ook bij de aanleg van wegen en van bos. Ophoging Bij zandwinning doet zich namelijk de mogelijkheid voor, de bovengrond te gebruiken voor ophoging en grond verbetering, waardoor bosaanleg uit gevoerd kan worden langs de door zandwinplaatsen ontstane plassen. search. In 1934 viel de algemeen gerespecteerde te zijn van Thomas Wise. Als jongen van zeven- venduhuis van de Sothe- tien jaar begon Wise met Wise als aarisv bys zal in december zijn vervalsingspraktij- door de mand. tivee dagen lang „echte ken. Hij selecteerde korte onder de populaire werken, o.a. n. Onge- van Dickens, Thackeray, singen'i twijfeld -nl er veel geld Stevenson en Elizabeth hebben zelfs dat de internatio- worden geboden voor de Browning, liet M a uui ue n nu kostbaar geachte delijk uitziend boekje üëilinghouderï"söl „eerste edities uit de van maken, dat een jaar thebgs hel wet beueden - de eerder werd gedateerd hun waardigheid en dan de werkelijke eerste pxitatie achten, deze stukken in veiling te Wise staakte zijn falsi- brengen. Thomas Wise stierf, Deze zestig „eerste editi°s uit de Victoriaan- ficaties in 1900 toen hij behielden name- 41 jaar was en hij zich 78 ja< lijk •marde toen ontplooide tot een i kwam dat het aanstaand wetenschaps boekver -r meling ..The Ashley Library" bevindt zich in het Brits mu- Schaken Drie dames op eerste plaats EMMEN Met nog een ronde te spelen staan in het elfde Danlon- schaaktornooi, drie dames op de eer ste plaats: Tsjechische kampioene mevrouw Eretova, de Roemeense journaliste mevrouw Polihroniade en de Nederlandse titelhoudster mevrouw Corry Vreeken. Als de afgebroken partij tussen de Joegoslavische da mes Katja Jovanovic en Milka Ljil- jac door laatstgenoemde zou worden gewonnen, krijgt dit leidende trio zelfs nog uitbreiding. Vooralsnog lijkt remise echter het meest waarschijnlij ke resultaat. De uitslagen van de zesde ronde luiden: F. Heemskerk (Ned) E. Po lihroniade (Roem) 01; I. Tuk (Ned) V. Assenova (Buig) 01; C. Vree ken (Ned) K. Eretova (Tsjsl) re mise; K. Jovanovic (Zuidsl) M. Ljil- jac (Zuidsl) afgebroken. De stand luidt nu: 1, 2, 3 Eretova, Polihroniade. Vreeken 4 punten; 4. Ljiljac 3 en 1 afgebroken partij; 5. Jovanovic 2.5 en 1 afgebroken partij; 6. Assenova 2.5 punt; 7, 8 Heemskerk. Tuk 1,5 punt. Een „woonpark in het laagveen", zoals de ontwerpers zich dit den ken. Het bevat een winkel-, fla neer- en zalencentrum op het dak van een betonnen botenbunker van honderd bij honderd meier. Daar bij een groot parkeerterrein, twee scholencomplexendrie voorzie ningscentra, drie jachthavens en grote park- en speelweiden. In to taal is er woon- en leefruimte voor 4.000 mensen. Hierdoor kunnen nieuwe recreatiege bieden worden gevormd. De publikatie nu heeft ten doel het voorkomen van een verdere aan tasting van het zo aan verscheiden heid nog rijke landschap, en het on derstrepen van de noodzaak van een positieve landschapsopbouw en het verkennen van enige nieuwe moge lijkheden daartoe, die mede voortko men uit de technische ontwikkeling. Judith Salomé kansloos tegen Judy Tegart BRISBANE —De 18-jarige Neder landse tennisspeelster Judith Salome heeft maandag tijdens de tweede ron de van de kampioenschappen van Queensland, die in Brisbane worden gehouden, kansloos met 16 en 06 verloren van de sterke Australische Jydy Tegart. In het herenenkelspel behaalde Wimbledonkampioen John Newcom- be een gemakkelijke zege in de twee de ronde. In 5 minuten won hij met 62 64 van zijn landgenoot Doug Smith. Want de vriendschappelijke strijd tussen Feijenoord en Arsenal zon derde geschorste Ian Ure bood bij vlagen Verrukkelijk voetbal, manne lijk spel en vijf fraaie doelpunten. Dit alles speelde zich af In een vrij wel uitverkocht Feijenoord-stadion, waarin 60.000 laaiend enthousiaste toeschouwers voor ware „cup-sfeer" zorgden. Feijenoord speelde overigens een lichtelijk teleurstellende eerste helft. De Rotterdamse aanvallen waren van elke verrassing gespeend, mede door het feit dat de Engelsen een straffe mandekking toepasten. Boven dien waren de passes van halfspeler Guus Haak dermate onzuiver dat de stervoorhoede van Feijenoord waarin Coen Moulijn desalniettemin zijn goede vorm onderstreepte zich vrijwel geen doelrijpe kansen wist te scheppen. Kindvall liet in de 36e min de kans op de openingstreffer liggen toen hij na een inzet van Samardzic voor open doel via de handen van de uitstekend ingrijpende doelman Fur nell naast schoot. fa Redding Tevoren had Eddy Pieters Graaf land een wonderbaarlijke redding verricht bij een keiharde omhaal van MacLintock, die hij met de vingertop pen over de lat tikte. Daarmee had de Feijenoord-doelman in één klap het Rotterdamse publiek op zijn hand. Het gescandeerd „Ha-ha Kessler, ha-ha Kessler" moet Pieters Graafland, die door de bondscoach uit de Oranje-selectie is gelaten, als muziek in de oren hebben geklonken. Zo bleef de eerste helft zonder doel punten, hoewel een soms massaal aan vallend Arsenal een voorsprong had verdiend. Aan die voorsprong kwa men de Engelsen wel in de tweede helft. Nadat Samardzic op de lat had gekogeld en Ruud Geels had plaats gemaakt voor Thijs Libregts, was het na 18 min Radford, die uit een hoekschop van Armstrong feilloos raak kopte (0^1). Gesteund voor een luidruchtig pu bliek sloeg Feijenoord terug. De En gelse verdediging bleek evenwel in blakende vorm te verkeren en stond vooralsnog geen treffer toe. Daarbij werd meerdere malen gebruik ge maakt van wat al te harde strijdmid delen. waartegen de nonchalant lei dende arbiter Roomer onvoldoende optrad. Vooral halfspeler Radford be zondigde zich keer op keer aan onge oorloofde charges. fa Gelijkmaker Feijenoord bestreed Arsenal echter met andere wapens. Het trok ver woed ten aanval en na 34 min kon Samardzic uit een half mislukt schot van Libregts met een kopstoot de ge lijkmaker in de Engelse touwen jagen (11). Nog had Feijenoord er niet genoeg van. Drie minuten later rea geerde Kindvall razendsnel op een haarzuivere dieptepass van de groots spelende Wim Jansen. De Zweed omspeelde doelman Furnell en scoor de vervolgens met een laag schot (1-2). Samardzic (rechts) kopt het eerste doelpunt van Feyenoord langs de Arsenal-keeper Furnell: 11. Maar de voorsprong was niet vol doende. Vijf minuten voor het eind» schoot Sammels uit een korte pasa van Armstrong over de te ver voor zijn doel staande Pieters Graafland de gelijkmaker in (22). Toen ieder een zich reeds met een gelijkspel had verzoend, was een laatste stuiptrek king van Kindvall voldoende om Arsenal naar een geflatteerde neder laag te schieten. Want Doublemint „auwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. Goede tijden in Heerenveen HEERENVEEN Tijdens natio nale selectiewedstrijden voor dames en heren zijn dinsdag op de Thialf- baan van Heerenveen uitstekende tij den gereden. Bij de heren moesten twee (weliswaar prille) baanrecords er aan geloven. Frits Bartling, plukt» de vruchten van zijn hervatte indivi duele training. Op de 500 meter* kwam de Amsterdammer tot 42.6 (NR). Een volle seconde bleef hij voor op Jan Beets (43.6). Kees Verkerk bleek zich te hebben hersteld van zijn (door achterstand in conditie) vrij zwakke debuut op de nieuwe Heerenveense baan. De 500 meter leg de hij af in de alleszins aanvaardbare tijd van 43.7 (waarmee hij derde werd) en de 1500 meter beëindigde hij als tweede in 2.15.4. Winnaar op deze afstand werd de Loosduiner Pe ter Nottet in de nieuwe baanrecord- tijd van 2.15.1 (oude record Tonny Ferwerda met 2.18.6). Frits Bartling (derde op de 1500 meter in 2.16.4) kwam op de eerste plaats in het eind klassement, voor Verkerk en Nottet Ard Schenk was niet aanwezig. Ru- die Liebrechts eindigde ver in de ach terhoede: met 45.4 en 2.19.6 werd hij 17e in de eindrangschikking. Bij de dames was het Carry Geys- sen, die de aandacht op zich vestigde. Overwinningen op de 500 meter (48.1) en de 1500 meter (2.31.6) bezorgden haar een grote voorsprong op haar concurrentes, van wie wereldkam pioene Stien Kaiser met een vierde en een tweede plaats op de tweede plaats beslag legde. ADO VERLOOR BRUGGE ADO heeft dinsdag avond in Brugge voor 2.500 toeschou wers een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Belgische eerste divisievereniging F.C. Brugge met 23 verloren. Bij rust hadden de Bel gen, die in de eerste vijf kwartier een aanmerkelijk veldoverwicht had den reeds een voorsprong van 3—0 opgebouwd. Pas zes minuten voor het eindsignaal, toen de Zuiderlingen het verder wel geloofden, scoorde Lam bert Maassen tweemaal binnen twe» minuten. WENEN De Oostenrijkse turn- ploeg (dames), die zaterdag in Wolve- ga de Nederlandse turnsters ontmoet, is als volgt samengesteld: Franziska Foit, Dagmar Glaser, Christl Hilger, Karin Lebitsch, Ingrind Schütz en Brigitte Türkott.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7